LEES DE PZC! Q ~l INGRIJPENDE VERNIEUWING VAN DE STADSKERN OP TIL IN HISTORISCH BRUGGE Opnieuw 1-0 nederlaag voor Anderlecht Kampioenen fondclub Zuid Nederland bekend extia MONUMENTEN EN TRAPGEVELS BLIJVEN ECHTER HEILIG FIRMA DEY - AXEL ENERGIEKE VERKOPER en VERKOOPSTER BUZZARD SKI'S CABER SKISCHOENEN SKI-PANTALONS SKI-JACKS SKI-PULLOVERS APRÈS SKI-SCHOENEN VIKING SCHAATSEN WOENSDAG 9 DECEMBER 1970 ZEEUWSCH.VUANDto (Van onze Brugse correspondent) Het oude hart van Brugge met zijn wallen, kanalen, pronkerige middeleeuwse gebouwen, Bourgondische paleizen, torens en trapgevels is amper 350 ha groot. Dit is maar een peulschil in vergelijking met de totale oppervlakte, die deze historische stad dank zij de herindeling op 1 januari 1971 zal krijgen: 13.000 ha. tegenover ongeveer 3.500 ha thans. Toeh is he.t precies deze nog gaaf bewaard gebleven kern rond Belfort, Burg en Minnewater die over de gehele wereld bekend en vermaard is. Nog steeds draait daar de administra tieve motor van de stad en ook van de provincie West-Vlaanderen. Verder Is er ook een zeer bedrijvig handelscentrum gevestigd, terwijl er eveneens allerlei diensten in ondergebracht zijn. 16e, 17e en 18e eeuw, die bijdragen tot de aparte sfeer en de charme van Brugge, Deze moeten zeker be waard blijven en welicht kan de stad ze aankopen en inrichten, nu de kas dank zij de herindeling veel beter zal zijn. MINNEWATER Binnen de stadswallen van Brugge woonden er een halve eeuw geleden nog ruim 50.000 mensen, maar dit aantal is gaandeweg tot minder dan de helft geslonken. De ontvolking schrijdt bestendig verder, want Brugge is dan misschien schoon en romantisch voor de toerist, maar het is zeker geen ideaal oord om er te wonen. Men mist het comfort in die statige patriciërshuizen, waar op vele plaatsen in de zomer de walm van de stinkende Reien doordringt Het oude hart van Brugge, waar door het verkeer gonst, baart ernsti ge zorgen. Er dient drastisch aan gedokterd te worden en de nieuwe gemeenteraad is thans achter de schermen bezig met het schetsen van een ingrijpend project voor de stadskernvemieuwing. Beslist geen eenvoudige opgave, vooral omdat monumenten en trapgevels heilig blijven. Brugge wil als in een schrijn het prentkaartbeeld bewaren, dat iedereen kent en waarmede zo- velen dwepen. CULTUURBEHEER Het ziet er naar uit dat de nieuwe gemeenteraad een nog strakker hou ding zal aannemen op het gebied van de monumentenzorg, dan thans reeds het geval is. Dit blijkt uit de zopas verschenen brochure .Brugge, perspectieven voor de historische binnenstad' van Andries Vanden Ab- eele, die de woordvoerder zal zijn van de CVP-groep in de raad. Wan neer men nu weet dat de Christelij ke Volkspartij tijdens de jongste verkiezingen 25 van de 41 te bege ven zetels wist te bemachtigen, moet men toch even de oren gaan spitsen. In dit boekje wordt onge twijfeld in grote trekken de politiek van de nieuwe bewindvoerders ge schetst. Het behoud van de eeuwen oude cultuurschatten staat hierin centraal. Vooreerst zal men het pro gramma van het restaureren van alle historische openbare gebouwen voortzetten. Tijdens de voorbije vijf jaren kwamen al het Belfort, de Heilige Bloedkapel, de Proostdij, de Speelmanskapel en enkele kerken aan de beurt, maar er moet ook gedacht worden aan het prachtige Begijnhof, aan het middeleeuwse pand van het St-Janshospitaal, waar in de werken van Hans Memlinc hangen en aan zovele andere gebou- wen.De aandacht zal echter van meet af aan toegespitst worden op particuliere woningen. Sedert tiental len jaren verstrekt het Brugs stads bestuur aanzienlijke subsidies voor waardevolle restauraties, maar slechts heel weinig gevels worden officieel beschermd. Daar wil men nu verandering in gaan brengen. er te Brugge slechts vijf private eigendommen .geklasseerd' werden Dit betekent dan dat bij koninklijk besluit bepaald wordt, dat niets aan het uitzicht van het gebouw mag gewijzigd worden en dat het ook keurig mo,et onderhouden worden. Belangrijk is echter ook dat de noodzakelijke werken, die aan een dergelijk pand moeten worden uitge voerd, voor een groot deel of zelfs volledig kunnen gefinancieerd wor den door de staat. Nu is men te Brugge tot de vaststelling gekomen dat er zich in de oude stad nog tenminste 2.000 typische gevels 'be vinden, die niet zouden mogen ver dwijnen Daarvan wil men er op korte termijn een 400-tal klasseren. Nu gebeurt het immers wel meer dat geen rekening wordt gehouden met de adviezen van de .Commissie voor Stedeschoon' en er toch toela ting wordt verleend om te slopen. Door het erkennen van bepaalde panden als historisch waardevolle gebouwen, zou dit in de toekomst volkomen uitgesloten zijn. In de technische stadsdiensten zou een aparte afdeling moeten tot stand komen, die onder leiding van een architect, speciaal met dit probleem zou belast worden. NIEUWBOUW KLASSEREN Het klinkt inderdaad verbazend dat Men wil de stadskern wel vernieu wen, maar zeker niet tot elke prijs. Wel zou in de toekomst volgens Andries Vanden Abeele, een soepeler houding kunnen aange nomen worden in verband met de nieuwbouw. Dit is in Brugge steeds een twistpunt, maar vooral een heel moeilijke zaak geweest. De architec ten beweren immers dat het gewoon onbegonnen werk is om een derge lijk ontwerp voor een woon- of win kelhuis in het centrum van de stad te tekenen. Er mag geen persoonlij ke noot in voorkomen of het wordt onverbiddelijk geweigerd. Het moet allemaal zo onopvallend en ook liefst zo onpersoonlijk mogelijk zijn. om de rest niet te storen. Een voorkeur heeft de commissie voor stedeschoon beslist voor trapgevelt- jes en kleine raampjes. Er zal nu blijkbaar gepoogd worden hier een mouw aan te passen, maar het lijkt toch weinig waarschijnlijk dat voor- uitstrevend-moderne gebouwen in het hart van het oude Brugge zullen worden ingeplant. Op grote schaal zullen echter wel de krotten worden opgeruimd die zich in bepaalde stadsgedeelten bevinden en dan voornamelijk in de oostelijk gelegen wijken Er wordt zelfs voor gesteld om volledige huizenblokken, zoals op St-Anna, St-Gillis en rond de Magdalenakerk, volledig te doen verdwijnen. Het betreft hier meestal karakterloze 19e eeuwse proleta- riershuisjes. Maar er bestaan ook nog typische kleine woningen uit de Nu is het wel heel zonderling dat de 350 ha van het middeleeuwse Brug ge binnen de stadswallen lang niet helemaal volgebouwd zijn, zoals men toch zou kunnen vermoeden. Aanzienlijke ruimten liggen nog on aangeroerd, maar men bespeurt ze meestal niet omdat ze omgord zijn Twee kazernes aan de Kruispoort zijn nu bijvoorbeeld verlaten en dit is toch al een lap grond van 4 ha, die binnenkort vrijkomt op slechts een boogscheut van de Markt en vlak bij de bekende windmolens op de vestingen. In dezelfde omgeving moet ook het militair hospitaal in de Peterseliestraat gesloopt worden. Verscheidene kloostergemeenschap pen verdwenen en de panden, die zij betrokken komen vrij. Dit geldt on der andere voor het klooster van de Capucijnen in de Clarastraat. Op al deze plaatsen kan aan nieuwbouw gedaan worden, waarbij dan ook moet worden gedacht aan parkeer gelegenheid. Nabij het Minnewater zou een prachtige nieuwe wijk kunnen tot stand komen met een veertigtal hui zen. Aan de overzijde ligt het dro merige Begijnhof, dat nu nog eigen dom is van de commissie van Open bare Onderstand, maar dat zou moe ten in handen komen van het stads- bestuur.Het gehele Begijnhof werd nu in erfpacht gegeven aan de .Zus ters van de Wijngaard', maar noch deze gemeenschap, noch de commis sie beschikken over de nodige finan ciële middelen om de nochtans drin gend noodzakelijke restauratiewer ken te bekostigen. Nochtans moet het mogelijk zijn om van dit enig mooie beluik een hewoonbaar cen trum te maken. ZIEKENHUIS Eveneens rond het Minnewater be vinden zich de gebouwen van het St- Jansziekenhuis, die in 1975 zullen verlaten worden, omdat op de St- Pieterswijk een van de modernste ziekenhuizen van Europa opgericht wordt. Aanvankelijk was men van plan om de lokalen die over enkele jaren verlaten worden voor allerlei doel einden te gébruiken, onder andere voor de bejaardenzorg, maar nu acht men slopen nog de beste oplos sing, omdat het dan mogelijk wordt een uitgestrekt park aan te leggen tot aan het station. Zo zouden de toeristen rechtstreeks kunnen wan delen naar het Begijnhof en het Minnewater en vandaar langs het middeleeuwse St-Jansziekenhuis en de O. L Vrouwenkerk over de Dy- ver naar de Markt. Er staat dus wel heel wat te gebeuren in het oude Brugge, dat in feite het levend mu seum is van een moderne, levens krachtige stad met een haven, indus trieterreinen en stijlvolle villawij ken. die zich uitstrekken tot aan zee. BEGIJNHOF BRUGGE-KERN Nadat Anderlecht vorige week een 1- (I nederlaag moest incasseren ging liet afgelopen zondag met dezelfde cijfers ten onder. Deze stand werd reeds na lil minuten bereikt, toen Jacky Stockman net buiten het strafschopgebied een vrije trap mocht nemen. De bal verdween kei hard achter de vergeefs vallende Leen Barth. Waregem behield deze voorsprong door een zeer goede be zetting van het middenveld met Lammens als grote uitblinker. Bij Anderlecht werd Pol van Himst na Je rust vervangen door Ejderstedt ?n dit betekende dat Jan Mulder het verder maar alleen moest doen. En kele minuten voor het einde van de wedstrijd werd het zelfs nog bijna 2-0 toen Zambatta alleen op de An- derlecht-goal afging, maar hij werd door Heyiens foutief tegen de grond gewerkt. Iedereen verwachtte toen een strafschop maar scheidsrechter Rion liet rustig doorspelen. Ander lecht speelde zeer ongeïnteresseerd en verdiende deze nederlaag volko- Louis Boenders lag aan de basis van de 03 zege die Beerschot bij het zwakke Gantoise behaalde. Hij kwam na de rust in het veld voor Belin en stelde eerst Houben in staal om er 1-0 van te maken waarna hijzelf met 2 prachtige doelpunten de eindstand vastlegde. Gantoise boood zeer wei nig tegenstand en kwam door deze nederlaag alleen op de laatste plaats lerecht. F C. Brugge had het zoals verwacht niet gemakkelijk tegen Union. Nadat Houwaart voor Brugge de score had geopend en Verleysen net voor rust zijn kopbal in eigen doel zag ver dwijnen leek het erop dat F.C. Brug ge een grote overwinning zou gaan behalen maar reeds na 4 minuten in de tweede helft zorgde Larsen voor 1-2. Toen heeft Brugge het nog even moeilijk gehad maar op het einde van de wedstrijd had het met iets minder nonchalance nog goed met veel grotere cijfers kunnen winnen. Antwerp speelde een goede wed strijd tegen Beveren Waas maar de Waaslanders slaagden er beter in om de kansen te benutten dan Ant werp. Rogiers en Maes legden na rust de 0-2 eindcijfers vast De wed strijd F.C. Diest - Racing White bleef ver beneden de verwachtingen De eindstand werd tenslotte 1-1 waarmee beide ploegen tevreden mochten zijn. Haagdoren bracht Ra cing White voor rust op voorsprong maar Van Gasteren zorgde voor de oververdiende gelijkmaker. Standard Luik won zeer gemakke lijk van Lierse (3-0). Kostedde open de reeds in de 3e minuut de stand en vlak voor het einde kon Depireux met 2 kopbaldoelpunten de score nog iets verder opdrijven. Sp. Charleroi begon zeer goed in de wedstrijd tegen Club Luik. Reeds na 2 minuten was het Bissot die met een goed gericht schot doelman Cur- cic versloeg. Verder dan deze ene treffer kwam het echt» n» na rust werd het M <J. punt van Sliskovic. Crossing Schaarbeek wvy, de vierde opeenvolgend, „L** thuiswedstrijd, deze mal w* Truiden (0-2). t STAND De stand na 131 Standard Anderlecht F.C. Brugge Antwerp Waregem Beerschot Rac. White SK Beveren St-Truiden Lierse Crossing Diest F.C. Luik Charleroi Gantoise edstrijdar 13 g jj|E >3 9 1 JigÜ 13 8 3 13 6 2 fr 13 4 6 JM?: i; 13 4 5 4 n X" 13 4 5 4 ül: 13 4 5 4 U£ 13 6 0 TlS 13 4 3 6 ug 13 2 7 4 1 AS 13 3 4 «j»g 13 3 4 ia In 13 2 4 7 13 2 3 a Tua De fondclub Zuid-Nederland heeft zijn lijst van kampioenen 1970 be kendgemaakt en opvalcnd is het wel. dat hoe verder mennaar het oosten gaat, hoe lager de klasserin gen zijn. Zo wint M. Minnaard uit Krabbendijke met 14 prijzen de le plaats wat betreft de afdeling Zee land en hij wordt gevolgd door H. Calon te Schoondijke. In de afdeling West-Brabant is het de sinds jaren bekende fondspeler A. van de Wegen, die 14 gouden ringen prijzen wist te behalen en daarmee eerste wordt van zijn afdeling voor P. Lazeroms uit Etten en M. P. Buuron uit Bergen op Zoom, welke het gehele seizoen praktisch aan de leiding gestaan heeft en juist de allerlaatste vlucht vanuit Bourges een prijs te weinig speelde. Drie zeer sterke hokken, welke telkenjare bij de allerbest-en zijn. In Midden-Brabant hadden de gebr. Rijken slechts 11 prijzen nodig om eerste te worden voor Jac. de Kort uit Ulvenhout met 10 prijzen, terwijl in de afdeling Oost-Brabant dr P. Linssen .uit Helmond de le plaats wint met in totaal slechts 8 prijzen De fondclub Zuid-Nederland ver heugt zich in een enorme belangstel ling, want dit jaar durfde men het aan om 50.000 gouden ringen te bestellen en het is momenteel zo, dat men zich echt moet gaan haas ten wil men er nog kunnen krijgen, want nu reeds zijn er 40.000 besteld. Vooral uit Zeeland zijn er een groot aantal gouden ringen besteld, mede, doordat men nu tevoren bekend heeft gemaakt, dat de gouden ringen prijzen op de Zeeuwse concoursen vervlogen zouden worden. Op de fees telijke prijsuitreiking zal er weer een macht van volk zijn en we zijn benieuwd of voor het derde achter eenvolgende jaar de verlotingsprijs de auto naar Zeeland zal komen. vogels, die nog afstammen uit de legendarische .72' en de Sionduivin of uit de Karei of de cracks van Maurice van de Velde uit Oostende, die met recht kan zeggen, dat hij een gans hok zuivere Van de Espt- duiven heeft. Nog diverse andere wereldrassen bevolken zijn hok We zijn er dan ook van overtuigd, dat er op 19 december te Hilversum een geweldige belangstelling voor deze verkoping gaat bestaan. OLYMPIADE KWEEKH0K W. Rademakers uit Sas van Gent verkoopt zijn kweekhok. Iedere week worden tal van duivenhokken verkocht... de ene verkoopt totaal, de andere gedeeltelijk. W. Rademakers uit Sas van Gent verkoopt op 19 december te Hilversum de totaliteit van zijn kweekhok en wat daarop zit weten alleen de ingewijden. Een werkelijke schat aan duiven recht streeks van de meest beroemde hok ken en tevens van de beste koppels. Nog nooit hebben we zoveel zuivere Van de Espt-duiven bij elkaar ge zien. Schitterende vale en blauwe De duivenolympiade.is dit jaar in de maand februari te Brussel en zal vooral voor de Zeeuwse liefhebbers een enige gelegenheid zijn om de beste en vooral de schoonste duiven van tal van landen te gaan bewonde ren. Drie dagen lang zullen zij in een prachtige omgeving ten toon zitten en thans reeds worden op diverse nationale kampioenendagen en tentoonstellingen Ce voorste-* gehouden We zijn benieuwd of er ook Z*-r se inzenders hun" kans zullea jL; wagen. Tot nu toe hebben *1) -x, nooit een Zeeuwse afvaardigt^ had. en dit is vooral te wijlen sa het feit, dat ln deze provincie mt lisch geen belangstelling bestal voor de voorselectie, waar pertgtx gewijs de meeste duivenliefhebben wonen en waar ook op nation; vlak wellicht reeds de meeste ma prijzen nationaal gewonnen a;-, geen kandidaten zouden zitten rü» voor uitzending in aanmerking j» den komen. Velen betreuren het, dat op de olym piades de schoonheid te veel pmv leert en dat in feite de sportküsse nog steeds geen systeem hetó. waardoor werkelijk de beste tó gekroond kan worden. Elk tol heeft namelijk andere systemen et zelfs spelvormen, welke een waan!» ring over alle landen in de staat. Schoon en goed wordt gecom penseerd. doordat de duiven wela aan de stanardkeuring onderwer pen worden in ieder geval slech'4 dan aan de voorselecties mogen deelnemen, als zij op de vluchten een bepaald aantal prijskilometen hebben gewonnen. Duivententoon- stellingen De duivenmaatschappij ,Nieuw-Leven' hield in het lokaal bij de heer A. Kind te Koewacht een zeer druk bezochte duivententoonstelling. Hoewel slechts twee leden met hun duiven deelna men, namelijk de heren B. Rombout en Th. Gijsel. waren zelfs veel duiven melkers uit het land van Waas hier heen gekomen. Duivenshow De duivensociëteit ,De Herleving' te Kloosterzande hield in haar lokaal bij de heer Jac. de Wael een duiventen toonstelling, waar de duiven van de bekende melkers W. Colpaert. B. van Waes en Th. Voet te bezichtigen wa ren. Veel liefhebbers, niet alleen uit eigen sociëteit, kwamen deze tentoon stelling bezoeken. Prijskaarting Aan de eerste prijskaarting bij de heer G. Bogaert te Terhole namen 52 liefhebbers deel. De uitslag luidde: 1 J. de Schrijver-E. de Meijer; 2 T. de Rijk-V. van den Berghe; 3 C. Boënne- H. Mannaert, 4 mevrouw A. Keijner A. Broymans, 5 J. de Silva-A. Heme- laar; 6 J. Serraerens-R. van Geertruy; 7 J. Pauwels-L. de Bakker. Aan de tweede prijskaarting bij G. Bogaert te Terhole namen 38 perso nen deel. De uitslag luidde: 1 me vrouw M. Biesbroeck-G. van Acker; 2 A. Jansen L. Brand; 3 A. Biesbroeck-A. van Sikkelerus; 4 G. Vermeersen-A. Freijzer. Aan de prijskaarting bij de heer J. Vemimmen te Stoppeldijk namen 26 personen deel. De uitslag luidde: 1 J. Vernimmen-J. van Leuven; 2 V. Coole- Rob Mei; 3 J. Pleunis-Henk Mei; 4 J. de Kort-P. de Kort. Schietingen Aan de schieting bij de heer P. de Caluwë te Graauw namen 66 schutters deel. De uitslag luidde: hogevogel G. Bloramaert, Hulst; eerste zijvogel V. de Vos, Hulst; tweede zijvoge L. van Helsland, Hulst; grootste aantal W. de Koster (3), Graauw. Aan de schieting bij de heer P. van Dijk te Hengstdijk namen 57 schut ters deel. De uitslag luidde: Wip 1: hogevogel C. de Bot, Terhole; eerste zijvogel G. Pauwels, Groenendijk; tweede zijvogel G. Baert, Temeuzen; Wip 2: hogevogel R. de Guytenaere; eerste zijvogel G. Baert, Terneuzen; tweede zijvogel M de Letter, Koe wacht; grootste aantal (5) mevrouw A Verschuren-Verschoten, Lamswaar- Aan de schieting bij de heer Cyr. de Kind te Kapellebrug namen 80 schut ters deel. De uitslag luidde: Wip 1: A. Smolenaars, Sint-Pauwels (B); eerste zijvogel Jo de Vetter. Kapellebrug; tweede zijvogel A. Maes. Sint-Pauwels (B); Wip 2: hogevogel P. Bogaert. Kapellebrug; eerste zijvogel Ermo Schelfhoutn Kapellebrug; tweede zij vogel Fr. Franckaert. De Klinge (B); grootste aantal (7) Cyr. de Kind, Ka pellebrug. Aan de zondagschieting bij de heer A. Raes namen 50 schutters deel. De uitslag luidde: wip 1: hogevogel Fr. van Kruyssen,; eerste zij vogel Fr. Kouyzer; tweede zijvogel P. Pauwels, extra hogevogel H. Hoop. Alle schuttrs kwamen van Kloosterzande. W:p 2: hogevogel Fr. van Kruyssenn eerste zijvogel Fr. van Kruyssen; tweede zijvogel A. Burm, extra hoge vogel J. Hoop. Ook bij deze tweede wipronde kwamen alle schutters van Kloosterzande. Voor de bewijzen van deel neming, ontvangen na het overlijden van onze lieve zuster, behuwdzuster, tante en oudtante, mejuffrouw ELISABETH JOZINA VERHAGE betuigen wij onze hartelijke dank. Uit aller naam, J. E. Luteijn-Verhage Groede, december 1970. Voorstraat 9. Provinciale Zeeuwse Courant afdeling herenkleding VRAAGT Sollicitanten met ervaring genieten de voorkeur. Leeftijd: plus minus 20 jaar. - Axel. Voor een prettige wintersport vakantie mag o niets vergeten. Diverse soorten Kleine ski-artikelen, o.a. ski-brillen ski-tasjes enz. dames- en heren- kunstschaats combinaties Kindercombinaties Houten schaatsen schaatspakken en -mutsen Voor de wintersport vindt u alles bij rorthuis VAM HOOROEM OOSTBURG, TEL. (01170)-282" GRUUTHUSEPALEIS GENTPOORT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 22