entraal beheer Noordzeekust een vereiste an Westerschelde 16.000 hectares Izeehavenindustrie ^ja. fcoaA- A*uZ^ d-oon; vtsftetAj|C dew Ó4~ lekker lui m Treffer TP-2000': studies omvang vervuiling milieu intensiveren Controle stadhuis Middelburg: verband proces tegen de 33 Autoverkeer naar stranden Schouwse Westhoek beperken? Rotterdam krijgt concurrenten in diepzeehavens Aanhangwagen kwam naast smalle dijkweg tegen lichtmast 'u. |\vuVt 0ir\ V\50op BURGEMEESTER VERTROUWEN IN EIGEN Z UID- MOLUKKERS CEM*I SDAG 23 DECEMBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 MINISTER BAKKER: GUMENTEN IN .TP-2000' oiae Haagse correspondent). HAAG Minister Bakker en waterstaat is van (1, dat zowel de studie als iter van de Noordzeekust hand moet zijn. Hij zei usdag bij de officiële pre- je van de toekomstpro jee- lp weg naar 2000' van het lerie van verkeer en wa nt. In het rapport worden het centrale beheer van de fceekust een aantal argu- n opgesomd. BBakker gaf toe. dat hij met anen van een standpunt hiero- jraitloopt op het rapport van lijecommissie die op het vraag- ii3 het beheer van de Noordzee- feringen momenteel onderzoekt genaamde .diepdelverscommis- Êj verklaarde het eens te zijn argumenten die in het rapport g naar 2000' worden genoemd, i wordt onder meer. dat het ïer in het verleden werd ge- op grond van verkregen erva- ren inzicht. De processen die de :r en instandhouding beheersen e zandige kust als de Neder- trorden echter meer en meer lelijk voor een wetenschappe- fcnadering. Het kustonderzoek ■ook op korte termijn op vrij trijke schaal kunnen en moeten gangepakt. Daarbij kan het ran de zeewaterkeringen niet ■bet kustbeheer worden gezien. Jomende argumenten voor een li beheer van de Noordzeekust (genoemd: bouw van havendammen, de ieg van de oliegeul en de af- omlng van de zeegaten in Zuid- sNederland vormen evenzovele werken waarvan de invloed zich op de vorming en het evenwicht van de kust over grotere afstand doet gevoelen; de gevolgen van deze werken strekken zich uit over een lange periode. Het kan tientallen jaren duren voor een nieuw evenwicht is gevonden: de vraag naar winplaatsen van zand en grind groeit gesta dig, De mogelijkheid tot winning in zee is binnen het gezichtsveld gekomen. Welke Invloed het ont rekken van deze materialen aan de zeebodem heeft op de kustontwik- keling is echter vrijwel geheel on bekend; het kustonderzoek komt aan de orde bij het lozen van afvalstoffen op zee; werkzaamheden ten behoeve van de bouw van elektrische centrales aan zee zullen eveneens van in vloed op het kuste venwicht zijn. WESTDORPE Bij het teveel naai rechts uitwijken, is dinsdagochtend omstreeks half elf de aanhangwagen van een vrachtauto-combinatie in Westdorpe naast de weg terecht geko men. E. A. B. uit Venlo reed op de Graaf Jansdijk te Westdorpe in de richting Axel toen hij in een bocht van de smalle dijkweg een tegezr komende lichte vrachtauto met hangwagen ruime doortocht wilde verlenen. De schade aan aanhangwa gen die de afrastering vernielde en een lichtmast beschadigde, was niet groot. De bestuurder van de lichte vrachtauto is zonder iets van het on geval te bemerken, doorgereden. De weg was tot omstreeks 12 uur voor het zware verkeer gestremd. if van pagina 1 k 300 ha voor op- en overslag pen voor elektrische centrales l Als uitgangspunten voor de gelden onder meer: de van één modern hoogo- k staalbedrijf op de Maasvlakte. feiSnagecapaciteit in 1980 van ca 175 miljoen ton per jaar, mduktiewaarde van de zeehaven- pin dat jaar van circa 15 mil tóen per jaar, 300 ha voor de g van een grote scheepswerf uitbreiding ervan, ruimte voor havenactiviteiten en de bouw minste drie elktrische centra- ktfekunst Waterweg ste periode van de toekomst- ,Op weg naar 2000' zal ook weggebied nog een aanzien- van de benodigde terreinuit- i moeten opleveren. Er wordt md dat de ontwikkeling in 2000 in Rijnmond zal zijn leerd. Hoe dat precies zal hang af van het tempo waar- fadere havengebieden (met na- I Westerschelde en het Eemsge- rullen uitgroeien tot havencen- D allure en derhalve ook agglo- iwoordelen kunnen bieden. Er uitgegaan van de stelling dat arlijks groeipercentage in deze Rbiedeu hoger zal zijn dan het tyk gemiddelde. Westerschelde iff ernaar uit dat aan het Schel len tot liet jaar 2000 ruim- i in de behoefte aan haventer- al kunnen worden voorzien', II de toekomstprojectie nadruk- «st. En de benodigde 16.000 uto wordt dan afgemeten aan *t Scheldcbekken volgens de Rnnota 1966 van de regering en 'ADVERTENTIE; het zogenaamde .groene boekje' van het Overlegorgaan zeehavenontwikke ling Zuid-west-Nederland heeft aan te bieden; 17.500 ha. Vlissingen-Oost 6.000 ha Kanaalzone 3.000 ha Ossenisse 2.500 ha Bergen op Zoom 1.000 ha Reimerswaal 5.000 ha En wat de gevolgen voor de leefbaar heid in het Scheldebekken betreft wordt nog het volgende gezegd: .Men mag voor de toekomst technologische ontwikkelingen verwachten op het ge bied van bescherming tegen verontrei niging van lucht, water en bodem en van vernietiging van vaste afvalstof fen. Internationaal overleg op het ge bied van de milieuhygiëne wordt van groot belang geacht.' Waterstaat verwacht dat door de in dustriële expansie in het Scheldebek ken zowel de zeevaart als de binnen vaart op de Westerschelde aanzienlijk zal toenemen. Er moet dan ook reke ning mee worden gehouden, dat voor zieningen nodig zijn ter verhoging van de veiligheid van de vaart. Daarbij wordt gedacht aan uitbreiding van de navigatiehulpmidelen, strengere regle mentering. eventueel scheiding van zeevaart en binnenvaart. .Het spreekt overigens vanzelf dat hierbij de mede werking van België niet zal kunnen worden ontbeerd.' Voor de binnen vaart naar en van het Sloegebied zal volgens de samenstellers van deze toe komstprojectie op de duur een verbin ding met de Oosterschelde nodig zijn. De studie stelt nog vast dat bij de zeehavenontwikkeling, zoals men die tot het jaar 2000 heeft geschetst, zo wel bij de overheid als bij de afzon derlijke havenbeheerders in toenemen de mate behoefte zal ontstaan om te komen tot een zekere coördinatie activiteiten op dit terrein. ADVERTENTIE Verstandig om altijd Antigrippine in hui» te hebben. Kun Je er meteen één Innemen bij de eerste tekenen van griep of verkoudheid. Antigrippine bevat koortswerende, pijnstillende en opwekkende bestanddelen, 's Avonds nóg een cachet Antigrippine en vroeg naar bed. Antigrippine werkt lakens en slopen MIDDELBURG In een bijzonder druk bezochte bijeenkomst in het Middelburgse stadhuis Is dlnsdagmid dag afscheid genomen van de heer L. Meijers, directeur van de gemeentelij ke sociale dienst Vele sprekers gaven blijk van waardering voor het werk van de heer Meijers. Burgemeester drs P. A. Woltcrs (links) bood na mens het gemeentebestuur een oude gravure aan. Op dit afscheid komen wij nader terug. (Foto PZC). METEO-ASPECTEN ACHTERSTAND IN WATERZUIVE RING NU WEGWERKEN (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Volgens het rap port ,Op weg naar 2000' van het ministerie van verkeer en wa terstaat zullen In de toekomst op grotere schaal dan nu het geval ls onderzoekingen en stu dies ter hand moeten worden genomen over de omvang van de luchtvervuiling en de meteo rologische aspecten daarvan. Te verwachten is, dat in de periode tot 1980 een overgang zal plaats vinden naar semi-automatische waarnemingsstations. Na 1980 bestaat de mogelijkheid dat de gegevens via telefoon- of andere communicatielijnen direct naar een centrale computer worden gestuurd. In verband met de toenemende vervui ling van de oppervlaktewateren zal in de toekomst waarschijnlijk moeten worden overgegaan tot splitsing van waterwegen naar functie. De distribu tie van zoet water voor de bereiding van drinkwater zal niet meer zoals tot nu toe via scheepvaartwegen kun nen geschieden. Er zal veel aandacht moeten worden besteed aan bodem en waterverontreiniging door uitgere gende luchtverontreiniging, ondermeer veroorzaakt dor het verkeer (lood). Ruime aandacht verdient ook de ver vuiling van het zeewater bij de kust. Op sommige plaatsen is deze vervui ling al zo ver voortgeschreden, dat op korte termijn maatregelen noodzake lijk zijn. In dit verband constateert het rapport, dat de lozing in zee van grote hoeveelheden chemicaliën van zeer uiteenlopende aard niet zonder bedenkingen is. Voor het vaststellen van de invloed van bepaalde afvalstof fen op het marien-biologisch milieu is echter nog zeer veel onderzoek nodig. Voor het lozen van radioactieve afval stoffen komt de Noordzee in het ge heel niet meer in aanmerking. Hetzelf de geldt voor commige zeer giftige chemicaliën. Centrales Een bijzondere vorm van verontreini ging wordt veroorzaakt door het (op gewarmde) koelwater van elektrici teitscentrales. Rond het jaar 2000 zal. aldus het rapport, het getal van 60.000 megawatt aan totaal geïnstalleerd ver mogen van de gezamenlijke elektrici teitscentrales vrijwel zeker overschre den worden. Er worden zelfs al getal len van 80 100 duizend megawatt genoemd. De voor centrales benodigde koelcapaciteit legt een groot beslag op het beschikbare oppervlaktewater. In dit verband meldt het rapport de mogelijkheid om centrales aan zee bouwen, waarbij zout water voor de koeling kan worden gebruikt. Daar naast wordt gewezen op de mogelijk- heid de afvalwarmte' van centrales te gebruiken voor de ontzllting van brak c q zout water. Hoewel diverse pro cessen goede perspectieven bieden, zal echter nog veel onderzoek nodig zijn alvorens de produktie van ontzilt wa ter tegen een aanvaardbare kostprijs mogelijk zal worden. Over de waterzuivering in het alge meen wordt in het rapport nog opge merkt, dat in de bouw van zuiverings installaties een grote achterstand be staat. Het is de bedoeling deze achter, stand in de komende vijftien Jaar weg te werken. Het zal wel niet mogelijk zijn alle lozingen van afvalwater te voorko men. Wel zal in de toekomst het lozen van moeilijk te vernietigen soorten afval (plastics) in toenemende mate moeten worden verboden. „TP-2000': begin van denken op lange termijn DEN HAAG Wat is nu precies de waarde en het karakter van de toekomstprojectie ,Op weg naar 2000' van het ministerie van verkeer en waterstaat? Mi nister Bakker zei er gistermid dag op een persconferentie in het Haagse Nieuwspoort dit van: .Het is de eerste aanzet voor het denken op de lange termijn. In de overheidssfeer wordt nog weinig aan futurolo gie gedaan. Wat verkeer en wa terstaat doet. bepaalt voor een belangrijk deel het gezicht van ons land. Ieder departement zou eigenlijk zo'n toekomstvisie op tafel moeten leg gen.' En met dat laatste had de mi nister meteen aangegeven, dat de toekomstprojectie van zijn departement niet moet worden gezien als een stuk kabinetsbe leid. Het blauwe boek is wel in het kabinet ter sprake geweest en er is overleg over geweest met andere departementen, maar het is gepubliceerd onder ver antwoordelijkheid van minister Bakker en staatssecrearis Key- zer. ,Op weg naar 2000' ls uitslui tend bedoeld ter informatie en als basis voor discussie en opi nievorming, staat er in het voorwoord van het ruim 160 pagina's tellende, typografisch bijzonder fraai uitgevoerde boek werk. dat ook in een handelse ditie wordt uitgegeven. Minister Bakker: .Men moet het niet zien als een beleidsvisie, die aan de tweede kamer wordt aange boden. Aan de andere kant. a- politiek is deze studie ook weer niet. Men vindt er wel de hoofd lijnen voor het politieke beleid in. Een werkgroep is ongeveer negen maanden bezig geweest met de samenstelling van deze toekomstprojectie. In de flap van het boek zit een envelop, waarin men zijn reactie aan het ministerie kan opzen den. UITVLOEISEL LANDELIJKE MAATREGEL MIDDELBURG De verscherp te politiecontrole bij het Middel burgse stadhuis, waarvan on langs sprake is geweest en waar over in de jongste gemeente raadsvergadering vragen zijn ge steld, hield verband met het pro ces tegen de Zuidmolukkers in Den Haag. De controle hield overigens verband met landelijk bekende maatregelen. Over het gehele land is tijdens het proces een verscherpte controle ge weest, onder meer op de ge rechtsgebouwen. De controle in Middelburg, waarin men ook het stadhuis heeft willen betrekken, was beslist niet gericht tegen de Zuidmolukse gemeenschap in de Zeeuwse hoofdstad. Integendeel, zo verzekerde men ons van de zijde van het gemeentebestuur en de politie, de verstandhouding met de Zuidmolukkers is in Middelburg bijzonder goed. Men stond echter voo een landelijke ontwikkeling, waarbij de kans bestond, dat mensen vanuit het centrum van het land naar de randprovincies zouden kunnen ko men. JHet was beslist geen wantrouwen Je gens de Zuidmolukse mensen die hier wonen', zo lichtte burgemeester drs P. A. Wolters deze zaak nader toe, ,we hebben in Middelburg met mensen te doen die een gematigde lijn volgen en met wie overleg zeer goed mogelijk is. Er is met deze mensen een zeer TP-2000' OVER RECREATIETOEKOMST (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG J)e deltawateren hieden grote mogelijkheden voor dag- en verblijisrecreatic te land, te water en aan de oevers. Aldus constateert bet dinsdag door het ministerie van verkeer en water staat gepubliceerde rapport ,Op weg naar 2(JOU'. Als gevolg hier van wordt een sterke toename van het recreatieve verkeer ver wacht. Vooral het aandeel van de auto in het totale vervoerspa troon zal groter worden. Voor gebieden, zoals stranden, die op net publiek een grote aan trekkingskracht uitoefenen, kan het echter noodzakelijk blijken net autoverkeer naar en in deze plaatsen te beperken. Aan de oand van een voorbeeld voor de Westhoek van Schouwen-Duive- land wordt duidelijk gemaakt welke ongewenste situatie inders zou kunnen ontstaan. Wanneer het aantal strandbezoe- kers daar volgens een prognose uit het streekplan-Schouwen-Dui- veland in '90 92.000 zou bedragen, zou er een parkeercapaciteit van 15 duizend auto's nodig zijn. De hiervoor benodigde ruimte (30-38 ha) zou samen met de aanvoer- wegen een belangrijke aantasting van het aanwezige recreatieve waterwinnings- en natuurgebied betekenen. Bovendien zou in de dorpen achter het duingebied nog een parkeerruimte voor 18 dui zend auto's nodig zijn. In derge lijke gebieden dienen, aldus het rapport, de mogelijkheden van een openbaar vervoersysteem dan ook te worden overwogen. Ge noemd wordt een frequente bus dienst maar ook kan worden ge dacht aan een monorail en het creëren van rijwielroutes die ook voor de automobilist betekenis hebben (vouwfiets). Watertoerisme Op recreatief gebied wordt een belangrijke toename van het wa tertoerisme verwacht. Tegen het jaar 2000 wordt een bootdicht heid' van 50 vaartuigen per 1000 inwoners niet uitgesloten geacht. Bij een inwonertal van 18 mii- joen zou dit niet minder dan 900 duizend pleziervaartuigen beteke nen. Om te voorkomen dat in de zomermaanden de wateren over belast zullen geraken met water en oeverrecreanten, zal het mede in verband met de veilig heid waarschijnlijk gewenst zijn om tot een scheiding van beroeps- en pleziervaart te ko men. Minister Bakker verklaarde in een toelichting desgevraagd, dat voorlopig nog niet gedacht wordt over de invoering van een .vaarbewijs'. Bij een toename van het aantal pleziervaartuigen acht te hij de invoering hiervan echter niet uitgesloten. Om tegemoet te komen aan de behoefte aan plas sen voor de watersport zou voorts kunnen worden overwogen om bepaalde polders die recrea tief gunstig liggen en waarvan het behoud van de agrarische be stemming veel geld vraagt, weer onder water te zetten. De inrichting van het Grevelin- genhekken zal na de afsluiting van het Brouwershavense Gat in 1971 op gang kunnen komen. Pas na de afsluiting van de Ooster schelde in 1978 zal het dan ge vormde Zeeuwse Meer voor nieu we ontwikkelingen gereed kunnen worden gemaakt. Daarbij wordt in de eerste plaats gedacht aan de recreatie. In het deltagebied zullen voorts terreinen worden gereserveerd en ingericht voor de natuurbescherming. Voor de in grote aantallen naar het water trekkende sportvissers dient aandacht te worden besteed aan de beteugeling van de water verontreiniging, het behoud van voldoende geschikte wateropper vlakten en oevers en aan de om sluiting hiervan. In veel gevallen zal combinatie met andere voor zieningen gewenst zijn om de ge zinsleden van de hengelaar uit loopmogelijkheden te ge ven. Aan de kwaliteit van het open water moet ook grote aandacht worden besteed, omdat er naar verwachting grote behoefte zal bestaan aan zwemaccommodatie buiten de zwembaden om. Overi gens zullen verwarmde en deels overdekte zwembaden niet alleen in de woonkernen, maar ook in de recreatiegebieden met open water tot stand moeten ko- goede gedachten wisseling tot stand gekomen, zeer tot genoegen van deze mensen en het gemeentebestuur. Wij hadden dan ook geen enkele aanlei ding om aan te nemen, dat er vanuit de kring van de Middelburgers Iets zou gebeuren. Maar om op alle even tualiteiten. ook vanuit elders georgani seerd. voorbereid te zijn, zijn er be perkte voorzorgsmaatreglen getroffen, hetgeen duidelijk tot de taak van de politie behoort.' Omdat deze zaak, waarbij bet slechts ging om enkele politieagenten, die tot taak hadden een oogje in het zet! te houden, door de vragen van het PvdA- raadslid H. Gillissen in de openbaar-1 heid is gekomen en men het eergiste ren niet verstandig achtte als gevolg van deze vraagstelling onrustgevoe lens te wekken, is in de raadsvergade ring volstaan met de mededeling, zo als In ons blad van gisteren is opge nomen. De Zuidmolukse gemeenschap in Middelburg geniet het vertrouwen van het gemeentebestuur en als men oppervlakkig kennis neemt van de maatregel, niet geïnformeerd is over de achtergronden van de overwegin gen, zou men er gemakkelijk uit kun nen afleiden, dat er aan dit vertrou wen iets schort Vertrouwen Burgemeester Wolters wilde gisteren nog eens met nadruk stellen, dat de' Zuidmolukkers in Middelburg wél het vertrouwen genieten: .Deze zaak mag niet ten koste gaan van de goede i In de raadsvergadering, maandag, achtte de voorzitter het daarom ver standiger ln zijn antwoord niet de reden te noemen van de verscherpte controle. Dit zou we! gebeurd zijn. als de heer Gillissen zijn vraag van tevo ren schriftelijk had Ingediend en b en w ln staat waren geweest een zorgvul dig afgewogen en genuanceerd ant woord te formuleren. Nu werd het college met de vraag overvallen en vond de burgemeester het verstandi ger te antwoorden in de geest zoals hij in de vergadering heeft gedaan. Onzorgvuldigheid in de formulering van het anwoord zou de goede sfeer in Middelburg Immers kunnen ver troebelen. Politiecommissaris dr D. van Ooljen beklemtoonde het standpunt van de burgemeester. JDe politie beeft tot taak de orde en de veiligheid van de burgers zoveel mogelijk te handhaven en te beschermen en daarvoor kun nen onder bepaalde omstandigheden bepaalde voorzorgsmaatreglen nodig zijn. In geval van ordeverstoring zon der het tijdig treffen van voorzorgs maatregelen zou de politie ln haar beschermende taak tekortschieten", al dus de commissaris, .stel je voor dat we niets hadden gedaan en er was wel iets gebeurd. De verscherping be trof overigens maar enkele mensen, binnen het korps. De controle is van zeer beperkte duur geweest'. OLIEAANVOER WEST-EUROPA OVERLADEN OP VOLLE ZEE ALTERNATIEF DEN HAAG De ollrvoorz lening van West-Europa en de havenfaciliteiten, die Nederland daarvoor moet knnnen bieden zijn voor de werkgroep aan de toekomstprojectie ,Op weg naar 2000'J van het ministerie van verkeer en waterstaat uitgangspunten geweest om de problemen, verbonden aan het ontvangen van het zeer diep stekende; schip van twee kanten te benaderen. In de toekomst worden zeker nog wel grotere schepen verwacht, zo wordt aangenomen, .maar het zwaartepunt in de tanker grootte ligt voorshands; in de categorie van 200.000 tot 25.000 ton dw. Op het ogenblik zijn 54 tankers in deze tonnageklasse in de vaart en 123 in aanbouw of bestelling. Wat het. ontvangen van deze schepen betreft] worden twee mogelijkheden aangege ven: Concentratie van de olieaanvoer op slechts één of enkele harens, die daartoe technisch economisch het gunstigst zijn gesitueerd. Het stre ven zal erop gericht zijn Rotter dam tot deze havens te laten beho ren, ondanks de begrenzingen die de Noordzee ten aanzien van de vaan met zeer grote schepen nu eenmaal stelt. Het overladen van ruwe olie op volle zee van zeer grote tankers cp kleinere tankers. Men kan daarbij zelfs denken aan de inzet van tan kers van 1 miljoen ton dw of meer, die op een weinig bevaren gedeelte van de oceaan, w-aar gerin ge kans op ruwe zee aanwezig is tijdens de vaart hun olie overladen op tankers van het 200.000 tot 250.000 ton type. Collecte voor zondagsschool De collecte te Nieuwerkerk ten bate' van de kerstviering van de zondags school bracht 911 op. Recente studies in Nederland hebben uitgewezen dat het relatief bredere schip in de toekomst een belangrijke rol zal kunnen gaan spelen. In inter nationale samenwerking wordt op het ogenblik onderzocht wat de begrenzin gen van de zee zijn en welke routes moeten worden gevolgd- Als mogelij ke andere aaavoerhavens voor olie in West-Europa worden (naast Rotter dam) genoemd Bantry Bay (Ierland), Le Havre of Helgoland. Ook vraagt men zich af of de aanleg, in internati onale samenwerking, van een kunst matig eiland voor de kust van Frank rijk ter hoogte van Out-Ruytingen (het rapport van de Belg Verschave) een economisch verantwoorde propo sitie kan zijn. Met de aanleg en da exploitatie van zo'n haven zijn zeer hoge kosten gemoeid; hetzelfde geldt voor de distributie van de olie. Natio naal prestige kan natuurlijk wel een rol spelen bij een dergelijke beslis sing. Het overladen op zee er zijn proeven met gunstig resultaat geno men kan aantrekkelijker zijn dan da eerste mogelijkheid. Bovendien wordt daarmee het risicj van calamiteiten met zeer grote tankers beperkt. Er is ook een situatie denkbaar dat zeer grote tankers een reeks van havens aandoen, waarvan alleen de eerste ha ven in alle gevallen toegankelijk moet zijn voor dergelijke reuzen. In da overige havens zouden ze dan gedeel telijk beladen kunnen worden ontvan ger.. Bij een dergelijke on-wikkeling zou Rotterdam ln de belangrijke mate op de aanvoer van ruwe olie kunnen blijven rekenen, hoe groot de tankers oo'- worden. Concurrenten In het algemeen, zo wordt ln de toekomstprojectie van waterstaat nog gesteld, zal Rotterdam in toenemende mate concurrentie ondervinden van buitenlandse diepzeehavens,. Er wor den momenteel omvangrijke bagger- werken uitgevoerd bij de havens van Gothenburg Lc Havre, Duinkerken en in de monding van de Teems (bij Hnll) In West-Duitsland wil men in ieder geval één Noordzeehaven toe gankelijk maken voor de zeer grote schapen, België heeft plannen en ln Engeland speelt men met de gedachte van een Theems vlakte (Maplin Sands), toegankelijk voor schepen van een half miljoen ton dw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7