PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NOG GEEN BESLISSING OVER LOONPAUZE Volgend jaar verschijnt een vervolg' op ontwikkelingsschets Zeeland-1967 Eerst nog beraad vakbonden en werkgevers MISLUKTE AANSLAG OP DE PAUS IN MANILLA AMERIKAAN KOCHT ,VELASQUESVOOR 20 MILJOEN Boliviaanse schilder pleegde daad uit overtuiging Vandaag in de krant... KABINET HOUDT VAST AAN DE ƒ500 VOOR DE POLITIE Yi?.:!c op Zeeland 213e jaargang - no. 281 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ««•Ciiai O A. Kok. Akonn.rrll» t *.50 SI. «I. 7631 IH) rtd. 2076 3162. lil. *241). Co.., C' Zaterdag 28 nov. 1970 Onderdak voor 'wee zwijnen gezocht Pagina 4 kt». Gir» 333300. LONDEN De 30-jarige Amerikaanse kunsthandelaar Alec Mildenstein bij het schilderij van Velasques. dat hij voor het ncordbedrag van bijna 20 miljoen gulden kocht op de veiling bij Christie. Hoogste bod totdusver bij Christie's in Londen (Van onze correspondent) LONDEN Het portret van de Mulattenslaaf ,Juan de Pa- reja', geschilderd door de Spaanse schilder Velasques, heeft gisteren bij de Londense veiling Christie's alle records gebroken. Het werd voor 2,3 miljoen pond sterling, onge veer 19,7 miljoen gulden ge kocht door de Amerikaanse kunsthandelaar Alec Wilden- steln. Er ging: een luid applaus op toen veilingmeester Patrick Lindsay tweeëneenhalve minuut nadat de bieding was begonnen, de hamer liet vallen. Het schilderij was ter veiling ge bracht door de graaf van Rednor. wiens vader in 1968 was overle den. Hij wil van de opbrengst de belastingen op de nalatenschap betalen. Het portret van ,Juan de Pare,ja', dat beter bekend staat als ,het portret van een Mulattenslaaf' werd in 1650 door Velasques ln Rome geschilderd. Het was be doeld als een oefening voordat de Spanjaard paus Innocentius X moest portretteren, maar koning Philips IV van Spanje bewonder de het werk zo zeer, dat hij ,Juan de Pareja' van Velasques kocht en daarna vrij liet. Het is nu de grote vraag of Wildenstein In staat gesteld zal worden het doek mee te nemen naar de Verenigde Staten. Hij moet hiervoor toestemming heb ben van een Britse regeringscom missie en deze heeft reeds laten doorschemeren, dat hij enige tijd zal moeten wachten. De Britse regering hoopt dat er nog een ander bod gedaan zal worden, waardoor het schilderij ln Enge land kan blijven. Werken van Velasques zijn tegen woordig zeer zeldzaam. Er bevin den er zich nog maar heel weinig in privé-verzamelingen en geen van deze is van dezelfde kwali teit. (Van onze parlementaire redactie) LEIDSCHENDAM - Het kabinet-De Jong heeft nog niet beslist) of in de lonen zal worden ingegrepen. De ministerraad, die zijn wekelijkse vergadering vrijdag om half drie liet aanvangen in I verband met het beraad met de Stichting van de Arbeid heeft i hoofdzakelijk over dat beraad gesproken, aldus deelde minister- president P. J. S. de, Jong vrijdagavond na afloop van de kabinets vergadering mee. Het was, aldus de minister-president, een eerste ronde en het heeft niet tot een afgerond oordeel geleid. is een uit de lucht gegrepen verhaal'. zo antwoordde premier De Jong. Basis voor het gesprek tussen de ka-, binetsdelegatie en de top van het ge organiseerde bedrijfsleven, gisteren in' de kantorenflats van sociale zaken in Leidschendam. was de unanieme op-i vatting van de Sociaal-Economische Raad dat de stijging van het besteed bare loon in 1971 in zekere mate moet achterblijven bij de produktivi- teitsstijging, geraamd op 3 tot 3.5] Het gesprek met de Slichting van de| Arbeid leidde ertoe, dat afgesproken werd dat voor woensdag van de kant van de stichting schriftelijk 'n gezamen lijk standpunt wordt vastgesteld over de wijze, waarop gestalte kan worden gegeven aan de stellingen van de SER met betrekking lot de maatregelen in verband met de conjuncturele omstan digheden, zo vatte de premier het resultaat van het beraad tussen delegatie van het kabinet en de Stich ting van de Arbeid samen. Volgende week vrijdag zal het stand punt, dat in de loop van de komende week bekend wordt, hoofdpunt zijn op de agenda van de minister Zie slot pagina 9 kolom 3) Mist zal wat afnemen Van onze weerkundige medewerker) (GPD) Dc stormdeprexslea die een groot deel van deze maand niet rrgen kenmerkten hebben het niet tot het afscheid van november kunnen volhou den. Duidelijk wordt het weer nu In grote delen van Europa bepaald door hogedrukgehledcn. Het centrum boven Midden-Eu ropa blijft dit weekeinde in on ze buurt met stabiel herfstweer waarbij zoal» vrijdag nog vrij uitgestrekte rnlslgebieden voor komen. In de middag blijft de kans op opklaringen aanwezig doordat de wind iets toeneemt waar door de mistkansen in zijn ge heel iets kleiner worden, De temperaturen blijven overdag tussen 6 en 9 graden schomme len. Dit toch liever dan de zeer strenge vorst zoals in eind no vember 1921 voorkwam met op 30 november plaatselijk in ons land minima tot -15 graden. Nu is er op korte termijn geen belangrijke aanvoer van koude lucht te verwachten. Het kan 's nachts hoogstens in het binnen land tot temperaturen om het vriespunt komen. 15 december Op vragen van journalisten of het waar was dat minister B. Roolvink van sociale zaken in het gesprek met de Stichting van de Arbeid gezegd zou hebben, dat het kabinet niet voor 15 december een beslissing zal nemen over het al dan niet treffen van een loonmaatregel antwoordde minister president De Jong ,ik spreek namens het kabinet' niets te weten van een dergelijke overweging. .Ik kan niet zeggen, of er volgende week vrijdag een beslissing valt. Het kan altijd zijn dat nog bepaald overleg noodzakelijk is.' De premier deelde mee, dat zo spoedig mogelijk een beslissing geno men zal worden. Roolvink Na afloop van het kabinetsberaad vroegen journalisten de minister-presi dent naar de juistheid van persberich ten, waarin gezegd werd dat minister Roolvink tegenstander zou zijn van een loonmaatregel. ,Het kabinet is ho mogeen; het zit op cén noemer. Het BELCISCHE MAKELAAR SPOORLOOS MET 1MLN BRUSSEL (ANP) Via Interpol is om opsporing gevraagd van een Belgi sche grondmakelaar uit Schilde (de 51-jarige Oscar Ceulemans) die een groot aantal klanten opgelicht zou hebben voor een bedrag dat geschat wordt te liggen tussen de vijf en reven miljoen gulden. De man is met zijn vrouw en geadop teerd dochtertje spoorloos verdwenen. Zijn zwendel kwam aan het licht na dat de generale bankmaatschappij in België er achter was gekomen dat haar klant, de grondmakelaar. drie wissels had uitgegeven ter waarde van samen 168.000 gulden, die niet gedekt waren. Toen men bij de grondmakelaar infor maties wilde inwinnen bleek hij noch op zijn privé-adres in Schilde, noch op zijn kantooradres in Brasschaat te bereiken. Onmiddellijk nadat dit. nieuws bekend werd kwam er een aantal mensen opdagen die de grond makelaar grote sommen ter beschik- -<ing hadden gesteld. De man handelde in grond rond de Belgische hoofdstad maar ook in de provincie en op de Canarische Eilanden. VATICAANSTAD, MANILLA REUTERAFPEen als priester verklede 35-jarige Boliviaanse kunstenaar heeft vrijdag op het vliegveld van Manilla met een mes van 30 cm naar paus Paulus gestoken maar hem niet geraakt. In plaats van de paus trof het mes de 48-jarige Zuidkoreaanse kardinaal Stephen Soe Hwan Kim, aartsbisschop van Seoel, die licht werd gewond Hevig ontstelde kardinalen, bisschoppen en politiemannen renden naar voren toen de Boliviaan, een zekere Benjamin Mendoza Amor, het mes vanachter een kruisbeeld te voorschijn haalde na aan komst van de paus op het vliegveld. MANILLA Paus Paulus VI staat hier in aangezicht met zijn aanvaller top de rug gezien), die als priester was vermomd. Oost-west OOST- en West-Duitsland hebben gisteren tijdens een ontmoeting in Oost-Berlijn besloten hun ge sprekken voort te zetten. (pagina 3) Schaal DE leerlingenschaal voor het kleuter- en basisonderwijs wordt verlaagd. (pagina 3) Nieuws uit Zeeland op de pagina's: 2,4,5,7 en 11; Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's: 1, 3 en 9; Sport op de pagina's: 12 en 13; Televisie op pagina: 23. WS 15 Tentoonstelling Salvador ftote Rotterdam; letterkundige Kroniek van Hans mrren. &W 17 Frans Burger schreef een oescliouwing over de vraag of Waeslvorming ook voor Zeeland «nbelang zou zijn: Stemmen uit ae Kerken. mHJH Dammen, schaken, bridge, puzzel en culinair avontuur. De 73-jarige paus Paulus was door het Incident volkomen in de war. Presi. dent Ferdinand Marcos van de Philip- pi.jnen duwde de paus opzij en gaf de Boliviaan een karateslag. Daarop greep de 51-jarige Britse bisschop An thony Denis Galvin de aanslagpleger en sleurde hem weg. Mendoza die naar een militair kamp bij Nailla is gebracht, verklaarde dat hij a Heen gehandeld heeft om .de mensheid van het bijgeloof te redden.' Hij was niet van plan geweest de paus te vermoor den maar had alleen ,het volk van de Philippijnen de huichelarij e n onwe tendheid van het rooms-katholieisme duidelijk willen maken.' Hij was onge lovig en deed niet aan politiek. ,ïk Maatregelen De aanslag op de paus werd gepleegd ondanks de grootscheepse veiligheids maatregelen die men nog verscherpt had na de berichten dat de inlichtin gendienst van het leger een komplot had opgerold van radicale studenten die van plan zouden zijn geweest de paus neer maar niet dood te schieten. Paus Paulus negeerde later de aan slag. Zie slot pagina 9 kolom 1 j^AKilijn Premier De Jongin totaal dus 900 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het politiepersoneel en het personeel van de Ko ninklijke Marechaussee dat betrokken is bij de bijstand aan de politie krijgen niet meer dan 500 gulden extra, aldus heeft het kabi net gisteren officieel besloten. Premier De Jong had tot zijn verbazing vernomen dat er nogal wat misverstan den rond deze 500 gulden zouden bestaan, zo zei hij. Met nadruk wees hij er op dat deze 500 gulden komt hoven de 400 gulden die alle ambtenaren krijgen. Het politiepersoneel krijgt dus in totaal 900 gulden extra ineens. .BIJGEWERKTE VISIE OP DE INDUSTRIE' MIDDELBURG In de loop van 1971 zullen gedeputeerde staten een .vervolg' laten ver schijnen op de ontwikkelings schets Zeeland 1967. Daarin zal het college dan een antwoord geven op de vraag, in hoever het vier jaar terug aangegeven be leid met het oog op de sociaal- economische ontwikkeling van Zeeland op dezelfde wijze kan worden doorgevoerd. Gs kondi gen die nieuwe beleidsvisie aan in een dik pakket antwoorden, dat provinciale staten is toege stuurd als reactie op niet min der dan driehonderd vragen. Vragen, waarmee de staten het college als het ware hebben be dolven naar aanleiding van de provincie-begroting 1971. Vragenderwijs benaderen de staten dc industriële ontwikkeling van Zeeland tamelijk kritisch en zij willen van het college een duidelijk standpunt. Een visie namelijk op de industralisatie. de daaraan gekoppelde milieuhygiëni sche aspecten, werkgelegenheid, infra- structuurbelcid en woningbouw, ge zien in het licht van .een voortduren de bezinning op de eigen plaatsbepa ling'. In het algemeen willen gedeputeerden overigens dit alvast duidelijk laten weten: ,Wij hebben de overtuiging dat industrialisatie de enige mogelijkheid is voor een verdere ontwikkeling van onze provincie. Uiteraard dient deze te worden gerealiseerd op die plaat sen. die daarvoor van nature geschikt zijn'. Aan een soort- .volksraadpleging' on der de Zeeuwse bevolking over de vraag hoe men denkt over de industri alisatie en haar nevenaspecten heeft het college van gs geen behoefte. In de statenafdelingen was daarover een balletje opgeworpen. Men wilde met een steekproefonderzoek te weten zien te komen of er verschillen zijn in het beleid van de slaten en de verlan gens en opvattingen van de bevolking Gs vinden een dergelijk onderzoek Niet onvoldoende In het algemeen kunnen gs de staten geen overzicht geven van wat op kor te termijn door de overheid moet worden uitgegeven voor verdere in dustrialisatie. Wel wordt gesteld dat de kosten van de terreinen (van ge meenten en van havenschap) worden doorberekend in de grondprijs. De staten: zijn er voldoende arbeids krachten? Gs: tot nu toe is niet geble ken dat er onvoldoende beschikbaar zijn. Kritiek in de vragen van de staten ook over het tijdstip, waarop zij wor den ingelicht over industrialisatieplan nen. Ze vallen er namelijk over dat die informatie pas komt, wanneer de plannen min of meer concrete vorm hebben aangenomen. Gs pareren die opmerkingen: .Wij. hebben in het verleden alle voorstel-, len, waarover de staten een beslissing moesten nemen, zo tijdig voorgelegd j dat zij dit volkomen verantwoord konden doen. Wij zijn niet voorne mens in de toekomst anders te hande len'. Raffinaderij Wanneer de hoofdinspectie van dei volksgezondheid milieuhygiëneeen gunstig advies uitbrengt zal de Union! Rheinische Braunkolen Kraftstoff AG te Wesseling gelegenheid worden ge-1 boden om onderhandelingen te openen I met. het bestuur van het havenschap over de vestiging van een raffinaderij in het Sloegebied. delen gs de staten mee. Gs vinden niet de schorsing van de investeringspremieregeling voor inaus- Zie slot pag. 11 kol. 2 vili* M~r «■ndridwndirt gen hebben Zeeland» 1*tuWnl®d°n gesteld naar aan- r^Sêf le'omii va" (1<-" provinciale be- grotlng 1971. Het opvallende is echter, dat dc eerste drie vragen uitgerekend punten betreffen, die niet ln begroting of in de begeleidingsbrief staan, namelijk het programma voor het ontwikke lingsbeleid ln deze provincie voor de komende vier jaren. Naar ons gevoel zijn deze vragen niettemin terecht g<- steld: het ontbreken van een brede be- I zinning op dit beleid was té opvallend om er aan voorbij te kunnen gaan. Uit het nu verschenen antwoord van gede puteerde staten wordt evenwel duide lijk, waarom de begeleidingsbrief op dit stuk van zaken zo summier was. .Wjj hebben het voornemen in de loop van 1971 een vervolg op de ontwikke- lingsschets 1967 aan de staten voor te leggen', zegt het college. Op zichzelf een redelijk argument, waarbij men zich echter wel moet afvragen waarom deze mededeling niet direct ln dc be geleidingsbrief is gedaan. Nu wordt namelijk de indruk gewekt alsof het besluit om dit vervolg te schrijven pa» is genomen nadat de hier bedoeld» vragen door de staten waren gesteld. In ieder geval: er komt een vervolg 1 op het .gele boekje', zoals de ontwik kelingsschets 1967 destijds werd aan geduid. In die periode is het gebruik begonnen om allerlei rapporten te t er melden met de kleur van het omslag In Rotterdam bijvoorbeeld heeft men in de loop van de afgelopen jaren op cue manier heel wat kleuren gebruikt. In Zeeland werd voornamelijk over twee gesproken: geel en groen. Het groene boekje was het befaamde rap port van het Overlegorgaan Zeehaven- ontwikkeling Zuidwest Nederland, nog altijd een belangrijk stuk voor de ha venontwikkeling ln het deltagebied, het gele boekje was dus de Zeeuwse ontwik kelingsschets 1967. Het betreft een vrij summier en zake lijk rapport, dat een uitstekende momentopname inhield van de inzichten op dat ogenblik. In de discussie over het stuk kwam ech- ter al spoedig een term naar voren, die het tot op de huidige dag heeft verge zeld: .het vergeten hoofdstuk'. Als we ons niet vergissen gebruikte de anti revolutionaire fractievoorzitter Van Bennekom deze uitdrukking voor het eerst, ontleend overigens aan een po liticus. die niet tot zijn politieke vrien den kan worden gerekend: Pieter Jelle Troelstra. Met dit .vergeten hoofdstuk' werd in het Zeeuwse geval bedoeld, dat er in de schets vrijwel niet werd gesproken over de sociaal-culturele im plicaties van de vooral economisch doordachte ontwikkeling. Er is nogal wat kritiek geweest op het vergeten van dit hoofdstuk, maar achteraf gezien is het weglaten niet uitsluitend een nadeel geweest. Het gevolg van dit ontbreken was na melijk een uitgebreide discussie ook buiten de staten, waaruit een reeks van studies is verschenen, Op basis van allerlei deelrapporten the', cul tuurplan b v.) kon een sociaal-culturele ontwikkelingsschets worden geschre ven. die eveneens een omstandige be handeling in de staten kreeg. Uit de toen gevolgde gang van zaken kan zon der twijfel enige lering voor de thans aangekondigde schets 1971 worden geput. Niet in die zin. dat bij voorbaat al moet worden gezocht naar onder werpen. die men zou kunnen vergeten, maar omdat toen is gebleken dat in de provincie een brede en diepgaande dis cussie kan ontstaan vóórdat die in het bestuur van het gewest de stalen een afsluiting krijgt De ervaringen met de ontwikkelings schets 1967 maken duidelijk, dat tussen de verschijning van de nieuwe schets en de behandeling daarvan in de staten een niet al te korte periode moet worden genomen. Dit is name lijk de les van 1967: voor deze proble matiek bestaat een intensieve oelang- steiling, velen zijn bereid zich in deze zaken te verdiepen. Wanneer nu gede puteerden kans zouden zien hun nieu we stuk een makkelijk toegankekike vorm te geven, wanneer het tevens ff n handzame uitgave zou worden, dan kan het aanleiding worden tot een zin volle discussie in allerlei kringen: in politieke partijen, in de kerken, in or ganisaties van werkgevers en werkne mers. En op hun beurt kunnen ceze debatten ae behandeling in de staten beïnvloeden. Aldus kan een hernieuw de visie op Zeeland ontstaan, mede dank zij deze gesprekken in en me: de Zeeuwse bevolking Het behoeft overigens geen betoog, dat de ontwikkelingsschets 1971 bre der moet worden opgezet dan die van '67. De milieuhygiëne was toen vrijwel geen punt van discussie, maar zal nu wel gekwantificeerd moeten worden en een plaats in het stuk dienen te krij gen. In concreto zal ook aangegeven moeten worden hoe gedeputeerden de verdere industriële ontwikkeling zien en in welke fasen zij moet verlopen: standpunten dienaangaande over Rei merswaal, Ossenisse. over Sloe II zul len onvermijdelijk zijn. De moeilijk heid is echter, dat niet alleen Zeeuwse beleidsoverwegingen een rol speler., maar ook die van Den Haag. En daar zijn nog lang niet alle gedachten uit gekristaliseerd, terwijl dat toch nodig is: het. gaat voor Zeeland om de regio nale uitwerking van een nationaal be leid Men kan echter van deze nood een deugd maken: het Zeeuwse stuk fungeert in dat geval als bijdrage tot de beleidsvorming op nationaal niveau. Alles bijeengenomen is het mogelijk er - een boeiend stuk van te maken, van deze nu aangekondigde schets 197:, Er is reden om met belangstelling naar deze .visie op Zeeland '71' uit te zien De FAO. de voedsel- en landbouwor ganisatie van de Verenigde Naties, heef: een recordbedrag van -; 4mil;oen dollar toegezegd voor de hulpverle ning in Oost-Pakislan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1