bi jleveld KAMER BLEEF MET GAT VAN 45 MILJOEN IN DEBAT STEKEN Paus aan aanslag ontsnapt Kamer wijzigde details van fiscale regeling woningaftrek Kabinet: nog geen beslissing over een loonpauze ricö Uw Arrow-dealer TURKOOIS K°cho\3 ,135 fLTSTS Soltsjenitsin niet naar Zweden FINANCIËN BELEMMEREN NOG DE INVOERING REGIONALE TELEVISIE XATWDAG 28 NOVEMBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 OM TIEN OVER VIER 'S MORGENS KON MEN NIET MEER (Van onze parlementaire redactie). maar helemaal te stoppen. Hij kreeg - DEN HAAG Om tien minuten over vier vrijdagmorgen gat de SS»»"d?'«££rSi ÏÏÏÏÏt L K. tweede kamer er de brui aan. De belastingdebatten werden tot *ie e" blijkens een eerdere opmerking i fMfiff&ffm fltto wan Q/ihmolifir I trim I V*ii n'm/iar Kg. (ADVERTENTIE) VK KOEJEMANS. LANGE VHKOEJEMANS, LANGE DELFT 19, MIDDELBURG. sie en blijkens i van Schmelzer (kvp) bijzonder be-' dinsdag verschoven. De belangrijke beslissingen die deze nacht langrijk in de vraag van ai dan niet, stoppen, steunde de suggestie. Dei PvdA voelde er niets voor. Vijf minu ten schorsing voor partijberaad van moesten worden genomen, staakten 's morgens met 70 tegen 62 gtemmen. Zeventig kamerleden wensten om vier uur naar huis te gaan, 62 wilden doorvergaderen. Doorgaan wilden PvdA (behalve Nederhorst), AR (behalve Diepenhorst), CPN, PSP, SGP, de KVP'ers Krosse Westerterp en de CHU-leden Mellema, Bos, De Boo en Schuring. De kamer ging naar huis. Overbleef een gat in de belastingwetgeving van 45 miljoen gulden. Tot twaalf uur gisteravond was alles vrijwel vlekkeloos verlopen in het ge bouw van de tweede kamer, met uit rondering van een onwillige brandmel der, die omstreeks half twee de Haag se brandweer in volle paraatheid het Binnenhof deed opstormen. Er was echter nergens vuur te bespeuren Vanaf elf uur 's morgens had de kamer zich bezig gehouden met. de behandeling van de btw-verhoging en de Invoering van de wiebeltax. Om twaalf uur 's nachts begonnen de stemmingen over de amendementen op de loon- en inkomstenbelasting, Tot kwart voor één liep alles goed. Op dat tijdstip werd een amendement van de heer Scholten (chu) aangeno men om ook aftrek van reiskosten te verlenen aan degenen die minder dan tien kilometer van hun werk wonen. Het CHU-kamerlid had twee amende menten ingediend. De eerste (aftrek (Slot van pagina 1) Tijdens zijn verhoor verklaarde Men- doza dat inwoners van de Philippijnen hem, toen hij enige tijd geleden iin Argentinië was, uitvoerig op de hoog te hadden gesteld van de situatie in hun land. Hij was het vorig jaar in Manilla aangekomen waar hij als schilder in opdracht werkt. In Manilla zou een tentoonstelling van zijn werk gehouden worden. Vijf dagen geleden had hij het plan opgevat om de paus san te vallen. De perschef van president Marcos deelde mee dat op het mes van Men- doza de volgende woorden stonden: .Kogels, bijgeloof, vlaggen, koninkrij ken, vuilnis, legers, middelmatigheden' en het Spaanse woord jnierda', dat .stront' betekent. Verklaring Pater Romeo Panciroli, de woordvoer der van de paus. gaf een verklaring uit over het incident. Hierin staat dat Mendoza die als priester vermomd was, met een kruisbeeld in zijn hand op de paus was toegelopen. ,Toen hij vlak bij de paus was, trok hij een dolk en poogde zijne heiligheid te steken. Dit werd belet door mensen van de veiligheidsdienst.' Volgens pater Panciroli had de paus niets gemerkt en was hij gewoon doorgegaan met de begroeting van de omstanders. Vergeoing Paus Paulus heeft Mendoza vergeving geschonken voor zijn daad en geze gend. De crucifix, die op de grond u gevallen tijdens de opwinding, was door de vrouw van de Philippijnse president opgeraapt en later aan de paus overhandigd. Formosa Vrijdagavond heeft de paus in Manilla een delegatie uit Nationalistisch China (Formosa) ontvangen. Deze gebeurte nis stond niet op het programma. De delegatie van negen vertegenwoordig de katholieke en niet-christelijke groe pen. Tevoren had de paus dertig diploma ten en hun vrouwen ontvangen. Hij zei dat zij vredestichters moeten zijn en bij hun regeringen moeten pleitten voor hulp aan ontwikkelingslan den. Benjamin Mendoza, die de aanslag op de paus pleegde, wordt door de Phi lippijnse veiligheidsdienst op een ge heime plaats gevangen gehouden. Een lid van de veiligheidsdienst heeft verklaard dat de Boliviaanse schilder bij zijn verhoor een intelligente in druk maakte, hij ontweek geen vragen en zei de aanslag te hebben gepleegd in het belang van de mensheid. Speciaal gebed De vicaris van Rome. Angelo kardi naal Dellaqua heeft opdracht gegeven in alle Romeinse kerken zondag tij dens de heilige missen een speciaal gebed voor de veiligheid van de paus uit te spreken. 'ADVERTENTIE) de laatste pakjesavonden <óelvergeten...Mcoeten reiskosten handhaven) zou de staat 65 miljoen gulden kosten, omdat Witteveen in zijn wetsontwerp voor dit bedrag een andere bestemming had gevonden. Het tweede amende ment-Scholten (verlaging van de ver wervingskosten) zou de staat daaren tegen weer ƒ45 miljoen opleveren. Het toen nog overblijvende tekort van ƒ20 miljoen zou gedekt worden door een ander (minder opzienbarend) amendement. Bij de stemming echter werd het eerste amendement (mm 65 mil joen) aangenomen maar het tweede amendement-Scholten (plus 45 mil joen) verworpen. Het amendement dat ƒ20 miljoen zou opbrengen, werd zoals verwacht aangenomen. Het re sultaat was een gat van 45 miljoen. Bij een andere behandeling van de amendementen zou dit niet hebben kunnen voorkomen, immmers wan neer Scholten had ontdekt dat zijn dekkend amendement verworpen zou worden, hij had zich waarschijnlijk wel bedacht met betrekking tot zijn kostende amendement. Commissie in beraad Onmiddellijk werd de vergadering ge schorst en trok de commissie van financiën zich met minister en staats secretaris terug in een van de neven- vertrekken. Er werd gezocht naar een oplossing, maar niet direct gevonden. Het schijnt als men de .wandelgang gers' mocht geloven dat allerlei suggesties werden aangedragen en weer verworpen. Als laatste mogelijk heid zou worden gezien het aanvaar den van een amendement van D '66 bij de wet op de omzetbelasting, waardoor gebak, koekjes en biskwies van het goedkope naar het hoge tarief worden gebracht en waardoor de schatkist 74 miljoen meer binnen krijgt. In de openbaarheid werd dit alles echter verzwegen. Wel kwam de heer De Goede (d '66) om tien voor half twee met een voorstel de debatten nu maar uit te stellen tot vrijdag, maan dag of dinsdag. De financiële deskun digen waren vermoeid van drie volle dagen debatteren. Freule Wttewaall van Stoetwegen (chu) snelde te hulp: ,We kunnen zo niet doorgaan. In de wandelgangen hoor je zeggen dat dit gekkewerk is', merkte ze snedig op Men werd het niet eens. Kamervoor zitter Van- Thiel, met een korte onder breking in de vooravond vanaf elf uur 's morgens aan de leiding en nog biizonder fit. liet stemmen. Minder dan twintig kamerleden wilde stop pen, dus ging men door. Men nam amendementen aan, wijzigde anderen, verwierp nu weer eens wat en trok dan weer wat in en de klok draaide door naar tien voor drie. Op enkele punten na was de loon- en inkomsten belasting behandeld. Er werd ge schorst voor een kwartier koffiepau ze. In het hele kamergebouw echter geen koffie meer te vinden. Om half vier zat iedereen weer op zijn post. De discussie begon opnieuw. Niet over de btw en de wiebeltax zoals de bedoeling was, maar over de vraag doorgaan of niet. Voorgesteld werd de beslissing over loon- en in komstenbelasting en de behandeling van de btw uit te stellen tot dinsdag. De wiebeltax moest echter worden afgehandeld. De heer De Goede (d '66) vond het te gek en stelde voor De ex-werknemers van de haarden- fabriek Davo in Deventer en Coevor den krijgen uit de failliete boedel alsnog het hun toekomende salaris uitbetaald, zo is hekend geworden op een voorlichtingsdag voor oud-Davo- werknemers in Deventer. Het ziet er naar uit dat de overige schuldeisers van de haaraenfabriek hun vorderin gen moeten afschrijven. de Pv,dA. Opnieuw beraad Alle socialisten behalve de pacifisti sche en de democratische trokken zich terug in de fractiekamer. Na een kwartier kwftm het antwoord: door gaan. !)e lieer Nederhorst wilde ech ter naar huis. De heer Wiebenga (psp) wilde blijven. .Opstaan wie nog niet naar luiis wil', beval voorzitter Van Thiel. IIet was niet duidelijk of cr meer mensen opstonden dan ble ven zitten. Hoofdelijke stemming. Het besluit viel om écn minuut voor vier. FINANCIËN KOMT MET VOORSTELLEN (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Tijdens de ministers vergadering is gisteren gesproken over de gebeurtenissen van de afgelopen week in de tweede kamer bij de stemmingen over de belastingvoorstel len van de regering. Door het aannne- men en verwerpen gisternacht van enkele amendementen ontstond, zoals gemeld, plotseling een dekkingstekort van 45 miljoen gulden. Volgens pre mier De Jong zal financiën zelf de volgende week wel met nadere voor stellen komen om dat gat weer te vullen. Welke oplossing er gevonden is. wist de heer De Jong echter nog niet. Jk geloof dat ik al vijftien verschillende oplossingen-heb gehoord', zo zei hij. .Maar ja. een gat van 45 miljoen gulden is niet iets van, gut. ik mis een dubbeltje.' De minister-president vond het nietj juist als hij kritiek zou leveren op de werkwijze van de tweede kamer. Wei zei hij, dat hij het persoonlijk prefe-l reert om moeilijke besluiten niet te laat te nemen. Je wordt wat moe, je ziet het allemaal niet meer voldoende, en dat lijkt me niet juist', aldus pre mier De Jong. Hijzelf had dan ook de kabinetsvergadering van gisteravond afgebroken, hoewel hij van plan was geweest de gehele avovnd te blijven vergaderen. .Omdat het voor sommi gen van ons nogal laat was geworden, leek het mij niet verstandig om met deze vermoeide lieden belangrijke kwesties te bespreken', verduidelijkte de minister-president zijn be sluit. Maandag wordt de vergadering voort gezet. Dan zal tevens gesproken wor den over een bij trekking in de uitke ring aan de zogenaamde oud-invaliden, waarover het kabinet woensdag al vergaderd had. De heer De Jong verwacht niet, dat maandag meteen al een beslissing zal vallen over deze kwestie, waarmee ongeveer 50 mil joen gulden is gemoeid en wawarover de SER een verddeld advies had gege ven. Socioloog: gepraat rond volkstelling is verontrustend AMSTERDAM (GPD) De voorzitter van de Nederlandse Sociologische Vereniging, prof. dr II. M. Jolles, verwonderd en verontrust over huidige discussie over de volkstelling van volgend jaar. Volgens hem gebrui ken de tegenstanders ervan geen enke le zakelijk arguemnt, maar hanteren zij louter verdachtmakingen. Volgens de voorzitter van de sociolo gen heeft zo'n volkstelling alleen nog maar zin als er bij de invullers van de formulieren een volstrekt vertrou wen bestaat dat er geen misbruik van de gegevens wordt gemaakt. .En deze vertrouwensbasis hadden wij in Ne derland'. zo zei hij Prof. Jolles zei ook dat er hier volstrekte garantie van neutraliteit en anomiteit is. De hoogleraar zei dit alles gisteren op een bijeenkomst van zijn organisatie in het RAI-gebouw. Daar bespraken1 VOLGENDE WEEK STEMMING (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het wetsontwerp tot wijziging van do loon- en in komstenbelasting zal het dinsdag wel halen. De regeringspartijen zullen zij het hier en daar met pijn in het hart en een tegen- pen. Er waren verschillende sugges ties gedaan. Twee van de zes haalden een meerderheid, waardoor de schaal als volgt zal worden hulzen met een economische waarde beneden 15.000,- zijn vrijgesteld. De groep tot 30.000 .1 wordt bepaald op 1150.-. tot ƒ60.000 stem op enkele onderdelen hun steun wel geven aan het op vele0p ƒ300,- to: ƒ120.000 op te. plaatsen bijgeschaafde ontwerp van staatssecretaris Grapperhaus. j De belangrijkste wijzigingen zijn het niet meer fiscaal aftrekbaar] zijn van de zelfbewoonde eigen woning, behalve het grote onder-j houd van de kleine eigenaar; een huurwaardebijtelling die aan-: zienlijk lager is dan de thans geldende, maar toch iets anders dan f 240.000. op f 1.200.- en daarboven op 2400,-. Dat betekende een verlenging van de schaal naar bereden ten op zichte van het plan van de staatsse cretaris 'waar niemand tegen was) en een uitbreiding naar boven, waar de VVD en de Boerenpartij hun s:eun niet aan verleenden. TOKiaMij het oorspronkelijke plan; een beperking van de aftrekmogelijkheidM« algemene stemmen werd bloten véle'TocioTogerT het recente staatsrap- van buitengewone lasten; een iets gunstiger situatie voor de wer- dfLde erfpachtslaste.rI voortaan even 2000Va" de zogenaamde ■commissie kende vrouw en enige tegemoetkoming voor de zelfstandigen. 1 hypotheken. Tevens" had niemand er bezwaar tegen de mogelijkheid van De plannen van staatssecretaris Grap- keuze tussen ce oude en de nieuwe (ADVERTENTIE) steen van de maand december sieraden met turkoois vanaf 65.- Geen wonder dat zoveel vrouwen van de turkoois houden! Kijk, hoe magnifiek het pure blauwgroen kontrasteert met de sobere tinten van de wintermode. Precies het levendige aksent dat een heetmantyj edelsteenkundïge f.ga. diamantexpert g.La. LIJNBAAN 92 filiaal: oostzeedijk 155-157, rotterdam perhaus van financiën om het zelfhe- regeling te verlengen. Staatssecreta- woonde eigen huis voortaan fiscaal' ds Grapperhaus had voorgesteld deze niet meer aftrekbaar te doen zijn.' keuzemogelijkheid te openen voor wie werden door de kamer met 75 tegen! een kuis had gekocht tussen 1 Januari 58 stemmen aanvaard. Tegen stemden j 1969 en 1 september 1070. De kamer VVD AR, D'66, CHU. CPN. BP. Bin-I vervroegde de eerste datum tot 31 ding Rechts en SGP. 1 augustus 1965. Bovendien werd het Dit gebeurde pas nadat enkele wijzi-j gebruik maken van die keuze niet gingen waren aangebracht in de plan nen van de bewindsman. Zo werd met 79 tegen 54 stemmen besloten dat .groot onderhoud' aan huizen beneden 40.000.- in sommige' gevallen we! van de belasting mag worden afgetrokken. Tegenstemmers waren dezelfde groepen als tegen hel fi't t£*ë OF' om OU o. OU,. rïR geval voorstemde. Een tengewonde 'a<--en de dieetkosten 00/ poging van de heer Scholten 'chu) iln om het eerste huis wel aftrekbaar te Srit vSsdSS^idde! houden, maar het tweede huis en de tw? in mende bedrag van de buitengwone - - Boeren en Binding lasten met een kwart vermeerderd Dieetkosten De bewindsman had zich eerder tij dens de debatten al bereid verklaard een voorstel van de heer Portheine (wd) ever te nemen om bij de bui- Binding CPN, SGP, Rechts. Ten werd de schaal voor de huurwaar debijtelling aan stemming onderwor- STOCKHOLM (AP) De Russiche winnaar van de Nobelprijs voor let terkunde van dit jaar Alexander Solts jenitsin, zal niet naar Stockholm ko men om de prijs persoonlijk in ont vangst te nemen. Slot van pagina 1 in de bedrijfstakken. NVV-voorzitter Kloos. na afloop van het beraad: .Er valt met ons te praten over een per- procent. De vakbeweging wil zich met centage. zoals dat voorkomt in de vast eggen op een concreet percent» C40 voor ae gmopmetaalt 2,75 pro ge. terwijl de ondernemers verlangen dat een dergelijk percentage op tafel; komt. I procent Tijdens het beraad duidde minister Roolvink een dergelijk percentage na der aan: van nul tot twee procent. De vakbeweging wees dat maximum af. Het concrete percentage moet worden bereikt bij de loononderhandelingen Symposium in Leeuwarden LEEUWARDEN (GPD) ,U in Fries- land bent het eerste van de gewesten dat een symposion houdt over regio nale radio en televisie om een rich ting te zoeken voordat de storm op steekt, die wij zullen mogen verwach ten. Het woord is thans aan de minis ter en het gaat hier om een vraagstuk dat niet zo eenvoudig is. Dat er regio nale televisie koint is duidelijk. De enige realiteit die de zaak tegen houdt is de vraag: wat hebben wij ervoor over. Want zij komt niet uit de lucht vallen'. Dit zei woensdagmid dag de heer E. A. Schuettenhelm. voorzitter van de Nederlandse Om- roepstichting op een te Leeuwarden gehouden symposion over regionale radio en televisie dat werd gehouden door het provinciaal bestuur van Friesland, het gemeentebestuur van Leeuwarden en de stichting Friese Cultuur raad. Dr J H Zoon. lid van de eerste ramer der staten generaal, hield een oetoog waarin hij als niet.-Fries het gestaan wenste aan te tonen van een iusdanig eigen cultureel klimaat in Friesland dat een antwoord op de v-raag. .welk deel van Nederland zou rich beter lenen voor een regionale televisie dan deze provincie', eigenli.ik iverbodig moet worden geacht In de memorie van toelichting op de wel tot règeling van de omroep is gezegd: regionale uitzendingen zullen in d£ eerste plaats grote waarde hebben in die streken waar het eigen cultuurle ven een voedingsbodem biedt voor geregelde radio en televisieuitzendin gen voor die regio. Mr T. J. Kingma, griffier van de provincie Friesland betoogde dat het gebied van de huidi ge RONO (van Uithuizen tot voorhij Arnhem) niet aan dit criterium beant woordt, zulks in tegenstelling tot Friesland. Wat het de regionale programma's betreft: ,Dat zou moeten bieden wat bijvoorbeeld ook het bestaansrecht van een regionale pers is. Een sfeer van samenwerking met die regionale pers lijkt mij voor goede regionale omroep noodzakelijk', aldus heer Kingma die een voorzichtig begin be pleit: .Radio bijvoorbeeld elke dag één uur en eens per week ruimte voor een enkele grotere uitzending en televisie dagelijks eerst bijvoorbeeld 10 minuten.' De heer Schuettenhelm zei omtrent de programma's van een regionale omroep dat .deze doublures met de nationale programma's mogen bevat ten. dat ze voor de regio belangrijke repercussies van nationale en interna tionale ontwikkelingen moeten toelich ten, dat ze de communicatie tussen de burgers onderling en tussen burgerij en overheid in de regio moeten bevor deren. De creativiteit zal uit de regio zelf moeten komen. Dit betekent voor ieder gewest een ander programma', aldus de heer Schuettenhelm die zei i ook het vraagstuk van de gewestelijke] indeling buitengewoon moeilijk te vin den, gezien de criteria die in de wet! zijn opgenomen. Op de desbetreffende, vraag antwoordde de voorzitter van de NOS dan ook: .U krijgt mij niet tot een uitspraak: eerst moeten we nog een verduidelijking cent.' Werkgeversvoorzitter drs S. C Bakke nist maakte een sommetje. Uitgaande van een reële loonstijging van twee procent blijft er anderhalf procent over voor vier zaken: het effect van de vierhonderd guldengolf. incidentele loonstijgingen, verbeteringen in de se cundaire sfeer arbeidstijdverkorting en het .in zekee mate achterblijven van de loonsverhoging bij de produk- tiviteitsstijging.' Maar dat sommetje komt niet uit. want alleen de gevolgen van de vierhonderd guldengolf moet al op anderhalf procent worden gesteld. Bouw Drs Bakkenist meent dat er een goede kans bestaat dat de regering met eventuele loonmaatregel zal wachten tot half december. Minister Roolvink heeft volgens hem tijdens het beraad die mogelijkheid aangegeven omdat dan wellicht het resultaat van de loononderhandelingen in de bouw be kend zijn. De werkgeversvoorzitter denkt dat de regering het advies zal volgen van de onafhankelijke kroonle- den in de SSER: nu geen loonbevrie- zing, maar deze maatregel achter de hand houden voor het geval de zaken uit de hand lopen bij dc loononder handelingen. NW-voorzitter Kloos constateerde dat er sprake is van een geschil om driekwart procent stijging van het wer kelijke loon. Hij meende dat het werk geversfront scheuringen vertoont., ter wijl de vakbeweging eensgezind is. Verpleegster in bad gestikt KANDIDAAT VOOR CONTRACT? (GPD) Het is gebeurd in De nemarken, bij het begin van de competitieveedstrijd tussen Ve len en B-1903, kampioen van de Deense bond. Een donkerharige herder rende tot verbazing van de gasten het terrein van de thuisclub Vejen op en stortte zich in de strijd om de bal. De supporters van Vejen bleven be trekkelijk onbewogen bij het schouwspel. Zij vertelden de pers dat de hond iedere zondag een partijtje voetbal meespeelt, al is dat dan niet in de hoogste afde ling. Vermoedelijk, zo verklaar den zij. had het dier te doen met het elftal van Vejen. dat in de belangrijke wedstrijd niet met de beste papieren was gestart. Hoe dan ookhet werd een heel partijtje, daar op het veld van Vejen en een demonstratie van het gemak waarmee voetbal ei genlijk wel kan worden gespeeld'. Niet dat het hielp: Vejen ver loor de wedstrijd tegen de kam pioen tenslotte met 0-1. Maar dat was lang nadat de aanvoer der van B-1903 en de scheidsrech ter de voetballende viervoeter door de politie van het veld had den doen slepen. mocht worden en dat in een tweede aansluitend jaar met aftrekbare ziek tekosten het bedrag zelfs andermaal genomen mocht worden Besloten werd tevens een daaropvolgend jaar het aftrekbare bedrag zelfs met een driekwart te vermeningvuldlgen. Met algemene «temmen werd nog toe gevoegd Cn amendement van het AR- lid Kieft) om ook adoptiekosten af trekbaar te maken op een gelijke manier als de kosten van een beval ling. Een amendement van de heer Notenboom (kvp) om voor gezinnen met meer dan vier kinderen nog wat extra mogelijkheid te bieden bij de aftrek van ziektekosten weid aan vaard met alleen de PSP tegen Een voorstel van de heer Scholten (chu) om in de regeling voor de werkende gehuwde vrouw het nieuwe initiatief voor de middengroepen Iets gunstiger te doen zijn. werd door iedereen aanvaard. Het voorstel van de staatssecretaris maakte namelijk in de overgangsperiode de situatie voor een groep van deze vrouwen minder gunstig dan in de oude rege ling^ Een suggestie van de heer De Goede (a'66) tot schrappen van de overgangsregeling, waarbij in het eer ste jaar maar de vrijstelling van f 700,geldt inplaats van f 1.000, kreeg geen meerderheid Vast bedrag gen. HAARLEM (GPD) Dc 18-,jarige leerling-verpleegster Domina de Boer; uit Haarlem is donderdag in bad door verstikking om het leven gekomen.' Zij woonde sinds één dag op kamers in een oud huis, waar de keuken tot badkamer was omgebouwd. De dood van het meisje werd pas; later ontdekt door een andere ver pleegster. die het vreemd vond dat de deur van de badkamer op slot was.! Zij klom door het ram naar binnen. Bij onderzoek werd vastgesteld, dat de keukengeiser in de badkamer nietj helemaal deugde en bovendien niet op: een afvoerkanaal was angesloten. ontvan-. Hierdoor is er koolmonoxyde in de badkamer gestroomd. Wel werd het bedrag om in aanmer king te komen voor het aftrekken van buitengewone lasten iets duidelijker en gunstiger vastgelegd. Dc staatsse cretaris wilde dit bedrag stellen op tien procent van het onzuiver inko- men met een maximum van ƒ2000.-. Een door iedereen acceptabel geacht amendement van de heer Noteboom (kvp) maakte hiervan dat iedereen die een onzuiver inkomen heeft van minder dan 18.000 - per jaar als af- trekbaar in aanmerking mag nemen het bedrag boven tien procent. Voor inkomensgroepen tussen 18 000.- en ƒ40.000,- wordt bepaald, dat het voor aftrek in aanmerking komende bedrag is datgene wat meer is dan 1800.-. terwijl voor de inkomens boven 40.000.- geldt dat alleen aftrekbaar geacht mag worden hetgeen meer is dan 2500.- Uitbreiding staf instituut voor Neerlandistiek DEN HAAG (ANP) Minister Verin- ga (onderwijs en wetenschappen) heeft vrijdag een beslissing genomen inzake het personeelstekort aan het Instituut voor Neerlandistiek aan de universiteit van Amsterdam. I)eze houdt in, dat nog dit studiejaar het aantal plaatsen voor de staf met tien a twaalf kan worden uitgebreid, zodat een verhouding ontstaat van één staf lid op 17.5 studenten. Minister Veringa is vóór verdere per soneelsuitbreiding opdat uiterlijk over drie jaar. de verhouding gelijk is aan die bij de andere instituten voor de Neerlandistiek Deze is thans 1:16.5, In zijn beslissing die vrijdag nog aan net college van curatoren Is meege deeld. zegt minister Veringa. op korte termijn ook te streven naar verster king van het beheer van het instituut ter ontlasting van de onderwijscapaci teit. Daarbij denkt hij aan het aanstel len van een professioneel beheer der De minister stel: zich achter de ge dachte van het college van curatoren van de Amsterdamse universiteit, om over de structuur van het instituut een advies in te winner. 'o:j een orga nisatiebureau, Op grond hiervan zal aandacht moeten worden besteed aan versterking van het docentenkorps (hoogleraren en lectoren).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 9