W est-Zeeu wsch-V laanderen heeft een verpleegtehuis voor de bejaarden nodig 10% M.s. ,Saaftinge' op 1 december in de vaart voor Hansweert Raad Ylissingen blij met openbaarheid van commissies Slager Hugense zoekt ruimte voor twee wilde zwijnen 4 korting Beker werd een stuk levenswerk CV-plannen? Even bellen! Hollestelle nv 01100-6995 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 28 NOVEMBER IWj DRS W.DUSARDUIJN BIJ OPENING .COENSDIKE" PLEIDOOI VOOR AANGEPASTE HUISVESTING AARDENBURG ,Op basis van het gebruikelijke en algemene percentage is er bij een aantal van ruim 4000 bejaarden in W.- Zeeuwsch-Vlaanderen duidelijk behoefte aan een verpleeghuis van beperkte capaciteit'. Dit zei drs W. R. V. Dusardijn, lid van de tweede kamer der staten ge neraal voor de KVP, vrijdagmid dag tijdens de officiële opening van het bejaardentehuis ,Coens- dike' in Aardenburg. De heer Dusarduijn bracht naar voren dat er in de behoefte aan zo'n verpleegtehuis ten spoedigste zal moeten worden voorzien. Het tweede-kamerlid sprak verder over het beleid met betrekking tot een aangepaste woonsituatie bij be jaarden. HIJ meende dat het beleid in het verleden enigszins eenzijdig ge richt was op de houw van verzorgings tehuizen. ,En terecht, want verzor- gingsbehoefllgen behoren tot de meest bedreigde groep', aldus de heer Dusarduijn. Hij illustreerde zijn betoog met enke le cijfers over de opnemingsmogelijk heden van bejaarden in tehuizen: in 1950 was er voor nog geen 4 procent van alle bejaarden opname mogelijk, in 1960 voor ruim 7 procent en mo menteel tendeert het percentage naar een landelijk gemiddelde van 10. Drs Dusarduijn deelde mee dat het per centage voor West-Zeeuwsch-Vlaande- ren op het ogenblik 13 bedraagt, waarbij dan rekening is gehouden met het feit dat er in de betreffende verzorgingstehuizen ook verpleegbe- hoeftigen verblijven. .De conclusie isi dan dat de capaciteit van de gezamen lijke West-Zeeuws-Vlaamse tehuizen boven het landelijk gemiddelde ligt', meende de heer Dusarduijn. In verge lijking met Engeland (2 pr). West- Duitsland (2 tot 3 pr) en Zweden (5 pr) ligt het percentage zelfs aanzien lijk hoger. Het tweede-kamerlid vond dat de vraag gesteld kon worden of verdere toeneming van de verzorgings tehuizen nog wel verantwoord is. Voorzieningen .Onder de uitdrukkelijke vooropstel ling. dat het verzorgingstehuis ook in de toekomst een onmisbare functie zal blijven vervullen, ben ik van oor deel dat de reeds te signaleren aan dachtsverschuiving naar voorzieningen en handreikingen aan de bejaarden thuis of in aangepaste woningen, even wichtiger situaties tussen het open- en gesloten bejaardenwerk zal doen ont staan', stelde de heer Dusarduijn. Hij vond de verschuiving naar de bejaar den thuis een geweldige opgave, om dat de behoeften van de zelfstandig wonende bejaarden sterk uiteenlo pend zijn, waardoor een grotere ver scheidenheid aan hulpverleningsmoge lijkheden nodig is. Kamerlid Dusar duijn dacht daarbij aan de diensten centra (.Waarvan de subsidienormen ondanks de soepele hantering voor de meesten van onze kleine dorpen te hoog lijken'), de bouw van bejaarden woningen, uitbreiding van het aantal gezinshelpsters voor bejaarden en in schakeling van de ziekenverzorgsters in het raam van de wijkverpleging. De heer Dusarduijn vond het van veel belang dat de verantwoordelijke in stanties en personen in een voortdu rende overlegsituatie zullen zijn om de behoeften te signaleren. .Een voort durende overlegsituatie ook al, omdat veel bejaardenwerk nog in bet stadi um van experiment is.' De inspectrice van de bejaardenoorden ln Zeeland, mej. H. Westera (die tevens het pro vinciaal bestuur vertegenwoordigde), legde er de nadruk op dat de slechte toestanden, zoals die recentelijk in enkele televisie-uitzendingen naar ren zijn gebracht, beslist niet in Zee land voorkomen. ,In onze provincie zijn er slechts drie particuliere en Bi} de foto: de voorzitter van de .eigen' bewonerscommissie overhandigt een wandklok aan het stichtingsbestuur van Coensdike. (Foto PZC ADVERTENTIE Sint-Nicolaas geeft u op al de artikelen uit onze kunsthandel tea I Ws Geka-Dordrecht bouwt viadukten nieuwe rijksweg DEN HAAG An het hel- en bouwbe drijf Geka in Dordrecht Is voor een bedrag van ƒ3.135.000 de bouw van vijf viaducten en een landbouwtun- nel gegund in het gedeelte Rilland Waarde van rijksweg 58. De viaducten worden gebouwd in de omgelegde derde weg, over de Hoofdweg, de Gaweegsedijk en de Hoofdstraat. In deze overeenkomst is eveneens de bouw van een viaduct over de spoorlijn Roosendaal - Vlis- singen en de huidige rijksweg opgeno men. Tot bet bestek behoort boven dien nog een tunnel voor het land- bouwverkeer. De rijdekken van de via ducten zullen in het algemeen worden uitgevoerd als voorgespannen beton platen. Het rijdek van het viaduct over de spoorlijn zal bestaan uit zoge naamde contactliggers. Dit zijn balken die nauwsluitend aan elkaar zijn ver vaardigd en daarna op hun plaats in het viaduct worden gelegd. Over an derhalf jaar moeten de viaducten en de tunnel gereed zijn. winstbeogende tehuizen en die zijn qua verzorging beslist goed te noe men'. betoogde mej. Westera. Zij zei het nog geen enkele keer in Zeeland meegemaakt te hebben dat zoals in Coensdike alle bewoners van een bejaardentehuis bij een opening aan wezig waren. De inspectrice richtte zich daarom speciaal tot de 65-plus- sers, waarbij zij de bejaarden onder meer voorhield dat men zelf mede verantwoordelijk is voor de sfeer ln de centra. Namens het bouwteam (ar chitect, aannemer en installateurs) overhandigde de heer Groenewoud een aantal geschenken, waaronder een aantal schilderijen, bloemen en een Bewonerscommissie De heer G. J. van der Spek, de voor zitter van de bewonerscommissie, bracht de dank over van de huisbewo ners voor ,de vele moeite en zorgen die men zich getroost.' Hij vertelde dat Coensdike zich ln korte tijd al een zekere faam heeft verworven, die zich uitstrekt tot over de grenzen: ,In Aalst bij Brussel wordt Coensdike als modelbejaardencentrum voor de hele omgeving genoemd.' De heer Van der Spek overhandigde namens de bewo ners een wandklok aan het bestuur. Ook de inwoners van de 16 bejaarden- woningen die naast Coensdike zijn gebouw hadden voor een geschenk gezorgd: een koperen doofpot. Burgemeester M. G. M. van Berkel van Aardenburg, voorzitter van het stichtingsbestuur, wees erop dat de totstandkoming van het centrum zeer spoedig was verlopen. In juni 1966 werd de stichting opgericht, in mei 1969 kwamen de eerste bewoners voor de bejaardenwoningen en ln sep tember trokken de eerste ouden van dagen in het tehuis. Voorzitter Van Berckel zei dat een goede communica tie van de bewoners van Coensdike met de Aardenburgse bevolking van veel belang is: .Het moet geen geslo ten communiteit zijn.' Na afloop van de openingsplechtigheid gingen de ge nodigden en bewoners per autobus naar de rk-kerk in de Weststraat te Aardenburg, waar zangeres Marie Ce cile Moerdijk, begeleid door haar broer Carlos, een volksliederen-optre den verzorgde. Het nieuwe bejaarden centrum biedt plaats aan 81 bewo ners, die volledige verzorging ontvan gen. Directrice is zuster Giuseppo. Naast het centrum zijn 16 bejaarden woningen gebouwd, die middels een centraal alarmeringssysteem met het hoofdgebouw ln verbinding staan. De bewoners van deze woningen kunnen gebruik maken van de faciliteiten van het centrum (maaltijden, verzorging) NIEUWE COMMISSIE VOOR MILIEU-EN VOLKSGEZONDHEID VLISSÏNGEN Drie voorstel- len-ln-één zijn vrijdagmiddag in de Vlissingse raad met veel in stemming aanvaard: instellen van een adviescommissie voor volksgezondheid en milieuhy giëne, toelaten van deskundigen in de adviserende raadscommis sies, openbaar maken van de vergaderingen van een aantal van die commissies. Op de openbaarheid van de commis sies kwamen van de heer A. A. Gillis sen nog een paar kanttekeningen; hij waarschuwde ervoor dat men die openheid en inspraak toch ook weer niet moet overschatten. Hij klaagde dat de kleine partijen, die geen wet houder hebben, niet altijd voldoende Informatie krijgen en meende voorts, dat het af en toe besloten houden van de commissie ln de praktijk moeilijk heden zal geven. Bepaalde commissies wilde hij niet ln het openbaar laten vergaderen. De heer J. M. Bannink (d '66) stemde met genoegen in met de instelling van een commissie voor volksgezondheid en milieuhygiëne en verwachtte er een belangrijke bijdrage van in deze za ken. Het was voor heni nog een vraag hoe de openbare commissievergader ingen zullen aanslaan; in dit verband bepleitte hij een ruime bekendmaking bij de bevolking en zag hier ook een taak voor de nieuwe voorlichtings ambtenaar. De heer G. Versluijs (ccp) vond het verheugend, ,dat er op ons initiatief nu een voorstel ligt over een comi sie milieuhygiëne en volksgezondheid en voegde er aan toe: ,Ik had wacht dat de Vereniging Milieuhygië ne Zeeland wel een brief met een schouderklopje had gestuurd, het heeft me teleurgesteld dat die er niet ls'. Met de heer E. de Priester (pvda) drong hij aan op een schei ding tussen de werkzaamheden van de commissie voor sociale zaken en de nieuwe commissie volksgezondheid-mi- lieuhyglëne. Van de kant van b en w wezen zowel burgemeester Roemers als wethouder G. Jansen er daarbij op, dat een scheiding niet altijd mak kelijk te maken ls, omdat sommige zaken ln beide commissies behandeld zullen moeten worden. De heer G. Versluijs (ccp) had wat openbaarheid van de commissieverga- deingen betreft lof voor de PZC- kantlijn over dat onderwerp en meen de dat er met dit voorstel een behoor lijk stuk openheid wordt bereikt. Evenals de heer Versluijs was de heer De Priester van mening, dat het on juist is te stellen, dat de fracties met wethouders meer informatie krijgen dan de andere fracties, zoals de heer Gillissen had gesteld. Een opvatting, wawarbij ook burgemeester Roemers zich aansloot. Ook de heer De Priester bracht nog de PZC-kantlijn ter sprake en atten deerde daarbij met name op de daar gesignaleerde tegenstelling wat betreft de openbaarheid van de Vlissingse commissie voor volksgezondheid en milieuhygiëne en de beslotenheid van de Zecuwswe raad Inzake de luchtver ontreiniging. Hij liet eten dat de fracties van PvdA en PPR deze zaken hebben voorgelegd aan de partijorga nen op provinciaal en nationaal ni- vean om die openheid ook van daar uit te benaderen. Burgemeester Roemers rondde ten slotte de discussie af met deze opmer king; J3e openbaarheid van deze com missievergaderingen kan pas goed fungeren als de pers alle vergaderin gen aan kan. omdat in wezen de pers het publiek vertegenwoordigt. Ik kan me voorstellen, dat dat weieens moei lijkheden zal geven, als ons voorbeeld door andere gemeenten wordt ge volgd. 't Gaat bij ons om een proefne ming, die we graag willen doen'. Slager Hugense ar (midden) met zijn beide zoons Lou en Kees. samen op de internationale sla- gersvakbeuri in Utrecht goedooor twintig onderscheidingen, terug in de slagerij te Domburg. (Foto PZC DOMBURG De Domburgse sla gers Hugense de heer J. Hu gense en zijn zoons Lou (23) en Kees (19) zoeken ruimte voor twee wilde zwijnen. De Dom burgse slager, die met zijn twee, elk vljfhonder ldlo wegende, uit rundvet geboetseerde zwijnen uit 1400 deelnemers de eerste prijs haalde op de internationale sla- gersvaktentoonstcUing In Utrecht, heeft besloten de bekroonde in zending te exposeren. Hij zoekt hiervoor nu een geschikte ruimte in Domburg of in Middelburg. Met de twee rundvet-zwljnen wil hij trouwens het gehele, acht bij vier meter grote tableau expose ren, waarmee hij en zijn belde zoons in Utrecht de meeste van de belangrijkste prijzen wegsleep ten. Afgelopen nacht ls het ta bleau, waarin een enorme varië teit aan vleeswaren ls verwerkt, samen met de twee wilde zwij nen ln twee gekoelde vleeswagens voorzichtig naar Domburg gere den, waar het transport vanmor gen omstreeks zes uur moest ar- Zoals reeds gemeld ontving sla ger Hugense sr voor het totaal van zijn Inzending de internatio nale beker, die hij op deze drie jaarlijkse tentoonstelling eerder had gewonnen in 1964 en 1967. De beker kwam definitief in zijn bezit. Een unieke prestatie, waar de heer Hugense drie jaar naar toe heeft gewerkt. De wisselbeker stond al zes jaar ln Domburg en daar moest ie maar blijven. Dat betekende, dat hij al in 1967 be gon te denken over de vakten toonstelling in 1970. Het moest beter en groter zijn dan de inzen ding van 1967, die weer beter was dan die van 1964... Zo ont stond een enorm tableau, een bosgezicht, waarin kabouters een varken aan het spit roosteren, jonge vossen zich tegoed doen aan metworst en eekhoorns een kaartje leggen. Ze doen een spel letje .zwikken' bij een borreltje én borrelworstjes. In het tableau domineren de wilde zwijnen, prachtig, ragfijn gedetailleerd ln rundvet; men heeft al eens de vraag gesteld of Hugense nu ei genlijk beenhouwer of beeldhou wer is. Een Zeeuwse, achttiende eeuwse arreslee, vol hammen en worsten completeert het kleur rijke geheel. De beker was veilig gesteld. Het betekent eigenlijk de afsluiting van een stuk levens werk. Voor Hugense moet dit het moment zijn te stoppen met deelname aan de slagersvakten- toonstelling, dan ls er voor ande ren ook weer eens aardigheid aan. De voorbereidingen zijn niet ge ring geweest. In de eerste tijd na het tweede succes in 1967 werd het idee gehoren en toen begon Hugense al bezoekjes te brengen aan de Antwerpse dierentuin, waar hij de wilde zwijnen obser veerde en fotografeerde. Eind 1969 begon het eerste werk al, het lassen van het geraamte, waarop de zwijnen geboetseerd moesten worden. Een buurman, van beroep lasser, zag het vol mededogen aan: J)at is geen las sen, dat is de boel aan elkaar smelten.' Toen de seizoendrukte in Domburg voorbij was, eind augustus, kon in de koelcel van de slagerij, het boetseerwerk be ginnen. Boswachter Luitwieler van Berkenbosch hielp een hand je bij het stofferen van de omge ving, waarvoor holle bomen, boomstronken en twintig kisten mos nodig waren. Tenslotte kon, na maanden van ingespannen en veel nachtelijke arbeid, de gehele inzending in twee koelwagens naar Utrecht gereden worden. De wagens, voorzichtig rijdend, de den er vijf uur over. De moeite werd beloond. Hugense en zijn zoons keerden uit Utrecht terug met een hele lijst onderscheidin gen, vijf gouden medailles, elf zilveren, een bronzen en de be ker. Onderscheidingen voor vlees schotels en worstsoorten, in wel ke laatste categorie de jonge Hu- gensen hun vader duidelijk maak ten, dat het tijd wordt terug te treden. .Zelf ben ik er wat de worst betreft het beroerdst uitge komen' geeft sr toe, ze hebben Tie te pakken, volkomen over vleugeld, maar dat kan ik natuur lijk alleen maar leuk vinden.'- Zoon Kees kwam met eerste prij- sen uit de bus voor theeworst, kookworst en pekelvlees, Lou kreeg een eerste prijs voor zijn grove PoolSe smeerworst. Voor 3e laatste was er ook een era- prijs voor Beierse bierworst; hij beeft in Beieren de vakschool t« Landshut bezocht. Beiden hebben zij gestudeerd aan vakscholen ta Utrecht en Frankfort. Hugense sr kreeg eerste prijzen voor zijn schotels vers vlees, een asplk schotel van ham, Krakauer worst en leverlcaas. Alle lauweren krij gen een plaatsje Ih de toch al goedgevulde medaillekast van da- ze Domburgse slagersfamilie, die met artistieke zwier het oude vakmanschap hoog houdt. Hugense sr: ,Als m'n werk niet tn'n liefhebberij was, zou dit ti niet uit kunnen voortkomen. Ze hebben me geld geboden voor de twee zwijnen, maar ik houd ze zelf. Ik wil dezelfde stand sis ln Utrecht ook hier laten zien. Het Is tenslotte een heel goede beurt geweest.' OPBRENGSTEN ACTIE-PAKISTAN (ADVERTENTIE) VLISSÏNGEN Leerlingen van het Goese lyceum hebben vrijdag een be drag van ƒ636,60 bijeengebracht ter leniging van de nood in Pakistan. De inwoners van Oudelande brachten op muiden kwam ƒ2287,-. Uit Terneuzen, het gemeentehuis en in de kerk een inclusief de kernen Biervliet, Sluis, iri GABRIËLSEMIODÊkSURG GOES VLISSÏNGEN EERSTE STAP NAAR REGELING SCHEEPVAART OP GEDEELTE VAN DE WESTERSCHELDE: OOK PLAN VOOR POST OP WAL VEERE Nog op 1 december van dit jaar zal een eerste stap worden gezet naar een regeling van de scheepvaart op het ge deelte van de Westerschelde voor Hansweert. Op die dag zal namelijk het vaartuig .Saaftin- ge' van de enkele jaren geleden gevormde Scheepvaartdienst Westerschelde van Rijkswater staat hier ,op station' gaan. Het vaartuig zal zeker in de eerstko mende tijd nog niet op een bepaald punt blijven Uggen doch zich hoofdza kelijk bewegen op het traject Hans- weert-Terneuzen. Tijdens deze vaar tocht zullen zoveel mogelijk gegevens worden verzameld over het gedrag van zee- en binnenvaart, zal men trachten na te gaan op welke punten zich concentraties van binnenvaart schepen voordoen en op welke tijd stippen hel vaarwater het drukst wordt bevaren. Onderwerp van studie zal ook vormen welke seinen, bijvoor beeld licht- of geluidseinen. die bij dag of bij nacht aan betrokken sche pen kunnen worden gegeven. Aanvankelijk zal de .Saaftinge' pa- trouüleren van 's morgens zes uur tot 's avonds elf uur. Voor het schip zijn twee bemanningen van elk drie man opgeleid zodat dus in ploegendienst zal kunnen worden gevaren. De .Saaftinge', die nu een opwerkperi- ode van twee maanden achter de rug heeft, werd vrijdagmiddag aan de stei ger voor de Campveerse Toren te Veere officieel in dienst gesteld door de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in Zeeland, Ir J. Zuur deeg. Een en ander betekende een dubbele feestdag voor de scheepvaart dienst van rijkswaterstaat want even later zou ir Zuurdeeg ook het nieuwe schip, de .Stuvesant' aan deze dienst overdragen (zie elders ln dit blad). Het ms .Saaftinge' is de voormalige RP 10 van de rijkspolitie te water. Het vaartuig, dat voor zijn nieuwe taak werd verbouwd door de Terneu- zense Scheepsbouw Maatschappij, zal in de nabije toekomst nog een keer naar de werf terugkeren voor de in bouw van een vuurbestrijdingsinstalla- tie. Aldus zal het schip ook bij bepaal de calamiteiten assistentie kunnen verlenen. Rijkswaterstaat besloot tot een be paalde vorm van toezicht op dit ge deelte van de Westerschelde op grond van het vooral hier te snel toenemen de scheepvaartverkeer. De in- en uit varende binnenvaart te Hansweert. vooral naar en van Terneuzen en Ant werpen leverde en levert namelijk een toenemend aantal kritieke situaties op, omdat deze binnenvaart in vele gevallen de eveneens toenemende steeds sneller varende zeevaart moet kruisen. Zoals bekend hebben zich op dit deel van de rivier ln de afgelopen jaren enkele ernstige ongevallen deels met verlies van mensenlevens voorge daan. Weliswaar is, uiteraard, aan praktisch iedere binnenvaartschipper bekend, dat hij als binnenvaarder .voorrang' dient te geven aan het zeeschip ook vastgelegd in het bijzonder regle ment voor de Westerschelde doch het blijkt dikwijls moeilijk om af stand en naderingssnelheid van de schepen te kunnen schatten. Een en ander wordt nog meer bemoeilijkt omdat ook het scheepvaartbeeld op zich, regelmatig verandert. Terwijl bij voorbeeld vroeger de zeescheepvaart vrijwel alleen gebruik maakte van het Middelgat gaan nu al meer dan de helft van de grotere schepen door de overloop van Hansweert, tot dan toe domein van de binnenvaarders. VOORSPELLEN Om de regulering van de scheepvaart voor Hansweert mettertijd verder te perfectioneren wil men komen tot een samenwerking tussen het patrouille rende vaartuig en een vast station op de wal. Gebruikmakend van radar en communicatiemiddelen wil men zo doende ook tot een zo goed mogelijke .voorspelling' van een bepaald ver keersbeeld komen. Zodoende zal men natuurlijk ook in staat kunnen zijn om tijdig de nodige maatregelen te treffen. Als punt voor deze vaste post wordt thans gedacht aan de Westhavendam bij Hansweert. Bij rijkswaterstaat staat overigens nog geenzins vas staat overigens nog geenzins vas wanneer een en ander tot stand za kunnen worden gebracht. Een belang rijke rol hierbij spelen ook de plan nen voor de nieuwe havenmond en het sluizencomplex Hansweert zo als bekend zal het Kanaal door Zuid Beveland geschikt worden gemaak voor de duwvaart terwijl ook reke nlng dient te worden gehouden me de vaste oeververbinding over de Wes terschelde, die zoals verwacht, op nie al te grote afstand van Hansweert za worden geprojecteerd. SIoe-Marokkanen in pension te Oostkapelle MIDDELBURG De vijf Marob» nen, die na terugkeer van de rast» viering in hun vaderland niet meer L de Combinatie Sloe welkom «f- zijn voorlopig ondergebracht ln <r- pension tc Oostkapelle. Volgen! f* trictbestuur* er B. Wink van de mene Nederlandse bouwbedrijfsbea NW heeft de gemeente VUssin£| hen een voorschot verstrekt, tod*'r- niet geheel van financiën verslM* zijn. ,Wij zoeken naar mogelijkheden tegen de Combinatie Sloe een geding aan te spannen, of andere ir dische stappen te ondernemen' W - heer Wink. Zoals bekend stelt de directie vu e aannemerscombiantie zich op standpunt, dat de Marokkanen tz contract hebben beëindigd, hel door de vakbond wordt, betwist mochten niet langer in de barat^ aan het Sloe verblijven. De beioe - recteuren van de Combinatie Sloe -r ren vrijdagmiddag niet te h*10*" Mer kon ons bij de Combinatie u* niet vertellen of er inmiddels meer Marokkaanse werknemers naar huis waren gegaan voor de tenmaand, waren teruggekeerd. (ADVERTENTIE) ZAAGMOLENSTRAAT I, GOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 4