RUSTIG KERSTFEEST IN DE HELE WERELD Veel verkeersdoden door sneeuw en ijs 'Jh TOi 3 Caféruzie met as beslecht NIXON VERBIEDT GEBRUIK VAN DE ONTBLADERINGSMIDDELEN DE DOOD OP DE WEG biergl binnen- en buitenland NEDERLANDSE REACTIES OP PROCES-JODEN J S .rY DODE BIJ BARRUZIE KRACHTIGE PROTESTEN TEGEN DOODVONNISSEN IN LENINGRAD SPION CICERO OVERLEDEN Grote brand in Brussel PREMIEVERHOGING PARTICULIERE ZIEKTEKOSTENVERZEKERING BER It 11 AANDAG 28 DECEMBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT leden tale tena Idige k.-r-'. rtljdg onts® die inkJa 'n zot >erd na, i par. elden lts G.K i. rm In vel VEEL HINDER VAN DE WINTER IN EUROPA üMBURG, LONDEN (DPA, RTR) De wereldbevolking heeft Kerstmis zo rustig gevierd als in jaren niet het geval geweest is. Dat gold In het bijzonder ook voor de voornaamste span- ningsgebieden. Vietnam en het Midden-Oosten. Bijna 15.000 pel grims en toeristen waren naar Bethlehem gekomen om het Kerstfeest te vieren bij de geboorteplaats van Christus. Na een aanslag met een handgranaat aan de rand van Bethlehem en een beschieting met raketten vanuit het gebied rond de stad op de dag voor Kerstmis waren ongewoon scherpe veiligheidsmaatre gelen getroffen. De Arabische guerrillastrijders hadden boven dien met aanslagen gedreigd, maar van incidenten is verder geen melding gemaakt. historische banden, die de naties en burgers van het Gemenebest, de be langrijkste multiraciale gemeen schap ter wereld, verbinden". (Vol gende maand wordt in Singapore een bijeenkomst gehouden van pre miers van de landen van het Britse Gemenebest». Nixon :e(j (et grote opluchting vernam het pu- Nis bliek het n ieuws van de vrijlating; van de Westduitse consul in San1 Sebastian. Eugen Bcihl, die door ail Baskische sepataristen was ontvoerd. In het kader van een algemene amnestie in Bolivia werden met Kerstmis ook de Franse revolutio nair Regis Debray en de Argentijn se schilder Ciro Roberto Bustos na een verblijf van drieëneenhalf jaar in de gevangenis In vrijheid gesteld. andii o Griekenland konden 305 gedepor teerden het kerstfeest weer in vrij heid in familiekring vieren. Ook de laatste drie van de oorspronkelijk 17 Zuidkoreanen. die in 1967 door de geheime dienst van hun land uit Frankrijk en West-Duitsland waren ontvoerd en later in Seoel wegens spionage voor Noord-Korea waren veroordeeld, werden met Kerstmis vrijgelaten. China liet op kerstdag de Britse bankier David Johnston vrij. nadat deze 28 maanden op beschuldiging van spionage gevan gen had gezeten. Paus •ms Paulus heeft in zijn boodschap tot de wereld op de eerste kerstdag verklaard, dat de mensheid zichzelf moet bevrijden van .het eeuwenoud vergif' der zelfzucht, haat, strijd en eigenbelang. De paus sprak vanaf het balkon van de Sint-Pieter. Hij merkte op. dat sociologen en staats lieden aangedrongen hadden op een making van de wereld. .Alles wijst ons erop, dat wij de hinderpalen uit de weg moeten ruimen, die de na ties scheiden'. Engeland haar traditionele kerstboodschap heeft, koningin Elizabeth van Enge land dit jaar nadruk gelegd op .de VISSER- NEERLANDIA- PRIJZEN TOEGEKEND llEN HAAG (ANP) Het hoofdbe- muur van het Algemeen Nederlands [Verbond heeft besloten dertien Visser- [Seerlandiaprijzcn 1970 toe te kennen, waarvan er elf bestemd zijn voor personen en Instellingen in Nederland twee In Vlaanderen. Het totale bedrag van 61.500 is verdeeld als TOlgt: voor prijzen in Nederland 49.000 en in Vlaanderen 12.500. De prijzen voor persoonlijke verdien sten (totaalbedrag 10.000) zijn voor: Mevrouw E. den Doolaard (mevrouw J. H. W. Spoelstra-Meyer) te Hoender- !oo voor haar hulp aan verlaten en :en ondergang gedoemde kinderen in Zuid-Korea, mevrouw N. Huisman-Van Rijsoort, te Gouda, wegens haar ja renlange intensieve werkzaamheden toor de Nederlandse Cystic Fibrosis stichting, de heer G. van der Most. arts te Ottersum (L.) wegens zijn baanbrekend werd ten bate van het zwakzinnige kind: de heer A. J. Verberkt te Bakel (NB) als blijk van waardering voor getoond doorzet tingsvermogen onder moeilijke licha melijke omstandigheden en zijn groot sociaal gevoel; zuster L. Westerveld te Rotterdam. oud-verpleegster. voor buitengewone verdiensten als verpleegster. welzijnsprijzen (totaalbedrag /25.000) zijn voor: De Nederlandse Multiple Sclerose Stichting in Amster dam. een bedrag van 10.000 om voorlichting en raad te geven over multiple sclerose; de Nederlandse Vereniging van Suikerzieken, Den Haag, een bedrag van 5.000 voor het aanschaffen van een 16 mm filmpro jector ter voorlichting in de afdelin- de vereniging; het Vlaams onderwijscentrum te Brussel, een be drag van 10.000 als bijdrage te be steden voor de inrichting van een van zijn kinderdagverblijven. Een culturele prijs van 18.000 bestemd voor de werkgroep voor ho ger onderwijs in de beide Limburgen te Maastricht teneinde aan het stre ven en de activiteiten meer bekend heid te geven. toneelprijzen (totaalbedrag ƒ4.500) zijn: Een prijs van ƒ2.500 voor Achilles Gautier te St.-Marlens- latem (Belg) voor het toneelspel .Het souterrain'; een prijs van ƒ1.000 voor CPA Holierhoek te Leiderdorp voor de eenakter De kerken van Norman- dié'; een prijs van 1.000 voor J. B. Kramer te Den Haag, voor de eenak ter .Halve tarwe'. Een muziekprijs van ƒ4.000 is toege kend aan Rudolf Escher te Amster dam voor zijn quintetto a fiati De prijzen worden op zaterdag 27 februari uitgereikt door dr W. H. van den Berge, algemeen voorzitter van het Algemeen Nederlands Verbond, tijdens een bijeenkomst in de Rolzaal in Den Haag. President Nixon verklaarde in een kerstboodschap dat men met groter vertrouwen dan op enig ander tijd stip sinds de tweede wereldoorlog kan uitzien naar ,een generatie van vrede', ondanks de gevaren die de vrede in veel delen van de wereld bedreigen. Hij riep de Amerikanen op. .de oude wonden te helen' en eensgezind te streven naar .een be ter land en een betere wereld voor al onze kinderen'. Weer In Europa sloeg de winter tijdens de kerstdagen ongewoon hard toe. Vooral in Engeland kreeg men te kampen met sneeuw, vorst en ijzel. Ook in grote delen van Italië viel dagen achtereen sneeuw en heerste strenge vorst. Duizenden auto's zijn in en om Genua in de sneeuw blijven steken. De sneeuwgrens is sinds jaren aan de Middellands Zee niet zo ver naar het zuiden geschoven, zelfs de Etna en de ber gen van Mallorca dragen nu witte toppen. Voor het eerst sinds acht jaren konden de kinderen in Barce lona weer sneeuwballen gooien. Van de Sierra Nevada in Andalusië tot voorbij Scandinavië was het ideaal weer voor de wintersport. Ongelukken Tegelijkertijd zijn in Europa buitenge woon veel verkeersongevallen geno teerd. In Zweden eiste het verkeer 27 doden en 50 gewonden, in Mi laan deden zich alleen al in de nacht van zaterdag op zondag 50 verkeersongelukken voor. In het dik onder de sneeuw liggende Engeland werd gewaarschuwd de auto thuis te laten en zoveel mogelijk van het openbaar vervoer gebruik te ma ken. Zelfs op de Kanaaleilanden en de kust van Cornwall, waar het altijd zacht is. vroor het zondag vier graden. Het grootste deel van1 het Engelse kerstprogramma, waar-: onder de paarderennen. moest wor-1 den afgelast. Ook in West-Duitsland eiste het verkeer door gladheid tal rijke doden en zwaargewonden. In Moskou vroor het zondag 15 graden terwijl de Russen hun Inkopen voor oudejaar deden. Grote pakken sneeuw vielen zondag in Oostenrijk, tot vreugde van de skiliefhebbere. BEERNINK WACHT MET PUBLICEREN ADVIEZEN OVER GRENSWIJZIGINGEN DEN HAAG (ANP) Omdat de rege ring met het parlement van gedachten zal wisselen over de open baarheid van de overheidsvoorlichting (aan de hand van het rapport-Biesheuvel en dr nota daarnvrr van minister-president IV Jong) meent minister mr II. K. J. Beernlnk van binnenlandse zaken, dat de tijd nog niet gekomen Is om over te gaan tot puhlikatir van alle advie zen. welke hem bereiken inzakr een voorgestelde of aanhangige wijziging van gemeentegrenzen. Wel wil de minister, dat de adviezen., die colleges van gedeputeerde staten hem geven, in de openbaarheid bren gen Een en ander blijkt uit het ant woord van minister Beemtnk op schriftelijke vragen van het kamerlid mejuffrouw mr A M Goudsmit (d'66). Zij wilde weten, waarom de minister aan het college van b en w meedeelde niet bereid te zijn alle adviezen te publiceren omtrent de grenswijziging van Capelle aan den IJssel, Rotterdam en Zevenhuizen. GELEIDELIJKE STOPZETTING IN VIETNAM WASHINGTON (AFP) Presi dent Nixon van de VS heeft za terdag de geleidelijke verminde ring gelast van het gebruik van alle ontbladeringsmiddelen in Vietnam. Tegen het aanstaande voorjaar zou dit gebruik ge staakt moeten zijn. Nixon heeft zijn besluit telefonisch aan zijn minister van defensie. Laird. meegedeeld, die op zijn beurt de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Bunker, en de opperbevelhebber der Amerikaanse troepen m Zuid-Vietnam, generaal Creighton Abrams, op de hoogte heeft gesteld van de opdracht van de Amerikaanse president. Een woordvoerder van het Witte Huis heeft nader meegedeeld, dat Amerikaanse militaire autoriteiten in Vietnam onmiddellijk het programma voor de geleidelijke stopzetting van het gebruik van ontbladeringsmidde len zullen uitvoeren. Het gebruik van deze middelen zal beperkt worden tot de grenzen van da Amerikaanse veilig heidszones en tot volkomen onbe woonde gebieden. In de toekomst zul len alleen die herbiciden in Zuid- Vietnam aangewend kunnen worden waarvan het gebruik ook in de VS is toegestaan en wel onder dezelfde om standigheden als in de VS. Twee mensen zijn donderdag omge komen bij een mislukte inhaalmanoeu vre van een vrachtwagen op de door sneeuwval gladde A. C. de Graafweg in Sijberskarspel. De vrachtwagen wil de een fietser inhalen maar moest toen voor een tegemoetkomende auto af- BERGEN OP ZOOM (ANP) Bij een vechtpartij zaterdagavond laat in een bar in de Korenbeursstraat in Bergen op Zoom sloeg J. D. (18) uit Bergen op Zoom een bierglas stuk. Hij bewerkte daarmee de 23-jarige E. S; eveneens uit Bergen op Zoom, die hem wilde kalmeren. E. S. liep snijwonden aan het gelaat en een slagaderlijke bloeding in de hals op Tevens verwondde D. een andere bezoeker, die de vechtpartij wilde doen ophouden. D. werd aange houden en ingesloten. Hij zal voor de wond. De auto, waarin hij meereed, De vrachtwagen gleed tegen de fiet ser en vervolgens tegen de tegenligger. De fietser de 62-jarige J. Zwaan uit Westwoud werd zo ernstig gewond dat hij later in een ziekenhuis over leed. De bestuurder van de tegemoet komende auto. de 44-jarige P. J. Peet om uit Opmeer werd op slag gedood. De vrachtwagenbestuurder. J. J. M. H. uit Spanbroek, liep een shock op. De achtjarige scholier Hendrik van Dijk uit Doniawerstal (Fr.) is donder dag in een ziekenhuis te Heerenveen overleden aan de gevolgen van een ver keersongeluk in zijn woonplaats. Het ongeluk gebeurde woensdagmid dag omstreeks 14.00 uur op de weg Sint-Nicolaasga-Joure. De jongen die achter een landbouwtrekker met aan hangwagen reed stak plotseling naar links de weg over juist toen uit tegen overgestelde richting een personen auto naderde. Hij werd door de auto geschept, waarbij hij ernstig hersen letsel opliep. In een ziekenhuis te Boxtel is don derdagavond om 20.45 uur de 53-jarige J. A. de Rooij uit 's-Hertogenbosch overleden aan de gevolgen van een ver keersongeluk in de gemeente Sint- Oedenrode. De heer De Rooij naderde in een per sonenauto het voorrangskruispunt de Eekhoorn Boxtelseweg. Nadat de be stuurder eerst zijn wagen tot stilstand had gebracht reed hij het kruispunt op terwijl een andere personenwagen, die voorrang had. kwam aanrijden. Een botsing volgde en beide voertui gen belandden in een naast de weg gelegen sloot. Het slachtoffer werd met rugklachten overgebracht naar een zie kenhuis te Boxtel waar hij korte tijd na aankomst overleed. Op de weg van Gronsveld naar Eijs- den (Zuid-Limburg) is donderdagavond de 18-jarige V. R. L. Ernst uit 's-Gra- venvoeren (België) met z'n bromfiets door een acht ei opkomende auto ge schept. Hij is later aan zijn opgelopen verwondingen in een Maastrichts zie kenhuis overleden. Donderdagmorgen omstreeks 8 uur is de 65-jarige mevrouw E. Mila-Krausz uit Den Haag in Voorburg bij het over steken van de Prins Bernhardlaan aan gereden door een bestelauto, de vrouw was op slag dood. In zijn woonplaats is donderdag de 23-jarige T. Bongers uit Apeldoorn bij een verkeersongeluk om het leven ge komen. Hij botste op het kruispunt Gaffellaan-Willem Alexanderlaan met zijn auto tegen een andere auto waar aan hij geen voorrang had verleend. De heer Bongers liep hierbij ernstige inwendige verwondingen op waaraan hij later in een ziekenhuis overleed. De 23-jarige heer L. Grunderbeek uit Hedel is zaterdagavond bij een ver-] keersongeval in Hedel dodelijk ge- Het verbod, dat zojuist Is afgekon digd. zal met name gelden voor de zogenaamde .witte' en .blauwe' herbi ciden. Het gebruik van de .oranje' herbiciden is reeds door de Ameri kaanse president In april Jongstleden verboden. Deze laatste soort kan bij de mens zekere erfelijke gebreken veroorzaken. Rustig bestand Van officiële Amerikaanse en Zuld- vietnamese zijde in Saigon is zaterdag meegedeeld dat tijdens het kerstbe stand van 24 uur dat door de Ameri-i kanen en Zuidvieinamezen in acht werd genomen, 81 .door de vijand; veroorzaakte incidenten' zijn voorge komen. Hierbij kwamen 30 soldaten, van het nationale bevrijdingsfront en 17 Zuidvietnamese militairen om het leven. Gewond werden 53 Zuidvietna-, mese militairen en vier Amerikanen.: Een Amerikaanse woordvoerder zei dat dit het rustigste kerstbestand was dat de Amerikaanse militairen hebben gekend. Het eerste kerstbestand da teert van 1965. Vorig jaar deden zich 116 incidenten voor. In de jaren voor 1969 zijn verscheidene Amerikaanse militairen tijdens kerstbestanden ge dood. DEN HAAG (ANP) In een zondaga \ond uitgegeven verklaring beeft het Nederlands Palestina Comité gepro testeerd tegen At omstandigheden waaronder en de wijze waarop het proces In leningrad tegen de elf van vliegtuigkaping verdachte Russische staatsburgers Is gevoerd en tegen de excessieve vonnissen, en met name tegen de belde doodvonnissen, die daarbij zijn uitgesproken.' Gezien de ernstige twijfels, die rond dit proces gerezen zijn. doet het comi té een dringend beroep op de Russ: sche regering de verdachten een nieuw, en ditmaal volledig openbaar proces te geven. Enkele tientallen lei ders en afgevaardigden van Joodse gemeenten en instellingen in Neder land. onder wie de opperrabbijn A. Schuster en S. Been. hebben donder dagmiddag voor de Russische am bas sade in Den Haag gedemonstreerd Als reactie op de vonnissen, die in Leningrad zijn geveld, wees een woordvoerder van de Partij van de Arbeid er zondagavond op. dat het partijbestuur van de PvdA de afgeio pen week reeds zich via de Russische ambassadeur in Den Haag heeft ge wend tot de Russische regering met een telegram waarin werd geprotes teerd tegen het proces Namens 23 Nederlandse predikanten heeft de Amsterdamse studentenpresl dent ds A. A. Spijkerboor een brief gezonden naar de Russische ambassa de in Den Haag. waarin wordt gepro testeerd tegen Jiet anti-semitische pro ces te Leningrad en tegen de daar aan de vooravond van Kerstmis uitgespro ken doodvonnissen.' Ook het kabinet; heeft gesproken over de verontrusting in Nederland over de gang van zaken bij het proces. De Nederlandse ambas sadeur in Moskou ls opgedragen op een door hem te bepalen plaats en, tijdstip de in ons land levende verontrusting tot uitdrukking te bren-| gen. De 48-jarige H. T. M. Frieling uit Zelhem. buschauffeur van beroep, is zondagochtend omstreeks vier uur in Hummelo en Keppel verongelukt. Op een T-kruising in deze plaats reed hij rechtdoor in plaats van links of rechts af te slaan, hij reed tegen een woning aan en kwam hierbij om het leven. In de nacht van zaterdag op zondag is op de Helmondseweg te Nederweert de 22-jarige leerling-verpleger J. Vest- jens uit Budel met zijn personenauto tegen een boom gebotst. De auto vloog in brand en brandde totaal uit. Uit het wrak kon slechts het verkoolde lichaam; van de bestuurder gehaald worden. De oorzaak van deze botsing is niet be kend. Een personenauto waarvan de be stuurder zaterdagmorgen in Idaard (Fr) een andere auto wilde inhalen, ge raakte in een slip en kwam in een sloot terecht. De naast de bestuurder zitten de 61-jarige vrouw S. Douma uit Hil versum werd ernstig gewond en over leed ter plaatse. Bij een verkeersongeluk zaterdag ochtend op rijksweg 9 in de gemeente Heiloo zijn een 16-jarige jongen en een 3-jarig meisje om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde omstreeks het middaguur, toen een personenauto, be- GRONINGEN (ANP) De 23-jarige portier H. J. Gaasendam uit Gronin gen is om half drie In de nacht van zaterdag op zondag in de Extasebar In Groningen zodanig met een mes gewond, dat hij enige tijd later in een ziekenhuis overleed. Dit gebeurde bij een twist met de 22- Jarige werkman G. D. uit Groningen, die zich als dader bij de politie beeft gemeld. D. heeft met zijn mes voorts de vriend van de heer Gaasendam, de 20-jarige H. Vermaning, eveneens uit Groningen, gestoken. De heer Verma ning moest in een ziekenhuis worden opgenomen: hij is niet levensgevaar lijk gewond. De oorzaak staat niet helemaal vast: de dader beweert, dat het om een meisje ging. BOETE EN JAAR ONTZEGGING VOOR MR R. ARNHEM (GFD) Het gerei itshof te Arnhem heeft donderdagmorgen de Haarlemse rechter mr H. G. R. ver oordeeld tot 1000 gulden boete en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid wegens het in gevaar brengen van het verkeer door te rijden met slipgevaar- lljke versleten banden. Dit arrest komt overeen met het vonnis van de rechtbank te Haarlem. Het hof achtte niet bewezen dood door schuld van de door hem aangere den bromfietser Henk Lammers (18 jaar) op 21 februari 1968 te Haarlem. Het hof achtte evenmin bewezen dat hij zodanig onder invloed van sterke drank was, dat hij niet in staat was een auto te besturen. Mr R. werd hiervan vrijgesproken. Het beroep op algehele afwezigheid Slot van pagina 1 krijgsraad verschijnen in verband met de affaire. Hij zou reservist zijn in het leger. Drie der beklaagden zijn door de aanklager .zeer gevaarlijke I recidivisten' genoemd. Beroep Officieel is tot nu toe niet bekend of de veroordeelden al gebruik hebben gemaakt van hun recht op beroep bij het opperste gerechtshof van de Rus sische federatie voor 31 december een week nadat de vonnissen zijn geveld. Geen bevestiging kan worden' verkregen van de mededeling van een leider van de Israëlische Rakah-partij i communistisch-pro-Russischdie via een telefoongesprek met een kennis Ir. Leningrad zou hebben vernomen dat de veroordeelden inderdaad al in ho ger beroep zijn gegaan. Het wordt ln ieder geval wel zeer waarschijnlijk! geacht dat ze dat zullen doen voor donderdag de termijn verloopt. Als dit eventuele beroep niet ontvan kelijk wordt verklaard dan kunnen de; twee ter dood veroordeelden nog een' verzoek tot gratie indienen bij het; presidium van de opperste Sowjet. Sckok stuurd door de heer N. W. Sibbald uit van schuld heeft het hof echter ver- Alkmaar, als gevolg van het door sneeuw glad geworden wegdek in een slip raakte en frontaal in botsing kwam met een tegemoetkomende personen auto. De 16-jarige zoon Antonio van de heer Sibbald en zijn 3-jarige kleindoch-; tertje. Natasja Pasman uit Alkmaar, worpen. De procureur-generaal bij het hof had een maand hechtenis geëist en een jaar ontzegging. Het hof te Den Haag had hem twee maanden gevangenisstraf en twee jaar ontzeg ging opgelegd. Mr R. was zelf bij de uitspraak aanwezig. Er staat nu nog werden op slag gedood. De bestuurder de weg voor hem open van cassatie zelf werd met ernstige verwondingen j bij de hoge raad. in een ziekenhuis in Alkmaar opgeno men. De inzittenden van de andere personenauto raakten slechts licht ge wond. De 24-jarige Amerikaanse militair D. W. de Philippe uit Amersfoort is in de nacht van eerste op tweede kerst-j dag overleden aan de ernstige verwon-! dingen, die hij kort tevoren bij een, verkeersongeluk in Leusden (bij Amers-; MÜNCHEN (AFP) In München Is begin deze week de .spion van de eeuw', Elyesa Bazna. beter bekend als Cicero, overleden. Woensdag Is hij in foort) had opgelopen. stilte begraven. Cicero was Turk van De op het vliegveld Soesterberg gele- geboorte en leefde de laatste jaren gerde Amerikaanse sergeant stuurde teruggetrokken ln München. Hij was zijn sportauto huiswaarts en reed in 66 jaar en laat een vrouw en vier een bocht rechtdoor. De auto kwam in zoons achter. een greppel terecht. De 22-jarige vrouw Cloero wa5 de dle Hi„Er de van de Amenkaen werd met ernstige datmn bekendmaakte van de geauteer- verwonttogen opgenomen m het Stat-, de tovasie Normantüe. Maar Hitier In Israël veroorzaakten de doodvon nissen een grote schok. Premier Gol- da Meir deed een beroep op het geweten van de wereld en alle vrij heidslievende mensen de vrijlating van de veroordeelden te eisen. De vonnissen zouden geen einde maken aan de strijd van de Russische joden een joods leven te leiden en naar Israël te emigreren, zo verklaarde zij. Verder kwamen er vanuit de gehele wereld reacties van regeringsleiders, van joodse organisaties en van stu denten waarin voornamelijk het poli tieke karakter van de veroordeling werd benadrukt. Zo schreef de Zwitserse regering on-' der leiding van president Hans-Peter; Tschudi een brief aan de Russische ambassadeur waarin .de herziening van deze onmenselijke vonnissen wordt gevraagd, vonnissen die niet in verhouding staan met de beschuldigin gen en die een maatregel van intimi-! datie inhouden tegenover de joodse gemeenschap in de Sowjet-Unie'. Pre mier Per Borten van Noorwegen zei .diep geschokt' te zijn. Zijn Deense collega Hilmar Baunsgaard vond dat men .tegen de veroordelingen stelling; moet nemen' en de Belgische regering' deed een beroep op de regering in Prins Bernhard, de jongste zoon van prinses Margriet, werd één jaar. Vader Pieter van VoUenlto- ten maakte deze opname Moskou ten De Australische premier John Gorton zond een boodschap aan Tbant waarin hij het proces kritiseerde en zei dat het .verontrustend was dat alles ach ter gesloten deuren moest worden af gehandeld.' Verder vonden er In vele steden in wereld protestdemonstraties georganiseerd door joodse organisa ties of door studenten, voornamelijk Israëli's. Jongen schoot zijn vriend in borst HAARLEM (ANP) De vijftienjarige Gerard V. heeft donderdagmorgen in zijn ouderlijke woning aan de Wagen weg in Haarlem, toen hij met geweer aan het spelen was zijn der tienjarige vriend Henrico N". in de borst geschoten. Het slachtoffer is geopereerd en de kogel is verwijderd. Zij toestand was donderdagmiddag vrij redelijk. Gerard had een 9 mm patroon van zijn broer gekregen en was er in geslaagd die in het geweer te krijgen Toen de patroon erin zat ging he: geweer onverwacht af en de kogel trof zijn vriend. Gerard bracht hern naar beneden en waarschuwde de on- gevallendienst, die het slachtoffer overbracht naar een ziekenhuis. De politie stelt een onderzoek in naar de herkomst van de patroon officier van justitie worden voorge-l leid. wegens het plegen van zware mishandeling. S. werd voor behande-: ling opgenomen in het ziekenhuis te Bergen op Zoom. Zijn toestand is zeer ernstig. vloag in de Voorstraat in Hedel uit de bocht en reed tegen een lichtmast en vervolgens tegen een boom. De heer Grunderbeek overleed in een zieken-, huis in Den Bosch, de bestuurder van de auto brak een arm. Elisabethziekenhuis in Amersfoort- Op de Westerweg in Heerhugowaard zijn vrijdagavond twee personen om het leven gekomen. Een auto, bestuurd door de 21-jarige P. A. Bakker uit Blok ker. kwam bij een inhaalmanoeuvre frontaal in botsing met een tegenlig ger. De bestuurder van deze wagen, de 19-jarige B. van Vliet en zijn 21-jarige broer P. van Vliet, beiden uit Zuid- Scharwoude, waren op slag dood. De heer Bakker werd ernstig gewond in het St-Jansziekenhuis in Hoom opge nomen. In een ziekenhuis te Geleen is don derdagavond om kwart voor tien over leden de 68-jarige Verheijden uit Schin- nen (L), die kort tevoren op de Pano- ramaweg in zijn woonplaats door een auto was aangereden. Het slachtoffer wandelde aan de rech terzijde van de onverlichte weg waar hij werd gegrepen door een hem ach terop komende personenwagen. Ernstig gewond werd de heer Verheij den naar het ziekenhuis overgebracht waar hij enige tijd later overleed. I nam hem niet au serieux, en liet deze, en andere van Cicero afkomstige ge gevens onbenut. En dat waren er nogal wat. Elyesa Bazna was eerste bediende van de Britse ambassadeur in Ankara, en ge noot het volste vertrouwen van zijn, .meester', 's Nachts fotografeerde hij j in alle rust de geheime documenten! uit de kluis. De filmpjes bracht hij vervolgens naar de naburige Duitse ambassade, die toen onder leiding stond van Franz von Papen. Meer dan 400 fotocpieën van ,top secret'-stukken j bezorgde hij op die manier de Nazi's., die hem beloonden met in totaal; 300.000 pond sterling echter in valse bankbiljetten. Daar kwam hij pas achter toen hij zich na de oorlog Jn zaken' wilde begeven. Verzoeken aan de Westduitse bondsregering om schadevergoeding hielpen niet, waarna Cicero zich wijd de aan het schrijven van memoires Zijn leven is ook verfilmd De Ameri kaanse acteur James Mason vertolkte in ,de affaire-Cicero' de titelrol. (Van onze correspondent) BRUSSEL In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn in de buurt van het Brusselse noord-station een ongeveer zestig jaar oude operetteschouwburg en een hotel van 200 kamers, het grootste van de hotels ln de tweede categorie ln de Belgische hoofdstad, door brand vernield. Een ander hotel liep aanzienlijke waterschade op. evenals nog twee panden. Doden noch gewonden zijn er te betreuren. Wel ls er uiteraard veel materiële schade. De artiesten en het personeel van dej schouwburg evenals het personeel van het hotel zijn voorlopig werkloos ge- worden. De oorzaak van de brand Is nog niet bekend. De Nederlandsche Bank beeft mc; de representatieve organisaties van d" handelsbanken, de landbouwkrediet banken en met de PTT overeenstem ming bereikt over de voortzetting van' het kredietrestrictiebeleid gedurende Januari en februari 1971. JEP.UZALEM Premier Golda Meir van Israel deed op eerste kerstdag een beroep op de we reld. tussenbeide te komen om de levens te redden ren twee Russische burgers ven joodse afkomst, die te Leningrad ter dood zijn veroordeeld We zien mevrouw Meir tijdens de uit spraak in een bijzondere verga dering van het Israëlische parit- Vrouw omgekomen bij brand DOK KLM (ANP) De 65-Jarige al leenwonende mevrouw 1). van der Veen-Zijlstra is zondagmiddag In haar brand om het lev bovenwoning le Dcikkum bU een brand om liet leven gekomen. Buren ontdekten de brand, doordat zij rook uit het dak van de woning zagen komen Politie en brandweer hebben nog getracht de vrouw uit ce woning te halen, maar het bleek al te laat te zijn. Volgens de brandweer is de brand waarschijnlijk ontstaan doordat de vrouw te dicht met haar voeten bij een straalkacheltje heeft gezeten. Ze is hierbij in slaap gevallen en door het vuur verrast. De boven woning brandde gedeeltelijk uit. Eersteklas-verzekering met f 110 per jaar omhoog DEN HAAG (ANP) De premies voor particuliere verzekerin gen tegen ziekenhuiskosten en specialistische hulp mogen voor volwassenen worden verhoogd met ƒ68,45 per jaar voor ver pleging in de derde klasse, met 102 in de tweede klasse en 110 in de eerste klasse. De premies per kind mogen naar evenredigheid worden verhoogd. Dit staat in de prijzcnbeschikking ziektekostenverzekering, die donderdag Ls gepu bliceerd in de staatscourant. De bedragen mogen nog met ƒ11,90 per jaar worden verhoogd, als de verzekering ook de kosten van huisarts- en apothekershulp omvat. De ministers van economische zaken en van financiën en de staatssecreta ris van sociale zaken en volksgezondheid hebber, rich me*, deze prijsverho gingen kunnen verenigen, omdat de verzekeraars rekening moeten houden met een groter gebruik van de ziekenhuisdiens-en. een verdere voortgang van de kwaliteit van deze diensten en een betere toepassingsmogelijkheid van nieuwe behandelingsmethoden. Deze ontwikkelingen zullen samen met de normale trendmatige verhoging van de salarissen leiden tot verhoging van de risico's, aie door de ziekte kostenverzekeraars worden gedekt. Mede gelet op de aan deze ondernemin gen gestelde solvabiliteitseisen is het. zo vinden de bewindslieden niet verantwoord de premies op het bestaande niveau te handhaven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 3