Gratis reizen D.F.P. Hoegen: 40 jaar bankwezen in Zeeland Raad Terneuzen verdeeld over beleid van b en w Inspraak Onderonsje Triest onderwerp Plannen Drugs voordelig uit met NS Gewesten BERAADSDAGEN OVER HOMOFILIE IN VAN EEGHENHUIS-HEDENESSE Europakruis voor J MineWwicz en J.F.J.M Casoari ALAIN DELON VEROVERDE FAMEUS HANDSCHRIFT VAN DE GAULLE SENAAT TOCH AKKOORD MET INKOMSTEN BELASTING OVERDAG 2A DECEMBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 rr-r* MIDDELBURG Veertig jaar leleden op 28 december 1930, de beurskrach van '29 deed zijn invloed in alle hevigheid gelden - kwam de jonge D. F. P. Hoe- {en op het bankierskantoor van zijn vader: Hendrikse en Co, toen een van de grote particuliere ban ken in Zeeland. De jonge Hoe- jen' van toen is nu al weer vele jaren directeur van de Walcherse kantoren van de Amro-bank en als zodanig aan zijn laatste ter mijn bezig: nog vijftien maanden en dan is er een eind gekomen aan een lange bankiersloopbaan. •Dat is niet helemaal zorgvuldig {eformuleerd', zegt de heer Hoe zen als we in een gesprek met hem dat woord .bankiersloop baan' laten vallen. .Toen ik op het kantoor van mijn vader k»am. was het woord .bankier' vtl juist, het ging namelijk om ten eigen bank. Maar sinds wij zyn opgegaan in een groter ge iled ben ik bankdirecteur.' Dat grotere geheel kwam voor net eerst in 1940: Hendrikse en Co werd overgenomen door de Incassobank. De heer Hoegen rerd directeur van het kantoor Middelburg, daarmee een periode ran zijn leven beginnend, die niet zonder moeilijkheden verliep. Oorlog en bezetting eisten hun tol: de Duitsers verleenden hem weliswaar een Ausweis om op Walcheren te kunnen blijven, maar daar stond tegenover dat ze van hem verwachtten dat hij zeen enkele activiteit jegens de bezettende macht zou onderne men. Toen die achtergrond de heer Hoegen duidelijk werd. re tourneerde hij zonder omwegen het bewuste bewijs met als ge volg dat hij werd opgepakt. Als reserve-officier kwam hij in een krijgsgevangenkamp in Polen te recht, via Amersfoort keerde hij terug. De heer Hoegen: .Ik weet tot vandaag toe niet waarom ze mij zomaar onverwacht hebben laten gaan.' Na de bevrijding was de toestand op Walcheren desolaat en meer dan dat. Bankdirecteur Hoegen behoorde tot die groep, die de uitdagingen van het moment aan grepen en hard aan het herstel gingen werken. .Waarom we dat deden? Het moest gebeuren. Ik ben op Walcheren geboren en ge togen, ik vond dat ik gewoon verplicht was om er aan mee te helpen, dat de zaak hier weer op poten kwam.' Voor de oorlog had de jonge Hoegen nooit geaarzeld als een beroep op hem was ge daan buiten zijn eigenlijke werk om, na 1944 was die aarzeling evenmin aanwezig Enkele activi teiten uit die periode: hulpcomi tés als de Hark. die voor de distributie van allerlei hulpgoede ren zorgde, allerlei activiteiten rond het vertrek van allerlei be drijven en instellingen (de Zee land. de marine enz) en niet te vergeten het. werk in de Stichting Nieuw Walcheren. In de jaren na de oorlog deed de Stichting Nieuw Walcheren enorm veel werk: het ging hier om een groep, waarvan de leden elkaar bijzonder goed begrepen en voor wie geen werk te veel was. .Ik denk nog altijd met ple zier en dankbaarheid aan die tijd terug zegt de heer Hoegen nu, .aan de actie plant-een-boom-op- Walcheren, aan de boomplantdag van 1947. aan de opening van Miniatuur-Walcheren in 1954 met de Zeeuwse manifestatie. We had den toen een stel, met wie we een voortreffelijk team vorm den.' Inmiddels ging ook de ontwikke ling in het bankwezen verder. Zo kwam er in 1947 een fusie tot stand tussen Incassobank en de Amsterdamse Bank met als ge volg dat de heer Hoegen ook van deze combinatie directeur in Mid delburg werd. Enige tijd later kreeg hij ook het Vlissingse kan toor onder zijn beheer. In Mid delburg" volgde een verhuizing van de Houtkaai het huidige kantoor van de Algemene Zeeuw se naar de Markt. In 1964 gingen Rotterdamse en Amster damse Bank samen, bij welke ge legenheid de heer Hoegen even eens directeur werd van de kan toren op Walcheren. Hij bleef actief in het maatschappelijk le ven: voorzitter van de Walcherse vereniging voor de geld- en effec tenhandel, een functie die hij nog steeds bekleed. Voorts was hij veertien jaar voorzitter van het departement Zeeland van de maatschappij voor nijverheid en handel. Bij zijn afscheid werd hij tot erelid benoemd. Zowel voor als na de oorlog was hij betrok ken bij het bestuur van de Mid delburgse schouwburg. Lange tijd was hij lid van het ANWB-hoofd- bestuur, sinds kort is hij dage lijks bestuurslid In Zeeland trad de heer Hoegen de laatste jaren vooral op de voorgrond als voorzitter van het vliegveld Midden-Zeeland, hij speelde een belangrijke rol bij de totstandkoming van de stichting Vaste Oeververbinding Wester- schelde en bovendien ontwikkelde hij vele activiteiten als president commissaris van de NV Badhotel Domburg. Deze vennoootschap kwam met plannen voor de ver vanging van het hotel, waartegen echter nogal wat verzet rees. Men is echter nu zo ver gevor derd dat de gemeenteraad zich akkoord heeft verklaard met de nieuwste versie. De heer Hoegen: .Ik heb goede hoop dat we nu binnen een redelijke termijn met de uitvoering kunnen beginnen. Er is op Walcheren behoefte aan deze accommodatie. Op dit eiland is het mogelijk gebleken een scheiding aan te brengen tussen industrie- en recreatiegebieden. Maar die recreatie dient ook im pulsen te krijgen: ook op dit gebied worden steeds hogere ei sen gesteld.' De dag na Kerstmis: \eertlg jaar werkzaam in het bankwezen in Middelburg. .Ik heb me bier al tijd plezierig gevoeld, ik heb wel bewust voor dit deel van Neder land gekozen. overplaatsingen heb ik van de hand gewezen. Nog vijftien maanden en dan ga ik mij uitsluitend bezighouden met wat nu nevenfuncties zijn.' En dat zijn er heel wat 'ADYERTEffTlE Slot van pagina 1 algemene school voor kleuter- en ba sisonderwijs zag Terneuzen is ver der toe. zo vindt de PvdA. aar. een Di- VCl'. tevreden met de sluitende cij fers. pleitte bij monde van mevrouw Doppegieter voor inspraak van de be volking bij jeugd en sportzaken (waar voor raden functionerenhel opstellen van een nieuwe subsidieregeling en de planologie. Fn het bijzonder vroeg de CVP-fractielelder aandacht voor de mo gelijkheid om aanzienlijk eerder dan nu over bestemmingsplannen te dis cussiëren en het vervaardigen van een maquette van dit soort zaken. Sprekend over plannen voor een win-: keicentrum tussen Java en Blokken stelde ze .Wij blijven van mening dat vanuit het winkelcentrum Noordstraat de situatie mag uitgroeien via de Blok ken naar het Java toe en niet anders om'. Inspraak van de middenstand, die zich zorgen maakt over de grootte van het project, is dringend gewenst en het liefst in de vorm van een overleg orgaan. vindt de VCP. Mevrouw Dop pegieter vroeg b en w verder om een discussienota over de volkshuisvesting aan de hand waarvan mogelijk een 5 jarenplan kan worden opgesteld. Be nieuwd toonde de VCP zich ook naar het rapport over de personeelsformatie van de secretarie en de wijze waarop het organisatiebureau van de vereni ging van Nederlandse gemeenten bij deze zaak is betrokken Wanneer de dienst openbare werken wegens zijn omvang niet in het nieuwe stadhuis kan. dan zal er op een aantrekkelijke plaats een goed gebouw moeten ko men. Ten aanzien van hulpsecrelarie- en in andere kemen pleitte zij voor een andere aanpak, omdat de tegenwoordi ge opzet niet voldoet. Brandweer en vredesramjSenregeling moeten regio naai worden opgezet of er moet streeksgewijs overleg zijn bij nieuwe aankopen, vindt de VCP. Sprekend over de urgentielijst van .openbare werken' zei mevrouw Doppegieter dat voor haar fractie het herstel van de Stationsweg het meest urgent is met als tweede de aanleg van het Sluiskilse Lelyplein. Andere punten, in de sector cultuur en recreatie: hel sportveld van Zaamslag en .als tweede ,een semi-verhard oefen terrein in Temeuzen. Ook de VCP wil aandacht voor de speelterreinen. Ten aanzien van de industrie merkte me vrouw Doppegieter op; .Wij hebben in het verleden duidelijk gekozen voor industrie en wij blijven dat standpunt innemen. Maar dan moeten we goed weten dat we niet alleen kiezen voor de lusten maar ook voor de lasten.' Ten aanzien van milieuhygiëne be pleitte zij een .rustige inbreng' van j de bevolking .Maar waar wij niet achter staan is dat er kreten geslaakt worden, dat men mee wil praten zon der dat men inzicht heeft.' Een nieuw gevaar dat volgens de VCP de samen- j leving bedreigt is .verwaarlozing van de geestelijke hygiëne', het uitbouwen van de menselijke waardigheid. Aan stimulering van de waardevolle karak tereigenschappen nodig om een vol wassen mens te worden wordt nauwe- lijks gewerktaldus de VCP-woord voerster. ,De politieke partijen hebben er in het verleden een onderonsje van gemaakt', meende de heer Vlieger van D'66. die het wegblijven van 30 procent van de kiezers als een belangrijk symptoon zag. Er moet mayimale openheid ko men.' En hij hekelde het besluit van b en w om de openbare commissiever gaderingen af te wijzen. Over de begroting merkte de vertegen woordiger van D'66 op: Als ik de be-! groting bezie en de toelichting dan kan ik er moeilijk enig beleid in zien. Na tuurlijk zijn er wel plannen maar dat zijn allemaal zaken die door ieder ge meentebestuur zouden worden uitge voerd'. Voor D'6fl berust het gemeente beleid op paternalisme en draagt het een conservatief karakter doordat de VCP iedere verandering van deze tijd direct afwijst. HIJ verwet de christe lijke partijen geheime controle' uit te oefenen van kritisch volgen van de wethouders kwam niets terecht. D'6(>. aldus de heer Vlieger, wilde1 .openbaarheid van commissievergade ringen en de mogelijkheid dat niet-: gemeenteraadsleden In de commissies: zitting hebben. Andere punten van de partij; een permanente begeleldlngs-1 commissie voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting en inschakeling van wijkraden De huidige ruimtelijke ordeningsplannen zouden grondig her-i zien moeten worden. Ten aanzien van de begroting merkte hij op- Je vraagt je: soms af, Is Terneuzen niet z'n eigen graf aan het graven' Bij de huidige, ontwikkeling van de industrie kan de stad geen woongemeente blijven De heer Vlieger hoopte dat deze proble matiek in Zeeuws-Vlaams verband zou worden bekeken. Hij verweet b en w ook samenspel tussen .bestuurders en bestuurden' ten aanzien van de plan nen voor het winkelcentrum tussen Java en Markt en pleitte voor een voorzichtig beleid op het gebied van, de industrialisatie. Vuile industrieën moeten geweerd worden Industriali satie is naar de mening van D'66 steeds een poiineke keuze. De heer H de Vriend (T 70-2000» vond economische zaken en industrialisatie .het meest trieste onderwerp' dat woensdag ter sprake kwam. .We kun nen het eigenlijk zo samenvatten: de burgemeester hoopt, b en w verwacht en de raad wacht' Ten aanzien van de havenplannen vroeg hij zich af of b en w in Middelburg en Den Haag wei vol doende laten blijken dat Zeeuwsch- Vlaanderen een deel van Zeeland is. 't Spijt me het te moeten zeggen, maar ik geloof niet dat het huidige college van wethouders de moed en de kracht bezit om Temeuzen eindelijk zijn plaats te gaan laten innemen die net rechtens zijn ligging kan opeisen'. Eerder had hij zich afgevraagd of het b en w niet aan visie ontbreekt of dat men er anders niet mee voor de dag durft te komen. De heer de Vriend be pleitte een belastingverlaging voor de oude kern. waar de aanslagen in ver-; houding tot de dienstverlening te hoog. zijn. T 70-2000 was niet erg te spreken' over het planologiebeleid. De heer De Vriend .De raad heeft nog nooit ge merkt dat u aan planologie deed' Ook! hu pleitte voor overleg met de midden stand over de plannen voor Java en Blokken, Andere suggesties van T 70: i een zwembad voor Hoek en het opstel ien van een berekening voor een ver warmd bad in Temeuzen. Daarnaast moet net gemeentebestuur: initiatieven nemen voor gewestvorming1 in Zeeuwsch-Vlaanderen gen het .rode boekje voor scholieren' .Het ls met het rode boekje voor scho lieren net als met Afetn Kampf' ieder een heeft er wel eens over gehoord maar weer niet precies wat er in staat" De Jeugd leest zo'n boekje wél en ik zou de ouders aanraden zich ook eens op de hoogte te stellen'. De heren De Putter fgpv) en Dieleman isgpi waren blij met de sluitende begroting De beer De Putter meende echter dat voorkomen moe', worden dat allerlei naar zijn mening minder ge wenste jongerenactiviteiten worden ge subsidieerd Hij vroeg voorts aandacht voor het uithollen van geestelijke en zedelijke maatstaven ln deze maat schappij De heer C. S. van Breda Vriesman vvdbeperkte zich in zijn algemene beschouwing tot opmerkingen over Jeugdverentreiniging' Naar zijn me nine worden er voor de jongeren uit-' stekende voorzieningen getroffen, .maar een deel van de jeugd schijnt liever haar verties te zoeken in leeg staande panden om er gebruik te ma ken van drugs en sex'. De ideeën voor een jongerenhotel. van mevrouw W Kes Spruijt (pvda) deed hij af met de constatering dat het hier om .een Jongerenhotel of amateur-j bordeel' zou gaan. De heer Van Breda Vriesman waarschuwde voor drugge bruik net als bij een ijsberg ls er maar 10 procent van zichtbaar') en te- Bij de beantwoording van de diverse raadsleden zei burgemeester Aschoff onder meer. dat de raad volgend Jaar omstreeks januari meer inzicht krijgt in de havenplannen. Op een speciale zitting zal er dan uitvoerig Informatie worden gegeven. Het zeehavenoverleg Zuidwest-Nederland is .opgedeeld' in een aantal commissies, die volgend jaar hun rapporten zullen uitbrengen. Intussen kwam er ook al een acquis! tiebureau tot stand. De burgemeester was met de PvdA-fractie van mening dat verbetering en uitbreiding van de Terneuzense havens een project waarvan de voorbereidingen zeker volgend jaar worden afgerond, terwijl men al eind van dat jaar aan de uit voering denkt te beginnen voorrang moet hebben boven het Baalhoekplan of een tweede kanaal naar Gent. Het rapport over de reorganisatie van se cretarie en sociale dienst, waaraan de vereniging voor Nederlandse gemeen ten meewerkt, wordt, met een advies voor de indeling van het stadhuis, in januari verwacht B en w bekijken nog wat er gedaan kan worden om de hulp- secretarieen die niet voldoen, te ver- vangen. Een eerste overleg met de PTT leverde weinig op: postkantoren in schakelen is nogal prijzig Over de plannen voor het winkelcen trum zei de burgemeester X»e midden stand wordt er zeker bij betrokken Het ligt in de bedoeling om tot een overlegorgaan te komen' De burge meester voelde niet voor de sugges-j tie om alternatieve voorstellen op ta-j fel te leggen zonder dat de raad. zo als PvdA fractieleider Hamelink had gezegd, zich .gefrustreerd' zou moeten voelen door de financiële consequen ties. Bij de beleidsvorming in onder meer de commissies kunnen er alter natieven aan bod komen maar net college zal altijd met afgeronde sug gesties moeten komen Voor een ge- dachtenwisseling in het informatie blad van Terneuzen zoals de heer Hamelink had bepleit is het col lege niet enthousiast, al wijst men het idee principieel niet af. .Maar we moeten de gewone dagbladpers niet gaan vervangen', meende de burge meester. Dat er sprake zou zijn van censuur (ook een opmerking van de heer Hamelink i ontkende hij. Over een regionale aanpak van brandweer en rampen dienst is regionaal overleg gaande vla commissies. Volgend jaar hoopt men de voorstellen te hebben uitgewerkt 2 januaridagen op uw 65+kaart Van 5 t/m 30 januari 1871 kunt u met NS op n* 65-r kaart twee dagen gratia en onbeperkt reizen. Welke dagen? Kiest u er maar twee uit: elke dlnadag, woensdag, donderdag of zaterdag in de periode van 5 t/m 30 Januari ia er goed voor. Hoe? Door simpelweg uw 65 -kaart aan het loket te laten afstempelen. Hebt u nog geen 65+kaart? Koop er dan een aan het loket. Verkrijgbaar voor iedere 65-plus*cr. Uw vrouw mag jonger zijn. Legitimatie en pasfoto meebrengen. De 65-freductlekaart geeft recht op reizen tegen de halve enkele-relaprija. Een driemaandakaart koat f 20.-, voor echtparen f 30.-. Jaarkaart f 50.-, voor echtparen f 75.-. Vraagt u gelijk een Januari kal endert je. .Bemoedigende reacties.. MIDDELBURG De centrale werk- groep homofilie Zeeland heeft naar aanleiding van dagbladpubllkaties bij Naar aanleiding van een opmerking van de heer De Vriend (T 70-2000» die graag Terneuzense initiatieven hij de gewestvorming zag. antwoordde burge .Aschoff dat men eerst het wetsontwerp over deze zaak afwacht. Wethouder P. A. Lindenberg (vcp) voelde wel voor een idee van mevrouw Doppegieter om burgerzinleningcn uit te schrijven om geld aan te trekken. Een handicap is wel, dat ze beneden de marktrente moeten worden uit ge- Centrale werkgroep Zeeland houdt: de oprichting een. wat de voorzitter ds S. A. Vis noemt, .bevredigend aan tal positieve reacties' gekregen. Verwacht wordt dat binnenkort In Viis&lngen en Zeeuwsch-Vlaanderen met contact- en gespreksgroepen be gonnen kan worden, terwijl ook roor de overige regio's naar een centraal punt wordt gezocht- Op 4. 5 en 6 maart zullen In de belde vormingscentra, het tan Eeghenhuit te Aardenburg en Jledenesse' te Cad- zand. beraadsdagen worden gehouden waarbij de centrale werkgroep men sen uit het jeugdwerk, onderwijs, pas toraat. maatschappelijk werk t-n voorts artsen en politiemensen wil betrekken. Tijdens deze dagen zullen telkens kor te inleidingen worden gehouden, waar na de thema's die hierin naar voren komen, nader zullen worden uitge werkt In ae nabije toekomst zal de centra!» werkgroep ook beraadsdagen voor ho mofielen en ouders van homofielen organiseren Ds Vis zegt blij te rijn met deze eerste resultaten .Het is duidelijk dat nu ook in Zeeland rij het langzaam een basis ontstaat waarop we verder kunnen werken. De schriftelijke en ook mondelinge reac ties hebben overigens nog eens op bepaald niet mis te verstane wijze onderstreept dat we ln soort niets' duiken. Er is een hoop misverstand dat mede steunt op het hard nekkig vooroordeel dat de bijbel de homofilie veroordeelt Er is ook daar door veel eenzaamheid en juist ln deze dagen rond Kerstmis en nieuw jaar wordt dat scherper gevoeld. Het zal duidelijk rijn dat onze met een groot woord hulpdienst' (01188- 1421. 01180-2860 en 01140-1405) vooral in deze tijd helemaal open staat'. schreven en dat professionele geldge vers niet mee kunnen doen. De heer Lindenberg betoogde nog eens al eerder had mevrouw Doppegieter daar haar waardering over uitgesproken dat men binnen 2 jaar in Terneuzen wil komen lot een genivelleerd belas tingniveau. Voor hei rechtstreeks in schakelen van aanvragers van subsidie bij het beleid was hij niet te vinden wel kunnen ze uiteraard inspraak krij gen via ae organen als sport- jeugd raad. Tegenover het idee om een VVV kiosk te plaatsen op de Axelse Dam 'mevrouw Doppegieter) stond de wet houder positief, al is het in de eerste plaats een zaak van de WV. De .pro motiesubsidie' waarnaar het VCP- raadslid informeerde, ging naar de contactcommissie van Oost-Zeeuws-1 Vlaamse VW's, die bezig is om de toe- ristenverwerving meer streeksgewijs op te zetten. ADVERTENTIEl luiiimiiiinHiiiiiimiiiiiitiiiiiiHiiiii Een schoonheids 5 behandeling doet 5 Maak eens een afspraak met: VAN DER VELDE I 3 Troeistraweg 339 (torenflat) a 5 Vlissingen Tel. 01184-6949 3 IlllIIilllIllIlllllIIIIIBilSIIIIIIIIIIlIIlllf! SLUIS In hotel .Het hof van Brus- *1' ie Sluis werd woensdagavond het Europakruis uitgereikt aan dokter J. f 1. M. Caspari te Hulst en ir J. Hlnckewicz. voorzitter van de Poolse treniging van oud-strijders in Neder- knd. k uitreiking geschiedde door de voorzitter van het veteranenlegioen Jederlanrl majoor in bijzondere; canst B. H D. Joppen te Zeist, die de joöe heren toesprak namens de Con-1 ■deration Europeènne des Anciens gmbattants Ons doel is, aldus de' Joppen, over de beperkte gren- 101 van onze eigen gemeenschap mee te werken aan een grotere eenheid in Europa. We moeten niet met het ge zicht naar het verleden staan, maar als oud-strijders doorgeven aan ae jeugd datgene wat we persoonlijk hebben ervaren in de tijd toen we onze vrijheid niet hadden' Na de uit reiking, waaraan ook een oorkonde was verbonden, werd het Wilhelmus gespeeld. De ceremonie vond plaats tijdens het jaarlijkse kerstdiner van het. gewest Zeeland van het veteranen- legioen en werd onder meer bijge woond door burgemeester H. P. M. van den Beid. oud-burgemeester P. F. van Hootegem, de territoriaal bevel voerder voor Zeeland, luitenant-kolo nel A C. Vel uit Middelburg en onge veer 100 Zeeuwse leden van het legi oen. De heer M W Temme uit Mid delburg gewestelijk voorzitter sprak oen welkomstwoord .Het grootste ge deelte van onze mensen, zo zei de heer Temme. kunnen worden gere kend tot de groep van de zwijgende meerderheid, maar niettemin is het. geboden om thans mee te praten om onze verworven vrijheden te behou- Schoonheidsspecialiste Enige Westduitsers niet-officieei is het getal tien genoemd die om! politieke redenen in Oost-Duitsland ge-1 van zaten, zijn geruild tegen drie: Oostduitsers die in de bondsrepubliek waren aangehouden op verdenking van spionage. Dit is woensdag meege deeld door het ministerie van justitie in Bonn. GESCHENK VAN TWEE TON AAN MUSEUM (Van onze correspondent PARIJS Het hand schrift van het appel waarmee op 18 juni 1940 generaal Charles de Gaulle het Franse volk opriep tot het verzet tegen ae Duit sers is door de film ster Alain Delon door bemiddeling van de minister van oorlog Michel Debrë aan het Museum van de Orde der Bevrijding ge schonken. Delon. die een vurige gaullist is. had het manuscript dat met de beroemde volzin .Frankrijk heeft een slag verlo ren. maar zal de oor log winnen' enkele we ken geleden voor 300000 franken (200 000 gulden) ge kocht. Die transactie had de vorm aangenomen van een complot dat de scenario's van de laat ste detective-films van de befaamde producer vedette waardig was In juni 1940. toen de nog volstrekt onbeken de brigade generaal De Gaulle in Londen via de BBC zijn oproep lanceerde die vrijwel niemand in Frankrijk heeft gehoord, werd hij naar de studio's be geleid door de jonge FTanse soldaat André Bernheim die voor die gelegenheid tot lijf wacht van de chef der vrije Fransen was ge bombardeerd Nadat de generaal zijn tekst waarmee hij geschiede nis maakte had uit ge sproken, wist die mili tair zich van de twee blaadjes meester te maken die De Gaulle achteloos voor de mi crofoon had achterge laten. Na de bevrijding nam Bernheim het handschrift als histo risch kleinood natuur lijk mee naar Parijs Hij begon een carrière als impressario waar bij hij later zelfs de directiezetel van een der bekendste theaters van Parijs veroverde. Dat André Bernheim de eigenaar was van de beroemdste tekst die generaal De Gaulle ooit geschreven had was in de politieke en mondaine kringen van Parijs sinds lang be kend Minder bekend was echter dat de be zitter van het manu script op de dood van de generaal zat te wachten om zijn kost baar bezit te kunnen verzilveren. Om een schandaal te vermij den wenste Bernheim het handschrift in het diepste geheim aan een rijke buitenlander te verkopen, en met dat doel had hij al een bekende antiquair in Parijs in de arm geno- Via een omweg kwa men Alain Delon die mysterieuze onderhan delingen ter ore. Hij schakelde toen onmid dellijk een vermogende Argentijnse filmrelatie in die hij speciaal naar Parijs liet komen. In ruil voor 300.000 fran ken in bankbiljetten mocht die Argentijn ongeveer een week ge leden de twee velletjes handschrift in ont vangst nemen De film ster was echter van mening dat hij het ori gineel van deze oproep met in eigen bezit mocht houden en daar om schonk hij het ma nuscript aan de biblio theek van de Orde der Bevrijding. Voor André Bernheim is het natuurlijk min der leuk dat zijn oor spronkelijke opzet door Alain Delon ont zenuwd werd. al heeft hij zijn penningen dan ook binnen. Zijn judas penningen. meent mi nister Debrë. die bo vendien van oordeel is dat Bernheim in 1940 eigenlijk nooit de hand op de tekst had mogen leggen. KERST WORDT KOUDER Van onze weerkundige medewerker) (GPD) Het winterse veer. met over het algemeen lichte vorst, zal zich zonder moeite tijdens de kerstdagen kunnen handhaven. Al blijft de kans op een paar verspreide sneeuwbui en aanwezig, toch lijkt een wit te kerst uitgesloten, doordat een storing gisteren juist ten westen van ons land passeerde. Wel heeft het hogedrukgebied zich nu naar Scandinavië ver sterkt met als gevolg een wat toenemende noordoostenwind. De temperatuur wordt iets la ger, maar vooral door deze toe nemende wind wordt het kou der en een meer winters weer type. In het binnenland blijft het ma tig vriezen (zes tot negen gra den). in de kustprovincies drie tot vijf graden vorst. Door de wat sterkere noordoostenwind wordt de kans op mist kleiner. In Noord en Oost-Nederland was het gisteren de eerste ijs dag, waarbij het kwik het hele etmaal onder het vriespunt bleef. Mogelijk dat het grootste deel van Nederland tijdens de kerstdagen ook overdag een temperatuur beneden het vries punt houdt. BONN EN DDR: OVERLEG GAAT VOORT BERLIJN DPADe Bondsrepu bliek en de DDR zullen het onderlinge gesprek voortzetten, maar er is geen datum vastgesteld voor een volgende bijeenkomst van de Wëstduitsc staats secretaris Egon Bahr en de Oostduit- se staatssecretaris Michael Kohl. Dit blijkt uit een gezamenlijk communi qué dat de twee delegaties woensdag na afloop van een vier uur durend onderhoud hebben gepubliceerd. Het tweede Ir.terauitse gesprek van Bahr en Kohl, in Oost-Berlijn. heel: geen concreet resultaat opgeleverd, maar, zo zei Bahr na afloop, .dat kon men een dag voor kerstavond ook niet verwachten' De Westduitse rege ring heeft woensdag b:j monde van regeringswoordvoerder Conrad Ahlers verklaard dat haar een institutionali sering van de viermogendhedenbespre- kingen over Berlijn zinvol lijkt. Als het verloop van het overleg een derge lijke stap rechtvaardigt, zou het nut tig kunnen zijn de besprekingen .een conferentieachtig karakter' te geven, aldus Ahlers. (Van onze parlementaire redactie). DEN' HAAG De spanning, die dins dagavond in de eerste kamer ontstond door de onverwacht grote tegenstand tegen de wijziging van de loon- en Inkomstenbelasting, ebde gistermor gen weg. toen duidelijk werd dat vooral onde de tegenstemmers meer afwezigen waren dan onder de voor stemmers. De stemming leverde daar door een ruimere meerderheid op (37- 27) dan zich dinsdagavond liet aan zien. De voorstanders waren de drie grote confessionele fracties, die tezamen een krappe meerderheid in de eerste kamer hebben, en twee VVD-ers (ir Louwes en ir Baas». In de AR-fractie stemde echter alleen mr De Gaay Fortman tegen. Dr Grapperhaus gaf in zijn antwoord toe, dat door deze nieuwe regeling de oudere woningen in waarde zullen gaan dalen, daar de grens doorgaans hoge aftrekposten niet meer aftrek baar zullen zijn. die deze woningen minder aantrekkelijk maken. Mr Wit-! teveen had tevoren betoogd er grote bezwaren tegen te hebben als de eer ste kamer het wetsvoorstel zou ver werpen, vooral omdat dan ook niet de vooroordelen 'onder meer een nieuwe regeling van de buitengewone lasten i in werking zullen komen Verwerpen zou grote gevolgen hebben voor de begroting, aldus dr Witteveen. Dat de kans van verwerping reëel was. bleek we' onder meer uit het feit dat onder anderen Ir Louwes f wd i en prof Steenkamp (kvp) pas in tweede ter mijn door de argumenten van de staatssecretaris waren overtuigd, zo deelde ons dr Grapperhaus zelf mee JAROSZEWICZ PREMIER VAN POLEN Slot van pagina 1 tussen de staat en de RoomvKatholle- ke Kerk. In wat door waarnemers wordt be schouwd als de meeste verzoenlijke toenadering van een Poolse leider tot de kerk ln vele Jaren zei Jaroszewica dat de regering de samenwerking met alle burgers, zowel gelovigen als r.let- gelovigen. wil versterken. De relatie» kerk-staat zijn tijdens de jaren van Gomoelka vaak vertroebeld geweest. Met name ce regenr.g beschuldigd» de kerk ln het bijzonder primaat kar dinaal Wyszynski er dikwijls van zich met de politiek van het land te be moeien Wijzigingen De Nederlandse kaarsenfabrieken hebben de laatste weken een toppro- duktie moeten verwerken De vraag naar kaarsen bleek bijzonder groot te zijn Volgens een ruwe berekening gaf de Nederlandse bevolking alleen al aan kerst boom kaarsen ruim f 15 mil joen uit Over het gehele jaar geno men bedroeg de aanschaf van Jevend licht' ca f 35 miljoen (in 1969 was dat ƒ30 miljoen). In de afgelopen vier weken de vraag naar kaarsen be gon al voor sinterklaas is onge veer tien procent meer kaarsen ver kocht dan in de overeenkomstige peri ode van 1969. aldus de woordvoerders van twee van Nederlands grootste kaarsenfabrieken. 1 Na zijn ambtsaanvaarding kondigde Jaroszewicz nog enkele kleinere rege ringswijzigingen aan. De 51-jarig» Kalm werd bevorderd van minister voor de zware industrie tot plaatsver vangend eerste minister. Hij wordt beschouwd ais een naaste volgeling van Gierek. Een andere goede vriend van Gierek. Jan Mitrega. werd even eens benoemd tot plaatsvervangend eerste minister. Hij behoudt wel zijn belangrijke functie als minister voor de mijnindustrie. De 48-jarige Janusz Chrynkiewicz werd vervanger, als minister voor de me chanische industrie door Tadeusi Wrzaszczyk en benoemd tot eerste vice-voorzit ter van de regeringscom missie voor wetenschap en technolo gie. Wlodzimierz Leczjak zal Kalm» plaats gaan innemen als minister voor de zware industrie. nslotte werd nog de 37-Jarige Sta af -.la» Kociolek ontheven van zijn .ïctie als vice-premier, waartoe hij slechts zes maanden geleden was be noemd. wegens zijn verkiezing in het secretariaat van het centrale comité van de partij Waarnemers zien deze benoeming niet als een degradatie voor Kociolek. Ze is vermoedelijk be doeld om dit Jongste lid van het polltburo vrij te maken van regering», verantwoordelijkheden opdat hij zich tolledig op zijn taak in de partij kan richten. De tw eede kamer is woensdagmid dag akkoord gegaan met hc* voorstel aar. c eg er. er., die een buitengewoon pensioen hebben ingevolge ce .wet buitengewoon pensioen 1940-1945' of de .wet buitengewoon pensioen zeelie den- oorlogsslachtoffers' over het jaar 1969 een extra-uitkering var. één pro cent te verstrekken. Deze uitkering ia een Jaar geleden reeds bij wijze van voorschot uitbetaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 9