IN ZEELAND STEEDS MEER BUITENLANDSE WERKNEMERS ,ER KOMEN GEEN ARBEIDERS, ER KOMEN MENSEN' ,ZELF VAAK IN HET BUITENLAND GEWEEST' ,NIET NADRUKKELIJK BEGELEIDEN' C. H. VAN WOERKOM: J, BLAAKMAN: A. F. R. VAN 0PD0RP: provinciale zeeuwse con 24 DECEMBER 1 C. H. van Woerkom, opbouwwerker bij de Stichting West-Zuid-Beveland over buitenlandse werknemers en de voorzieningen, die bij hun komst naai zijn mening zouden moeten worden getroffen: ,Ik heb daar eigenlijk nog niet mee te maken gehad, hoewel er zover ik weet wel een 70 hier in de streek werken en wonen. Ik geloof wel, dat een gemeente als Borsele preventief, iets zou moeten doen. Het zit erin, dat we hier ook meer te maken krijgen met buitenlandse werknemers en het zou goed zijn daar voorbereidingen voor te treffen. Over het algemeen wordt er pas achteraf iets gedaan. De gastarbeiders komen en pas als er hier en daar moeilijkheden ontstaan, wordt erover gedacht, die op te lossen.' De heer Van Woerkom vindt, dat als er maatregelen tevoren worden getrofien, men e.-van moet uitgaan, dat er .geen arbeiders komen, maar mensen'. Hij zegt: Ik geloof, dat er teveel van wordt uitgegaan, dat er ar beiders komen, terwijl te weinig aandacht wordt besteed aan het feit, dat de gastwerknemers hier ook moeten wonen en leven. Je moet ervoor zor gen. dat er een goed woon- en leefklimaat is". Van heel veel beiang acht de Bevelandse opbouwwerker de voorlichting aan zowel ae mar., die uit het buitenland hier naar toe komt als aan de bevolking hier, die met hem te maken krijgt. .Als hier in Baarland morgen plotseling 20 buitenlanders zouden worden gedropt, dan zou dat een enorme consternatie teweegbrengen onder de bevolking. Het gemeentebestuur zou. als men met deze problematiek te maken krijgt voorlicnting kunnen geven op dit terrein. Ik meen, dat het gemeentebe stuur plannen heeft voor een vrij intensieve voorlichting over de industrie. Het aspect.» van de gastwerknemer zou daarbij mooi kunnen worden betrokken. Er is een voorstel van b en w van Borsele van de kant van maatschappelijke werkinstituten, sociale zaken en mij om een werkgroep in het leven te laten roepen die zich met de hele problema tiek op het plaatselijk vlak kan bezighouden. TWIJFEL Over voorlichting aan de gastarbeiders zelf zegt de heer Van Woerkom: ,Ik oetwij'el of die mensen wel weten, wat ze hier zullen aantreffen. Ze realiseren zich misschien niet altijd genoeg, dat ze in een wereld komen, waar olies anders functioneert dan in hun eigen land. De man, die hierheen komt moet gewoon praktische dingen weten als bijvoorbeeld: ,Ik kan daar wel Tu<-ks eten, maar dat zal me wat meer gaan kosten. Ik kan wel met vakantie, maar ik kan maar niet zonder meer vertrekken als mijn vrouw ziek is. Daar moet ik het eerst met mijn baas over nebben.' ,En', zo vindt de heer Van Woerkom, ,de werkgever moet ook weten nut wai voor mensen hij te maken krijgt, dat ze andere gewoonten hebben en een andere instelling.' De opoouwwerker vindt over verbetering van het leefklimaat voor de gast werknemer: Zowel maatschappelijke als culturele instellingen moe ten zich daa.mee bezighouden. Zorgen, dat de buitenlandse werknemer zijn eigen muziek kan horen, zijn eigen lectuur kan krijgen. En pastorale begeleiding is ook belangrijk. Voor Spaanse gastarbeiders geldt dat bijvoorbeeld heel sterk. Ze moeten zich met hun religie kunnen bezighouden hier.' Concreet ziet de heer Van Woerkom veel in contact tussen de gemeenten en net bediijfsieven, waardoor de gemeentebesturen tevoren op de noogte zijn not eel mensen er komen en waar ze vandaan komen om tijdig oorbereicüngen op allerlei terrein te kunnen treffen. ,Het gaat om aanpassing van beidi kanten. De Nederlandse economie heeft de gastar beuiers Kennelijk nodig. Je kunt van ze profiteren of dankbaar gebruik van maken van hun komst.' .Over de huiselijke omstandigheden ben ik voor 100 procent tevreden', zegt ut. 76-Jarge pensionhouder J. Blaakman uit de Hendrikstraat in Viissineen. Sinds april heeft de heer Blaakman vijf Marokkanen in huis. .Ik heb ze in huis genomen, omdat ik ze wilde helpen. Ik heb zelf veel in het biiitcnlaitü gezeten; 18 jaar. Voor een werkman is dat moeilijk hoor. vooral ais je de taal niet verstaat. Ik heb nu 5 mensen in huis en het gaat best. Het enige wat wel eens moeilijkheden geeft zijn de financiën. Als eens ergens wat voor betaald moet worden, dan moet je daar wel veel voor praten. Maar ze betalen wel als het redelijk is en verder kunnen we goed met elkaar opschieten.' Slechte ei varingen heeft de heer Blaakman met een landgenoot van zijn vijf huurders, die zich als contactpersoon opwierp bij de verhuur van de kamertjes in het huis van de heer Blaakman. .Die man kwam hier om te vragen of ik wilde verhuren Hij betaalde elke week de huur, maar na °en tijdje begonnen de Marokkanen hier in huis wat Nederlands te praten. Toen bleek, dat ze veel meer aan hun tolk betaalden dan die aan mij moest geven voor de huur. Die man maakte er gewoon misbruik van. Dij hi< ld er meer dan 80 gulden per week aan over. Dat kan niet natuurlijk. Ik verhuur nu aan de mensen, die hier in huis zitten en die mik komt er niet meer in.' De huiuders van de heer Blaakman nebben elk de beschikking over een kamertje Je heer Blaakman timmerde op zijn zolder een stel slaapka mers at. Verder is er een gezamenlijke woonkamer annex eetkamer. De Marokkanen gebruiken samen één douche en één tollet. Ze koken zelf in eigen keuken. De verhuurdei vindt: .Helemaal comfortabel is het niet, maar ze hebben alles wat je noaig hebt Er is een wasmachine en een strijkplank. Eigenlijk alles wat een huisvrouw nodig heeft.' HULP Volgens de heer Blaakman hebben zijn huurders het wel naar hun zin in Nederland .Ze werken bij de Schelde en hun Nederlandse kameradei helpen ze wel als dat nodig is', meent de heer Blaakman, die zelf ook regelmatig hulp verleent, met name als het om administratieve zaken gaat. .Ik ga voor ze naar de vakbond en zo als dat nodig is en ik help ze als ze een beroepschrift moeten opstellen voor een verzekering of zo We praten heel vaak met elkaar Ik versta al een beetje Marokkaans en zij spreken zoveel mogelijk Nederlands.' Volgens de pensionhouder ondervinden de gastwerknemers niet zoveel problemen hier. ,Ze drinken niet en ze gedragen zich rustig. Ik gelooi niet, dat ze vaak mensen tegenkomen, die vijandig tegenover ze staan Een wens var de heer Blaakman: ,Ik zou graag willen, dat ze een heel goede tolk hadden. Iemand die daar niet direct aan wil verdienen KEES CLJSOUW DOLF SNEL Gastarbeiders is de verzamelnaam en Nederland had er vorig in twee jaar tijds is het aantal buitenlandse werknemers in de jaar 58.000: mensen van buiten het EEG-gebied, die bij Nederland- provincie verdubbeld, van ruim driehonderd in oktober 1968 tot se bedrijven aan het werk zijn. In Zeeland is hun aantal in ver- ruim 600 enkele maanden geleden, houding tot de randstad Holland niet zo spectaculair. Maar toch: Gastarbeiders is de benaming, die vooral slaat op de groep die het grootste deel vormt van de buitenlandse werknemers: de arbeiders uit de landen rond de Middel landse Zee, Turken, Joegoslaven, Marok kanen, Spanjaarden. Van de zeshonderd buitenlandse arbeiders in Zeeland zijn er vierhonderdzestig volgens de laatste cij fers uit deze landen afkomstig: 255 Joe goslaven, 95 Marokkanen, 80 Turken, 30 Spanjaarden. Waar werken de .Zeeuwse gastarbeiders?' ,De Schelde' in Vlissingen is de belangrijk ste afnemer van gastarbeiders in Zeeland. Tot januari van dit jaar werkten in het be drijf 50 gastarbeiders vooral uit Marok koin 1970 zijn er 150 werknemers uit Joegoslavië bijgekomen; de helft van de totale personeelsuitbreiding dit jaar. Een belangrijk aantal buitenlanders werkt ook bij de bouwbedrijven in het Sloegebied, een totaal van 185 man: bij Bredero's Bouw bedrijf, die bezig is aan de kerncentrale Borssele, bij de Combinatie Sloe (bouw Pechineyfabriek), waar vorige maand moei lijkheden over het ontslag van enkele tien tallen uit hun land teruggekeerde Marok kanen waren. Verder werken gastarbeiders in kleinere aantallen bij een aantal indus trieën langs de Kanaalzone in Zeeuwsch- Vlaanderen en bij enkele bouwbedrijven in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Er komt voor Zeeland bij, dat ongeveer veertig gastar beiders Turken betrokken zijn bij de bouwactiviteiten rond de Schelde-Rijnver- binding, maar in West-Brabant wonen. De cijfers van de gewestelijke arbeidsbu reaus geven aan, dat er in het district Mid delburg 165 Joegoslaven, 20 Marokkanen, 5 Turken werken, voor het district Goes zijn die cijfers: 70 Joegoslaven, 20 Ma rokkanen, 40 Turken, die wonen in weste lijk Noord-Brabant. Voor Zeeuwsch-Vlaan- deren lag het aantal werknemers uit het Middellandse-Zeegebied volgens de meest recente cijfers van een paar maanden ge leden op 20 Joegoslaven, 25 Marokkanen, 75 Turken, 27 Spanjaarden. OM HET GELD De buitenlandse arbeider komt voor alles naar Nederland om geld te verdienen. Aanzienlijk meer dan in eigen land mogelijk is. Zijn komst naar Nederland heeft ook te maken met gebrekkige mogelijkheden voor de toekomst in eigen land. met lage lonen daar. met ongelijke kansen, maar voorop staat, dat hij in Nederland in betrekkelijk korte tijd veel kan verdienen. Dat geld maakt het hem mogelijk in eigen land later iets te beginnen. De contracten in Nederland lopen 1 jaar, daarna kan het worden verlengd en aldus het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Middelburg bij een verblijf van vijf jaar in Nederland kan men voor permanente vestiging in aanmerking komen. Zeeuwse bedrijven hebben vanwege de krappe ar beidsmarkt de laatste jaren een toenemend beroep gedaan op gastarbeiders. Zij doen ook karweitjes, waarvoor moeilijk Nederlandse werkkrachten meer te krijgen zijn. maar die toch moeten gebeu ren. Hoe komt een bedrijf aan gastarbeiders? Nederland heeft met een aantal landen wervings overeenkomsten afgesloten: dat is het geval met Griekenland, Marokko. Portugal, Spanje, Turkije en Joegoslavië, er zijn in die landen ook officiële wervingsbureaus, waar belangstellenden zich kun nen aanmelden om in Nederland te gaan werken. Tot voor kort was er ook in die landen sprake van ronselactiviteiten: er werden buitenlandse werkne mers door particulieren aangetrokken en daarbij kwamen zaken als medische keuring en een behoor lijke huisvesting nog wel eens in de knel. Met het oog op die situatie heeft de regering een oaar maanden geleden besloten buitenlandse werk nemers in beginsel alleen toe te laten en te laten werken in Nederland als ze met toestemming van do overheid aangeworven zijn in een land, waarmee Nederland een wervingsovereenkomst heeft. Een uitzondering geldt onder meer voor geschoolde of 's-IIeerenhoekse arts A. F. R. van Opdorp is controlerend geneesheer van ongeveer honderd Joegoslavische werknemers in het Sloegebied, die in 's- Heerenhoek en Borssele zijn gehuisvest; een telefoontje van Bredero's Bouwbedr jf bezig met de bouw van de kerncentrale gaf hem er die functie een paar jaar geleden bij. Hij heeft met buitenlandse wei kiismt rs aok te maken gehad op een andere manier, bij het organiseren van onder meer een filmvoorstelling, een jaarwisselings avond in de Jcugdhoeve. Dokter Van Opdorp heeft met name de Joegoslavische gastarbeiders als .sympathieke mensen' leren kennen, maar hij zet bij het toenemend aantal gas!arbeiders in Nederland, in Zeeland wel een vraagteken. .Kijk eens wat er m net Sloegebied gebeurt, Pechiney en Total draaien nog niet en er zijn voor de bouw al buitenlanders nodig. Van haBveel gewicht is streks het argtment werkgelegenheid? Moeten er dan ook mensen van buitenaf worden aangetrokken? Zou het niet beter zijn fabrieken daar neer te zetten waar echt werkloosheid heerst?' Hij vindt wel, dat de buitenlandse gastarbeiders in Nederland iets moet worden geboden, wat ze thuis niet hebben. .Vindt wel. dat ze moeten worden ODgevai.een, maar dat die begeleiding niet te nadrukkelijk moet zijn er. rekening moet houden met de andere geaardheid van de buitenlandse we-knemers. Hij noemt in dit verband de Joegoslaven, zegt: .Ze vragen n.ei >>m begeleiding, ze zeggen: JDoe toch geen moeite, we willen u niet tot last zijn'. Nee, je moet geen ingewikkelde opvangsyste men ontwikkelen, maar gewoon zorgen, dat ze op een voetbalveld terecht kunnen dat er een recreatiezaal open is, dat er af en toe een film draait. NIET IDEAAL Waar naar de mening van de heer Van Opdorp wel nauw op moet worden toegezien is de huisvesting. Hij vindt het een weinig ideale situatie, dat zoals hij in Borssele heeft gesignaleerd een groep buitenlandse weikneners in één, vrij slecht verwarmd pand zitten. .Als in zo'n situatie één man een griepje oploopt, kun je er wel zeker van zijn, dat ze net allemaal krijgen.' Het is dokter Van Opdorp opgevallen, dat de buitenlandse arbeiders in 's- Heerenhuek een.akkelijk worden geaccepteerd, ,er is geen sprake van discriminatie, dat is in Duitsland bijvoorbeeld wel anders.' Zegt, dat het dorp ook weinig van deze buitenlanders merkt: ,Toen hier een tijd terug Duitsers waren, was dat ook wel anders.' De heer Van Opdorp heeft de indruk, dat met name de Joegoslaven zoveel mogelijk aan het werk willen, ,ze noemèn de zaterdagen en de zondagen venoren dagen.' Hij heeft de ervaring, dat ze zich weinig ,van het werk drukken.' Het contact met de Joegoslaven, hun houding, hun trots het heeft de 's-Heerenhoekse arts getroffen. En bovendien geïnspireerd lot ten vakantie in Joegoslavië, vorig Jaar. ,We zijn daar nog meer onder de indruk geraakt van het land en van de mensen....' Op het Plein in Borssele vonden buitenlandse werknemers hier e gespecialiseerde werknemers, zowel binnen als bui ten de landen waarmee een wervingsovereenkomst loopt. Wel moet dan aan een aantal voorwaarden worden voldaan. HUISVESTING De huisvesting van de gastarbeiders in Nederland wordt bekeken door de arbeidsvoorziening in Utrecht. Bij het districtsbureau voor de arbeids voorziening in Middelburg heeft men de indruk, dat er op dat stuk van zaken in Zeeland over algemeen weinig klachten zijn. Daarbij werd overigens op gewezen, dat er wel wat deinlq^ geweest het afgelopen jaar rond de een 40-tal gastarbeiders in een barak in bied, maar dat dit meer betrekking had geïsoleerde ligging van de barak dan op de ting als zodanig. Veel bedrijven zorgen zelf huisvesting van gastarbeiders, waarbij groepen t.enlandse werknemers in éen huis anderen zitten in een pension of wonen bij lieren als .kostgangers'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 18