PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IN POLEN MEER ZUIVERINGEN' IN DE TOP VERWACHT Bestuur ,Veerse Meer' in principe achter nieuwe kosten-verdeelsleutel Complete wisseling Pleidooi van ARP voor dienstplicht van tien maanden SPANJE GAAT STRIJDKRACHTEN EORGANISEREN EN VERSTERKEN Twijfel VS aan edoeling Vloskou Nieuwe belichting JONGEN DOOD EN VRIEND GEWOND DOOR ZELFGEMAAKT VUURWERK' Ifandaag in d@ krant... jaargang - no. 301 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 22 dec. 1970 1 Zandzuiger op zoek naar Nehalennia <p«g. 2) WEK OVER BERLIJN BEMOEILIJKT' sHINGTON/pari js/ber- I (DPA/RTR/AFP) De inkaanse regering heeft de net-Unie verweten dat de moi;enilliedenbesprekingen Berlijn worden bemoeilijkt het hinderen van het ver- naar West-Berlijn. ,De wes- geallieerden menen dat hinderen van het verkeer m oproept over de Russi- bereidheïd de toestand Berlijn te verbeteren en rast in de stad te bevorde- aldus de Amerikaanse re- ^woordvoerder Robert Joskey. WARSCHAU (AFP) De verrassende ommekeer die zich zondag in Warschau met de verwijdering van Wladyslaw Gomoelka en de overwinning van het tweetal Edward Gierek en Mieczyslaw Moczar heeft voorgedaan is volgens waarnemers nog slechts een begin van een complete wisseling in het Poolse machtsapparaat in de komende weken. De buitengewone zitting van bet. parle- ment. die op zeer korte termijn in i Warschau zal plaatsvinden, zal een goede gelegenheid zijn nog ingrijpen ui dat de SPD-bijeenkomst in i, waartegen de Oostduitse actie Xbt„ niet ongewoon is en niet; in met de belangen van hel vier- sst.eden overleg Op de vraag of t*riSaanse regering met deze rag de eerlijke bedoelingen vanj sen in twijfel wil trekken, ant-' Be McCloskey dat dat onvermij- Foto. het oorlogstuig waarvan de .want het. hinderen van het Boodschappen fciduitse kanselier Willy Brandt boodschappen gestuurd aan tn;k. Engeland en de Verenigde b over de komende besprekingen de beide Duitslanden over on teer vervoersproblemen naar i, zo is in Parijs vernomen, dag zullen de Westduitse staats- 3tisEgon Bahr en zijn Oostduit- llega Michael Kohl hierover in IBerlijn overleggen, ns diplomatieke kringen in Pa- un de Oostdiiitsers bereid met «n .doorgangs'-regeling te slui Mr het verkeer van en naar Arlijn. De Westduitsers zouden met liet oog op de rechten van eitelijke geallieerden in Berlijn, i op een regeling door de grote warna de beide Duitslanden de «bclic details zouden regelen. 1 knapen hun vuurwerk hadden ijcmaaui. HEELSUM (anp) Doorzeefd met scherven is de 15-jarige B Budding uit Heelsum maandagavond om het leven gekomen nadat ccn zelfgemaakt stuk vuurwerk tijdens het aansteken was ontploft, j Zijn evenoude metgezel J. Renema uil dezelfde plaats werd hierbij zwaar gewond aan borst, onderlichaam en een oog. Hij is in een ziekenhuis in U'age.iingen opgenomen. Zijn toestand is vrij ernstig, aldus de politie. Het ongeluk gebeurde omstreeks half acht midden op de Bernardus Arpij- straat in Heelsum. De Jongens hadden het vuurwerk waarschijnlijk vervaar-1 digd uit een oude ijzeren gasbuis met kruit van oude munitie die zij haddenl gevonden. der wijzigingen in de samenstelling i van de regering aan te brengen. De speculaties hebben wat dit betreft hun' weg al door de Poolse hoofdstad ge-1 vonden. De vooruitzichten die het meest waarschijnlijk lijken tonen aan dat de huidige eerste minister Jozef Cyrankiewicz. a! 25 jaar in functie, ondanks de vele situatiewijzigingen die zich van tijd tot tijd in Polen hebben voorgedaan, zijn plaats zou| kunnen afstaan in ruil voor een eer-! voller baant je. Men denkt, daarbij aan de functie van president van de staatsraaddie nog steeds wordt ingenomen door maar schalk Spychalski, al heeft hij dan zijn zetel in het politburo verlo ren. Onder de eventuele plaatsvervangers van Cyrankiewicz is de meest genoem- de naam die van Pjotr Jaroszewicz. de huidige vice-premier wiens lnzlch- ten op het terrein van de economie bekend zijn. Het schijnt in ieder geval uitgesloten dat generaal Moczar aan het hoofd van de regering zal worden geplaatst. Het is vrijwel zeker dat hij zijn rol achter de coulissen zal spe len. Maatregelen a Wat betreft de maatregelen die moe-1 ten worden genomen om weer een normale situatie in het land te ver krijgen heeft de nieuwe eerste secre taris van de partij al duidelijk omlijn de plannen ontvouwd tijdens zijn toe spraak via de televisie zondagavond, vóór alles gaat het om het hervatten van de dialoog met de arbeiders en (Zie slot pag. 3 kol. 1 WARSCHAU, M1ECZYSLAN MOCZAR. secretaris van de cen trale comité van de Poolse com munistische partij. .Moczar, die verantwoordelijk is voor de vei ligheid en de stri;dkrachten is de leider van de zogenaamde .partizanen'. Hij is voorstander van de harde lijn en jarenlang opponent van de ajgetreden Gomoelka. Maenen (kvp): soldijverhoging de onvoldoende bezetting van het le ger. De PvdA had eerder op de dag a' Zie slot pagina 11 kolom J %a*t!i]* J OM GEVAAR VAN COMMUNISTISCHE OMWENTELING TEGEN TE GAAN RID (AFP) Vice-presi- Luis Carrero Blanco heeft idagavond bekend gemaakt de Spaanse regering de fachten van het land gaat Ioniseren en versterken om het gevaar van een com- sehe omwenteling in 5]e noemde tegen te gaan. •Jarige admiraal gaf te kennen Mmmunistisehe invloeden, zowel Ésthf als Chinese, achter de guer- 'bweging van de Basken werk- i waren en tevens verantwoorde- uren voor de tegen de regering 8tf activiteiten in Spanje, gedu- dtafgelopen weken. ~fen van de Cortes (het parle applaudisseerden luid toen hij 1 ae economische toestand van bet nu mogelijk maakte meer j laan uitgeven voor de strijd-' De vice-president zei dat het het communisme blijft: niet- ifflistische landen tot hun sys- Jver te halen. .Natuurlijk zij wij a die landen", zei hij. Carrero die op een nerveuze wijze sprak met een 25 pagina's tellende: tekst voor zich, zei dat communistï-j sche infiltratie zich langs drie wegen i voltrekt: Algemene oorlog, beperkte I oorlog en revolutionaire oorlog. Deze| laatste vorm is in Sianje rei laatste vorm is in Spanje geprobeerd waarbij de Baskische separatisten werden gebruikt en leden van hun I guerrilla-organisatie, de ETA. De vice- president. een conservatieve man waarvan men verwacht dat hij gene raal Francisco Franco als hoofd van de regering zal opvolgen, zei dat Godi niet toe zou staan dat Spanje het risico zou lopen van een beperkte oorlog. Hij zei dat het land zich afdoende diende voor te bereiden eni zijn militaire potentieel op de noodza-! kelijke wijze diende op te bouwen i zodat zijn macht afdoende zou zijn! om dat risico te neutraliseren, of in ieder geval om het met succes tegen Wellicht gratie? Ondermijning In de wandelgangen van het parle ment werd onmiddellijk algemeen ver ondersteld dat de ferme toespraak vai. Blanco het generaal Franco mo gelijk zou maken eventuele doodstraf fen die in het proces van Burgos zouden worden uitgesproken te mati gen tot gevangenisstraffen. Men zei dat de toespraak kon worden; uitgelegd als een waarschuwing aanl ETA dat in de toekomst nieuwe acti-l viteiten met harde hand zouden wor-| den neergeslagen. Blanco zei voorts dat de westelijke wereld het slachtof-l fer is van een voortdurende toene-; Om landen moreel en economisch tej ondermijnen worden stakingen geor ganiseerd waarvan de arbeiders zeil' de voornaamste slachtoffers zijn en worden in de universiteiten revolutio-; nairc acties ondernomen. Carrero Blanco zei dat de ETA ver-| antwoordelijk was voor drie moor den. waaronder die van ae inspecteur van politie waarvoor zes van de Bas- ken terecht hebben gestaan. Hij zei. dat indien dit nodig blijkt voor de', vernietiging van de ondermijnende ac-; tivit.eit.en de rechten van het individu (Zie slot pag. 3 kol. 5) Maar dan moet wel iedereen in dienst (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het AR-tweede- kamerlid Walburg heeft giste ren tijdens de behandeling van de begroting van defensie in de tweede kamer een lans gebro-j ken voor een verkorting van de diensttijd tot tien maanden. Deze diensttijd moet dan wei door iedereen worden vervuld. Slechts in exceptionele gevallen mag daarop een uitzondering i worden gemaakt. Volgens de heer Walburg kan het leger korps dan uit negen brigades blijven bestaan. Drie hiervan zijn paraat en volledig bezet, drie zijn met klein verlof en drie met groot verlof. De suggestie van het kamerlid zou I betekenen dat iedereen in werkelijke dienst wordt geroepen en gedurende tien maanden deel uitmaakt van een zogenaamde parate brigade. Daarna gaat men met klein verlof maar blijft deel uitmaken van een van de drie brigades. De betrokkenen moeten dan binnen 24 uur in werkelijke dienst kunnen zijn. Veertien maanden later gaat men met groot verlof en loopt de regeling ver-1 der op de normale manier zoals zij' nu al fungeert. De heer Walburg zette i dit plan uiteen ingegeven, zoals hij zei. door de zorg van zijn fractie over KOUDE DAGEN VOOR KERST (Van onze weerkundige mede werker) («PD Juist rond deze kortste dagen van het jaar gaat het wat winterser worden. In de koude van de IJszee afkomstige lucht vielen gisteren de eerste sneeuwbuien van dit seizoen in ons land. Een groot verschil met verleden jaar. want toen had men in De Bilt al zestien sneeuwdagen genoteerd staan. Wij gaan wat kouder in de rich, ting van de kerstdagen. De koude luchtlaag wordt verti caal dikker, waardoor de vorst- grens op slechts 200 meter hoogte is komen te liggen Tij dens nachtelijke opklaringen wordt in de kustgebieden een temperatuur van om het vries punt. in het binnenland lichte vorst gemeten. Gevaar voor gladde wegen is hierbij groot geworden. De temperatuur zal in de ko mende twee dagen nog een klei ne daling te zien geven doord3i langs Noorwegen nog wat kou de lucht onderweg i« De buien, met hagel en sneeuw, zijn het meest actief in de kustprovin cies als gevolg van het relatief nog ongewoon warme zeewater van ongeveer negen gra den. MET INGANG VAN JANUARI 1972 Prijzen MINISTERIE van econo me zaken verwacht dat de ^stijging door de wijziging het btw-tarief volgend jaar Wpctzal komen. (pag. 17). Gevaarlijk N'KV STELT de regerings- verantwoordelijk voor treffen van een onjuiste en sraarlijke maatregel. pag. 11). •Nieuws uit Zeeland op de kina's 2, 5, 7 en 12. Binnen- en buitenland op «éna's 1, 3 en 11. Bpoif op pagina 13. Itelevisie op pagina 15. MÉÉR KOSTEN VOOR GOES MIDDELBURG Het alge meen bestuur van ,Hët Veerse Meer' heeft maandag weinig i moeite gehad in principe ja tej zeggen tegen een nieuwe ver deelsleutel van de kosten, die voor rekening van de deelne-; mende gemeenten en provin- j cie komen. Voorzitter A. L.i van Geesbergen deelde mee. dat; er naar wordt gestreefd deze] nieuwe verdeling van de kosten per januari 1972 in te voeren.' Omdat deze zaak een wijziging van de gemeenschappelijke re geling noodzakelijk maakt, zalj het dagelijks bestuur met een' voorstel bij de gemeente komen, waarna het algemeen bestuur komend voorjaar een definitie ve beslissing over de verdeel sleutel kan nemen. Basis voor de vlotte beha tide-! ling van het voorstel in bet algemeen bestuur van .Het Veerse Meer' vorm den een nota met .alternatieve' ver deelsleutels van liet ETI en de PPD plus het beleidsadvies van het dage lijks bestuur. Dat beleidsadvies nu werd door de vergadering als .een vondst' gekwalificeerd en kwam op het volgende neer: de kosten voor liet apparaat (directie, secretariaat, 25 procent van het totaal) naar rato van liet aantal Inwoners verdelen over de gemeenten, met een provineiebijdrage van 25 procent, de algemene kosten gelijk over de deelnemende gemeen ten verdelen, met opnieuw 25 proeent subsidie van de provincie. Voor de gemeenten kwam men dan tot deze bijdragen-preeentages: Arnemuiden 13. (voor 1070 en 1071: 11). Goes 23 (nu 20), Kortgene 13 (nu 14). Veere 13' (nu 14). Wissenkerke 13 (nu lfi) Door die percentages te volgen stelde: het algemeen bestuur zich ook achter de uitgangspunten, die het dagelijks; bestuur ten aanzien van de kostenver-. deling had geformuleerd. De gemeen- ten Arnemuiden. Kortgene, Veere en! Wissenkerke hebben praktisch een ge-i lijk te stellen belang bij de recreatie ve ontwikkeling van het Veerse Meer; gebied: een relatie met het aantalj inwoners van de verschillende ge-: meenten dient tot stand te worden gebracht: deelname van andere ge meenten aan de gemeenschappelijke regeling moet niet relevant worden; geacht, nu op goede gronden de bij drage van de provincie kan worden beschouwd te zijn verleend voor de recreanten van buiten de Veerse Meer- gemeenten. Redelijk De discussie over de verdeelsleutel was kennelijk tot verrassing van voorzitter A. L. van Geesbergen kort. 'Men onderschreef de visie van het dagelijks bestuur, ,dat het uiterst moeilijk, zo niet onmogelijk Is alle1 aspecten, waarmede in feite rekening zou moeten worden gehouden, ook daadwerkelijk in de verdeelsleutel te 'verdisconteren'. .Er is een juiste op lossing gevonden.' zei burgemeester A. Hack van Arnemuiden en burgemees ter P. I. Evers vond: .Een ideale sleutel bestaat niet. maar wij gaan zo graag akkoord'. En de heer J. A. Mol! uit Veere: .Er is naar een redelijke verdeling toeberekend'. Jhr mr G. Rutgers van Rozenburg betoogde, dat hij in de verdeelsleutel de factor van de oeveriengte per ge meente had gemist en meende, dat dit toch als een reèel kostenpunt kan worden aangevoerd. De heer Van Geesbergen .Ook deze aspecten zijn; in het dagelijks bestuur aan de orde: geweest, maar dan zou men ook het: aantal recreanten per gemeente kun-, nen aanvoeren. Men zou dan ook moeten vragen welk stuk van de oe-, ver bruikbaar is voor de recreatie, het zou een en ander een stuk moeïlïj ker maken. Het gaat in principe om de recreatieve belangen. ter Van Geesbergen aan het begin van' de vergadering had gedaan; de mede deling namelijk, dat de deltadienst der domeinen in Breda die ging over het onderhoud van het Veerse Meer is opgeheven. Op een vraag van het bestuurslid iie: de heer Var. Geesbergen weten, dat .zonder belang rijke steun van de rijksoverheid het onderhoud niet door net Veerse Meer zal kunnen gebeuren'. Hij liet weten, dat het dagelijks bestuur nader met het rijk zal overleggen ten aanzien van het beheer en het onderhoud van de Veerse Meer-gronden buitendijks Betrokken Directeur II. P. Huijsni.ui verklaarde daarop, dat het verdwijnen \an de deltadienst der domeinen een nogal belangrijke verschuiving kan beteke nen. .Het Is mogelijk, dat een andere rijksdienst hel beheer en onderhoud van de gronden zal overnemen, het kan ook zijn, dat het Veerse Aleer dit kan krijgen. Subsidie is daarvoor niet uitgesloten, al gaat dat niet verder dan 75 procent'. Hij achtte het nood- Zie slot pag. 7 kol. 6 Cspelen zich nu en dan op W")(W 1,1-1 wereldloneel Rebeui tenlssen af. die plotseling - en achteraf een nieuwe belichting krijgen, waardoor het mogelijk wordt ze in een - breder verband te bezien. Het verdrag Bonn Warschau is zulk een evenement de sociale onlusten van de afgelopen week en de recerlnsa wisse ling tijdens het weekeinde m Polen geven het verdrag met West Duitsland een wat ander accent dan tot nu toe naar buiten is gekomen. Tot voor kort werd het nieuwe verdrag in de eerste plaats als een verzoening gezien, voor het eerst weer mogelijk ginds 1939. Dat was ook wel zo. het ging inderdaad om een verzoening, maar voor Polen stond er veel meer op het spel en dat nu hebben de gebeurtenissen van de afgelopen week duidelijk gemaakt. Polen maakt a) sinds maanden een periode van grote economische moeilijkheden mee. een verschijn sel dat in hei westen slechts spaar zaam werd gesignaleerd Het altijd goed Ingelichte Britse blad The Eco nomist wijdde er in oktober een ar tikel aan en daarin werd de Ironische opmerking van een Poolse huisvader geciteerd: .Als mijn vrouw gaat win kelen en ze blijft drie uur weg, behoef ik er niet bang voor te zijn, dat ze zich te buiten gaat aan allerlei over dreven inkopen: ze komt thuis met een kilo aardappelen en een homp worst'. De Poolse kranten bevatten al maandenlang allerlei discussies over noodzakelijk geachte economische her vormingen. maar in de praktijk kwam daar niets van terecht. Inmiddels ls wel duidelijk ge worden. dat de so ciale onrast van de afgelopen weck m<-t op zichzelf stond ln augustus al circu leerden er berichten In Warschau, dat in fabrieken en mijnen in Siiez-.e werd gestaakt en op het platteland deden zich ook allerlei moeilijkheden voor. Zo was er een tekort aan allerlei Ie vensbehoeften: vlees, boter, vers fruit. Voor dit falen van de economie werd de regering Gomoelka verantwoorde lijk gesteld: dit regime had geen kan* gezien om het levenspeil op redelijke hoogte te brengen. Toen ook nog - recentelijk de prijzen van voedings middelen omhoog gingen, braken in alle felheid sociale onlusten uit. De regering van Gomoelka zag het echec van haar economische po litiek al maandenlang op zich af komen, maar werd nochtans door Moskou gesteund. In dit beeld nu krijgen de onderhandelingen met West- Duitsland een opvallend reiiëf: het ging Gomoelka en de zijnen niet in de eerste plaats om het verzoenend ge baar ai zal dat ongetwijfeld op de achtergrond hebben meegespeeld -- maar het was hun vooral begonnen om economische steun uit West-Duitsland Die was dringend nodig. Vandaar, dat in augustus van alt jaar enige nervo siteit onder de Poolse regeringsleiders werd gemeld: Brandt was wel naar Moskou geweest, maar het bleef nog onduidelijk of er definitieve onder handelingen met Polen konden volgen In diezelfde maand kwamen de leiders van de Warschaupactlanden in Mos kou bijeen en bij die gelegenheid werd van Poolse zijde er op aangedrongen, dat het licht groen zou worden gezet voor onderhandelingen tussen War schau en Bonn. De Russen bleken er vóór te zijn en meenden dat zelfs enige haast geboden was: Moskou wenste om allerlei tactische redenen een sfeer van ontspanning in Europa. Gomoelka aarzelde niet: de onder handelingen begonnen dit najaar. De economische betrekkingen tus sen zijn land en Bonn waren tevoren al enigszins verbeterd, namelijk in juni, toen tussen West-Duitsland en Polen een handelsakkoord was geslo ten o.a. over levering van vee. v; en kolen. Maar Polen wilde 't-a moest i meer: er werd gedacht aan leningen, aan nauwe relaties met de EEG en aan technische hulp. In dit alles was de voornaamste drijfveer ge legen voor het Poolse streven naar ontspanning met West-Duitsland: de hulp uit het westen was dringend no dig. hoe dringerri is de afgelopen week wel gebleken. Politiek gesproken was het verdrag met West-Duitstand eigen- hik niet meer zo heei erg interessant, al bleef het spectaculaire kanten hou den. Gomoelka had er namelijk aan vankelijk op gespeculeerd, dat War schau en Bonn een akkoord zouden bereiken vóórdat een verdrag in Mos kou zou worden gesloten: hij voelde zich de bruggenbouwer tussen oost en west en meende stellig da; de weg van Bonn naar Moskou over Warschau zou lopen. In dit opzicht misrekende hij zich echter: Brandt tekende het verdrag met Sowjet-Rusland in de be roemde Catharina-zaa! van het Krem lin nog vóór definitieve onderhande lingen met Polen begonnen Strikt ge nomen bevatte dit Moskouse verdrag al zoveel garanties, dat Polen zich eigenlijk geen zorgen meer hoefde te maken, zijn grenzen werden gegaran deerd. Tegen deze achtergrond nu moet het recente Pools-Duitse verdrag wor den gezien, een achtergrond die plotseling fel wordt belicht, nu ln Warschau een regeringswisseling nood zakelijk bleek. Een nieuwe groep heeft er thans de macht in hancen. de technocraten, zo worden ze althans genoemd Hun opdracht is vooral de economie van het land weer op gang te brengen en daarvoor zuilen ze ver moedelijk westerse hulp niet afwijzen, zodat het akkoord met Bonn ook wel in hun schema past. Het is echter de vraag hoe met r.ame de publieke opinie ir. West-Duitsland op de jongste ge beurtenissen zal reageren: zal Brandt zijn verdrag geratificeerd krijger, nu allerlei ideele kanten zo sterk econo misch beïnvloed blijken «e zijn?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1