Minister Bakker trekt' klap van nieuwe brug naar beneden Autosnelweg open, ophaalbrug dicht Oeververbinding Westerschelde in 1995 afbetaald Nieuwe brug is een stukje in de Zeeuwse legpuzzel' MIDDELBURG HEEFT TWEEDE KANAALOVERGANG BIJOU IN 1974 KOMT TUNNEL ONDER '(ANAAL GEREED heetman&v ALMANAK POLITIE VERIJDELT ACTIE VOOR OPENHOUDEN 00STERSCHELDE 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 21 DECEM1R |W( ADVERTENTIE UW KERSTREIS waar ook naar toe, begint met een KOFFER OF REISTAS VAN DF, ZAAK OP DE HOEK Lange Delft 44/Segeersstraat 4a, MIDDELBURG Slot van pagina 1 goed gaat een volledig wegvak althans voorlopig over één baan. aan i het verkeer zal kunnen worden vrijge geven: het traject Rilland - Waarde! (11.5 km). Het wegvak Waarde - Bie-, zelinge zal volgend jaar worden aan-! besteed en een jaar later (ook overl één baan) de beide andere aan elkaarI koppelen. Mr Van Aartsen reageerde! daarop: .Op deze manier krijgen wel een uitstekende oost-wetsverbinding! door Zeeland.' Hij kon intussen niet| nalaten om nog aan te tekenen dat! ook de zuid-noord-route over dammen' en bruggen voor Zeeland van enorme betekenis is. Kritiek had hij daarom op het onlangs verschenen rapport MIDDELBURG .Excellentie, zoudt u nu de nieuwe Middelburgse brug op oud-vaderlandse wijze in gebruik willen stellen?' Aan dat verzoek van de hoofdingenieur-directeur van de rijkswater staat in Zeeland, ir H. Zuurdeeg, aan zijn hoogste chef werd zater dagmiddag, om ongeveer kwart voor vier, prompt voldaan- Minister drs J. Bakker trok letterlijk de ,klap' van de brug naar beneden, aldus de weg vrijmakend voor het verkeer. De bewindsman hoefde overigens niet al teveel kracht te zetten. De eerste ruk aan het touw, dat de minister in handen was gegeven en waarvan het andere uiteinde was bevestigd aan de bovenkant van het opklapbare bruggedeelte, was tevens het sein voor de brug wachter in de bedieningskamer om het mechanisme in werking te stellen. ,HET LEED IS NU GELEDEN' Minister Bakker stelt de nieuwe Mid delburgse ophaalbrug in gebruik door de .klap' aan een touw naar beneden te trekken. Links van hem de burgemees ter van Middelburg, drs P. Wolters. citie te zien. Voorts marcheerden over de brug de signaalafdeling van MTV. ONDA, uit Nieuwland in combinatie met het majorettepeloton Dietrich uit Middelburg-Zuid, de judoband, de pad vindersdrumband. de Middelburgse brassband ONDA en het Middelburgse Muziekkorps, dat zich voor het eerst sinds lange tijd weer in het openbaar liet zien. Drommen Na het met gezwinde vaart neerko men hetgeen ook al kortere wacht tijden belooft van het middenstuk, klonk er uit het publick aan beidei zijden van de brug een applaus op. Aldus onderstreepten vele Middelbur gers, vooral natuurlijk uit Zuid op! spontane wijze hoezeer zij in hun. schik waren met deze tweede en zo veel betere kanaalverhinding tussen' de twee delen van de stad. Het openen van de ophaalbrug voor bet wegverkeer betekende uiteraard op dat moment sluiting voor het scheepvaartverkeer. Om duidelijk aan te geven, dat het kanaal door Walche ren nog altijd een belangrijke scheep vaartweg is, waren voordat minister Bakker zijn krachten op het touw zette, een viertal gepavoiseeerde sche pen van de scheepvaartdienst Wester- schelde van rijkswaterstaat door de geopende brug gevaren. Het .flotielje' werd aangevoerd door de nieuwste aanwinst van deze dienst, de .Stuvesant', gevolgd door de .D. G. Harmsen', de .Wijtvliet' en de .Saaftin- ge'. Na deze vlootrevue, waaraan ook nog spontaan werd deelgenomen door leden van roeivereniging .Honte' hun vlugge kano's, was het de beurt aan de minister, die daarvoor evenals de andere genodigden, in totaal enkele honderden personen, bij de sluithek- ken aan de zuidkant van de brug had opgesteld. In het .eerste gelid' daarvan stonden onder meer de burgemeester van Mid delburg, drs P. A. Wolters en de commissaris der koningin in Zeeland, mr J. van Aartsen. Krachtproef .Dat u in zo grote getale hier bij aanwezig wilt zijn, bewijst wel hoe blij u bent met het totstandkomen van dit werk. We wisten heel goed f ADVERTENTIE! finse sieraden in goud vanaf95 ."elk sieraad is een mini-skulptuur tdtlsltankundigt fg.t. diimtnUiperl ff.r.i. h/nbatn 52 lel. 116670 ooslieedrjk 155 rollerdtm leeuwse Auto In moppenblaadjcs worden vrou wen vaak afgeschilderd als we zens. die de auto's van hun man lenen en er vrijwel nooit in sla gen om de wagen heelhuids weer terug te brengen. Het volgende verhaal toont de keerzijde van de medaille. Een man deed aangifte bij de po litie. dat zijn wagen was gesto len De politie tooa op onderzoek en trof de auto aan. die wat slor dig tegen een boom was gepar keerd. Nader aan de tand gevoeld, be kende de man het ongeval zelf te hebben veroorzaakt- Hij had het verhaal over de dief stal verzonnen, omdat hij het niet tegen zijn vrouw durfde te ver tellen... met welke problemen u kampte zijn evenzeer verheugd, dat het leed nu is geleden'. Zo zei drs Bakker nog tot het publiek waarna hij de officiële handeling verrichtte. Het neerzijgen van de klap werd bege leid door tromgeroffel van de Mid delburgse tamboers- en muziekkorp sen, die al eerder voor stemmige muziek hadden gezorgd. In deze feestelijke kakafonie mengden zich ook nog de scheepshoorn van de vaartuigen van rijkswaterstaat. De sluithekken waren nog maar nau welijks geopend of de nieuwe brug kreeg al zijn eerste krachtproef in praktijk te verduren. Terwijl de geno digden zich op één rijbaan die ze helemaal nodig hadden posteerden, defileerden over de andere rijbaan de verschillende korpsen, aangevoerd door het tamboers- en pijperkorps Juliana op zijn beurt, voorafgegaan door de majorettes. Deze laatsten ga ven ook nog een verdienstelijke exer- Grotere zeeschepen mogen na april in sluis Terneuzen VLISSINGEN Met ingang vanl april 1971 worden schepen met een diepgang van maximaal 12.25 meter toegelaten tot de zeesluis van Terneu zen. De maximum toelaatbare diep gang is nu 11.75 meter. Deze vergro ting van de toelaatbare diepgang bete kent voor de haven een vergemakke lijking bij de behandeling van ding. Jammer was wel dat door de mist het. publiek, dat, vooral aan de stads- zijde vele rijen dik stond, van al dit gebeurde maar weinig kon zien. Nog maar nauwelijks hadden de genodig den zich via de splinternieuwe voet gangerstunnels aan de noordzijde ver wijderd op weg om de opening van het overdekte zwembad bij te wonen of datzelfde publiek nam bezit van zijn rechten. In dichte drommen ging men van de ene naar de andere zijde. De eerste drieduizend personen, die de brug betraden kregen als verras sing een .enveloppe met inhoud' aan geboden. De enveloppe zelf vormde het deelna meformulier aan een etalagewedstrijd die ter gelegenheid van brug- zwembadopening werd georganiseerd door de Middelburgse Centrale van Ondernemers in het midden- en klein bedrijf. De inhoud van deze enveloppe bestond uit een hel gele sticker met het opschrift: .Middelburg. Dec. 1970. Nederlands grootste ophaalbrug' en in enkele honderden enveloppen, een kaartje voor een keer gratis zwem men in het nieuwe bad. Na de voetgangers was het de beurt aan de automobilisten. Zo groot was het aantal, dat over de nieuwe brug i wilde de oude zoveel gesmade Sta- tïonsbrug lag er ineens wat verlaten bij dat de politie handen vol had om het verkeer aan beide zijden in goede banen te leiden. De genodigden waren eerder met bus sen van het stadhuis via de Stations- brug naar de zuid-zijde van de nieuwe kanaalverbinding gebracht. In het stadhuis had zich daarvoor het eerste deel van het feestelijke programma afgespeeld. Dat bestond behalve uit de begroeting door het gemeentebestuur van de minister, de commissaris der koningin in Zeeland en de overige ge nodigden, uit een drietal toespraken, die werden gehouden in de Burgerzaal.! HEZELINGE Begin 1974 komt de unnel In de nieuwe rijksweg 58 onder iet kanaal door Zuid-Beveland gereed. Ten jaar later dus dan de 53 kllomo- er lange dubbele autosnelweg opi '.eeuws gebied tussen Vlisslngen en! vorteven. .Medio volgend jaar zal het verk aan de bouw- van «leze tunnel icglnncn', deelde minister Bakker van erkeer en waterstaat zaterdagmorgen nee in zijn toespraak hij de opening an liet dubbele wegvak .Sloedam -; liezclinge. Oe tunnel onder het kanaal met twee; buizen en in elk daarvan drie rijstro- raa<* y311 advies voor de ken. moet zoals bekend de w huidige Vlakebrug vervangen. Maar imdal pas nu de definitieve plannen worden uitgewerkt voor de tunnel bouw en omdat er na de aanbesteding loch altijd nog 2 jaar aan het pro leet, zal moeten worden gewerkt, zal begin 1973 daardoor een situatie ont staan dat Zeeland over zo goed als de) volle lengte een dubbelbaans rijksweg' zal hebben van west naar oost, maar dat bij het kanaal door Zuid-Beveland alle verkeer nog over de enkelbaans Vlakebrug moet worden geperst. JDe Vlakebrug zal dus nog een jaar een bottle-neck zijn', stelde commissaris der koningin, mr J. van Aartsen zater dagmorgen na deze mededeling van de minister vast. De bewindsman kon verder nog ver tellen dat. het. kanaal door Zuid-Beve land te zijner tijd voor de duw (bin nen) vaart geschikt zal worden ge maakt, De beslissing over de tunnel bouw heeft namelijk nauw verband! gehouden met de toekomstige functie] van het kanaal door Zuid-Beve- land. Er werden nog in verschillende rich- I tingen complimentjes uitgedeeld. Bur- i gemeester Huber van Goes ging er van uit dat in Zeeland maar weinig mensen het belang van de nieuwe rijksweg-58 zullen onderschatten. .We hebben allemaal erkend dat er wat moest gebeuren. Ook de mensen, die schade lijden doordat het verkeer niet meer langs hun bedrijven komt. Ook de boeren staan niet meer met opge heven riek tegenover waterstaat, die vroeger wel eens werd gezien als een mol. bezig het hele land te doorgra ven voor de bouw van wegen en viaducten.' Trouwens, er was uit de hoek van de Zeeuwse agrarische we reld een geschenk voor minister Bak ker en zijn echtgenote. Burgemeester de commissie zuidwest van dei }r.an Suijlekom mocht namens de vei- van advies voor de ruimtelijkeI "ngveremgmg .KB. O' een doosi ordening, waarin de bruggen route PI?1 fruit laten overhandigen. Waarbij voor de toekomst als een secundaire! h,'J er,overigens wel evei. de moeilijke verbinding wordt gezien. ,Dat is eenl s'tuatie in de fruitteelt bij demon- verkeerde benadering', aldus de com- streerde met de opmerking: .De waar- missaris. ,Deze weg is én voor de de van ?eze cloos is niet meer dan industrie én voor de recreatie van! een riks..' belang. Het is namelijk nooit de be-l doeling geweest om langs verkeersas-1 sen als deze industrie tot ontwikke ling te brengen. Dat gebeurt in groei polen: het Sloegebied en Terneuzen.] Als verbinding van de randstad naar het Sloe is deze weg ook van vitale betekenis voor de industrie-fruit. VIJF GEWONDEN BIJ BOTSING OP ZEELANDBRUG ZIERIKZEE Zaterdagochtend on» streeks tien over half twaalf i|jn Grieken gewond geraakt bij een w sing tussen een vrachtauto cn dt pa. sonenauto waarin zij zaten. Het onj» luk vond plaats op de Zcclandbnut), gewonden, waaronder twee tóndjm van zes en acht jaar. zijn overrëbm^ naar het Zweedse Rode-Kruiszlet» huls in Zierikzee. Het ongeluk ontstond toen een pen» nenauto over de Zeelandbrug reed a de richting van de tol. De auto reed langzaam en werd gevolgd door ai vrachtauto, bestuurd door de 19-janz. R. A. A. uit Roosendaal. Volgens verklaring van de vrachtwagen^, feur remde de personenauto, die r» hem reed. plotseling. De vracht*»» slipte en kwam dwars over de b» te staan. Op dat moment naderde c- de richting Goes een personenauto i* stuurd door D. E. uit Athene (Grie kenland). Deze auto botste tegen'dé zijkant van de vrachtwagen. Hierbij werden zowel de bestuurder E. alsjfo vrouw, twee kinderen en schoonm» der gewond. De chauffeur zelf kre« handletsel, evenals de twee kindeaï .De vrouw liep een linkerelleboogbrei en een lichte hersenschudding op Cs schoonmoeder kreeg een lichte six™ en schaafwonden. De auto werd volledig vernield a moest worden weggesleept naar Ut, rikzee. De vrachtauto liep schade op aan de linker achterzijde en de rechter voorzijde. SCHOORSTEENBRANDJE IN TERNEUZEN TERNEUZEN Bij de fotohandel[ But. in de Terneuzense Noordstraat is] vrijdagochtend een schoorsteenbrandje] uitgebroken. De brandweer, met één] wagen paraat, hoefde niet te spuiten1 maar maakte wel de schoorsteen schoon. Nachtelijk muurschilderen en plakken bij nieuwe Middelburgse kanaalbrug: Bedoeld voor minister Rakker uit Yerseke, merendeel sers. om door middel van stic kers en muuropschriften in Mid delburg aan minister Bakker hun ongenoegen over de sluiting van de Oostcrschelde kenbaar te ma ken. is mislukt. In de wetenschap dat de minister zaterdagmiddag de nieuwe op haalbrug over het kanaal officieel in gebruik zqu stellen, togen in de nacht van vrijdag op zaterdag de vissers. IJ. W. N. en A. van K. met kwasten witte verf aan de zuidzijde van de brug aan het werk. Na enige tijd prijkten daar op de muren van de metaalh3r.- del AVAR de leuzen: .Bakker-stak ker' en .Oosterschelde Zilt - Geen miljard verspilt'. Onverwacht werden zij echter in hun schilder werk gestoord door surveilleren de politie. De drie jongemannen werden zonder veel gedraal naar het politiebureau gebracht waar tegen ieder van hen proces-ver baal werd opgemaakt. Zij kregen het proces-verbaal op grond van de algemene politieverordening die voor het plakken enz. vooraf gaande vergunning van burge meesters en wethouders voor schrijft. Verf en kwast werden in beslag genomen. Nog voordat deze drie Yerseke- naren het bureau hadden verla ten. kwam er bericht binnen dat er zich nog meer jongemannen met dezelfde bedoelingen in de stad bevonden. Ook zij, twaalf in getal, kregen het. verzoek met de politie mee te gaan om hun in tenties nader toe te lichten. Zij vertelden onomwonden, dat ze van plan waren geweest om met de plakkers met soortgelijke op schriften als op de muur geschil derd het hunne tot een open Oos terschelde bij te dra- Ben. Het twaalftal verzekerde echter nog geen begin met hun karwei te hebben kunnen maken. Aange zien de politie ook niet kon con stateren, dat zij dit inderdaad hadden gedaan konden zij, zonder proces-verbaal, en in gezelschap van hun drie plaatsgenoten ver trekken. Overigens waren zater dagmorgen op een enkele plaats in de stad wel degelijk de plak kers met opschrift te zien. Werklieden van gemeentewerken togen zaterdagmorgen vroeg aan het werk om de opschriften on leesbaar te maken. BIEZELINGE ,De verdere techni sche voorbereiding van het project vaste oeververbinding Westerschelde een brugtunnelcombinatie dus zal nog ongeveer een jaar duren. Of dan tot realisering beslist kan worden zal afhangen van de conjunctuur van dat ogenblik en vooral ook van de situatie op de kapitaalmarkt.' Minister Rakker (verkeer en waterstaat» gaf zaterdagmorgen in ,De Caisson' te Biezelinge een overzicht van de stand van zaken op dit moment rond de houw van de oeververbinding tussen Krulningen en Perkpolder. Over de financiële consequenties: .Als men het project, zoals de bedoeling is. particulier laat uitvoeren en exploi teren zal de totale extra kapitaalbe hoefte aangenomen dat de brug- tunnel in 1977 klaar komt oplopen tot ruim een half miljard gulden in 1985. Daarna zou men de verliezen van de beginjaren kunnen inlopen tot dat in 1995 de stichtingskosten volle- VAN RIJKSWEG 58 NAAR DAMMENWEG MIDDELBURG De nieuwe kanaalbrug in Middelburg is te beschouwen als weer een passend stukje in de Zeeuwse legpuzzel. ,Met liet passen van de stuk jes groeit niet alleen de rijksweg met zijn bruggen over de Schelde-Rijnver- binding cn zijn tunnel onder het Ka naal door Zuid-Beveland, maar ook deze brug in Middelburg met dat net, van aan- en afvoerwegen, tunneltjes en kruispunten. Als we over enige tijd de laatste stukjes in onze hand over houden. blijken ze precies te passen in de uitgespaarde vormen, waar de aan sluiting met rijksweg 58 en de toe-| komslige Dammenweg tot stand komt'. Drs J. A. Bakker, minister van ver keer en waterstaat, die dit zaterdag middag zei tijdens een bijeenkomst in de Burgerzaal van het stadhuis, kort voordat hij de tweede Middelburgse brug over het Kanaal door Walcheren officieel in gebruik zou stellen, ging ook nog in op de verdere completering van de puzzel. Het volgende stukje valt in 1972 of 1973 op zijn plaats. Middelburg krijgt dan een rechtstreek se verbinding met rijksweg 58. De Schroeweg wordt hiervoor doorge trokken en omgebouwd tot een weg met gescheiden rijbanen en twee maal twee rijstroken. Gelijk met deze aan sluiting krijgt Middelburg door miil del van een enkelbaans autoweg een j verbinding met het haven -en industrie-, terrein van Vlissingen-Oost. Rijks-) weg 58 is in deze fase reeds een vol waardige autosnelweg tot voorbij Mid delburg geworden. .Tenslotte is dan',! aldus de minister, .het wachten op rijksweg 57. de Dammenweg'. .Zodra deze weg, maar dit zal pas; na 1978 gebeuren een feit is. zal de! route door Middelburg aanzienlijk worden ontlast'. Al aan het begin van zijn toespraak had drs Bakker, pratend over de ver-) bindingen in Zeeland, gezegd dat de! activiteiten zich niet mochten beper ken tot de aanleg van wegen vèn stad' tot stad, doch dat ook in de steden zelf het nodige zou moeten gebeuren, om zowel het lokale verkeer als het doorgaande verkeer ruim baan te ge ven. De minister: .Anders zal een we gennet buiten de stad, hoe prachtig ook, nooit helemaal tot zijn recht ko men'. Hij wees er ook nog op, dat de nieuwe brug het tot de komst van de; Dammenweg het .tenminste zou moe ten uithouden'. Gezien de bouwme- daar beslist niet bang voor. Drs Bakker, die zei graag van zijn .dagje Zeeland' gebruik te maken voor een inspectie van hetgeen het resul taat was van het .over de brug ko men' van verkeer en waterstaat, telde zes instanties, die nodig waren ge weest om Middelburg zijn nieuwe brug te geven. Daaronder waren drie mi nisteries. Dat achtte hij veel, zelfs voor deze grootste ophaalbrug, die rijks waterstaat tot nu toe heeft gebouwd. Bij al deze instanties was overigens nog niet eens de werkgroep meegeteld, die ai in 1963 was begonnen met dei voorbereiding van de nieuwe brug. Aan die lange voorbereidingstijd was naar zijn mening het belang van de nieuwe verbinding niet af te meten. Middelburg behoort tot de steden, die weten wat het is om een rivier of ka naal door de stad te hebben lopen'. Aldus drs Bakker, die in dit verband ook wees op het snel groeiende Mid-; delburg-Zuid. nu al met zo'n 7300; inwoners, het doorgaande verkeer en de eisen van de scheepvaart, waardoor' het in feite verbazingwekkend was dat de oude brug al dit. verkeer toch nog; zolang kon verwerken. ,Ik zelf heb; dikwijls voor de brug gestaan en; trouwens ook .gelegen'. Wat duurde del tijd dan lang'. Aldus deze ontboezeming van de mi nister, die ook nog even het dit jaar' in juli op de Stationsbrug behaalde i .record' aanhaalde: Op een zaterdag; in die maand rolden welgeteld 16.8141 voertuigen over de brug. Groen Dat cijfer was eerder ook genoemd] door de burgemeester van Middel-] burg, drs P. A. Wolters, die op deze] bijeenkomst van enkele honderden ge-j nodigden als eerste het woord voerde. De heer Wolters illustreerde ook, met' nog meer cijfers, de stormachtige ont-1 wikkeling van het verkeersaanbod bij deze kanaalovergang. Terwijl men in 1963 nog aan een gemiddelde per werk dag van 6500 motorvoertuigen kwam. was dat dit jaar ondanks de ont-j lasting van de oude brug door het ge-! reedkomen van het gedeelte van de rijksweg van Nieuwland naar Vlissin-! gen het werkdaggemiddelde al ver-i dubbeld tot 13.000. Het scheepvaart verkeer waarvoor de oude brug moest en moet openriraaipn groeit, evenpens gestaag: nu al meer dan veertiendui zend schepen tegen negenduizend ruim vijf jaar geleden. De burgemeester gaf ook op andere wijze het grote belang van de tweede, moderne kanaalovergang aan. Hij wees daarbij op de eerste plaats op de spec taculaire groei van Middelburg-Zuid waar in 1963 de bouwactiviteiten van start, gingen en dat volgens de plan nen zal uitgroeien tot een .substad', die over een tiental jaren ruim twin tigduizend inwoners zal tellen. Drs Wolters wees er voorts op. dat aan de ene kant van het kanaal het zuidoosten van Walcheren, zich de in dustriële activiteiten concentreren ter wijl het aadere gedeelte van het schier eiland behalve een agrarische juist ook een recreatieve bestemming heeft. Ge volg daarvan was dat de enige brug de grote stromen voertuigen van gas ten en eigen burgers nauwelijks meer kort venverken. ,Elf februari 1963 is een datum die met hoofdletters in de annalen van de Middelburgse geschiedenis zal worden aangetekend'. Zo verzekerde de burge meester. Op die datum kwam namelijk de commissie tot stand, die zich ging bezighouden met de verkeersverbindin gen bij Middelburg. Belangrijkste aan beveling van de uit die commissie ge vormde Werkgroep Wieringa was: de aanleg van een tweede brug over het Kanaal door Walcheren met toeleiden- de wegen. De heer Wolters, die vervol gens ook een schets gaf van de werken die rond de brug tot stand zijn ge komen hij noemde daarbij vooral het .prachtige verkeersplein aan de stadszijde sprak ook van een unieke samenwerking, die tussen een grote reeks van rijks- en andere instanties tot stand werd gebracht. De burgemeester sprak in het bijzon der zijn erkentelijkheid uit aan het adres van ir J. Zuurdeeg, hoofdingeni eur-directeur van rijkswaterstaat, in Zeeland, die in 1963 het voorzitter schap van de coördinatiecommissie op zich nam. Dc heer Wolters wilde de naam van de heer Zuurdeeg juist in verband met dit voorzitterschap ook noemen met betrekking tot de verbinding tussen de nieuwe ophaalbrug via het genoem de verkeersplein en dat gedeelte van de verkeerstangent. dat de verbinding moet vormen n3ar de uitvalsweg, de Sandberglaan (dc verbinding met Noord- en West-Walchcren en de Veer- sedam). .Het zal ons buitengewoon ge noegen doen de opvattingen van zijn commissie kan het zijn op korte termijn te vernemen over dat tot nu toe nog niet aangepaste deel van het tracé', aldus de burgemeester, die am het begin van zijn toespraak de inge bruikstelling van de brug in een his torisch kader had geplaatst. Miljoen Dat deed vervolgens ook de commissa ris der koningin in Zeeland, mr J. van Aartsen. Even voorbijgaand aan het geen in de oorlog met de binnenstad is gebeurd, bestempelde hij de bouw van deze brug met bijkomende werken als de eerste werkelijke verandering van de structuur van het oude Mid delburg. De heer Van Aartsen noemde deze .grootste ophaalbrug van Nederland' hij hoopte dat rijkswaterstaat dat zou kunnen bevestigen onomwon den van enorme betekenis voor de ver- keersvoorzieningen voor de stad en wijde omgeving. Hij wees ook op de belangrijke werken aan de zuidooste lijke kant van de brug, namelijk de tweebaansweg naar de Statenlaan zaterdag eveneens volledig in gebruik doortrekking naar de Torenweg en eerlang naar rijksweg 58. De totale kosten van dit werk werden aanvan kelijk op 7,5 miljoen gulden geraamd. .Dat bleken er plotseling 8,5 miljoen te zijn. We zijn dus nog een miljoen kwijt. Maar ook dit zullen we wel vin den'. Zo zei de commissaris, die ook de verdere doortrekking van deze weg naar het Sloegebied een dringende noodzakelijkheid noemde voor vooral degenen, die in Middelburg wonen en in het industriegebied van Vlissingen- Oost werken. Na de rijksinstantiês voor hun medewerking te hebben be dankt. besloot mr Van Aartsen met het uitspreken van een gelukwens aan het adres van de gemeente Middel burg, De vele genodigden waren aan liet be gin van de bijeenkomst in de hal van het stadhuis verwelkomd door burge meester en wethouders van Middel burg. Twee opvallende gasten waren mr J. Drijber. die als voorganger van burgemeester Wolters een belangrijk aandeel beeft gehad in het tot stand komen van de werken, en voorts dc burgemeester van Folkestone, mr Jaques. Zoals bekend, onderhoudt Middelburg al sinds vele jaren goede betrekkingen met bestuur en bevol king van deze plaats. Het gezelschap begaf zich na het aan horen van de toespraken naar de nieu we brug voor het bijwonen van de of- liciële ingebruikstelling. dig gedelgd zouden zijn.' Daarbij ls rekening gehouden met tolheffing en rijksbijdragen, die normaal ook voor de veerdiensten beschikbaar gesteld zouden moeten worden. De minister vertelde iets over de con clusies uit het rapport, dat hem kort geleden is toegezonden door de pro jectgroep Vaste Oeververbinding Wes terschelde en waarover toen uitvoerig is gepubliceerd. Een belangrijke con clusie vond hij deze: De vaste oever verbinding zal het rijk niet duurder komen dan instandhouding en uitbrei ding op z'n tijd van de alternatieve veerverbinding. Daarbij zijn de tolgel den voor de brug-tunnel m de becijfe ring gelijkgesteld aan de redelijker wijs te verwachten veergelden. Volgens de projectgroep zou de vaste oeververbinding (2x2 rijstroken) minstens 25 jaar ruimschoots vol doende zijn om de verwachte ver keersdrukte te kunnen verwerken. De minister zei nog dat het rapport een aanvankelijke conclusie had bevestigd, namelijk dat, een hangbmg ov,er de Westerschelde bij Waarde moet wor den vergeten. Een brug-tunnel op het tracé Kruiningen - Perkpolder blijkt namelijk 15 procent goedkoper te zijn. Zeelands commissaris der koningin, mr Van Aartsen, was bijzonder ingeno men met de mededelingen van ce minister. Hij bond hem meteen aan zijn woord. .Volgend jaar op ^de cember komen we dus weer bijeen om meer te horen over de vaste oeververbinding.' VERWACHT... OPKLARINGEN. In de vroeger ochtend hier en daar mist, overigens opklaringen maar voor al in de kustprovincies enkele buien, mogelijk met hagel of natte sneeuw. Iets lagere middagtemperaturen dan zondag en een matige, aan de kust at en toe krachtige noordwestelijke wind. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor dinsdag: aantal uren zon: 2 tot 6; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 gra den onder normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent; kans op een geheel droog etmaai. 60 procent. Voor woensdag: aantal uren zon. i iov 5; min. temp.: van ongeveer normaai tot 4 graden onder normaal; max. temp.: van ongeveer normaa Itot 4 gra den onder normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 p cent; kans op een geheel droog etmaal. 50 procent. Normalen voor 22-26 december: Resp. min. temp. en max. temp. Den Helder 2 Eelde 1 De Bilt 0 c Vlissingen 2 Vliegveld Zuid-Limburg 0 Gem. over Ned. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2