BUITENLANDSE WERKNEMERS NIET OPENHARTIG OVER MOEILIJKHEDEN EN WENSEN JOEGOSLAVEN WERKEN BI] EIGEN FIRMA provinciale zeeuWse courant 24 DECEMBER 1970 SSINGEN Hoe verschillend de ach- ■onden van de bijna zeshonderd in Zee- aanwezige buitenlandse werknemers zijn, vrijwel zonder uitzondering zijn mensen bijzonder gastvrij. Dat is dan wel de enige opvallende overeenkomst deze mensen, die wel als groep wor- beschouwd, maar in werkelijkheid heie niet één groep vormen, irlanders spreken over gastarbeiders of inlandse werknemers, maar deze men- zelf hebben het over Marokkanen, Joe- iven, Turken en Spanjaarden. Boven- maken ze dan nog degelijk verschil ssen een Marokkaan afkomstig uit Tan- r of. een die afkomstig is uit een afgelegen jrgstreek. Deze honderden mensen met in geheel verschillende achtergrond zijn Eder noemenswaardige voorbereiding idden in een voor hen volkomen vreemde menleving terecht gekomen. Een samen- Ting met allerlei regels en regeltjes, die ze huis nvankelijk helemaal niet begrijpen of aan- jelen. Zoals die Turk, die met elf landge- tkot jten in één huis in Walsoorden woont, Ttelde: hij had met iemand gevochten en sarbij was ook even een mes tevoorschijn •haald. Tot zijn stomme verbazing bleek angst voor een vrij langdurige gevange- straf ongegrond, want de zaak kon in der inne worden geschikt. Daartegenover dan het niet op tijd inzenden van een ander formulier, dat hem een boete op- Ie. Een in Vlissingen werkende Ma- lan kwam in moeilijkheden toen zijn iw en kinderen op zijn initiatief naar srland kwamen. Het was zijn bedoeling, zijn gezin hier kwam wonen, maar hij over het hoofd gezien, dat er enige bu- icratische rompslomp aan te pas komt men een verblijfsvergunning heeft. De ikkaanse vrouw en haar kinderen zijn ook naar hun vaderland terugge- ird DERLANDSE TAAL Srgelijke hoogst onplezierige situaties vinden niet leen hun oorzaak in de onbekendheid met de Merlandse wetten, maar vooral ook in de onbe- Itndheid met de Nederlandse taal. Vooral voor de die op eigen gelegenheid naar Nederland t)n gekomen en niet kunnen terugvallen op een of dienstverlenend instituut, dat dicht bij de cd is, zijn de moeilijkheden het grootst, tonder uitzondering waren de buitenlandse werkne- i, die we spraken, vol lof over de houding van Ie Zeeuwse bevolking. De heer Temsamani, die met lijn Nederlandse vrouw in Vlissingen woont, en in 3 fienst is van de Stichting Bijstand Buitenlandse Werknemers te Breda, bevestigt dat. De heer Tem- amani heeft in de ruim drie jaar, dat hij in ggj Kederland is, de taal vrij redelijk leren beheersen. Wat dat betreft is hij bepaald niet representatief voor de grote groep Marokkanan, die inmiddels ook in Zeeland in de industrie en de bouwnijverheid werkzaam is. De heer Temsamani is afkomstig uit Tanger, waar hij in sneltreinvaart de lagere school doorliep. Verder studeren was voor hem aanvanke lijk niet mogelijk, omdat hij niet uit een gezin kwam, dat banden had met het koloniale regiem. Voor hij 20 jaar was, zag hij echter kans om gediplomeerd verpleger te worden en later is de heer Temsamani, die weieens in het veelbesproken Europa wilde rondkijken, naar Zweden gegaan, waar hij als verpleger heeft gewerkt. In tegenstel ling tot vrijwel alle buitenlandse werknemers, was voor de heer Temsamani niet het geld de belang rijkste reden om zijn land te verlaten. Vrijwel zonder uitzondering maken buitenlandse werkne mers duidelijk, dat zij hier alleen maar zijn om meer te verdienen dan in hun eigen land mogelijk is. Een groot aantal van met name de Turken en de Marokkanen, wil slechts een beperkt aantal Jaren in Nederland of een ander Westeuropees land blijven, om daarna naar het eigen land terug te keren en daar met de overgespaarde centjes een handeltje te beginnen. In die periode van drie tot vijf Jaar kan er inderdaad heel wat worden gespaard. De Marokka nen verdienen hier het dubbele van wat ze in eigen land zouden verdienen, als ze daar al aan werk kunnen komen. Voor de Turken ligt die verhouding ongeveer gelijk. Tekenend is voorts het feit, dat een gezin in Marokko kan leven van vier gulden per dag en dat de huur van een luxe bungalow er vijftig gulden per maand bedraagt. Het verschil in levensstandaard kan de Marokkanen, die het initia tief namen om in het buitenland te gaan werken, een menswaardiger bestaan bezorgen. Zij moeten dat dan wel betalen met vaak minder menswaardi ge omstandigheden gedurende het verblijf in het buitenland. wonen, lieten blijken de huiselijke sfeer bijzonder te missen. Toch bleek de animo om wat intensieve re contacten te zoeken met Nederlanders erg klein. Natuurlijk, ze vonden het allemaal wel niet zo prettig om na het werk nog eens te gaan schoon maken en te koken, maar overheersend was de mening: ,We gaan toch over een paar jaar terug. Waarom zouden we?'. De wil om Nederlands te leren is bij de Turken en de Spanjaarden dan ook niet bijster groot. Bij de Marokkanan daarentegen wel. Een aantal van hen was de mening toegedaan, dat ze worden beschouwd als .domme buitenlan ders'. Met name de woonomstandigheden zijn bepalend voor de visie op Nederland. En in die woonomstan digheden zitten bijzonder grote verschillen. Er zijn ook in Zeeland pensions, waar het louter en alleen om de harde guldens gaat en waar men met vier mensen één slaapkamertje moet delen. In een vrij groot aantal pensions is de verzorging zonder meer goed. Onderling wisselen de buitenlandse werkne mers, die door hun maatschappelijk isolement na verloop van tijd elkaar steeds vaker opzoeken, ervaringen uit. Volgens de meesten die we spraken, is het echter erg moeilijk om voor een redelijke prijs een goed kosthuis te vinden. Een vrij groot aantal Marokkanen blijkt niet zeker te zijn van hun rechtspositie. Ze begrijpen, ondanks de pogingen tot goede voorlichting, niet, dat ze, ook al hebben ze geen contract, niet zonder meer kunnen worden ontslagen en dat hun loon in geval van ziek te niet mag worden ingehouden. Toch kreeg de heer Temsamani op zijn wekelijks spreekuur verschillende keren te horen dat het loon tijdens ziekte was in gehouden. Meestal blijken ze op een misverstand te berusten. Zo hebben de buitenlanders vaak moeilijkheden gedurende de tijd dat ze in de ziektewet lopen. Op bepaalde uren moet men dan thuis zijn om controle mogelijk te maken. Maar aangezien dergelijke voorschriften op een Neder lands formulier staan, dat door een groot aantal buitenlanders niet wordt begrepen, komen er vaak ongeweten overtredingen van dergelijke regels voor. bouwde kom. De meesten hebben er geen bezwaar legen dat hun woning erg klein is en van slechte kwaliteit: de huurprijs is dan laag en men kan dus eerder terug naar huls. In de Jul tanastraat te Axel wonen erg veel Turkse gezinnen, vaak met inwonen de landgenoten. De arbeiderswoningen in de Julla- nastraat, die van ver voor de oorlog dateren, zijn allesbehalve luxueus ingericht. Toch zijn de mensen er tevreden mee. Men voelt zich Juist daar niet zo geïsoleerd, omdat de nabijheid van landgenoten met name voor nieuwkomers veel moeilijkheden voorkomt. De belangrijkste raadgever in de Juliarta- straat te Axel is de heer Hüsgör, een timmerman die al vier Jaar in Nederland is. Deze heeft in die tijd behoorlijk Nederlands geleerd. Dat blijkt voor velen een uitkomst te zijn bij het afwikkelen van allerlei procedures met overheden en werkgever. KINDERBIJSLAG FIETS KATH0L0N HUISELIJK LEVEN Een eerste offer dat opvalt, is uiteraard het gemis van huiselijk leven. Een keer per jaar enkele weken naar huis en de rest van de tijd leven en werken in een nat en koud land, waar Je de mensen op zijn hoogst maar half begrijpt, is geen kleinigheid. De 12 Spanjaarden in dat ene huis in Kloosterzande en de 12 Turken, die in een huis in Walsoorden De naam van pater Baart uit Breskens, die namens de stichting Katholon met bescheiden middelen de mensen in hun moeilijkheden probeert te helpen, is bij de buitenlandse werknemers in Zeeland een begrip. De heer Baart, die omstreeks deze tijd de voortgezette opleiding als opbouwwerker aan de sociale academie te Rotterdam wil voltooien, is mèt de heer Temsamani van mening, dat vele buiten landse werknemers dikwijls niet durven te klagen, omdat ze bang zijn, dat ze dan zullen worden ontslagen. De heer Temsamani, die toen hij in Nederland kwam, in Den Haag als metaalarbeider ging werken, kan er over meepraten. Hij kan dat des te gemakkelijker, omdat hij zich onafhankelijk weet van een of ander bedrijf. Hij geeft toe, dat hij vanaf het begin inderdaad de mening was toege daan, dat hij meer moest presteren als een Neder landse arbeider: ,Ik moest in Den Haag machines afstellen en in de tijd dat een Nederlandse collega er twee klaarmaakte, deed ik er drie. Dat gaf uiter aard wel eens spanningen'. Hoewel steeds weer lof wordt gezongen op de vriendelijkheid van de Nederlanders, komen er tij dens gesprekken talloze van dergelijke moeilijkhe den naar voren. Moeilijkheden, die vaak worden veroorzaakt door communicatiestoornissen ten ge volge van de taalbarrière. Een Marokkaan heeft, voor hij besloot te tekenen, gehoord, dat hij gelijke rechten heeft als de Nederlanders en dat tot die rechten onder meer kinderbijslag behoort. Nu wordt kinderbijslag alleen uitbetaald als de gemeen te. waar de betreffende man woont, een verklaring stuurt, dat hij inderdaad het opgegeven aantal kinderen heeft. Bij velen heeft de uitbetaling van kinderbijslag nog nooit plaatsgevonden, omdat ze afkomstig zijn uit een deel van Marokko, waar men helemaal geen adressen kent en waar men dus ook niet kan nagaan in welke gemeente iemand woont. In de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen wonen nogal wat Turken in gezinsverband: 40 van de 60. Vooral bij Turken leeft zeer sterk de wens om de vrouw en kinderen naar Nederland te laten overko men. Dat kan pas als men reeds twee jaar in Nederland werkt, als men een contract heeft voor nóg een Jaar en als er een huls gegarandeerd is. Vooral dat laatste is erg moeilijk. Een vrij groot aantal buitenlandse werknemers woont met him gezin in oude landarbeidershuisjes buiten de be Simpele zaken blijken al aanleiding tot moeilijkhe den te kunnen vormen. Als een buitenlandse werk nemer een kosthui» heeft gevonden (vaak na veel moeite) komt het probleem van vervoer van en naar het werk. Waar haalt Iemand, die heg noch steg weet. zo gauw een flets vandaan? Aan het eind van de Mohammedaanse vastenmaand (op 30 november) kon, dankzij medewerking van pater Baart van Katholon, in Axel een gebedsdienst worden gehouden in een schoollokaal. In zeer grote getale en soms van grote afstand waren Mohammedaanse mannen naar deze gebedsdienst gekomen. Men bleek het bijzonder op prijs te stellen, dat de heer Baart aan de gebedsdienst deelnam en in een gesprek achteraf kwam de vraag naar voren of het niet mogelijk was een moskee te stichten. Blijkens vele reacties is daar grote behoef te aan. Merkwaardigerwijs was vóór die tijd de vraag naar een moskee nooit naar voren gekomen. Een bewijs te meer, dat het overgrote deel van de buitenlandse werknemers het achterste van de tong niet laat zien als het gaat om kritiek of wensen. Velen zijn bang, dat onvriendelijke uitspraken ern stige consequenties zullen hebben. Willem Wisse VLISSINGEN In de bonte menge ling van buitenlandse werknemers in Zeeland nemen de 240 Jocgoslaven een speciale plaats in. Deze mensen werken namelijk voor het overgrote deel bij Joegoslavische firma's, die in vele Eu ropese landen arbeidscontracten afslui ten. Omdat de meeste Joegoslaven in de eerste plaats werknemer zijn van een Joegoslavisclie firma hebben zij teel minder moeilijkheden dan liun col lega's uit Turkije of Marokko. De Joe- toslaven weten bij hun vertrek uit hun •>nd al. dat er in Nederland een bed toor hen klaar staat. Daar hoeven ze roet zelf naar te zoeken. Ook de vakan ties (twee of drie keer) per jaar) zijn contractueel vastgelegd. Regelingen met Nederlandse instanties worden collec tief afgedaan door daarvoor speciaal aangestelde mensen. Jugomontage uit Zagreb is een van de vier Joegoslavi sche firma's, die in Nederland mensen aan het werk heeft, 1200 in totaal. In gesprekken met Joegoslaven kwam steeds weer de vriendelijkheid van de Nederlanders naar voren. Een goed land, ondanks de regen en de mist aldus de Joegoslaven. Als ze Nederland dan zo'n goed land vinden, waarom laten ze hun gezinnen dan niet overko men? Het antwoord bestond uit niet meer dan schouderophalen. Ze zagen de noodzaak daarvan niet in. De vrouwen hebben thuis ook een baan en de kinde ren gaan op school. Bovendien gaan de Joegoslaven twee of drie keer per jaar naar huis. Alles is geregeld. De verdien sten zijn goed. En als er wordt gesug gereerd, dat ze hier zijn omdat ze meer kunnen verdienen, volgt er een ontken ning. ,We verdienen wel iets meer, maar ,wij werken overal, tot in Afrika toe'. Dat is gewoon zo. Dat we onze gezinnen in lange tijd niet zien, is voor ons een normale toestand'. Dat er wel contact wordt gehouden lieten ze zien door een stapeltje brieven te tonen. De ontmoeting met een groep Joegosla ven vond plaats in een Vlissings pensi on, waar de mannen juist een typisch Kroatische maaltijd hadden beëindigd. Onmiddellijk na de maaltijd gingen er een aantal mannen naar hun werk, omdat ze avonddienst hadden. Anderen bleven tv kijken en weer anderen gin gen naar het Scheldekwartier om zich met biljarten en tafeltennissen te ver maken. Ir Milanovic, de chef van de 150 bij De Schelde werkzame Joegoslaven, vertelt, dat het contact tussen Nederlanders en Joegoslaven vrij hecht is. Zo is er een uit Nederlanders en Joegoslaven samen gestelde volksdansgroep en een orkest je. dat folkloristische muziek speelt. Hij vertelt, dat een paar Joegoslaven voorman zijn van een uit Joegoslaven en Nederlanders bestaande ploeg bij .De Schelde'. De Axelse Julianastraat: een Turkse enclave.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 19