>EN CENTRUM ALS IGENTIJDSE STAL' VOOR NG EN OUD sport- varia Geen Joints' in het IJzendijkse Joint House' VLAAMS JOURNAAL extiA DE FABULEUZE VERJAARDAG ATHONKERSTFEEST IN HULSTERSE EX-LTS DECEMBER 1970 w - Een groep jongeren in Hulst heeft grote plannen fierst. In de oude lagere technische school in het Hout- wil men een kerstviering van tweeënzeventig uur aan li, drie dagen en drie nachten, op .eigentijdse wijze' hou- 5,26 en 27 december wordt de hele benedenverdieping s ingericht als één groot open activiteitencentrum, en ook oud uit heel Zeeuwsch-Vlaanderen wordt ver- opzet van de Hulsterse jongelui is het kerstfeest uit vlak te trekken en het te bestempelen tot waarin mogelijk een relatieverbetering tussen de bereikt kan worden. Dit kan volgens hen niet wan- naast elkaar thuis zit of in de kerk met het gezicht in punt gekeerd. «rdt er daarom in dit cen- Kstreefd. het feest los te na het kerkelijke en van ran vette kalkoenen, witte en glinsterend engelenhaar, is, zijn media die direct met het huidige ge beuren in de wereld en zaken als creativiteit, communicatie, zaken waaraan men moet beginnen. Eén van de initiatiefnemers is Willi am Verstraeten, 19 jaar en kunst schilder: ,We willen iedereen die in het centrum komt, confronteren met dingen waar men in wezen veel te weinig bij stil staat. Bijvoorbeeld vrede die men probeert te bewerk stelligen door vredesweken te orga niseren. Men hoort er ver weg wei over praten maar men betrekt dit soort zaken en andere zo weinig op zichzelf. Of, wie heeft er wel eens gehoord wat het Angola-comité pre cies doet. Om alles te kunnen illus treren zullen zogenaamde universi- teitsfilms gedraaid worden. Het is een middel tot discussie als men deze zaken serieus op zich laat in werken en er meningen tegen afzet Xogisch gevolg hiervan is volgens de jongelui, dat er automatisch een humane verstandhouding tussen de aanwezigen wordt geschapen, die in geen andere kring mogelijk gemaakt wordt. Frank de Schepper (19) brengt deze visie als volgt onder woorden: .De opzet is ipdereen, met welke geeste- u ische wielerbanen hebben weer een druk weekeinde achter de Brussel weid een omnium verreden, in Gent een race achter de krwiji in Antwerpen de medaillekoersen voor jongeren steeds meer "üdacht opener. Opvallend was het dat in geen van de drie sportpalei '«rintsailstrijden werden verreden. Opvallend, zeggen wij met nadruk i'iu Je laatste tijd dit onderdeel van het baanwerk voor veler [stófcte cndeidee" - een groeiende belangstelling geniet. Overigens ziji ie van overtuigd dat het goed stel sprinters van nu (Van Lancker lurnni, Johnson en niet te vergeten onze eigen Leyn Loevesijn :i lai op de Westeuropese wielerbanen zal worden uitgenodigd. '-^Brussel daa r&trick Sercu weinig concurrentie, terwijl hij daar toch 0,1 J® santreden tegen mannen als Roger de Vlaeminck, Ferdinand Bracke "en Stevens Sercu won bijna alle onderdelen en eindigde met 2e Roger de Vlaeminck 13 punten, 3e Bracke met 15 en 4e Stevens (tóB ruDten iGa)t i;d de Zeeuws-Vlaamse Belg Theo Verschueren weinig moeitr .Grote Prijs Tom Simpson' te winnen- Hij won z'n eerste reek' luige moeite waarna Sercu de 2e op zijn naam bracht met Rem Oj, oe 2e plaats. Ir de finale ging Theo als laatste van start, ginf m "lings he' hele pak heen en nestelde zich aan de leiding. Niemant «n poging om hem kwaad te doen zodat Theo op de duur zelf maa ■aiifcliei nam Bij hel. nemen van z'n winstronden legde niemand her ^nrobreed in de weg. Einduitslag: 1 Verschueren de 20 km in iets mee: 8 airmen, 2e Sercu 3e Gilmore. 4" De Geest, 5e Pijnen en 6c Seeüws °Praiir 2 ronden. 1 's u :iebt kunnen lezen is op het AFP-referendum de belg Eddy r4* a* Hoogste uit de bus gekomen bij de verkiezing van sportman van •ar. Een bijzondere prestatie als men ziet dat Pele op de 2e, Rindt op de 7e en Cassius Clay pas op de 10e plaats zijn gekomen. Bij ons weten is een wielrenner nooit zo hoog geëindigd. Het staat nu wel vast dat Nederlands eerste sportpaleis, dat van Rotterdam, op vrijdag 15 januari aanstaande zal worden geopend door prins Claus. Vooi de openingsavond staan onder meer op het programma judodemonstrnucs door Anton Geesink. een optreden door de Marinierska pel en een wielerwedstrijd voor stayers. Op die avond zal amateur wereldkampioen Cees Stam debuteren als professional-stayer. Een dag later begint de zesdaagse vaan Rotterdam met als trekpleister de duo's Post- Sercu en Pij nen-D uyndam Bij de scnaatswedstrijden in Oost-Berlijn zijn de Nederlandse dames het afgelopen weekeinde flink met de neus op de feiten gedrukt. Op de betrekkelijk korte afstanden kon alleen wereldkampioene Atje Keulen Deelstra z-ch in de kijker rijden met een bescheiden 6e plaats op de 500, een 5e olaats op de lOOo en eveneens een 5e plaats op de 1500 meter. De rest van de Nederlandse dames was nergens. De Russin Statkevits werd 2e op de 500 meter en won voorts de drie overige afstanden zodat men in Nederland meteen weet wat men aan die Russische dame heeft. Eerst op de 3000 meter, de sterkste afstand van onze landgenoten, was er na Statkevits cn Seregiua een oe plaats voor Stien Kaiser, een 4e voor Rieneke Demmïng. een 5e voor \tje Keulen, een 6e voor Falkena en een 7e voor Geysen. üit deze uitslagen blijkt wel dat onze dames het in het komende seizoen niet zo erg gemakkelijk zullen krijgen Maar dat hoeft ook niet! Uit het hoge noorden is bekend geworden dat met name de Noren Thomassen, Tveter en Gröndvold reeds vroeg in een uitstekende vorm zerk eren. In een wedstrijd tegen enkele van onze landgenoten vielen aan Nederlandse ziide op Eddy Verheven (die de 1500 meter en 5000 meter won). Nonet Van Dijk en Vink. In weer een andere plaats was vooral Jan Bazen goed op dreef met overwinningen op de 500 en 1000 meter. Cassius Clay heeft met z'n overwinning op Bonavena een bedrag verdiend van cijna twee en driekwart miljoen gulden. Overigens beurde de verliezer ook nog bijna anderhalf miljoen gulden. Voor de wedstrijd Clay - Frazier wordt een opbrengst verwacht van 36 miljoen gulden waarvan Cassius Clay - als hij wint ongeveer 10 miljoen gulden zal vangen In de .Gazet var Antwerpen' wijst een hengelsportmedewerker z'n andgenoten op net onsportieve gedrag van vele Belgen, die de grens iverstesen om op Hollandse wateren flinke porties vaak ondermaatse .•is te vangen en mee naar huis te nemen. Verder zouden zij zich wel eens ■ebuidig maken aan het stelen van appels of peren, het verontreinigen van ilaatsen waar zij vissen, etc. Wij geloven niet dat dat zo'n vaart loopt, 'nsiders beweren rteeds dat er op de meeste kreken althans in Zeeuwsch- iflaanüeren toch veel te veel (wit)vis zit en dat het bepaald niet erg is ils daar forse hoeveelheden van worden meegenomen. En natuurlijk zal er .vel een Belg tussen lopen die zich op andere wijze misdraagt, net zo goed als sommige Hollanders. De Belgische hengelsportmedewerker heeft het -erder nog over het binnenbrengen van vele deviezen door zijn landgenoten nengelaars maar daar willen we het een volgende keer graag nog eens met u over hebben. AKA lijke instelling dan ook. te wekken voor deze manier van toenadering en iedereen over een wel zeer apart spoor hiervoor te laten warm lopen. Je moet het zo zien, we zijn een nieuwe generatie die een kerstfeest passend in deze tijd wensen. Het open centrum moet men. lijk1 mij. beschouwen als een stal van Bethle hem waar mensen elkaar treffen buiten de kerk om. Wij zijn de herders, die over Gods kindje a's symbool van een nieuwe wereld, heenkijkend ons verstaan met de drie uit het oosten. Samenspraak in der minne brengt op den lange duur toch een mentaliteitsverandering met zich mee. Zo'n open centrum zal de jongeren zeker aanspreken. De kerk zal naar mijn idee met kerst ook lang niet zoveel jongeren trek ken als wij via deze opzet. Frank de Schepper hoopt mèt William Ver straeten dat deze eerste keer een goede indruk bij het publiek zal achterlaten. Frank: .Dan zal de vol gende keer helemaal goed Inslaan. William: .Op een gegeven moment hopen we dan ook wat subsidie van de gemeente te krijgen, indien we kunnen aantonen dat alles heel con creet in elkaar zit'. Het ligt in de bedoeling dat de kerngroep zelf zich in het open cen trum opwerpt als stimulator in ge- spreksaanknopingen en in activitei tenontwikkelingen. Eén ruimte zal worden gebruikt als plaats voor cre atieve handenarbeid als boetseren en schilderen. Ook vrije expressie op muziek vormt een onderdeel in deze nieuwe kerstviering. .Voor de men sen die niet direct kunnen communi ceren, hebben we als een soort sti mulantia gezellige slapsticks in pet to', aldus William Verstraeten. kndhuts Kijkuitkwam een kerntje van de jongerenkerngroep van Hulst bijeen. Van links naar rechts: Jo- Hoojt, Annemieke d'Hont, Frank de Schepper. William Verstraeten, Mariette van der Hooft. In het h Paai Kamphuis. ZEEUWSCH-VLAANDEREN ZEEUWSCH-VLAANDEREN IJZENDIJKE Het Joint Home' In IJzendijke Is open. Drie jeugdsociëteiten hebben een eigen onder dak gekregen in het voormalige slachthuis. Elke soos heeft een eigen ruimte tot zijn beschik king .Group Shelter' heeft aan het nieuwe onderko men zijn oprichting te danken. De zeventienjarige Turry Termont, voorzitter van deze soos. vertelde lat de leden van .Group Shelter" voordat zij in het Jude slachthuis terecht konden, hun vrije uurtjes voornamelijk in en rond het .buskotje' op de IJzendijkse Markt doorbrachten. .Er was nu een maal niets anders.' .Group Shelter' richt zich op het publiek van 15 tot 19 jaar. De sociëteit is elke avond open. In tegenstelling tot de andere twee jeugdclubs, wordt in .Group Shelter' geen druppel alcohol geschonken- .Wij kunnen', zo vertelde de blonde langharige Turry. .wel een vergunning krij gen, maar het is vopr ons een principiële zaak Als iemand zo nodig pils moet drinken, laat hij dan maar de kroeg induiken. Wij willen niet dat ln onze soos de sfeer verpest wordt door alcoholmisbruik De bezoekers van .Group -Shelter' houden zich voornamelijk bezig met het languit op matrassen liggen en luisteren naar keiharde .underground' muziek, onder het toeziend oog van een levensgrote affiche van Che Chevara. Het ligt in de bedoeling discussie-avonden te organiseren. .Group Shelter" is. volgens Turry, het best te omschrijven als een onderkomen voor de kabouters. JClub X' richt zich op een geheel ander publiek. De anderen de verantwoording draagt voor de soos, zei dat ,Klub X' meer bedoeld is voor de wat oudere jeugd. .Wij willen die jongeren naar LJzendijke trekken, die anders hun vertier in Knokke zoeken.' In ,Klub X', waarvan de inrichting het gezelligst is, worden dan ook wat meer commerciële platen op de draaitafel gelegd. Er kan niet alleen wat gezellig worden gepraat, wie zin heeft om te dansen, a-x-t <iat JClub X' was eerst ondergebracht in een boerderij De ruimte was er nogal beperkt. JClub X is maar éénmaal in de veertien dagen open. .Wij vinden dit meer dan genoeg, We zijn bang dat indien we iedere week open zijn. zekere verpüchtin gen gaan scheppen. En dat willen we voorkomen. De ouderen uit IJzendijke en omgeving hebben de middag voor de officiële opening van Joint House de gelegenheid gehad eens een kijkje in het oude slachthuis te nemen. De belangstelling hiervoor was niet groot. Frans Harerbeee JDe mensen hebben MENSEN IN HET NIEUWS altijd gauw hun oordeel klaar over jeugdsocicteiten. Nu je ze in de gelegenheid stelt om eens te komen kijken, zie je ze niet. En dat is toch wel jam mer.' Carla de Wolf (18j zwaait de scepter over .Vinegar- neck', een soos die voorheen draaide in een plaatse tijk café. .Vier jaar lang', vertelde Carla, .hebben wij al naar geschikte ruimte gezocht. Ik ben dan ook blij, dat het Oostburgse gemeentebestuur deze ruimte aan ons heeft willen afstaan 1 De opzet van .Vlnegarneck' is bijna gelijk aan die van JClub X' gewoon lekker praten en dansen. .Vinegameck' is eenmaal per week open. Wat de drugs betreft, alle drie zijn het erover eens dat het gebruik, althans Sn Joint House', zelfs, zoveel mogelijk moeten worden tegenge gaan.' ,DE SCHOONHEID VAN OUDE TEGELS' OOK IN HULST Tot 21 december is in het voormalig gemeentehuis van IJzendijke de tentoonstelling Xe schoonheid van oude tegels' te zien. Van 21 december tot en met 22 januari 1971 wordt deze expositie in het Hulster stadhuis onder gebracht. De openingstijden: maandag tot en met vrijdag 8.30- 12.30 en 13.30-17.30 uur; zaterdag en zondag: 15.00-17.00 uur. De toegang is gratis. W OODSTOCK' IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Het lijkt raadzaam om vooral de jongere Vlaamse journaal-lezers er vast op te wijzen, dat .Woodstock over twee weken in de Zeeuws-Vlaamse bioscopen draait. Tijdens de kerstdagen draait deze film in het üuxortheater in Terneuzen en een week later is het oopfestival in het Oostburgse Ledeltheater te zien. ONZE TOPTIEN 1 She likes weeds. Tee-Set (2) 2 Where have I been wrong. The Cats (1) 3 See me, feel me. The Who 3 4 To my father's house. Les Humphries Singers (4) 5 Love is all around. Sandra and Andress (8) 6 Memo from turner. Mick Jagger (5) 7 Hello darkness Shocking Blue <6/ 8 Over and over. George Baker Selection (7j 9 Voodo Chile. Jimmy Hendix <-> 10 Lonely days. Bee Gees (-) Zeeuwsch-Vlaanderen extra top tien tip .Lonely days' van de Bee-Gees kwam deze week, zij he* schoorvoe tend, de hit-parade binnen Jimmy Hendrix .Voodo Chile' de tweede nieuwe schijf op de top tien. Verdwenen: Melanie en Black Sabbath .Chestnut Mare' van Toe Byrds is de alarmschijf. Zeeuwsch-Vlaanderen extra gokt op .The Witch' van The Rattles Wat tegen het fabuleuze verjaarsfeest ran de Spaanse bisschop aan te toeren is. is dat je er altijd zo'n geweldige mentale en financiële kater aan overhoudt. Tenminste, dat is zo sinds de consumptiemaatschappij ons in haar vaste greep houdt. Na het feest bleef de gezinsbegroting zwaar gehavend achter evenals het girosaldo, dat ook veel averij opliep. Eigenlijk zijn we er naar aan toe. We hadden al alles en toch kwam sint weer met een schijnheilig gezicht ons vertellen, wat voor mooie cn nuttige dingen er ter gelegenheid van zijn verjaardag weer allemaal te geef waren. En of we maar zo goed wilden zijn ze te kopen. Daarom ook is het zo bloedjammer. dat er zo weinig kleine winkeltjes meer zijn. Die dringen je met hun assortiment niet in de conflictsituatie, die hebben niet zo'n eindeloos consumptiepark. Een enkel ver horgen verleidertje daargelaten wie is de mens dat hij de volmaaktheid de zijne mag noemen? mag er tussen de voorraad steken. Uitputtend is de keus er nimmer. En de intieme zaakjes die zich aan een enkele branche houden, hebben iets te bieden wat nergens anders te koop is. Het aanbod was dit jaar misschien nog groter en fantastischer dan ooit tevoren, een lust voor oog en oor waar we ons vrijlijk aan konden vergapen. Wij willen wel. consu mentenvrees is ons vreemd de inflatie zal dan i? opmars zijn. de nationale economie zorgelijk, ei was veel te koop en we deden ons best. We kochter en kochten en gaven en er werd voor ons gekoch en we kregen. En toch ontweken we de kater met Want zie toch eens aan. Een schoen kan teel, maa- niet alles. Haar bergruimte is beperkt. Dat wiste? we al jaren en er viel dan ook wel eens iets naast Sommige vierders hadden dit jaar een containe? nodig, ze hadden dan gelijk iets om het afval in ti ■toen. Culinair is het heerlijk avondje nog wel dooi te komen met de hoofdingrediënten als suikergoed en marsepein. Sommigen bleven de proletarische deegman trouw, hoewel zo'n naakte deegvent op de duur op de zenuwen gaat werken en wat is n;< helemaal een stuk opgesierd gebakken deeg met een krent in de oogholte? Dat pr.st toch niet meer bij het feest van de welvaart Het uitpakken der geschenken, indien dit al niet eerder gebeurd is met veel aaaahs en ooohs. De rijm. Er wordt gelachen en dank u sinterklaasje gezegd. Het daagt als men van elkaar afscheid neemt en welterusten zegt. En dat is het hem nu juist. Want de gestolde vreugde :an een deuk krijgen als we de volgende dag mldekken. dat vriend, verwant of maag iets meer ?n duurder gekregen heeft dan tPij. Gelukkig is er nog een alternatief. De kerstman. Door hem kunnen we ons revancheren. Tenminste, als u.e nog een jeetje financiële adem over hebben, 't Bezwaar egen deze, lang niet zo belegen figuur als de ouwe spanjaard hoe fris en krachtig lijkt hij op de ■an hem in omloop zijnde foto's is. dat zijn erschijnen in dezelfde maand valt als dat van zijn. war verluidt, verre neef Klaas, en dat daar januari 'net de gas en elektriciteitsrekening, de telefoonno- a. de verzekeringspremies, om over de verplichte 'et en drinkgelagen maar te zwijgen. En de huis- tuur laat nimmer verstek gaan doch dient zich irimmig iedere maand opnieuw aan, feest of geen eest. En dat gas en die elektriciteit, dat water en lie huur, dreigen met straf als er niet betaald wordt. December is een moeilijke maand. Doch in 'eder gevalDe kerstman naakt met krans en baard -n als het moet. met nog veel meer

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 27