DRIE JONGELUI IN AUTO VERBRAND BIJ ONGELUK OP RIJKSWEG TE KAPELLE Samenwerking vakbonden kaï heel ver gaan' Regering zal zeer zware eisen stellen aan veiligheid Totalleiding naar Sloe Oorzaak nog een raadsel PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KAPELLE Drie jongelui zijn donderdagavond in een bran dende auto omgekomen na een ongeluk op de oude rijksweg bij Kapelle. Drie anderen raakten bij het ongeluk gewond. De ramp voltrok zich tegen kwart over tien 's avonds. De fel- brandende ongeluksauto trok een groot aantal nieuwsgierigen naar de plaats van het ongeluk, de kruising Vierwegen, waar de oude rijksweg met de nieuwe weg is verbonden. De slachtoffers zijn de broers C. en A. Nuijten uit Bergen op. Zoom (20 en 18 jaar oud) en A.| van Iwaarden uit Rilland-Bath (leeftijd nog onbekend). Zij za ten in de Fiat 600 van C. Nuij ten, die via de weg Vierwegen vanuit Kapelle de oude rijksweg opreed. De vierde inzittende van de Fiat, F. C. G. van A. uit Heer- Ie (gemeente Waal in Brabant) is met ernstige brandwonden opgenomen in ziekenhuis Berg- zicht te Goes. De ongeluksauto kwam vermoedelijk in moeilijkheden, omdat de wagen voorrang moest verlenen aan een via de oude rijksweg uit de richting Goes komende Opel Admiral. De Fiat is toen waarschijnlijk bij een uitwijkpoging over de kop geslagen en in brand ge vlogen. De wagen kwam op de wielen terecht en brandde midden op het kruispunt uit. De Opel kwam enkele tientallen meters voorbij het kruispunt tegen een hek tot stilstand. De inzittenden van de Opel, het echtpaar A. en M. B. uit Krabbendijke is met niet ernstige snij- wonden opgenomen in het Goese zie kenhuis Sint-Joanna. De vier inzittenden van de Fiat kwa men van een avondcursus bloemen teelt op de tuinbouwschool in Kapelle. De cursus was om tien over tien afge lopen. Tuinbouwschool leraar D. Kop- penhol uit Kloetinge, die kort na de verkeersramp over het kruispunt reed zag de brandende wagen. De politie en de brandweer waren toen al door an dere weggebruikers gewaarschuwd. De heer Koppenhol ging onmiddellijk te rug naar school om papieren te halen, die hij later kon gebruiken bij het identificeren van de slachtoffers. De brandweer van Kapelle was snel ge noeg ter plaatse om één der inzittenden van de Fiat. F. van A., nog uit de bran dende wagen te slepen. Pogingen om (ADVERTENTIE) In geval van storing, is voor de abonnees op onze servicedienst dit weekend beschikbaar: de heer P. de WispeJacre, Dam 1 boven, Vlissingen. Telefoon 01184-4651. Jongeman (19) uit Rilland-Bath na aanrijding overleden BERGEN OP ZOOM In het zieken huis .Lievensberg' te Bergen op Zoom' is de negentienjarige J. M van Dam me uit Rilland-Bath bezweken aan de| verwondingen, die hij vorige week vrijdag had opgelopen bij een aanrij-i ding op de Westweg in Krabbendijke.! Daar reede de jongeman met zijn bromfiets tegen een op deze weg ke rende auto. Hij raakte daarbij ernstig; gewond. Dinsdag is de jongeman aan, de gevolgen van zijn verwondineen overleden. Kruinings echtpaar aan dood ontsnapt ROOSENDAAL Op de spoorlijn Roosendaal-Essen (B) is donderdag middag rond twee uur het echtpaar Tammer uit Kruiningen aan de dood ontsnapt. De heer Tammer wilde bij de Hoek- straat met zijn auto de spoorlijn oversteken, maar trapte door de rem. Zijn personenwagen werd aan de ach terzijde gegrepen door de D-trein van Parijs naar Amsterdam. De motor van de auto werd 70 meter het wei land ingeslingerd, waarna de auto in j brand vloog. Mevrouw Tammer liep enkele lichte verwondingen op. Het j treinverkeer was ongeveer een half uur gestremd. MERTENS (VOORZITTER NKV) IN flOOSIE®# de drie anderen te redden faalden. De geredde Van A. nam donderdagavond voor het eerst deel aan de avondcur sus op de tuinbouwschool. Door de brandweerwagen, de politie auto's en de vele auto's van nieuws gierige toeschouwers was het verkeer over de oude rijksweg tot na half twaalf vannacht zwaar gestagneerd. Om half twaalf werden de stoffelijke resten van Se slacntoffers uit de uit gebrande wagen gehaald en naar zie kenhuis Bergzicht vervoerd Twee ta kelwagens haalden daarna de Fiat en de minder ernstig beschadigde Opel weg. Tegen twee uur vannacht had de rijks politie nog steeds geen duidelijk inzicht in hoe het ongeluk zich had voltrokken. De slachtoffers in de auto zijn geïden tificeerd aan de hand van het auto nummer, dat stond op naam van C. Nuijten en, met hulp van tuinbouw schoolleraar Koppenhol, die de hand schriften van een in de auto gevonden tas met schoolwerk heeft vergeleken met de handschriften op de proefwer ken, die de jongens donderdagavond tijdens de cursus hadden gemaakt. Drie inbraken in Kanelle-Biezelinpe: buit rond f 2400 KAPELLE In de nacht van woens dag op donderdag is in Kapelle en Biezelinge op drie plaatsen ingebro ken. Bij garage Hundersmarck aan de Sta tionssingel is men vermoedelijk met een valse sleutel binnengekomen. In het kantoor was niets te vinden, maar in de woonkamer werd uit een kastla- de een portemonnee met ongeveer 1000,- inhoud weggenomen. De lege portemonnee is buiten teruggevon den. Ook is men binnengedrongen in het postkantoor, door het inslaan van een ruitje van een aangebouwde leegstaan de woning. Uit een geldbak wordt ongeveer 200,- vermist. De brandkast werd met rust gelaten. Tot slot werd een bezoek gebracht aan het waren huis van de firma Bierens in de Hoofdstraat te Biezelinge. In de win kel werd veel overhoop gehaald. In totaal werd hier voor ongeveer j f1200,- aan geld en goederen meege-' INITIATIEF VAN HET NKV TE VERWACHTEN KLOOSTERZANDE De voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakver bond, J. Mertens. liccft donderdaga vond tijdens een vergadering van hel NKV-overlegorgaan Hontenisse gezegd dat het noodzakelijk is dat de vakbe weging in Nederland naar een verder gaande samenwerking toe moet groei en. ,een samenwerking die heel ver kan gaan'. De NKV-voorzitter zette uiteen dat het katholieke vakverbond j daarvoor zelf initiatieven zal ne men. Hij wees erop dat alleen door een nauwere samenwerking tussen NVV- NKV-CNV Cen daarachter de grote zuil van categorale organisaties, met. nog altijd ruim 280.000 leden) een zo gToot mogelijke bundeling van krach ten mogelijk is. Voorzitter Mertens zei met nadruk dat er geen sprake van is dat .Mertens het NKV aan Kloos zou gaan verkopen'. De NKV-vakbondsleider legde uit dat het katholiek vakverbond de samen werking aan bepaalde voorwaarden heeft gebonden. .Wij willen naar een gezamenlijk optreden van de vakcen trales waarin men ons aanvaardt als katholieken en dat wij gebaseerd op die geloofsovertuiging ook ons werk in de vakbeweging doen. Alleen indien men daarmee akkoord gaat. dan kan die samenwerking heel ver gaan'. De heer Mertens meende dat er in dat samenwerkingsverband geen sprake moet zijn van een eenzijdige vakbewe ging. maar van een pluriforme, veel zijdige vakbeweging, waarin de gods dienstige overtuigingen van de leden ruim baan moeten hebben. ,als norma le zaak in die samenwerking'. In dit verband noemde de heer Mer tens onder meer het handhaven van de geestelijk adviseur (,de vakbewe ging moet toegankelijk blijven voor de priester en wij moeten kunnen appelleren aan de priester') en de NKV-bedevaarten naar Lourdes .zo lang er nog twee- tot drieduizend men sen aan deze tochten deelnemen, zal het NKV die blijven maken, ondanks welke samenwerking dan ook'). De heer Mertens legde er de nadruk op dat de samenwerking van de vak centrales niet beperkt moet bij ven tot de top ,Kloos-Mertens-Lanser', maar geïntegreerd moet worden over alle geledingen: de bonden, de diensten en instellingen, de regio's en de plaatse lijke centrales. Nieuwe koers De heer Mertens die zijn toespraak hield voor de leden van het op 7 september opgerichte overlegorgaan NKV-Hontenisse, waarin alle afdelin gen van de kerkdorpen In Hontenisse deelnemen zei dat het NKV-hoofdbe- stuur aan de hand van studies en peilingen nieuwe beleidsconclusies heeft getrokken en aanvaard. Inbraak in pakhuis te Zierikzee ZIERIKZEE In de nacht van woensdag op donderdag is ingebroken in een pakhuis aan de Engelse kade in Zierikzee. Het pakhuis deed dienst als opslagruimte van de centrale werk plaats. Van de dader(s) ontbreekt tot nu toe elk spoor. Of er iets werd gestolen kon nog niet met zekerheid worden vastgesteld. Het hele gebouw staat vol goederen en alles moet nu geïnventariseerd worden. Men is het nomen. Aan de achterzijde van het! gebouw binnengekomen door een warenhuis wist men na het inslaan; raampje. In het pakhuis werd een van een ruitje de deur van het slot tej enorme ravage aangericht. Donderdag- krijgen. De technische recherche uitmorgen werd de inbraak ontdekt. De Den Haag heeft een onderzoek inge-! rijkspolitie heeft de zaak in onder steld. zoek. ADVERTENTIEl BAR DANCING Jongelui uit leegstaand pand verwijderd MIDDELBURG De Middelburgse politie heeft donderdagmiddag drie jongelui verwijderd uit een pand in de Spuistraat, dat zij onrechtmatig hadden betrokken. In de nacht van woensdag op donder dag waren zij binnengedrongen in het leegstaande huis Spuistraat 15. dat eigendom is van de gemeente Middel burg. De drie jongelui hadden de voordeur opengebroken en er zelf een ander slot ingezet. Personeel van de gemeente heeft het huis gistermiddag opnieuw van een eigen vergrendeling voorzien. Omwonenden waarschuwden de politie, die wegens huisvredebreuk procesverbaal opmaakt tegen D. C. A. van R. en P. B. uit Middelburg en A. M. D. V. uit Zeist. De drie jongelui hadden bovendien vernielingen aange richt. De gemeente heeft het huis Spuistraat 15 destijds aangekocht met het doel het te slopen voor de door braak Dam-Zuidsingel. Later bleek het niet nodig te zijn het huis hiervoor afj te breken. Het zal nu weer aan een; particulier worden verkocht. -eeuwse ALMANAK Bezoek Hoofdschuddend nam het oude baasje in Wolphaartsdijk woens dagavond kennis van een demon stratie door kinderen van de openbare lagere school. .Moet je toch eens horen', mop perde de man. .Nou roepen die kinderen daar dat Keijzer moet blijven. Dat is gewoon geen stijl Ze hebben netjes meneer oj meester Keijzer te roepen'. Inderdaad vrienden, het moet ge zegd: de ouderdom wordt niet meer zo geèerd als vroeger. Wij hebben dat dezer dagen nog weer eens meegemaakt bij een sinter klaasbezoek in Goes Op een personeelsbijeenkomst stond de goedheilig man, verge zeld van een zijner trawanten, xn het voorportaal van de zaal te wachten tot zijn optreden werd aangekondigd. Toen het moment daar was. maakte de sint aan stalten om waardig de zaal bin nen te schrijden De goedaardige grijsaard verkeek zich echter op de hoge drempel zodat hij met de punt van zijn linkerschoen bleef hangen achter het opstapje waardoor de bemij- terde heer, de ongelukkige, een wel zeer slordige entree maakte en praktisch naar binnen tuimel de. De reactie van zijn metgezel was niet wat men van een trou we. onderdanige dienaar mag ver- Düidelijk hoorbaar voor de laat ste rijen in de zaal beet hij de sint toe: .Kijk uit. suf- wachten. ONDERZOEK NAAR OL1ED1CHTE GARANTIES' IS NOG IN VOLLE GANG ECONOMISCHE ARGUMENTEN NIET PRIMAIR (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Bij de aanleg van een oliepijpleiding van Rotterdam naar hel Sloe via de Zeeuwse en Zuidhol landse stromen zullen zeer zware ei sen aan de veiligheid worden gesteld. Deze nadrukkelijke verzekering kreeg de tweede kamer donderdag van de ministers Bakker (verkeer en water staat). Nelissen (economische zaken) en Schut (volkshuisvesting en ruimte lijke ordening). De bewindslieden wer den over de olieleiding, die zoals be kend, bestemd is voor de Totairaffina- derij in het Sloe, geïnterpelleerd door de pacifist Van der Lek. Over de aanleg van de Totalleiding is tot op dit moment nog geen enkele beslissing genomen. Of het tracé door toekomstige zoetwatermeren met alle daaraan te stellen eisen voordeliger is dan de 60 km lange omweg via de Brabantse pijpleidingstraat is nog vo lop in studie. Overigens, zo verzekerde minister Nelissen. komen eventuele economische argumenten voor de re gering op de tweede plaats. Bij de uiteindelijke beslissing is het punt de veiligheid primair. Over de aard van die beslissing zal de tweede ka mer tijdig op de hoogte worden ge- Leidingtunnel Bij de debatten, waaraan woordvoer ders van vrijwel alle fracties deelna men, werd uitvoerig aandacht besteed aan de vraag of en zo ja hoe ,olie- dichte garanties' kunnen worden ver kregen. Minister Bakker verklaarde, dat het onderzoek ook op dit punt nog in volle gang is. maar dat onder meer gedacht wordt aan een leidingtunnel, waardoor de buis of buizen op even tuele lekkages kunnen worden gecon troleerd. Minister Bakker gaf de heer Van der Lek toe, dat aan buisleidin gen door zoetwatermeren ook elders in de wereld bijzonder zware eisen worden gesteld en dat de aanleg er van waar mogelijk wordt vermeden. In Nederland ligt tot nu toe slechts op eén plaats een buis door een zoetwaterloop. Deze leiding door het Brielse meer is voorzien van een zware betonnen mantel en afge dekt met een bodembekleding. Op de oevers zijn aan weerszijden afsluiters aangebracht. Over het tracé van de Totalleiding kon minister Bakker nog geen exacte mededelingen doen. Gedacht wordt aan het gebied ten westen van de lijn Middelhamis - Zuidland en oostelijk van de Zeelandbrug. Uit de debatten bleek, dat de kamer zich veel moeite had gegeven alterna tieve oplossingen voor de olieleiding naar het Sloe te bedenken. Uiteraard stond daarbij de mogelijkheid via Brabant primar Met de ..:t Van der Lek spraken de heren Tuynman (v\ Wierengc (pvda>, Nijpels (d'66)en Van der Peijl (ch) er hun verbazing over uit dat de regering zich ruim een jaar geleden uitsprak voor de bi 'eling m leidingen in zogenaamde leidingstraten, terwijl ïen nu bij de eerste de beste gelegen heid die zich voordoet van dit stand punt wil afwijken. Minister Nelissen wees in dit verband op het grote belang -'-t de regering hecht aan de vestiging van de Total raffinaderij in het S e. Minister Bakker maakte duidelijk, dat -?en Totalleiding via de pijpleiding straat door Brabant voor hem het enige reële alternatief vormt Hij ver klaarde, dat over een aftakking van de Brabantse leidingsl raat naar het Sloe momenteel wordt onderhandeld. Bij de aanleg van het Schelde-Rijnka- naal wordt rekening gehouden met de mogelijkheid van kruisende pijpleidin gen. De bewindsman wees een suges- tie van de heer Van Rossum (sgp) om een rechtstreeks olieleiding niet door de zeearmen te leggen maar te bevestigen aan de bestaande bruggen van de hand. Het risico is daarbij naar zijn oordeel te groot. Ook een suggestie van de heer Dusarduijn (kvp) om buitengaats langs de kust te gaan. achtte minister Bakker niet realiseerbaar, in verband met de te verwachten veranderingen die zich na de afsluiting van de zeearmen langs de kust zullen voltrekken. Inspraak De kamer bleek veel waarde te hech ten aan de mogelijkheid zelf betrok ken te worden bij de uiteindelijke beslissing over het al dan niet toe stemming geven voor de rechtstreekse Totalbuis. De heer Van der Lek diende een motie in waarin de regering gevraagd werd pas een beslissing te nemen nadat de kamer uitvoerig over alle facetten zou 'in geïnformeerd. Hij trok deze motie echter weer in nadat minister Nelissen de toezegging had gedaan, dat de kamer op de hoogte zal worden gesteld zodra er meer concrete gegevens beschikbaar komen. De bewindsman verklaarde zich bo vendien bereid de uiteindelijke beslis sing van het kabinet aan de kamer bekend te maken, voordat met de uitvoering van deze beslissing een be- gin is gemaakt. Theoretisch en prak tisch is het dan nog mogelijk een beslissing terug te draaien, al is het natuurlijk niet zeker of het kabinet dat dan ook doet, zo zei minister Nelissen. De kamer bleek na de toezegging van minister Nelissen geen behoefte meer te hebben aan een motie van de democraat Nypels waarin de regering gevraagd werd de adviezen van de raad van advies voor de ruimtelijke ordening over inspraak bij de bepa ling van nationale bestemmingen op de Totalleiding van toepassing te ver klaren. Concreet komt deze inspraak neer op vooroverleg met de betrok ken gemeer ilijke en provinciebestu ren, publikatie van ontwerpbesluit en het openen van de mogelijkheid om het indienen van bezwaren. De motie Nypels kreeg alleen de steun van de oppositie. Minister Schut gaf. in antwoord op de vraag van de socialist Wicrenga top. dat bij de provinciebesturen van Zuid- Holland en Zeeland enig misnoegen heerst over ."iet late tijdstip waarop men bij de Totalpijplciding werd he- tro ken. Minister Bakker liet nog we ten, dat bij de kruising van het Hol- landsch Diep door de Brabantse pijp leidingstraat niet dezelfde zware ei sen zullen worden gesteld als bij krui singen van zoetwaterbekkens. MERTENS geen verkoop,., ,In die nieuwe koerslljneti ri i kernpunten centraal komm -Tj die hij wilde indelen in. een streven naar een vAn tatie, waarin men uitgaat re pressiesfeer en een duidejibr# men voor de werknemers; het herzien van de strata de katholieke vakbeweging, trj na de veranderingen KABNÈ j 1965, zodat de leden zich ert kunnen herkennen en zich thuisvoelen; het ontwerpen van een n!» programma, dat een doorfcjï geven op de huidige problen»; de verdergaande samenvtrcj; de Nederlandse vakbeweging. De heer Mertens, die zijn tosd hield onder het motto rütw ging in deze roerige tijd', sriL voerig stil bij de werkzaamiiefeia de vakbeweging na de twesfc kA oorlog. ,Er is in die 25 jaar dzimti keer zoveel bereikt, als inde tra ai zo lange periode voor 1945', Naar aanleiding van een vrsn?m« van de bezoekers legde de \iur.i voorzitter uit dat de loonsverto&je voor 1971 niet in een bepaald jeta tage uitgedrukt worden: ja® tage dat genoemd wordt wis warrend, het verschilt van b-dfj tot bedrijfstak en is in eerste isa_ het beleid van de betrokken tos1. Dc heer Mertens zei niet Ie de regering een loonpauze nl dui gen, omdat dan de ellende, tbis het produktieverlies niet te ra zullen zijn'. JDe werkgevers hebben de np gevraagd om een loonpïaf kondigen, maar erbij gen»! a niet te zeggen dat zij hetwt!» NKV-leider zei dat mi moet hebben in het overleg. Door de bezoekers wte verder onder meer nog vra;ra teil over de uitkering van de f4ï. aï activeren van de leden wt doen aan acties en rei gen. De voorzitter van het owm NKV-Hontenisse, P. Everae.l.M* in zijn openingswoord al (0 dat de opkomst tijdens de ffi te avond van het overleg ui te noemen was: ruim 200 btógï lenden vulden de zaal van jk'-a Leuven' in Kloosterzande, ik Everaert zei blij te zijn overlegorgaan, dat gevormd a de zes plaatselijke NKV-cetria Jj binnen het grondgebied f meerite Hontenisse liggen. Se öjj aanleiding tot het sameasfjs» door het instellen van versnfij sociale commissies ln de n?.* P meente Hontenisse. (ADVERTENTIE .1 Sinterklaasverrassing j Fleurop in binnen* en buitenland TIJDELIJK REGEN l zwaarbewolkt f -fj regen of motregen. Tot krachtig toenemende rui wind. Middagtemperatarrn Half tot i. f:;ele buien, af en tof peraturen in het algemeen Weersvooruitzichten in ojfds deld over Nederland. Voor zaterdag. Aantal uren zon: 1 tot U Min temp: 0 tot o normaal; K&i-* Max. temp: van ongeveer a**» 3 graden boven norm^- Kans op een droge per.ot* stens 12 uur: 60 II Kans op een geheel droog «v- procent-. Voor zondag. Aantal uren zon: 0 tots. Min. temp: van ongevee- 4 graden boven n0I™fA, Max. temp: van onge^f20' 3 graden boven normaal m Kans op een droge pen** stens 12 uur: Kans op een geheel arws procent. Den Helder Eelde De Bilt Vlissingen VIv. Zd. Limb. Gemidd. over 'min.temp m

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2