i DOMINEE LEEMANS VAN BRESKENS WIL DE MENSEN LEREN UMDENKEN' sport- varia extw Marlies en Tony verscherpten twee zwemrecords .Vroeger moest je feitelijk manusje van alles zijn It DECEMBER 1970 SKENS De talrijke hervormde kerkeleden, die 's zondags zijn woord van de kansel komen luisteren, probeert ds J Leenmans te Breskens met zijn wekelijkse .column' in de .Hervormd Zeeuwsch-Vlaanderen' te bereiken. Alle dominees van Zeeuwsch-Vlaanderen schrijven in dit rffiad, maar de meesten benutten de hun toegemeten ruimte als een soort van agenda of informatierubriekje over te! verleden al een hoop eraiidmet mijn schrijverijen. hi begrijpen je meestal bet is vaak een deel van tr.:sien dat er over valt. Zij 5 met over voldoende hu- klinkt misschien allemaal ahartig voor hen. Hoewel, l« zeggen, in Breskens valt het e». Dat heb ik vorig jaar 'snerkt bij mijn officiële in- ei enige dat ik met mijn ;a beoog is proberen de te bekeren in hun men- i *11 ze. zoals de Duitsers 3S .umdenken'. overigens niet weg. dat ds |ta5 m Breskens al eens op iórd heeft gehad. Een kwes- «m nog steeds erg dwars de gemeentelijke herindeling wsch-Vlaanderen. Hij vindt altijd een onrechtvaardige s: naar zijn oordeel veel belangrijke Oostburg bij- eslo lEe omringende plaatsen enjn vaandel heeft gekregen. 1 klad op zijn minst de naam a mpjwe gemeente kunnen ver re Bt heb suggesties genoeg. 'Wangen vond ik een prachtige Zelf heb ik gezegd: noem de H West-Zeeuwsch-Vlaanderen a eik geval niet Oostburg. taiK'ourg zoals men nu zegt -zéfe mij nogal germaans in t- iiümans heeft destijds heel wat W» in de kerkbode met zijn Eorer de herindeling gevuld. Jk heb een schrijfverbod Wa Ik mocht niet meer over de herindeling schrijven. Op een dag kwam ds Van de Vlugt bij me. Ik zei tegen hem: ik weet waarvoor je komt. Ik moet stoppen met mijn schrijverij over de herideling. .In derdaad, hoe raad je het zo?', zei ie. Ik had het namelijk voelen aanko men'. Profetisch schreef ds Leen- mans in één van de kerkboden voor dat de klop op de deur van eindre dacteur van De Vlugt uit Terneuzen viel: .Hierachter zet ik nu maar een punt. Mij als .mederedacteur' zou een .veto' opgelegd kunnen worden. Grenzen worden hedentendage zo maar makkelijk weggewerkt of ver legd. maar het is ook weer zo. dat er .ergens" een grens is inzake het al of niet toelaatbare van wat men schrijven mag'. Ds Leenmans vertelt: ,Er zijn heel wat mensen die me dit geschrijf over deze kwestie kwalijk hebben genomen. Een goede bekende schoot me op een keer aan en zei: Je maakt je volslagen belachelijk met die stukjes. Breskens is helemaal niet onmondig geworden door die herindeling. We zitten per slot van rekening met zijn vijven uit Bres kens in de nieuwe raad. ,De man had de intentie van mijn geschrijf niet begrepen. Het was niet de be doeling om personen te kwetsen en dat heb ik hem ook uitgelegd. Benedenburgerlijk .Het is benedenburgerlijk. dat heel Zeeuwsch-Vlaanderen maar één kerkbode heeft. En daar moeten we het dan met zijn allen mee doen. Ds Leenmans is ook bepaald niet tevreden over de kerkgang der Bres- siaanders. Jn dit kille seizoen mag je blij zijn als je per dienst honder vijftig mensen van de 2.450 leden in de kerk ziet. Werkt het weer een beetje mee. dan zijn het er hooguit tweehonderd', zoals hij ook wel eens in een van zijn .gemeenteberichten' heeft laten uitkomen, zijn de aanwe zige kerkeleden naar zijn gevoel niet altijd mensen die uit overtuiging maar uit gewoonte naar de kerk gaan. Voorzichtigheidshalve citeerde hij toentertijd de woorden van een geïnterviewde collega: .Op de kansel heb ik vaak gedacht: hoe ik het ook zeg. ze vertrekken geen spier. Ik zag alleen maar: pepermunten innemen en op horloges kijken'. Met zijn eigen woorden bedoelt ds Leenmans nu. dat de buitenkerkelijken in veel gevallen uit spontaan gevoel eigen lijk een betere belijdenis naar Gods woord ten toon spreiden dan ae kerkelijken. Bijbels omkleed: ,de kinderen der wereld zijn verstandi ger dan de kinderen des lichts'. On geïnteresseerdheid in de kerk veraf schuwt hij dan ook, waneer deze zich tijdens de dienst uit via luid- jttNEUZEN Het is Marlies Vercruysse en Tony Veerman gelukt! "«nsdagaiond wisten zij in het inslructiebad .De Honte' in Terncu- 'wee Zeeuwse zwemrecords te verbeteren. Marlies Vercruysse. op i'f naam ook het vorige adspirantenrecord op de honderd meter wolslag van 1.33.8 sec. stond, verbeterde haar tijd met 0.1.8 sec. p) ring als eerste van start, en onder de luide toejuichingen van haar o-'utman-clubgenootjes wist zij zich naar de nieuwe recordtijd te '"•unmen. Nauwelijks had zij aangetikt, of het bleek, dat haar aanval kt vorige record was geslaagd. Een ware luchtsprong van haar «ffler maakte al gauw genoeg een einde aan de onzekerheid. Marlies p onder haar vorige recordtijd gebleven. 'I hadden gemikt op 1.31.5 seconden', vertelde zij. nadat ze zich ^vermoeid uit het water had laten hijsen .Het is echter 1.31.6 berden'. De. veertien-jarige Marlies maakte zich echter niet druk om MENSEN IN HET NIEUWS dat het niet helemaal volgens plan was verlopen. .Wat is nu j® bende seconde?'. Wanneer het gebrilde zwemstertje haar volgende ptag gaat ondernemen om een record aan stukken te slaan? Zij jet het echt nog niet. Ik moet eerst weer een tijd trainen. Ik moet 'ensiotte onder mijn nieuwe recordtijd gaan zwemmen'. En ^"jeloks heeft zij dit gezegd, of ze duikt het water in om weer ,Tsr's de training deel te nemen. De zestien-jarige Tony Veerman wist het adspiranten- en herenrecord iioiiderd meter rugslag op 1.12.9 te brengen. Het vorige record (1.13.9) stond ook al op zijn naam. Het was overigens niet de beste tijd, die de Scheldezwemmer op dit, nummer heeft gemaakt. Tijdens clubkam pioen schappen liet hij een tijd van 1.12.8 voor zich afdrukken. Deze recordtijd kon toen niet erkend worden, omdat er geen officiële tijdmeting was verricht. Vandaar ook, dat Tony afgelopen woensdag avond de honderd meter in 1.12,5 af wilde leggen. De reden waarom dit r.iet is gelukt?. Ik zou het echt niet kunnen zeggen. Maar misschien komt het wel. doordat de trainer tijdens een poging een record te verbeteren geen aanwijzingen mag geven. Ik wist dat niet en ik geloof dat het een nadeel is geweest'. Volgend jaar is Tony adspirant- iwemncr af Met ingang van 1 januari gaat hij over naar de heren. Dat is ook de reden waarom hij nog snel eventjes een aanval op zijn tiger, record heeft ondernomen. .Wanneer ik 1 januari bij de heren zwem, kan ik mijn adspirantenrecord niet meer verdedigen. Ik wilde het toch nog wel een tijdje houden, vandaar'. bijzondere kerkdiensten, huwelijken en andere kerkelijke aange legenheden. Ds Leenmans daarentegen ageert met zijn zeventig krappe regeltjes per week ,ik hou me niet aan en ik ben niet de enige die recalcitrant is') tegen actuele zaken op werelds, lande lijk en regionaal gebied, allemaal bezien in het licht van de gods dienst, die naar zijn idee verkeerd terechtkomen of onrechtvaar dig worden behandeld en zijn afgedaan. Terneuzen bijvoorbeeld, dat zesdui zend doopleden heeft, waarvan zeker zo'n duizend vaste kerkgangers zijn. kan toch makkelijk een eigen blad LinKSD0nu6r financieren. Gemeenten die lang niet zo groot zijn, hebben een eigen kerkblad. Ik hoef alleen maar te denken aan een vroegere gemeente waar ik heb gewerkt, die telde slechts negenhonderd inwoners maar had toch een eigen kerkblad'. Ds Leenmans noemt zichzelf een linksbonder. Dit houdt onder meer in dat hij nimmer meer zal mogen voorgaan in specifieke bondsgemeen- ten als Arnemuiden. Putten en Er- melo. Het is een bondsdominee na melijk niet toegestaan de liturgie te veranderen en gezangen in plaats van psalmen op te geven. „Alhoewel ik gelijk ben gebleven aan de frisse bonders, kan ik toch niet meer anders dan ik nu doe. Als ik een liturgie ombuig dan doe ik dat bewust om achteraf gesprekken te laten ontstaan'. Maar nog altijd rust er volgens de gereformeerde bon ders binnen de hervormde kerk een vloek op deze ingrepen. Ds Leen mans: .De gereformeerde bonders ruchtige houdingen als cue .van ten wanneer het gaat om het uit spreken van veto's. Ze spreken hun veto uit over ritmisch zingen, over nieuwe vertalingen' en over interpretaties van de bijbel'. Liefhebbers van gymnastiek en tumen op hoog ni veau kunnen vanavond terecht in de grote oelenzaal van het hoger instituut voor lichamelijke opvoeding aan de watersportlaar. 2 te Ger.t. waar om acht uur demonstra ties zullen worden gehouden door eliieploegen uit Noor wegen en Hongarije. Het betreft hier ploeger, uit Oslo en Boedapest die op tal van internationale demonstra lies ereprijzen hebben weggesleept De Noorse ploeg bestaat uit dames, die uit Hongarije uit heren. Vrijwel alle gymnastische en turnoefeningen komen aan de orde Volgende week zaterdag en zondag wordt de eerste internationale schaatsontmoeting van dit seizoen gehou den. namelijk de jaarlijkse wedstrijd tussen de Noren en de Nederlanders. In 1968 kregen onze landgenoten in Oslo een fors pak slaag. Ze wonnen geen enkele afstand en moesten genoegen nemen met 220 punten tegen de oren 323 punten. Vorig jaar bleven Schenk, Verkerk, Bols cs op de eerste dag na de 500 en 3000 meter, op gelijke hoogte met de Noren, namelijk 136 om 136. Dat beloofde een overwinning omdat onze landgenoten op de afstanden voor de tweede dag '1500 en 5000 meter» sterker dan de Noren werden geacht. Het mocht evenwel niet zo z:-n Op slecht ijs eindigden op de 1500 meter Gronvold en Fornaes vóór Verkerk en Schenk, hetgeen onze landgenoten al op een achterstand zette. Toen ooit Guttormsen nog beslag wist te leggen op de zege op de 5000 meter, was de (eerste) overwinning voor Nederland verkeken. Einduitslag 1 Noorwegen 280, 2 Nederland 264 punten. Overigens hadden onze landgenoten het nog nooit zover gebracht tegen de Noren. In het persoonlijk klassement eindigde Schenk op de eerste plaats Er zouden voor hem nog tal van titels volgen. Op de wedstrijden van volgend week eind komen we nog terug Inmiddels wordt in de kringen van organisatoren ai weer volop geblikt in de richting van het volgende wielerseizoen. Zo zal de kalendervergadering voor de provincie Zeeland waarin de koersen voor volgend jaar worden vastgesteld begin januari al weer wor den gehouden. Zoals gewoonlijk komen de comité s en verenigingen bijeen te Terneuzen. nu in hotel JDes Pays Bas' en wel op zondag 10 januari te 14.30 uur De organisatoren *b de ernge N«J«kJjuaie- ker. de Am*tel Gold Race hebban een klein suoca*ja geboekt door hun wedstrijd te mogen verschuiven van zaterdag 3 april naar zondag 28 rnaari 'i maart wat namelijk nogal ongunstig omdat de volgende dag. zondag 4 maart, de Ronde van Vlaanderen wordt verreden en twea klaadekera achter eikaar trekt de renner* niet to etg De startplaats wordt Heerlen in plaats van He: mond. Eddy Merck* ia dezer dagen met z'n gezin voor aan langdurige vakantie naar de Italiaanse Dolomieten ver- trokken Hij wil tot omstreeks half januari daar blijven en niet aan wedstrijden denken Wel neemt hij een flei* mee want half januari moet hij vlak na z'n thuiv komst een criterium in Brussel rijden en een man al* Merck* kan zich niet permitteren daar t« falen. Vandaar die fiets mee Overigens zal het Belgische wielerfenomeen M sen niet helemaal uit zijn gedachten kunnen verbannen. Hoe zou het ook kunnen. Bovendien heelt hij losgelaten dat hij volgend Jaar een serieuze poging wil wagen om het werelduurrecord te verbeteren Of hij die poging wil ondernemen tn Mexico. Rome of Milaan, weet hij not •net al geeft hij zelf wel de voorkeur aan Milaan Maar Merckx i* een duur betaalde beroeps renner, die voor vrijwel alle* overleg moet plegen met z'n bazen dus dié zullen ook wel uitmaken waar een eventuele poging het best kan worden gewaagd In verband met de reclame uiteraard a En dan hebben we deze week al geruime tijd eerder dan voorgaande Jaren kennis kunnen nemen van het parkoers voor de Ronde van Frankrijk. Een wat vreemde ronde waarin de renners en volgers zelfs mei vliegtuigen zullen worden vervoerd van aankomst naar de volgende etappeplaatsen Dat moest wel omdat d» ronde ook veel korte.- is dan de meeste van z'n voorgan gers. weet dat de Internationale Wieier Unie destijds heeft besloten dat dergelijke ronden niet langer meet mogen zijn dan 4000 kilometer en niet meer dan 20 ritten mogen bevatten. De totale afstand bedraagt nu 3660 k::. verdeeld over 20 ritten Na de start in Mulhouse op 26 Juni is er een rustdag op 3 Juli in Le Tourque*. en op 9 Juli te Orcieres-Merlette. Voorts zijn er enkele dagen met halve ritten zodat de renners meer rust krijgen dar. in voorgaande jaren. Zoals u zich zult herinneren hebben tal van Tourrenners, onder anderen Jan Janssen, daar voor gepleit. Overigens betekent dit niet dat de Tour van 1971 een zacht eitje gaat worden Vergeet dat maar Bij bestudering van het parkoers blijkt het tegendeel Met name op 13 juli is er een beklimming van de Super Bagneres <!8 kmi die niet veel zal onderdoen voor de beruchte Ventoux. Voor de mannen die nog voldoende adem overhebben volgt dan de dag daarop een toch* over vier hoge bergen, de Peyresourde. Aspin. Tourmaic en Aubisqtie. De man die na afloop van die etappe in het geel wordt gehesen, zal wel de overwinnaar van de Tour 1971 zijn. Tot slot nog een herinnering. Zondagmiddag in de Gentse Kuip de Grote Prijs Tom Simpson achter de dernay's met ónder andere Verschueren, Pijnen. Sercu. Altig etc. CHRISTIAAN K0RTEKNIE: 3 HOEK Het is de 81-jarige Christiaan Korteknie niet aan te zien dat hij zijn leven lang zware arbeid heeft verricht. J)at komt doordat ik oneindig veel fiets. Daar blijf je fit bij". Adriana Korteknie-de Die (75) zegt: .Nog elke dag pakt ie de fiets als ie de kans beeft. Op een dag rijdt Chris naar Cadzand en terug'. Korteknie fietst graag die kant uit, omdat hij heel wat jaartjes in Cadzand heeft gewoond. .Zelf ben ik geboren op Kats. Ik kom uit een boerenfamilie. Maar mijn vrouw is een Cadzandse. Toen ik in 1921 met haar trouwde ben ik daar ook maar gaan w onen'. Het grootste gedeelte van zijn leven heeft hij in Hoek gesleten en daar woont hij nu nog. Samen met zijn vrouw woont hij in .Vremdieke'. Wat heeft hij zoal gedaan? Het is niet met een woord tot uitdrukking te brengen. Jk heb zo'n beetje van alles gedaan. Ik heb aan de zeeweringen gewerkt. Ik heb in de bouw gezeten. Wegen heb ik door polders helpen aanleggen en ik heb ook nog twaalf jaar op de peefabriek in Sas gewerkt. Je kan dus zeggen dat ik een manusje van alles ben geweest. Maar het waren vroeger ook barre tijden om aan je verdiensten te komen. In de winter stond ik bijvoorbeeld sloten te delven, dat is schoonmaken. Dat was wat je noemt ellebogen werk. Je verdiende er twee gulden per dag mee en dat was nog altijd twee kwartjes meer dan je bij de boer ving'. Christiaan Korteknie vindt het ontzettend jammer dat hij zijn vier volgeschreven vellen met persoon lijke belevenissen uit vroeger jaren niet heeft be waard. .Ik heb een keer spontaan mijn geheugen op papier gezet. Ik he'o trachten uiteen te zetten wat je in die dagen verdiende, wat je door moest staan en hoe het er in het algemeen toeging Maar ik dacht bij mezelf: ach dat wordt toch niks. Ik heb het hele zakie toen maar in de prullenbak gemikt' Hij vertelt ook dat hij een actief NW'er :s geweest. Jk heb nooit tegen onrecht gekund. Ik heb daarom ook altijd voor een betere positie voor de werkman gevochten. Geieerd mag :k mezelf niet noemen. Voor studie had ik nauwelijks tijd. omdat ik in allerlei besturen zat Maar één ding moet men vandaag nog goed begrijpen; aan één man hebben wij ouderen onze fijne, oude dag te danken. Dat is aan Drees'. Over het werk aan de zeeweringen vertelt de heer Korteknie: .Ik was in dienst var. de polder. Ik was opperman. Alleen 's zomers kon je aan de zeedijker, werken, 's Winters was het veel te stormachtig en stond het water te hoog aan de dijk. In de beginperiode werd het zand in een kruiwagentje aangevoerd. Later gebeurde dat tere mw kr rkpte een paard ervoor Ik heb ook nog de tijd meege maakt dat er op de kruin van de dijk een railsje werd gelegd waarover het locomotiefje met ce kiepkarretjes kon rijden. Het was in elk ges-al wispelturig werk. Je moest flink aanpoten. Ik heb nog wegen in de polders gekist. Er werd dan zo'n twintig centimeter grond uitgediept, afgesc'not en vervolgens volgestort met grof grind waarover daarna nog laagje fijn'. Voordat Christiaan Korteknie naar de suikerfabriek in Sas van Gen: ging heef: hij in de jarer, dertig ook nog meegebouwa aan de stikstof fabriek, de l'Azot. ZEEUWS JEUGDORKEST IN AXEL EN OOSTBURG De Zeeuicse Muziekschool geeft op 12 december een uitvoering in 'net cultureel centrum JJe Halle' in Axel en treedt 20 december op in Oostburg, Aan beide uitvoeringen verleent het Jeugdorkest zijn medewerking. Het Zeeuws Jeugdorkest is ontstaan dankzij het enthou siasme van dirigent Peter Jense en directeur G TV. Bergman van de Zeeuwse Muziekschool. Door de beste leerlingen uit de ensembleklassen op Walcheren en Zuid Beveland bijeen te brengen werd de basis roor dit orkest gelegd Het Eeuws Jeugdorkest is al verscheide ne keren op de beeldbuis te zien geweest. In februari 1969 werd het eerste concert in het buitenland gegeven. .CARMEN' EN ,DIE LUSTIGE WITWE' IN GENT Zondag 13 en vrijdag IS december wordt tn de Konsn klijke Opera in Gent de opera Carmenrcr. Bizet uitgevoerd, met in de hoofdrollen de Amerikaanse tenor William DuPré en de Roemeense mezzo-sopraan Dorotea Pallade. Dit tweetal krijgt als partners Jeanine Marton]/. Antoon Haeck. die voor de eerste maal Escamillo zal zingen. Pierre Fischer. Francis de Paep. John Vissers. Jef van den Berghen. Claude Clerg en M:a van Kerckho- v en. Zaterdag 19 december komt Rudolf Schock naar de Koninklijke Opera om er de rol ren Damlo in .Die Lustige Wit we' te zingen Deze operette van Fronz Léhar wordt ook nog op 20 en 23 december uitgevoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 25