Kritiek op subsidiëring van de waterschappen Acht weken gevang voor heling kruisbeeld Hulster basiliek ,Hete winter' op het loonfront verwacht Hoorzitting ZLM over ontwikkeling O.-Z.-Vlaanderen e HOOFDINGELAND HULSTER AMBACHT: Wie betaalt de voorbereidinoen diikverznmring Baalboek-de Paal Doorbreking van inflatiespiraal voor landbouw zeer belangrijk Vervoerdersprotest tegen wegtransport NV Haven Vlissingen AR-Borsele komt bi jeen in Oudelande P. J. Pollemans vierde 25-iarig ambtsjubileum /l/| Ml# badmotel westkapellt If Truckbestuurder reed onder drankinvloed ADEQUATE REGELINGEN MOETEN FRUITTEELT UIT CRISIS HELPEN Gesloten Caféruzie Befrin van brand in onbewoond pand 10 PSOVINCIAIE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 12 DECEAHïl l»0 HUIST Tijdens de algemene verga dering van hel waterschap .Hulster Ambacht', die donderdagmiddag In de .Koning van Engeland' te Hulst gehou den werd, heeft de hoofdingeland C. P. Schelfhout uit Kloosterzande kri tiek uitgeoefend op het regeringsbe leid voor ile subsidiëring van water schappen. De heer Schelfhout rel het .onduidelijk en allerminst redelijk' te vinden dat voorbereldings- en toezicht- kosten voor werken aan waterkerende reedijken voor de rekening van de waterschappen komen. .Die kosten kunnen ons waterschap met z'n tien tallen kilometers dijk, nog eens een kapitaal kosten en welke Inbreng kan de technische dienst van het water schap er in hebben'. De hoofdingeland verwees onder meer naar de voorbe reidende kosten van de dijkverzwa ring ,Baalhoek-Dc Paal' (waarvan dc aanbesteding op last van de regering is uitgesteld), ,dle tot en met het dienstjaar 1968 al 60.000,hebben bedragen'. De heer Schelfhout betoogde dat het Hulster Ambacht als eenling hieraan weinig zal kunnen veranderen. .Maar de Unie van Waterschappen kan wel licht meer bereiken. Hij was van me ning dat uiterst kritisch bekeken zal moeten worden hoever de overheid zal kunnen gaan. ,Een subsidie van 60 procent in het onderhoud van zeedij ken lijkt prachtig, maar hoe ligt dat. in de praktijk?' De heer Schelfhout zei zich te kunnen voorstellen dat ondanks de nu te verlenen subsidies, de totaalkosten voor het waterschap hoger worden, .doordat van de zijde van ik neem aan provinciale waterstaat eisen gesteld worden, waardoor de werken zo duur worden dat het niet gesubsidieerde gedeelte hoger is dan de 100 procent kosten van voorheen. Eenzelfde verschijnsel ziet men vaak ook Dij onderhoud of reconstructie van tertiaire wegen'. De hoofdingeland vroeg zich af of het waterschap er wel belang bij heeft om de zeedijken te blijven onderhou den, vooral nu het niet is uitgesloten dat de taken van de waterschappen zullen worden uitgebreid met meer specifieke waterschapszaken, zoals de vuilwaterafvoer en de maatregelen ter voorkoming van de (verdere) vervui ling van het algemeen leefmilieu. De heer Schelfhout drong ook aan op hogere rijksbijdragen voor het onder houd van wegen. .Vooral nu er na de verbetering van de vroegere polderwe gen nog nauwelijks gesproken kan worden van wegen voor specifiek landbouwvervoer' Hij vond dat de particulieren (de gebouwde eigena ren) al op allerlei manieren veel be lasting betalen, .waarbij vast staat dat een groot deel van de doelbel as tingen niet terecht komt waar het terecht moet komen'. Dijkgraaf W. P. J. Staal deelde mee dat het Hulster Ambacht aanneemt dat de ,edragen die zijn uitgegeven aan de voorbereidingen en grondaan kopen in verband met de dijkverzwa ring Baalhoek-De Paal door het rijk zullen worden terugbetaald. .Wij heb ben in Den Haag te horen gekregen dat wij Baalhoek niet mogen aanbe steden. maar ook wij gissen op het ogenblik nog naar wat er gaat gebeu ren. Komt er een nieuw kanaal? Zo ja, wanneer en waar dan'. De hee r Staal zei te verwachten dat er binnen een jaar een beslissing genomen zal zijn over het doorgaan en het tracé van het Baalhoekkanaal. Niet-planwegen Zonder stemming is dc vergadering akkoord gegaan met het plan om bijna 9 kilometer nict-planwegen te verbeteren in de gemeenten Hulst en Hontenisse. Men rekent op een subsi die van 45 procent voor de wegverbe- teringen, zodat er een aanvullend kre diet van 9 ton beschikbaar moet wor den gesteld. Dijkgraaf Staal merkte op dat de subsidies nog niet binnen zijn: .Als de wegen niet alle gesubsi dieerd worden, denken wij erover om enkele verbeteringen uit te stellen tot 1972'. De wegen waar het in het plan om gaat zijn in Hulst respectievelijk de Hedwigestraat. de Petrusstraat, de Engelbertusstraat, de Parallelweg en d, Louisa- en Losannestraat en in Hontenisse de Weststraat (zuid en noord) en de Kruispolderdijk. De gen krijgen een kruinbreedte var meter. De hoofdingeland R. Rottier had bezwaar tegen dat de eigenaren i gronden langs de te verbeteren wegen nooit vooraf in de plannen gekend worden. .Het gaat achter de rug van de eigenaren om, die dan maar door de publieke pressie akkoord moeten gaan. Deze wijze van doen 's erg onaangenaam voor de grondeigenaren, zij worden geforceerd om dingen goed te vinden'. De heer Rottier doei de met name op de verbetering van de Slikstraat in Hulst, die alleen her steld wordt als ook de Losannestraat gedaan wordt, .terwijl dat een weg Is waar bijna geen gebruik van gemaakt wordt'. Voorzitter Staal wees erop dat de cultuur-technische dienst het verlenen van een subsidie voor de Slikstraat afhankelijk heeft gesteld van een ge lijk herstel van de Losannestraat. .Het is geen kwestie van eigenaren dwin gen. Maar wij moeten eerst de subsi dies afwachten voor er met de grond eigenaren gepraat kan worden'. De vergadering nam verder eensgezind het besluit om de presentiegelden op te trekken tot respectievelijk 40.— per vergadering voor de hoofd ingelanden en ƒ20,per commissie vergadering. Tot nu toe waren de bedragen 25.— en 12,50. De reisKos- tenvergoeding voor iedere bijeen komst bleef gehandhaafd op 5, Zonder opmerkingen ging de vergade j ring akkoord met het vaststellen van de begroting voor 1971, de voorlopige rekening 1968 en enkele begrotlaswij zigingen en de deelname voor ƒ20.000,aan aandelen in de Neder landse Waterschapsbanl- NV (dijk graaf Staal: .Dat zal de financiering voor ons in de toekomst zeer zeker vergemakkelijken'). De geloofsbrieven van de nieuw benoemde hoofdingelan den werden door een tweetal tommis sies onderzocht en in orde bevonden, zodat In januari 1971 naast de herbe noemde hoofdingelanden. 23 nieuwe leden htm intrede zullen doen. Aan het einde van de bijeenkomst werd afscheid genomen van de hoofd ingelanden B. de Bruijcher. C. Schelf hout, W van Dixhoorn, A. Verschue- ren. R. Rottier. J. van Damma, J. Mangnus, J. Reuser. C. van Hootegem en J. Lauwere. Zij zullen na een zittingsperiode van 6 Jaar niet meer terugkeren in de algemene vergade ring. De heren De Bruijcher en Schelf hout zullen als gezworene deel gaan uitmaken van het dagelijks bestuur van het Hulster Ambacht. De heer Staal bracht de vertrekkende hoofdingelanden dank voor hun in breng, .vooral in de moeilijke aan loop-periode'. NCB-VOORZITTER IN TILBURG: (Van onze correspondent) TILBURG De regering heeft woens dag loonmaatregelen genomen waarte gen de werknemersorganisaties sterk hebben geageerd. Het zal van het' parlement afhangen of men de rege ring zal steunen. Ik hoop het, maar ik verwacht, dat we een .hete winter' tegemoetgaan.' Aldus prof. dr F. KricI- laars, voorzitter van de Nederlands Christelijke Boerenbond tijdens een donderdag in de Tilburgse schouw burg gehouden algemene vergadering. Prof. Kriellaars noemde de doorbre king van de inflatiespiraal voor de landbouw een uiterst belangrijke aan gelegenheid. Ook vorig jaar had hij dezelfde wens uitgesproken. ,Maar de ze hoop is ijdel gebleken. De inflatie Is speciaal in het najaar 1970 in een sneltreinvaart toegenomen. Die ont wikkeling zou men kunnen noemen een gebrek aan discipline bij het Ne derlandse volk. Nagenoeg een ieder verlangt een belangrijke verhoging van het inkomen doch tegelijkertijd eist men van de overheid de beschik baarstelling van meer financiële mid delen voor een groot aantal op zich zelf meestal mooie doeleinden. Het is tot nog toe niet mogelijk gebleken door een goed samenspel tussen over heid en bedrijfsleven te komen tot een krachtige bestrijding van deze in flatiespiraal. De kosten van de agrarische bedrijven en gezinnen worden hierdoor in ster ke mate bepaald. Dit goeddeels in tegenstelling met de ontwikkeling van de opbrengstprijzen die zich zeker op korte termijn weinig aantrekken V3n de kostenontwikkeling in Nederland.' Aldus de NCB-voorzitter. De bedrijfsresultaten van de varkens houderij en de champignontelers wa ren in het afgelopen jaar redelijk goed. De akkerbouw kende een rede lijk goed oogstjaar 1969-1970, dank zij goede prijzen voor aardappelen en uien. De opbrengsten in het nieuwe jaar vallen tegen en de prijzen zullen zeker lager zijn. Geen wonder, dat men in die sector die geconfronteerd wordt met een voortdurende stijging van het kostenpeil in het kader van de EEG hogere prijzen verlangt. Die prijzen zijn al enige jaren bevroren, met name geldt dat voor de granen en de suikerbieten. De prijsverhogin gen in de sector rundveehouderij gaan meer moeilijkheden opleveren. Wat de melk- en zuivelprodukten betreft: ge leidelijk aan wordt het duidelijk dat ernstige verstoring van de markt door de sterke uitbreiding van de melkpro- duktie in 1968 voorbij is. De Tote overschotten van boter en melkpoeder zijn goeddeels weggewerkt. Frof. Kriellaars verwacht, dat een 'erho- ging van de melkprijs met twee cent per kg om allerlei redenen redelijk en nodig is. Fruitteelt De situatie in de fruitteelt is minstens even slecht als die van vorig jaar. Het EEG-interventiebeleid voorkomt alleen dat de prijzen nog dieper dalen. Ver betering kan alleen worden bereikt door een snelle inperking van de pro- duktie. Prof. Kriellaars verwachr, dat de nieuwe rooipremieregeling mpt een uitkering van bijna ƒ2900 per hectare perspectieven opent. De Nederlandse fruitteelt zal zich naar zijn mening moeten gaan richten op rassen waar voor het. Nederlandse klimaat het meest geschikt is. Bovendien moet de afzet worden gerationaliseerd. Finan ciële medewerking van de overheid is daarbij noodzakelijk De varkenshouderij heeft gedurende een paar jaar aantrekkelijke opbreng sten gekend. Het ziet er echter naar uit, dat men vooralsnog rekening moet gaan houden met een matig prijspeil, vooral van de produktiekant zal een evenwicht tussen vraag en aanbod tot stand moeten komen Een soortgelijke ontwikkeling doet zich voor ten aanzien van slachtpluimvee, Prof. Kriellaars had niet gedacht dat zijn vorig jaar reeds aangekondigde teruggang van de prijzen in de leghen nenhouderij zo sterk zou worden. .Het heeft vele pluimveehouders zwaar ge troffen. Een echte verbetering laat nog op zich wachten en kan alleen tot stand komen door middel van een produktle aanpassing in EEG ver band.' De NCB-voorzitter merkte vervolgens op dat hij volkomen staat achter het standpunt van het landbouwschap ten aanzien van het doorbreken van de prijsbevriezing. Het. zal onredelijk zijn wanneer prijsverhogingen zouden uitblijven omdat men het in EEG- verband onvoldoende eens zou kunnen worden over maatregelen in het socio- structurele vlak.' Prof. Kriellaars laakte in dat verband het standpunt van de heer Mansholt. Maatregelen op het structurele vlak leiden volgens de NCB-voorzitter pas na verloop van vele jaren tot resulta ten, De landbouwbedrijven kunnen bij het sterk stijgende kostenpeil en aan merkelijke inkomenstoename bij het. gros van de bevolking terecht aan spraak maken op verhoging van de bedrijven. Prof. Kriellaars merkte bo vendien op dat het onjuist is de agrarische sector ten aanzien van structurele aanpassingen als achterlijk te bestempelen.' Flexibel ,Een feit is dat de landbouw in Zuid west-Nederland blijk heeft gegeven zich snel en flexibel te kunnen aanpas sen aan de veranderende omstandighe den.' Aldus prof. Kriellaars Verdere wensen van de NCB zijn: 'snelle in werkingtreding van de grondbank verbetering van de fiscale regeling vooral te aanzien van bedrijfsinveste ringen en een versnelde toepassing vooral ten aanzien van bedrijfsinveste- geling. Prof. Kriellaars had over het algemeen de indruk, dat regering en diverse politieke partijen meer begrio tonen .voor de redelijke behoefte en wensen van agrarische zijde op het vlak van het belastingbeleid.' De NCB-vergadering stond reeds enigszins in het teken van het in 1970 te vieren 75-jarig bestaan. Er zuilen dan talrijke activiteiten worden ont plooid. waaronder toneelvoorstellin gen en een ledenreis naar Italië. Het hoofd van de juridische dienst van de NCB, mr W. van der Vleuten, hield een uiteenzetting over de hinderwet, die ook in de landbouwsector een niet te verwaarlozen rol speelt. De verga dering ging bovendien akkoord met de begroting voor het jaar 1970 en de daaraan verbonden wijziging van de contributieregeling. Voor mestvarkens. fokvarkens, kippen en kuikens gaat de contributie omlaag evenals het maxi mumcontributie bedrag dat nu vastgesteld op 300. DEN HAAG (ANP) Ruim 130 inter nationale vervoerders, aangesloten bij NOB-wegtransport hebben bij staats secretaris Keyzer (verkeer en water staat), prov. staten van Zeeland en liet gemeentebestuur van Missingen telegrafisch geprotesteerd tegen het voornemen van dc NV Haven Vlissin gen onder meer te komen tot de oprichting van een overheidswegtrans- portbcdrijf. De vervoerders besloten hiertoe tijdens een donderdag gehou den vergadering, in Bunnik. Volgens de vervoerders wordt bij de oprichting van een overheidswegtran sportbedrijf voor de Vlissingse haven het particulter initiatief uitgesloten. In het telegram wordt er op gewezen dat in dit vervoer al jaren door Zeeuwse vervoerders wordt voorzien en dat deze vervoerders volledig geëquipeerd zijn om ook het toenemend transport in de haven van Vlissingen voor hun rekening te nemen. De vervoerders (aandeelhouders in de NV container- en treilerexploitatie mij. CETEM) zouden bereid zijn om nieuwe investe ringen te doen om aan de eisen van de verladers tegemoet te komen. Het bestuur van NOB-wegtransport voegt hieraan in een telegram aan het Vlis singse gemeentebestuur toe bereid te zijn bemiddelend op te treden tussen de NV Haven van Vlissingen en de Zeeuwse vervoerders. De wens wordt geuit om als gesprekspartner deel te kunnen nemen aan een gesprek over deze kwestie. Dijkraad Nieuw Neuzenpol- der stelde geschotten vast HOEK Aansluitend op de algemene vergadering van het waterschap .De Verenigde Braakmanpoldere' is don derdagmiddag nog een .korte' vergade ring gehouden van de dijkraad van de Nieuw Neuzenpolder. Het dijkgeschot over het jaar 1971 voor de calamiteu- ze polder Nieuw Neuzen werd vastge steld op 29.102,22, voor het voorma lige waterschap Loven- en Willemsker kepolder op ƒ949,68 en voor de voor malige Vlooswijkpolder op 64,65. Ookwerden de voorwaarden vastge steld voor het rapen van broed- en mosselzaad op de vooroever van de Nieuw Neuzenpolder. De begroting over 1971 werd goedgekeurd. De be groting is sluitend en vertoont eer post onvoorzien van 2000. OUDELANDE De AR-kiesvereniging in de gemeente Borsele belegt donder dag 17 december een vergadering in het. verenigingsgebouw te Oudelande. AR-raadslid in de raad van Borsele J. A. van de Guchte zal op deze bijeen komst spreken over ,wat is christelij ke gemeentepolitiek' en wethouder E. Baerends (ar) van Borsele zal aspec ten van het gemeentebeleid belichten. De vergadering is toegankelijk voor zowel AR-leden als belangstellenden en begint om acht uur 's avonds. Na de twee inleidingen is er gelegenheid tot het stellen van vragen en kan er gediscussieerd worden. OOSTBURG Donderdag vierde de heer P. J. Pollemans. deurwaarder van 's rijks belastingen te Oostburg, zijn 25-jarig ambtsjubileum. Op een zeer informele receptie in hotel De Zwaan' te Zuidzande kwam een groot aantal collega's en belangstellenden de heer en mevrouw Pollemans felicite ren. Velen lieten hun felicitaties verge zeld gaan van een geschenk. Op wens van de jubilaris werden geen toespra ken gehouden. INITIATIEF VAN DE KRING HULST LANDBOUW MOET SNEL STANDPUNT BEPALEN HULST De kring Hulst van de Zuidelijke Landbouw Maat schappij zal eind februari 1971 een speciale hoorzitting beleg gen over het thema ,Oost> Zeeuwsch-Vlaanderen, land- bouwland of industrieland'. Het ligt in de bedoeling om enkele leden van gedeputeerde staten voor de bijeenkomst uit te no digen. De hoorzitting zal ook voor niet ZLM-leden toeganke lijk zijn. Dit deelde de heer J. W. Scheele, voorzitter van de kring Hulst van de ïandbouw- maatschappij donderdagavond tijdens een algemene vergade ring in Hulst mee. ,Het dringt zich hoe langer hoe meer aan ons op, dat er in deze streek ontwikkelingen aan de gang zijn, die voor ons als agrariërs (en toch ook wel middenstanders) van de grootste betekenis zullen zijn. Het is daarom erg belangrijk dat wij ons daar tijdig in verdiepen', zei de heer Scheele. Als ik op de televisie zie dat er nog maar een klein stukje van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen ongeschonden zal blijven, dan moeten wij daar spoedig een standpunt over bepalen'. Ook de heer C. P. J. van Iwaarden, directeur van het bureau grond- en pachtzaken van de ZLM, ging nader in op de te verwachten ontwikkelingen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Alleen al het feit dat er veel vaagheid is, wijst erop dat er een sneeuwbaleffect te verwachten is, dat het ene plan het andere meetrekt'. De heer Van Iwaar den vond dat de inspraak van de iburger zelve' helemaal niet tot zijn recht komt. ,Het gebeurt allemaal bin nenskamers'. Hij wees erop dat er voor de landbouw ingrijpende veran deringen zullen komen, nauw samen hangend met de kwestie Baalhoekka naal. de ontsluiting van de westelijke Schelde-oever, het industriegebied bij Ossenisse, de vaste-oeververbinding (,Die nu wel in een vrij vast plan omraamd is') en de bestemming van het Land van Saeftinge. De heer Van Iwaarden legde er de nadruk op dat de Zeeuwse landbouw tegenwoordig .niet meer alleen de dienst uitmaakt, zoals enkele tiental len jaren geleden'. Sprekend over de aandacht voor het leefmilieu meende da heer Van Iwaarden dat ,de club van de ïeeuwse vereniging voor mi lieuhygiëne echt niet degene is die dat alleen geëntameerd heeft. Ook de landbouw, met name ZLM-voorzitter ir Prins, is één van de eersten ge weest die een stem over het leefmi lieu heeft laten horen'. Het was aanvankelijk de bedoeling geweest dat ZLM-voorzitter ir J. Prins donderdag al een inleiding zou houden over de ontwikkelingen in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. maar de heer Prins bleek plotseling verhinderd te zijn. Kringvoorzitter Scheel: ,Ik mag niet zeggen waar hij naar toe moest, maar 't was een erg belangrijke zaak'. Lood De algemeen secretaris van de ZLM. A. Korteweg, die ir J. Prins verving, vond dat de gedeprimeerde stemming ln de landbouw deed denken aan het gezegde iinet lood in de schoenen lopen'. De heer Korteweg zei dat er in' de laatste 20 jaar iedere dag 30 agra riërs uit de landbouw wegtrokken, variërend van landarbeider tot zelf standige. Hij verwachtte dat het aantal zelf standige ondernemers in de komende tien jaar nog wel met de helft zal verminderen (momenteel zijn er nog ongeveer 17.000 in Nederland). De factor arbeid wordt steeds duurder, f ADVERTENTlgf lot I asra 1 ■Wd!» >nns«3.. verhuurt tot 1 april 1971 volledig ingerichte apputea»i één maand drie maanden 450 maar de boer heeft een vrij geringe De prijzen zijn Incl stijging gekregen. In tien jaar steeg! water en excl elektriciteit^^ de melkprijs voor de boer met 220. procent, maar voor de consument f per maand met 54 procent. Ook de tarweprijsj raag folder: tel. 01187-353 steeg voor de boer met 22 procent, maar de consument betaalt voor het vb rood 90 procent meer dan tien jaar geleden', betoogde de heer Korteweg. Sombere geluiden kwamen er ook van de heer J. Markusse, hoofd van de sociale afdeling van de ZLM, vooral ten aanzien van de situatie in de fruitteelt, die hij .verschrikkelijk erg' noemde. De heer Markusse vroeg zich af of .men in de fruitteelt niet bezig is zo lang door te gaan. tot men geen stuiver meer overhoudt'. In een overzicht over het bijna afge lopen bedrijfsjaar in de landbouw, betoogde kringvoorzitter Scheele dat het jaar in zijn totaliteit een zeer middelmatig boerenjaar was. .De graanopbrengsten vielen niet mee en ook de aardappeloogst 1970 wekt geen optimistische verwachtingen'. De heer Scheele zei dat te verwachten is dat de opbrengst van de suikerbie ten gemiddeld in de sfeer van 45 ton per hectare zal liggen. De wereld marktprijzen voor suiker liggen op een zodanig niveau, dat de prijs van de halfvette suiker dit jaar waar schijnlijk ook zal gelden voor de ma gere suiker'. Tijdens de goed bezochte bijeenkomst van de kring Hulst, werden verder korte inleidingen gehouden door de heren G. Paauwe (directeur van het ZLM boekhoudbureau) en J. de Lange (hoofd verzekeringen van de ZLM). De heer De Lange deelde onder meer mee dat de premies voor de autover zekeringen aan het begin van 1971 niet verhoogd zullen worden, terwijl de kortingen voor de auto's van 3f 40 procent gebracht zullen worden. TERNEUZEN - De vrtós* stuurder J. B die volgens dt te tepolitie onder drankinvloui tb de is woensdagmiddag rond vin tegen een personenauto gered*» ke werd bestuurd door R t uit Terneuzen. Het ongeluk op de weg tussen midden- en sluis. B die een tractor met otim bestuurde, reed in de richting Tea zen en raakte daarbij van zijn helft toen Van de H. naderde uit 1 tegenovergestelde richting, bij 1 aanrijding ontstond veel ms<m schade. Kanaal door Walcherea tijdelijk gestremd In verband met het in gebruik van de nieuwe kanaalbnig te Midi* burg op zaterdag 19 december ls ba m gedeelte van het Kanaal door Wee» *5 ren te Middelburg tussen 13JM a F* 16.00 uur voor de doorgaande km vaart gestremd. BELANGRIJKSTE TAAK VOOR TOEKOMSTIG Drs P. Bukman: Minister Lardinois wijzigde beleid' STEENBERGEN Tijdens een gadering te Steenbergen van de Ne derlandse fruittelersorganisatie van de afdeling West-Brabant en Sint-Philips- land heeft de tuinbouwsecretaris van de CBTB, drs P. Bukman, verklaart dat het belangrijkste wat het toekom stige kabinet in zijn zittingsperiode moet realiseren zal zijn het creëren van ruimte voor .blijvers' en .wïjkers' in de fruitteelt. Hij doelde daarbij op adequate regelingen ten aanzien van levensvatbare bedrijven om deze vei lig door de huidige crisis heen te loodsen. De huidige maatregel acht drs Bukman onvoldoende. Het beleid ten aanzien van diegene die met de fruitteelt willen stoppen noemde hij de laatste tijd royaler. Hij vond het een bedroevend feit dat de overbruggingsregeling voor de' fruitteelt nog altijd gebonden is aan de vermogenspositie. Die clausule moet er uit. Een krediet moet ver leend worden als er liquiditeitstekor ten optreden, ongeacht het eigen ver mogen van de fruitteler. Pas dan houdt men die bedrijven in stand die nog levensvatbaarheid bezitten', aldus drs Bukman. Hij constateerde dat mi nister Lardinois zijn beleid veranderd heeft. Diet langer toont hij zich de blijde optimist wanneer het er om gaat concurrentiegevolgende subsidies in andere EEG landen aan te pakken. Hij is nu bereid om, indien er aanwij zingen zijn dat deze maatregelen be staan, deze ook in Nederland in te voeren. Als Brussel dan zegt dat het niet mag. kan hij er voor zorgen dat die maatregelen ook in de andere lidstaten niet langer mogen worden toegepast', constateerde de CBTB-se- cretaris. Hij kondigde aan dat de minister van landbouw bereid is de POLITIERECHTER MIDDELBURG DIEFSTALLEN LEIDDEN TOT SLUITING KERKGEBOUW MIDDELBURG De Amster dammer O. beleeed zijn passie voor antiek onbevangen: ,Ja, ik vrij met mooie dingen', ver trouwde hij de politierechter toe, even onbevangen als hij de heling van een uit de basiliek van Hulst gestolen kruisbeeld bekende: ,Ik weet het, ik weet het, meo culpa.' Met twee Am sterdamse kennissen had hij in mei of juni, O. herinnerde zich dat niet zo goed, een reisje naar Hulst gemaakt. Daar waren ze uit een autobus gestapt en voor politierechter mr W. F. van So- linge bracht O. de lokatie tot enkele hoofdpunten terug. .Je stapte uit en je had alles bij de hand, er was een kroeg en een kerk.' O., met zijn passie voor antiek, hande laar en restaurateur. liet de kroeg links liggen en koos voor de kerk, hoewel bij de behandeling van zijn zaak enige twijfel bestond over de nobelheid van zijn optreden in het bedehuis. Maar het werd in leder geval niet bewezen geacht, dat O. mede de hand hail gehad in de dief stal van het uit 1710 daterende kruis beeld. waarvan de restaurateur zelf de waarde schatte op 4000 of meer.' Dat was anders gegaan, zoals O. ter zitting schetste. Terug in de bus had den zijn reisgezellen E. en De G. die ook al voor de kerk gekozen hadden hem het kruisbeeld getoond. O. had zich toen gehaast het beeld in kranten te wikkelen, omdat hij vond dat het erg opviel. En nu wilde O. zonder terughoudendheid erkennen, dat hij het beeld van E. had .aangenomen en onder zich gehouden', maar hij had er geen idee van waar het beeld geble ven was. Voordat men het weer bij hem weghaalde had hij het achter een gordijn geplaatst en .er steeds naar gekeken.' Maar bij O's passie voor antiek was er de benadeelde rk-parochie van Hulst, die mede in verband met deze en enkele andere diefstallen de basi liek van Hulst voor het publiek had moeten sluiten. Gevolg is dus geweest, dat thans veel minder mensen van de kunstschatten van de basiliek kunnen genieten, zoals officier van justitie mi J. Blok in zijn requisitoir aanstipte. De offtcier trok bovendien in twijfel, of alleen de magische kracht van het antiek O. tot de heling had aangezet. Er lag nog een tweede feit, dat O. tenlaste werd geled: heling van twee zilveren kandelaars, Hollands werk uit 1680 met Haagse keuren, die hij voor 2800 verkocht, waarvan hij 80( eigen zak stak. Deze kandelaars hij eveneens van E. en De G. aangeno men. In zijn kring is O. de enige, dit soort voorwerpen kan helen, heeft verstand van antiek en kent de afzetkanalen, aldus de officier, die tot een eis kwam van acht weken gevan genisstraf met aftrek van het voorar rest. O. is sinds 2 november gedeti neerd in het Huis van Bewaring te Middelburg O's verdediger, mr F. K. Adriaanse. wees er in zijn pleidooi op. dat E. en De G. beiden hebben verklaard, het beeld te hebben weggenomen. De he ling van het beeld bracht hij in ver band met de koorts, die zich van liefhebber en handelaar meester maakt: de schoonheid van het beeld zette hem in vuur en vlam. De raads man, de terminologie van de fabeltjes krant volgend, schilderde zijn cliënt af als een vrije vogel, wie het verblijf in het Huis van Bewaring bijzonder zwaar valt. Hij vroeg de politierech ter daarom O. een zodanige straf op te leggen, dat hij met de kerstdagen weer in Amsterdam kan doorbrengen. Maar de politierechter liet zich ook door O's laatste bede ,ik kan alleen maar consideratie vragen, laat me er in Godsnaam uit' niet vermurwen. De politierechter schilderde de zaak af als eigenlijk heel zwaar, omdat het om grote bedragen ging, een hele nare zaak bovendien, omdat het zo gemakkelijk is uit voor iedereen toe gankelijke kerkgebouwen te stelen. Het vonnis was conform de eis. acht we ken met aftrek. Voor de politierechter diende donder dagmorgen voorts nog de nasleep van een ochtendlijke cafëruzie in Terneu-, zen, die door de herkomst van de deelnemers een internationaal karak ter droeg. Drank speelde een domine rende rol in deze zaak en de meest matineuze dronk kwam op naam van de in Terneuzen verblijvende Duitser R. A. K. die had verklaard deze mor gen van de 4e oktober vijftig glazen bier te hebben gedronken. Dat had weer tot gevolg dat hij de politie in haar corrigerende taak begon te be lemmeren, toen deze een bij het. ge vecht betrokken Fransman per dienst auto wilde afvoeren. Terwijl een hoofdagent pogingen ondernam de Fransman op de achterbank te neste len, begon de Duitser aan een been van de Fransman te trekken. Na een eis van twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en een boe te van 250 subs. 25 dagen hechtenis bepaalde de politierechter de boete op 100 subs. 10 dagen hechtenis. De Duitser C. A. M. die tijdelijk in Axel verblijft, had dezelfde Fransman met kracht tegen de straat gesmeten en een andere Fransman een flinke vuistslag toegediend. Hiervoor werd hem een boete van 100 subs. 10 dagen opgelegd. Er was 150 subs. 15 dagen geëist. steun aan de afzet niet alleen ln d* sfeer van de veilingorganisaties le ril len zoeken. ,Het is de taak van bet bedrijfsleven hier op in te spelen'. Ten aanzien van de voorzieningen voor diegene die de fruitteelt wen- sen te verlaten was drs Bukman opti mistisch gestemd, al meende hl) dal de maatregelen nog te vee! zijn alge- stemd op het aantal bunders in plain van op het sociale element: een tits- te zaak dat een kleine zelfstanip zijn beroep niet langer kan uitoefe nen. Tevoren had de secretarisdinc- teur van de MFO, ir A. Groot, de EEG-maatregel in de fruitteeltsector onder de loep genomen. Hl) vjeeser op dat ln alle lidstaten thans «u> maatregelen die verband houder at produktieverhoging zijn verboden.En effect van de nieuwe rooipremlerct» ling moet worden afgewacht, jils de» premie succes heeft dan kunnen m hier in een klein aantal Jaren uit di crisis komen', aldus lr Groot. Hl) sprak de verwachting uit dat In het komende jaar in Nederland 4 k 5C00 hectare fruitaanplant zal worden ff rooid. Hij achtte het voornemen tw de EEG om eens per vijf jaar m ie hand van een enquête de situatie ir. de fruitteelt te beoordelen niet effec tief genoeg. .Gezien de desastreme gevolgen in de afgelopen tien jaar is het de vraag of het houden van eer enquête alleen wel voldoende is1, vroeg ir Groot zich af. De termijn van vijf Jaar vond hij ln ieder geval te lar.g. MIDDELBURG - De Middelburg brandweer is gistermiddag omstreeks twee uur uitgerukt voor het b'.usea van een begin van brand in een om* woond pand in de Korte Gistsbaai De hierin nog hangende glasgordijnen waren In brand geraakt. Men ver moedt er was namelijk een rw kapot dat de jeugd rotjes ma: binnen heeft gegooid waardoor de trage in brsnd is geraakt. De is vrijwel nihil. Gezinsdienst voor gehandicapten in chr. geref. kerk Zaterdag 19 december zal er voor tweede maal in Goes een. terra»® worden gehouden die speciaal gene is op de geestelijk gehandicapten, w dienst wordt belegd door e*n com®£ sie bestaande uit leden van de cMS* lijke gereformeerde kerk. de gereK»- meerde kerk. de Nederlands beng* de gemeente en de vrije evangeusa» gemeente. De dienst wordt ge..o- in het gebouw van de chrlsteUjkgf- formeerde kerk. In deze die®»-* voorgaan ds W. van de Koou Haamstede. De dienst vangt aan om 1 uur 's middags. Kerkelijke mutaties NED. HERV. KERK Beroepen te Hollandsche YtMJ Kooien te Werkendam; te!Soort»* Polder (wijkgemeente Ens WW® burg) J. Richter te Zoelen; te Zo"; J. den Tonkelaar te Bussum. JUiW men de benoeming tot «JWPgl van de evangelisatie te HardegaTOP dc heer G. Beekman le dankt voor Bpetgum-Engelen-Msrs^ drs J. de Roo. kandidaat te V - bert (nadere beslissing). GEREF. KERKEN Beroepen te Boerakker H van Ma nen te Eibgergen-Rekken: te rend P. M. Brouwer te paratoir geexamineerd en beroep verklaard kandidaat P. A. de erts Singel 215 te Dordrecht GEREF. KERKEN VRHGEM. (BUITEN VERBAND) Beroepen te Oost-Flevoland Xg merbec-k te Apeldoorn, te Elnano W. G. Rietkerk te Barendrecht- GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Sunn5s.de (VS) den Boer te Ridderkerk. Bedank t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 10