Begroting van Zierikzee sinds lang weer sluitend Crèche krijgt kans in Kruiningen Raad Kapelle ongerust over aansluiting op snelweg GEMEENTE GEEFT LOKAAL GRENSPROVINCIES IN BELGIË EN NEDERLAND MET EIGEN PERIODIEK Oud-Vossemeer geeft subsidie in restauratie molen RPSCHIKT U OVPR EÉN POST- OF R1NKG1R0- ^KFNING? PROVINCIALE 7EEÜWSE COURANT ;CEMBE« IDÉRDAG 24 DECEMBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 U14 buret aak FRACTIELEIDERS VERHEUGD KRITIEK OP HUISVESTING BRANDWEER [RIKZEE Tijdens de begroting pdcring dinsdagavond kwam d rlkzeese raad voor het eerst in owe samenstelling met C. bij de Die, als loco-burgemeester, en C. ilers, ais wethouder, bijeen. In de tmene beschouwingen van de vier [llevoorziIters kon ook voor het il sinds vele jaren vreugde door ken over de sluitende begroting «as samengesteld. De afgelopen worstelde Zierikzee met grote en, die zelfs opliepen tot ver het halve miljoen. Aan de ande kant waarschuwden de fractielei- er wel voor de toekomst niet al rooskleurig te bezien. PvdA bij monde van de heer M. de or wees erop dat ondanks de hoge- ultkering uit het gemeentefonds, gebruik maken van eigen reserves het zeer hoog opvoeren van de atselijke belastingen de mogelijk- d tot het uitvoeren van de aller- adzakelijkste kapitaalswerken bijna il is. De heren W. den Boer fpcf) Doeleman (wd) en J. G. L rs (kvp) lieten woorden van elfde strekking horen. Het steeds Br moeten opschroeven van de ei- belastingen zinde de fractieleiders niet erg. De heer Doeleman: ,Wij inen ons als raadsleden slechts osten met de gedachte dat deze rhögingen niet aan ons brein zl.in sproten, maar zuiver een gevolg i van richtlijnen uit Den Haag. iarbij het ,met de rug tegen de oir' blijkbaar een democratische rm is geworden'. De heer Den Beer nde zich niet erg optimistisch over forsere bijdrage uit het gemeente- ids. J3e algemene richtlijnen wek- nu niet bepaald de indruk dat het ten aanzien van de gemeenten is flink over de brug zal komen, over een drastische aanpak van probleem maar te zwijgen'. Ver- ?d toonde men zich over de dit jr op gang gekomen woningbouw in west. Maar omdat de huurprij- nog al aan de forse kant zijn .gen vooral de PCP VVD en levensgrote problemen. De heer [oor: .De vraag gaat nog steeds melijk uit naar de goedkoopste jen. Dit zou ook kunnen worden rangen bij een behoorlijke door- ng, doch nu de prijzen van de betere woningen tot ƒ300 oplo- is de kans hierop wel kleiner Drden. We zijn er van overtuigd het toewijzingsbeleid er op ge- t moet zijn om de laagste inko- tasgroepen ook de goedkope wonin- 3 te geven. Maar we zijn er evenzo d overtuigd dat dit steeds meer Kilijkheden met zich meebrengt'. heer Doeleman: ,Het aantal wo- sgzoekenden is nog altijd onrustba- :d hoog. De prijzen van de wonin lopen met de dag op. Doorstro- r wordt onvermijdelijk willen we iks niet met lege woningen blijven als zijnde onbetaalbaar met tegenover een blijvende lijst van Hingzoekenden'. Ook de heer Den deed een dringend beroep op de «oners om als ze daar qua inkomen :or in aanmerking komen te verhui- maar een duurdere woning. KVP-er Simmers deelde het opti me van het college niet als zou bij ingebruikname van het bejaarden- .Borrendamme' eind 1971 het ;tingsprobleem voor deze groep jaarden tot het verleden behoren, iet hoge percentage bejaarden in erikzee en de vaak ondoelmatige rasvesting van hen doet ons met u m mening verschillen'. Kernfaciliteiten taniem betreurden de fractieleiders et dat de minister gemeend heeft de ernfaciliteiten voor de vestiging van custrie te schorsen. Men was van «deel dat het aantrekken van nieu- n industrieën er bepaald niet een- oudiger op werd. Reden waarom ei* ij het college op aangedrongen werd 5 in het werk te stellen de minis- tot andere gedachten te brengen. publieke werken betreft zag de Doeleman graag de oude haven êrbestraat worden. Ditzelfde zag dt Simmers met de Grachtweg ge euren. terwijl hij ook aan restauratie an de kademuur aan het Luitje de oogste prioriteit wilde verlenen. De ser De Moor vond het geen enkele Ju hebben om wensen naar voren te -fngen. .Wij zijn er allemaal vaD nertuigd dat er veel moet gebeuren aar weten tevens dat het geld onv reekt'. Met name de heren Simmers b Doeleman drongen er op aan zo rel mogelijk tot realisatie van een auwe jachthaven te komen. .Wan- ser straks de Oosterschelde is afge «ten hebben onze overburen prachti jachthavens zonder toeristisch acb- ïrland en wij een beperkte jachma- rai plus een enorm toeristisch achier- tad. Probeer er voor te zorgen daf wk wij ingesteld zijn on het moment fat de Oosterschelde zo ongeveer het jróttste water recreatiegebied van Eu- is geworden', aldus de heer Doe kman. fcdA, VVD en KVP spraken de hoop St dat de mosselkwekers spoedig ze erheid zaï worden gegeven omtrent frentuele aanspraak op vergoedingen «nwege de afsluiting van de Ooster- khelde. Overigens liet de heer De Hoor nog even doorschemeren niet dkerig te zijn van een nieuwe studie over al of niet afsluiten van de Oos- Krschelde. Als de veiligheid maar gewaarborgd s'. vond hij De heer Schimmers in- lormeerde nog of het college stappen Kidernomen heeft om landelijke maatregelen uit te lokken ten gunste de fruitkwekers. Kritiek Kritiek werd geleverd op de huisves- hh van de vrijwillige brandweer. -No? steeds is er geen betere mogelijk 'ni het materieel te stallen. De vraag dist binnen de PvdA of er binnen kort geen mogelijkheid ontstaat als de gebouwen van de waterleiding maatschappij vrij komen. Een ideale oplossing zou het geweest zijn indien "le rijksoverheid de kantoorgebouwen roor de politie had overgenomen en de gemeente de magazijnen voor de brandweer. Dan waren de nu verloren tonnen nog gered', aldus dc heer De Moor. heer Den Boer pleitte voor het tolvrij maken van de Haringvlietbrug. •Voorts wachten we het onderzoek t«ar en verlaging van de tol op de [Zeelandbrug voor de bewoners van Schouwen-Duiveland met belangstel- 11! ling af'. Evenals de heer Simmers was; hij erg geporteerd voor een volledig; functionerend strekziekenhuis. Bij het college werd er op aangedrongen' vooral veel aandacht te besteden aan' de verkeersproblemen in de binnen stad. die met name in de zomer erg groot zijn. Beangstigend was het voor de VVD-fractie dat alle verkeer uit de binnenstad alleen maar via de West- brug plan west kon bereiken. .We zijn er van overtuigd dat hiervoor nieuwe plannen moeten worden gerealiseerd en dat een voetgangersverbinding over de gracht tegenover het bejaar dencentrum tot de noodzakelijkheden gaat behoren', aldus de heer Doele man. Hij raadde b en w aan tijdig maatregelen te nemen om dienstbus- sen van de RTM plan west te laten aandoen. Grote waardering hadden alle partijen voor de stichting sportcentrum Schou wen-Duiveland, die in korte tijd een half miljoen gulden bij elkaar wist te krijgen voor de sporthal annex over dekt zwembad Men hoopte op een snelle realisering van het project. Wat betreft het inwonertal toonde de frac tieleiders zich teleurgesteld dat de toename van de bevolking was achter gebleven bij de verwachting. Ruime aandacht werd tenslotte besteed aan de restauratie van monumenten. personeelsbezetting op het stadhuis die weinig constant is en het onder wijs (wensen, snelle realisering van een openbare basisschool in plan west en nieuwbouw r-k basisschool). Antwoord De fractieleiders werden beantwoord door loco-burgemeester C. bij de Vaate. Wat betreft een onderkomen voor de brandweer in het gebouw van de waterleidingmaatschappij toonde hij zich zeer pessimistisch. .De vraag prijs bedraagt oen half miljoen gulden en dat is een veel te hoog bedrag voor Zierikzee'. Aangaande kernfacili- tcltc-n deelde hij mee dal besprekin gen zijn gevoerd op het ministerie om deze voor Zierikzee te behouden. ,We lubben daar te horen gekregen dat ze voor twee jaar zijn geschorst. Dan, wordt dc zaak opnieuw bekeken'. De loco-burgemeester vond het met i de raad bijzonder jammer dat het inwonertal iets terug was gelopen. Op, dens 1 januari bedroeg dit 7842, momenteel oude KRABBENDIJKE Kerstviering Op de christelijke kleuterscholen .De Krabbetjes' en .Henri Dunant' te Krabbendljke werd dezer dagen met de kinderen kerstfeest gevierd in aan wezigheid van de moeders. He; pro gramma was, zoals gewoonlijk, kers*-, verhaal opzegversjes en kerstliedjes, maar elk jaar opnieuw is het voor1 moeders en leidsters fijn op deze wijze met de kinderen samen te zijn De traditionele chocomelk In de pauze en de sinaasappel mee naar huis ont braken ook deze keer niet. Optreden .Iron Butterfly' Op zaterdag 26 december zal de Krab- bendijkese groep .Delta Generation' na de vorige twee succesvolle optre- optreden verzorgen in de soos .Iron Butter-: fly' De soos. die nu in zijn huidige vorm bijna twee maanden .draait', rekent evenals de voorgaande maler, op een grote opkomst van de zijde van het publiek, zodat weer een goed geslaagde avond aan de reeks kan om acht uur. 7827. De personeelsbezetting baart nogal wat zorgen door een groot ver j loop. Dit is gelegen in het feit dat de vraag naar ambtenaren groter is dan het aanbod. Het jongere personeel krijgt bovendien anderhalve dag per, week les op de bestuurssohool en dat; schept ook problemen Wat betreft de tol aan ae Haringvlietbrug kon de heer Bij de Vaate tot zijn vreugde meedelen dat deze per 1 juli waar schijnlijk opnieuw verlaagd zal wor den. Een kaartje zal dan nog maar één gulden kosten. Oneens wa.s de loco-burgemeester het met de heer Simmers over de huisvestingsproble men voor de bejaarden. .Als het be-j jaardencentrum gerealiseerd is, kun- tijd dan wat lawaaierig geweest zijn nen we zelfs mensen van buiten Zie in de vroegere herberg ,De parel van rikzee plaatsen'. Bovendien voorziet Zeeland' aan het Gcertespleln te Kloe- het kom-plan in de bouw van een tinge voor de pop-formatie .Uglv J. aantal bejaardenwoningen De heer Barrow' heeft het succes opgeleverd. Doeleman kreeg de toezegging dat erl Deze groep die 1 tot 2 maal per week, contact opgenomen zal worden met] in de herberg repeteert behaalde op Dt BEVELANDEN OVEZANDE Kerstzangdienst Dezer dagen werd een kerstzangdienst gehouden in de Nederlands hervorm de kerk te Ovezande. waarbij naast gezamelijke kerstzang door de zang vereniging .Kunst naar kracht' en de rooms-katholieke zangvereniging enke le liederen ten gehore werden ge bracht. Pastoor Pontenagel, ds Voor hoeve en de heer Lodder hielden kor te meditaties, terwijl werd voorgedra gen door de heer Verstraete. BENOEMING Mejuffrouw P Rijk. onderwijzeres aan de rooms-katholieke lagere school te Ovezande is met Ingang van janua-, Strand Hansweert blijft in gebruik worden toegevoegd. De avond begint ri as benoemd tot onderwijzeres aan ,Ugly J. Barrow' op talentenjacht in Kruiningen KLOETÏNGE Het mag de laatste de RTM voor een bushalte in plan west. Over aanleg van een nieuwe jachthaven merkte de heer Bij de Vaate op dat momenteel serieuse be sprekingen worden gevoerd met parti culiere beleggers, Na de replieken werd de gemeentebegroting 1971 on veranderd door de raad vastgesteld. ,De Band': streven naar all-round contact- en informatie-blad Reeks voorbeelden die wijzen op nut van samenwerking VLISSINGEN Dezer dagen is ver. schenen het eerste nummer van de periodiek ,De band', een blad dat wordt uitgegeven door de Belgisch- Nederlandse vereniging ter bevorde ring van de samenwerking in de grens provincies. De bedoeling van dit blad is eén contact en informatieblad te zijn voor de grensprovincies in Neder land en in België. Er zijn vier edities: een voor Vlaanderen-Zeeland. een voor Noord-Brabant voor Limburg en een voor Antwerpen-Brabant. Hoofdredacteur drs P. H. M. Cremers maakt aan de hand van een reeks voorbeelden gewag van de noodzaak en het nut, van een all-round contact en informatieblad. Zo stelt hij onder meer: In België beschikt men over meer direct beschikbare bouwcapaci teit dan in Nederland. Het wordt hoog tijd dat men hier althans in de Nederlandse grensprovincies er een verstandig gebruik van gaat maken door een acceptabele grens-regeling. Dit geldt ook ten aanzien van het normenstelsel dat in Nederland voor bouwmaterialen gebruikt wordt en dat helaas nög teveel een discrimina tie vertoont ten aanzien van Belgische bouwmaterialen. Voorts hanteert men in de Nederlandse grensprovincies an dere bepalingen en condities voor in dustrievestigingen dan in het Belgi sche. Overleg hierin is een noodzaak van de eerste orde. Er is. aldus de heer Cremers, een tendens dat de industrie zich steeds meer naar de zee toe beweegt en naar de wateren die daarmee direct verbonden zijn. Dat vraagt om coördinatie in waters' en havenbeleid. Andere punten zijn: het onderwijs dient over de grenzen heen meer mo gelijkheden te krijgen en er moet een grotere coördinatie ontstaan tussen universiteiten en hogescholen aan weerszijden van de grenzen. De be roepsopleidingen en de erkenning van diploma's zullen een meer uniforme basis in de grensgebieden moeten krij gen. De bouwvoorschriften in het Neder landse grensgebied verschillen aan merkelijk van die in het Belgische grensgebied: ook hier moet zo snel mogelijk een eind aan komen, activering van de industrievestiging en het contact tussen het bedrijfsleven in de grensprovincies moeten geïntensi- Cleaning station in Antwerpen voor vernietiging van vuile olie ANTWERPEN In het Antwerpse havengebied is onlangs een zoge naamd cleaning station opgericht. Deze particuliere organisatie za! zich voor namelijk bezighouden met het vernie tigen van vuile olie en het reinigen van ballastwater Het station aan vaardt alleen pompbare overschotten. De voorziene vergoedingen zijn be paald op 150. Het station heeft 5 opslagtanks met een totale capaciteit van 5000 ton. Verbouwing en vergroting van dokken in Merksem MERKSEM (B) In Merksem bij Antwerpen worden momenteel verbou- wings- en vergrotingswerken aan het grote gemeentedok uitgevoerd. Hier mee is een bedrag van 85 miljoen Belgische franken gemoeid. Het dok wordt uitgebaggerd, de kaaimuren verstevigd en herbouwd en de techni sche installatie wordt vergroot. In mei 1971 gaat men over tot uit breiding van het kleine dok in Merk-' sem. Tevens wordt daar een zoge namade zwaaikom aangelegd, waar door het mogelijk wordt dat ook duwbakken en LASH-duwbakken in dit dok kunnen. veerd worden om zowel de randstad als de Brusselse agglomeratie te ont lasten van een thans reeds, angstaan jagende opeenhoping van mensen en bedrijven. Het vraagstuk van de mi lieuverontreiniging dwingt tot samen spraak en tot het treffen van gemeen schappelijke regelingen in de gren sprovincies. Streek en recreatieplannen zullen over de grenzen heen verstandelijk gereali seerd moeten worden. Het thans nog bestaande stagnerende douanesysteem dient geheel te verdwijnen. Het tele foonverkeer tussen de grensprovincies moet volkomen worden herzien. De wachttijden zijn vaak absurd lang. Dat zijn zo enkele punten waarbij drs Cremers ook nog opmerkt dat het toerisme van de bewoners van de grensprovincies onderling nog aan merkelijk kan worden opgevoerd, evenals de contacten van culturele en ludieke aard. Tenslotte wordt gewezen op de noodzaak, dat het centrale over heidsbeleid ten aanzien van de grens-' provincies niet zonder inspraak en zonder medeweten van die grenspro vincies gevoerd wordt. de zaterdag in Kniiningen gehouden talentenjacht de eerste prijs. .Ugly J.j Barrow' beslaat uit Johnny Hanses.' sologitaar; Renë Steyvers, sologitaar; Jan Griep, basgitaar; Cees Westdorp, zang en Cees van Oosten, drums. De' groep heeft ook de beschikking over! een eigen lichtshow. WIL.HEL.MINADORP Kerstbijeenkomst Dezer dagen hielden de hervormde vrouwengroep met de bejaarden uit Wilhelminadorp de jaarlijkse kerstbij eenkomst in het dorpshuis. De presi dente mevrouw Van Oost verwelkom de de aanwezigen, waarna door enige dames de kerstliturgie werd voorge dragen. De heer Wtllemstein aan het orgel begeleidde de samenzang. Hoogtepunt van de bijeenkomst was! de opvoering van het toneelstuk .Strijd aan het witte front', door de plattelandsvrouwen uit Hansweert. De volgende bijeenkomst van de dames is op 12 januari. Kerstwijding GOES YERSEKE REIMERSWAAL Een grote groep leerlingen san de Krui- ningse huishoudschool was er dinsdag avond getuige van hoe dc gemeente raad van Keimi-rswaal in Yerseke be sloot de crèche een kans te geven In Kruiningen. Het raadsbesluit was een rechtstreeks gevolg van de enquête, die «Ie derde klas van de huishoud school In Kruiningen heeft gehouden om de behoefte aan een crèche of. zoals de raad liever had. een peuter speelzaal te peilen. Die bchoerte hlrek te bestaan en er zijn mensen In Krui ningen. die zo'n onderkomen voor kin dertjes beneden de kleulerschoolleef- tijd willen stichten. Deze mensen kunnen aan het werk. want van het gemeentebestuur van Reimerswaal mogen ze één lokaal van de kleuterschool .De Berg' in Kruinln gen gratis gebruiken. De gemeente betaalt dan ook nog üt- kosten van licht en warmte, begroot op 5O0 gul den per jaar. Voordat dit alles werd goedgekeurd, kwamen de meeste raadsleden met vele vragen: wie gaat er toezicht hou den. wat voor soort instelling draagt de verantwoordelijkheid voor de crè che. hoe moet het als de andere vijf kernen van de gemeente ook een crè che willen enzovoort. De vragen wer den niet beantwoord. Dat kon ookl niet. wam een begin moet nog ge maakt worden, zo bleek utt de toc-iich-i ting van burgemeester tnr C. Pijl Ho-| ge weg. Hij vertelde, dat er een groep i (ADVERTENTIE) Vanavond, donderdag om half acht zal er in de Nederlands hervormde kerk tet Krabbendijke een gezamenlij ke kerstwijdingsdienst gehouden wor den. Prediking en liturgie worden ver zorgd door de plaatselijke gerefor-l meerde predikant ds W. J. van der Kerk en de hervormde predikant ds| G. van Noordennen. Verder wordt me- dewerking verleend door de muziek vereniging .Concordia' en leerlingen van de Hinkelingeschool. ,Wild'-wedstrijd De watersportvereniging Reimerswaal hield onlangs een zogenaamde .wild'- wedstrijd. De prijzen voor de beste, hengelaars bestonden ditmaal dus uit, een lekker boutje. De uitslagen waren: Theo Dona 870 pnt, Wemeldinge; 2 A. F. Leyter 810 pnt Krabbendijke: 3 C Prevo 310 pnt Krabbendijke; 4 L, de, Sutter 280 pnt Krabbendijke; 5 Adrie; Clement 275 pnt Krabbendijke; 6 P.; Huissen 205 pnt; 7 J. Clement 200' Kerstworkshop van Huishoudelijke voorlichting volledig geslaagd GOES In zaal Krijger aan de1 Beestenmarkt te Goes waren dezer dagen ongeveer 100 vrouwen, kinderen en ook enkele mannen uit Goes en de omtrek bijeen om hun kerstbloem- stukjes onder deskundige leiding te maken. Dit experiment van de tuin- bouwleerkracht van de Huishoudelijke Voorlichting bleek na enkele uren al een overweldigend succes te zijn. De acht helpsters voor deze dag kwamen, al gauw handen tekort, maar toch1 zagen alle gemaakte kerststukjes er bijzonder leuk uit en konden de kos-! ten laag blijven. Alle materialen waren in de zaal aan wezig en voor iedereen werd alleen' afgerekend wat in de kerstukjes was verwerkt, dus geen overschotjes van pnt; 8 Freddy Meyer 180 pnt; 9 John-; zelf gekochte materialen. Volgend ny Leyter 175 pnt Krabbendijke; 10 J. Clement 175 pnt Krabbendijke. fADVERTENTlF JAGER GEZOCHT! Partner gezocht om gezellig mee op safari te gaan. Jachtterrein: mijn zitkamer. Jachtdoel: natuurlijk gezellig genieten van zo'n zuivere zachte Olifant-borrel. Het puikje uit Schiedam. Olifant jenever. Een weldaad. Proost! jaar komt er weer een workshop. Dan wordt het nog grootser aan dit jaar. met nog meer leiding en een te ver wachten opkomst van honderden men sen. Kerstconcert GOES Het fanfarekorps Prinses Juliana uit Baarland zal op tweede kerstdag een kerstconcert verzorgen in het rusthuis Oostwal te Goes. Het concert begint om tien uur. VIERWEGEN BLIJFT GEVAARLIJK GESPREKKEN MET RIJKSWATERSTAAT KAPELLE De gemeenteraad van Kapelle heeft dinsdagavond zijn verontrusting uitgesproken over de uiterst gevaarlijke situa ties die zijn ontstaan met be trekking tot de aansluitingen op de nieuwe autosnelweg. Bij het kruispunt Vierwegen is men nu bezig een verbetering aan te brengen maar men vindt dat het een gevaarlijk punt zal blijven zolang de aansluiting in zijn ge heel niet is uitgevoerd. Ge vraagd werd bij rijkswaterstaat nog eens te attenderen op de on voldoende verkeersaanduldhig en verlichting. De raad bleek ook bevreesd te zijn dat er voor al bij het Kanaal door Zuid-Be veland aanstaande zomer grote verkeersopstoppingen zullen ontstaan. Burgemeester H. G. van Suijlekom zei. dat b en w al enkele malen met rijkswaterstaat gesprekken over de aansluitingen hebben gehad. Hij vroeg geen verband te zoeken met het zeer ernstige verkeersongeval dat kort gele den bij het kruispunt Vierwegen heeft plaatsgehad. Rijkswaterstaat is al maanden met de voorbereidingen be zig. Goede hoop zei de burgemeester te hebben, dat volgend jaar de aanslui ting tot aan de bebouwde kom in de Dijkwelseweg die nu een geweldige verkeersintensiteit laat zien gereali seerd kan worden. Als bijwerk staat ook een verbetering tegenover motel restaurant ,De Caisson' op het pro gramma. Overigens was ook de voor zitter van mening, dat zolang de au tosnelweg nog niet onder door het kanaal gaat, het stuk oude rijksweg vanaf de Vlakebrug tot aan De Cais-' sun' een bottle-neck zal worden. Ook de gemeente Kapelle gaat hoor zittingen houden. Op 19 januari zal dat gebeuren in het dorpshuis te We meldinge en op 21 januari in het gemeenschapshuis De Vroone' te Ka pelle. Voor Schore is de hoorzitting gepland op 2 februari in het vere nigingsgebouw. Een krediet van 107.U04 werd uitgetrokken voor de uitvoering van straat- en riolerings werken in het bestemmingsplan Bieze- linge L Dit behelst de aanleg van een straat die parallel zal lopen met de Lingestraat. Er zullen ruim 20 wonin gen gebouwd kunnen worden. Het speet de heer A. N. Lamper (pvda) dat de straat geen aansluiting zal geven met de Eversdijkseweg. .Gebrek aan geldmiddelen ncopt dat het eenj doodlopende straat wordt." aldus de voorzitter. Raadslid J. J. Ganseman (eigen lijst) vroeg te onderzoeken of er geen kanalen in aangelegd kunnen worden om later zonder de straten open te breken aansluitingen tot stand te kunnen brengen voor openba re nutsbedrijven. Ook dit is volgens burgemeester aVn Suijlekom financieel geen haalbare zaak. De grondprij zen zouden dan drastisch omhoog moeten. Opdat de Instelling voor Maatschappelijke Zorg een complex van 102 bejaarden woningen kan bou wen zal het bestemmingsplan Kapelle- Oost moesten worden ontsloten en zul len er straat- en rioleringswerken moeten worden uitgevoerd. Voor deze werken werd een krediet van ƒ241.500 beschikbaar gesteld. Voor dit uitbrei dingsplan moest ook nog een perceel tje grond worden aangekocht van A. en w. Nijsse en consorten De raad hechtte hieraan zijn goedkeuring voor een bedrag van 45.599. Het ligt in de bedoeling om op vrij korte termijn een aantal percelen grond m het be stemmingsplan Bruélis III bouwrijp te maken. De raad besloot tot het pachtvnj maken hiervan. Met pachter M. P. op 't Hof is nog geen overeenstemming bereikt. De moeilijk heid is. dat deze niet meer over zijn opslagterrein zou kunnen beschikken. Er wordt naarstig gezocht naar een aanvaardbare oplossing. Doorstroming re/jroOHZ. TtumOi HOBAHO HALLEN, LISSE 4 t/m 8 jan 1971 op deze vaktentoonstelling de laatste ontwikkelingen in de mechanisatie van de BL0EMB0LLENKULTUUR alle belangrijke toeleverings bedrijven zijn op deze tentoonstelling vertegenwoordigd. Geopend: ma. 4 jan. 10.00-21.00 u., di. 5,wo 6.do.7 jan.9.00-21.00u., vr.8 jan. 9.00-18.00 uur. Brouwer te Wemeldinge werd herbe noemd als bestuurslid van de instel ling voor bejaardenzorg te Wemeldin-' ge. Akkoord ging de raad met het- voorstel tot herziening van de vergoe dingen aan het personeel van de twee gemeentelijke vrijwillige brandweer korpsen. Het ontlokte bij raadslid J. M. Zuidweg (prot. chr.) wel de vraag,: of de tijd nog niet is gekomen om tot; formering van één korps over te1 gaan. Burgemeester Van Suijlekom meende dat het noodzakelijk is, dat beide korpsen blijven, ,2e vullen eik aar met hoge- en lagedrukspuit j goed aan.' Aangenomen werd een| nieuw reglement op het gebruik van de sportterreinen, waarbij raadslid J. M. Zuidweg vroeg of het niet wense lijk is, dat de gebruik makende vereni gingen samen een toezichthouder be-; noemen. Zowel wethouder A. P. Schouwenaar (sportzaken) als burge-l meester Van Suijlekom vonden dit onuitvoerbaar. Aan de heer W. Meeuse werd voor de bouw van een garage een perceeltje in erfpacht uitgegeven. Met de aantekening tegen te hebben gestemd van wethouder C. M. Dage vos werden de woningen Bonzijweg 16. 18 en 22 te Wemeldinge onbewoon baar verklaard. Wethouder Dagevos kon zich met het onbewoonbaar-ver- klaren van de woning Bonzijweg 22 niet verenigen. In principe besloot de raad tot de bouw van een nieuwe vijfklassige openbare school voor ba sisonderwijs te Wemeldinge en tot het medewerking verlenen aan de bouw, van een nieuwe school voor bijzonder basisonderwijs te Wemeldinge. Voor beide scholen hoopt men binnenkort de urgenlieverklaring te krijgen. Akkoord ging de raad met het voor stel om met de NV Bank vgor Neder landse Gemeenten een geldlening aan te gaan van 400.000. De woningwet woning Lingestraat 41 werd toegewe zen aan de heer C. J. Nijsse. Raadslid F. van Hoom (wd) vroeg of er geen; mogelijkheid is om voty de extra; kosten voortvloeiende uit de herinde ling van gemeenten bij het rijk aan te stroming van goedkope naar duurdere kloppen voor een extra uitkering. Dit ,-oningen en tot toekenning tegemoetkoming in verhuiskosten bij het verlaten van krotten en andere slechte woningen, ontmoette wel geen bedenkingen, maar men zei er ook geen verwachtingen van te hebben, ,De voorgaande regeling Is een flop geweest.' aldus burgemeester H. van Suijlekom. .Zolang de regering en de eerste en tweede kamer elkaar niet kunnen vinden, moet men ook niet verwachten, dat het van onder-af-aan wel gaat.' De gedachte was dan ook: laten we het maar eens proberen. De heer N.' vorden overwogen en onderzocht Raadslid Chr. Rijn (prot. chr.) bracht enkele slechte weggedeelten te Schore ter sprake. Aan het slot van de verga-' dering stelde burgemeester Van Suij lekom. dat de raad in het eerste jaar van de samenvoeging constructief er. positief heeft kunnen werken. .Er is een goed vertrouwen geschapen en ik, ben u daarvoor erkentelijk.' aldus de burgemeester. Hij besloot met de hoop uit te spreken, dat men op de ingeslagen weg verder zal gaan omdat i er in deze gemeente nog veel is dat; wacht. OUD-VOSSF.MEER Tijdens een korte vergadering besloot de raad van de gemeente Oud-Vossemeer dinsdaga vond een subsidie van dertig procent te verlenen in de restauratiekosten, van de korenmolen .De Jager' aan de j Hikseweg. Het zal meer dan een ton gaan kosten om deze molen, die meer dan honderd jaar oud is, opnieuw be drijfsklaar te maken. Het rijk lieefi eveneens een subsidie in het vooruit zicht gesteld. De molen komt voor op de lijst van monumenten en is sinds kort in han-, den van de vereniging De Hollandse, Molen'. De raad besloot ook tot vast-'; stelling van een wijziging van het, bestemmingsplan, die voorziet in de aanleg van een tweede voetbalveld en een instructiezwembad. Het terrein is zeer gunstig gelegen achter ae twee nieuwe lagere scholen aan de Burge meester Versluijsstraat en sluit volle-, dig aan op het bestaande veld. Er ontstaat nu één groot complex tussen) de Molendijk, de Burgemeester Ver sluijsstraat en de Bou Kooijman- straat. Voorts werd nog besloten tot diverse technische wijzigingen van de bouwverordening en tot garandering van een vijftal geldleningen van bou wers van premiewoningen aan de Prins Willem Alexanders: raat er. de Dr. Renesstraat. Mei de gebruikelijke kerst- en nieuwjaarswensen sloot waarnemend burgemeester A. M. var. Engelen de vergadering. NOORD-ZEELAND STAV EN 1SSE Kerstmiddag bejaarden In de consistorie van de hervormde kerk te Stavenisse, werd dezer dagen een kerstmiddag gehouden voor de bejaarden uit deze gemeente De lei ding was in handen van ds Heikoop. De middag werd gewold met samen zang. gebed, schriftlezing, zang door een koortje en zang door een groep leerlingen uit de openbare lagere school. Mevrouw Van der Slikke-T-eu- ne begeleidde het zingen en mevrouw Heikoop hield een kerstverhaal. Kerstzangdienst In de hervormde kerk van Stavenisse werd een kerstzangdienst gehouden, met medewerking van het hervormd kerkkoor uit Scherpenisse en de ge mengde zangvereniging .VZV-Sluis. St. Philipsland'. beiden onder leiding van de heer J Wesdorp De gezamelijke koren zongen oa de kerstcantate .Beth- lehem-Afrate'. De avond stond onder leiding van ds Heikoop. ouders is. die «*n beheersvorm voor een crèche willen zoeken. Gediplo meerde krachten hebben hun hulp voor het leiding geven aan de kinde ren al toegezegd. Men kon echter niets doen zonder de mogelijkheden te kennen. Vandaar dit voorstel van burgemeester en wethouder», om al vast een lokaal ter beschikking te stellen. De rvutd zal op de hoogte worden gehouden van de verdere ontwikkelin gen. Dc meeste fracties, bij monde van mevrouw N. G Kamps Visser wd) en de heren J. Lako fchu). J B. Korstanje pvdai en P. C van Putten «ar., haddcr. veel lof voor het onder zoek van de huishoudschool De grootste bezwaren tegen het peu terklas-plan kwamen van de hoer J. A. Don i sgp i HIJ vroeg zich af. of de enquête wel voldoende basis was om te leiden tot een raadsbesluit. Zijn grootste bezwaren waren van princi piële aard de opvoeding van het nog zo jonge kind is <*-n taak voor de moeder, stelde hij. Hij gaf de geboeid luisterende meisjes van de huishoud school de raad zich later niet aan hun verantwoordelijkheid als opvoedster tc onttrekken. .De kinderen zullen u er dankbaar voor zijn'. Raadslid Van Putten signaleerde nog een ander nadeel: de peuterklas stelt de moeders in staat hun kinderen onder te brengen teneinde elkders in kopen te gaan doen. Dat kan volgens de heer Van Putten nadelig zijn voor de plaatselijke middenstand, Met twaalf stemmen vóór en vier U-gen (sgp en de heer Van Putten) ging de raad akkoord. Ouders In andere ker nen. die met een peuterspeelzaal wil len beginnen kunnen op dezelfde faci- 11 tel ter. rekenen. Het strandje bij Hansweert. door de gemeente gepacht van bet waterschap, blijft gehandhaafd. Er zullen nu wel grote- borden worden geplaatst, die duidelijk maken, dat bet zwemmen in de Westerschelde ge\ aar lijk kan zijn voor de volksgezondheid. Oorspronkelijk hadden b en w voorge steld, het hele stuk dijk verboden gebied te maken. Het enige doel. wat hiermee werd nagestreefd was het tegengaan van zwemmen in de ver vuilde Westerschelde. Tegen dit voor stel kwamen vele bezwaren uit de raad: de heren J. Griep (wd) E. A. E. M. Suy (kvp) en Lako wezen erop, dat het bewuste stukje dijk lang niet alleen wordt gebruikt door zwem mers. maar meer nog door passieve recreanten, moeders met kinderen en oudere mensen, die alleen maar ir. de zon willen zitten en naar de voorbij trekkende vaartuigen willen kijken. Onschuldig vermaak dus. zelfs bij erg vies water. Dat vonden b en w ook. dus trokken zij hun voorstel in. De gebruikers van de dijk zal wel duide lijk gemaakt worden, dat ze beter uit hel water kunnen blijven. .De hele toestand in de Westerschelde heeft zich in een zodanig tempo ontwikkeld, dat het praktisch niet meer verant woord is om enn te gaan zwemmen', aldus de burgemeester. Zonder discussie ging de raad dinsda gavond akkoord met het voorstel van b en w om 6.000 gulden uit te trekken voor een onderzoek naar de riole- ringsmogelijkheden voor Yerseke. Waarschijnlijk krijgt Yerseke een persleiding naar de Westerschelde. Dat gaat zo'n 1.6 miljoen gulden kos ter.. In het onderzoek zal nagegaan worden tot ln hoeverre en waar het rioolwater gezuiverd moet worden. Ledenvergadering personeel gemeentewerken De personeelsvereniging van de dienst gemeentewerken Reimerswaal kwam één dezer dagen bijeen in het cultu reel centrum te Krabbendijke. Voor deze avond waren ook de echtgenotes of verloofdes uitgenodigd. Voorzitter P. J. Wal rave sprak er in een wel komstwoord zijn vreugde over uit. dat velen aan de uitnodiging gehoor hadden gegeven. In een korte huishou delijke vergadering werd mejuffrouw T. de Leeuw te Waarde benoemd tot secretaresse in de vakature. ontstaan door het vertrek van mejuffrouw Paauwe. Verder werd gesproken over fusie van de vereniging met de perso neelsvereniging van de gemeentesecre tarie Het ontspannlngsgedeelte be stond uit een paar prachtige kleuren films, zoals Z>e Zambesi getemd' en jüe Lage Landen'. OOSTERLAND Kerstbakjes .Martha' Maandagmiddag stelden de dames van de christelijke vrouwenvereniging .Martha' te Oosterland een 42-tal kerstbakjes samen in het verenigings gebouw aan de Sint-Joosdijk. I> her vormde gemeente te Oosterland reikt ieder jaar aan zieken en ouden van dagen kerstbakjes uit die fruit, anderej versnaperingen en een kerstkaart mee; een tekst of spreuk bevatten. I Gaarne maken wij u dan attent op de meest eenvoudige wijze om het abonnementsgeld over te maken. U kunt ons namelijk machtigen het abonnementsgeld per kwar. taal van uw rekening af te schrijven Als u voelt voor deze prettige betalingswijze waaraan voor u geen kosten zijn verbonden, schrijft u dan een hr.efkaartje ABONNEMENTEN ADMINISTRATIE MARKT 51 - MIDDELBURG en wij zenden u het machti gingsformulier, dat hiervoor nodig ts, omgaand toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 35