ZELANDICA Confrontatie voor- en tegenstanders Progil Grootse huldiging zilveren' dokter Bom te Oostkapelle 1EKLEDING BOKSER Terneuzens oudste zaterdag 100 jaar J. Buuron kampioen 1970 van Federatie Delta Vissers Initiatief rond gevelverlichting krijgt navolging 2 lichtgewonden en zware schade op Vlissingseweg Anti-Progilcomité in België gevormd Sleepbootkapiteins in Antwerpen staken weer poaDAG 10 DECEMBER 1970 PROVINCIAL! ZEEUWSE COURANT 7 ONDER GROTE BELANGSTELLING Grote zaal van vakantieoord uias te klein OOSTKAPELLE In de grote conver- p-wui van het CNV-vakantieoord en Duin te Oostkapelle werd raittdacavond op grootse wijze dok* vj p, J. Bom, huisarts te Oostkapelle a Grijpskerke. gehuldigd, ttt li-jarig imbtsjubileum ging bijna sou met een ander jubileum, zo «Me de voorzitter van het jubileum* «fflilé, de heer C. Lievaart. aan het iegia un een reeks toespraken. Afge- ;vn zaterdag was het voor de heer a mevrouw Bom tevens 25 jaar gele ts dal ze in het huwelijk traden. >!*er Lievaart kon op deze receptie, a de jubilaris door het gemeentebe- rrc kreeg aangeboden, tevens de bur- fEésters van de beide gemeenten r-i-.ce Oostkapelle en Grijpskerke be te begroeten. Voor Domburg was ei nrgemeester J. G. Sprenger en tot Hariekerke burgemeester J. de M Jsjaneester Sprenger schetste de ju- grote sortering teddy gevoerde auto-coats, volledig wasbaar. voor deze prijs alleen bij DEKLEDINGBOKSER. dst.terneuzen, goes, vlissingen. oUans ais een nara werkende huisarts die echter de laatste jaren zijn werk zaamheden abrupt moest afbreken om het wat kalmer aan te doen. Ook het werk als gemeentearts had de waarde ring van het gemeentebestur waarbij de burgemeester opmerkte dat de snel veranderende wetenschap en de veran derende tijden het werk van een huis arts niet gemakkelijker hebben ge maakt. Als blijk van waardering bood burgemeester Sprenger de jubilaris een boekwerk aan. Verenigingen Namens de vele verenigingen die de beide kernen tellen, een vijftien in to taal, bracht de heer \V. K. van Nieu- wenhuijzen de jubilaris hulde. ,11 hebt veel belangstelling getoond voor het verenigingsleven en de sportmensen die u bij uw komst, 25 jaar geleden, aantrof zijn nu wellicht wat strammer geworden maar de waardering voor het vele werk dat u hebt verricht voor de verenigingen is er niet minder om', zo stelde de heer Nieuwenhuijzen, die voorts dank bracht aan mevrouw Bom voor de grote steun die zij altijd voor haar echtgenoot is geweest op dit ter rein. Namens de verenigingen bood hij de jubilaris een autoradio aan. Namens de bevolking van Oostkapelle en Grijpskerke sprak mejuffrouw J. Koets de jubilaris toe. Zij schetste de beginperiode, toen de nieuwe huisarts nog op een motorfiets zijn patiënten bezocht. Als lid van de plaatselijke EHBO kon zij het niet laten de jubila ris te danken voor het vele werk dat hij als docent voor deze vereniging heeft gedaan. Namens de burgerij bood de spreekster de jubilaris een gouden polshorloge aan. Mejuffrouw E. Voorbergen sprak ook namens de burgerij toen ze stelde ook mevrouw Bom speciaal bij dit jubile um te betrekken. .De grote steun die u al die jaren voor u man bent geweest heeft ook onze waardering', zo stelde mejuffrouw Voorbergen. Namens de burgerij van de beide ker nen Oostkapelle en Grijpskerke bood mejuffrouw Voorbergen de heer en me vrouw Bom een Perzisch tapijt aan. De wijkverpleegster, zuster M. C. K. v. d. Slikke, zag het jubileum als een mijlpaal in het leven van de jubilaris. Als jong verpleegstertje met weinig er varing was zuster Van de Slikke een paar jaar na dokter Bom in Oostkapel le gekomen. Waarderende woorden voor de pretti ge samenwerking en dank voor de vele vriendschap richtte de wijkverpleeg ster tot de jubilaris. Ook enkele komi sche gebeurtenissen werden aange- KAPELLE De heer K. Buuron van de vereniging van sportvissers .Zee ster' te Halsteren is eerste geworden in het over 1970 gehouden kampioen schap van de Federatie Delta Vissers. Hij haalde een totaal van 4597 pun ten. Tweede werd A. Hengstmengel van .Zeebaars' te Scherpenisse met 3380 punten. W. Boel van HVKK uit Kapelle eiste met 3320 punten de der de plaats voor zich op. De verdere uitslag luidt: 4 P. Jansen .Zeester' met 3000 punten; 5 J. van Dorst van .Zeester' 2746; 6 J. de Koek .Zeester' 2705; 7 H. van ae Endsn .Glijmes Vissers' 2659; 8 H. Jochems .Glijmes Vissers' 2575: 9 G. C. Ver sluis van HVKK 2526 en 10 A. Schij- venaars .Zeester' 2440. Bij de dames eiste mevrouw Van I .Dorst van .Zeester' de eerste plaats I voor zich op met 2100 punten. Me- vrouw Ernest van .Eendracht Vissers' uit Nieuw-Vosmeer werd tweede met 2075 punten. De verdere uitslag luidt: 3 mevr. F. de Koek .Zeester' 1940; 4 mevr. Van Tilburg .Zeester' 1581; 5 mevr. Lepoeter HVKK 1560; 6 mevr. Bak* .Zeester' 1476; 7 mej. Delf gauw .Zeester' 1475; 8 mej. Versluis HVKK 1415; 9 mevr. Schouw .Zeester' 1355; 10 mevr. Disco .Glijmes Vissers' 1130. In het klassement van de verenigin gen eindigde .Zeester' uit Halsteren op de eerste plaats met 18277 punten. Tweede werd .Glijmes Vissers' uit Le pelstraat met 15104 en derde .Zee baars' uit Scherpenisse met 14842 punten. De andere verenigingen zijn als volgt geklasseerd: 4 HVKK uit Ka pelle 14555; 5 .Edelkarper' uit Bergen op Zoom 12408; 6 .Reimerswaal' uit Krabbendijke 9910; 7 GBV uit Roosen daal 9450; 8 ,'t Dobbertje' uit Bergen op Zoom 9126; 9 .Eendracht Vissers' uit Nieuw-Vosmeer 8757 en 10 .Strijen Vissers' uit Bergen op Zoom 8330. Tijdens een feestelijke bijeenkomst op zaterdagavond 12 december zullen in café-restaurant ,De Korenbeurs' te Bergen op Zoom de prijzen worden uitgereikt. Ue heer Van Nieuwenh.ui]zen i rechts J biedt dokter Bom namens de vereni gingen een autoradio aan. (Foto: PZC) haald. Soms was er ook felle kritiek, maar alles kwam toch altijd tot een goede oplossing, zo stelde zuster Van de Slikke. Daarna richtte spreekster zich tot mevrouw Bom, die als blijk van waardering mevrouw Bom een' attentie aanbood. Hierna sprak dokter Geldof als v zitter van het district Zeeland EHBO een dankwoord tot de jubilaris voor de inzet van dokter Bom voo: EHBO. Tot slot van de bijeenkomst richtte dokter Bom een dankwoord tot allen die hem in de afgelopen 25 jaar hebben bijgestaan en ook aan hen. die hun blijken van waardering op deze bijeen komst hadden getoond. Op deze receptie was de belangstelling zo groot dat er in twee zalen werd plaats genomen. Vanuit Grijpskerke werden de bezoekers met een bus aan gevoerd. Ook vele vertegenwoordigers van verschillende Walcherse EHBO verenigingen alsmede het districtsbe- stuur van de EHBO waren naar Oost kapelle gekomen om de jubilaris te huldigen. De zilveren jubilaris ontving tijdens deze receptie vele bloemstuk ken en attenties. Twee aanrijdingen op rijksweg 58 door filevorming Woensdagavond om half zes vonden op rijksweg 58 tengevolge van filevor- ming twee aanrijdingen plaats waar bij rijf auto's waren betrokken. Hier van moesten er twee worden wegge sleept. Om half zes reed in de richting Ber gen op Zoom een lange file. Toen ter hoogte van de Kreekrakdam in de file afgeremd moest worden reed de truck met oplegger, bestuurd door J. H. V. uit Vught, op de voor hem rijdende vrachtwagen, bestuurd door J. J. V uit Groningen. De materiële schade was groot. De auto van V uit Vught moest worden weggesleept. Bij de grens Brabant- Zeeland reden op hetzelfde tijdstip in een file drie personenauto's op elkaar. Hierbij waren betrokken A. J M. uit Roosendaal. J. H. L. uit Amersfoort en C. van P. uit Ossendrecht. De materiële schade was ook hier groot. De auto van L. moest totaal vernield worden weggesleept. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Het verkeer liep enige vertraging op. f MS|J ip WmÊm iirc mr> Kerstexpositie in Goese museum GOES Donderdag 17 december zal wethouder J. P. Lindenbergh ln het museum voor Noord- en Zuid-Beve-I land de kerstexpositie openen. De ex-1 positie heeft als titel meegekregen .Werk van amateur-kunstenaars uit Zuid- en Noord-Beveland.' De opening vindt plaats om zeven uur avonds. VLISSINGEN Een aantal Vlls- singse winkeliers heeft spontaan gere ageerd op het inltiatler van .De Licht bron' In de Badhuisstraat, welke zaak) als eerste een gevelverlichting kreeg. J Momenteel zijn reeds de gevels van zes zaken in de avonduren feestelijk verlicht. Binnenkort zullen nog drie midden standers uit de Badhuisstraat dit voorbeeld volgen. Ook elders in de stad blijkt men enthousiast te zijn over het effect van de gevelverlich ting, die de winkeliers zelf bekostigen en aanleggen. Naar verluidt zouden er onder meer ook op de Nieuwendijk en op de Oude Markt plannen bestaan om een dergelijke illuminatie aan te brengen De Walst raatwinkeliers zijn er niet in geslaagd om de speciale ornamenten tijdens de sinterklaas koopavonden te laten branden Dit hield verband met een vertraging in de levering van verschillende onderde len Zeer waarschijnlijk zal nu aan staande maandag de montage van de nieuwe verlichting plaats vinden, zo dat men tijdig voor de kerst de fees telijke verlichting in gebruik zal kun nen nemen. 't Is fijn voor de afwas En zacht voor je handen. 1 Er hangt iets heel leuks aan:' Een heel fijn verhaaltje, Daarop kun je ook zien Hoe hard je wel groeit. 'Lodaline nu met gratis groeimeter. MIDDELBURG Twee lichtgewon den en twee zwaar beschadigde auto'* vormden woensdagmorgen vroeg de balans van een ongeval op de Nieuwe Vlissingseweg bij Middelburg ter hoogte van autorijschool Jas perse. Door tot nu toe onbekende oorzaak! botste omstreeks half acht een perso nenauto tegen de achterzijde van een1 graafmachine, die met geringe snel heid in de richting Souburg reed Vlak daarna boorde een tweede perso nenauto zich nog eens in de achterzij de van deze wagen. De bestuurster van de eerste auto, mejuffrouw H van L. uit Vlissingen werd onder meer aan het gelaat gewond. C. P. K., eveneens uit Vlissingen. die achter het stuur van de tweede auto zat. kwam er beter van af. Belden zijn per ambu- lance naar het Middelburgse Gasthuis vervoerd, dat K. na behandeling weer kon verlaten. De twee auto's moesten worden weggesleept De graafmachine werd licht beschadigd. Er is veel geteekend in de 18de eeuw, van uitstekend tot zeer slecht, en in alle genres. Twee zeer originele talenten komen uit die menigte naar voren: de Middel burgse teekenaar Jacobus Perkois 1756-1804en de Rotterdamsche teekenaar van militaire onderwerpen Dirk Langendijk 1748-1805)'. Dit is een uitspraak van de kunsthistoricus mr A. Staring aan wie het Nedei lands Kunsthistorisch Jaarboek 1970 is opgedragen. In dit omvangrijke jaarboek heeft L. J. Bol geschreven over Perkois, de Jvumtenaa' In hot Zeeiand van de tweede helft van de 18e eeuw is heel wat gaande. Het hoofdaccent ligt toch wel op het gebeid van de natuurwetenschap pen: .n Je kringen van het Zeeuwsch Genootschap (1769) en het Natuurkundig Gezelschap (1780), waarbij de dames niet moeten verge ren: in 1785 wordt het natuurkundiggenootschap der Dames opgericht, kortweg Dames-Physica genoemd. Het is in deze sfeer van liefhebbers van kuns en en wetenschappen, dat in 1778 te Middelburg het Teeken- jollcge werd Beopena, later Akademie geheten. Op deze Akademie kon de k.igeman die zich in de Middelburgse behangselfabrieken in het schilde ren op linnen had bekwaamd, zich verder aan het tekenen wijden. Er is :tu oauwe relatie 'ussen de kunstbeminnende heren en de schilders en ekerunttslers. De akademieleraar Perkois. rusteloos en eigenwillig, werd niet altijd gewaardeerd, maar dit belette niet dat zij gaarne zijn ekeningen voer hun portefeuilles en kunstboeken verwierven. f~\e vader van de m 1756 te Middelburg geboren Jacobus Perkois was L-f ten zien medicus. Evenals andere kinderen uit de gegoede stand sreeg de zoon van dokter Perkois tekenles. In 1776 werd hij als leerling an de Haagse Tekenakademie ingeschreven, waar hij in contact moet rijn gekomen met de veel in Zeeland werkende Aart Schouwman van wie -•en inspirerende invloed uitging. Al spoedig is hij in Middelburg terug, waar nij tekeningen maakt van het Molenwater en een gezicht op Dumtiibrug bij Domburg. De voornaamste interesse van Perkois zal spoedig de mens blijken te zijn. .Bekendheid kreeg hij in zijn tijd vooral door zijn tekeningen van allerlei volkstypen, in het bijzonder van figuren langs straat en weg.' Als protettist ligt zijn kracht in het getekende rcn'.erfeitsel, meestal van bescheiden formaat. Perkois heeft het de Akademie waarvan hij .in bedrijf' een kostelijke afbeelding heeft gemaakt met gemakkelijk gemaakt. Ondanks de zorgelijke geldelijke positie maakte hri het de thesaurier extra moeilijk door dure aankopen; co eigen gezag schafte hij een Venusbeeld en een levensgroot anatomie- beeld uan er. liei er voetstukken voor maken. Verder vergat hij de Akadtmie toekomende gelden af te dragen Bol meent dat hij door zijn rieenmachtig optreden, zijn financiële falen en zijn ongedurigheid in het deftig bedaarde stadje veel opzien zal hebben gebaard Hij stierf, niet in sen kranzmningenaesticht zoals in heel wat beschrijvingen staat, maar aij zijn -rouw op een kamer in een logement te Middelburg. Lange Nucidstraat L 131. op 10 november 1804. Aan het slot van zijn studie ^magt Bol. Hunkerde in de akademieleraar de artiest naar het vrije en mgebondene. voelde hij zich goed kunstenaar, slechts geldbeheerder met deze bohémiens (hij tekende veel rondtrekkende muzikanten) ■erwant? (Slot van pagina 1 ten een politiek voeren om kapitaal intensieve bedrijven aan te trekken. De werkgelegenheidssituatie in Ant werpen is gunstig. Maar het gaat om de verbetering van het niveau van de arbeidsplaatsen. We moeten ons niet blind staren op een aantal zonder meer'. En daarmee was de kwestie Progil in een breder verband gekomen. Dat was ook de bedoeling, want de discussie leider van de Progil-avond, de Belgi sche radio-journalist P. van Roe, had namelijk aan het begin van de bijeen komst gezegd: .Het gaat niet om Pro gil alleen Het gaat om een conflict milieuhygiëne en economische expan sie. Alleen wil het geval dat de moei lijkheden pas duidelijk worden in con crete gevallen als deze'. Schijnconflict Overigens was kamervoorzitter Lhon- neux daarna de eerste om te verkla ren dat de tegenstelling economische groei en leefklimaat een schijnconflict is. Progil is uitgegroeid tot een zaak van buiten alle proporties. Als er over dit bedrijf moet worden geoordeeld, dan op grond van zuiver wetenschap pelijke rapporten. Met iedereen ga ik mee, als er gesteld wordt dat er evenwicht moet zijn maar we moeten niet vergeten dat economische renta biliteit de hoeksteen van de welvaart maatschappij is. Misschien is de hele zaak een impuls om de dialoog in alle richtingen ten niet te vergeten ook met de bedrijven) open te stellen. Zo mogelijk over de grens heen'. Om dat laatste de verdedigen was de Hulster burgemeester Molthoff naar Antwerpen gekomen, waar hij zijn aanwezigheid aldus verklaarde; .Offi cieel mag ik helemaal geen contact met u hebben. Dat kan alleen via de ministeries in Den Haag en Brussel en dan hoor lk na een paar jaar wel hoe dit zit'. Voortrekker De heer Molthoff toonde zich een voortrekker voor een gezamenlijke pla nologie ln het grensgebied met België. .We moeten samen antwoord geven op de vraag: wie wil wat waar. wan neer en waarom? Wilt u ook rekening houden met ons antwoord op die vraag? Nergens speelt de Benelux zo duidelijk als in ons gebied'. Felle verwijten kwamen er in het panel van de Gentenaar Prove, die vaststelde dat de denktrant van de industriëlen meestal stopt bij de vra gen: wat is technisch mogelijk, wat is economisch wenselijk of haalbaar? Progil is nog maar een begin', aldus do heer Prove. Jedereen weet dat het streven van Antwerpen is om hier het. belangrijkste petrochemische centrum van Europa te creëren. Is dat niet een ziekelijkste petrochemische groot heidswaanzin? Gebeurt dat onder in vloed van een polyethyleenkoorts? Zo lang er geen antwoord kan worden gegeven op de vraag wat er allemaal aan industriën komt op de Antwerpse linker Schelde-oever, noemde hij de vestiging van Progil onverantwoord. Er werden nog wat vragen, pogingen tot een antwoord, stellingen en voor spellingen door de zaal geslingerd. Daar in het gebouw van de Antwerpse Kamer van Koophendel. Discussielei der Van Roe poogde aan het eind van de avond wat lijn te brengen in alles wat was gezegd. Hij kwam tot drie constateringen: De vestiging van Progil moet niet apart worden gezien, maar ln het geheel van de ontwikkeling van de Linker Schelde-oever. België heeft een .ecologisch beleid nodig, globaal en over de grenzen heer. De ruimtelijke ordening moet worden verruimd. Om over de grens heen dichter bij elkaar te komen hebben we a- politieke aanpak nodig van alle geïnteresseerden. De confrontatie met en over Progil was achter de rug. De kamer san Koophandel nodigde voor- en tegen standers uit voor een al of niet alco holisch opfrissertje. De politiewagen kon vertrekken. Het was rondom Pro gil niet tot een uitbarsting geko men. PIET KAIJSER STAMT UIT STERK GESLACHT NOG STEEDS LID VAN ZLM TER NEUZEN Zaterdag han- gen bij het Terneuzense bejaar dentehuis .Scheldeoord' feestelij ke vlaggen uit: de oudste inwo ner van het huis (en ook de oudste inwoner van de gemeente rerneuzen), Piet Kaijser wordt 100 Jaar. De nog vitale Kaijser blijft er zelf vrij rustig onder. Immers, voor zijn familie is het bereiken van de 10 kruisjes niet eens zo heel bijzonder; zijn broer Hendrik (vorig jaar overleden» bereikte de respectabele ouder dom van 104 jaar, terwijl zijn andere broer, het .broekje' van de familie en eveneens woonach tig in Temeuzen, .nog maar' 91 jaren telt. De laatste tijd sukkelt Kaijser wel wat met de gezondheid. Vooral het gehoor en de ogen gaan snel achteruit, vertelt hij keurig in het pak gestoken, in zijn kamer van Scheldeoord. Daarom zal de verjaardag aan staande zaterdag zo rustig moge lijk gevierd worden, hoewel de ongeveer 70 andere bewoners van huize Scheldeoord ongetwijfeld alleen hun .recordhouder' zuiien komen gelukwensen. Ook zijn 71- jarige zoon en acht kleinkinderen verwacht opa Kaijser op felicita- tiebezoek. Met enige trots vertelt Kaijser dat hij nog steeds lid is van de Zeeuwse Landbouw Maatschap pij. Al meer dan 53 jaar Het ZLM-krantje wordt door hem met behulp van bril nog steeds zoveel mogelijk gelezen. terwijl hij ook de krant (Alleen de gTOte letters maar') nog regel matig doorneemt. Jk heb tachtig jaar geleden nog moeten deelnemen aan de begra fenis van Koning Willem III (wiens portret een ereplaatsje in de kamer heeft gekregen Ik was toen als soldaat ingelijfd bij de grenadiers', zegt Kaijser. Hij kan zich nog goed herinneren dat het op de 4e december 1890 bit ter koud was: ,en in die kou moesten we van Den Haag naar Delft.' Kaijser. ln 1870 ln Axel geboren, heeft lang in het dorpje Driewe gen bij Temeuzen gewpond. Eerst verdiende hij 13 jaar lang de kost als voerman (vrachtrij der). waarna hij zijn heil zocht in de Landbouw, waar hij lang een boerderij aan de Hoogendijk in Driewegen beheerde. Ook was hij meer dan 20 jaar gezworene van het waterschap jZevenaarpoI- der' .Vooral van vroeger weet lk me nog veel te herinneren. Je had toen nog helemaal geen fietsen, auto's en vliegmachines hé. maar tegenwoordig gaat het allemaal erg. erg snel, je kunt het niet meer bijhouden', zegt Kaij ser. Sinds 1949 woont hij ln bet be jaardentehuis Scheldeoord, waar hij in de loop der Jaren drie verschillende directies meemaak te De heer De Feijier. de huidige directeur, vertelt dat Piet Kaijser altijd erg actief heeft deelgeno men aan de gebeurtenissen in het huis. de laatste keer nog tijdens het Sint-Nicolaasfeest JLi; wilde beslist het hele feest meema ken(Foto PZC) BRUSSEL (ANP) Enkele verenigin gen in liet .Antwerpse hebben samen het _Anti Progil Comité Kallo' ge-' sticht. In dit comité willen ze één front maken tegen de vestiging van Progil in Kallo. Het comité eiste woensdag de open baarmaking van de rapporten die zijn opgesteld door de werkgroep indu striële ecologie van het ministerie voor Vlaamse streekeeonomie op dat .De bevolking er kennis van zal kunnen nemen en de rapporten op hun dege lijkheid gecontroleerd kunnen wor den.' Bovendien hebben de verenigingen de minister voor Vlaamse streekecono-1 mie. prof. Vlerickr een brief gc-schre-1 ven waarin ze hem vragen een delega- j tie te ontvangen die met hem het1 probleem voor het leefmilieu var. de voorgenomen industrialisatie kan "oe-l spreken. Het comité heeft gesteld dat er .meer dan alleen economLsche belangen op i het spel staar' en dat het hier gaat .om een kwestie van leven of dood. ai, dan niet op langere termijn.' 1 ANTWERPEN De sleepbootkapi teins van de Unie van Redding*, en Sleepdiensten en van het Schelde Sleepvaart bed rijf te Antwerpen, die het sleep, en loodswerk verrichten voor de zeevaart op Antwerpen, rijn woensdagavond opnieuw in .staking gegaan. De nachtploeg, bestaande uit 40 man. is niet aan het werk gegaan en de zogenaamde overlapping*? loeg' die de dag- en nachtdienst overlapt, staakt ook. De dagploeg zal vandaag even eens staken. Dit alles gebeurt ondanks het feit dat de kapite:ns vorige week vrijdag, nadat ze de dag tevoren ge staakt hadden, door de minister van economische zaken. Leburton. gevor derd waren. Hun staking veroorzaakte vorige week een chaos in het scheepvaartver keer De kapiteins staken omdat hun werkgevers weigeren me*, de vakbon. den te spreken over het toekennen van de status van beambte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7