Weinig nieuws tijdens discussie milieuhygiëne Bouw binnen beheers grens zeewering hield Waterschap Walcheren bezig - zoom - Hoechst Vlissingen: volgend jaar eigen bedrijfsschool Manifest van Hulst aan Nederlandse en Belgische overheid foto harry verschuren Albert Heijn wil supermarkt in Oostburg bouwen Oneconomisch INCIDENT ROND VARA-REPORTER OP MILIEU-HEARING HULST GEMEENTE WIL ZICH ACHTER WATERSCHAP VERSCHUILEN...' HOOFDINGE LAND: ,WE VER PRATEN ONZE TIJD' Straffer Rapport Mogelijk Half jaar Gemeenschapswee Vogelwaarde weet opnieuw gestart 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 12 DECEMBEI lïlj I»' Investering driekwart miljoen Opleiding volgens leerlingstelsels VLISSINGEN Voleend j»ar sep- tember beschikt Hoechst Vlissingen over een bedrijfsschool op eigen ter rein. Begin febniari gaat de eerste paal in de grond voor de school, die een Investering vergt van bijna drie kwart miljoen gulden. Aan do school zuilen opieidingën worden geg voor metaalbewerkers, elektromon- teurs, meet- en regelmontcurs en in later stadium operator. Hoechst Vlis singen start de school met 25 leerlin gen. Volgens schatting zullen cr in 1872 50 zijn en in 1976 ongeveer 75, waarmee dan ongeveer het maximum is bereikt. De opleidingen worden ge geven met begeleiding van de leerling stelsels. Volgens mededelingen van Hoechst- directeur ing. H. Friedrich zal met de leerlingen een leerovereenkomst den gesloten voor 2 of 3 jaar. afloop van de opleiding zijn de leer lingen niet verplicht bij het bedrijf in dienst te blijven. De heer Friedrich: ,Men kan elders gaan werken. Wij zijn van mening, dat. een bedrijf met een omvang zoals het onze verplicht is voor de nodige scholing te zorgen. De mensen, die niet bij ons blijven wer ken na de opleiding, zien we later vaak terug via de toeleveringsbedrij ven.* De leerlingen voor de bedrijfs school van Hoechst zullen voor het grootste deel komen van lagere tech nische scholen. De lts in Vlissingen start binnenkort met de opleiding pro cestechniek. Leerlingen die die rich ting gevolgd hebben, kunnen op de Hoechst-bedrljfsschool de opleiding voor operator volgen, waarmee Zee land over een nieuwe opleiding be schikt. De eigenlijke operator-oplei ding zal pas in 1974 kunnen beginnen, maar het hoofd van de opleiding, de heer F. A. Fukkink wil al eerder met enkele mensen beginnen, TRADITIE Met de oprichting van de school zet Hoechst een traditie voort. In Frank furt is ook een grote bedrijfsschool waar tot dusver 2152 leerlingen wer den opgeleid. Overigens is in Vlissin gen ook al in 1967 begonnen met een opleiding voor 9 leerlingen. Nu zijn er ADVERTENTIE 25 leerlingen, die op het moment les. krijgen in kantines en vergaderruim ten. De nieuwe school krijgt een werkplaats van 650 vierkante meter I en twee leslokalen van elk 50 vlerkan te meter. Een leslokaal wordt ge schikt gemaakt voor lessen natuur kunde en scheikunde. Daar kan tevens les worden gegeven aan laboranten. De bedoeling is dat de leerlingen het eerste jaar vrijwel niet in de fabriek komen. In het tweede jaar wordt wel meer aan praktijk gedaan. De heer Friedrich: .Het is niet de bedoeling over goedkope arbeidskrachten te be schikken. maar om goed geschoolde mensen te krijgen. Bij de opzet van de school wordt er rekening mee gehouden, dat de men sen, die hun opleiding starten pas over 5 jaar in het bedrijf of elders zullen werken. De opleiding vergt eerst een paar Jaar en vervolgens moeten de meesten in militaire dienst. Bij de planning van de aantallen leer lingen wordt rekening gehouden met de mensen, die men in het bedrijf zelf nodig zal hebben en met het aanbod van leerlingen. Hoechst-directeur dr ir J. Nijman verwacht niet, dat er een concurrentiesfeer zal ontstaan tussen de verschillende Zeeuwse bedrijven (AKF Goes, Schelde Vlissingen en Hoechst Vlissingen) die binnen eigen huis de scholing verzorgen. ,Er is overleg tussen de bedrijven. Het zal van de aanleg van de leerlingen afhan- Hoechst Vlissingen begint volgend Jaar februari met de bouw van een bedrijfs school. De foto toont de maquette voor de school. (Foto PZC). Dichtbij en veraf, alles kan er op. Scherp en goed belicht. Uw zoomcamera staat voor niets. Hij regelt de belichting. Hij trekt die verre zeilboot dichter bij, maakt de kleine kamer ruim. Dat is modern, dynamisch fil men. kom kijken en vragen bij OOSTBURG Albert Heijn wil van de gemeente Oostburg ongeveer 8700 vierkante meter grond kopen voor de bouw van een supermarkt. Het ter rein ligt tussen de Torenweldelaan, Pastoor van Genklaan, Veerhoeklaan en de omgeving van de sporthal. De raad van Oostburg wordt voorgesteld de transactie donderdag te behande len. De prijs voor de grond Is ƒ34,75 per vierkante meter. Volgens b en w gaat de supermarkt 1300 m2 omvat ten, een oppervlakte die te zijnertijd nog eens met 1300 m2 kan worden uitgebreid. Installatie ziekenhuispastor Dinsdag 15 december wordt ds E. Saraber geïnstalleerd als ziekenhuis- pastoor van het ziekenhuis Lievens- berg te Bergen op Zoom. De installa tie vindt plaats in de aula van het ziekenhuis om 20.00 uur, waarna gele genheid is kennis te maken met ds Saraber en echtgenote. gen, wat voor opleiding zij zullen kiezen.' De heer Friedrich over aard van de opleiding aan de nieuwe school: ,We hebben veel technische mensen nodig. Het onderhoudswerk vraagt evenveel mensen als de pro- duktiekant? Radiopredikant ds A. K. Straatsma (84) overleden In de nacht van donderdag op vrijdag overleed in een rusthuis te Wassenaar op 84-jarige leeftijd ds A. K. Straats ma. die vooral bekend is door zijn radio-bijbelvertellingen .Kent gij uw bijbel'. Ds A. K. Straatsma werd 5 oktober 1886 te Biervliet als zoon van de plaatselijke predikant geboren. Hij studeerde te Utrecht en was vervol gens hulpprediker te Aarlanderveen, Daarna diende hij achtereenvolgens de gemeenten Eikerzee op Schouwen (vanaf april 1913), Oosterzee en Ech ten (Fr), Meppel en Zandvoort. In 1929 nam hij een beroep aan naar Den Haag waar hem in 1951 emeri taat verleend werd. Ds Straatsma be kleedde tal van functies; onder meer was hij vice-voorzitter van de com missie voor de kerk in West-Indië en bestuurslid van de Christelijke Philan- tropische Inrichting te Doetinchem. Voorts was hij als leraar aan het christelijke gymnasium te Den Haag verbonden. Ds Straatsma genoot een grote faam als kanselredenaar; meermalen bevon den zich leden van het koninklijk huls onder zijn gehoor. Naam maakte de bekende Nederlands hervormde predikant ook door zijn vele romans, waaronder He Gantel- boer', .Late lente', ,Uit de kamferkist' en .Kerk in het midden'. De twee genoemde romans hebben het boeren leven van respectievelijk Zeeland en Friesland als onderwerp waarmee ds Straatsma zich bijzonder verbonden voelde. KRITIEK OP OVERHEID IN MOTIE HULST Aan het einde van de bijeenkomst over de milieuhygië ne in de Hulster sporthal, heeft een bijna half lege sporthal (de laatste boot mochten velen niet missen een motie van de Zeeuwse Vereniging voor Milieu hygiëne bij handopsteken aange nomen. De motie was vrijdagmiddag in het werkoverleg tussen de forum leden en de vereniging voor mi lieuhygiëne al besproken en voor bereid, zodat er vanuit de verga dering geen aanvullingen en wijzi gingen konden worden inge diend. De voorzitster van de ZVM, me vrouw mr C. Kannegieter, deelde mee dat het .Manifest van Hulst' zal worden gezonden aan de Ne derlandse en Belgische overhe den. De tekst van het manifest luidt als volgt: .Vanaf heden dient het onverkorte respect voor het geestelijke, lichamelijke en maatschappelijke welzijn van de mens de basis te zijn van ieder handelen van overheid en burgers inzake milieuhygiëne.' He overheid dient met betrek king tot haar zorg voor de mi lieuhygiëne zonder uitstel een in ternationale coördinatie met bin dende traktaten met kracht to bevorderen, om zodoende een slagvaardig beleid te kunnen voe ren, aangepast aan de zich snel veranderende ontwikkelingen van de moderne maatschappijen, op de allereerste plaats binnen de Internationale maatschappij der Benelux, ook op lagere bestuurlij ke niveaus'. He overheid dient hij haar beleid inzake de milieuhygiëne op inter nationaal niveau alle wetenschap pelijke informatie zo snel en zo nuttig mogelijk te coördineren en aan te wenden en deze inbreng te stellen los van politieke en of economische invloeden alleen. .De overheid dient bij haar beleid de herkenbaarheid van de weten schappelijke inbreng, duidelijker dan tot nu toe, voor de burgers aan te geven.' ,De overheid dient op korte ter mijn daadwerkelijk preventieve maatregelen te treffen tencindo op het gebied der milieuhygiëne te komen tot een harmonische Internationale ontwikkeling der maatschappij. De overheid dient bij de individuele aanvraag van elke industriële vestiging steeds de totaliteit van het milieu in het oog te houden.' .Iedere burger dient volledig be reid te zijn om alle noodzakelijke inspanningen ten behoeve van een verantwoord overheidsbeleid inzake de milieuhygiëne te onder steunen, ook wanneer deze in spanning een daadwerkelijk offer voor hem betekent.' (Discussie-panel en vergadering te Hulst in Zeeuwsch-Vlaanderen op 11 december 1970 onder auspi ciën van de .Vereniging Milieuhy giëne Zeeland' bijeen, menen dit manifest te moeren onderschrij ven, mede op grond van de hun bekende regionale acute proble matiek, de milieuhygiëne betref fende,' Slot van pagina 1 logische beslissingen noemde hij de industrialisatie van het gebied rond de Westerschelde. .Het waterwegge bied dreigde te vervuilen, men ging de indutrie uiteraard ook als onder deel van de politiek van bevolkings- en welvaartsspreiding verplaatsen.' Over bestemmingsplannen merkte hij op, dat de meeste gemeenten in deze tijd de bevolking zoveel mogelijk bij dit soort zaken betrekken. Waterstaat is al zover, dat er alternatieve plan nen op tafel komen. De Belgische professor dr K. van Isackers sj. hoog leraar geschiedenis aan de universitai re faculteit in Antwerpen en recente lijk nog te zien in de KRO-documen- taire .Het land der dwazen' kwam met een bewogen pleidooi om iets te ondernemen tegen de gevaren die de ze maatschappij bedreigen. (Er moet een halt worden toegeroepen aan de milieuverontreiniging. Laat deze bij eenkomst uitgroeien tot een kreet, niet alleen gehoord in Zeeland of in Nederland maar in heel dit bedreigde gebied van West-Europa.' Hij riep op om politieke partijen onder druk te zetten en ook op andere fronten de milieuvervuiling te lijf te gaan. Vol gens prof. dr A. Heyndrickx, directeur van het laboratorium voor toxicologie van de rijksuniversiteit in Gent, zal het geen 4 jaar duren of bepaalde Industriegebieden worden onbewoon baar. Zijn landgenoot Coppieters en hij pleitten voor een aanpak van de problemen in Beneluxverbandwaar van tot nu toe vrijwel niets is terecht gekomen. Verscheinene forumleden onder an deren dr Coppieters hekelden de in efficiënte aanpak van milieuproble men. ,In België heeft men, als het op maatregelen aankomt, te maken met maar liefst 5 ministeries', aldus de heer Coppieters. De Belgische kader- l wet op de luchtverontreiniging uit 1964 noemde hij verouderd. Datzelfde geldt voor de wet op de waterveront reiniging uit 1950. Wél komt er binnenkort In België een interministeriële commissie voor dc verontreiniging met eigen statuut, waarmee de eerste basis is gelegd voor een doeltreffender aanpak van de milieuhygiëne. Prof. Heynderickx en hij gingen uitvoerig in op de Belgi sche wetgeving ten aanzien van de milieuhygiëne en de procedures die, wanneer zich fabrieken vestigen, wor den gevolgd. Prof. Heynderickx zag hierin een eerste begin van een goed gereglementeerde aanpak van lucht- en waterverontreiniging en van de meting ervan. De bijeenkomst herhaaldelijk derbroken door kreten uit de zaal Gs Noord-Brabant werken aan nota milieuhygiëne 's-HERTOGENBOSCH Gs van Noord-Brabant stellen momenteel een nota over de milieuhygiëne samen, dit als antwoord op vragen van mr J. N. Scholten, lid van provinciale staten. Mr Scholten wilde onder meer graag weten hoe de organisatie voor het milieubeheer in Noord-Brabant is op gezet, welke controle de provincie uit oefent, of overgegaan wordt tot het instellen van een .provinciale raad voor het milieu' en of op provinciaal niveau studie verricht wordt van de schadelijke invloeden op mens, dier en plant van industrie en andere mi lieu-bedreigende factoren. Met het se niorenconvent hebben gs de afspraak gemaakt dat op vragen van mr Schol ten evenals op de beschouwingen v3n de fracties van provinciale staten pas in de nota geantwoord zal worden. Mr G. Ph. Brokx verzorgt zeehavenbeleid ings Noord-Brabant 's-HERTOGENBOSCH Gs van Noord-Brabant hebben de leden van de provinciale staten een nadere dedeling gedaan over de verdeling van de werkzaamheden in het college van gs voor Benelux-aangelegenheden en zaken betreffende het Overlegorgaan Zeehavenontwikkeling Zuidwest-Neder- land zijn geen aparte portefeuilles in gesteld. De heer?. H. Coppes was tot dusverre belast 'met de zeehavenaan gelegenheden waaronder Reimerswaal. In het vervolg behandelt mr G. Ph. Brokx deze zaken. Mr Brokx beheert de portefeuille Jand- en waterwegen.' liep intussen naar zijn eind, (w man Jan Schaper en regisseur Ar'-i Truyman van .Het land der DrJ schoten hun laatste plaatjes ingedund forum, dat fc* der de medewerking van dn M C burg, de burgemeesters Some»«I Molthoff van Hontenisse en Hui dr R. Eysink. lid van gs van Zimk)7 land. had moeten doen. De heer Verburg werd vervangen ETI-bedrijfseconoom drs G j ju,; spul. de heren Somers en Molthofa! ten tussen het publiek In «nv»? pauzes werd er geld opgehaald om S kosten van de avond te bostnxv Over het batig saldo van de b-'C komst waren de bezoekers het lijk oneens, al noemde mevrouw negieter ze aan het eind van de w .beste vrienden' .want we zijn wel dichter tot elkaar gekomen' Plaatsing microfoon eerst geweigerd HULST Tijdens de vrijdagavond ge houden mflieu-hygiënebijeenkomst de Hulster sporthal, heeft de panel- voorzitter, huisarts W. Eysink, even voor het einde van de pauze, de VARA- radioreporter Nico Haasbroek het ma ken van opnamen willen weigeren. De heer Eysink kennelijk nog geïr riteerd door een vraag van Haasb om wat meer concrete vragen toe te laten wilde niet toestaan dat de mi crofoon van de reportageploeg op de voorzitterstafel werd geplaatst. ,Uw hinderlijk optreden is in strijd met het menselijk fatsoen', zei de heer Eysink, die de correct optredende Haasbroek verder onder meer toevoegde hem .queralant' te vinden. De VARA-verslag- gever, die opnamen maakte voor het radioprogramma ,Dlt is het begin' (za terdagmiddag Vara-radio) trok zich van het ongenoegen van de heer Eysink weinig aan en heeft het maken van ge luidsopnamen ongehinderd kunnen voortzetten. De openbare discussiebijeenkomst in He Dullaert' werd trouwens nog door enkele .incidentjes' ontsierd. De Ter- neuzense kabouters van de Oranje Vrij staat en het aspirant-kamerlid voor D '66, drs W. A. F. Wilbers, kregen toen zij vragen wilden stellen, over onder meer directere acties van de bevolking en de internationale aanpak van de mi- lieupolitiek, te horen dat zij hun kriti- AFSCHEID EN JUBILEA WATERSCHAP WALCHEREN MIDDELBURG In de algemene vergadering van het waterschap Wal cheren is vrijdagmorgen afscheid ge nomen van de heer J. de Visser uit Souburg, één van dc hoofdingelanden. De heer De Visser maakte sinds 1962 deel uit van de algemene vergadering van het waterschap. Dijkgraaf jhr mr G. C. S. Rutgers van Rozenburg sprak bij de aanbieding van een herinne ringsbord zijn waardering uit voor het werk van dc heer De Visser, in welke dank hij ook een andere hoofd ingeland betrok, mej. A. C. de Bruijn van Melis- en Mariekerke, die voor deze vergadering verhinderd was. Mej. De Bruijn heeft het waterschap Wal cheren eveneens sinds 1962 gediend. *s Middags volgde op het Polderhuis nog een bijeenkomst, waarin verschil lende werknemers van het waterschap Walcheren, die onlangs het 25-jarig jubileum in overheidsdienst hadden gevierd, werden gehuldigd. Het waren de heren M. Geerse, hoofdcommies, tevens waarnemend griffier. W. A3r- noutse te Vlisingen, hoofdkantonnier, H. Adriaanse te Westkapelle, technisch hoofdambtenaar eerste klas, de heer Z. Minderhoud te Westkapelle, opzich ter A. A. Lous te Westkapelle, opzich ter C en A. de Wolf te Serooskerke, districtshoofd van de Zuidwatering. Wintertochten van Zeeuwse wandelbond KRUININGEN De Zeeuwse Wan delbond houdt zaterdag een winter- tocht vanuit café Burgel, station Kruï- ningen. De start is om twee uur en de af te leggen afstand bedraagt 15 kilo meter. Het verdere programma voor de serie wlnterwandelingen is 3 januari: Dom burg, start Noordstraat: 6 februari: Cadzand, start Zuidlandseweg; 6 maart: Lewedorp, start café .De Goe de Verwachting'. De starttijden zijn overal bepaald op twee uur en de afstand op 15 km. Na drie of vier tochten ontvangt men een herinneringsteken en iedere tocht wordt in het wandelboekje vermeld. Het is de derde maal, dat. deze win tertochten worden gehouden. MIDDELBURG De algemene vergadering van het waterschap Walcheren, bijeen voor de be handeling van een korte agenda, heeft vrijdagmorgen een groot deel van de vergadertijd gewijd aan een zaak, die naar de me ning van verschillende hoofdin gelanden buiten de vergadering had kunnen blijven, omdat de kwestie in een stadium verkeer de, waarin de bevoegdheden van het waterschap nog niet begon nen waren. Het betrof de aan de hoofdingelanden gerichte brief van de veehouder L. de Looff uit Koudekerke, die op zijn eigen terrein, maar juist binnen de beheersgrens zeewe ring, een woning wil bouwen. De agrariër wil hiervoor ontheffing. maar de bevoegdheid die te verlenen behoort tot de competentie van dc gemeente Valkenisse, uiteindelijk tot die van gs. Gs kunnen in een later stadium, als het verzoek lien heeft bereikt, wel advies vragen bij het waterschap Walcheren. Heeft de pro cedure dus dit stadium bereikt, dan pas kan de algemene vergadering van het waterschap zich uitspreken over dit advies. Men sprak dus in de algemene verga dering van gistermorgen over een zaak, die formeel elders thuishoorde, maar die desondanks nogal wat emo ties losmaakte, omdat verschillende hoofdingelanden-agrariërs het voor een collega wilde opnemen. Bovendien werd onomwonden gezegd, dat de ge meente Valkenisse zich achter het wa terschap wil verschuilen. Dijkgraaf jhr mr G. C. D. Rutgers van Rozenburg lichtte eerst toe. dat het waterschap in deze gten beslissing heeft te nemen. .Het is een gemeente lijke aangelegenheid, eventueel een zaak van gs. en gs. zo is gebleken, nemen een nog straffer standpunt In dan het waterschap.' Het waterschap had inderdaad standpunt ingenomen, door de heer De Looff mee te delen, dat .aan de dispensatie van het boiiwverbod bin nen de beheersgrens door ons geen medewerking gegeven zal kunnen wor den.' In deze brief werd uiteengezet, dat de hoogte van de duinen ter plaatse (Dishoek) niet onaanzienlijk is. doch dat deze hoogte de beheers grens slechts zijdelings beïnvloedt. Het profiel van de zeewering voldoet niet aan de delta-eisen en voor om streeks 1980 zal in dit gebied aan de landzijde de hoogwaterkering v sterkt moeten worden. De door geprojecteerde woning zou vrij zeker onder deze werken vallen cq in de noodzakelijk in acht te nemen reser- vestrook.' Na ontvangst van deze brief van 21 augustus richtte de heer De Looff zich op 5 september tot de hoofdingelanden van het waterschap. In bespreking kwam gistermorgen het rapport, dat het dagelijks bestuur van het waterschap over deze zaak had opgesteld. In dit rapport werd onder meer opgemerkt, dat blijkens nadere onderzoekingen de eventueel door de heer De Looff te bouwen woning bin nen het profiel van de geprojecteerde duinverzwaring zou vallen en derhalve zou moeten worden afgebroken. ,Wij achten het geen juist beleid' aldus het dagelijks bestuur aan de algemene vergadering, .wanneer binnen dit zee- weringsgebied gelegenheid zou worden geopend tot bebouwing, van welke semi-permanente aard ook, waardoor goed en doelmatig beheer van de zee wering zou worden bemoeilijkt.' Bo vendien wilde men een precedent voorkomen, nog afgezien van de vraag of het op de weg van het waterschap zou liggen aan de gevraag de bouwvergunning medewerking te verlenen. Hoofdingeland P. van Liere uit Oost- kapelle nam het voor de briefschrij ver op. He gemeente heeft hem ver wezen naar het waterschap, dat is een zich achter elkaar verschuilen' signa leerde hij, ,men trekt lijnen op papier, waardoor je op een bepaalde manier wordt gehinderd in de uitoefening van je bedrijf. Het betreft hier een groot veebedrijf, dan heb je graag iemand bij de hand om te assisteren (het betreft hier de bouw van een woning voor een zoon van de heer De Looff). Vroeger was het normaal dat de vrouw meehielp in het bedrijf, maar daar kun je toch in deze tijd niet meer over praten. De heer De Looff is bovendien bereid een stuk te teke nen. dat hij de consequenties van deze plaats aanvaard. Daarom zou ik het dagelijks bestuur willen adviseren, de heer De Looff de ontheffing te verle nen. Als agrarische vergadering moe ten we onze eigen collega's niet afval len.' Dijkgraaf jhr Rutgers beaamde, dat de gemeente zich achter het wa terschap probeert te verschuilen. .Maar het waterschap heeft- geen ont heffing te verlenen. Wij kunnen desge vraagd alleen adviseren. Maar zelfs als de polder het goed zou vinden, dan is er altijd nog het college van gs, dat zoals gezegd een straffer standpunt inneemt.' Hoofdingeland W. P. J. Baars uit Mid delburg: ,De heer De Looff moet zich richten tot de raad van de gemeente Valkenisse. Van daaruit moet de zaak gaan rollen.' Hoofdingeland A. Lorier uit Souburg: ,In het streekplan wordt het waarde vol agrarisch gebied genoemd. Voor agrarische bebouwing is alleen een verklaring van geen bezwaar van gs nodig. Het is een bestaand bedrijf. Voor de uitoefening daarvan is deze bouw nodig. Vanuit de ruimtelijke ordening bezien is het mogelijk hier te bouwen.' De vergadering werd hier op korte tijd geschorst om de heer Van Liere gelegenheid te geven een motie op te stellen: ,De algemene vergadering verzoekt het dagelijks be stuur indien gs advies vraagt aan het waterschap, gs gunstig te adviseren. De heer Van Liere trok de motie in. nadat achtereenvolgens gezworene J. A. Janse de Jonge uit Middelburg en de dijkgraaf de positie van het dage lijks bestuur bij het aannemen van een dergelijke motie hadden belicht. Jhr Rutgers: ,Het heeft geen zin om bij de heer De Looff illusies te wek ken.' De heer Janse de Jonge: .Het dage lijks bestuur kan zich niet nu al binden aan een advies, dat misschien over twee, drie jaar wordt gevraagd. Als de heer De Looff verstandig is, neemt hij nu een architect en een advocaat in de arm, dat weet hij binnen een half jaar dat het niet mag.' Nadat besloten was de affaire te laten rusten tot gs om advies vraagt, was het hoofdingeland ir G. Kranen uit Middelburg, die de nutteloosheid van de discussie signaleerde: Hit punt is op de agenda gekomen, maar het is onze taak en bevoegdheid niet. staan er helemaal buiten, zeker in deze fase. We verpraten onze tijd, gaan ten onder aan het papier. Iedere ingeland kan wel een brief schrijven over zaken, die niet tot onze compe tentie behoren.' De heer Kranen werd hierin bijgevallen door hoofdingeland J. P. Ventevogel uit Vlissingen. Maar de dijkgraaf kon het hiermee niet geheel eens zijn: Het gaat om bouwen in het gebied van de zeewe ring. We kunnen niet stellen dat we buiten de zaak staan. Wanneer iemand een brief schrijft aan de algemene vergadering dan hoort ie als agenda punt op tafel te komen. Als het non sens is kan het altijd nog als kennis geving worden aangenomen.' sche toelichtingen moesten beéindto De voorzitter zei na hun opmerkE» dat .zij hun vragen zelf al haddm antwoord' en ging daarna verder rat het behandelen van de schriftelijk gediende vragen. Ook KRO-televislereglsseur Andri Truyman (maker van de documents .Land der dwazen') mengde rich op een gegeven moment in de discussie, door mevrouw mr C. Kanneglctrr, voorzitster van de VMZ, om meer je- gevens te vragen over de bchanddlnj van de tegen de Pechiney-vestlginj gebrachte bezwaarschriften. Mevromr Kannegieter vertelde dat dinsdag m staande de 1692 tegen Pechlney lnf(. braclitc bezwaarschriften zullen nor- den toegelicht. Panel-lid mr dr M, Coppieters voegde daar aan toe dat de eigenlijke behan deling van bezwaarschriften openbaar moet zijn, tijdig en jnet de mogelijk heid van deskundige wetenschappelij ke tegenspraak'. Mevrouw Kannegie ter: ,Maar dan wel voordat de fabriek in kwestie draait'. De Hulster dierenarts W. P. A. i zorgde voor een ludiek moment door een verzameling tanden van koelen, dij alle aangetast waren door fluor, te li- ten zien (enige tijd geleden heeft de heer Colsen al een ketting van dtzt tanden aan mevrouw Kannegieter aan geboden, die vrijdagavond ook doords VMZ-voorzitster gedragen werd). Da heer Colsen betoogde dat alle dieren in Zeeuwsch-Vlaanderen al door fluor en zwavel zijn aangetast. ,Ook de men sen eten boontjes en sla, hoe gevaar lijk zal dit niet worden'. (W HONTENISSE Op initiatief nn da gemeente Hontenisse heeft een un- tal jongeren uit de voormalige te- meente Vogelwaarde besloten om nieuw leven te blazen In de stichting .Gemeenscbapswerk Vogelwaarde.' Het besluit om voor de vier dorpen van oud-Vogelwaarde aparte activitei ten voor de jeugd te organiseren, vloeit voort uil een beslissing van de Jeugdraad Hontenlsse, die meende dat de activiteiten van de (al enige tijd bestaande) Stichting Gemeenschap^- werk Vogelwaarde niet uitgebreid dienden te worden tot de hele ge meente Hontenisse. Op uitnodiging van de gemeente heeft ee naantal jongeren een gesprek gehad en men heeft daaruit de conclu sie getrokken dat er in de oude ge meente Vogelwaarde nog steeds be hoefte is aan het soort activiteiten dis het Gemeenschapswerk Vogelwaarde de laatste jaren heeft georgani seerd. Het nieuwe bestuur van het Gemeen schapswerk Vogelwaarde bestaat nu uit mej. C. Boeykens (Hengstdijk), mej. R. de Bruin (Ossenisse). mej. r. Compiet (Hengstdijk), mej. G. Gelder land (Vogelwaarde), mej. M. Janssen (Vogelwaarde) mej. T. Vink O on waarde). de heer T. van Damme (Vo gelwaarde) en de heer O. W. A. Vosveld (Vogelwaarde). Als eerste programmapunt heeft n« nieuwe bestuur een jueuwjaarsvoe-- tocht' gepland, die georganiseera wordt op de avond van de eersm januari 1971. Het wordt een toent voor jong en oud, met als thema .bezinnen op *71, terugkijken op De deelname aan de tocht over een afstand van ongeveer 10 kilometer staat open voor iedereen van la en ouder. t Andere plannen van het schapswerk Vogelwaarde voor w- zijn het organiseren van de .vierce kunstmaand', de fietsdriedaagse kantiewerkactiviteiten en het ast- ren bij de jaarlijkse avondvierdasg se. Creatieve cursussen gaan van start Onder auspiciën van de stichting ™or sociaal-cultureel werk zun in Sas n» Gent verschillende cursussen van si Belangstellende dames en heren to nen deelnemen aan cursussen Mn arbeid, tekenen, schilderen, P° bakken en boetseren. Het ga» initiatiefnemers niet ul,s'u je vakkundigheid, maar eerder t>m geestelijke ontspanning die deze heden kunnen verschaffen, voora voor een aantal dames zun er p« Voorden die in conönudienst w^11 is het nu ook mogelijk deel De cursustijden zijn: handenarbnn maandagmiddag 13.30-15.30 uur. nen en schilderen: maandagavond 19.30-21.30 uur; pottenbakken en o seren: dinsdagavond ï9-30"^ "Jf. «q handenarbeid: vrijdagavond 19-3<M-> De* cursus handenarbeid op en vrijdag ls een Pamllelcum^.^. men op maandagmiddag door omstan digheden verhinderd is, kan vrijdagavond terecht. u, het De cursussen worden gegeven ui gemeenschapcentrum van de in de Noordstraat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 4