✓Je moet invoelen... Doeken van Kimpe op kunst- en antiekveiling in Middelburg mr/ek op Duitse raffinaderij nodigt vereniging milieuhygiëne uit 5? groeibrillant Milieuhygiëne over zaak Stikkelorum SFEER IN RAAD AXEL VERKLARING VOORAF VAN MEVROUW STIKKELORUM Diefstal WORTELNOTEN STAANDE KLOK DEED f7000 Museum heetman pONDERDAG 26 NOVEMBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AXEL Het Axel se raadslid A. H. van der Lee (gem. bel.) heeft dinsdagavond tijdens de algeme ne begrotingsbeschonwingen kri tiek geuit op de sfeer tijdens de raadsvergaderingen en de wijze waarop vragen en opmerkingen worden beantwoord. De heer Vam der Lee zei te hopen dat jn het vervolg wanneer een raadslid met serieuze belangstelling voor zaken van de gemeente, vragen stelt of opmerkingen maakt, hij op een andere wijze zal worden behandeld.' Het raadslid haalde enkele voor beelden aan van voorgaande raadsvergaderingen. Hij noemde in dit verband de antwoorden "op vragen over de bouw van de sporthal en de wijze waarop de heren Dierick, Apers en Polspoel tijdens de laatste raadsvergade ring antwoord kregen. .Deze wij ze van beantwoording heeft ont stemming gewekt en niet alleen bij het dagelijks bestuur van een gemeente van 12.000 zielen zich niet op een dergelijke manier van de zaken en vragen af mag ma ken. Burgemeester M. K. van Dij- ke was bij de beantwoording van de opmerkingen van de heer Van der Lee kort: .Elke vraag van ieder raadslid wordt op de meest serieuze wijze gezien.' De heer Van Dijke zei dat het college altijd probeert een antwoord te geven, at in het algemeen de instemming van de raad heeft. UIT ZEEUWS BEZIT, IN ZEEUWSBEZIT Ds H. J. Rijs doet intrede in Sluiskil Vicaris J. L. van der Eyk uit Utrecht ral zondagmiddag om hair drie tr Sluiskil, na vooraf in dezelfde dienst te zijn bevestigd door zijn ambtsvoor ganger en tevens één van zijn men tors, ds H. J. Rijs uit Utrecht, Intrede doen als predikant van de hervormde gemeente van Sluiskil, die sinds 1 juli van dit Jaar met die van Sas van Gent en Philippine Is gecombi neerd. De hervormde gemeente van Sluiskil is vacant geweest sinds 13 april van het vorige Jaar. toen ds H. J. Ruls naar Utrecht is vertrokken. De her vormde gemeente van Sas van Gent en Philippine was vacant sinds 31 augustus van het vorige jaar, toen ds E. E. Stern naar Amsterdam ver trok. RAAD SAS VAN GENT GUL MET SUBSIDIES up de kunst- en antiekveiling in ie Middelburgse schouwburg zijn gisteren voor het eerst sinds de dood in 1969 van Raimond Kim pe drie doeken van deze schil der in het openbaar verkocht. Hier wordt het in 1939 geschil derde doek Zeeuwse visser, net ten boetend' geveild, dat f2250 opbracht. fFoto PZC schreven landschap. Verhage sprak toen weinig bemoedigend: Dat is geen Rombouts. Ik adviseer u om 'm niet te kopen, zet 'm maar weg.' In de 'morgenuren, zo bleek later had ie mand tegenover de veilingmeester zijn twijfel uitgesproken over de echt' heid van een doek. Verhage was ook gebonden aan minimumprijzen, wat nogal eens tot Inhoudingen leidde, zo al bij een massief zilveren ketel, door Verhage aangeprezen om een waarde van 4000, maar waarop zelfs bij een inzet van ƒ2000 niemand rea geerde. Veilingmeester Verhage betreurde vooral, dat hij één nummer niet in veiling kon brengen. Het was een koperen sluitgewicht. waarmee ln de achttiende eeuw geld werd gewogen. Het was eergisteren, op de kijkdag ln de Schouwburg gestolen. Dit is de eerste maal dat er wat gestolen is op de kijkdag' aldus Ver hage, de stem laag en somber hou dend, ,ik weet zeker dat degene die het gestolen heeft er geen geluk mee zal hebben.' De vele andere betalen de kopers konden met het geluk van hun nieuwe oude aanwinst vertrekken, naar de vrede van huis en haard, of een tijdelijke onvrede, voor speld door de vriendin van een dame, die de gelukkige koopster was gewor den van een Walchers granaten hals snoer: Als Kees dat hoort....' De verkoping werd gehouden t«n overstaan van deurwaarder M. L. van Dijke uit Middelburg. (ADVERTENTIE J VLISSINGEN Bij het betreden ran de vergaderzaal kregen de be zoekers van de vergadering Tan de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland deze verklaring van mevrouw J. H. Stikkeloreem-Vervooren op itendl: Op 8 september vertelde mijn man mij een onderhoud te heb ben gehad met de directeur van de PZEM. Ir T. Bogerd. in het bijzijn van een der directeuren van Hoechst Vllsslngen NV. Daarbij was hem megeöeeld dat hoewel geen van beide heren zijn persoonlijke integriteit in twijfel trekken vertrouwelijke besprekingen tussen dit bedrijf en de PZEM niet meer in zijn bijzijn zouden kunnen worden ge voerd zolang zijn vrouw secreta resse was van de Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland. Hierdoor zou de directeur van de PZEM wellicht moeten overwegen de functie van mijn man te wijzigen indien ik mijn plaats in het be stuur van de vereniging zou blij ven vervullen. Ir Bogerd heeft bij die gelegenheid mijn man verzocht een en ander met mij te bespre ken. waarna hij het besluit, waar toe wij gezamenlijk zouden ko men, gaarne zou verne men.' .Nadat mijn man mij dit had verteld stond mijn besluit onmid dellijk vast. Ik wenste namelijk onder geen beding door 't bekle den van mijn bestuursfunctie aan leiding te geven tot 't nemen van voor mijn man onaangename, eventueel zelfs nadelige gevol gen. Ik voorzag echter moeilijkheden bij het motiveren van mijn be sluit tegenover mijn mede-be- tuursleden. Omdat ik van me ning was dat de heer Bogerd dit behoorde te weten, vroeg ik via mijn man of de heer Bogerd bereid was mij een onderhoud toe te staan.' .Op 14 september besprak lk deze moeilijkheid met de heer Bogerd in bijzijn van mijn man. De heer Bogerd had begrip voor dit pro bleem en zegde toe eveneens zijn gedachten over de motivering te willen laten gaan. Tijdens het ge sprek stelde ik tevens de vraag of men zich van de zijde van Hoechst wel realiseerde wat de reactief s) van zowel het bestuur als de leden zou(den) zijn op het feit dat ik mijn bestuursfunctie zou neerleggen terwijl maar al te goed bekend was met welk een vreugde ik mijn werk deed.' De heer Bogerd zei daarop vol komen bereid te zijn een onder houd tot stand te brengen tussen de bewuste directeur van Hoechst en mij. eventueel op ver zoek in bijzijn van de heer Bo gerd. In de daaropvolgende dagen kwam ik tot de slotsom dat de motivering moest liggen in het vlak van een gewetensconflict, omdat door mijn aanblijven als secretaresse de functie van mijn man wellicht gewijzigd zou moe ten worden. Met de motivering van dit gewetensconflict heb ik op 24 september jongstleden dan ook mijn functie per uiterlijk eind november ter beschikking gesteld.' .Op 2 oktober had door bemidde- MIDDELBURG Op de woens dag in de Middelburgse Schouw burg gehouden kunst- en antiek- velling zijn voor zover al thans bekend voor het eerst sinds zijn overlijden in 1969 doeken geveild van de bekende Zeeuwse kunstschilder Rei- mond Kimpe. Hoewel de prij zen niet die hoogte bereikten, die insiders hadden verwacht, was er voldoende belangstelling voor de drie werken om tot een goede prijsvorming te komen. Klmpe's In 1939 geschilderde .Zeeuwse risser. netten boetend', een groot doek met op de achtergrond het sil houet van Veere met stadhuis, door KÜingmeester A. I. Verhage uit Groe- de aangeprezen als .geschilderd in zijn béste periode' bracht 2250 op. Twee kleinere stukken, belde getiteld .Moe der en kind' die in latere jaren ont stonden, brachten 550 en 700 op. Ds kosten voor de kopers liggen ln werkelijkheid aanzienlijk hoger, om dat gisteren een opgeld van 23 pro cent veilingkosten in rekening werd jebracht: er komt dus bijna een kvart van het geboden bedrag bij. De drie doeken van Kimpe, ter veiling ingebracht door particulieren uit Mid- i delburg, blijven, zo mag men wel unnemen, voorlopig in Zeeuws bezit. Het doek Moeder en kind' dat f 700 ij opbracht werd aangekocht door me- rouw Heyse-Schimmelpenninck te Middelburg en het doek met dezelfde - jl titel en het grote doek dat 2250 &J| opbracht kwamen in handen van de ~.i| teer M de Lange, makelaar-taxateur onroerende goederen te Middelburg. j Het was de heer De Lange niet moge- .1 lijk de bestemming van de doeken te OP noemen; hij zal ze niet, zoals door ■1 sommigen werd aangenomen, gebrui- r 'en voor de verfraaiing van zijn kan- - ii toor. De koper wilde wel bevestigen, -1: de prijzen ,heel laag' te vinden. - De vele belangstellenden konden die mening voor wat betreft de andere in r I velling gebrachte zaken zilverwerk, fa li Eeraden, porselein, meubelen, klok- ken, een collectie tabaksdozen en al- II lerlei bronzen, tinnen, ijzeren en kope- ren voorwerpen niet altijd delen. Er werden inderdaad weer goede prij- ren gemaakt, maar veilingmeester Verhage was er om bijvoorbeeld bij de verkoop van een achttiende eeuwse geelkoperen tabaksdoos, die ƒ200 op bracht op te merken: Da's heel goed koop, op de antiekbeurs lag er één roof 800.' Zo feliciteerde hij ook Zeeuwse Mu seumdirecteur dr P. K. van Daalen, die voor dit museum voor 3500 een uiterst zeldzame set van twee antieke zilveren tabaksconforcn kocht, gete kend .Middelburg 1791. Meester Wil lem Langebeke.' Verhage had de ta- btkscomforen op 5000 ingezet, kreeg tenslotte een bod van 3250, waar het Zeeuws Museum nog f 250 bovenop deed, voldoende om dit zeldzame stuk voor het openbaar kunstbezit veilig te stellen. ïto andere opmerkelijke aankoop, een Jongeman Van der Have uit Ka- peile kocht, voor het bekende konin klijke kweekbedrijf van die naam voor ƒ325 een uit 1696 daterend boek je Nauwkeurige beschrijving van de aardgewassen' van Abraham Men- üng. Klapstuk van de veiling werd, althans b Prijs, een .Important wortelnoten runde klok', een achttiende eeuwse hok, uitgerust met carillon dat op elk uur een aria speelt. De klok, die bovendien dag, datum en de stand vu de maan aangeeft kwam voor II.000 in het bezit van mr Van Bitschbroek uit Brugge. Verhage had la stuk op 15.000 ingezet. Een ande ra. eikenhouten staande klok bracht ƒ1200 op. een Chine de Commande Oneserviesje ging voor 5500 naar w antiquair uit Breda, een minia tuur porseleinen Louis XV kastje met w wapen van de Franse familie, *»rtoe het eens behoorde, bracht als nriosum 1400 op en andere noterln- l» van kapitale stukken waren die voor een bronzen vijzel uit 1637 •/IIOO), een .Frans gebogen commo te 2600), een in Frankrijk vervaar de landschapgobelin (ƒ3000) een pa- ■«sander speeltafel (ƒ1000), een Fran- «pendule (ƒ1100). een ring met briljanten 1200), twee stellen gou den mutsbellen van de Cadzandse dracht die 1000 en 800 opbrachten een hoofdijzer en mutsbellen van dezelfde dracht 1400). Jog enkele andere noteringen van kleinere voorwerpen om een indruk te (even van de prijsvorming: twee ko teren kandelaars op vierkante voet /HO, een zilveren .mergkoteraar' en «noengesphaak met zilveren greep MO, een koperen keteltje 130, een nomen pot op drie pootjes 250, een roodkoperen, zilveren loddereindoos- 1« ƒ150, zilveren tabaksdozen ƒ275 ƒ350, koperen tabaksdozen, van t CAtotl 7 325. zilveren geboortelepels 60 en 70, een zilveren reiswekker- tje in etui in LXV stijl 525, granaten halssnoer van de Walcheren dracht met gouden slot ƒ550, een haardplaat 350, een tinnen wijnkan met oude keuren 375, een roodkoperen rijtuig- stoof 110, een spiegel met gestoken houten kap ƒ225, een mahonie bu reau, gebogen, f 500, vier knopstoelen met biesmatzitting 110. Hoewel een vrij grote collectie zilveren leeuwen daalders. geslagen in de zestiende en zeventiende eeuw in Holland, Zwolle. Utrecht, Overijssel, Gelderland en West-Friesland, in veiling zou komen, was de belangstelling van particuliere verzamelaars hiervoor matig. Omdat niemand geïnteresseerd was in stuks verkoop bracht Verhage ze alle 21 tegelijk in veiling met een op brengst van ƒ700, een koopje, aldus de veilingmeester. Nog even terug naar de schilderijen: twee doeken van de achttiende eeuw se schilder Johan Christiaan Vollerdt, landschappen, gingen in één koop 11.000) naar dr Schütz uit Keulen, een berglandschap van Joost de Mom per noteerde ƒ3500, doeken van onbe kende meesters gingen weg voor prij zen van 500 tot 800 en een aan Adriaan Brouwer toegeschreven .Ge zelschap vechtende boeren in interieur met op de voorgrond leeggedronken biervat en kruik' bracht 4500 op. De catalogus van deze ruim 300 stukken omvattende veiling vermeldde voor zichtig Adriaan Brouwer of diens school.' Overigens was veilingmeester Verhage bij twijfel de eerste om zijn talrijk gehoor van bieden af te houden. Dat gebeurde toen zijn helper Marcel Ber- kovitz, zoon van een bekend Brussels antiquair, het stuk no 189 omhoog hield, een aan S. Rombouts toege- VESTIGINGSKANDIDAAT SLOE De nieuwe Philishave 90 Super. Vóel baar veel beter! Kent u dit aantrekkelijke systeem om langzamerhand een ring in uw bezit te krijgen met een grote brillant Het gaat zo. U koopt bij ons een ring met een kleine brillant, b.v. voor f 125.-. U kunt die steen dan telkens ruilen voor een grotere en u hoeft dan alleen het verschil bij te betalen. Wilt u er meer over weten? Wij zullen u graag volledig informeren. edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert gJ.e. lijnbaan 92 tel. 116670 oostzeedijk 155rotterdam BESTUUR WIL DESKUNDIGE BIJSTAND VLISSINGEN De Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland wil een uitnodi ging accepteren van de Union Rhelnl- sche Braunkohlen Kraftstof AG in onderhandeling over een eventuele raffinaderijvestiging ln het Sloegebied voor een bezoek aan een raffinade rij in de buurt van Bonn. Voorwaarde voor acceptatie van de uitnodiging is, dat het bestunr vergezeld mag zijn van deskundigen en dat men voldoen de vrijheid heeft om de milieuhygië nische toestanden rond het bedrijf te onderzoeken. De voorzitter van de VMZ, mevrouw mr C. Kannegieter, deelde dat woens dagavond op de ledenvergadering van de vereniging mee. toen zij een over zicht gaf van de talrijke activiteiten ter van de vereniging sinds september Vraag uit de zaal: .Is het juist, dat het bestuur zich al tegen een dergelij ke nieuwe vestiging heeft uitgespro ken?' Mevrouw Kannegieter: ,We heb ben gemeend ons er tegen te moeten verzetten, toen we het nieuws van de onderhandelingen hoorden.' Andere vraag: .Is het niet beter te zeggen, dat-ie wel mag komen, maar dat er zeer stringente voorwaarden moeten worden gesteld?' Antwoord: ,We zijn bij onze reactie uitgegaan van het rapport-Eilers over Total, dat een uitstoot van 2000 kg zwaveldioxyde per uur aangeeft. We hebben van het bedrijf in Duitsland gehoord, dat dit bij een moderne raf finaderij niet zo zou zijn, dat dit overdreven zou zijn. Als er geen hin der is. dan zou ik ook niet weten waarom we er tegen zouden moeten zijn.' In dit kader werd uit de zaal gezegd, dat Hoechst onder meer tegen bezoe kende onderwijzers uit Vlissingen zou hebben gezegd, dat de Vereniging Mi lieuhygiëne een uitnodiging heeft ge had voor een bezoek aan het bedrijf in het Sloe, maar dat men nog niet is geweest. Mevrouw Kannegieter: Dij ons is nog geen uitnodiging van Hoechtst binnengekomen.' Pechiney Voorts liet mewvrouw Kannegieter we ten. dat het bestuur een model-be zwaarschrift heeft ontworpen tegen de verlening van een hinderwetvergun ning aan Pechiney. waarvoor in de pauze veel belangstelling bestond. In dit verband werd erop gewezen, dat de bouw van een derde fosforoven voor Hoechst in een vergevorderd sta dium is. De voorzitter zei. dat in het bezwaarschrift ten aanzien van de 1 verontreiniging wordt verwezen naar die derde oven en de daardoor meer uit te stoten schadelijke stoffen. Er werd opgewezen, dat door die culmi natie moeilijk is na te gann en af te wegen wat elk bedrijf nog aan veront reiniging kan uitstoten voor de toe laatbare grens is bereikt. In dit verband werd bepleit, dat eerst de maximaal toelaatbare hoeveelheid schadelijke stoffen wordt, vastgesteld en dat de bedrijven met het oog op die maatstaf worden gerantsoeneerd.' Mevrouw Kannegieter deelde verder ten aanzien van de activiteiten onder meer nog mee .dat men een brief aan verkeer en waterstaat heeft geschre ven om te wijzen op de gevaren van de pijpleiding van Total, die door zoetwatermeren zal lopen en dat men daarbij adhesie heeft gekregen van enkele recreatiegemeenten en van Ze- vfbel. Voorts deelde zij mee. dat di recteur ir K. Zijlstra van het RIZA het bestuur desgevraagd heeft uitge nodigd om informatie te geven over de persleiding naar Waarde. ling en in het bijzijn van de heer Bogerd en mijn man een gesprek plaats op het directiekantoor van Hoechst, bij welke gelegenheid de directeur van Hoechst mij uiteen zette waarom hij van mening was geen vrijheid te vinden ver trouwelijke gesprekken te voeren in bijzijn van mijn man. zolang ik mijn bestuursfunctie bleef bekleden Zouden namelijk, op welke wijze ook. vertrouwelijke gegevens betreffende uitbreidings plannen van Hoechst bekend worden, dan zou door de hoofddi rectie van Hoechst in Duitsland verband gelegd kunnen worden tussen de functie van mijn man en mijn bestuursfunctie ln de vereniging.' DU diezelfde gelegenheid heb ik voorts meegedeeld Inmiddels mijn ontslagbrief aan het bestuur te hebben verzonden.' SAS VAN GENT Dr raad van Sa» van Gent heeft dinsdagavond op voOratel van de hrrr L. F. S. de Meijer (gb) de subsidie aan dr gymnastiekvereniging .Thor' verhoogd met 648,- en daarmee op circa 1100.- gebracht. B en w steldrn een bedrag van 460,- Toor. Inclusief vrij stelling van huur voor de zaal van het cultureel centrum. Van augustus tot en met december had .Thor" dat om een b:jdrag van ƒ4960 vroeg, daarvoor ƒ1250. n.'xten neertellen De heer De Meijer appre- I deerde bet gebaar van b en w. maar tekende tevens aan dat de ƒ460. waar voor .Thor' op de begroting staat is gebaseerd op 120 jeugdleden a circa 4,- per jeugdlid. De vereniging heeft intussen echter 282 Jeugdleden, kamp te verder met de moeilijkheid, tiat er afgelopen winter geen zaal beschik baar was (waardoor er vrijwel geen activiteiten werden ontplooid en de con tributie betaling stagneerden Allemaal factoren die een financieel rug ge- steuntje naar de mening van gemeen te belang aavaardbaar maakten B en w en de raad gingen ermee akkoord. De andere subsidies kwamen vi r over de brug: ƒ500 voor de dorps raad Philippine, 3000 voor de sport raad ik had toch liever gezien dat zo'n bedrag wordt gekoppeld aan de claraties', vond de heer J J Bock- stael, conf), 300 voor de St-Tarciu-v groep van de verkenners in Westdorpe (waarover nog wel wat discussie ont stond. met name over het functioneren van de .stichting scouting Sa van Get', die garanties kreeg voor geldle ningen van ƒ5000,- en 10.000,-, terwijl de iaatse lening vla gemeentesubsidie kan worden afgelost) en 25 per jaar voor de Vereniging Milieuhygiëne Zee land. waarvan Sas van Gent sinds dinsdag .buitengewoon lid" ls. Hamer stukken tijdens deze raadsvergade ring, die blijkbaar weinig stof tot praten gaf: een doorstromingsverorde- ning. het. vaststellen van onderwljsver- goedingen. enkele grond transacties en geldleningen. In de rondvraag drongen de heren De Meijer en Bockstael aan op een snelle bekendmaking van het rapport over reorganisatie van de buitendienst. Daarop wacht de raad allang. B en w dachten dat de gegeven rond Kerst mis beschikbaar zijn. En anders maar een ander bureau in de arm nemen', vonden de raadsleden. Slot van pagina 1 ben respectievelijk krijgen, dat hun carrière of werksfeer nadelig be ïnvloed wordt als zij of hun echtgeno tes een werkzaam aandeel hebben in de activiteiten van VMZ. Nu zal naar aanleiding van vragen uit uw midden, gesteld aan het college van De kantine ven de sporthal in Vlissin gen was woensdagavond bijna te klein om alle belangstel'enden voor de ver gadering van de Vereniging Mzlieuhy- gyëne openbaar te bevatten. Er moesten tafeltjes uit en stoelen bij.. Foto PZC) gs. het aftreden van mevrouw Stikke lorum als secretaresse san VMZ on derwerp van bespreking zijn. Het be stuur van VMZ hoopt en verwacht, dat bij die bespreking vanuit alle fracties het daarbij door de directie van Hoechst Vlissingen NV getoonde onbegrip voor de rechten van de mens zal worden betreurd, een een zelfde onbegrip van de directie van de PZEM afgekeurd zal worden, opdat het aan ieder duidelijk zal zijn. dat de in de eerste alinea van dit schrijden genoemde indruk geen recht van be staan heeft, noch zal krijgen.' Emotioneel Het is even stil na voorlezing van de brief, daarna wordt opgemerkt, cat de brief van het bestuur en ce motie van de vergadering twee verschillende za ken zijn en allebei uitvoerbaar. Er komt een ander geluid uit de zaai: De zaak-Stikkelorum is van een emotione le kant benaderd, in de toekomst rul len zich nog wel meer dergelijke za ken voordoen. U moet eens aan het alternatief denken: als de PZEM had gezwegen en meneer Stikkelorum was naar een andere afdeling gepromo veerd, dan was mevrouw Stikkelorum als secretaresse aangebleven Noch Hoechst. noch de PZEM is hier om zich te verdedigen. U moet bedenken, dat een bedrijf als Hoechst voor mil joenen investeert. Als de echtgenote van de minister van buitenlandse za ken communiste wordt, dan verdwijnt de minister toch ook?' Stem uit de zaal: Het verschil is: dan gaat he'. om een politieke functie, hier niet.' De disuussie wordt beëindigd, me vrouw Kannegieter richt zich waar derend tot de scheidende secretaresse. Laat weten, dat ze geen ere-Jta van de vereniging wilde worden, omdat die nog te kort bestaat. Zegf .We hebben de grootste bewondering - oor de ma nier. waarop je een enorme hoop administratief werk hebt verzet. Ook al wil je geen ere-lidmaatschap. c krijgt wel een ere-plaats in onze ge dachten.' Tot haar opvolgster wordt bij accla matie gekozen mevrouw E. J. van Weele-Holtkamp uit Middelburg. Vraag uit de zaal: Wat doet meneer Van Weele?' Mevrouw Van Weele: Ju-raar klassie ke letteren aan de stedelijke scholen gemeenschap in Middelburg Héle zaai (gerustgesteld): Jui- ahhh.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 9