Centrum hoofdarbeiders is aan uitbreiding toe Jhr. G. F. Sandberg schreef proefschriftZeeuwse veren' Paal grootste ter wereld de overdekte werf Schelde geheid Gisteren in Leiden gepromoveerd Promotie BALLETSCHOOL TROK OPNIEUW VOLLE SCHOUWBURG Mabuwat nv UTILITEITSBOUW GEWAPEND BETONBOUW GRONDWERKEN DONDERDAG 26 NOVEMBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 IN VROEGERE GEMEENTEHUIS SOUBURG gOCBlUG Het sociaal administratief centrum anderhalf jaar geleden van ptart gegaan kampt in het vroegere gemeentehuis van Souburg met ruimte gebrek- Een studiecommissie heeft zich over mogelijke oplossingen gebogen eo daarbij .een lichte voorkeur' uitgesproken voor uitbreiding van de bestaande huisvesting boven duurdere nieuwbouw. Op een persconferentie deelde voor zitter J. A. van Bennekom van de gemeenschappelijke regeling SAC mee. dat bet bestuur van het gemeentebestuur van Vlissingen onderhandelt over de aan loop van het oude Souburgse gemeentehuis; over enkele maanden is het zaak dot men weet waar men aan toe is. het centrum werk biedt aan met na me vier groepen mensen: ouder admi nistratief personeel, dat door fusies of reorganisaties werkloos is geworden, Jongeren, die enige moeite hebben in het huidige arbeidsproces, kleine zelf standigen, die hun bedrijf hebben be ëindigd, mensen met een wao-uitkering. Daarbij benadrukte zowel de heer Van Bennekom als directeur A. Beun. dat er zoveel mogelijk wordt gezocht naar werk, dat aansluit bij de capaci teiten van bepaalde mensen. Het werk in het centrum heeft onder meer betrekking op archief ordening, verwerking van enquêtegegevens, do cumentatie, typewerk, stencilwerk, magazijnadministratie, boekhouden, brailleren, controleponsen, notuleren, loonadministratie en dergelijke. De heer Van Bennekom betoogde, dat men is begonnen zonder opdrachten, maar dat die nu .in ruime en toene mende mate' gevonden worden. AANTAL WERKNEMERS IN ANDERHALF JAAR VERDUBBELD: NU 80 Die uitbouw van de huisvesting noodzakelijk, omdat in de anderhalf jgar van haar bestaan het aantal werknemers bij het centrum is ver dubbeld: van 39 in maart vorig jaar tot 83 op dit moment. In december zullen nog acht nieuwe mensen wor den aangetrokken, waardoor het aan tal werknemers in het gebouw tot het maximum aantal van veertig is geste- jen. Mede in verband met de huisves tingsproblemen moest een .wachtlijst' worden Ingesteld, die intussen tien jejadlgden voor het werk op het cen trum omvat. Op .buitenplaatsen' wer ken 45 mensen. Ali de gemeente Vlissingen bereid is bat pand te verkopen, betekent dat ook dat de drie man in Souburg gestationeerde gemeentepolitie een an dera huisvesting zal krijgen. Voor het centrum levert die omstandigheid ruimte op voor tien werknemers. Voorzitter Van Bennekom maakte duidelijk, dat het centrum behoefte beeft aan uitbreiding tot zestig of zeventig werknemers. Men acht het niet uitgesloten, dat bij een uitbrei ding van het aantal hoofdarbeiders bij bet sociaal administratief centrum in de toekomst tot gevolg zal hebben, dit in Goes bijvoorbeeld of in Zeeuwsch-Vlaanderen dependances worden opgericht. Aansluiten Zoals bekend is het sociaal adminl- itratief centrum een gemeenschappe lijke regeling tussen Vlissingen, Mid delburg, Domburg en Goes. De heer Vu Bennekom attendeerde er op, dat Hoek krijgt ook contactcommissie HOEK In de raadzaal van het voormalige gemeentehuls van Hoek wordt morgenavond, vrijdag, een gliatwlljk contactorgaan opgericht, ■oali er ook al functioneren In Zumslag, Biervliet en Sluiskil. Een voorbereidingscommissie, bestaande lit oud waarnemend-burgemeester J. vu der Peijl en oud-wethouders L. M. iMuen en J. D. A. Haak, is erin tnlaagd 11 inwoners uit diverse wij ken bij elkaar te krijgen voor de conclusie. De andere Hoekenaren kunnen vrijdag over hun kandidatuur beslissen. Het heeft in Hoek overigens nogal wat moeite gekost om tot. een contactor gaan te komen. Aanvankelijk bleek de animo niet groot, er waren wat com municatiestoornissen en de contact commissie gaf zelfs al een keer de opdracht terug aan b en w van Ter- Muzen. Vergadering van AR-statencentrale MIDDELBURG Morgen vrijdag komt de AR-statencentrale Walcheren *eer bijeen. De vergadering wordt gehouden in ,De Schakel', te Middel burg, aanvang half acht. Waardering Als belangrijke opdrachtgevers noem de hij provincie en een aantal ge meenten (gemeente-organen) en stelde: ,We vinden dat het centrum in zo'n korte tijd een bevredigende ont wikkeling heeft doorgemaakt. Eigen lijk Is het boven verwachting gegaan'. Hij maakte in dit verband ook mel ding van de waardering, die het cen trum elders in het land ontmoet, .het wordt wel als voorbeeld gezien', zei hU- Er werd ln het kader van de werk zaamheden van het centrum door di recteur A Beun nog geattendeerd op de mogelijkheden, die er zijn voor verenigingen om bijvoorbeeld hun adressering, contributiekaarten en club bladen bij het centrum onder te bren gen. Een aantal gemeenten heeft met het centrum een .werkverband' aange gaan, waardoor men van een aantal mogelijkheden gebruik kan maken der deel te nemen in de regeling. Jaarverslag 1969 De aanleiding voor de persconferentie was het verschijnen van het uitste kend verzorgde jaarverslag over 1969: ,een koekje van eigen deeg', zoals de heer Van Bennekom zei, om dat het geheel door eigen mensen is vervaardigd, gezet, gedrukt en inge bonden. In het verslag noemt direc teur Beun het centrum nog eens als mogelijkheid om overbelaste vereni gingsfunctionarissen te ontlasten. Hij benadrukte ook dat het onjuist is het SAC te gebruiken als toetsingsmoge lijkheid voor ultkerings- en bemidde lingsorganen ten aanzien van de ar- beidsbereikheid van uitkeringgenieten den: men moet de bereidheid tot wer ken hebben om te worden toegelaten. Aan de toelating gaat een nauwkeurig ook medisch onderzoek vooraf, daama wordt via een test nagegaan welke activiteiten een bepaalde werk nemer het beste liggen. Ruim 65 pro cent van het aantal werknemers bij SAC is ouder dan 44 jaar, waarbij de heer Beun wijst op de problemen voor deze groep om weer te worden opgenomen in het vrije bedrijf. Axel bestudeert ophalen van het huisvuil in plastic zakken AXEL Het college van b en w van de gemeente Axel bestudeert momen teel de mogelijkheden om voor bepaal de diensten gebruik te maken van de intercommunale ophaaldienst huis- en tuinafval. Dit deelde burgemeester M K. van Dijke dinsdagavond mee in ant woord op vragen van het KVP-raadslld M. L M. IJsebaert. De wethouder van openbare werken, J. Dieleman (pvda), zei dat het gebruik van plastic vuil niszakken in plaats van emmers even eens onderwerp van studie is. Men heeft contact opgenomen met de ge meenten Den Helder en Terneuzen, die reeds enige ervaring met deze vorm van vuilophalen hebben opgedaan De wethouder kon nog niet zeggen binnen welke termijn de raad een uitgewerkt voorstel over het ophalen van huis- en tuinafval in Axel tegemoet kan zien. V oorlichtingsmiddag over vishapjes voor NVvH Vlissingen Woensdagmiddag gaf de heer C. J. Janssen, eigenaar van een vis- en con- servenhandel te Vlissingen. een voor lichtingsmiddag over het bereiden van hartige vishapjes, voor de Nederland se Vereniging van Hulsvrouwen, afde ling Vlissingen. Hij had zich verze kerd van de deskundige medewerking van de heer Wegman, chef-kok van hotel Britannia. Er werd getoond hoe men met visprodukten vele smakelij ke hapjes en schotels kan bereiden De dames, die in grote getale aanwe zig waren, werden in de gelegenheid gesteld hiervan te proeven. De presi dente mevrouw Maquelin dankte de heren Janssen en Wegmans voor de geslaagde middag. 700 JAAR RECHTSGESCHIEDENIS MIDDELBURG Een plaats, die ln Zeeland aan het water ligt of ooit lag, heeft haast altijd ook wel een overzet veer gehad. Terwijl die veren schaars beginnen te worden en er binnen af zienbare termijn in Zeeland een eind lijkt te komen aan deze vorm van vervoer over water, heeft de Middel burgse jurist Jonkheer mr G. F. Sand berg een proefschrift geschreven, waar in vooral derechtshistorie van 700 jaar overzetveren wordt behandeld. De heer Sandberg verdedigde zijn stu die woensdagmiddag voor de senaat van de Leidse universiteit, waar hij tot doctor in de rechtsgeleerdheid promoveerde. .Overzetveren in Zeeland', zo ls de dissertatie van de heer Sandberg geti teld. De studie is een verzameling en ordening van een enorme hoeveelheid archiefmateriaal, zowel uit overhelds- als uit particuliere archieven. En zo is bijvoorbeeld de veroordeling van schipper Adriaan Karreman uit Colijns- plaat tevoorschijn gekomen. Adriaan Karreman zette op 21 september 1875 twee personen over van Colijnsplaat naar Zierikzee. Het kwam hem te staan op een boete van 50, opgelegd door de kanton rechter. die toen zitting hield in Kort- gene. De schipper had geen veer ge pacht, hij had geen toestemming van en hij mocht dus ook geen mensen overzetten, zoals nu niet iedere automobilist zijn voertuig als taxi mag gebruiken. Gerechtelijke ver volging wegens het veerman spelen kwam meer voor. zo wordt duidelijk uit het proefschrift van de heer Sand berg. Adriaan Jan Maartsen uit Brui- nisse mocht in 1656 geen meelbalen vervoeren en Anthony de Koning uit dezelfde plaats kwam in 1773 met de Justitie in aanraking wegens het ver voer van passagiers naar Rotterdam en terug, waarbij als bijzonderheid wordt vermeld, dat de mensen, die de boottocht meemaakten op de terug reis gezelschap hadden van elf var kens. De studie van de heer Sandberg be strijkt de periode van 1250 tot 1972, wanneer het veer over de Eendracht bij Oud-Vossemeer zal verdwijnen in verband met de aanleg van een brug. De Middelburgse jurist zet uiteen, hoe de rechtsgeschiedenis der veren zich voltrekt. Het veerrecht kwam toe aan de soeverein, dat wil zegen aanvan kelijk aan de keizer en later, voor zover het om de Zeeuwse eilanden gaat, aan de graaf van Holland en Zeeland. In Zeeuwsch-Vlaanderen had de graaf van Vlaanderen het veer recht. De graaf kon dat recht aan zich behouden en het zelf exploiteren door het te verpachten. Een enkele maal gaf hij het veer in gebruik tot weder opzegging of voor het leven, wat dan gebeurde bij wijze van beloning aan een lid van de hofhouding, die zijn best had gedaan. Graaf Philips gaf in 1462 de veren van de stad Tholen en Schakerloo in eeuwigdurende erfpacht aan de stad. De heer Sandberg stelt ln zijn proefschrift: .Gewoonlijk gaf de graaf het recht van veer in leen Dankbaar en blij berichten wij u de voorspoedige ge boorte van een zoon en broertje BERTUS JAN J. P. Sanderse J. H. Sanderse-Maljers Mar ja Louis Kerkring 17, Grijpskerke. 35 november 1970. Heden overleed, tot onze grote droefheid, onze beste zwager en oom, de heer A. KOOLWIJK op de leeftijd van 74 jaar. G. M. Compeer C. Compeer- Huiszoon Neven en nichten Vlissingen, 25 november 1970. Heden is na een ge duldig gedragen lij den in vol vertrou wen op haar Heer en Heiland, van ons heengegaan onze lie ve zuster, behuwd zuster en tante, PIETERNELLA VERBURG op de leeftijd van 76 jaar. Uit aller naam: P P. Verburg. Driewegen. 25 november 1970. De begrafenis zal plaatshebben op za terdag 28 november a.s.. om 14.00 uur, vanuit het vereni gingsgebouw. Algemene kennisgeving. Heden nam God tot Zich, onze innig geliefde man, vader, behuwd- en grootvader HENDRIK CIJSOUW echtgenoot van Cornelia Adamse, eerder weduwnaar van Jozlna Poppe, op de leeftijd van 73 Jaar. C. Cijsouw-Adamse Kinderen en kleinkinderen Oost-Souburg, 24 november 1970, Middelburgsestraat 65. De rouwdienst zal gehouden worden op vrij dag 27 november 1970, om 13.00 uur in Con cordia, Paspoortstraat, gevolgd door de ter aardebestelling om 13.40 uur. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de plechtigheid ln bovengenoemd gebouw. Geen bloemen Leest de PZC Heden overleed, tot onze grote droefheid, onze onvergetelijke en zorgzame man. vader en opa. de heer ANTONIE KOOLWIJK echtgenoot van M. E. Compeer op de leeftijd van 74 jaar. M. E. Koolwijk-Compeer W. S. Roose-Koolwijk W. Roose A. M. Rietveld-Koolwijk P. J. Rietveld A. Koolwijk C. L. Koolwijk-Stroo En kleinkinderen Vlissingen, 25 november 1970. Vondellaan 26. De begrafenis zal plaatsvinden op zaterdag 28 november a.s. op de Noorderbegraafplaats te Vlissingen. Vertrek vanaf verpleeghuis .Ter Poorte' te Koudekerke om 11.45 uur. Gelegenheid tot condoleren na afloop der be grafenisplechtigheid in de aula op de begraaf plaats. Liever geen bezoek. Heden ls in de Here ontslapen onze Innig ge liefde moeder, grootmoeder en overgrootmoe der, JACOMINA WEYNS weduwe van Jan Ramondt in de ouderdom van 76 jaar. Psalm 27. Sluiskil: A. Ramondt T. C. Ramondt-Haak St Thomas (Canada): J. Ramondt M. Ramondt-Dieleman 's-Gravenhage: J. Ramondt Thamesford (Canada): J. Rodenburg- Ramondt P. J. Rodenburg Nagele: M. Bakker-Ramondt H. C. Bakker Aardenburg: J. Catsman-Ramondt A. I. Catsman Klein- en achterklein kinderen Terneuzen. 25 november 1970. Bachten Dieke, Koninginnelaan 2. De begrafenis zal plaatshebben DV op zater dag 28 november a.s. te Terneuzen om 15.00 uur op de algemene begraafplaats, na vooraf gaande rouwdienst in de aula van het bejaar dencentrum .Bachten Dieke' te Terneuzen. Aanvang om 2 uur. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in .Bachten Dieke'. bij akten van belening met een am bachtsheèrlijkheid'. Mr dr Sandberg onderzocht voor zijn studie in de eerste plaats de bronnen in het rijksarchief in Middelburg waaraan hij als chartermeester ver bonden ls. Verder gebruikte hU gege vens van andere archieven in en bui ten de provincie. In enkele gevallen kwam er geen complete beschrijving van een veer uit, omdat bepaalde bronnen verloren gegaan waren. De heer Sandberg schrijft daarover on der meer: ,De heerlijkheden zijn in de loop der tijden niet zelden tn andere families overgegaan. Hierbij zijn on getwijfeld archiefstukken verloren ge gaan, welke inzicht hadden kunnen verschaffen In de rechtsgeschiedenis der veren'. In het algemeen stelt de heer Sand berg, dat men in Zeeland moet aanne men. dat het recht van veer als ge volg is verbonden aan de ambachts heerlijkheid, tenzij het tegendeel blijkt. .Mijn onderzoek heeft daarvan voorbeelden verschaft', aldus de pro movendus. .Dit wordt bevestigd bij de aanvulling van de keur van Zeeland uit 1495, vastgesteld door de graaf, de latere keizer Karei V, in 1515. Daarbij werd bepaald welke gevolgen aan alle ambachten waren verbonden.' Het resultaat van de navorsingen van de heer Sandberg is een dissertatie, waarin aan elke Zeeuwse plaats, van waar ooit een veerboot ging. aandacht wordt besteed. De heer Sandberg: Je dereen kan in een proefschrift een kort stukje geschiedenis van zijn woonplaats nazoeken althans als het gaat om een plaats met een veer' De stellingen, die mr dr Sandberg ter discussie bij zijn dissertatie voegde hebben geen betrekking op de veren in Zeeland. De elfde en laatste stelling is een actuele, die betrekking heeft op de verontreiniging van het Wester- scheldewater en die luidt De beide ministers, bedoeld in artikel 7 van het verdrag tussen het koninkrijk der Ne derlanden en het koninkrijk België, betreffende de verbinding tussen de Schelde en de Rijn van 1963, zijn in gebreke de regeling over het kanaal water (artikel 16) en de regeling var. de kwaliteitsnormen van dat water (artikel 17) binnen de bij het verdrag bepaalde tijd vast te stellen'. Een andere eigentijdse stelling is de tiende: .Onrechtmatige ingebruikne ming van leegstaande panden ter be woning dient als overtreding straf baar te worden gesteld'. Bij de disser tatie is een kaart gevoegd, waarop de 118 afvaartplaatsen van overzetveren in Zeeland zijn aangeduid. Het proef schrift zal in de handel verschijnen voor ƒ26 bij Van Benthem en Jutting in Middelburg. In eerste instantie worden 300 exemplaren gedrukt. De promotie van jonkheer mr G. F. Sandberg speelde zich gistermiddag in de senaatskamer van het academie gebouw in Leiden af. Als promotor trad op prof. mr J. Th de Smidt. Van de zijde van de senaat werden enige vragen gesteld, die door de promoven dus werden beantwoord. Met name werd ook gediscussieerd over één van de stellingen over de strafbaarheids stelling van het kraken van huizen. Na de promotie sprak de promotor weer woorden van gelukwens, waarin hij ook mevrouw Sandberg-Braat betrok. Hier na volgde een druk bezochte receptie Brand opslagplaats timmerfabriek KAPELLE Woensdagmiddag brak er brand uit in een opslagplaats van de timmerfabriek firma J. Bierens en Zn te Kapelle. Waarschijnlijk ls door oververhitting een verfbak aan het branden gegaan. Spoedig lekten de vlammen ook aan de opgeslagen materialen Het personeel bestreed direct het vuur met emmers water en enkele poeder blussers. Vrij kort nadat alarm was geslagen, arriveerde de brandweer die met één waterstraal het vuur snel bedwongen had. De schade bleef be perkt. ADVERTENTIE Zwijndrecht Telefoon 01850 - 27866 MIDDELBURG Een overvolle Mid delburgse schouwburg heeft woensdag avond opnieuw bewezen dat het werk van de Zeenwse Balletschool en de afdeling Dalcroseritmiek van het Zeeuws Instituut voor kunstzinnige vorming zich in een grote en levendi ge belangstelling mag verheu gen. In negentien dans- en bewegingsnum mers hebben de leerlingen van Helen Riemens-Soesman (ballet) en Marjan Beinama-Pars (ritmiek) duidelijk ge maakt dat het Zeeuws Instituut in deze beide afdelingen wel een zeer goed dragende pijler heeft, niet alleen kwantitatief, ook kwalitatief. De beslist aardige cboreografiën (ook voor de al lerkleinsten) gaven de uitvoering een charmante basis; we zullen ons overi gens niet afvragen wat dit .de leiding' aan inspanning gekost heeft Het leuke van jaarlijkse uitvoeringen als deze is wel de letterlijk ongedwongen sfeer waarin een en an der verloopt. De uitvoerenden zitten, met kostuum en al, in de zaal. bezorg de moeders zorgen voor een tijdige opkomst en daarmee is er ook tijdens de wisselingen geen vervelend mo ment. Daarbij en bovendien is leuk dat op een goede manier bena drukt wordt dat deze ballet- en rit- mieklessen er niet op de eerste plaats zijn om elementaire danspassen aan te leren maar dat de bewuste bewe ging en daarin een groot stuk algeme ne vorming zwaarwegende accenten krijgt. Zowel de voorstelling die Goes vorige week kreeg (met de leerlingen van carla Lijnis) als deze ln Middel burg bezorgen het Zeeuws Instituut veel goodwill en dat ls afgezien nog van de artistieke prestatie die zeer zeker geleverd wordt een ui termate goede zaak. O. VLISSINGEN De eerste (officiële) van de 225 heipalen voor de grootste overdekte werf ter wereld la gister morgen op het terrein van De Schelde In Vlieringen vlot In de grond gegaan. De officiële handeling voor de bouw van een overkapping over het droog dok op de Ellandwrrf totale kosten 12 miljoen gulden werd verricht door de voorzitter van De Scheldedi- rectle. Ir J. Bout. Dit grootae project van De Schelde ls bedoeld voor de bouw van twee fregatten voor de marine. Het eerste fregat zal eind 1874 worden opgeleverd: liet tweede een Jaar later. Ir Bout bediende onder het toeziend oog van de voltallige Scheldedlrectle en de leden van de ondernemingsraad de handels ln de cabine van de hei stelling. Met enkele eenvoudige liande- lingen bracht hij een dleselblok in beweging en even later weerklonken dreunende paukenslagen over bet ter rein van De Schelde. In totaal 225 heipalen moeien ln de grond worden gedreven De palen zijn 16 meter lang en Irebben een gewicht van ongeveer 4,5 ton. ZIJ worden in Jukken van twee aan twee geslagen en wel ln schuine stand, zodat ze meer dan anders tegen zijdelingse druk be stand zijn. Het helkarwei wordt verricht door de NV Voorbijs Beton uit Amsterdam, die over een dag of tien een tweede beistelling zal laten aanrukken Als er geen vorst optreedt, zullen de 225 palen nog dit jaar de grond ingaan. Zij zullen uiteindelijk de steunen moe ten vormen voor een 150 meter lange. 37 meter brede en 28 meter hoge hal, die zal worden vooralen van twee bovenloopkranen. Recordtijd De bedoeling ls. dat het gehele werk ln recordtijd klaar komt: binnen één Jaar. Op 1 mei van het volgend jaar wil men aanvangen met de staalcon structie-montage. De hal is een ont werp van het architectenbureau F C. de Weger uit Rotterdam; de uitvoe ring ls ln handen van Mabuat u:t Zwijndrecht. Op de foto: de heistelling In werking tijdens het slaan van de officiële in feite al de twaalfde paal. (Poto PZC).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7