PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG NIEUW LOONGESPREK KIK Complot tegen Ierse regering Kabinet wijst PTT-eisen af Sint dit jaar bijzonder modebewust KOPPELBAZENAKKOORD IN METAALINDUSTRIE regering doet laatste beroep op werkgevers en vakbeweging REGERING VERBIEDT VLUCHT VAN SLM Vandaag in de krant... DEPRESSIES sein gegeven voor landelijke stiptheidsactie reeds 3,4 miljoen voor oost-pakistan Engeland zet de klok weer terug Verkoop beter speelgoed nam grote vlucht Koopgewoonte 400 gulden m Gescheiden verantwoor delijkheid w: no. 287 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 5 december '70 Het gulden schot.... Pagina 2 lk«u..n|. f t.SO M' iy}{\AG (GPD) Het kabinet-De Jong zal volgende week woensdag beslissen of er al dan niet lonen wordt ingegrepen. De regering besloot gisteravond laat andermaal tot uitstel van een gsng, Het kabinet wil namelijk nog een laatste poging doen om te komen tot een akkoord over ïooontwikkeling in het komende jaar met werkgevers en werknemers. n BUG (GPD) Vice-premier beeTt de Surinaamse regering niclit medegedeeld dat Ne-: SJriJn verbod aan de Surinaamse -rurtmutsriiappij om met vlieg- Transavia te vliegen tussen en Paramaribo handhaaft. rv«riandse reactie kwam nadat de -im regering gistermiddag of- bid geprotesteerd tegen de wei-j De kwestie over de SLM-vluch- «siwrde Nederlandse mededeling in conflict binnen de koninkrijks- ria gegroeid. betalende passagiers die voor, jSJI-docbt van vandaag waren ge- ën om tien uur vanochtend met een extra DC-8 die door iHM beschikbaar is gesteld om de is niet te duperen, fevond negen uur zag het er uit dat de openingsvlucht van 2.U rr.et Transavia toch door zou te gedelegeerd commissaris van :JX de heer K. de Miranda, had kunnen bewegen op haar crieliik standpunt, om van de uiüiire af te zien, terug te komen. Éecteur-generaal van de Rijks Dienst, ir Raben, deelde dat hij maatregelen had ge ste om de vlucht ,niet per vergis- fts1» laten doorgaan. Aan de ver- ieeréaing op Schiphol was opdracht geen toestemming tot starten Transavia Boeing-707 te ver- E israrastf verklaarde de heer De Mi ca, namens de Surinaamse minister c economische zaken, dat in ieder pal niet met de KLM zal worden nengewerkt zolang Suriname niet voldoende garanties beschikt dat SLM op redelijke basis kan deel- i het verkeer naar de West. Voorrang een eerste reconstructie - de rijkspolitie lijkt het ver- saMgeval dat donderdagavond ïspeüe aan drie jongens het kostte, zijn oorzaak niet te n m een voorrangsfout. NAVO ÏBEGERING in Madrid heeft Sea voor Baskenland de nood- afgekondigd. Het proces Basken in Burgos is Van de ontvoerde Duit- 1012111 nog steeds niets ver- (pag. 3). Spanje BEHLand geeft te weinig aan menen de ministers Den Toom. Zij vinden dat -t" een trieste zaak(pag. 9) Tïuws uit Zeeland op pagi- 2,5,7,10 en 18. en buitenland op !*pa 3 en 9. Nop pagina 10 en 11. en financiën op pagi- 121. r 13 Voornamelijk in het oos- «n en het noorden van land zijn nog honder- «n clandestiene radio- Riders, Gesprek met de opsporing bij de bij- tonoere radiodienst van 11 Zonneveld ff l Velukkig thuis voor SS gehandicapte ''«Teto.mp jacq Prince: WMwridige kroniek "W Hans Warren. I bwoemeester Thomassen geeft in interview met een on- redacteuren, zijn visie ?e economische ont- x"1®, van Zuidwest- 2m5£: stemmen uit fommen. bridge. 1 £Maersrubriek en puz- Het kabinet heeft dan ook gis-' teravond nog de voorzitters van de zeven organisaties van werk- i gevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid uitgeno digd voor een beraad over de lo nen, dat vermoedelijk maandag zal worden gehouden- Het opnieuw uitstellen van een beslis sing over een loonmaatregel houdt in dat de WD-mfnisters in het kabinet er gisteren niet in zijn geslaagd hun zin door te zetten. Vorige week ver klaarde minister Witte veen (financiën) dat deze week een beslissing zou moe ten worden genomen. Eerder had mi nister Rooi vink (sociale zaken) gesug gereerd dat pas over een loonmaatregel zou moeten worden heslist aan de hand van feitelijke gegevens over de loonontwikkeling, die mogelijk half december bij een akkoord over de bouw-cao bekend zullen worden. Als variant op een van de vele sinterklaasliedjes mag worden ge steld .zie ginds komt een volgende depressie al aan' Hel gaat ook de ze eerste decemberweck nog aan de lopende band met de depres sies. Na een korte periode met en kele opklaringen kan in de loop van zondag al weer een volgend regenfront ons land bereiken Het enige pluspunt is dat de tem peratuur aan de hoge kant blijft. Nu komen echter winterperioden met vorst rond 5 december vrij zelden voor. In deze eeuw (nu ze ventig jaar) was het slechts acht keer vriezend winterweer rond Sint-Nicolaas Niet voor niets be gint eén van de liedjes met .hoor de wind waait door de bomen', want het aantal keren dat 5 de cember in het teken van regen en vrind staat is belangrijk groter. In de westelijke helft van ons land laat de eerste vorstdag voorlopig nog op zich wachten. Want de kou die in Noord-Europa wordt aange troffen krijgt voorlopig geen kans om terreinwinst te maken. NOODMAATREGELEN TEGEN REVOLUTIONAIRE GROEPEN i DUBLIN (APj De Ierse re- gering heeft vrijdagavond het recht genomen om iedere bur- j ger zonder proces gevangen te zetten, omdat men .een geheim gewapend complot' tegen de staat heeft ontdekt. I De Ierse premier Jack Lynch heef in had vooraanstaande personen te ont voeren. banken te overvallen en zelfs leidende functionarissen te vermoor den. Lynch zei dat hij Ierland busten de Europese conventie van de rechten' DEN HAAG (GPD) Naar een voorlopige indruk van de rege ring zijn de donderdagavond door de vakorganisaties van PTT-personeel gepresenteerde salariseisen voor de postbestel- lers voor een belangrijk deel niet los te maken van een ko mende herziening van de bezol diging van het overheidsperso neel, die momenteel in studie is. Premier De Jong, die dit gisteravond tijdens een onderbreking van het. kabi netsberaad meedeelde, zei dat wel me dewerking kan worclen gegeven aan een nieuwe werkclassificatie voor de postbestellers. De extra overwerkver goeding van honderd tot tweehonderd gulden, die het kabinet al eerder in liet vooruitzicht stelde, wordt gehand haafd. In reactie op deze mededeling hebben de samenwerkende bonden van over heidspersoneel richtlijnen doen uit gaan aan het PTT-personeel. Het ad vies luidt dat het bestellend personeel zich moet beperken tot zijn taak zo als die omschreven is, er moet geen vrijwillig overwerk worden verricht en het. moet geen genoegen nemen met het overzetten van diensten. Dit betekent, dat nu een landelijke stip theidsactie begint. De eisen van het PTT-personeel komen ruwweg neer op een salarisverhoging van 150 per De vakbonden zullen zich nu gaan beraden over de vraag .hoeveel over werk' er mag worden opgelegd, indien er van oplegging sprake zal zijn. De directie van het postdistrict Am sterdam heeft de bestellers vrijdag middag reeds medegedeeld dat van daag geen verplicht overwerk zal wor den opgelegd. Dit betekent dat er dus geen postbestelling zal worden uitge voerd. Directeur J. H. W. Meijer gaf als reden voor zijn besluit, dat hij in de huidige situatie geen enkele behoef te heeft grote conflicten te forceren. PTT-bestellers kregen vrijdag hulp van de goedheiligman uit Spanje, sinterklaas. Zelf de oorzaak van cle grote drukte in deze dagen, be sloot om dan maar zelf met z'n Pieten de bestellers een handje te helpen door de wijk in te gaan Er zullen heel wat kerstmannen nodig zijn om de problemen die nu komen op te lossen.... STRENGER TOEZICHT ONDERNEMINGSRADEN Geen overwerk De woordvoerders van de vakbonden' vertelden gisteravond contact te heb ben gehad met de hoofddirecteur post van de PTT, ars Ph. Leenman, die had meegedeeld, dat het beleid van de directie van de PTT erop gericht is! geen overwerk te gaan opleggen, hoe-; wel zij dit mag doen. Zij zal dit wel gaan doen, wanneer er ergens sprake is van .ontwrichting'. ,Geen willekeur bij verstrekken bewijs van goed gedrag' AMSTERDAM (ANP) In het afgelo- pen jaar zijn in Amsterdam 11.136 aanvragen om afgifte van een verkla ring omtrent het gedrag behandeld. Van dit aantal werden 11.124 verzoe- ken ingewilligd. Aan twaalf personen werd de verlangde verklaring gewei gerd. Deze personen hebben niet deel genomen aan .democratiserende' ac ties. Dit deelt burgemeester Samkalden| mee in antwoord op vragen van hel Kabouterraadslid Kilian. DEN HAAG (ANP) Onderhandelaars in de Raad van Overleg I in de Metaalindustrie (ROM) hebben overeenstemming bereikt .over een wijziging van het artikel betreffende geleende werknemers'. Al dus blijkt uit een communiqué van de raad van overleg, dat vrijdag- i middag is uitgegeven. De vergadering van de raad waarin die over eenstemming tot stand is gekomen, is donderdagavond gehouden. Het bleek niet mogelijk direct na afloop van die vergadering mee te delen of, en zo ja, wat er besloten was. Het communiqué zegt verder: .deze wijziging sluit aan bij de wet op het ter beschikking stellen van arbeids krachten. De inhoud van het nieuwe artikel gaat uit van grondig overleg van de werk gever met de ondernemingsraad en nauw contact met de werknemersor ganisaties. Voorts is aangegeven een beperking in tijdsduur van tewerkstel ling en een maximaal toelaatbaar ver schil in arbeidsvoorwaarden. De ontworpen tekst zal ter goedkeu ring worden voorgelegd aan de reeds aangekondigde ledenvergadering van de werkgeversorganisaties en aan de bevoegde instanties van de werkne mersorganisaties', aldus het communi qué Deze overeenstemming heeft betrek king op de landelijke regeling van het koppelbazenvraagstuk in de metaal industrie. Ze staat naast de maatrege len die de afdeling Rotterdam van .de metaalbond' vrijdagmiddag heeft be kendgemaakt. Tn het communiqué dat de ROM vrij dagmiddag heeft uitgegeven komen geen concrete aanduidingen voor over de inhoud van de overeenstemming. Desgevraagd is ons meegedeeld, dat dit bewust is gedaan om de leden van vooral de werkgeversorganisaties niet via de persmedia op de hoogte te bren gen maar in de midden deze maand te houden ledenvergaderingen. De re acties van leden in den lande nadat in de ROM op 3 september overeenstem ming was bereikt over de inkomens verbetering van 400 en daarvan in de persmedia verslag van was gedaan, werden genoemd voor de nu gevolgde handelwijze. De wijziging van het artikel houdt on der meer in. dat het verschil in belo ning wordt bepaald op ten hoogste tien procent en dat ingeleende werknemers ten hoogste negen maanden bij een zelfde werkgever mogen werken met mogelijkheid van verlenging tot maxi maal een jaar met toestemming van de ondernemingsraad. Aan de ondernemingsraden zullen o.a. de namen van de ingeleende werkne mers. naam en adres van het uitleen bedrijf worden verstrekt. De ondernemer zal daartoe verplicht' zijn. Tweemaal per jaar zal de onder nemer met de ondernemingsraad de situatie op dit gebied onder ogen zien. De rol van de ondernemingsraden bij het toezicht op de naleving van dit nieuwe artikel, zal aanzienlijk sterker worden: die raden krijgen ook een in zicht in de beloning van ingeleende; werknemers, kunnen de meer dan tien procent hogere beloning rapporteren en met de vakverenigingen maatrege len nemen. Van het begrip .vreemde werknemers' worden uitgezonderd bonafide onder aannemers, collegiale uitleenpools zo- als .Drechtstaal' en nu ook .Rijnme- taal', montagebedrijven. De regering acht do toestand bijzon der ernstig, aldus de minister, vooral ook omdat de inlichtingen van de politie .zorgvuldig gecontroleerd zijn'. De regeringverklaring was orsderte kend door Lynch en de Ierse minister van justitie, Desmond O'Malley In bet afgelopen Jaar zijn de activitei ten van het verboden Ierse Republi keinse Leger 'IRA) en in het bijzon der van de militante splintergroep Sa- or Eire (vrij Ierland) belangrijk toe genomen. De militante Irren willen, zonodig met geweld. Ii-rland herenigen door de zes noordelijke provincies van liet Britse 1 Ister bij het onafhankelijke zuiden te voegen. ZIJ zijn felle tegen standers van de politiek van Lynch die op vreedzam? wijze de eenheid van Irrland tracht te bewerkstelligen. DEN HAAG (ANP) De Inzamelings actie in kerken rn gemeentehuizen vorige week vrijdagavond voor hulp aan de slachtoffers van de ramp in Oost-Pakistan heeft in elk geval meer dan twee miljoen gulden opgebracht, aldus een voorlopige schatting. Het totaal bedrag van de giften, ge stort op giro 777 van het Nederland-! sche Roode Kruis, onder de vlag' waarvan thans acht Nederlandse hul-' porganisatics samenwerken, is deze week van 1.4 miljoen tot f 3.4 mil joen gestegen. Donderdag kwam een half miljoen j MOEILIJKHEDEN OP SCHOOL LICHTENVOORDE LICHTENVOORDE (ANP.' De ou ders van de leerlingen van de Sint-Lud- gerus school voor buitengewoon onder wijs in Lichtenvoorde, hebben liet schoolbestuur gedreigd met een school staking van een dag als dit bestuur niet bereid ls enkele eisen in ie willigen. Zij eisen om., dat de Sint-Ludgerus stichting, die thans de school bestuurt, onmiddellijk wordt vervangen door een vereniging met rechtspersoonlijkheid, waarvan iedereen lid kan worden. Voorts eisen de ouders de onmiddellij ke terugkeer van het hoofd der school de heer A. van Tongeren, die enige tijci geleden door het bestuur van de stich ting werd ontslagen. Het ultimatum loopt dinsdagmiddag 12 uur af. LONDEN' Engeland heeft, zij het alleen letterlijk, de klok te ruggezet na een driejarige expe rimentele periode, waarin de tijd van Groot-Brittannië gelijk was aan die van Mest- en Mid den-Europa. De terugkeer naar de oude Greenwichtijd. waartoe het La gerhuis woensdagavond met overweldigende meerderheid 366 tegen 81 stemmen be sloot. betekent dat er na 31 oktober van het volgend jaar 's morgens meer licht zal zijn. maar dat de duisternis in de namiddag sneller zal invallen. VERSCHUIVING KOOPDRUKTE; TOENEMING KOOPLUST VLISSINGEN Zijn eigen, tot over de schoenen reikende tab berd heeft de sint bij de beste ding van zijn geschenkencenten kennelijk geïnspireerd tot een meer dan gewone belangstelling voor de modesector. Deze opval lende interesse van de sint is ongetwijfeld een gevolg van de sterke modewisseling half dit jaar van mini naar midi en van midi naar de lengte van desl goedheiligmans eigen mantel: j maxi. En daarmee is het accent, j van de in deze eerste december dagen geldende vraag wat ver legd. Deze voorzichtige conclusie valt al thans te trekken uit de reacties naar cle koopgewoonten, die de sint er ïn 1970 in de Zeeuwse winkenlcentra op na heeft gehouden. De belangstelling voor de modesecior strekte zich ook uit tot de vele accessoires in suède en leer. Meer vraag en meer kooplust dus in de hele modesector met alles wat daar omheen zit. Het feit dat de sinterklaasviering dit, keer op een weekeinde valt heeft eer. drastische verschuiving te zien gegeven in het beeld van de sinterklaaskoop- drukte. Blijkens navraag verliep de verkoop in zijn totaliteit wat gesprei der dan vorig jaax toen er gedurende enkele dagen sprake was van enorme j pieken. Deze pieken zijn nu wat afge-| vlakt, omdat de reeks koopavonden dit keer aaneengesloten waren en wer den uitgesmeerd over een volle week.; Dit in tegenstelling tot vorige jaren' toen de koopavonden werden onder I broken door een weekeinde. De koopgewoonte overdag verschoof! zich dit jaar over het algemeen sterk' naar de avond. In bepaalde sectoren is men echter al weken geleden gaan inkopen. Dat heeft zich vooral afge speeld in de speelgoedbranche, waar vooral de racebanen gretig aftrek von- den en voortijdig uit de voorraad ver dwenen. Ook de luxere geschenkarti kelenbranche werkte al vroegtijdig als een magneet op het kooplustige pu bliek en daarbij viel de aandacht dan speciaal op de huishoudelijke appara tuur. Bij bepaalde ondernemers had' de mening postgevat dat de kleinere geschenkartikelen dit jaar wat op dej achtergrond zijn geraakt. Naar een zakenman meedeelde is hei publiek aanzienlijk kritischer gewor den. Men is niet meer zo op een koop je uit. Wat men mooi vindt koopt men. De prijs komt op de tweede plaats. Ondanks de wetenschap van een voort durende waardevermindering van de gulden viel er toch geen overdreven belangstelling le constateren bij de sinterklaasinkopers om hun goeie geld te beleggen in waardev olle dingen als goud en zilver. De Zeeuwse ondernemers waren deeld in hun mening over de invloeaen van de vierhonderd guldenuitkeringer. Men had op dit punt in oktober reeds een koopgolf gesignaleerd, waarb-j vooral de aandacht was gericht op de, textielafdeling. De invloed van deze uitkering zou zich momenteel wel enigszins manifesteren in de sector van de radio- en televisietoestellen, en kleurenontvan- Omdat het sinterklaasfeest bij uitstek een kinderfeest is. is vanzelfsprekend weer veel geld gespendeerd aan net kinderspeelgoed. Er is veel vraag ge wees* naar het betere speelgoed Het fantasieloze speelgoed, dat vijl tot tien jaar geleden hoogtij vierde is duidelijk op de achtergrond gebleven I>e op draai dingetjes hebben plaats gemankt voor speelgoedjes met een opvoedkun dige waarde. Vooral is er nogal wat uitgegeven voor de aanschaf van zo genaamd constructief speelgoed, zoals bouwdozen en doe-het-zelf pakketten waarin het kind zijn eigen fantasie kan botvieren Ook was er een opval lende vraag naar speelgoed dat. zoals een middenstander het formuleerde, .meer de serieuze kant opgaat'. Daar in manifesteert ztch een toenemende technische belangstelling van de jeugd. Dat kwam duidelijk tot uiting hij ver- (Zie slot pag. 18 kol. 1t zou zijn aan do dood van eei 1 het St-Francivcus ziekenhui dam Het meisje had de mai achtoffer te publiceren: de nabe aanden waren namelijk niet op de )ogte gesteld van./Ie ware doodsoor- leze krant .benedfn peil' :prak in dit verband over en revolver-journal»- dien aanzien ties uit Rotterdar >ben afge ten h ski lijn aard'. Twee factoi een rol gespeeld: de belangen van het betrokken meisje, de leerling-verpleeg ster. en voorts de gevoelens van dc na bestaanden. Voor beide categorieën was het een meer dan afschuwelijke zaak, afschuwelijk vooral door haar onherroepeliikheid. meende de zieken huisdirectie. Zij raadpleegde een jurist en besloot toen. op diens advies, dc waarheid niet aan de nabestaanden mee te delen. Aan de justitie werd ver volgens verklaard, dat niet vaststond dat de patiënt aan een natuurlijke doodsoorzaak was overleden. Daarop werd een onderzoek ingesteld met ais gevolg dat de leerling-verpleegster werd vervolgd. In dit eerste stadium derhalve is de belangrijkste fout ge maakt: net verzwijgen van de feiten. De vraag is nu: is een beroep van de ziekenhuisdlrectie op menselijke overwegingen toch niet heel begrijpe lijk? De leerling-verpleegster zal im mers haar levenlang deze 'out blijven meedragen, waarom het haar nog weer moeilijker gemaakt? Voor de nabe staanden is het weten hoe de werkelij ke gang van zaten is geweest, achter af nog weer extra triest, de omstandig heden worden er alleen maar droever door. Is in een dergelijke situatie een beroep op menselijke overwegingen niet eigenlijk volledig verantwoord? Het is een klemmende vraag, maar we geloven niet dat ze met ja kan worden beantwoord. Het gaat namelijk in de ze kwestie om andere, belangrijker kwesties. Zoels: bestaat er in het be wuste ziekenhuis wel een redelijke or ganisatie? Is de leerling-verpleegster niet vooral bet slachtoffer geworden van het falen dezer organisatie"' Zij werkte nog pas anderhalve das op de bewuste afdeling en had met een hoofd verpleegster de zorg over dertien ope ratiepatiënten: is een dergelijke rege ling verantwoord? Zijn er inmiddels maatregelen tot verbetering getroffen'' Wie u-as de verantwoordelijke man voor deze organisatie, die kennelijk op een essentieel moment faalde' Eigen lijk zijn deze vragen veel belangrijker (vooral met het oog op toekomstige patiënten) dar. de vaststelling van een formele schuld bij een leerling ver pleegster. Wanneer nu de ziekenhuis- directie dit meisje vee! narigheid wil besparen, dan moet men dat niet doen door feiten te verzwijgen, maar door de eigen directionele verant woordelijkheid naar voren brengen. De neiging om deze zaak in de doofpot te stoppen hoeft daarom met alleen een zaak van menselijkheidte zijn. maar zou ook kunnen zijn ingegeven door het verlangen de eigen verant woordelijkheid uit de weg te gaan Achteraf kan inderdaad moeilijk de indruk worden weggenomen, dat het beroep op menselijke factoren vooral ook diende ter camouflage van andere overwegingen rervolgens de rol van de pers. van één bepaalde krant althans. De Telegraaf is niet ingegaan op het ver soek van de rechtbank-president- Ook hier: belangrijk is een eerdere fase tn deze zaak. Was namelijk het verzoek wel redelijk? Werd de journalisten niet eigenlijk gevraagd een (ln een eerder stadium van deze zaak gemaakte) fout mede te verdoezelen? Het gebeurt wel eens meer. dat een president verslag gevers wijst op bepaalde menselijke kanten var. een zaak en vanzelfspre kend wordt een dergelijke geste niet zonder meer genegeerd. Maar ook de verslaggever heeft zijn verantwoorde lijkheid: hij kan er van overtuigd zijn. dat hij bepaalde feiten móet noemen, wil hij niet met zijn professioneel ge weten in conflict komen. Een dergelij ke houding behoeft met bij voorbaat te worden afgedaan met .sensatie zucht". Waar het hier Sr. feite om gaat is. dat iedere categorie, die bij ceze zaak is betrokken, haar eigen verant- G Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1 V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1