.KERSTDAGEN GRAAG AAN DE ZEEUWSE KUST' EVEN UIT DE RANDSTAD WEG.... VAN DE BOSSEN NAAR HET STRAND GEZONDHEID OPDOEN VAN ZESHOOG- FLAT IN DELFT NAAR BUNGALOW, IN BURGH RESH AIR' IN CADZAND MAAR EDUCHT VOOR INVLOED SEX-LECTUUR IISSELSE OUDERS BLIJ MET KERSTVAKANTIE VAN KINDEREN provinciale zeeuwse courant 24 DECEMBER 1970 CELBURG Heel wat men- nn buiten de provincie bren- je kerst en of ook oud en s in Zeeland door. Dat valt ikkelijk na te «aan door de oeken van hotels, pensions pp8rtementengebouwen open i. Naast deze kamerhuur- in er vrijwel zeker even- of nog meer. die tijdens de kerstdagen in een .zomerhuisje' trekken, gewoon hun eigen twee de woning in bungalowpark of oude dorpskern opzoeken, of nog gewoner bij familieleden in Zee land gaan logeren. Aan de hand van de .steekproe ven' nam een onzer redacteuren contact op met een aantal fa milies. die hun eigen vertrouwde huis elders in het land. maar ook in Duitsland en België, laten voor wat het is, omdat zij tijdens de feestdagen de benen liever eens .onder een andere tafel' steken. Een verslag van de beweegrede nen. de wijze waarop men het verblijf zo aangenaam mogelijk hoopt te maken enz., treft u op deze pagina aan. Wij willen de drukte van de randstad graag voor een paar dagen ontvluchten. Daarom brengen we dit Jaar de kerstdagen en zo mogelijk ook nog oud en nieuw aan de W'alcherse kust door. Thuis, in Haarlem, wonen we aan een hoofdverkeersweg, met alle herrie van dien. In Zeeland hopen we werkelijke rust te kunnen /inden.' Dat vertelt nog in haar eigen huis en via de telefoon mevrouw B. J. Kruithof-de Nieuwe, echtgenote van een Haarlemse gymnastiekleraar Het echtpaar Kruithof heeft een appartement besproken in een motel in Westkapelle. Door zijn beroep is de heer Kruithof uiteraard steeds gebonden aan de drukke schoolvakanties. Om de grote stroom vakantiegangers zoveel mogelijk te ontvluchten en toch nog enige verpozing te vinden, gaat het echtpaar al sinds enkele jaren tijdens de paasdagen naar het Drentse land. Tijdens de zomerdagen treft men deze Haarlemmers veelal .richting' Spanje aan Nu is bij hen de gedachte opgekomen om er nog een extra vakantie aan toe te voegen. Waarom uitgerekend naar Zeeland? Het antwoord van mevrouw Kruithof komt zonder haperen en zou ge makkelijk op de omslag van een WV-folder kunnen prijken: .Omdat het er rustig, gezellig en mooi is.' Het paar kent de kust al van een zomerse periode in Dishoek. Nu dus ook in de winter. De heer en mevrouw Kruithof hebben namelijk de stellige ver wachting. dat het gros van degenen die een .tweede vakantie nemen, de voorkeur zullen geven of aan de wintersportgebieden of aan de zuidelijke landen Het aantal vreemdelingen tijdens de kerst en oud en cieuw zal niet voldoende zijn om het Zeeuwse land uit zijn winterse dommel te halen. Dus rust langs strand en duin. Het Haarlemse echt paar houdt van deze natuurgebieden en is dan ook vast van plan om menige wandeling te maken. .Mijn man heeft ook nog een aantal andere bezienswaardig- Deden van Zeeland opgeschreven. Ik kan het lijstje zo gauw niet vinden, maa- er is natuurlijk het stadhuis in Middelburg bij. Het hangt helemaal af van de weers omstandigheden, maar we willen toch ook door de hele provincie heen tochten maken.' Zo zegt mevrouw Kruithof. Op één punt heeft zij nog volstrekt .geen idee' Dat zijn de specifieke Zeeuwse gerechten. Natuurlijk weet zij wel, dat daartoe op de eerste plaats de mosselen behoren, maar aangezien zij eeen van beiden viseters zijn, zullen andere culinaire genoegens deze feestdagen moeten opfleuren. Ofschoon het appartement over een keukentje beschikt is me vrouw Kruithof niet van plan om tijdens dit Zeeuws verblijf vele uren aan het aanrecht door te brengen. Natuurlijk drinken we wel ons eigen kopje koffie of nee en maak ik zelf het ontbijt klaar. Voor wat oetreft de warme maaltijden zullen we nog wel zien waar, hoe en wanneer we zullen eten. De beer en mevrouw Kruithof vinden niet dat zU de da gen van ae kerstmis en oud en nieuw per sé thuis en n familiekring moeten doorbrengen Dat doen zij al mkele Jaren niet meer en voelen het loslaten van deze :raditie volstrekt niet als een verlies Het is in tegen- Joel gewoon prettig zo <s hun ervaring, om er weer sens uit te zijn Trouwens er wordt zo mogelijk toch weer een familiekringetje gevormd aangezien het niet is uitgesloten dat zoon en schoondochter de reis meemaken. Mevrouw Kruithof voegt er nog aan toe: Al zijn we ian van huis, we zullen zeker de .stemming' niet loslaten Daarom zullen we waarschijnlijk ook het Ktaat nog niet helemaal vast in Vllssingen een kerstdiner, met kaarsjes en zo. gebruiken.' De kosten van een winters arrangement aan de Wal- Dherse kust vindt zij erg meevallen Die komen voor twee personen per week op ruim honderd gulden, ïxclusief de maaltijden. Het huls van de familie Kruihof staat in een deel van Je randstad en van Haarlem, dat nog vrij ls van luchtverontreiniging. Zij gaan dus niet naar de Zeeuw se waterkant om een portie zuurstof. De verwachting schone lucht aan te treffen is wel een belangrijke overweging voor het echtpaar Silbermago dat een huls bewoont in het dorp Schwegenheim bij Mannheim. In deze Westdultse industriestad staan vele schoorstenen, die hun bezoedelende stoffen uitbraken. De familie Silbermago wil niet alleen uitrusten maar ook echt .gezondheid' opdoen Dok zij kozen een Walcherse badplaats uit. Die keuze was niet toevallig. De heer Silbermago, sleet hier nog ongehuwd en met vrienden al eens zijn vakantiedagen. Het echtpaar brengt de .Weihnachten' nog wel thuis Joor. Op dertig december, dus de dag voor oudejaar, arriveren zij, in gezelschap van nog twee bevriende echtparen aan de Zeeuwse kust. Het ligt ln de bedoe ilng om rond 15 januari de terugreis te aanvaar den. Mevrouw Silbermago is beslist niet bevreesd, dat zij jf de andere leden van het gezelschap zich tijdens leze winterse vakantiedagen zullen vervelen. Mijn man heeft me al verteld hoe mooi het daar is fk verheug er mij al op strandwandelingen te kunnen maken. Ook ons enig kind, ran zeven jaar. gaat mee naar Zeeland. We zullen ook dikwijls uit eten gaan. Ik oen nog nooit in Holland geweest en weet dan ook niets van de Hollandse keuken af. maar ik zal er graag kennis mee maken.' Zo vertelt deze Duitse hulsvrouw aan het telefoon toestel vanuit haar woonplaats Zij wil ook nog verklappen, dat zij niet alle dagen aan de kust willen blijven, maar ook uitstapjes tot in de wijde omgeving, onder meer Botterdam zullen maken. Voor de heer Prinsen en zijn familie ls de reden om ijdens de feestdagen naar Zeeland te gaan, zoals hij zelf zegt ,al heel simpel'. Wij hebben een vrij groot aantal kinderen. Stel je /oor dat het tijdens Kerstmis drie dagen achter elkaar -egent zodat Je het huls niet uit kan. Dan zit je toch "out! Liever zitten we met boerekool met worst, bij wijze van spreken natuurlijk, dicht bij het strand. De Kinderen hebben daar, ook al is het minder goed weer toch hun plezier.' Aldus de heer H. Prinsen, die in Eindhoven het beroep van advocaat en procureur uitoefent. Het is overigens de eerste keer, dat deze Eindhovense .amilie de kerstdagen op dergelijke wijze doorbrengt Ze zijn dan ook .benieuwd' hoe de dagen aan zee ln dit jaargetijde zullen bevallen. De heer Prinsen zit er geer. moment over in, dat hij door van huis te gaan de Kerstsfeer zou missen: .Ons gezin bestaat al uit acht oersonen Dat is ruim voldoende om ln eigen kring xtk als we op vakantie zijn. voldoende sfeer te scheppen'. We zullen trouwens in Westkapelle. daar gaan we naar toe, zeker geen kerstboom opzetten. We wonen der midden in de bossen, zodat we al genoeg kerst dennen hebben gezien'. De heer Prinsen heeft voor zijn gezin twee apparte menten gehuurd van woensdag tot woensdag, dus van een paar dagen vóór tot een paar dagen na de kerst De prijs, ruim honderd gulden per week per apparte- nent vindt hij redelijk Het eten ook hei middagmaal, wil in hoofdzaak uit eigen keuken komen Deze Elndhovenaar zegt Zeeland goed te kennen, door •akanties in de zomer en door visvangst in de winter. Die visserij beoefent de heer Prinsen zowel vanaf iet strand als vanaf een scheepje. Het gezin gaat jraag naar Zeeland. Er zijn daar meer vermakelijkhe den dan thuis Tot de zaken die vermaak kunnen oieden behoren natuurlijk op de eerste plaats water, itrand en duin. Als het nu eens een beetje koud is tijdens de kerstdagen? .Geen probleem', zo zegt de leer Prinsen, .dan trekken we de kinderen wel een warm stel kleren aan'. BüRGH De familie W. J. Kramer zes hoog op een flat in Delft ls tijdens de kerstdagen en ook met oud en nieuw te vinden in he bungalowpark ,t Zeepe' In Burgh op Schouwen. Dit Delftse gezin beeft de bungalow trouwens voor het ge hele winterseizoen, van oktober tot april, gehuurd. Ieder weekeind zijn se er te vinden. Mevrouw Kramer: ,We hebben het op de jerste plaats voor de kinderen gedaan Hier hebben se de ruimte en kunnen ae gezondheid opdoen. Alle twee, de een ls zes, de ander drie, hebben wat laat van bronchitis. In Delft wonen we in de buurt van industrieterreinen. Ik wil niet zeggen, dat de atmosfeer hier erg verontreinigd is, maar so fris en open als aan de Schouwse kust is het natuurlijk niet.' De familie laat tijdens het verblijf in D« Zeepe' als het even kan geen dag onbenut om met volle teugen van de natuur te genieten. Naar gelang de weersomstandig heden vertoeven ouders en kinderen aan het strand of in het bos, terwijl het bungalowpark ook nog over een groot grasveld beschikt. De kinderen zijn op een leeftijd, dat Je ze steeds in de gaten moet houden als ze aan het spelen zijn. Vanaf een flat van de sesde verdieping gaat dat moeilijk. Je hebt alle kans er dan te laat bij te zijn. In hel bungalowpark kun je ze vrijuit laten spe len', zo zegt mevrouw Kramer. Ze beleven dus de kerst in het eiger gezinnetje. De familie thuis wordt voor er ia de kerstdagen bezocht Helemaal een saam is men in het bungalowpark niet. Ei djn nog wat meer huisjes bewoond. Or. willekeurig komt het natuurlijk wel een tot een gesprek, maar het echtpaar Kra .nei is toch van -uening dat een der gel ijl contact ook weer niet te intensief moet .vorden: Dat zou weer ten koste gaan var ie vrijheid.' De bungalow wordt voor de feestdagen extra gezellig ingericht. Me vrouw Kramer: ,Ook in ,t Zeepe' willen we een huiselijk gevoel hebben. Een kerst boom? Natuurlijk.—' CHARLES SCHETS fSSEL JVÏijn man en ik zijn blij me kinderen de kerstdagen en li weck daarvoor ln Cadzand kun- loorbrengen. Ze hebben de vakan- M alleen verdiend maar ook hard «I» rust en ontspanning. Mijn «n vierentwintig en dochter van üen studeren allebei medicijnen. 1 geen geringe opgave. Verande- tn klimaat en zeker de Jresh air' ifowsch-Vlaanderen kan voor hen braad. Is »r nog een punt waar wij ons 3 over maken. Vorige week was s mijn man in Sluis. Daar zagen 2 etalage van een sex-shop. We wa- sbaasd, dat dat allemaal maar zo Voor mijn oudere zoon, ook al &rd in zijn studie kan het natuur- slnder kwaad. Hij lachte er dan to, toen ik hem erover sprak 'mijn dochter ligt het. ook gezien 'keftijd, wel wat anders. Het is zo Öoos wat Je in die winkels ziet. Set nog niet of ik er haar, voordat strekt, over zal aanspreken. Maar w het wel verschrikkelijk vinden, -'zou merken dat mijn dochter in tinkel zou zijn binnengegaan en er 5 had gekocht.' Huw Andrée Adler in de Rue Blan- s Brussel verzekert, dat zij beslist preuts is aangelegd. Dat zou ze p al niet kunnen zijn uit hoofde isar beroep. Als fysio-therapeute ;nJ pre- en postnatale training aan feu. De aanwezigheid van de sex-boetieks vormt natuurlijk geen reden voor het echtpaar Adler, om hun dochter het vakantieplezier te ontzeggen of te .be derven'. Toch voegt mevrouw Adler er nog even op verwonderde toon aan toe: .Ik begrijp het eigenlijk niet. Wij vin den jullie Nederlanders zo religieus. Maar waarom stellen jullie dan derge lijke zaken voor jonge mensen open?' Haar beroep is er ook oorzaak van, dat het echtpaar in plaats van de kinderen te vergezellen tijdens de feestdagen thuis zal moeten blijven. Zoon en dochter houden de kerstvakan tie in gezelschap van nog een viertal vrienden. Ze hebben met zijn zessen een appartement gehuurd in Cadzand. De reden dat de Belgische studenten hun keus voor de eerste keer op de Nederlandse badplaats hebben laten vallen, is vooral van financiële aard. De huur voor een hele week, voor zes personen, bedraagt niet veel meer dan 115 gulden. Dan is de Belgische kust heel wat duurder', zo weet mevrouw Adler onder meer van vakanties in het vlak over de grens liggende Zoute te vertellen. De familie leerde Cadzand kennen door de wandelingen, die zij .van België naar Nederland' over het strand maakten. Hoe de jongelui de dagen zullen door brengen? Mevrouw Adler somt enkele mogelijkheden op: ze kunnen een fiets huren en in de omgeving gaan toeren, misschien is er een midget-golfbaan open, het zestal kan ook met de anto van mijn zoon verdere uitstapjes ma ken. Bijvoorbeeld naar Bel gië

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 21