PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Iabinet komt kamer gedeeltelijk tegemoet a. J. Kaland: ,Raad moet opdracht tot van bestuur pzem onderzoek geven' Verwerking 400 gulden en 3 plus 1 procent in 1971 Vandaag stemming Overlegorgaan vakcentrales komt woensdagavond bijeen 1 Verkeerschaos in de grote steden Vandaag in de krant... ZONODIG STUURT U MIJ WEG' PZEM: hoofd stuk één no. 296 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woenadag 16 dec. 1970 V Bah. MIJ. van CV Brovlnalala (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Roolvink van sociale zaken heeft gis teravond in de tweede kamer een eerste stap gedaan om tegemoet te komen aan de bezwaren van de gehele kamer die waren aan gegeven door de gezamenlijke vakbeweging en onderstreept door een werkonderbreking van een uur eerder op de dag. Namens de regering gaf hij namelijk toe aan de eis van de regeringspartijen dat bij het aflopen van de huidige cao's de 400-uitkering in de lonen mag worden opgenomen. De loonmaatregel die de rege ring vorige week heeft doen ingaan wilde deze aanpassing pas zes maanden na het aflopen van de huidige arbeidsovereenkom sten doen opnemen. jen Uj/l tijdens zijn rede tot het parlement. Minister Roolvink peinst. De regering liet vanmorgen om even voor één uur aan de tweede kamer weten dat het inpassen van de 400 gulden-uitkering in de lonen op het moment dat cao's worden gewijzigd of ver nieuwd, betekent dat de aanpassing van de lonen zodanig zal zijn dat over de eerste drie maan den het aanvankelijk voorgestelde percentage van 3 procent blijft gehandhaafd, terwijl het over de volgende drie maanden wordt gebracht op 1 procent in plaats van 2 procent. Dat betekent dat er een loonsverbetering van een half procent in vergelijking tot de oude regeling is verwe zenlijkt. jECHT (ANP) Het over- J3n van de drie vakcen- Efej5ial zich woensdagavond lagen uur beraden op de Jen van het debat in de kamer over het loonma- igsbesluit van de regering, üédi a tijd komen de ver- U Keuren van NW, NKV aj T/afzonderlijk bijeen. De voor de bijeenkomst van VS1 iverlegorgaan staat nog Nachtelijk beraad president De Jong, de minis- 'ïoolnnk, Witteveen, Nelissen. e m üóink hebben in de nacht i Jiandag op dinsdag. dus ik kamerdebat op het kabi- de minister-president overleg ®l met de fractieleiders van de iWingspartijen over de loon- Cjtlen, die door het kabinet zijn Xa afloop van de besprekin- 3 de ministers niet bereid [Bimentaar te geven. De fractie- „.a Sümet economische deskundi- I®® fracties in het gebouw tie kwartier gezamenlijk beraad A gaven om half drie iets meer Si stelden de fractieleiders dat de fracties onderling weinig - ran opvatting bestond. De 'Ümelzer: ,We hebben een zeer Tan geliik®eriehtheid'- „J :-«Hega Biesheuvel sprak "sumenten'. Hij stelde: ,mijn i ls dat onze argumenten een üadruk hebben gemaakt', tólnagen over het loonbeleid ifi-fractievoorzitter: diet is niet kt. rekenkundig probleem, wk een politiek-psychologisch Hij zei tot slot dat er in -'«lelijk beraad geen conclusies e fa» ;'lrokken. Ook de KVP-fractie- - Mi met enige nadruk: ,er zijn "conclusies bereikt'. 'I DEN HAAG (GPD) In grote delen van het Nederlandse be drijfsleven is dinsdagmorgen het; werk een uur neergelegd als: protest tegen de loonmaatregel Pechiney limiting van het Vlissings «®tebestuur over de vesti- Pechiney in het Sloe Teel bezwaarden kans gege- ;.'\L motieven naar voren te Staten vsten van Zeeland hebben de replieken van het van gs aanhoord (pag. uit Zeeland op pa- ^2,4, 5, 6, 7, 8 en 11. pinnen- en buitenland op pa- ^3 en 9. Ni op pagina 12 en 13. en tv op pagina 15. ;^Jrs en financiën op pagi- AMSTERDAM Tijdens het dins dagmorgen gehouden stakingsuur tje was het stadhuis voor de trouwlustigen niet per auto be reikbaar. Voor dit bruidspaartje zat er niets anders op dan maai te voet de verkeerschaos te ont gaan in de bij het stadhuis gele gen Damstraat. Minister Roolvink kwam met deze te gemoetkoming, nadat de vergadering om hall twaalf voor een uur was ge schorst. Kort voor deze schorsing ver klaarde hij, dat de verwerking van de 400 gulden zou betekenen, dat in de percentages van de aanvankelijk voor gestelde loonstijging een wijziging noodzakelijk zou zijn. Over die wijzi-j ging wilde hij nader beraad plegen met j zijn medeministers. Na de hervatting van de vergadering en de nieuwe concrete toezegging van minister Roolvink, diende de heer Wie- benga (psp) een voorstel van orde in om de debatten af te breken en van-, daag voort te zetten. Dit voorstel werd door de kamer verworpen. De debat ten werden dan ook in tweede termijn! voortgezet. De oppositie kwam in deze; tweede termijn niet op haar eisen te- rug en verwierp het nieuwe voorstel van de regering, de stemming were echter tot vandaag uitgesteld. Tijdens de beantwoording van de ka mer in eerste instantie, dus voor de schorsing, zei minister Roolvink gis teravond, dat het uitgangspunt van de regering was tegemoet te komen aan de suggestie uit. de kamer om in elk j geval het reëel besteedbare loon begin! volgend jaar niet lager te laten zijn; dan dit iaar. De reële loonstijging: kwam het streekvervoer moest echter volgens de bewindsman over de gehele periode worden beke ken. De oppositie nam deze vage toezegging niet en steunde een voorstel van de heer Janssen (ppr) om de regering de, kans te geven tot kabinetsberaad en daarna af te wachten wat de conse quenties van de toezeggingen zouden zijn. Op een opmerking van de heer De Goe de (d'66) of de regering dan aan de ene kant weer wil wegnemen wat ze aan de andere kant geeft, liet minister Rool vink weten daarover nog geen ant woord te kunnen geven. Wel zei gevraagd dat het uitgangspunt regering is tegemoet te komen aan de suggestie uit de kamer om in elk geval het recel besteedbare loon begin vol- STAKING VRIJ ALGEMEEN weg te gaan zitten. De stakingsaktie uniek voor bet naoorlogse Nederland ging vooraf, aan de debatten in de tweede kamer1 over de loonmaatregel. De grote werkgeversbonden hebben hun leden geadviseerd het stakingsuur niet uit te betalen. van het kabinet-De jong. In een Het treinverkeer ondervond zoals ook aantal grote bedrijfstakken mocht worden verwacht, geen vertra ging. Bij de openbaar vervoer-bedrij grote (bouw. metaal, havens) was de staking vrijwel algemeen. De treinen bleven normaal rijden, maar in de randstad Holland bijna! geheel tot stilstand. De radio zenders Hilversum 2 en 3 zijn een uur uit de ether geweest. Hilversum 1 deed niet aan de staking mee. De NCRV zond de aangekondigde herhaling van een hoorspel uit. Het program ma van de schooltelevisie werd afgebroken. in de grote steden werd verschil lend op her stakingsparool gerea geerd. In Den Haag nam het perso neel van de HTM aan de staking deel, maar in Rotterdam bleven trams en! bussen van de RET vrijwel normaal rijden. Bij de Westlandse streekver- voermaatschappij kwamen op alle lij j nen bussen tot stilstand. De directie had de indruk dat de staking zo goed als volledig was. De Haagse taxicentrale constateerde een grotere drukte dan normaal. Dit was duidelijk het gevolg van de sta king van het tram- en buspersoneel. In Voorburg en Rijswijk deden de taxichauffeurs eveneens niet mee aan de stakingsaktie. Schiphol (Zie slot pag. 3 kol. 3) Op de nationale luchthaven Schiphol! werd het werk op alle afdelingen stil- h» Opmerkelijke gebeurtenissen ln Den; gelegd. Binnenkomende toestellen wer Haag: de vrijwel algemene staking; den normaal behandeld, maar tussen! va nhet tram- en buspersoneel, grotei e'f en twaalf uur vertrokken er geer.; drukte bij de taxicentrale en topdruk- vliegtuigen. Bij de KLM werd op vrij te in restaurants en winkels. Op dei we' a"e afdelingen gestaakt. Het werk Loosduinseweg blokkeerden stakende bouwvakkers het verkeer door op de Zie slot pag. 3 kol. 6 BEWOGEN BEHANDELING PZEM-KWESTIE IN STATEN MIDDELBURG Een bewogen gedeputeerde A. J. Kaland voorzitter van het dagelijks be stuur van de PZEM heeft dinsdag in de provinciale staten van Zeeland verklaard niet te zullen rusten 'voor er volstrekte duidelijkheid is over de situatie waarin de PZEM, de directie en het personeel van dit bedrijf zijn komen te verkeren'. Hij vond, dat een opdracht voor een nderzoek naar het beleid van PZEM en directeur niet in de staten thuishoort, maar in de raad van bestuur en de aandeel houdersvergadering; hij zal daartoe alle stappen nemen en de beslissing van de raad van bestuur in de komende staten vergadering mogelijk in ja nuari meedelen. Als de vorm van het onderzoek met name ten aanzien \an de bungalow- bouw van de directeur in Domburg niet de instemming heeft van de sta ten. is de heer Kaland bereid eventue le consequenties te aanvaarden: ,Hel is aan de staten mij dan weg te sturen en het onderzoek op hun wijze te laten verrichten', zei hij dinsdag middag. De gedeputeerde liet in een bewogen verklaring weten, dat hij in overleg met het dagelijks bestuur naar een formulering ;:a! zoeken over de vorm van het in te stellen ondersoek, waar over de raad van bestuur dan moet, beslissen. Daarbij gaf hij ook de ver zekering ue vraag aan de orde te zullen stellen of dat onderzoek moet gebeuren door de externe accountant. In zijn betoog maakte de gedeputeer de duidelijk dat noch het dagelijks bestuur noch de raad van bestuur zijn benaderd door personeelsleden, die bepaalde informaties over een onjuis te gang van zaken bij het bedrijf wel telefonisch, bij bezoek of per anonie me brief aan anderen hebben ver strekt. Deze verklaring van de gedeputeerde vormde de climax van de discussie over de PZEM in de staten, die dins dagmorgen warrig begon. Morgenvergadering Er hadden zich vanaf de vroege mor-; gen in en rond de statenzaal namelijk! allerlei verwikkelingen voor gedaan. Er zou om elf uur worden begonnen, althans dat was de bedoeling. Meestal beginnen de ochtendvergaderingen van de staten om tien uur. maar omdat men het billijk achtte dat gedeputeer den enige tijd namen om nu hun! antwoord voor te bereiden, werd be sloten om ditmaal om elf uur te beginnen. Voordien was er echter al het een en ander gebeurd. De PvdA-fractie was om tien uur bij eengekomen in één van de commissie kamers en tijdens die bijeenkomst' bleek, dat PZEM-personeelsleden via' een contactpersoon enkele leden van de fractie hadden benaderd. Dat wasi gebeurd naar aanleidihg van de uit voerige verslagen in de PZC, in het; bijzonder over de nadere verklaring! van gedeputeerde Kaland Met name waren ae personeelsleden zo liet ae contactman weten er over ge vallen, dat nu de conclusie mogelijk' was. dat personeel op eigen houtje zou; hebben verschreven ten dienste van; de directeur. Zij wensten deze conclu sie niet te onderschrijven. Hierop nam het PvdAstatenlid Don contact op met de administratief ad junct-directeur van de PZEM. drs M. de Bnujne. tevens de interne (niet ae. externe) accountant van cie maat schappij- Dra De Bruijne deelde mee niets van het standpunt van de perso-, neelsleden te weten, maar was desge vraagd wel bereid in de PvdA-fractie te verschijnen. Dit gebeurde. Op grond van hetgeen in de fractieverga dering werd behandeld werd besloten dat fractievoorzitter dr Prins onmid dellijk bij de aanvang van ae staten vergadering om elf uur beraad in het seniorenconvent zou voorstellen. Bo vendien zou hij gedeputeerde Kaland i van de recente gang van zaken op de hoogte brenger.. Dit laatste werd no dig geacht uit een oogpunt van poli tiek fatsn"- ftdHtlilH Het is een bewogen verga dering geworden, giste ren in de statenzaal van Ze» land. De PZEM-zaak was op het belangrijkste punt en daar omheen deden zich allerlei ontwikkelingen voor Elders in deze krant wordt daarover uitvoerig verslag uitgebracht, ook over wat zich in de wandelgangen afspeel de. De gebeurtenissen culmineerden in het antwoord van de gedeputeerde Ka land het dagelijks bestuur van de PZEM zal op korte termijn de raad van bestuur voorstellen oen grondig onderzoek bij het bedrijf in te stellen. De raad van bestuur zal daarover snel een beslissing nemen, waarna in de komende vergadering van de staten - - vermoedelijk volgende maand zal worden meegedeeld, hoe en door w:e het onderzoek zal worden opgezet. Op die manter blijft het ook voor de sta ten mogelijk hun mening over de dan gekozen methodiek kenbaar te maken .Zo nodig kunt u mij dan wegsturen', zei de gedeputeerde Voor deze Zeeuwse bewindsman was het gisteren geen gemakkelijk* dag en da! was ook we! merkbaar, tut alles bleek, dat hij de hele gang van zaken bij de PZEM rich sterk heef. aangetrokken. Voor hem ging het voor a! ook om de plicht van een bestuur der om loyaal te zijn met een functio naris: de afgelopen dagen bewezen, dat de gedeputeerde zich moreel e* bonden ach: deze functionaris te be schermen tegen allerlei aanvallen van buiten, zolang hij de gedeputeerde althans de feiten niet bewezen acht Een honorabele houding, waarvoor ir. de staten naar ons in allerlei ge sprekken duidelijk werd groot res pect bestond. Niet temin beschikt ge deputeerde Kaland over gevoel voor de politieke realiteit misschien zou hij als hij dat had gewild, me; enige moei te deze kwestie door de staten hebben kunnen loodsen, maar dat zou tegelij kertijd heel onbevredigend zijn ge weest. Nog afgezien van eventueel op vallende consequenties: we hebben na melijk begrepen, dat de fracties van PvdA. PPP. en D '66 ln dat geval ais aandeelhouders een beroep op da rechtbank zouden hebben gedaan op grond van artikel 53 van het wetboek van koophandel. De oplossing, die gis teren in uitzicht werd gesteld, ls veel beter en zal vermoedelijk vandaag zon der moeite de eindstreep halen. De oplossing lijkt ons ook daarom juist, omdat het. thans loegezeg de onderzoek zich binnen het for meie PZEM-kader afspeelt. Het da gelijks bestuur stel: nu aan ce raad van bestuur een onder zoek voor en deze raad ver antwoording schuldig aan de aandeel houders (provincie en gemeenten) neemt een beslissing. Dat daarbij scherp rekening zal worden gehouden met wat er in de staten naar voren is gebracht, is vanzelfsprekend, is trou wens ook met zoveel woorden door de gedeputeerde toegezegd. We kregen de indruk dat hij gisteren wel om het eens wat pathetisch te zeggen door de diepste diepten' is gegaan Niet om dat zijn beleid zou zijn afgekeurd op het stuk van PZEM-zaken of zelfs maar ter dLscussie werd gesteld, maar om dat hij was overrompeld door allerlei voor hem kennelijk volstrekt onver wachte gebeurtenissen. Wij willen dat nog met enkele aantekeningen verdu: delijken. De gedeputeerde Kaland schuwt de verantwoordelijkheid niet. maar wenst die wel te dragen op de daartoe geëigende plaats, hij denkt in formele verbanden en verwacht min of meer, dat iedereen vooral ook zijn omge ving eenzelfde houding aanneemt. Vanuit deze gedachtengang werkt hi\ vanuit deze gedachtengang ook ste'.t hij vertrouwen in zijn medewerkers. Wanneer nu blijkt, dat ln zulk een be paald formeel kader in dit geval de PZEM allerlei mensen uit de for mele boot vallen en contacten opne men met politici, met krantenmensen en met anderen, dat zij anonieme brie ven schrijven en dito-telefoontjes ple gen. dan schokt dat deze gedeputeerde duidelijk. Sterker nog: hij begrijpt het niet. want hij voelt zich de gekozen be stuurder tot wie iedereen toegang moet hebben en ook heef:. Bovendien is er bij hem sprake van een grote loyaliteit we wezen er al op met de meest besproken man in deze kwestie, cie PZEM-directeur. Samen met hem bouwde hij de afgelopen jaren een ge heel nieuw energiebeleid op met gun stige resultaten. Deze loyaliteit was echter voor sommigen vermoedelijk juist een verhindering om rechtstreek* naar de gedeputeerde of naar het da gelijks bestuur te gaar.: de voorzitter van dit bestuur en de directeur werden en worden door menigeen als een twee eenheid beschouwd. Deze beeldvor ming speelt bij dit alles een grote roi. De bewustwording daarvan was, naar we aannemen, mede de oorzaak ervan, dat de gedeputeerde uiterst bewogen was Zijn gevoel voor politieke rea'.: teit won het echter: het gevraagde on derzoek komt er. zij het binnen he*, verband van de PZEM. He: eerste hoofdstuk in deze PZEM zaak wordt vandaag afgesloten, he: tweede komt volgende maand aan de orde. Het is nog niet duidelijk hoeveel hoofdstukken er zullen verschijnen, evenmin hoe het verhaal zal eindigen Niet Al deze )ti wikkelingen waren er de oor/aak van. dal de vergadering niet op het afgesproken tijdstip (elf uur) begon: het was pas rijf voor half twaalf toen de commissaris de verga dering opende Tussen elf en rijf voor half twaalf waren de fractievoorzit ters het echter niet eens geworden over de te volgen procedure: zou men (Zie slot pag. 7 kol. 5) KRAAKZWEMBAD ZONDAGS OPEN HASSELT (ANP) Met ze* tegen vijf stemmen heeft de gemeenteraad van Hasselt in Overijssel dinsdaga vond besloten het plaatselijke zwem bad op zondaren enige uren open te stellen. \'a een afwijzing tan de raad van het vorig Jaar is het bad een aantal keren ge-kraakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1