10% Functie groengordel Vlissingen-Oost: stofvangers- en turbulentie-effect Besturen standsorganisaties en NFO hebben gefaald' Koningin opende de ,50 x 50' exposities van grafisch werk Over drie maanden publikatie rapport afvalwaterleiding Invalide inwoner Hoedekenskerke schrijft minister Zeeuws OVER AANGEPAST HUIS Eerste bosstrook op industrieterrein Zinvol Twijfelachtig Windtunnels korting 12 PROVINCIAtE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG DECtRyj ACHTENVEERTIG FRUITTELERS IN BRIEF: BIJ BEWERKSTELLIGEN MAATREGELEN VOOR i/£ FRUITTEELT VLISSINGEN ,De bestuurs leden van de kring Zeeland van de Nederlandse Fruittelers Or-I ganisatie en van de gewestelijke afdelingen van de standsorgani saties hebben volkomen gefaald! in hun pogingen de regering te! bewegen tot maatregelen, die de fruitteelt'voor verpaupering zou den kunnen behoeden.' Dat is de mening van 48 Zeeuwse fruittelers, ondertekenaars van j een open brief aan de standsor ganisaties en aan de NFO. Dr 48 fruit (Hers menen, dat de bestu ren van hun organisaties de Neder landse overheid hadden moeten doen Inzien, dat een gezonde fruitteelt haar plaats heeft en onontbeerlijk is voor de Nederlandse samenleving. De briefschrijvers vinden: .Ze had tij dig de noodzakelijke maatregelen moeten treffen, zodat de Nederland se fruittelers niet aan de verpaupering zouden zijn overgeleverd," Men voegt daaraan toe .lieren bestuursleden, als u dit had bewerkstelligd, zo nodig met geweld, dan had u de juiste weg bewandeld, maar u hebt u. naar dc mening van ons fruittelers, volkomen gefaald en nog zou u zich als organi satie staande kunnen houden voor de fruittelers door dat eerlijk te beken nen. Maar als wij dan moeten horen, dat bestuurders van een organisatie de schouderklopjes voor meeloperij meer op prijs stellen dan de achting, waardering en het vertrouwen van de leden, dan is er toch wel iets mis met de huidige organisatiestructuur.' De ondertekenaars van de brief vragen de bestuursleden van de organisaties daden te stellen, waardoor zij het vertrouwen van de leden zouden her winnen. Onrechtvaardig In de open brief wordt het als een onrechtvaardigheid bestempeld dat fruittelers, die al enkele jaren gebruik hebben gemaakt van de overbrug- gings-financlëringsregeling al enkele malen de aflossingen is kwijtge scholden, zoals op een vergadering op 12 november duidelijk werd uit een toespraak van drs M. J, A. Camps, vertegenwoordiger van het ministerie van landbouw. De fruittelers schrij ven: ,Als er fruittelers zijn, die door verkeerde voorlichting met een ver keerd assortiment zitten of aan wie het, door misleidende vooruitzichten, min of meer is aangepast om een fruitteeltbedrijf te stichten en die nu moeten of willen stoppen, moeten zij de kapitaalsvernietiging dragen. Ze waren immers toch zelf verantwoor delijk voor de beslissingen die ze genomen hebben!' Maar als de finan cieringsmaatschappijen of de banken er in gelopen zijn om op valse voor uitzichten geld of krediet te verschaf fen aan fruttteeltbedrijven. die beter niet gesticht hadden kunnen worden, dan moet met alle geweld dat geld gered worden via een overbruggings flnanclëringsregeling. Zijn die instel lingen soms in staat om hun machts positie en hun middelen te gebruiken om. waar de beslissingen genomen worden druk uit te oefenen?' Onbevredigend Op de bijeenkomst van 12 november spraken de organisaties zich volgens de briefschrijvers er over uit, dat de nu getroffen maatregelen voor de fruitteelt onbevredigend zijn. .Moeten zij daaruit verstaan dat de organisa tie» op het standpunt staan, dat een slechte maatregel beter is dan geen Kamervragen over afsluiting van Oosterschelde (Van onze Haagse redactie» DEN HAAG (GPD) Het kamerlid mr Kronenburg (eenmansfractie) heeft woensdagavond laat minister Bakker bij de verdediging van zijn begroting van verkeer en waterstaat er aan herinnerd dat'van do kant van de bewindsman (vang-) zou zijn toege zegd een economische herberekening van de afsluiting van de Oosterschel de tegenover een alternatief plan. ver hoging van alle dijken rond die Oos- terschelde. Dc bewindsman twijfelde er aan of hij dat werkelijk had toegezegd en wilde in dit verband eerst nog we! eens nalezen of inderdaad zoiets is beloofd aan de commissie die destijds over deze zaak is geboord. Voorlopig gaf minister Bakker de heer Kronenberg al Ie verstaan, dat er geen aanleiding is om een kwestie van de afsluiting van de Oosterschel de opnieuw in studie te nemen, omdat deze dam een integrerend deel van het gehele Deltaplan is. bovendien al een stevig eind ui uitvoering en dat de veiligheid een allesoverheersend ar gument. is De heer Kronenburg wilde de minis ter graag laten antwoorden op twee vragen: JBewijs dat diegenen, die zich nu ongerust lonen onruststokers zijn? Bewijs dat cie afsluiting van de Oos terschelde niet te verspilling Is. wan neer van de andere kant kan worden aangetoond dat dijksverhoging grote besparingen kunnen opleveren''' Kamervoorzitter Nederhorst hamerde mr Kronenburg af. toen deze niet tevreden was met de mededeling van de minister dat hij eerst eens za! nijkijken wat er nu eigenlijk is toege zegd. maatregelen?.' zo vragen de onderte kenaars van de brief zich af. Zij geven als hun eigen mening .Wij: als fruittelers menen, dat als slechte: maatregelen ook nog in hoge mate discriminerend zijn en onrechtvaardig we beter zijn met geen maatregelen De briefschrijvers stellen nadrukkelijk dat de overheid, met de nu getroffen maatregelen op de verkeerde weg. is en dat dit ook geldt voor de organisa ties. die met het beleid instemmen. ,U kimt uw ogen sluiten voor dit ver keerde beleid en zo op de tast uit de afgrond proberen te blijven, maar u kunt ook een verstandig besluit ne men en teruggaan op die weg tot het punt, waar u van de goede weg bent afgedwaald.' zo houden de fruittelers de bestuursleden van de organisaties voor. En zij menen. dat. dit het pur.t is. waarom de organisaties de over bruggings-ünanciëringsregeling hebben aanvaard. De ondertekenaars van de brief con cluderen. dat de Nederlandse fruit teelt buiten haar eigen schuld in de moeilijkheden zit en zij stellen, da; alle goede fruitteeltbedrijven. of ze nu met eigen kapitaal gesticht zijn of zijn gefinancieerd. schadeloos gesteld moeten worden, voor de inkomsten derving, die tengevolge van de kon zichtigheid van de overheid is ont staan' Eén van de initiatiefnemers tot het op stellen van de brief, de heer A. Suij uil Kruiningen, was vorig jaar ook actief in de .Actiegroep fruitteelt Zeeland De heer Suij: ,De ondertekenaars var de brief komen uit heel Zeeland, er zijn ook mensen bij van de actie groep.' En over de grieven van de fruittelers licht de heer Suij toe: .Het geld, dat er is om maatregelen te treffen wordt nu op de verkeerde manier aangewend. De fruitteler, die met eigen kapitaal een bedrijf heeft j gesticht moet concurreren tegen zijn collega, die gebruik maakt van de' overbruggings financiërlngsregeling. j Zo worden zwakke bedrijven in stand gehouden. Er zijn er teveel en laten dan eerst de zwakken verdwijnen. Dat gebeurt nu niet.' EXAMENS Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen diergeneeskunde de heer A. J. de Feij- ter uit Wissenkerke. Voor het artsexa-j men slaagde de heer D. P Bruynzeel te Goes. Aan de Technische Hogeschool Delft slaagde voor het examen scheikundig ingenieur de heer F. O. J. v. d. Meu- len Bosma te Delft, geboren te Goes. OOK VLISSINGEN, MIDDELBURG, TERNEUZEN, GOES EN HULST MINISTER BAKKER KONDIGT AAN: R1ZA GAAT WATER IN ZEEARMEN INTENSIEF OP KWALITEIT TESTEN (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Het onderzoekpro gramma van het Riza zal worden uitgebreid om de waterkwaliteit in de estuaria en de Noordzee beter ir gaten te kunnen houden. Er wordt met name gedacht aan biologisch en toxicologisch onderzoek om de in vloed van lozingen op het biologisch leven in deze wateren te kunnen be oordelen. Bij het onderzoek zal het TNO worden ingeschakeld. De problematiek van de waterkwali teit in de estuaria en de Noordzee heeft aspecten, die afwijken van de problemen die zich bij zoet water voordoen, Van belang is ondermeer het hoge zoutgehalte en de betekenis voor de visserij en de volksgezond heid (badstranden). Ontoelaatbare verontreiniging van het Noordzeewa ter en het water in de zeearmen zal kunnen worden tegengegaan met be hulp van het vergunningenbeleid op grond van de pas in werking getreden wet verontreiniging oppervlaktewate ren. Bij het uitgeven van vergunnin gen zal de minister van verkeer en waterstaat zich laten adviseren door een ambtelijke commissie, waarin halve waterstaat ook de departemen ten van onderwijs en wetenschappen, economische zaken, landbouw en vis serij en sociale zaken en volksgezond heid vertegenwoordig zijn. Ook de raad van de waterstaat met zijn vaste commissie voor de waterverontreini ging. zal in het vergunningenbeleid worden gekend. Minister Bakker (verkeer en water staat). die een en ander meedeelde in antwoord op schriftelijke vragen van de socialist Oele, verklaarde verder dat de totale sanering van de Neder landse binnenwateren globaal geschat 3 a 3 miljard gulden kost. Een juiste raming wordt bemoeilijkt, om dat nog maar een deel van de water lopen zuiveringsplannen zijn ontwor pen. Kerstviering bejaarden Dinsdag 15 december viert de afdeling Nieuw- en St-Joostland van het NCVB het kerstfeest met de bejaarden om half vier in het verenigingsgebouw. Er wordt eerst verteld en gezongen, daar-, na wordt de bejaarden versnaperingen en een koffiemaaltijd aangebo den. WERKKRACHT RIZA WORDT VERGROOT (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Over ongeveer drie maanden zal een rapport kunnen wor den gepubliceerd over de invloed van de afvalwaterleiding van westelijk Bra bant naar Waarde en de opnamecapa citeit van de Westerschelde. .De bere keningen zijn momenteel afgesloten', deelde minister Bakker verkeer en waterstaat) woensdagavond in de tweede kamer mee. De dag tevoren was in de beschouwingen rondom de begroting 1971 naar de stand van za-' ken bij deze studie gevraagd. Dat gebeurde toen in een hier en daar nogal emotioneel debat over wat wel is genoemd .het milieuhygiënisch den ken' van deze minister en zijn depar tement. Vooral van de kant van de PSP'er Van der Lek kwam er toen een felle aanval op de bewindsman en de directeur van het rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater (RIZA) in verband met de opmerkingen die beiden de laatste maanden hebben ge maakt- De minister pareerde die aan val gisteravond strikt zakelijk. Hij ver zekerde de kamerleden dat. de zorg voor het milieu bij verkeer en water staat beslist geen .randverschijnsel' is. Op een concrete vraag in die richting kondigde de minister aan dat het aan tal academici bij het. RIZA sterk zal worden vergroot en dat ook een re delijke uitbreiding met biologen op til is. Hij vond het belangrijk dat op deze manier ook contacten kunnen worden gelegd tussen deze rijksdienst en biologische instituten erbuiten. Jr. de adviezen aan de regering kan op die manier adequate aandacht aan de inbreng van deze kant worden be steed' De minister was blij dat de wet op de verontreiniging van oppervlaktewater nu eindelijk in functie is en dat uit voeringsmaatregelen afkomen dan wel in voorbereiding zijn. Een algemene regel van bestuur voor de heffingen op de lozingen is vastgesteld. Men is .verder bezig met. eenzelfde maatregel waarin wordt vastgelegd onder wel ke voorwaarden met vergunning mag worden geloost, met de regeling van uitkeringen voor de heffingen en een koninklijk besluit voor de grens in1 voering van allerhande maatregelen Is een opgaande lijn te constateren' Het principe .geen enkele lozing op open water zonder zuivering', zoals in de beschouwing van de heer Van der Lek gepropageerd was, vond de mi nister wat te ver gaan. .Voor de zoete binnenwateren geldt de regeling dat niet zonder zuivering mag worden ge loosd. Bij verspreide bebouwing bij voorbeeld kunnen we wat soepeler zijn. In zee en in estuaria levert de zuurstofhuishouding minder groot ge vaar op. De groote van het water en de stroming speelt daarbij ook een rol'. Wat de controle van de kwaliteit het oppervlaktewater betreft was minister het niet eens met. de opvat ting dat deze niet bij het RIZA zou kunnen berusten. ,Wij hebben daar overigens met een wijdvertakt appa raat te maken: provincies, arrondisse menten van rijkswaterstaat, gemeen ten en waterschappen worden hierbij ingeschakeld. Het. RIZA heeft in dit verband een adviserende taak en ver richt metingen'. LANDELIJKE MANIFESTATIE VLISSINGEN Vanuit het cultureel centrum .Geert Teis' te Stadskanaal heeft koningin Juliana woensdagavond omstreeks kwart over zeven via de televisie de tentoonstelling ,50 x geopend door de namen uit te spreken van alle vijftig Nederlandse plaatsen waar de komende dagen deze expo- Zuiver, Volgens minister Bakker hoeft er echt niet zo hard te worden getwijfeld aan zijn voorspeiling dat in Nederland binnen vijftien jaar alle oppervlakte water weer zuiver zal zijn. .Overal is men druk bezig met de uit voering van zuiveringsplannen. Ver schillende projecten zijn in aanbouw genomen en de resultaten van die zui veringen zijn nu al merkbaar'. De be windsman kondigde in dit verband nog aan dat een afvalwaterbestrij- dingsplan voor de benedenrivieren en voor de Zuidhollandse eilanden wor den opgesteld en dat volgend jaar een commissie voor het zuidelijk deltabek ken zal worden ingesteld. Ook zal in] 1971 een begin worden gemaakt met de uitvoering van zuiveringsinstallaties voor de rijkswateren. Aanvankelijk hebben we voor de zuivering van het oppervlaktewater in Nederland een saneringsperiode van 25 jaar aangeno men. maar in de snelheid van de uit- ,Keur raadsbesluit I Borsele niet goed' j HOEDEKENSKERKE De heer A.l Westdorp uit Hoedekenskerke blijft i zich verzetten tegen de aanpassing1 van zijn huidige woning aan zijn inva l liditeit. Om te voorkomen, dat het raadsbe sluit van de gemeente Borsele om del woning te verbouwen wordt uitge voerd heeft de heer Westdorp een; brief geschreven aan gedeputeerde! stalen van Zeeland en aan de minister van cultuur, recreatie en maatschap-' pelijk werk. In die brief dringt hij er op aan hgt raadsbesluit om de huidige woning te verbouwen niet goed te1 keuren. Zoals bekend heeft de gemeenteraad' van Borsele onlangs besloten het huisl van dc heer Westdorp middels een ver- bouwing wat meer geschikt te maken voor de bewoner, die zich op een rol- stoel moet voortbewegen. Al bijna drie jaar geleden was de' heer West dorp een nieuwe aangepaste! woning beloofd. In een besloten ver-| gadering heeft de gemeenteraad van, Borsele echter onlangs besproken! waarom het beter zou zijn de huidige woning te verbouwen. Drie raadsleden; waren tegen de verbouwing. In Hoe-| dekenskerke is. toen het raadsbesluit bekend werd. een handtekeningenactie gevoerd. Een lijst met 166 handteke ningen. waaronder die van de huisarts van de heer Westdorp. ging naar de gemeenteraad. In een schrijven dron gen de ondertekenaars er op aan het raadsbesluit in te trekken en alsnog een nieuw huis voor de invalide heer Westdorp te laten bouwen. De woning, die de heer Westdorp nu heeft, is volgens de ondertekenaars namelijk te klein om geschikt te maken voor een rolstoel De bewoner kan zich bijvoorbeeld niet bewegen in zijn keu ken, zijn wc en zijn gang. terwijl er in de woonkamer nauwelijks ruimte is om met een rolstoel te manoeuvre ren. In de laatst gehouden vergadering kwam de raad van Borsele. ondanks de handtekeningenactie, niet op haar eerder genomen besluit terug. Alleen de VVD-fractie. die de situatie in het huis is gaan bekijken, stemde nu vóór de bouw van een nieuwe wo ning In zijn brief aan „gedeputeerde staten en de minister wijst de heer West dorp er op. dat de gemeenteraad hij het besluit het advies heeft gevolgd] van de AVO-ambtenaar Wetselaar. .Het advies van de thans ernstige zieke heer Wetselaar kan echter niet juist zijn. omdat de heer Wetselaar bij verschillende bezoeken. laatstelijk nog op 23 september 1970 tegen ons heeft verklaard, dat verbouwing van de woning géén goede oplossing is'. zo| schrijft de heer Westdorp sitie te zien zal zijn. Bij liet van elke naam ging achter dc koningin op een grote kaart een lampje branden hij de betreffende plaats. Gaandeweg flikkerden zo in deze reeks ook de lampjes op bij Goes. Hulst, Middel burg, Terneuzen en Vlissingen. In het televisieprogramma van de NOS op Nederland 1 (in kleur) kon men zien hoe de koningin in het Geert Teis- centrum werd ontvangen door de bur gemeester van Stadskanaal, de heer S. R. Knottnerus. en de commissaris van de koningin in Groningen, H. Toxopeus. De bijeenkomst werd ge opend door de heer Emille Meijer, di recteur van het museum Vincent van Gogh in oprichting, die het ander vertelde over wat wel genoemd wordt de grootste grafiekmanifestatie in Nederland'. Aan deze .prentenshow in veelvoud' werd meegewerkt door vijftig van Nederlands beste grafici. Aan het begin van het televisiepro gramma had men laten zien hoe de be kende voetballer Rinus Israël enige grafische .kunstwerken' vervaardigde. Hij deed dit door eerst met zijn voet balschoenen over een stempelkussen te lopen en vervolgens zijn wandeling voort te zetten over een reeks vellen papier. Aan het slot van de uitzending kwam de clou van deze ."oetbalkunst', want voor wie er het eerste bij was, lagen er op de plaatsen waar de ten toonstellingen werden gehouden enkele van deze .echte Israels' gereed om gra tis mee te nemen. De nopafdrukken zijn gesigneerd. Op de tentoonstelling ,50 x 50' ziet men grafische kunstwerken van onder an deren Constant, Corneille, Wessel Cou zijn. Jet Diederen. Lucebert, Pierre van Soest. Kees Spermon en Aat Verhoog. Er bestaat de mogelijkheid tot aan koop. De prijzen variëren van f 30,- tot f 350,-. Vlissingen In het Vlïssingse stadhuis, waar de ten toonstelling wordt gehouden tot en met 16 december, stond woensdagavond een kleuren-tv opgesteld op de trap. zodat de genodigden de officiële ope ning door de koningin geheel konden volgen Wethouder Ch. J Gillissen Ver- schage heette voor de uitzending (tij-j dens de reclame) de aanwezigen wel-i CPJ vergadert over natuurbescherming Vrijdag 27 november vergaderden de Christelijke Plattelands Jongeren afde ling Middelburg te Koudekerke over de natuurbescherming. Een creatieve discussie besloot de bijeenkomst waarvoor weinig belangstelling be stond. STAATSBOSBEHEER RAPPORTEERT HAVENSCHAP VLISSINGEN (ADVERTENTIE) Geef met Sint-Nicolaas een bloemencheque KWEKERIJ M. H. DEKKER VLISSINGEN Het staatsbos-; beheer heeft een rapport opge- maakt waarin een nader advies] is uitgewerkt betreffende de aan leg van een groengordel ronri-| om het industriegebied Vlissin-; gen-Oost. In het rapport zijn de1 volgende conclusies vervat. Bij beoordeling van de wenselijk heid van een groengordel rondom het industrieterrein Vlissingen-Oost is uit gegaan van de actuele bezetting van Pechiney. Hoechst en Total De functie van een groengordel in Vlissingen-Oost is voornamelijk a) .stofvanger' en b) .turbulentie-ef fect'. Aanleg van een groengordel. be slaande uit bosstroken van minstens 50 meter tot 100 meter wordt noodza kelijk geacht. De eerste bosstrook dient dicht bij de emissiebron, cq op het industrieterrein te worden aange legd. Aanplant van jong. kwaliteitsplant soen heeft de beste waarborgen voor duurzaam bos. Vlissingen uitgebrachte advies wat een concept-landschapsplan geeft, is door het bestuur \oor een nadere uitwerking en kostenberekening in han den gegeven i an de technische werk groep van het havenschap Vlissingen in oprichting en van de raad inzake de luchtverontreiniging. Na beleidsbeslis singen zal een nadere detaillering per object volgen. Langevielesingel 34. Middelburg, telefoon 01180-5253 Als basis voor dc benadering van de vraag of het wel of niet zinvol is om een groengordel aan te leggen, zijn gegevens gehanteerd, welke door prof. Eïlers in rapporten zijn uitgewerkt ten aanzien van de vestiging van Pe chiney. De luchtverontreiniging van Pechiney zal bestaan uit het op twin tig meter hoogte uitstoten van de gassen HF. J02. CO en H20 en stof- vormig fluor. De verontreiniging op de grond als gevolg hiervan zal aan merkelijk zijn op afstanden van een tot vijf kilometer vanaf het bedrijf naar alle richtingen. De hoogste geme ten concentratie van verontreiniging wordt verwacht in de richting Zuid- Beveland ONO de geringste in de richting Arnemuiden (NNW) Naar wordt verwacht zal de grootste schade worden vetoorzaak' door uit stoot van fluorverbindingen. Veeteelt akkerbouw- en fruitteeltbedrijven zul len hierdoor in hun produktiemogelijk- heden worden beperkt. Over de functie van bos ten aanzien van luchtverontreiniging wordt meege deeld dat bomen een duidelijk aan toonbare functie hebben als stof van gers. Deze functie wordt optimaal ver vuld door een bosstrook met een doorlatendheid van veertig procent. Daarnaast vervult een bosstrook een functie ten aanzien van de lichtcircu- latie. Als gevolg van de schermwerking van bosstroken. gekoppeld aan een doorlatendheid van ongeveer veertig procent wordt de turbulentie bevor derd. Hierdoor wordt de concentratie van de verontreinigde substanties ver laagd; er zal sprake zijn van een ver dunnend effect. Een groengordel met bosstroken heeft tevens een functie voor de macro- en microtemperatu- ren respectievelijk buiten en binnen het bos. luchtvochtigheid, geluidshin der en zuurstofproduktie. In dit ver band zijn deze functies volgens rap portsamensteller H I. ir Tideman on dergeschikte aan de eerder genoemde functies .stofvanger' en het turbulen tie-effect. De functie van bos voor het opvangen van gassen wordt in het rapport zeer twijfelachtig genoemd. Aangenomen wordt, dat het effect van bos ten aanzien van gasvormige luchtveront reiniging zich vrijwel beperkt tot het turbulentie-effect. Naast de hierboven beschreven functionele benadering van aanleg van een groengordel. van uit de reële industriële bezetting van het industrieterrein, heeft het bos in dit verband nog een landschappelijke en recreatieve (kijkgroen) waarde. Vanuit beleidsoogpunt heeft het te vens een grote psychologische waar de. Dc gevoeligheid van individuele bomen en struiken al dan niet in bosver- band is van vele factoren afhankelijk, zo wordt in het rapport gemeld. Bepa lend hiervoor zijn onder meer de bo dem, de klimatologische omstandighe den de ouderdom en de wijze van onderhoud. Zeer hoge concentraties; zullen vermoedelijk ook de meest re-; sistente houtsoorten beschadi gen In de literatuur worden nog weinig! gegevens verstrekt over de specifieke fluorgevoeligheid van houtgewassen.. Méér is er bekend over de S02 gevoe ligheid Sterke, gezonde individuen hebben bij gegeven omstandigheden in het algemeen gedurende de gehele omloop van het hos de grootste levens kansen Met redelijke mate van kerheid kan een aantal soorten voor aanplant in het industriegebied Vlis singen-Oost worden aanbevolen. Het rapport noemt daarbij onder meer de populieren, grauwe abelen, iepen, wilgen, en platanen. Als struiken wor den onder meer geschikt geacht: de wilgen, en platanen. Als struiken wor den onder meer geschikt geacht: de duindoorn, hondsroos, liguster, wiite abeel, meidoorn, olijfwilg, veldiep, vlier, zware els. veldesdoorn. grau we abeel en trilpopulier, tamarix en sleedoorn De opzet van de beplantingen in het gebied zal vooral in verband met de klimatologische omstandigheden fors moeten zijn. Het wordt in het rapport van groot belang geacht om zo dicht mogelijk bij de emissiebronnen enkele bosstroken te planten. Op het terrein, van Pechiney zijn twee stroken aange geven langs de noord- en de westkant. J Aan weerszijden van de nieuwe Sloe- weg zijn twee bosstroken aangegeven van minimaal vijftig tot ongeveer honderd meter Deze stroken kunnen plaatselijk het karakter hebben van boomplantingen, omgeven door een struikengordel. In de meest bedreigde noordoostelijke richting zijn enkele boscomplexen aangegeven. Hier kan, tevens gebruik worden gemaakt van! bestaande dijken, die geheel of gedeel-j telijk kunnen worden beplant Uit de meetresultaten van het net rond om het gebied zal te zijner tijd kunnen blijken of uitbreiding van de groengor del tot de aangegeven één-kilomet er- lijn noodzakelijk zal zijn. Windtunnel- onderzoek zal hierbij ook waardevol le gegevens kunnen opleveren. Het rapport besluit met de medede ling dat om een zo snel mogelijke functie van een beplanting tc kunnen verwezenlijken het nodig zal zijn dat deze zo spoedig mogelijk wordt gerea liseerd. In overleg met dc betrokken industrieën zal dc aanleg van beplan ting op de diverse terreinen nader kunnen worden uitgewerkt. De beplan ting ter weerszijden van de nieuwe Sloeweg zal te zamen. of zelfs moge-i lijk vooruitlopend, met de wegaanleg! kunnen worden gerealiseerd. I kom en dankte het gemeentebem de inrichters van de temoxsa voor hun medewerking..Verdefaj hij. .laat ik het aan de telendew lil De vijftig grafische werken itasa delburg te zien in de Vleeshal ie x stadhuis. De simultaan-opemnjflwfc koningin werd hier door nnm tsëa genodigden in de hal van be; su bijgewoond. Onder de aanwezigen bevond fó der meer de burgemeester van Mc* burg. drs P. Wolters en de heer A L van Geesbergen, lid van gedeptnt* staten. De opening, in Stadskanaal,™» volgd via twee kleuren tcevees.dieiid hal van het stadhuis stonden okis* De aanwezigen waren eerder ien* komd door de heer H Moor, uMj naar culturele zaken v; Middelburg. De heer Moor stelde onder mee, het belangrijkste deel der ter.twra ling is om de grafische kunS w grotere groepen van de bevotof» gankelijk te maken. Na beëindiging van de uitzending Stadskanaal, maakte het graj-x een rondgang langs de tentoonstó prenten. Zoals bekend is de tentoonstóUnja en met twintig december te ie. 'a Middelburg zijn de openingstijtej n: maandag tot en met vrijdag «te» dags t wee tót zes uur, op atefca van tien tot zes uur en op sr!m van t wee tot vijf uur De tons u gratis. tmm In Terneuzen werd de expositie rortó: officieel vertoon geopend. Ds pluv selijke organisatoren in cans: naar kunstzaken Aart Jansaa- den in de hal van het .ZuidlaBffia'ef, waar de expositie te zien is. a> visietoestel opgesteld Toen teti Juliana de landelijke actie optoï dit medium ging hu ook tn TBsea van start. Onder zeer matige bi» stelling overigens Tn Goes zijn de vijftig werken tt as in de expositiezaal van het nrses voor Noord- en Zuid-Bevelend «n* Kerkplein. Via een enkele mlnutat# de aanvang van de uitzending br gebracht kleurentelevisietoeüel s ten de aanwezigen, onder wie der J. P Lindenbergh. de openis n Stadskanaal mee. Na de ofScsfe c» ning door de koningin. draai® houder Lindenbergh het telerewom uit om nog even de nadruk te op het unieke van de tentooaas» De vele aanwezige leerkrachten hij om de expositie toch vooral de aandacht van de scholieren te - gen. In Hulst worden de 50 grsüs»» ken tot en met 25 december m w s» meentehuis geexposeerd De Op tijden van deze .Mamfestane jfi- zijn maandag tot en met vrja? half negen tot half een en var. -~ twee tot half zes. Op de zondagen is de expositie 'e -- - opend van half dne tot nj: u - f ADVERTENTIE' Sint-Nicolaas geeft u

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 12