Wit-Gele-Kruis wil optimale milieuhygiëne in Zeeland bevorderen Technisch program gezamenlijke Benelux-aanpak milieuhygiëne Stil protest in Antwerpen tegen vestiging van Progil j GRATIS KOFFIE MET GEBAK WERKGROEPEN BRENGEN IN JANUARI RAPPORT UIT Eén blok Zwarte Pieten weer cadeaus uit in de Segeerssfraat - straat der speciaal zaken in Middelburg 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 30 NOVEMBER 1970 PER BRIEF VERZOEK AAN GS OM MAATREGELEN TERNEUZEN .l)e provinciale hond van het Zeeuwse Wit-Gele Kruis in Jaarvergadering bijeen op zaterdag 2«' november 1970 te 'l'erneuzen drukte zijn ernstige bezorgdheid uit over de steeds verder gaande milieuverontrei niging. Wij verzoeken uw college de nodige maatregelen te nemen om het leefklimaat in Zeeland zo optimaal! mogelijk te maken en zijn gaarne bereid, waar nodig. In samenwerking met u hieraan medewerking te verle-: nen'. Aldus de strekking van een nog verder uit te werken concept-brief dle| binnenkort ter kennis van het college van gs in Zeeland zal worden ge-| bracht. Er gingen zelfs stemmen in dej vergadering op of het niet beter zou zijn deze stelllngnamc met betrekking! tot het milieubeheer ook via de Stich ting Zeeuwse Kruisraad aanhangig te! maken. In beide gevallen ging de pro vinciale jaarvergadering van het Wit- Gele Kruis in Zeeland, afgelopen za-1 terdag in hotel .Rotterdam' te Terneu- zen bijeen, unaniem met deze stand puntbepaling en gang van zaken ak koord. Bij monde van een woordvoerder van de afdeling Hontenisse van het Wit- Gele Kruis kwam deze kwestie tijdens de rondvraag aan de orde. Aan de hand van een reeds eerder verzonden brief aan de bond. gedateerd 22 okto ber, bracht hij in herinnering, dat een van de leden tijdens de jaarlijkse afdelingsvergadering had opgemerkt, dat .het hem bevreemdde dat de pro vinciale bond tot nu toe zijn stem nog niet had laten horen in verband met de dreigende luchtverontreiniging in Zeeland'. Hetzelfde lid sprak er toen bovendien zijn verwondering over uit. dat de kruisverenigingen, die de volksgezondheid in de ruimste zin behartigen en haar ook zeer nauw ter harte nemen, nog altijd niet hun be- zorgheid ten aanzien van de milieuhy giëne in Zeeland hebben uitgedrukt. Na de kennisneming van deze uitlatin gen had de provinciale bond van het Zeeuwse Wit-Gele Kruis oorspronke lijk gedacht deze bezorgdheid al veer tien dagen eerder te kunnen uitdragen via een lezing van drs J. van Hame ren, dit naar een idee van de spreker, zelf. Wegens ziekte van drs Van Ha- meren, die overigens ook zaterdag verstek moest laten gaan. werd de jaarvergadering verschoven. Slechts een van de aanwezigen was van mening, dat de brief aan gs geen verzoek maar de eis zou moeten in houden, dat er meer openheid luchtverontreiniging, in exacte percen tages weergeven, moest worden be tracht. Het bondsbestuur vond even wel dat voorlopig eerst de reactie van gs op deze brief moest worden afge wacht. de doorsnee mens zichzelf bij voor-: beeld veel meer grammen vet toe dient dan in feite goed voor hem is. Mej. Vogelpoel bracht hiermee nog| eens onder de aandacht, dat een over ,daad aan vet de hart- en vaatziekte in' de hand werkt. Mej. Vogelpoel vertelde dat een dege-j lijk opgebouwde voeding voor «He vijf groepen (kinderen, opgroeiende kinderen, zwangere vrouwen, volwas senen en oudere volwassenen), waarin! men de mensheid op diëtistisch gebied i kan indelen, van vitaal belang is omdat bewezen is dat een zwakke schakel in j de voeding later altijd zijn terugslag! te zien zal geven. Lidmaatschap In zijn openingswoord betreurde! bondsvoorzitter F. Hagenaar het. dat men nog steeds niet verplicht wordt I gesteld lid te worden van kruisvereni gingen. .Nog altijd', zo memoreerde! hij. .is dertig procent van de bevol king niet aangesloten bij een kruisver-j eniging: toch moet ons apparaat ook| voor deze dertig procent intact blij-; ven en moet zelfs draaien wanneer ze! een beroep op ons doen'. In het licht van deze situatie bezien zei de heer, Hagenaar een dringend beroep op de; wijkverpleegsters te willen doen toch vooral de langdurig zieken en dej eenzamen te helpen, die al jaren be-j scheiden lid zijn van een of andere kruisvereniging maar eigenlijk nauwe-,' lijks beroep op haar durven doen. Verder vertelde de heer Hagenaar dat de bond zich gelukkig prijst met del sociaal-medische dienst, die sinds en kele weken bestaat en actief aan de gang kan gaan. Er Is volgens dej bondsvoorzitter een grote taak voorj deze dienst weggelegd, onder meer: met het oog op de toename van de geslachtsziekte en het drugverbruik. .We hebben de laatste tijd nu wel de mond vol over de milieuhygiëne, maar we vergeten dat er jongelui rondlopen die zich niet kammen rn niet wassen en die drugs en allerlei andere rotzooi gebruiken'. In liet ka der van dit soort bestrijdingen en andere vond de heer Hagenaar, dat men al kruisverenigingen met elkaar over deze problematiek zal moeten praten en beslist niet in hokjes z.al moeten denken. Panamees aan de grond door machineschade HANSWEERT In de nacht van zaterdag op zondag is het onder Pana mese vlag varende schip .Clara-Zet- kin', tengevolge van machineschade opj de Westerschelde ter hoogte van Hansweert op de Molenplaat aan dej grond gelopen. Zondag slaagde het schip er bij hoog water in op eigen) kracht volt te komen. De Panameesj werd door de bergingsvaartuigen! .Gier' en .Zeetijger' naar Antwerpen! gesleept. (ADVERTENTIE) LIJNBAAN 92 OOSTZEEDIJK155-157 ROTTERDAM Automobilist reed door na botsing AXEL Na een korte achtervolging heeft de rijkspolitie te Axel in de nacht van vrijdag op zaterdag de automobilist J. N klem gereden. De man was er vandoor gegaan nadat hij op de Nieuwendijk een ongeval had veroorzaakt. De aanrijding ontstond doordat een personenauto die voor N uitreed plotseling stopte. N. bemerkte dit te laat. week scherp naar links uit en veroorzaakte een botsing met een: hem tegemoetkomende wagen. Deze werd bestuurd door J S. uit Axel Belde wagens werden licht beschadigd digd. Diefstal uit auto van sportvisser TERNEUZEN Terwijl de Belg A. D. W. B. uit Waasmunster zondagmor gen met enkele vrienden op de Wes terschelde zat te vissen, is zijn auto door onbekenden opengebroken. Een hrandblusapparaat en een draagbare autoradio worden vermist. De auto stond van 10 tot 12 geparkeerd langs de Zeedijk, aan de noordzijde van de Braakman. Vermoe delijk hebben de dader(s) het auto portier met een schroevedraaier ge forceerd. Terneuzense politie stelt een onderzoek in. (ADVERTENTIE In de Vlissingse St-Jacobsstraat y krijgt u van een goed (geen heilig) man, Voeding Voor het overige-stond de jaarverga dering voor een groot deel in het teken van de voedingsvoorlichting. Mej. C. J. van Vogelpoel, als "diëtiste verbonden aan het Zeeuwse Wit-Gele Kruis en het Zeeuwse Oranje-Groene Kruis, hield een inleiding over de plaats van de voedingsvoorlichting in de maatschappelijke gezondheidszorg. Zij vertelde dat een juiste en goed uitgebalanceerde voeding één van de bases is voor een gunstig groei- en ontwikkelingsproces van de mens. ,We zijn allemaal rechtstreeks betrokken bij een goede voeding. De voeding is onze bondgenoot voor het hele leven' En omdat zij er van uitging dat iedereen lang en gezond zou willen leven, zei zij dat de voedingsvoorlich ting vooral in deze tijd sterk betrok ken dient te worden in de gezond heidszorg en de nazorg. Voor de ge zonden zou de voedselvoorlichting preventief gericht moeten worden, ter wijl ze met betrekking tot een zieke in een kuur, zowel therapeutisch als curatief, ingepast zou moeten worden. Ter illustratie werd een film ver toond. waarin werd aangetoond dat (ADVERTENTIE) Geef met St-Nicolaas tuingereedschap KWEKERIJ M. H. DEKKER .eeuwse ALMANAK Jachthond Voor de aanschaf van een jacht hond reisde een jager van Noord-Beveland dezer dagen naar Drente. Samen met een kennis en de nieuwe aanwinst, een .Duitse staande', belandde de man op de terugweg in een restaurant om er een vluchtige maaltijd te nuttigen. De jacht hond werd voor een wijle aan een tafelpoot .afgemeerd'Het bordje soep stond op de tafel te dampen, toen een Duitse da me het etablissement betrad met in haar kielzog een onoog lijk klein hondje: een soort weggooi beestje dat zijn geringe omvang trachtte te compense ren door luid keffend van zijn aanwezigheid blijk te geven. De rond de tafelpoot gedrapeer de jachthond zag dat als een wenk dat er wat te exporteren viel. Vervaarlijk grommend schoot hij overeind en snelde in de richting van het gekef. Het beest liet een totaal ontluis terde eelhoek achter. Maar het tafereel dat zijn nieu we baas kreeg te aanschouwen vergoedde veel. zo niet alles. Want achter in de zaal ontwaar de de jager de geschrokken Duitse eigenaresse met het kef fertje, met tegenover zich de bulderende jachthond Staande Duitse tegenover .Duitse staan de'. Een merkwaardig schouw spel. Kind aangereden door een auto NIEUW-NAMEN Zondagmiddag reed de 4-jarige F. B. uit Nieuw-Namen met zijn fietsje vanuit het Kerkpad de Hulsterloostraat te Nieuw-Namen op en werd daarbij aangereden door een auto, bestuurd door T. H. uit Hulst. De bestuurder van de auto die krach tig remde, kon een aanrijding niet voorkomen. Het jongetje kwam te val len maar liep geen verwondingen op. De fiets en de auto werden licht be schadigd. Discussie over overheid, burgerij en milieuhygiëne HULST In de sporthal .Den Dul- lacrt' te Hulst wordt op 11 december een discussiebijeenkomst gehouden over het onderwerp .overheid, burge rij en milieuhygiëne'. Mevrouw mr C. Kannegieter, voorzitster van de vere niging voor milieuhygiëne Zeeland zal de bijeenkomst inleiden. Dr G. W. Stortenbeker, verbonden aan het rijks instituut voor natuurbeheer zal op deze avond een nadere toelichting ge ven op het milieumanifest. In het, discussiepannel hebben zitting: mr dr M. Coppieters lid van de kamer van volksvertegenwoordigers van Bel gië. dr R. Eysink, socioloog, lid van gedeputeerde staten van Zuid-Holland, prof. dr A. Heynderickx. directeur van het laboratorium voor toxicologie van de rijksuniversiteit te Gent, prof. dr K. Isackers, SJ, hoogleraar geschiede nis aan de universitaire faculteit St.- Igantius te Antwerpen, ir F. E. Kuy- ken, directeur van het stedebouwkun dig adviesbureau te Middelburg, pharm drs mej. J. Laanbroek, inspec- trice voor de milieuhygiëne in Zee land. mr W. Melis, advocaat en voor zitter van het economisch comité Waasland te St.-Niklaas, drs M. C. Verburg. directeur van het ETI voor Zeeland, ir M. de Vink. directeur van de PPD in Zeeland, prof. ir M. Wil- lems, voorzitter van de werkgroep industriële ecologie van het ministerie voor st reekeconomie te Brussel, bur gemeester P. J. G. Molthoff van Hulst, mr M. Somers burgemeester van de gemeente Hontenisse, mevrouw Kan negieter. zoorzitster van de vereniging voor milieuhygiëne en de bestuursle den. J. M. Bannink. ir D. van der Mark en A. de Jager en de leden ir A. F. M. Broekmans. W. Eysink. J. W Gremmen en G. P. M. Sponselee. le den van het voorbereidend comité, dat wordt gevormd door leraren van de Jansenius scholengemeenschap te Hulst. BERGEN OP ZOOM Onder het motief: .Progil, nee. nooit' hield zater dagmiddag een groep Antwerpenaren en bewoners van de linker oever een stille protesttocht door Antwerpen te gen de vestiging van de zwavelkool- stoffabriek Progil in Kalle. De mani festatie was georganiseerd door het actiecomité, .Verontruste Burgers', voortgekomen uit de Antwerpse ka- houterbeweging, in samenwerking niet de Jongkummunisten en had een orde lijk, beheerst en rustig verloop. Voor een actuele zaak. die bovendien sterk in de belangstelling ligt. was het| aantal deelnemers aan het protest, door; de organisatoren op 600 geschat.) moeilijk overweldigend te noemen. Het was dan ook letterlijk een de monstratie van de zwijgende minder-1 heid. vooral ook omdat men besloot in verband met de ernst van het onderwerp, in de stoet een volkomen stilzwijgen te bewaren. De enige niet- zwijger in de manifestatie was Wal- ther Prové, assistent aan de universi teit van Gent en werkzaam op het seminarie voor de statistiek in die stad. die een belangrijke studie over de natuurbescherming in België op zijn naam heeft, staan. Hij hield een korte toespraak op de Groenmarkt, waar omstreeks twee uur de stoet, geformeerd werd. Hij noemde het be moedigend dat aan het eind van het Natuurbeschermingsjaar door de pu blieke opinie een blok wordt gevormd tegen milieubederf en dat .onder in vloed daarvan de natuurbescherming een organisch deel van de structuur gaat worden. Dat is echter meer het resultaat van acties dan van een goed bestuur, .en je moet je afvragen wie er meer blijk geeft van burgerzin, de demonstranten of de regeringsleiders', zei hij. De demonstranten namen zwijgend hun protestborden op. Veel demon stranten waren voorzien van gasmas kers of modemaskers en voor de stoet uit reed een handwagen met een gasmasker, zo groot, als een olifants- kop. De politie had een route uitge stippeld. wél dwars door de stad, maar voor een belangrijk deel door minder drukke straten, zodat er be trekkelijk weinig verkeershinder werd veroorzaakt. STAATSSECRETARIS KRUISINGA IN BENELUXPARLEMENT: (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Staatssecretaris Kruisinga (volksgezondheid) heeft zaterdagmorgen in het Beneluxparlement aangekondigd dat zes gespecialiseerde technische werkgroepen een Benelux- programma zullen opstellen, dat is gericht op een gecoördineer de aanpak van de vraagstukken op het gebied van de milieuhy giëne.- In de loop van januari zal het programma aan de ministers van volksgezondheid uit de drie landen worden voorgelegd. Het Beneluxparlement bijeen in het gebouw van de eerste kamer nam verder een voorstel tot aanbeveling aan, waarin aange drongen wordt op een uitspraak van de gezamenlijke Benelux- ministers over de juridische vorm en de materiële inhoud van gezamenlijke maatregelen op het gebied van de milieuhygiëne. Dr Kruisinga attendeerde de leden van! de zoals hij officieel heet raad-i gevende interparlementaire Benelux- raad er nog op dat op het ogenblik het contact tussen de volksgezondheidinsti-1 tuten van de drie landen wordt ge ïntensiveerd en dat gestreefd wordt naar een zekere vorm van taakverde-| ling. Wat de juridische vormgeving van gezamenlijke maatregelen ter be-; veiliging van het milieu waarin we leven betreft was de staatssecretaris er voorstander van om de zaken niet al te zwaar administratief te belasten. ,We kunnen op drie manieren te werk gaan', legde hij uit. .Eerst een niet ge formaliseerde samenwerking, daarna de vorming van gezamenlijke werk groepen en tenslotte voorstellen doen voor juridische overeenkomsten of ver dragen. Maar het gaat uiteindelijk het snelst ons doel bereiken. Het kan soms zijn dat we op Europees niveau snel tot een bepaalde regeling kunnen ko-, men: in zo'n geval mag de Benelux niet; vertragend werken.' De zes werkgroepen van deskundigen uit de drie landen (gevormd uit lei dende figuren van de volksgezondheids- laboratoria en juist eind vorige week in Delft bijeen) zullen zich met de volgende opdrachten bezighouden: toxicologie: met onderzoek van ver giften, zware metalen en dergelijke' hij lucht' en waterverontreiniging,! de bestrijding en het opstellen van; maximum-normen; verwerking van vaste afvalstoffen:; een mogelijke coördinatie in de] grensgebieden; uitwerking van de beslissing om| de meetnetten op het gebied van! luchtverontreiniging te koppelen; drie werkgroepen, die zich op geo-| grafische deelgebieden van de Bene lux zullen richten: noord-west, noord-oost, midden-zuid. Overigens had op een spoedige jurïdi-1 sche vorm voor maatregelen op hetj gebied van de bestrijding van milieu-1 verontreiniging juist de rapporteur van] het voorstel, de heer J. H. J. Maenen aangedrongen. ,Met de dag spuien meer fabrieken meer vuil in onze lucht. Metj de dag lozen meer pijpen meer vuil in het oppervlaktewater. De Benelux! moet één blok vormen. Er moeten mo-j gelijkheden worden geschapen voor re gelingen, die leiden tol, een gezamen lijke aanpak, uitgaande van de natio nale wetgeving in Belgie. Nederland en! Luxemburg.' Mr .1. F. G. Schlingemaun (sprekend1 namens de liberale fractie en een van) dc initiatiefnemers tot het voorstel)! attendeerde erop dat de grote uitbrei dingen van de industrieën in de grens gebieden nopen tot maatregelen. An-| ders dan later de staatssecretaris was hij van mening dat de Benelux .iuist zou kunnen vooruitlopen op Europese regelingen en dat waarschijnlijk wel een orgaan met speciale bevoegdheden op dit terrein is te creëren. .We moe ten niet wachten: de zaak is te drin gend'. aldus de heer Schlingemaun. j Evenals hij haalde ook drs A. J. Lems (socialistische fractie) zonder een naam te noemen de Progil-vestiging in Kallo in de beschouwingen aan. .De problematiek wordt nogal eens vanuit! de actualiteit benaderd', stelde hij vast! om er meteen de conclusie aan te ver binden dat een dergelijke methodiek! niet de juiste is, maar dat. blijvende aandacht geboden is. Het. Beneluxparlement werd van dei kant van de initiatiefnemers tot, het! voorstel ook in overweging gegeven! een vaste commissie voor problemen! van milieuhygiëne uit de eigen kring] in het leven te roepen, zoals er ook één voor de navenvraagstukken is in gesteld. KUNST IN ZEELAND Feestconcert Radio-Kamerorkest en Omroepkamer- koor DE HALLE. AXEL In 1945 werden bij de reorganisatie van! het Nederlandse omroepwezen orkes ten gevormd, die in dienst zouden staan van alle omroepverenigingen.! Daarmede keerde men wijselijk nieti terug tot de situatie van voor de twee-j de wereldoorlog, toen iedere omroep vereniging haar eigen orkest het was meestal maar een orkestje had. Niet dat we zonder plezier terugden- j ken aan het voortreffelijke AVRO-, orkest onder leiding van Nico Treep.j de te jong gestorven dirigent en Albert van Raalte en aan het kleine orkest van de VARA door Hugo de Groot geleid.! maar het was wel een nodeloze ver-; spilling van geld en energie en de re sultaten waren vaak aanvechtbaar. Wat soms voor KRO-orkest en NCRV-orkest doorging was nog al eens beneden peil. Dat men nu vijfentwintig jaar lang al bij de Nederlandse omroep de be schikking heeft over vijf uitstekende orkesten, is echt de moeite van het me moreren waard en het is een goede gedachte van de NOS in enkele plaat sen van het land jubileumconcerten te geven, die inmiddels ook enige vragen hebben doen ontstaan, waarover straks iets meer. Zaterdagavond had men in Axel het genoegen in het kader van deze jubi leumconcerten in De Halle het Radio- Kamerorkest en het vocaal apparaat van de omroep in drie verschillende bezettingen te horen. De programmakeuze was bijzonder goed: muziek van Nederlandse (noord en zuid-) uit de 15e tot en met de 18e eeuw. Het Omroepkamerkoor begon met .Ave Regina Coelorum' van de in 1950 te Bergen op Zoom geboren Jacob Obrecht, waarin een gregoriaanse me lodie in een aantrekkelijke cantus-fir- mus-techniek gebruikt wordt. Reeds dadelijk was te constateren dat het. koor een uiterst geacheveerde wijze van zingen heeft, die geheel afgestemd is op de gevoelige microfoon. In de be trekkelijk kleine ruimte met een wat droge akoestiek kwam dit voor de aan wezigen prachtig door, al maakte die akoestiek het voor de uitvoerenden niet gemakkelijk. ,Tu solus qui facis mirabilia' van Josquin des Prez (1440- 1521) - door zijn tijdgenoten als .prins der muziek vereerd' en door minstens twee volgende generaties als nestor beschouwd - boeide ons door de .naObrecht' gevorderde polifone stijl van de Henegouwer. Na de geestige Franse chansons van Orlanüi di Lasso (afkoriïsfcig "uit Ber gen, Henegouwen), voortreffelijk ge zongen door de acht zangers-uit het Kamerkoor, die het Omroepdubbel kwartet vormen, werd het vocale deel afgesloten met psalm 150 van Swee- linck. Sweelinck verwerkte alle Ge- neefse psalmenmelodieën in zijn mo numentale souter-compositie. De laat ste der psalmen gaf hem aanleiding tot een zeer bijzondere achtstemmige verwerking met echo-effecten en in strumentenimitaties. De wijze waar op het kamerkoor deze ingewisselde materie uitvoerde was zo bijzonder goed. dat een herhaling van het laat ste vers zeer op haar plaats was. De heer Antoon Krelage leidde dit voca le deel met veel vakkennis en artistiek gevoel. Na de pauze trad het Radio Kamer orkest op onder de vaste dirigent, de heer Roelof Krol. Ook hier valt onmid- delijk de verfijnde .microfoontechniek' op. zeer beheerst en duidelijk spelen. Voor het concerto grosso in d van de te Rotterdam geboren Pieter Hellen- daal 1721-1799) was dat een uitsteken de wijze van uitvoeren, evenals voor de Symfonie in G van de te Brussel in 1724 geboren Pieter van Maldere. die tot de Mannheimer school gerekend kan worden. Het klankrijke werk werd zeer gaaf gerealiseerd. In hoge mate; hebben we tenslotte genoten van eer. selectie uit het Nederlandse zangspel, .De triomferende Min', dat omstreeks 1678 door Carolus Hacquart. Brug f ling van geboorte, geschreven werd.; Wat het. orkest betreft noteerden we. enkele fraaie tussenspelen voor de] houtblazers, heel geestige stukjes van het koper en een fugatisch fragment voor strijkkwartet. Het koor dit maal het Radiokoor zong enkele malen met het continuo, waarin Ma rijke Smit Sybinga. de enige naam niet in het fraaie programma vermeld,! het klavecimbel speelde. De sopraan' Lia den Hartog, Jeanne Melcher Tilmes' en Mirjam Krieg, benevens de bas George Spijkstra traden solistisch op.i Roelof Krol. die ook de selectie koos.! leidde de uitvoering van dit hartver warmende werkje op uitnemende wij- Het gastvrije, aantrekkelijke zaaltje van, De Halle kan niet zo heel veel publiek herbergen. Het was zaterdagavond echt niet vol. Waar waren nu al die koorzangers uit Axel, Hulst en Sint- Jansteen? Er viel niet alleen te genie-, ten. maar ook te leren. Bij het feestconcert in Maastricht op; 16 november was er een miniem pu-, bliek, van zo'n tachtig bezoekers] slechts. Dit heeft de vraag opgewor pen of er iets schort aan het contact] van dit deel van de omroep en de luisteraars. Wij menen dat het antwoord ja kan zijn. De orkesten en de koren die nu hun jubileum vieren, treden hoofdza kelijk voor de radio op, terwijl het grootste deel van het volk toch wel de televisie volgt. En juist voor de tele visie zien wij de betreffende ensem bles zelden of nooit. Het Kamerorkest nu toevallig wel, onder andere in enige Bach-cantates. Maar net is toch min stens de moeite waard te noteren dat; bijvoorbeeld wel het Amsterdams Fil harmonisch Orkest geregeld voor de tv optreedt en het. Radio Filharmonisch Orkest naar mijn weten niet. Wie gaat er eens over beginnen het voortreffelijke instrumentale en voctj apparaat van de omroep wat asm voor ae televisie te brengen. Of is fc al gebeurd en mislukt? Je weet in dB land nooit! Na het plezierige conctr. in Axel moest dit ons wel even van he hart. Nog één opmerking, die met de inuz^ niets te maken heeft, maar wel rtr, het feit dat men zo vriendelijk was ft Vlaamse kant van ons land bij dvy tournee niet te vergeten: er wordt r. het programma gesproken over ft plaatsen Cambrai. Tourna! en Mow Wel, zeker in een Nederlands pre- gramma van Nederlandse muziek k oudere tijden moet hel zijn: Kamery> Doornik en Bergen. Maar dat is du ook het enige dat op het uitvoerige t: grafisch mooi uitgevoerde programna was aan te merken. Succesvol optreden Belgisch-Nederlands fluitkwartet HERV. KERK WATERLANDKERKJE In het kader van het Belgisch-NedK lands Cultureel Akkoord en door goede zorgen van de ZVU werd gistt: middag in Waterlandkerkje een cto eert gegeven door het Belgisch-Nedq lands Fluitkwartet. bestaande uit ft strijkers van het Vlaams Pianokw» tet en de Nederlandse fluitiste Abb,! de Quant. Op donderdag. 2 juli va dit jaar gaf het Belgisch Kamerorkes tezamen met. Abbie de Quant een cor- cert in Cadzand, een voortreffen# concert, schreven wij toen. Na 4ii concert kwamen Abbie de Quant «s de bovengenoemde strijkers, die ooi in dit kamerorkest speelden, op bk idee een fluitkwartet te gaan vormen Zondagmiddag in de geheei gevulft hervormde kerk te Waterlandkerkj- traden zij' voor het eerst als zodanij op. Het is een succes geworden. Ik violist Rudolf Werthen, de altist Rf. land Coryn en de cellist Marcel Le queux zijn stuk voor stuk vakmensen van hoge klasse. Van de bekwaamheid van Abbie de .Quant behoefden wij niet meer overtuigd te worden, D* opmerking in hun programma da; hun streven is, het weinig beken! kamermuziekrepertoire aan het pu bliek voor te stellen in een zo perfeta mogelijke vorm. bleek geen ijdelheid te bevatten. Hun streven is zeer echt en het resultaat was een uiternule bevredigend concert- Met een bijzonder goed verzorgde uit voering van Mozarts Fluitkwartet ln D. KV 285 als eerste nummer van hei programma, bewezen de vier jonge kunstenaars al meteen hun recht m bestaan als kwartet. Het middendeel, een adagio waarin de romantisch! fluitmelodie door zachte pizzlcati jan de snaarinstrumenten wordt begeleid werd één grote verrukking; de hoek- delen werden voortreffelijk gespeeld. Het spelen van het Terzet, voor strijk trio, op. 44 van de Izeghemse toon dichter Hermen Roelstrate, die voor dit werk in 1961 te Parijs de Prix dn Public verwierf, was voor de di» strijkers enigermate een proefnemln; hoe dit werk zou aanslaan Het is fpn modern werk, dat hier en daar voor de gemiddelde toehoorder wel enig moeilijkheden zal meebrengen, maar het werd met zoveel overtuiging ra toewijding gespeeld, dat men het ge heel en al accepteerde, gelet op aio dacht en applaus. En terecht, het ztc poëtische Molto adagio espressivo aan het begin en het niet minder dichts: lijke larghetto religioso aan het sic, moesten boeien; aan de knappe op bouw van de andere drie delen en sr. de kunstzinnigheid van de architec tuur van hef gehele werk kon nis- mand ontkomen. Na de pauze speelde Abbie de Quant de Sonate in A voor fluit solo TO Carl. Th. E. Bach, waarmede zij op nieuw bewees technisch zeer ver ge vorderd te zijn en een kunstenares van groot formaat te wezen. Het kwar tet van Herman Strategier (geb. 19!"'- voor fluit, viool, altviool en cello ver kreeg tot slot een markante uitvoe ring. De componist, bewijst in di' kwartet van 1968 dat de combinatie fluit en strijkers een buitengewoon mooie is. Niet zo modern aandoet! als het werk van Roelstrate, lag (b voor het publiek geheel in het gehoor het Molto tranquillo e espressivo. waarin Strategier in de geest van ft kerkmuziek, waarmede hij zo na ver want is. schrijft, werd uiterst expres sief gespeeld, de andere delen w. niet minder geladen door sfeer r. karakter. Nogmaals het kwartet te- wees zijn recht van bestaan en mal te een overtuigend debuut. Van har- verder succes toegewenst. ADVERTENTIEI Examens Aan het Nederlands wetenschappelijk instituut voor toerisme te Breda slaag de voor het examen uitgaand toerisme mejuffrouw M. S. Louwerse te Vlissin- gen. Voor het examen recreatie en pla nologie slaagde de heer J. A. M. Boo- man te Rilland-Bath, VERWACHT PLAATSELIJK BUIEN Verspreide opklaringen, maar plaaWs lijk ook enkele buien. Matig W krachtige wind uit zuid tot zuidwest In het algemeen iets lagere temper»1 turen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2