GS zijn bereid suggesties over 'n milieu-commissie te bekijken Oprichting NV brug-tunnel Westerschelde Industriestudies dwingen tot een pas op de plaats Overleg regeling herstructurering landbouwbedrijven Subsidie voor het recreatie-onderzoe COÖRDINATIE MILIEUWERK BIJ PROVINCIE Gs overwegen een voorstel voorzieningen voor gs-Ieden IN JANUARI RAPPORT HAVEN VAN BORSSELE ANTWOORD OP SERIE ACTUELE VRAAGSTUKKEN INZAKE PECHINEY-SCHADE EMM geeft een kerstconcert A. J. Kaland zaak- GS-LID VAN GEESBERGEN: 1 j I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KALAND:VERENIGING VOOR MILIEUHYGIËNE NIET IN DE RAAD VOOR DE LUCHTVERONTREINIGING' MIDDELBURG .Laat de staten zeggen hoe zij zich een staten commissie voor milieubeheer voorstellen. Wij zijn bereid de mo gelijkheden na te gaan, desnoods nota's te produceren. Misschien Is via de commissie, die de werkwijze van de staten bekijkt, te onderzoeken welke opzet voor een dergelijk instituut de beste is, of het een commissie van advies moet zijn, of dat een andere op lossing beter is'. Aldus reageerde gedeputeerde A. Kaland dinsdagmorgen in de Zeeuwse stalen op de suggesties in de begro- tingsbescliouwingcn te komen tot een statencommissie voor milieubeheer. Hij wees erop, dat de provincie een aantal organen, werkgroepen en raden heeft geschapen op het gebied milieuhygiëne en zei: we gaan door. Ais we dan niet meer fungeren als geweten van het volk, dan spijt dat ons. Niet ik heb de deskundigheid, maar die trekken we aan'. De gedeputeerde kon wel iets voelen voor de suggestie de raad voor de luchtverontreiniging uit de beleids- sfeer te halen, maar hij wees erop dat de provinciewet twee soorten commis sies kent: een commissie van voorbe reiding voor de staten en een commis sie van advies en bijstand, die naar zijn mening de enige oplossing zou zijn. Wel attendeerde de gedeputeerde er daarbij op, dat gs wettelijk is gehouden de meeste beslissingen te nemen op het gebied van de milieuhy giëne, .al kan het college natuurlijk ter verantwoording worden Besloten Ten aanzien van de statencommissies wees de heer Kaland er voorts op, dat het seniorenconvent als haar una niem oordeel heeft uitgesproken, dat de statencommissies besloten moeten zijn. ,Als men de lijn doortrekt naar gs, die in beslotenheid vergaderen, dan is het logisch dat ook het beraad van voorbereidingscommissies zich in beslotenheid voltrekt'. Voorts wees hij erop, dat in de huidige raad voor de luchtverontreini ging provinciale, gemeentelijke en maatschappelijke vertegenwoordigers zijn samengebracht, die gs adviseren. .Het meest progressieve schijnt te zijn. het aantrekken van deskundigen van buiten en ook dat hebben we gedaan'. Nog drie concrete mededelingen deed de heer Kaland op het stuk van mi lieuzaken: Het college heeft er geen behoefte aan de vereniging milieuhygiëne Zee land één of meer zetels in de rand voor de luchtverontreiniging aan te bieden. .Gezien de houding van de vereniging, en uitlatingen is het zeer verklaarbaar, dat er een tegenstelling is tussen gs en de V.MZ', zo zei hij. men is op dc griffie op zoek naar een vorm om de mensen, die bij milieu-aangelegenheden betrokken zijn, vaker dan tot nu toe met elkaar! te laten overleggen en zo nodig tot: een betere coördinatie te komen. De heer Kaland wees erop. dat verschil lende afdelingen van de griffie zich met W3ter- en luchtverontreiniging en dergelijke bezig houden en dat behal ve ambtenaren ook de gedeputeerden Kaland en Schliugemann bij deze zaak betrokken zijn. Hij zei dit in antwoord op vragen naar een provin ciaal bureau voor milieuzaken. er zijn in Zeeland nog geen klach ten, die een centrale meld- en regelka- mer noodzakelijk maken. Maar in het RIVAL-onderzoek om Zeeland in te passen in het landelijke meetnet inza ke de verontreiniging zal de vraag worden betrokken zo ja en wanneer Zeeland tot een centrale meldkamer moet komen. hoorzitting rond de bezwaren tegen de kerncentrale, stelde dat de voorzit ter van de vereniging had gevraagd zolang er geen onderzoek naar kern centrales in Nederland is geweest, zo als dat in Duitsland het geval is, en wees erop, dat een ander bestuurslid om die reden om opschorting van de bouw van de centrale had gevraagd. Zo'n opstelling is niet in het provinci aal belang', aldus de gedeputeerde, die een zelfde mening had ten aanzien van de VMZ-verklaring over de Total- vestiging, waarin men zegt .bijzonder fel gekant' te zijn tegen de vestiging, en spreekt van .eenzelfde kwalijke ge dragslijn gevolgd als bij Pechiney'. Kaland: ,Er zijn statuten en er Is een wijze van optreden. De statuten zijn voortreffelijk en zouden het provinci aal beleid kunnen ondersteunen, dat uitgaat van het optimaal behouden van het milieu. Maar het optreden is anders'. De heer A. C. van Overbeeke (pvdai interrumpeerde daarop met de vraag of door een betere communicatie tus sen VMZ en provinciaal bestuur niet een stuk wanbegrip te voorkomen zou zijn. De heer Kaland betoogde daarop, dat men een precedent zou scheppen door de VMZ tot de raad voor de luchtverontreiniging toe te laten. ,Ook het Zeeuws Aluminium Comité, de we reldwinkel, de vogelwachten, het Zeeuwsch Landschap, de projectgroep Rijn-Schelde voeren allemaal legale activiteiten uit en het zou toch te voeren al deze mensen bij de raad voor de luchtverontreiniging te be trekken'. Hij benadrukte in het algemeen, dat naar zijn mening het college ten aan zien van de milieuhygiëne al heel wat deskundigheid bij elkaar heeit ge haald: ,De vestiging van Pechiney is het eerste voorbeeld, waarbij het be drijf vanaf de aanvoer van de grond stof tot en met de verwerking uitge plozen is'. MR VAN AARTSEN IN STATEN VMZ Vrij uitvoerig ging de gedeputeerde in op de vraag waarom gs de vereniging milieuhygiëne geen zetel in de raad voor de luchtverontreiniging willen aanbieden. Hij verwees in dit verband onder meer naar het rapport over de MIDDELBURG Commissaris der koningin mr J. van Aartsen heeft dins dag in de staten van Zeeland gezegd, dat gs .zeer zeker' met voorstellen zullen komen, als zou blijken dat ge deputeerde C. Hoek bij ontslag uit zijn functie in financiële moeilijkhe den zou komen. Hij maakte die op merking, nadat de heer J. A. van Bennekom een suggestie in die rich ting had gedaan door te vragen wat de staten in zo'n situatie zouden kun nen doen. De commissaris zei, dat het er naar uitziet, dat de heren J. van den Bos en M. J. 'van Poelje in januari hun werk weer zullen kunnen hervatten en wees erop, dat er met betrekking tot de zieke heer Hoek wordt onderzocht op welke voorzieningen hij aanspraak kan maken. Inhakend op opmerkingen van D '66- woordvoerder J. Roodenburg stelde de commissaris, dat het probleem niet is, dat de pensioenvoorziening voor gedeputeerden te goed is. maar dat het grote bezwaar is, dat er geen invaliditeitspensioen voor gedeputeer den bestaat. ,De minister van binnen landse zaken heeft tegenover deze kwestie tot nu toe altijd afwijzend gestaan,' aldus mr Van Aartsen, die liet weten dat deze kwestie in inter provinciaal overleg aan de orde is. Jïet blijkt wel, dat de sociale voorzie ningen bepaald niet. goed zijn, als een gedeputeerde na korte tijd uitvalt,' aldus mr Van Aartsen die uiting gaf van zijn waardering voor het werk, dat de overige leden van het college de afgelopen maanden hebben gedaan. MIDDELBURG ,Als we pra ten over een zekere temporise ring van de industrialisatie, moeten we er rekening mee houden, dat we daartoe mis schien gedwongen zijn, eenvou dig omdat we geen terreinen meer hebben. Er zijn zovéél studies aan de gang, dat we in afwachting daarvan pas op de plaats moeten maken'. Aldus dinsdagavond commissaris der koningin mr J. van Aartsen, toen hij voor de Zeeuwse sta ten nader inging op de zeeha venontwikkeling in zuid-west Nederland en het overlegor gaan. Wat Zeeland betreft wees mr Van Aartsen erop, dnt de commissie-Zuur deeg studeert op mogelijkheden voor zeehavenindustrlcterreinen ten oosten van Borssele en bij Ossenisse en Saef- tinge en dat die studie waarschijnlijk in januari gereed zal zijn. In eerste kwartaal van volgend jaar wachtte hij ook een rapport van dc commissie-Klein in Zuid-Holland, ter wijl hij er voorts op wees, dat een commissie inrichting Deltawateren aan het studeren is evenals de com missie Haarsma-Buma over het Rei- nierswaaiplan en het Moerdijkplan. In antwoord op opmerkingen uit de staten over de ontwikkelingen binnen 't overlegorgaan Zuid-West Nederland betoogde de commissaris dat er sinds 6 april geen vergaderingen van bet algemeen bestuur zijn geweest, maar dat het dagelijks bestuur wel enkele malen bijeen is gekomen. .Vanwege al die studies is het moeilijk te overleg gen en te besluiten', aldus mr Van Aartsen. Hij onderstreepte, dat al die studies ook nog moeten worden inge bracht in de commissie-Posthuma in het kader van het nationale zeehaven- beleid. Voorts stond mr Van Aartsen stil bij de situatie in het Waterweggebied, waar Rotterdam ook om uitbreiding van de industrieterreinen verlegen is,- waar de regering een industrieontwik keling op Voorne Putten en Hoelcsche Waard heeft afgewezen ("door de raad van advies voor de ruimtelijke orde ning overigens weer bepleit) en dat men uitbreiding van de Maasvlakte alleen in westelijke richting wil toe staan. wat Rotterdam te duur is. er ook rekening mee houden, dat plaats van de havenmond belangrijk is om te kunnen bepalen of de indus-' trie van Terneuzen kan worden uitge breid in die richting'. Op vragen van de heer C. Th. van Waterschoot (ppr) inzake de Beneluxsamenwerking zei de commissaris, dat men met de sa menwerking op dit gebied nog niet zover is gevorderd, maar dat het be gin er toch is. Hij wees er in dit verband op, dat er begin volgend jaar weer een gesprek zal zijn tussen mi nister Bakker en minister De Saeger, X>e industriële ontwikkeling van de Westerschelde is een zaak van zowel Gent, en Antwerpen als van Zeeland' Uitverkocht Ten aanzien van Zeeland betoogde de commissaris dat er enkele gebieden voor een industriële bestemming aanmerking komen er daarbij op wij zend. dat het huidige Sloegebied met Pechiney en Total nog ruimte zou hebben voor één basisindustrie en dan is uitverkocht. Mr Van Aartsen: industrialisatie verder noodzakelijk is moeten we het oog richten op een havenmond ten oosten van Borssele, niaar daarover is nog geen enkele beslissing genomen, en als we ertoe besluiten zal realisering nog jaren duren. Over Ossenisse wordt gespro ken, maar er is nog niets over beslist in planologisch opzicht en over bestemming van Saeftmge is evenmin veel te zeggen. Dc beslissingen zullen in de staten moeten worden geno- De heer Van Aartsen signaleerde, dat momenteel in Nederland voor verdere zeehavenactiviteiten niet veel ruimte beschikbaar is. Toch moet er naar zijn mening een zekere continuïteit in het beleid zitten en hij wees er daar bij op. dat Antwerpen de linker Schel- de-oever tot ontwikkeling brengt, .met of zonder Baalhoekkanaal. Toen de commissaris stelde, dat de studies over deze materie een uiter mate gecompliceerde zaak vormen, interumpeeide de heer R. Hol (pvda): ,Ik ben me bewust van de moeilijkhe den, maar ik vind het zeer teleurstel lend, dat de studies over Ossenisse zo lang hebben geduurd' Mr Van Aarts en; .Zeker is, dat het gebied nautisch uitermate gunstig ligt Maar er spelen ook agrarische belangen mee, men prefereert daar Saeftinge als indus triegebied boven Ossenisse, men moet MIDDELBURG In zijn ant- woord op de beschouwingen van de statenfracties rond de provin- ciebegroting-1971 heeft mr J. F. G. Schlingemann nog een serie me dedelingen gedaan: STRUCTUURSCHETS: In de loop van volgend jaar komen gs niet een structuurschets voor Midden- Zeeland. Die komt dan in de plaats van een streekplanwijziging, waarvan de voorbereiding en de procedure te veel tijd in beslag zullen nemen. Visserijhavens: In maart-april 1971 zal hmet rapport verschij nen van de studiecommissie con centratie visserijhavens. De me ningen in deze commissie staan lijnrecht tegenover elkaar waar het gaat om de keus voor de cen trale haven, Vlisingen of Breskens. Het is zelfs de vraag of een een sluitend advies kan worden uit gebracht. VEER TERNEUZEN: De veer dienst over de Westerschelde tus sen Terneuzen en Hoedekensker- ke moet verdwijnen. Het is de bedoeling dat een veer voor fiet sers en licht verkeer tussen Ter- neuzen en Ellewoutsdijk in de vaart komt. Er wordt onderhan deld met gegadigden voor de ex ploitatie ervan. Ook de busdiens ten zullen aansluiting op dit veer geven. REIMERSWAAL: Het overleg in de interprovinciale werkgroep Brabant-Zeeland over Reimerswaal ligt op het moment wat stil. De plannen voor verbetering en ver- ruiming van het kanaal door Zuid- Beveland hebben de gedachten over een kanaal van de Wester schelde bij Waarde door de hald van Zuid-Beveland naar Reimers waal in een ander perspectief ge zet. Het lijkt wat moeilijker te realiseren, gezien de andere denk beelden over een toegankelijkheid van een Reimerswaalhaven. Er komt nog een gezamenlijk ge sprek met de minister van ver keer en waterstaat. OOSTERSCIIELDE: De staten krijgen het rapport van de stu diegroep Oostersc'nelde (tegen de afsluiting), zodra dat bij gs bin nen is. Op 24 augustus is de stu diegroep door het college ontvan gen en werd het rapport toege zegd. Het is nog steeds niet bin nen in Middelburg. Mr. Schlinge mann: Misschien zijn ze van hun hobby afgestapt WATERZUIVERING: Gs stellen zich in principe op het standpunt dat het zuiveringsbeheer van an dere dan rijkswateren moet wor den opgedragen aan de water schappen. Een mabtelijke werk groep is vergevorderd met een studie over deze zaak. Er moet nog een algemene maatregel van bestuur afkomen op grond van de wet op de verontreiniging van oppervlaktewater. Provinciale sta ten moeten, vooruitlopend daar op, een verordening voor uitvoe ring van de wet uitvaardigen. BINNENKORT EEN VOORSTEL CONSORTIUM AANNEMERS MIDDELBURG Binnenkort zal een naamloze vennootschap voor de bouw en exploitatie van de vaste oeververbinding Westerschelde worden opge richt. Daarin zullen de provincie Zeeland en de combinatie van tien binnenlandse en buiten landse aannemingsbedrijven (die enkele jaren geleden htm interesse hebben laten blijken) deelnemen. Dit deelde gedepu teerde A. J. Kaland gistermid dag mee in zijn antwoord op de begrotingsbeschouwingen i de Zeeuwse staten. .De staten zal waarschijnlijk al in een van de volgende vergaderingen een voorstel tot oprichting van een NV Vaste Oeververbinding Wester schelde worden voorgelegd,' aldus de gedeputeerde, die er aan toevoegde dat de contacten voor een consortium zijn gelegd en dat over dc financie ring van het project tussen Kruinin- gen en Perkpoldcr overeenstemming is bereikt. .Eerst is nog een volledig akkoord nodig met de rijksoverheid. Waarschijnlijk zal de provincie daar na met een kleine meerderheid dc naamloze vennootschap kunnen bin nenstappen.' De heer Kaland reageerde nog op vragen, die in de staten zijn gesteld naar aanleiding van een bedrag van 13miljoen dat uit de provinciale belastingen moet worden bijgepast voor de exploitatie van het andere tolproject in Zeeland, de brug over de Oosterschelde. ,Het is nogal een belas ting van het budget, maar het belang dat aan deze verbinding moet worden gehecht is voor ons gewest daaraan rechtevenredig,' Geen verlaging ,Gs overwegen geen verlaging van de tol op de Zeelandbrug voor de bevol king van Schouwen-Duiveland', zo moest de heer Kaland aan D '66 fractiewoordvoerder J. Roodenburg la ten weten, die daarop had aangedron gen. Hij achtte dat niet juist in verge lijking met de veertarieven voor de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen. Bovendien wees het gs-lid erop dat het toltarief nog altijd ligt in de orde van grootte van de tarieven destijds op het veer Zierikzee-Kats en dat er sindsdien (1965) een aanzienlijk ,infia- tievoordeel' is opgetreden. De heer Kaland wees er nog op dat m overleg met het bestuur van de NV Brugver- binding Haringvliet wordt gepoogd om te komen tot een verlaging cq opheffing van de tol op de Haring- vlietbrug. Gedeputeerde mr .TM F. G. Schlingc- niann deelde de staten later nog mee, dat de provincie helpt zoeken naar een oplossing voor de exploitatiemoei- iijkheden, waarin het RTM-veer Zi.jpe- Anna-Jacobapolder is geraakt sinds dc opening voor het verkeer van Greve- lingendam, Zeelandbrug en Volkerak- dam. Het gaat daarbij om de vraag: moet dit RTM-veer blijven bestaan? wie moet hier de tekorten dragen? OVERHEID BEREID TOT OPLOSSING... MIDDELBURG De conve nantspartners voor de vestiging van Pechiney in het Sloegebied zullen nader overleg plegen en onderzoeken wat er kan worden gedaan om tot een regeling te komen voor eventuele herstruc turering van agrarische bedrij ven in de B-zone 3 tot 5 ki lometer rond het bedrijf. Ge deputeerde A. J. Kaland deelde de staten dinsdag mee, dat men in dit overleg ook de ministeries van volkshuisvesting en land bouw wil betrekken. Hij verze kerde, dat er van de kant van de overheid de bereidheid is in deze zaak tot een oplossing te komen. De heer Kaland voelde niet veel voor de suggestie van GH-fractievoorzïtter C. F. van der Peijl als provincie het overleg in de convenantscommissie op te schorten zolang er geen integrale schaderegeling is. Hij vond die ,on- grijpbare schade' een belangrijk punt, maar wees op de mogelijkheid van een privaatrechtelijke regeling in dit verband. De gedeputeerde: ,Het hoort doodge woon tot onze taak om tot bepaalde maatregelen te komen, dat is hele maal geen vraag. Maar het zou on juist zijn, nu het overleg op te schor ten. Nu we de ene vorm van schade geregeld hebben, zal dat voor een andere vorm zeker lukken als het nodig'is.' Op een interruptie van de heer Van der Peijl verklaarde de heer Kaland nog, dat het havenschap de gronden in de A-zone uitkoopt. Voorts zag hij wel wat in de suggestie om bij wijze van experiment het agra risch gebied in de B-zone als herstruc tureringsgebied te beschouwen. Voorbelasting De heer Kaland was het niet eens met tijdens de algemene beschouwingen g- maakte opmerkingen, dat in het Pechi- neyrapport voorbij wordt gegaan aan de voorbelasting van het gebied. Hij ci teerde uit het rapport, dat de metin gen voorzwavel-dioxyde in het Sloe tussen 80 en 130 mg variëren en daarmee verre onder de richtlijn van 150 mg per m3 blijven, en dat de belasting door Pechiney slechts enkele mg is. Over de fluorideneerslag citeer de hij. dat wel duidelijk is dat die neerslag is toegenomen sinds de inge bruikstelling van Hoechst, dat er een verdere stijging wordt verwacht, d3t er geen vergelijkbaar materiaal aan wezig is, maar dat als gevolg van de Pechineyvestiging niet kan worden ge sproken van een gevaar voor de men selijke gezondheid. In dit verband betoogde de gedepu teerde, dat ook in de convenantscom- NBP Braakman viert vanavond kerstfeest HOEK Vandaag (woensdag) houdt de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, afdeling .Braakman', een kerstbijeenkomst in de gehoorzaal te Hoek, De bijeenkomst die om half acht begint, wordt muzikaal begeleid door de organiste mevrouw J. de Putter-Scheele. .Horen, zien en schrij ven' is de titel van het gezelschaps spel dat zal worden gespeeld Verder staan er het toneelstuk .Alzo lief heeft God de wereld gehad', dat door de leden zelf wordt gespeeld, en samen zang op het programma. Zaterdag geeft de muziekvereniging EMM te Serooskerke (W) haar jaar lijks kerstconcert in dc hervormde kerk te Serooskerke. Medewerking verleend een koor van ruim zestig zangers en zangeressen, samengesteld uit leden van enkele verenigingen. De algehele leiding is in handen van diri gent A. Joosse. Het concert begint om 20.00 uur. missie wel eens is gewezen op de oriënterende waarde van de gegevens. De heer Kaland: JDe reactie van de deskundigen was dan, we zouden wel duidelijker willen zijn, maar dan is het niet meer wetenschappelijk ver antwoord. We zitten in een ontwikke lingsfase van deze milieuwetenschap, waardoor we een en ander nog niet als een exact sommetje kunnen be zien.' Over de principe-regeling tussen de landbouw en Hoechst en Pechiney over de vergoeding van aantoonbare schade, deelde de heer Kaland nog mee, dat er op 4 december een ak koord tot stand is gekomen en dat dit zo spoedig mogelijk ter bekrachtiging aan de directies van de bedrijn wordt gestuurd. Bij het onderwerp .Pechiney' liet da heer Kaland nog weten, dat er bij het bedrijf op dit moment 212 mensen werkzaam zijn: 23 man hoger perso neel, 55 bazen en opzichters, 56 man administratief personeel, 41 man per soneel met een vakopleiding, 37 man zonder speciale opleiding. Uit Zeeland komen 130 mensen, waarvan 91 van Walcheren en 34 van Zuid-Beveland. MIDDELBURG Jn ona sche samenleving zijn b gels, waardoor men op den in bepaalde nrivê-attira worden belemmerd. Ik grensoverschrijdingen maar ik dacht dat hei trokkenen in ce zaak-S'j; acceptabele en redelijke Bn o, Wrtid stellen, dat het daar gL-.( zone. waarbinnen men ziet van ethiek vsn een functie ten onthouden'. Aldus dinsdagmiddag gedept c3 J. Kaland over de opmerkkja staten gemaakt over <ie h* j kelorum. Hij betoogde, dat ,1 «mee dezelfde functionarissen' «a op functies en activiteiten ah ca -door baar verklaard kunnen wip wees hij erop, dat in de t j'sti bestuur van de PZEM teres gemerkt, dat iets dergelijks het onderwijs geldt: De b partner van een c derwijzezres mag g ven', aldus de 'neer K de. dat het beter zou zijn p mevrouw Stikkelorum de pi haar situatio zou hebben Ten aanzien van deze bre hij er voorts op, dat de p._ derheid van de raad van het 1 zich heeft gesteld achter het beleid, dat het college ti vragen over deze zaakdul' geantwoord en dat de n economische zaken soortcfljï woorden heeft gegeven op ir de kamer. ondemjar vx> t l geen wlnb) :er Kaland. R|| NOTA OP KOMST OVER STICHTING ZEELAND MIDDELBURG Aan de provinciale raad voor de recreatie in Zeeland is een subsidie toegezegd van 75% in de totale kosten 350.000) van het grootscheepse recreatieonderzoek, dat in deze provincie wordt uitgevoerd. .Zeeland krijgt een dergelijke bijdrage omdat het landelijk met zo'n onder zoek het spits afbijt', verklaarde gede puteerde A. L. van Geesbergen gister-, middag in de staten bli de beantwoor ding van de begrotingsbeschouwingen voor zover ze de portefeuille cultuur, recreatie en maatschappelijk werk be troffen. Over de veronderstellingen dat 1970 voor de recreatie in Zeeland niet zo best was uitgevallen kon de heer Van Geesbergen nog zeggen dat het aantal; toeristische overnachtingen in het; voorbije jaar gelijk is aan dat van! 1969. Hij was het met de staten eens dat de financiële situatie voor de toe-I ristische infrastructuur niet zo best is. ,Er is een goede regeling voor particu-i liere initiatieven ontworpen, maar er; zijn geen middelen'. Het enige licht puntje dat de gedeputeerde op dit terrein kon melden was een voor 1971 toegezegde subsidie van 1 miljoen voor het rioleringsplan Westerschou- wen. Gs hebben om een onderhoud met de betrokken ministers verzocht over de toekomstige bestuurlijke vormgeving voor het recreatiemeer Grevelingenbek- ken (in 1971 gaat de Brouwersdam dicht). Het is de bedoeling dat een recreatieschap wordt gevormd en dat daarin deelnemen: het rijk, de provin cies Zuid-Holland en Zeeland en de gemeenten rond het Grevelingenmeer. - Er liggen in Den Haag subsidieverzoe ken voor jachthavens in Brouwersha ven en Bruinisse, maar daarover is nog geen beslissing genomen. De ge suggereerde oplossing om niet meer exploitabele boomgaarden in Zeeland te bestemmen voor de recreatie vond de heer Van Geesbergen niet gelukkig. ,De opbrengst' ervan zal niet groot] zijn. Bovendien zitten er allerlei pla-: nologische aspecten aan'. Gedeputeer-! de Schlingemann zei later nog dat de provincie op dergelijke bestemingen weinig invloed kan uitoefenen. Het is een zaak van de gemeenten'. meest gewenste vorm voor dl komst. Bovendien moot de lui rijksbijdrageregeling daarbij betrokken. Alle gegeven? hi1'"" 1 discussienota worden verwi zal aan de staten worden aai HlIN Nota Dem heer Van Geesbergen was het be-; slist niet eens met de opmerking uit de staten ,dat drie kwart van de uitga ven van het provinciaal opbouwor- gaan Stichting Zeeland in het water is gegooid'. Hij gaf een opsomming de onderzoeken die het opbouworgaan de laatste tijd heeft verricht onder moeilijke personeelsomstandigheden. Op vragen van de heer Van Benne-, kom naar de toekomstige structuur van de Stichting Zeeland reageerde de heer Van Geesbergen: .Onder de huidi ge omstandigheden moeten we pas op de plaats maken. De nieuw te benoe men directeur moet zich eerst kunnen oriënteren op de structuur en de Van Geesbergen £31 VEEL BELANGSTEUNS VOOR VOGEL- EN KLEI DIER TENTOONSTEL!! ZAAMSLAG - De vogel sportvereniging ,Oost-Zeeu®*ï deren' int Zaamslag, houdt 9 januari 1971 een iniena-"»" toonstelling in Zaamslag. De deelname staat open vogels en verder voor komj^S ders, sier- en postduiven, an gels, fazanten, cavias na., koenen en k'eurmuiKn Hoewel de inscnrijftenril"M, met 20 december) nog "L. ken. is er al zoveel belanpw^, de tentoonstelling getOT™.J ganiserende vereniging Mj»«15 nigingsgebouw ,De Po°" jLn.a expositiezaal heeft moeten "j melijk het gebouw Baamslag. Voor de prjsmm- een aantal fraaie pnjaen De tentoonstelling wofdt 0%^ 's avonds om zeven uur ge-' de ere-voorzitter van netora»d-j comité, oud-burgemeester J- van Zaamslag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 24