Tilburger gedood bij botsing op Zeeuwse weg Lom-school Terneuzen kreeg er noodlokaal bij Haringstand op Veerse Meer geschat op miljoen stuks KERST ADVERTENTIE PRUS5UG Goesenaar vond aardewerk tussen fundamentmuurtjes van middeleeuwse huisjes Ontslag mr Keuning voor raadsleden geen verrassing Totaalfeest in de Schouwburg ALMANAK Motor vloog tegen stilstaande auto: bestuurder gewond Voor beroeps visserij niet interessant Studie Sportvis 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 18 DECEmuj ;?70 VEEL BEWOLKING Meest zwaarbewolkt met in de och tend plaatselijk mist en later op jw dag van het westen uit enige r- Overwegend matige wind. uit «dd tot zuidwest. Vooral in het binnenland iets hogere temperaturen. Vooruitzichten voor zaterdag en zoö- Overwegend droog, en temperaturen omstreeks normaal. Weersvooruitzichten in cijfers 2®raltl" deld over Nederland voor raterdag. aantal uren zon* 0 tot 4 min. temp. van ongeveer normaal tot4g boven normaaJ; max. temp-^^ streeks normaal; kans op ee periode van minstens 12JJur' Pet. cent: kans op een geheel droog maal: 90 procent. 0 ,ot Voor zondag: aantal urenZ0"Q aal; 4: min. temp.: omstreeks normaai, max. temp.: omstrMks norm J2 op een droge periode va" uur: 95 procent: kans op een gen droog etmaal: 90 procent. ABONNEMENTSPRIJZEN In verband met de voortgezette kostenstijgingen zijn de Neder landse dagbladen genoodzaakt hun abonnementsprijzen te ver bogen. De minister van econo mische zaken heeft toestem ming voor deze verhoging ver leend. Met ingang van 1 januari 1971 zijn onze abonnementsprij zen als volgt vastgesteld: 6,15 per maand 18.15 per kwartaal f 19.15 franco per post Van abonnees, die een machti ging hebbben verstrekt tot. auto matische periodieke afschrijving van hun abonnementsgeld van hun bank- of girorekening, zul len wij gaarne aannemen, dat zij ermede akkoord gaan, dat bij de eerstvolgende afschrij ving de nieuwe abonnements prijs wordt aangehouden' De directie ONZE GROTE vindt u elders in jlt blat JAC. HEMV1ANS TERNEUZEN Dc Terneuzense .Schcldcscliool' (voor kinderen niet leer- en opvoedingsmoeilijkhedenheeft er donderdag in 10 uur een compleet nieuw leslokaal bijgekregen. Deze snelle uitbreiding tan de school was mogelijk door grhruik te maken van een mobiel schoollokaal van de gemeente Terneu zen. Vier werklieden van een Montfoorts constructiebedrijf (die in het hele land deze lokalen aansluiten) hebben het bijna 17 meter lange en 6 meter brede houten lokaal van de Terneuzense Bach- laan naar de Scheldeschool gesleept.' Een afstand van enkele kilometers. In korte tijd, na wat passen en metenj werd het gevaarte .windvast' op poten gezet. Met de uitbreiding is er weer een beet je soelaas gekomen voor de huisves- ungsmoeilijkheden van de Schelde-; school die. begonnen op 1 maart 1969. veel te klein blijkt te zijn Mei inbe grip van het nieuwe noodlokaal. be schikt men nu over vier leslokalen, een bureauruimte (net voldoende voor ta fel, stoel en boekenkastje) en wat berg- kasten. De rest van het oude gebouw, aan de Fnsostraat wordt gebruikt door een christelijke lagere school. Binnen twee jaar zal het leerlingen-! aantal van de Terneuzense lom-school meer dan verdubbeld zijn. In 1969 startte men met 33 leerlingen en nu het nieuwe lokaal in gebruik kan wor den genomen, is de verwachtte* over niet al te lange tt.d wel^SZ ^leerlingen de school zullen Er kan ook uitbreiding worden er aan de leerlmgengroepen (die teel een norm hebben van 16 per groep). Door de ie krappeU^ vesting was men Red wongen om r met drie overbezette - eroeDeTii werpen en waren er enkele kindera <3 een wachtlijst geplaatst. Per l Zd 1971 kan er nu een vierde groep vormd worden, Ook liet aan®? krachten (drie en schoolhoofd C G van Asten) wordt in januari '71 mèttf uitgebreid. "metMa OUDSTE SCHERVEN STAMMEN UIT VEERTIENDE EEUW VONDSTEN IN BOUW PUT AAN DE MARKT GOES De tweeëntwintlgjarigc Goesenaar Ad Bruyns heeft bij opgravingen in een bouwput aan de Grote Markt een aantal aarde- werkresten en de fundamenten van enkele middeleeuwse huisjes gevonden. Bruyns is van mening dat het aardewerk afkomstig is uit dc veertiende en vijftiende eeuw. Volgens hem stamt het aardewerk uit dezelfde tijd als de resten, die bij Slot Ostende zijn aangetroffen. Ad Bruyns is maandagochtend begonnen met zijn opgravingen. Het was eigenlijk toevallig dat hij op het idee kwam om eens wat in de bouwput rond te kij ken. .Toen men bezig was met het afbreken van hotel .Centraal' (binnenkort verrijst er het ge bouw van de cpöperatieve Raiffei- senbank) had ik eigenlijk al het vermoeden dat er wel iets te vinden zou zijn. Toen ik maandag ochtend ging kijken, had men er al verschillende potjes en scher ven aangetroffen. Ook was een deel van een muur blootgelegd'. Bruyns heeft toen aan de aanne mer. de heer Westdorp, toestem ming gevraagd om te mogen gra ven. Hij kreeg toes teming om in elk geval tot donderdagavond in de bouwput te blijven. Van daag. vrijdag, wordt de put volge stort met zand. Intusen heeft Bruyns echter een aantal funder ingsmuurtjes blootgelegd. .Ik ben geen expert, maar ik durf wel aan te nemen dat het hier gaat om de fundamenten van enkeie huisjes uit de mlddeleuwen. Ei genlijk moet je zeggen: middel eeuwse bewoning'. Over de fun damenten kan Bruyns eigenlijk weinig meer vertellen. .Mijn broer Jan, die fotografie studeert, heeft foto's van het geheel ge maakt. Deze staan ten alle tijde ter beschikking van deskundigen. Ik heb wel hoop dat we zodoen de te weten zullen komen, uit welke tijd de fundamenten stam men'. Naast de funderingen heeft Bruyns verschillende resten van aardewerk uit een langgerekt tijdvak uit de grond gehaald. ,De funderingen schat ik zo op zes tiende eeuws, maar tussen het aardewerk wat ik heb gevonden ritten echt wel resten van potten, die gemaakt zijn in de veertiende eeuw'. Tussen de resten vond Bruyns een aantal kleine scherf jes, waarop hij deze uitspraak baseert. De aannemer de heer A. Westdorp vond een aantal vrij gave potjes. Verder heeft Bruyns onder meer stukken gesmoord aardewerk. magnolicaborden, stukjes van Jacoba-kannetjes en een halve pannekoekspan uit de zestiende eeuw gevonden. .Maar ook heb ik bijvoorbeeld stukken Delfts Blauw ardewerk uit de vorige eeuw opgegraven, dus va riatie is er genoeg'. Bruyns heeft nu 'thuis twee kisten vol met scherven staan. Hij gaat deze serst schoonmaken en dan beoor delen uit welke tijd ze afkomstig zijn. .Scherven zijn voor mij net zo belangrijk als bijvoorbeeld een hele pot. Ik bekijk de scher ven alleen op de wetenschappelij ke waarde en het is wel zeker dat ze die hebben'. Museum Wat Bruyns met de vondsten gaat doen weet hij nog niet pre cies. .Ik ben eigenlijk geen verza melaar. Misschien ga ik wel met een aantal scherven naar het mu seum voor Noord- en Zuid-Beve land. Maar dat beslis ik pas later als ik precies weet wat lk alle maal gevonden heb. Bruyns is vooral geïnteresseerd in de resten van enkele kogelpot- ten, stammend uit de vijftiende eeuw. ,Die vind ik erg interes sant. Maar ik heb bijvoorbeeld ook een houten ton gevonden- Voor mij is alles van onschatba re waarde'. Bruyns interesseert zich al sinds zijn tiende jaar voor de archeolo gie. ,Ik heb me altijd bezig ge houden met opgravingen en der gelijke. In 1963 heb ik bijvoor- beid en aantal holle bomen ge vonden, die wetenschappelijk van veel waarde waren'. Momenteel maakt Bruyns ook veel tekenin gen voor het instituut voor Oud heidkundig Onderzoek. .Voor hun maak ik vooral tekeningen van de oevers van de Oostersc'nelde'. Daarnaast gaat Bruyns nog enke le malen per week naar een avondschool in Roosendaal. SCHORE Een botsing tussen een personenauto en een vracht wagen op rijksweg 58 bij de af slag naar Schore (vlakbij de Vlakebrug) heeft donderdagmid dag het leven gekost aan de 22- jarige ongehuwde L. H. N. B. van Herk uit Tilburg. Het ongeval gebeurde omstreeks kwart voor drie. De heer Van Herk naderde met zijn personenauto met een snelheid van ongeveer 70 kilome ter per uur vanuit de richting Goes de afslag naar Schore. Uit tegenoverge stelde richting naderde een vrachtau to, bestuurd door J. J. v. d. V. uit 's- Gravenpolder. Van de V, hBd richting aangegeven en reed in het vak om links naar Schore af te slaan. De MIDDELBURG Donderdagavond presenteerde de schoolclub van de rijks pedagogische academie te Middel burg het groots opgezette .Totaalfeest' in de Schouwburg. De foyer van de Schouwburg was voor de gelegenheid gehuld in de lichtbundels van felge kleurde spots en de gorgelende effec ten van diaprojecties. Het festijn, waarvoor vele liefhebbers geen toe gangsbewijzen meer konden krijgen, werd geopend met het vertonen van films in de afzonderlijke zalen van de Schouwburg. In de kleine bovenzaal kon men genieten van .culturele' en promotiefilms over o.a. Lucebert en Karei Appel. De grote zaal werd ge bruikt voor de vertoning van de film .Het Ritueel' van Bergman. Omstreeks kwart voor negen weerklonken de eer ste akkoorden van de Oscar Benton Bluesband, voor velen aanleiding het .Ritueel' te laten voor wat het was en te gaan luisteren naar de sets ever greenblues! Het hoogtepunt van de alleszins ge slaagde avond was het spectaculaire optreden van de Haagse topgroep The Golden Earring. Deze groep, die het afgelopen weekeinde in het Amster damse Concertgebouw debuteerde met een totaal eigen ,act', vulde met een oorverdovend, maar virtuoos concert de grote schouwburgzaal. Het Byrds- nummer .Eight miles high' brachten ze in een bewerking, die bijna drie kwar tier duurde, met een opvallend sterk showelement. Oe opgehoopte jongelui beloonden The Golden Earring met een enthousiast applaus, zodat ze als toegift het rocknummer .Move it' speelden. Na het optreden van The Golden Earring was er de mogelijk heid om bij de discotheek nog wat na te praten. (ADVERTENTIE) ajLM^£5: In geval van storing, is voor de abonnees op onze servicedienst dit weekend en le kerstdag (25 december 1970), beschikbaar: de heer B. C. Neve, Dorus Rijkers- straat 12, Middelburg. Telefoon 01180—5025. leeuwse Viswatertje Wie naar een lekker viswatertje zoekt, hoeft niet meer ver weg te gaan. Het Veerse Meer. dat nu al forellen van acht pond prijs geeft, heeft véél meer te bieden. In de krant van vandaag staat dat de haringstand op het Veer se Meer op een miljoen stuks wordt geschat. Dat is geen school vissen meer Dat is eerder een scholengemeen schap! Toch is niet iedere sportvisser ermee in zijn nopjes. Zei de man, die na een paar uur vissen met enkele honderden exemplaren naar huis ging: .Het is wel vervelend, dat je eerst die vissen opzij moet duwen om je dobber in het wa ter te krijgen.' snelheid van de vrachtwagen bedroeg zeker niet meer cjan 25 kilometer per uur. Van H. kwam plotseling met zijn auto naar links en botste met de linker voorzijde tegen de linker ach terzijde van de vrachtauto. Van H. raakte zeer ernstig gewond. Tijdens het vervoer per ambulance naar het Sint Joanna-ziekenhuis in Goes moch ten hartmassage en kunstmatige ademhaling, toegepast door een passé- OVEZANDE De motorrijder W. V. uit Ovezande is donderdagmiddag om streeks zes uur gewond geraakt toen de motor die hij bestuurde op de GroenedUk in Ovezande tegen de lin ker achterzijde van een stilstaande auto opreed. Twee meisjes die per fiets uit de tegenovergestelde richting naderden, werden door de motor geraakt en kwamen te vallen. Zij liepen echter geen letsel op en hun fietsen werden niet beschadigd. Vermoedelijk heeft de motorrijder de stilstaande auto te laat opgemerkt .ZIERIKZEE NU ONBESTUURBAAR' VANAVOND BENOEMING NIEUWE WETHOUDER ZIERIKZEE Het plotselinge ont slag van mr K. AA. Keuning als wet houder van Zierikzee is voor de meeste raadsleden geen verrassing. Volgens PvdA-raadslld C. Linders had hij geen andere keus. De heer M. C. Doeleman (vvd) meende dat mr Keu ning beter nog even had kunnen wachten met zijn bedankje. .Zierikzee is nu wettelijk onbestuurbaar. Het gemeentebelang staat toch voor alles en moet zeker wijken voor politiek belang', aldus de WD-er. Mr Keuning heeft de brief, waarin hij de raad meedeelt dat hij bedankt als wethouder (en loco-burgemeester), woensdagmiddag zelf afgeleverd op het stadhuis. Hij nam zijn beslissing omdat hem ter ore was gekomen dat een PvdA-motie om het vertrouwen in hem als wethouder op te zeggen, on dersteund zou worden door de Protes tants Christelijke Federatie. Deze frac tie is de grootste in de Zierikzeese gemeenteraad. De inhoud van de (kor te) brief luidde ongeveer als volgt: 3ij deze deel ik u mee dat ik met ingang van heden mijn functie als wethouder neerleg'. Mr Keuning bedankte in de brief te vens voor alle met het wethouder schap samenhangende functies. Vol gens wethouder C. Bij de Vaate be kleedde mr Keuning ruim twintig van dergelijke functies. Wethouder Bij de Vaate, die sinds woensdagmiddag ook loco-burgemeester is. vertelde dat door én het vertrek van burgemeester D. D. W. J. Kastelein én mr Keuning alle bestuursfuncties nu bij hem zelf liggen. .Wettelijk is een dergelijke ge meente dan onbestuurbaar. Zierikzee zorgt dus wel voor een unicum' De heer Bij de Vaate heeft voor vandaag vrijdag, dan ook een raadsvergadering belegd, waarin slechts één agendapunt zal worden behandeld: de benoeming van een nieuwe wethouder. Volgens de heer C. Linders. PvdA- raadslid in de Zierikzeese raad, had mr Keuning geen andere keus .Hij was wel verplicht om te gaan. Mo menteel heeft hij enkele burgemees tersollicitaties lopen en daarom durf de hij de vergadering waarin de ver- trouwensmotie zou worden behandeld natuurlijk niet aan. Hij kon er alleen schade van ondervinden' Wachten WD-raadslid M. C. Doeleman was van mening dat mr Keuning, die vorige week is overgegaan van de PvdA naar DS '70, beter nog even had kunnen wachten met zijn bedankje. .Zierikzee zit nu in elk geval tot vrijdag zonder bestuur. Hij had zich moeten realiseren dat nu burgemees ter Kastelein is vertrokken de ge meente in een impasse is geraakt. Het bedrijven van politiek binnen de ge meente vind ik trouwens toch een twijfelachtige zaak. Dat kan men be ter overlaten aan de tweede kamer. Vóór alles staat het gemeentebelang. Misschien heeft mr Keuning daarover wel iets te lichtvaardig gedacht. Bo vendien vinden we het vreemd dat hij dit besluit plotseling neemt zonder dat hij het standpunt van bijvoor beeld de VVD-fractie kent'. Ergens begreep de heer Doeleman dit laatste ook wel. ,Hij heeft natuurlijk verno men dat ook de PCF de motie van wantrouwen zou ondersteunen. Deze fractie kan tenslotte de dienst uitma ken in de gemeenteraad', aldus de VVD-woordvoerder, die vertelde dat zijn fractie woensdagavond nogmaals over de hele gang van zaken heeft vergaderd. .Afgelopen week hebben we ook al een dergelijke vergadering be legd en toen kwamen we al tot de conclusie dat het beter was om de zaak te laten betijen. Ik herhaal: de heer Keuning had er beter aan gedaan ook af te wachten. In elk geval toch tot na de komst van een nieuwe burgemeester'. De heer Doeleman was overigens van mening dat mr Keuning altijd een goed wethouder is geweest. KVP-raadslid J. G. L. Simmers deelde mee dat hij in de komende raadsver gadering die vanavond om acht uur wordt gehouden commentaar op de hele zaak zal geven. ,Ik wil eerst afwachten wat de rest van de raad over de gang van zaken zegt. Dan pas zal de KVP-fractie haar standpunt bepalen'. Persoonlijk gaf de heer Simmers te kennen dat hij mr Keuning een voortreffelijk wethouder vond. Mr Keuning vertelde ons desgevraagd dat het hem bekend was dat de PCF achter de motie van de PvdA stond. ,In dat geval is er natuurlijk geen zinnig woord meer over de zaak te zeggen. Het betekent gewoon dat ik weg moet'. Mr Keuning blijft lid van de gemeenteraad voor DS '70. Wat het wethouderschap betreft zei hij dit al tijd met groot genoegen te hebben gedaan. .Het is nu echter beter om dit werk te beëindigen'. rende militaire arts uit Leiden, niet meer baten. Bij aankomst bleek het slachtoffer te zijn overleden. Zijn au to was totaal vernield, de motor werd op het wegdek geslingerd. De vracht-1 auto liep aanzienlijk minder cshade op. doordat zijn bril door het regenachti ge weer slecht zich gaf. De geparkeer de auto was verlicht. V. is met een hersenschudding en vermoedelijk een gebroken arm op advies van de arts J. Geldof uit Driewegen overgebracht naar het Sint Joannaziekenhuis in Goes. De auto en de motor werden beschadigd TWIJFEL DOODSOORZAAK BEJAARDE MAN AXEL REDEN VOOR SECTIE AXEL De officier van justitie te Middelburg heeft sectie laten verrich ten op het stoffelijk overschot van de 72-jarige Axelse inwoner L. die donder dag in zijn woonhuis is overleden. Er bestaan lichte twijfels over de doods oorzaak. Het resultaat van de sectie was donderdagavond nog niet bekend. AUTO REED IN OP HANDWAGEN: TWEE GEWONDEN WESTDORPE De automobilist F. van D. uit Clinge is donderdagmorgen op de vissersverkorting nabij West- dorpe met zijn wagen op een onver lichte handwagen ingereden. De hand kar, die werd gebruikt door de firma R. uit Biervliet, was geladen met boomstammen. Op het moment van de botsing werd de kar geduwd en getrokken door een aantal arbeiders. De personenauto van Van D. werd door de aanrijding geheel vernield en de bestuurder moest met verwondin gen naar het St Liduinaziekenhuis in Hulst worden overgebracht. Een van de zes arbeiders die met de handkar bezig waren, de 23-jarige P. van den B. uit Biervliet, werd geraakt door een van de boomstammen en moest met een gebroken bovenbeen naar het Julianaziekenhuis in Terneuzen ver voerd worden. FELLE CONCURRENTIE VOOR DE FORELLEN VLISSINGEN (GPD) Sport vissers op het Veerse Meer be leven de laatste weken een bij zondere attractie: op sommige punten, onder meer bij de Veer- sedam, wordt goed haring ge vangen. Er zijn hengelaars, die met een paar honderd exempla ren naar huis zijn gegaan. De haring is klein van stuk, maar smaakt best, al zal de kwaliteit minder zijn dan de Noordzee- haring. biologen van het rijksinstituut voor visserijonderzoek hebben vijf jaar ge leden vastgesteld, dat het Veerse Meer door haring wordt bevolkt, voor de sportvisserij zijn ze echter tot nu toe van weinig betekenis ge weest. Het RIVO beschouwt de haringstand in het Veerse Meer als een tijdelijk verschijnsel. De natuurlijke toevoer van haringbroed wordt afgesloten als in '78 de Oosterschelde dichtgaat. De biologen hebben vastgesteld, dat de broedproduktie van de haring in het meer zelfs grotendeels wordt vernietigd onder meer door temperatuurwisselin gen in het water, deze winter zal dit onder worden voortgezet. De haringstand op het Veerse Meer. die door het RIVO ruwweg op een miljoen stuks wordt geschat, is in een zeer pril stadium landinwaarts geko men. Elk voorjaar wordt de water stand van het meer ongeveer een halve meter verhoogd. De dan drie centimeter grote haringlarf komt dan bij de sluis bij Kats naar bin nen. Omdat de haring een vis is, die zich gemakkelijk aan nieuwe omstandighe den aanpast, hebben de larven in het Veerse Meer voldoende kans zich te ontwikkelen. Een vier jaar geleden uitgevoerd on derzoek van het RIVO heeft uitgewe zen, dat liet groeiproces trager ver loopt dan bij de N'oordzeeharing. De moederstand bereikt een lengte van 30 tot 32 centimeter. De haringen op het Veerse Meer halen net de 25 centimeter. Hun conditie wordt door het RIVO als slecht omschreven dat ze wel een lang leven bunnen lelden bleek in '68, toen biologen haringen vingen, die negen jaar oud wa ren. De toevoer van haringlarven is de laatste jaren erg gunstig geweest. Dat kan samenhangen met de goede ha ringstand in het zuidelijke deel van de Noordzee, waarvan de haringlarven in het Veerse Meer afkomstig zijn. Het RIVO. dat regelmatig proeven neemt, heeft ontdekt, dat de haring wel paait, maar dat het in het meer geboren broed nauwelijks levenskansen heeft. Enkele trekken met drijfnetten heb ben tot de conclusie geleid, dat de haring zich een groot deel van het jaar in het westelijke deel van het meer concentreert, 's Nachts zijn ze tegen de oppervlakte te vinden, over dag vaak in de diepe putten in het meer, althans wanneer de kwaliteit van het water daarin goed is. wat een deel van het jaar door zuurstofgebrek niet het geval is. Uit biologisch oogpunt zijn de harin gen op het Veerse Meer voor hel RIVO mteressant studiemateriaal Het is bekend, dat elders in Europa soort gelijke ontwikkelingen voorkomen. maar men heeft deze nooit op de voet kunnen volgen. Het lagere zoutgehalte van het Veerse Meer deert de haring niet. Maar wekt geen verbazing, want de haring in de Oostzee zwemt in water met een nog lager zoutgehalte dan dat van het Veerse Meer. Voor de beroepsvisserij is de haring niet interessant. Bij gebrek aan na tuurlijke aanwas zou de harïngstand snel zijn weggevangen en bovendien is de kwaliteit onder de maat. Volgens de heer Zijlstra van het RIVO kan deze worden vergeleken met die van de vroegere Zuiderzeeharing, die vaak als .strootjesbokking' werd geconsu meerd. Sportvissers kunnen er zo lang als het duurt wel plezier aan beleven. In de Sont wordt de haring ook als sportvis beschouwd. Mits zeer licht bevist. Zeker tot '78 kan het Veerse Meer, nu al bekend om zijn goede forellenvangst, de sportvissers een welkome aanvulling op hun ,menu' bieden. Zodra de natuurlijke toevoer is afgeknepen wordt de haringvisserij een aflopende zaak. Overigens dienen sportvissers voor het meer een specia le vergunning op zak te heb ben. (ADVERTENTIE!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2