EVROUW ILLEMSEN: IJN OPPEN IIN MIJN SPIRIENTJES' Sportvaria 1 J. El KE DE MEESTER UIT DE VIERDE KLAS exit* t MAMS JOURNAAL NIEUWE TERNEUZENSE PROJECTLEIDER SPECIALISEERT ZICH IN PROBLEMATIEKEN VAN DE JONGEREN U DECEMBER 1970 ZEE UWSC H-VLAAN DEREN - Tiet oefener moet voor de gehandicapte kinderen een echt linden, Zij moeten eens uit die naargeestige sfeer gehaald worden. 0 70 vaak omgeeft'. Mevrouw M. Willemsen-Witse uit het rustige i.tilhicr een niet gering steentje aan bijdragen. Zij maakt nu al een fnven poppen voor deze kinderen. Maar geen gewone poppen. Het n die speciaal worden gemaakt om deze kinderen spelenderwijs te icn. in het hele land spelen spastische kinderen met figuren uit de tint. leeuwen, kabouters, clowns prinsessen en ga zo maar door, iij in de gaten hebben, dat zij in feite dezelfde oefeningen doen jjioorhecn een gruwelijke hekel aaii hadden. net poppen bezaaide huiska- c de Ellenstraat vertelt me- r Willemsen, dat het poppen- |kt deze kinderen van groot Ij „Niet alleen voor de licha- 1 Kieningen, maar ook bij uèh. Die kinderen kunnen liëïal in de rol leven van (Sd een juffrouw Ooievaar Wolf. Niet zij bewegen of e het zijn de dieren zelf'. De poppen die mevrouw Willemsen maakt, zijn niet alleen erg mooi. ze zijn bovendien erg doordacht. Een handschoen waarvan iedere vinger een prinses is, Momfer de Mol wiens bek moeiteloos open en dicht gaat, terwijl zijn .zegaartje' achte loos aan zijn lip blijft bungelen, sokken met Beatle-gezichten, com pleet met (blauwe) lange haren, het i greep uit de poppen. die mevrouw Willemsen in de loop der tijd heeft gemaakt. Mevrouw Willemsen- .Wanneer die kinderen zo'n handschoentje aantrekken, kun nen zij de prinsesjes afzonderlijk laten bewegen, ze kunnen Momfer laten praten, het zijn allemaal uitste kende vingeroefeningen. Wanneer een spastisch kind een ,Beatle-sok' aantrekt en de tenen beweegt, vlie gen de haren naar voren en naar achteren. De kinderen vinden dit prachtig'. Mevrouw Willemsen is zelf ook ge handicapt. Zij lijdt ongeveer zeven jaar aan een bloedziekte. Een har nas van gips belet haar te doen, wat ze allemaal graag zou willen doen. Zij werkt in een stalen frame, dat langzaam achterover helt, tot zij de juiste stand heeft bereikt om achter haar naaimachine te liggen. Haar ziekte is dan ook de reden, dat zij een half jaar geleden het drukke stadsleven van Amsterdam verwis selde voor het rustige Groede. ,Ik moest l'risse lucht hebben'. Haar handicap is er ook debet aan, dat zij zich goed in het wereldje van spasti sche kinderen kan inleven en daar door allerlei manieren kan bedenken om deze kinderen op een plezierige wijze te laten oefenen Waarom zij het is gaan doen? .Ik heb altijd al poppen gemaakt. Ge woon voor mijn plezier. Ik ben deze speciale poppen gaan maken toen mijn nichtje door multiple sclerose werd getroffen. Voor haar maakte ik het handschoentje met de prin- cessen. Daama vroeg een vriendin van mij, die een spastisch kind heeft, ook eens iets voor haar kind te ma ken. En zo ben ik er langzamerhand ingegroeid. ASPIRIENTJES kunnen weerstaan).' Als lk iets klaar heb, geef ik het eerst aan mijn zoon, Hij mag er dan aan trekken en sjorren. Blijft het speelgoed heel. dan is het goed genoeg. Kraakt of scheurt er ook maar iets. dan begin ik maar weer opnieuw. De poppen moeten ook soepel en makkelijk te wassen zijn. maar bovenal JiefMe vrouw Willemsen. Jk wil aan alle poppen een zo lief mogelijk gezicht geven De kinderen mogen er beslist geen angst voor hebben.' Het idee van mevrouw Willemsen om dit soort speelgoed voor spastische kin deren te vervaardigen is door diver se artsen (onder andere dr Van Swol) enthousiast ontvangen. De poppen van mevrouw Willemsen zijn dan ook in heel wat Nederlandse tehuizen te vinden. Voor zover mevrouw Willemsen be kend is, is zij de enige in Nederland die dit speelgoed maakt. Waarom er niet meer zijn?' Ik zou het echt niet durven zeggen.' In feite is het idee van mevrouw Willemsen om de kin deren op deze manier prettig te laten oefenen heel eenvoudig. .Ik be grijp dan ook niet, dat er niemand eerder op is gekomen. In Amerika zijn ze op dit gebied al ver.' De poppen van mevrouw Willemsen hebben in dat land al de nodige aandacht gekregen Er werd mij zelfs een baan aangeboden bij een ziekenhuis in Houston.' De reden dat mevrouw Willemsen hier niet op in is gegaan, dat zij niet door de me- medische keuring komt Overigens heeft zij haar werk een hele tijd pro deo gedaan. Sinds kort staat zij in dienst van de regio nale sociale werkplaats. Momenteel werkt zij aan poppen, die bestemd zijn voor .De Sterre'. het tehuis voor gehandicapte kinderen in Sluis kil. Mevrouw Willemsen doet de hele dag bijna niets anders, dan het ma ken van poppen. Ook 's nachts kruipt ze wel eens achter haar naai machine. .Wanneer ik niet in slaap kan komen, ga ik maar weer aan de slag. Eigenlijk zijn mijn poppen mijn aspirientjes.' De poppen moe ten met de grootste precisie worden gemaakt. Een pop moet sterk zijn (zelfs zo sterk, dat hij de kracht van haar achtjarige zoontje moet 1ENACTIE OP .VERONICA' Ujkse koster Jac. van Voorenberghe roep alle Zeeuwen op om zon al 27 december van 9 tot 10 uur af te stemmen op radio Veronica, sNienhuijs in zijn programma .Men vraagt en wij draaien' aan- Weedt aan zijn brillenactie. Sinds januari 1963 toen deze actie op heden bracht de brillenactie in acht jaar 145.000 afgedankte '3 Het doel van de actie: in Indonesië. Zuid-Amerika. Afrika. Nieuw i Btanhe enz., lijden veel mensen aan melaatsheid. Deze ziekte tast K het gezichtsvermogen aan. Velen van hen kunnen een hele tijd, of rat van hun leven geholpen worden met een bril. Jac. van Voo- tö* vraagt iedereen zijn afgedankte bril(letje) te sturen naar: -"Ie voor melaatsen' le IJzendijke. LAGERE SCH00LLEERLINGEN AAN HET WOORD In de ,St-Willibrord-kroniek', een gestencild werkje, dat regelmatig door de leerkrachten van de Terneuzense ,St-Willibrordusschool' wordt volgeschre ven hebben in het laatste nummer hun leerlingen de gelegenheid gehad het een en ander op papier te zetten. De lagere-schoolleerlingetjes hebben zich (uiteraard) niet met allerlei moeilijke zaken zoals onderwijsvernieuwingen of meer inspraak op hun school beziggehouden. De verhaaltjes gaan over het bezoek van Sint-Nicolaas, het huwelijk van een leraar, het komende afscheid van een lerares enz. Toch ontbreekt de kritische noot niet Anjo Nieuwenhuis (zesde klas) schrijft .In het zwembad ,De Honte' is het heel leuk. Maar er zit veel chloor in het water. Er zijn ook strenge bad meesters, maar daar geven wij niks om. Het water is soms erg koud. Ik vind dat we in de zomer best in het openluchtbad kunnen, maar dat mag niet. Ook is de vrije tijd voor het zwemmen erg kort. Verder is alles wel leuk. Maar ik zou wel willen weten waarvoor de netten daar dienen'. Volgens een hengclsportmedewerker m de .Gazet van Antwerpen' 'we hadden hei daar al met u over in de vorige .Sportvaria'i. betekent .de wekelijkse uittocht van Belgische hengelaars naar Nederland, voor Holland een flinke devlezenaanwinst die als enige reden geldt waar om de Belgen nog in Nederland worden geduld.' En even verder: .Wat de Nederlanders belet om ons er uit te werpen, zijn uitsluitend de aanzienlijke winsten die ze aan de hengelaar-- verdienen.' Zo. daar kunnen we het dan weer mee doen Schrijver van het stuk kwam tol deze conclusie nadat hij had gewezen op onsportieve gedragingen van een heleboel van z'n landgenoten, tij dens hun vispartijen in Nederland Nu zal net best voo-komen dat in Yerseke. Wolphaarts dijk. Kortgene of Veere wel eens een Belgische sportvis ser blijft overnachten en als zodanig z'n logies, ontbijt een paar biertjes en nog wat knjgt aangeboden lti ruil voor 'Belgische» deviezen. Ook laat een betrekkelijk deel van de Belgische sportvissers wat franken achter voor boothuur maar de meesten en dan bedoel ik zon tachtig tot negentig procent van alle Belgische hengelaars die in Zeeland in het algemeen en in Zeeuwsch-Vlaanderen in het bijzonder komen vissen halen tijdens een hele zaterdag of een hele zondag vissen hun beurs nog niet uit hun zak. laat staan dat zij er franken uithalen. Stellen dat Belgische sportvissers een forse hoeveel heid deviezen in de kassa's van Nederlandse zaken achterlaten, is dan ook een belachelijke conclusie. Hoe zou het ook kunnen. Het ls vrijwel altijd nog nacht als ze uit België vertrekken, ze hebben hun hele (uitsteker, de) hengeluitrusting bij zich, zijn voorzien van allerlei soorten aas (of als ze in zee vissen, gaan ze die zelf steken) en zijn bovendien voorzien van hun natje en droogje. Het gros van hen maakt er een lange visdag van en keert dan, meestal met een flinke portie vis, 's avonds terug naar huis. Nogmaals, vaak zonder een centime te hebben uitgegeven Persoonlijk vinden wij dat niet eens zo erg maar laat men nu niet stellen dat wij maar onsportieve dingen door de vingers moeten zien omdat zij zo veel deviezen binnen brengen. Want dat is pertinent onjuist. Op het moment dat wij deze varia schrijven, is nog niet bekend welke Nederlandse schaatsformatte het zaterdag en zondag zal gaan opnemen in de landenont- moeting tegen Noorwegen Het zal u evenwel duidelijk zijn dat die zal bestaan uit de kemploegleden van vorig jaar. aangevuld met enkele nieuwelingen en een paar sprinters, als Bazen, misschien Valentijn en Olof. Wel is ie Noorse ploeg bekend. Het meest opvallende is dat oud-wereldkampioen Dag Fornacss niet op die lijst toer komt. Maar men weet nu zo langzamerhand dut Fömaess ren wat execentrieke Jongeman is, die er vaak eigen, neestal afwijkende meningen op na houd? er. niet zo bijster goed met de rest van schaafsnjdend Noorwegen aan opschieten In elk geval Pornaes* heeft voor de eer Wél zullen van de partij zijn «BMP; O toen void. Guttormsen, Henriksen. Und. Sternen. St tarnen. Tho massen. Tveler en Aannev Een ploeg waaraan leen Pfrommer met z'n favorieten Schenk. Verkerk. BoU. Nottet. Van Dijk. Verheyen. Bazen Valentijn en nog een paar anderen, de handen vol zal hebben. Het wachten la nu op de eerste keer dat onze landgenoten deze wed strijd van Noren zullen winnen Misschien dit weekeinde wel.... En opnieuw is er een geval Post'. De directeuren van de banen in Brussel en Antwerpen weten m feite nog nteeds niet of Peter die vandaag terugkeert \an een vakantie op de Canarische Eilanden - vanavond :n Brussel en morgen in Antwerpen zal aantreden. Brussel beweert bij hoog en bij laag dat Peter daar vanavond /.al starten, gewoon omdat hij een contract heeft gete kend en dat is voor manager Jan van Buggenhout voldoende Maar Post heeft zelf de directie van bet Sportpaleis van Antwerpen meegedeeld dat hij zaterdag avond op advies van z'n dokter niet mag starten in de .Grote Prijs Stan Ockers' achter demymotoren. Het begint allemaal wat vreemd aan te doen en daarom zou Peter zelf eens duidelijk moeten zeggen wat er mei hem precies aan de hand is. Zeker nu één van de Belgische kranten al weet mee te delen dat Peter Pest zijn laatste wedstrijd zal rijden in de nsdaagse van Groningen en er dan mee op zal houden. Die Groningse zesdaagse wordt verreden van 3 tot 9 maart 1971. Wel deelt Antwerpen ons mede dat Post op zondag 27 december in het Sportpaleis een demjrace zal uit vechten met Theo Verschueren. Met dat alles wordt het wel duidelijk dat Theo Verschueren zaterdag ook de .Stan Ockerprijs' op zak gaat steken. We zouden anders niet weten wie hem daarin moeilijkheden in de weg moet leggen. Zoals u weet starten in die .Ockersprljs' zes Belgen 'Verschueren. Pröïst. Stevens. Seis. Poppe en v. c Walletegen zes buitenlanders 'Kemper. Gilmore. Oudkerk. Karaten- Duyndam en De Wit). Duyndam vervangt Post en De Wit. Pijnen omdat laatstgenoemde vandaag in het buv lijk treedt. Tot slot nog twee korte berichtjes. Jan Janssen vertrekt dezer dagen voor een bezoek naar het zuiden waar hij op 20 december op het eiland Corsica een criterium zal rijden Voorts dat zondag aanstaande in 's Heerenhoek een wielcrcross wordt verreden. Men ver wacht daar een dertigtal deelnemers. AKA. INTRODUCTIE VOOR BOB RUYTER TERNEÜZEN De 28-jarige Bob Ruyter, afkomslig uit zijn laatste werkoord Sneek. is de nieuwe projectleider van hel sociaal culturele werk in de stadskern Terneu- zen. Begin december is hij actief aan deze taak. het uitwerken, verwerkelijken en verantwoorden van opge zette projecten, binnen de centrale stichting begonnen. Met hem zullen dr oudere jeugd en de jong volwassenen (bezoekers van het jeugdcafé Tiffanv, de Dianagroep van 't Kotje en de kabouters van de Sluis) in samen spraak en gezamenlijke actie voortaan de van weerszij den geopperde ideeën en initiatieven tol ontwikkeling moeten brengen. Tot zover een schets van de flexibele trend in de taak van Bob Ruyter. waar hij, naar zijn zeggen, ai zijn energie tegenaan zal gooien. Daarnaast interesseert hij zich evenveel, misschien zelfs meer. voor het stroeve aspect in het huidige bestel van het jonge renwerk: de moeilijk grijpbare en waarneembare proble- matieken, die onder de .seniore'jongeren groeien. .Het is duidelijk geworden, dat er onvoldoende aandacht wordt besteed aan de problematieken van deze jeugd. Er is onvoldoende .feeling' met haar. Daarom heeft de stich ting iemand aangetrokken, die zich specifiek met deze en andere zaken bezighoudt', aldus Bob Ruyter. Via een goeie relatie en een goeie communicatie moet ie tot een gezamenlijke vaststelling kunnen komen waar sommige jongerengroepen in hun leeftijd in deze Ter neuzense maatschappij staan. Wekelijks houd ik daarom gesprekken met deze jongelui. In deze discussies probeert Bob Ruyter met alles en iedereen standpunt te bepalen in zaken, die niet om .een oplossing schreeuwen maar er om krijsen.' Om vooral te laten uitkomen dat oplossingen via een vrijmoedige aanpak tot stand dienen te komen, wil hij in deze introductie een paar dingen nadrukkelijk vooropstellen. .Conformisme neem ik nooit als uitgangspunt maar ik wens ook geen revolutie. Dat wil ik even helder propa geren. Het is zo: het doel van mijn werk ligt bij het publiek, dus de jongeren vanaf zestien jaar en de jong volwassenen (20-26). En dat werk zal ik natuurlijk mnoud geven met bepaalde formules maar zeker ook met bruikbare alternatieven, waarbij niet de meeste stemmen tellen maar wel de meest concrete stemmen gelden. Het zal een zoeken worden naar nieuwe vormen en de bestaande orde stelselmatig afbreken.' Hoewel het eerste woord nog moet vallen heeft Bob Ruyter zich in gedachten toch al een uitgesproken mening gevormd over zaken, waar Temeuzen op de ,ange duur aar. toe zal moeten komen .De accommoda ties er. voorzieningen zijn nu zeker nog niet toereikend. Wal er is, daar zullen we hel beste van proberen te makenMet dat .wat. er is' doelt hij niet alleen op in gebruik zijnde ruimten maar ook op gebouwen, die tepaald in aanmerking komen voor de uitbouw van bet stich tings werk, stellig wanneer straks bestaande jongeren- onderkomens met de grond worden gel:'!-: gemaakt. .Tiffany en "t Kotje liggen in de warme sanering, dus dat duurt met zo lang meer. Maar bet is met zo erg dat die weggaan als we er maar iets goeds voor in de plaats krijgen.' Terwijl hij dit zegt. denkt hij aan het patronaatsgebouw, dat naar zijn idee een pracht van een ruimte is om .het Paradiso van het Zuiden' in orde brengen. Bob Ruyter schijnt namelijk geen voorstander van versnippering van jeugdruimten te zijn. Hij is meer voor een gecentraliseerd activiteitencentrum voor jonge ren. Andere spelende gedachten van hem zijn: .De marechausseekazerne is bij uitstek geschikt om ais jeugd- hotel te fungeren. Er zijn al slaap- en eetzalen. Vereer :ijn er nog tal van kamertjes waar mensen van de NVSH en .Release' consult kunnen geven In dit verband denkt Bob Ruyter ook aan de oprichting van een Terneuzen.s JAC. een jeugdadviescentrum. Haul zegt hij: .Ik ben me rot geschrokken van het druggr. hruik onder de Terneuzense jeugd. Daar moet iets aan gedaan worden, maar het zal moeizaam gaan Want Inmiddels heb ik wel begrepen, dat de politie bepaald niet toeschietelijk is in informatie geven.' school. Na ons vertrek, vier jaar later, ■werd het onbewoonbaar verklaard.' In 1915 benoemd in Terneuzen. aan school A. die later tot politiebureau werd bestemd vond het gezin tijde lijk onderdak te Othene, in een piep klein daglonershuisje. Na een paar maanden werd het een huis toegewezen in de kom .En toen ging ook het salaris naar boven. Dat was in mjjn eerste standplaats een tientje per week Twee gulden vijftig huur eraf, gaf een overschot van zeven gulden vijftig in de week. En dat was zelfs in 1911 niet veel.' Het lesmateriaal van een school meester was simpel naast de boeken een aanwijsstok, wat krijt en een schoolbord, een .blinde landkaart en een andere. Wat wandkaarten ter ver neldering van de vaderlandse geschiede nis Meester Eike verenigde het nuttige met het aangename. Hij kende gedicht jes die op episoden van de vaderlandse geschiedenis sloegen. En daar hij ook zangles gaf, maakte hij op deze woor den de melodietjes. Dat ging in één doen door en de kinderen werden er zeer door getroffen. .Ik heb altijd grote klassen gehad. Bij mijn afscheid in 1953 had ik er een van 59 leerlingen Ik kon mezelf nauwelijks tot voor de klas -wringen. Naaien heb ik nog een zestal jaren assistentie verleend op een aantal scholen. Het Jach dan Paljasso' heeft me steeds in mijn levensstrijd gesterkt, anders was ik er ook niet bovenuit gekomen.' Want. daar was het .klompen bataljon' dat in de beginjaren de .hoe aenkamer' binnenstoof. Die klompen ■waren niet zo erg. Erger waren de kapotte kleren, de snotneuzen, het af wezig zijn voor het Jcoffiebrengen' r.aar vader, die .aan het spoor' (de havenar beiders) werkte. Erger was, dat een ZO WAS HET VROEGER .Mag ik mijn oud-leerlinge een stoel aanbieden?' De stoel komt er en het gesprek ook met .meester Eike uit Ter- neuzen, sinds vier jaar pensiongast van het bejaardencentrum Bachten Dieke, die alles bij eikaar zo'n 50 jaar voor de klas heeft gestaan. ,Ik zou nog goed voor de klas kunnen staan', zegt de 82- jarige ex-onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs. Pieter Jacobus Eike, .Ik ontving niijn opleiding in ,de univer siteitsstad \\el'. waar ik de rijksnor maallessen volgde. Die duurden zes jaar. Vier en een half jaar liep ik de voettocht dagelijks vanaf de Griete waar mijn ouders woonden, heen en terug De laatste anderhalf jaar reed ik per fiets. Toen werd ik rijp bevonden om losgelaten te worden op Neerlands hope der toekomst om hun jeugdig intellect voor zover aanwezig te helpen ontwikkelen.' Humor, romantiek, vertelkunst en origi nele lesmethoden waren de handels merken van onderwijzer Eike. Dij het onderwijs werk je met levend materi aal, je moet aan de kinderen altijd een opgewekt gezicht laten zien. Gelukkig maar, de ontgoocheling, dat het leven geen pretje is. komt nog vroeg genoeg.' Het. beroep van een onderwijzer zat ook in 1911 toen Elke zijn eerste school in Ovezanae betrad, al vol pro blemen. Er is niets nieuws onder de zon. Daar was de huisvesting. .Op een na het slechtste krot was goed genoeg voor de meester van de openbare kind verzuimde, omdat het kolen moest gaan krabben, die op de kade uit ce schepen -waren achtergebleven. Niet op wekkend waren ook de sombere school gebouwen, waarin meester er. kinderen verbleven. Wel opwekkend waren de leeswedstrijden voor de leerlingen, waarvoor de meester prijzen uitloofde, geheel op eigen initiatief, prachtige pla ten. kennis die ook ai weer ten nutte kwamen aan de aardrijkskundige ken nis van de winnaar. Opwekkend was ook het voorleesuur door de meester vrijdagsmiddags. Als ezelsbruggetjes ge bruikte meester veelal gedichten. H:j wps een liefhebber van declameren en zo kon men zijn stem dikwijls tot ver buiten de klas horen schallen als hij een gedicht voordroeg waaruit de leerlingen een tafereel uit de vaderlandse geschie denis voor de geest werd getoverd, dat ze levenslang niet meer vergaten. Ook toen: verzet tegen wantoestanden Meester Eike bracht de moed op met nog enkele collega's zich te verzetten Hij koos tegen het bestaande en voor een nieuw maatschappijpatroon. Daar was moed voor nodig en Eike zocht het niet in een politieke carrière De kapotte kleren en de snotneuzen deden het hem. ook. toen meester Eike he* zeif r.iet zo erg meer nodig had bleef hij strijdbaar voor een ideaal. Bij ons vertrek declameert de oude meester de slotstrofe uit de rei der er.geler. uit Vondels Lucifer. .Ik was altijd een clowneske schoolmeester', zegt hij dan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 39