ZEEHOSPITIUM ZONNEVELD': EEN GELUKKIG THUIS VOOR LICHAMELUK GEHANDICAPTE KINDEREN 7 ZAL JE KIND MAAR WEZEN... ■■iiiiiiiiiiiiiiiiii: ZATERDAG 5 DECEMBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OOSTKAPELLE ,'t Zul Je kind maar wezen, yeh, jev, Jeh. jeh zuchtjes meem-uriënd met <le lilt van Adèle Blocmeiulaal uit .Het schaap niet de vijf poten', luistert ze naar mijn vraag en geeft geen ai.twoo-d. Ik herhaal liet nog eens. langzaam en duidelijk, bang dat ik mijn vragen en opmerkingen er weer te haastig uitrafel: .Sta je er vaak hij stil denk je er vaak aan. dat je gehandicapt bent. spastisch?' Ja en nee Soms dagen en weken achter elkaar, dan een heel jaar weer niet. Alleen dat liedje van Adèle hè van daarnet, daar moet ik wel vaak aan denken, ,'t Zal je kind maar wezen' Aan het woord is Els. 20 Jaar nu, geboren en getogen in Breda. Ze typt hee' moeizaam een en ander voor haar vader, directeur van een groot aannemersbedrijf. Ze moet zich erg concentreren om duidelijk te spreken en da. bemoeilijkt een gesprek nogal zodat veel mensen zich die moeite maar niet meer nemen. ,Ik bei altijd net zorgektndje geweest en iedereen was altijd even lief en aardig tegen me en soms stuitte me dat tegen de borst. Ik wilde niet als dui zielige ongelukkige kind' behandeld worden, maar als een normaal meisje Maar ja. dat begreep zelfs mijn familie niet. Mijn beste vriendin, daar had ik regelmatig ruzie mee, die zei af en toe tegen me da! 'k een egoïstisch kreng was of zo, nou ja dat was ik natuurlijk «nik wel. Die vriendin is trouwens de enige die ik nog wekelijks hier z't De rest heb ik uit het oog verloren; en ze hebben een vriend of zijp verloofd of getrouwd' Jk heb veel respect voor mijn ouders, want je zult maar zo*n handenninderijc als ik ben, hebben Voor hen vind ik het soms zo rot Voor mezelf ook wel hoor. want ik zou ook weieens willen schaatsen, willen fietser willen hollen en net als mijn zusje een uur kletsen met een vriendin door de telefoon. Maar ja dan denk ik maar, er zijn nog mensen die geestelijk gehandicapt zijn. en mensen die blind en doof zijn. dat lijkt me zoveel erger' Els, die een weekendje vakantie hield in Zeeland, is bang voor de publiciteit, een foto, dit interview. De mensen zullen mij verwijten dat k niet dankbaar genoeg ben voor alle moeite die veel mensen VOO! ml.i doen zoals nu met zo'n gratis vakantieweekend aan de kust; anderen zullen medelijdend zeggen van: .'t Is toch wel zielig hé of weer; ,'t Zal je kind maar wezen' en dat wil ik niet. toch vaak een groot risico om (als je niet zeker bent of zo'n gehandicapt kind door die handicap het gewone lager onderwijs kan volgen) die stap maar te wagen. De kinderen kunnen moeilijkheden hebben met het taalbegrip, met de taalontwikkeling, de spraak, de ruimtelijke ervaringen, de waarnemin gen, de algemene beweging en de handvaardigheid. De kans op een fiasco is dan groot. En het is uiterst belangrijk dat die kinderen goed opgevangen en begeleid worden. Op Zonneveld is er een gezonde samenhang tussen medische behandeling, arbeidstherapie, heilgymnas tiek, logopedie, onderwijs, psychotechnisch onder zoek en bovendien onderhoudt een maatschappelijk werkster van de Bosk de contacten tussen kinde ren. Zonneveld, de ouders en de Bosk, de Bond van Ouders van Spastische Kinderen,' MENSELIJK Het hoofd van de aan Zonneveld verbonden mytyl school, de heer J. Overduin: .Misschien mag ik zeggen dat de mytylschool de leerlingen individue ler en dus menselijker benadert. Kijk, wij zijn er om die kinderen een basis te geven waar zij wat mee kunnen doen. Zij moeten natuurlijk ook leren rekenen, want zij moeten onder andere met geld omgaan, zij moeten taalonderwijs volgen omdat ze ook een gesprek moeten kunnen voeren, een stukje of een brief moeten kunnen schrijven. Zij moeten ook aardrijkskunde, geschiedenis en maatschappij leer leren omdat zij mee moeten leren denken en spreken in deze wereld, zij moeten ook een goede algemene ontwikkeling krijgen. Maar daarnaast is het belangrijkste dat zij iets leren waar ze wat aan hebben: we specialiseren wat meer. passen de stof ook wat meer aan de betreffende kinderen aan. Voor ieder kind is een ander aspect de hoofdzaak. En omdat gehandicapte kinderen door hun handicap in htm mogelijkheden beperkt zijn. moeten wij daar ook bij het onderwijs van uitgaan. Daarnaast moeten wij als onderwijzers en ook wel als opvoeders hen leren leven met hun handicap. Hier op Zonneveld moeten zij leren hun handicap te accepteren en er het beste van te maken. Duidelijk maken, ook dat er wat van te maken valt.' ,Er is een goede samenwerking met het bureau voor beroeps- en studiekeuze en de afdeling bijzon dere arbeidsbemiddeling van het gewestelijk ar beidsbureau te Middelburg' ZILVEREN SCHOR In dit kader van onderwijzen, opvoeden, leven, vallen ook de gezamenlijke uitstapjes en de jaarlijk se week op het .Zilveren Schor'. Zo ook dit jaar. Een extra feestelijke week voor alle betrokkenen want Bep ging mee. Als Bep er niet bij is zijn we een beetje incompleet hoor' zeggen haar medeleer lingen. In die week was er een confrontatie, een discussiebijeenkomst met een groep kinderverzorg- sters-in-opleiding. .Die discussie werd gedragen door ons van Zonne veld. Die kinderen wisten niet goed wat zij met ons aan moesten, misschien waren ze wel een beetje bang van ons. bang om ons te kwetsen' zegt Bep, haantje de voorste ook. Een moeizame discussie dus. Maar wel een heerlij ke week. De heer Overduin: .Iedereen heeft hier naar die week op het Zilveren Schor toegeleefd. In de klas werd er uitgebreid over gesproken en ook onder elkaar is het wel het onderwerp van de dag geweest toen. Eenmaal daar, hebben kinderen, on derwijzers en verzorgsters elkaar in een heel ande re situatie meegemaakt, iedereen is daar uit het vrij strakke ritme van de inrichting gehaald. Veel kinderen hebben daar toch wel op de tenen moeten lopen. En dat werkt dan nog wel even door'. In de klas gaat het er- gemoedelijk toe. Leerling en leraar roken samen een sigaret in de pauze, er wordt wat gelopen, wat gereden, wat gekletst. Bep over de school: ,Bij ons is het erg gezellig, ik geloof niet dat het op een gewone school zo is. En mijnheer Overduin is okee'. De school is onderverdeeld in zeven groepen én een kleutergroep. Het gewone klassikale systeem heeft men laten vallen, de kinderen komen op grond van hun individuele prestaties en pas in tweede instan tie met betrekking tot hun leeftijd in een bepaalde groep. De heer Overduin: .De school lijkt misschien wat chaotisch, dan zijn er 'rinderen naar de dokter, dan weer naar arbeidstherapie. dan weer naar heilgym nastiek, maar er wordt wél gewerkt'. In de aanvangsklas, waar juffrouw Verbeek de scepter zwaait, zijn een paar kinderen aan het rekenen, anderen maken een taailesje, de jongste prikt een plaatje uit. Een jochie staat te schrijven, anderen wisselen eens van plaats, we doen er ook niet dramatisch over: een mens Wij doen niet alsof er niets aan de hand is, maar kan zo eens wat hebben, dat is nu eenmaal zo'. BEOORDELING De prestaties van de kinderen worden beoordeeld naar hun kunnen. Op de school geldt geen excuus voor slordig werk ais het niet nodig is. Maar iemand die met veel inspanning een leesbaar taai- lesje heeft geproduceerd, krijgt evenveel waardering als een normaal kind dat een onberispelijk hand schrift heeft. .Onze beoordeling is reëler dan thuis. Daar zijn de kinderen in een zeer beschermd milieu, daar wordt hen vaak werk uit handen genomen, hier moeten z.e het zelf doen'. Vrijwel alle ouders zijn vol lof voor behandelend onderwijzend en verplegend personeel én de maat schappelijk werkster. De moeder van de 17-jarige Rien, een betrekkelijk lichte patiënt: Rien is nu drie jaar achtereen op Zonneveld en daar is hij zich thuis gaan voelen. Hij komt elk weekend naar huis en graag, maar hij is nu ook graag daar. Iedereen is altijd even vriendelijk en behulpzaam, dat mag echt weieens gezegd worden'. Voor dat het zover was met Rien, zijn er heel wat tranen gevloeid en heel wat lelijke gezichten getrokken. .Rien was toen hij een jaar of zes was al eens een half jaar in Zonneveld geweest, maar toen moesten wij hem orr. financiële redenen naar huis halen. Hij ging toen naar een gewone lagere school waar hij .meegetrokken' werd. Toen drie jaar geleden de wet voor zwaar geneeskundig risico in werking trad, kon Rien terug naar Zonneveld. Door het meer individuele onderwijs en de bijzondere toewijding van de heer Overduin en zijn personeel kan Rien zich daar nu helemaal ontplooien. Het heeft ons in het begin wel moeite gekost. Rien kon moeilijk van huis en elke maandagmorgen waren er scènes als hij weer weg moest. Toen heb ik het zelf heel moeilijk gehad: je denkt steeds of je er wel goed aan hebt gedaan, of je je kind niet tekort doet enzovoort. Maar dat is gelukkig achter de rug'. KONINGIN De ongekroonde koningin van Zonneveld is Bep V (Ze protesteert overigens zelf tegen deze betite ling). Ze woont er al dertien jaar en ze heeft zich er in die tijd een echt tehuis gemaakt. Bep werd 4 november 1952 geboren: een lichamelijk zeer zwaar gehandicapt kindje dat de oogappel van haar fami lie werd. Vier jaar later stierf haar moeder bij de geboorte van een zoontje: haar oudste zus, 16 a 17 jaar toen, nam het huishouden en de zorg van het gezin met acht kinderen op zich. Haar zuster, inmiddels getrouwd en moeder van één irieuterzoon, mevrouw L. Kosten-V.: .Er was in ons drukke en verslagen gezin toen tijd noch geld om Beppie apart te behandelen, en achteraf gezien was dat waarschijnlijk maar goed ook, ze is niet verwend, niet .klein' gehouden en zo heeft ze haar karakter goed kunnen ontwikkelen'. ,'t Was wel een moeilijke tijd toen. Bep heeft erg breekbare botten en kan al iets breken als je ze maar een hand geeft. Steeds weer moest ze in die tijd naar het ziekenhuis, maar steeds en steeds weer ging het niet. De verpleegsters waren niet gewend met Bep om te gaan, nou ja. het was vreselijk. Wij wisten dat een inrichting als Zonne veld voor Bep zelf de fijnste oplossing zou zijn, maar omdat mijn moeder ons gevraagd had Bep niet weg te doen, viel die beslissing mijn vader en mij vreselijk moeilijk. Maar toen het echt niet meer ging. heb ik Bep met pijn in mijn hart naar Zonneveld gebracht. Bep was nog steeds onze oog appel. van heel de familie, ze was ook wel het zonnetje in huis en daar bracht ik haar van dat hele moderne ziekenhuis hier naar dat oude sombe re Zonneveld. Ik heb het er zelf héél, héél moeilijk mee gehad die dagen en weken. Maar Bep is met zo veel zorg en met zoveel liefde op Zonneveld ontvan gen. dat is gewoon ongelofèlijk. Ik mocht er altijd komen, met de hele familie desnoods, elk weekend, met elke feestdag, wij zijn nooit teveel en ook voor Bep is geen enkele moeite verpleegsters en trou wens al het personeel te veel. Bep is zelf erg huiselijk en toen bleek dat zij én een geweldige verzorging en een fantastisch medeleven zonder - medelijden én een gezinsband kon houden, toen heeft zij zich ook helemaal op Zonneveld ingesteld en ze zegt zelf dat ze er voor geen goud meer weg wil'. LIEFDEDIENST Bep zelf aan het woord: ,Ik sta er bijna nooit meer bij stil. Alleen in de vakanties, als alle anderen weg zijn. dan blijft het wel heel lang stil. Ik vind het niet erg om hier te blijven, ik vind het weieens erg als ze allemaal voor zo lang hier weggaan, Verder zijn er weieens mensen die vervelende opmerkingen maken. Meestal moet ik er om lachen. Zo ging ik eens een keer wandelen met een oud- Zonnevelder die inmiddels onderwijzer is. Onder weg kwamen wij een kennis, een wat oudere mevrouw van hem tegen. ,Zo. en nu doe je dus nog een liefdedienst' zei ze. wijzend naar mij. Later hebben we ze nog eens gezien, en toen deed ze ook heel verwonderd dat ik zelf kon lezen. Ze verwacht- Even later: .Als je geestelijk gëhandicap: bctis je zo weinig. Dat is wel het ergste dit ;i a overkomen. Lezen doet Bep veel. Soms ros ir. Voor school. En dan kunnen er omtmefci stukken literatuur bij zitten. Maar verder pü Lampo, Claes, Ruysellnck, die Vlamingen, h 'j Donald Duck ook hoor'. Thuis is voor Bep zaal één, Zonneveld. Ze leéj op de zaal haar eigen meubeltjes, twee $d pen, boeken en andere dingen die een hüJhï achttien om zich heen verzamelt. In het weekend is er altijd wel visite en Bató er een vriendin (ook een oud-ZonneveldstKiifl' Over de toekomst zegt Bep: ,Ik hoop dl!Sik nog wel een poos kan blijven. Ik wil gag wis leren, graag hier op Zonneveld'. PROBLEEM Naast alle dagelijkse zorgen en problemsn «*J hier hebben bij de dagelijkse verzorging 5 e formidabel probleem: wat gaat er m de iztea gebeuren als ze 20, 21 jaar zijn'' Jüadfcs Roebers. .Wij zijn hier in Zeeland ook k.v 'J tewerkstelling van gehandicapten, maar (dis J een groot probleem' In beginsel staat Zonneveld open voor ia tot en met twintig jaar. Het is echter hel a voor iedereen een passende werkkring es ft sende behuizing én een passende verorpi vinden. We maken ook weieens een ui' die regel. Maar zo goed als er nog w voorzorg moet gebeuren (en dat kor nieuwe Zonneveld), moet er ook veel aar.c-J gebeuren'. KEIHARD EN DOM Nog te veel mensen zijn (door ko keihard en dom, Gehandicapten worden s er worden opmerkingen gemaakt, al da st nen de gehoorkring van de gehandicapt w merkingen komen soms hard aan. Mevrouw Kosten: 't Gebeurt zo vaak dst jeep kingen hoort zoals ,moet je daar eens ca. wat griezelig' of ,zou jij daar nu mee gsan len'. Onze Bep neemt het meestal noga! ro-®-* op. Ze zegt dan Als ik tachtig ben al aM» zijn, dus daar kan ik niet mee attffl e steekt ze d'r tong uit. Ze staat er eigenlw- boven. Ze is zeer intelligent en geesteje en ze vindt net als /ij. dat mensen opmerkingen maken, alleen maar ut», zijn. Maar naar blijft het'. Ook geneesheer-directeur H A Roebers ■'-E. veld zegt: .Veel mensen denken dat achterlijk of debiel zijn. Dat is voor des® een hele wrange ervaring en een moalu* ren zaak, omdat het altijd zeer swkssm ervaring leert dat het intelligent!#» gehandicapte kinderen over het alge---". onder het gemiddelde ligt. maar _j andere oorzaken hebben: er zijn aVH gehandicapte kinderen, die vér boten maat uitkomen. BEGELEIDING .Het milieu van opvang en dc *^5^ kinderen met zeer vroeg verworven öero^f- nissen is van zeer groot belang. Roebers, Hij is vanaf 1962 bezig met een y. zoek naar het verband tussen de "jjs. intelligentieniveau van de kinderen, v zoek heeft hij sindsdien alle ldn(tóf?^'rria veld waren en betrouwbaar getest gevolgd: tot nu toe werd een bonde. jaarlijks of om de twee jaar door M intelligentieonderzoek verricht met c men-Test, waarbij niet met, vaardlgn»- en spreken en met handigheid en ie», wordt gehouden. tt Dokter Roebers: ,Dit onderzoek aw om wetenschappelijke redenen, maat het unfair vind, dat mensen die op het ongeluk hebben gehad getroffen r- zo'n catastrofaal gebeuren als bijw° geboorteletsel, veelal door vooroorc M tingen niet als volwaardige men. cepteerd. «y »- .Door dit onderzoek zie ik met J~J -jjjjsjnfc tig procent van deze kinderen kende vooruitgangen in het ïnteiug bewijs hiervoor is zeer duidelijk d»'a het inhalen van een verkregeni acn «ei (vaak ernstige) handicap. Ik 3 meer tijd moeten hebben oro BB8* eindelijk eens verder uit te ,^f hurfi4nitits s10 principieel uitermate belangrijke, j aan de orde zijn', iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii Aan de weg tussen Oostkapelle en Domburg wordt hard gewerkt aan de nieuwbouw van het .Zeehospitium Zonneveld'. Vijf jaar lang zal er nog gebouwd en getimmerd, geheid en geverfd worden, want pas over vijf jaar zal het nieuwe .Zonneveld' helemaal klaar zijn; dan zal het oude knusse .Zonneveld' van nu plaats hebben gemaakt voor een modern kin derrevalidatiecentrum. In het voorjaar van 1971 zal de eerste fase van de bouw klaar moeten zijn: een zusterhuis van vijf bouwlagen en een drieledig paviljoen in laagbouw. In elk van die drie paviljoens komen twee groepen van zestien kinderen, pseudo-gezinsgroepen met kin deren van verschillende leeftijd en geslacht die de beschikking krijgen per groep van 16 over een grote huiskamer, drie slaapkamers, waaronder een zit-slaapkamer voor do oudsten, aangepaste toilet ten, een badkamer cn con keuken, Tussen de paviljoens in komen twee recreatieruimten voor de (dan) 96 jeugdige bewoners Daarna start men met de bouw van een school met tien lokalen op de open plek achter de paviljoens, met daarnaast een overdekt zwembad en een gym nastieklokaal. Als dat klaar voor gebruik is moet de oude bebouwing worden afgebroken om plaats te maken voor een heel nieuw en goed geoutilleerd behandelingscentrum. Daar krijgen onder andere de arbeidstherapie. de heilgymnastiek, de logopedie en dergelijke onderdak alsmede de keuken en huishou delijke dienst. Tenslotte wordt de buitenvleugel van het hoofdgebouw, die voor afbraak gespaard zal worden, verbouwd en wordt er nog een grote centrale recreatieruimte gebouwd. Tegen die tijd rullen we wel 1975 schrijven Naar die nieuwbouw leven alle Zonnevelders nu toe. .Straks, in de nieuwbouw klinkt het steeds als er iets is. .Straks in de nieuwbouw' zegt ook dokter Roebers .kunnen we in ieder geval 96 kindëren goed behandelen. Dan hebben we meer ruimte, meer comfort en kunnen we hen een maximum aan zorg biedpn SPORTVERENIGING? Wie nooit iets met Zonneveld te maken heeft gehad, weet nauwelijks wat Zonneveld doet, wat Zonneveld is. Door alle publikaties rond de jaarlijk se jZonneveldrit' en de stichting .Sport steunt Zon neveld' hebben de meeste Zeeuwen wel van het bestaan van Zonneveld gehoord, maar velen denken dat het een sportvereniging is, of een ziekenhuis, of een zwakzinnigeninrichting. Zonneveld echter is een kinderrevalidatiecentrum, een tehuis voor kinderen met bewegingsstoornissen door afwijkingen van het beenderstelsel, het spier stelsel of het zenuwstelsel, Het zijn in ieder geval niet uitsluitend spastische kinderen (kinderen die lijden aan spastische ver lammingen waarbij in de verlamde organen niet bewust te beïnvloeden bewegingen kunnen optreden, aldus Van Dale). De eerste kennismaking met Zonneveld is meestal poliklinisch, als het kind wordt doorverwezen door een huisarts of specialist. Meestal zijn ze dan twee jaar of ouder. In ieder geval jaren jonger dan vroeger toen de meeste kinderen pas doorverwezen werden als ze een jaar of acht (of nog ouder), als de eerste schooljaren mislukt waren. Die hele jonge patiëntjes worden bij voorkeur niet opgenomen. Dokter Roebers: ,Het is heel belangrijk dat ze hier komen, poliklinisch, maar 'it de kleuterleeftijd, 4 a 5 jaar, laat ik ze liever bij de moeder thuis. De moeders moeten alleen weten wat ze met hun kind moeten doen. en waarom ze dat moeten dóen. Dan kunnen ze thuis bepaalde oefeningen doen. op de ontwikkeling letten. Deze wijze van voorzorg bevalt heel goed, doch moet in de toekomst nog aanzien lijk worden uitgebreid.' .Vaak kunnen de kinderen ook nog naar een gewone kleuterschool. Als ze de lagere schoolleeftijd bereikt hebben, krijgen ze een psychologische en een psy chotechnische test en als er dan duidelijke indica ties zijn. kan het kind hier op Zonneveld en op de aan Zonneveld verbonden mytylschool komen SCHOOL ,Er zijn veel ouders die het met hun kind op een gewone lagere school willen proberen. Maar het is

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 14