Kortgeense woningbouw momenteel in impasse UW PRIJSBEWUSTE WARENHUIS De schatkamers van Sint Nicolaas zijn uw bezoek ten volle waard! U f 'AÈ il rT li Kapelle gaat het huisvuil in plastic zakken ophalen CHOCOLADELETTER STEMPELSET PLASTIC MINIATUURAUTO COMPLEET KLEURSET Uw warenhuis is geopend GROTE BEHOEFTE AAN NIEUWE WONINGEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VROOM DREESMANN DONDERDAG 26 NOVEMBER 1970 ocktailzoutjes 'n gezellig, esorteerd zoutje in liverse soorten en naken. In trommel a 300 gram 1,75 Schaatsen. Dames- en Ijshockeyschaatsen ge voerd. Noren met ge hard ijzer. Een merk ven Vroom Drees- IIshockeyachaat8en 39.50. Noren 35.90. Da meskunstschaatsen Sport afd 34.— Maritza butaan-gas- kechel. Gemakkelijk ver plaatsbaar d.m.v. 2 loop- wleltjes. Ideale verwar ming voor studeerka mer, keuken enz. Kom pleet met veiligheids- 56.50 Jeugdige tricot dames- plama. Pullover in fleu rige dessins met ronde hals of V-hals met col. Pantalon: unl, blauw, geel, oranje, turquoise en rose. Maten XL 13.25, L,2M-SM 11.50 Slaapzak (1200 gr.) met Acryl vulling en rits rondom Afmetingen 185x160 cm. Keuze t diverse dessins. 31.— Duster van tricot nylon watté met ronde kraag en 'n opgestikte zak. In unl, bleu en rose Maten 42-44-46 12.— Verchroomde metalen rugsteun met witte plas tic bespanning. Verstel baar in 4 standen. Ide aal bij lezen en ontbij ten in bed. 19.75 Heren reisnecessaire (11-dellg) van 'n moder ne vormgeving met zeer praktische Indeling. Apart etui voor scheer- apparaat of diverse ac cessoires 24.95 Suede dameslaars met antisllp-zool. Gevoerd met warm teddy bont Kleur beige Maten 36-42 29.95 Sportieve nappa en su- ède herenhandschoe nen met een warme imi tatie bontvoering. In j nappa zwart, bruin en gnjs. In suède; licht- en donkerbruin. Maten 8 «m'° 16.95 Lederwaren afd. Zwaar verzilverde 5- armige kandelaar. Kom pleet met kaarsen en druiprlngen. 'n Sfeervol 37.50 MIDDELBURG - VLISSINGEN Vendci, een merk van Vroom Dreesmann, garant voor topkwaliteit, melk of puur, 150 gr choco lade-afdeling) 1,00 6 verschillende stempels met stempeldoosje verpakt op kaart speelgoedafdeling J 1,00 motorkap kan open; met vliegwielaandrijving, diverse merken speelgoedafdeling 1,00 2 kleurboekjes, doosje kleurpotloden, gum en puntenslijper (papierafdeling) 1,00 MAANDAG 30 NOV. 13.00-21.00 uur Van DINSDAG 1 DEC. t/m VRIJDAG 4 DEC. 9.00 - 21.00 uur ZATERDAG 5 DEC. 9.00 - 17.00 uur MIDDELBURG VLISSINGEN AANLEG AARDGAS KATS ROUDT RAAD BEZIG KORTGENE De woningbouw ia de gemeente Kortgene zit momenteel tn een impasse. Er is geen woningtekort maar wel bestaat grote behoefte aan nieuwe woningen. Alleen de bouw van nieuwe woningen kan bet huisves tingsprobleem én de bevolkingsafna me opheffen. Dit was de mening van verschillende Kortgeense raadsleden tijdens de algemene bc» "ïouwiagen gehouden in de raadsvergadering van dinsdagmiddag. De heer A. Welleman (pvd»> «aende dat de politiek van de huidige rege ring bet onmogelijk maakt dat een" aantal aantrekkelijke woningen niet permanent bewoond wordt, terwijl er doorlopend woningzoekenden zijn. .Ook oude en kleine woningen, dae leeg komen, zijn voor de meeste ningzoekenden niet aantrekkelijk en bijzonder grote woningen die leeg komen zijn voor de woningzoekenden niet te betalen Dan blijft nog over een klein aantal woningen dat gewild is. Als men alleen woningen vrijgeeft als ze permanent bewoond worden, dan zullen de eerstgenoemden ten eeu wigen dage leegstaan, zonder dat de eigenaar er iets aan heeft' aldus de PvdA-woordvoerder Ten aanzieD van de suggestie om Noord-Beveland als woongebied te gaan propageren, zei de heer Welle man: .In verband met de steeds toe nemende luchtverontreiniging in grote gedeelten van Zeeland lijkt het niet uitgesloten dat men graag in een ge bied wil wonen waar dit niet het geval is. Al verheugt het ons dat er op Collinsplaat flink gebouwd wordt, als we zo druppelsgewijs voorzien worden als de laatste jaren het geval is. dan zal het lang duren eer we over voldoende woonruimte kunnen beschikken.' De heer P van der Maas (wd) meen de dat door het ontbreken van moder ne woningen de beste groeperingen uil de Kortgeense bevolking, de pro ductieve vertrekt. .Het ware te wen sen dat ook de hogere overhedenl ▼oor dit laatste oog kregen. Als woon-1 en zuivere lucht, waarvan de zuiver heid ondanks onze bijdrage blijkbaar niet eens behoeft te worden gemeten.' aldus de heer Van der Maas. De heer P. A Klaassen (chu> verkon- dogde achter b en w te staan als zij zeggpn alle pogingen te zullen aanwen den om uit de impasse te komen. .Over de woningbouw zou veel kunnen worden gezegd, hoewel er op het ogenblik weinig aan te doen is.' aldus, de CHU-woordvoerder die bij voor-i baat wél wilde pleiten voor een recht vaardiger verdeling van woningen. samenspannen om dit hoekje van het eiland uit te bannen .Ik ben tegen bruut geweld en toch zou je wel eens wensen dat een of andere hoge me neer, bijvoorbeeld van Hoechst of Pe chiney zich daar wilde vestigen als woongebied voor hemzelf en voor het stafpersoneel. O, wat zou je dan een omwenteling bij gs. provinciale staten, PZEM en wie weet waar al niet krijgen. Maar het dorpje Kats zou er wel bij varen aldus de CHU-woord voerder. Recreatie Aardgas Vee! aandacht werd door de verschil lende raadsleden besteed aan de aan leg van aardgas in het dorp Kats. De heer Welleman: ,W'Lj zullen niet voldaan zijn eer ook Kats van aard gas is voorzien. Behalve dat de bewo ners ran die plaats ook gebruik willen maken van gas. is het toch niet leuk om te helpen betalen aan iets wat men zelf niet heeft Uit de algemene middelen moet immers de garantie voor de niet aangesloten woningen worden betaald.' De heer Klaassen vond dat het er op lijkt dat de hoofden van diensten DRIEWEGEN Kunst naar kracht' geeft tweetal uitvoeringen De zangvereniging .Kunst naar Kracht' uit Driewegen/Ovezande zal vrijdag '27 november) in Driewegen en zaterdag (28 november) in Ovezan- de haar jaarlijkse uitvoering geven. Op het programma staan drie zang nummers en het toneelstuk: .Een beeld van een man'. De aanvang van beide avonden is 19.30 uur. De uitvoering ln Driewegen wordt in het Dorpshuis gehouden, in Ovezande in de consistorie van de Nederlands hervormde kerk. De heer Van der Maas noemde het bedrag van 16.800, dat de stichting .Het Veerse Meer' de gemeente ge vraagd heeft, mooi maar len opzichte van 1970 vond hij de verhoging (met 25 pet) te drastisch. Met dit bedrag zou een kapitaalir tering binnen de eigen gemeente van circa 150.000 te dekken zijn, iets waaraan naar mijn mening wel hoefte bestaat. Ik vind deze verhoging te drastisch te meer daar genoemde stichting veel van zijn activiteiten m het westen van het Veerse Meer ont plooit.' aldus de heer Van der M Burgemeester P. J. Evers vond het niet juist zich van financiële mede werking aan de stichting te ontrek ken. .Er staan hier gezamenlijke belan gen op het spel en die dienen gezamen lijk te worden uitgevoerd.' aldus de burgemeester. De heer J Breure (sgp) meende dat door de gemeente teveel aandacht wordt besteed aan de recreatie .Voor de recreatie wordt alles in het werk gesteld om naar buiten maar een goed figuur te slaan en geld noch moeite worden gespaard om dat als nummer één -van de voorzieningen aan te merken Wij dachten dat het voorzieningspeil voor onze inwoners wel de hoogste prioriteit had. Als we| bedenken wat het kampeerterrein al heeft gekost en nog zal gaan kosten, is het begrijpelijk dat we daar vier kant tegenover staan.' Aan het begin van de vergadering werden enkele ogenblikken stilte in acht genomen ter nagedachtenis van het onlangs overleden raadslid, mevrouw Y Jan- sen-Sytema. In haar plaats zal worden beëdigd de heer P. M. van der Weele. RAAD HAD MOEITE MET RECHTVAARDIGHEID' ZESTIG ZAKKEN GRATIS MAAR VERHOGING VAN VASTRECHT KAPELLE In de gemeente Kapelle wordt met ingang van 1 januari het huisvuil opgehaald in plasticzakken. De reinigingsrechten zullen worden opgetrokken tot ƒ30 per gebruiker.: waarbij elk gezin per jaar 60 zakken gratis krijgt. Meerdere zakken kunnen worden gekocht voor 25 eent per stuk. Aan dit gemeenteraadsbe sluit ging dinsdagavond een langduri ge discussie vooraf, waarbij vooral werd stilgestaan bij de onrechtvaar digheidsfactor. Raadslid C. W. Bras (prot. chr.) vroeg zich af, of de nood zaak wel aanwezig is om tot invoe ring van plasticzakken over te gaan. ,De argumenten die in de toelichting worden aangevoerd, lijken me niet doorslaggevend', zo betoogde hij. Nadat de kostenbesparing werd toege licht zei de heer Bras: .Het meest j aansprekend lijkt me te zijn geweest het feit. dat, waar nu al meerdere j omliggende gemeenten zijn overge gaan tot invoering van plasticzakken.! wij in onze gemeente niet achter kon-, den blijven en eveneens mee moeten! gaan doen met de zakkenmode. Dat dit bij andere gemeenten gunstig werkt, zal door mij niet worden be streden, maar wel meen ik te mogen stellen, dat de invoering in vrijwel iedere gemeente tot heden nog een kostenverzwaring heeft meegebracht voor de gebruikers, ondanks de be richten van de zogeheten besparing' De heer Bras meende ook te moeten stellen, dat een billijke en rechtvaardi ge verdeling van lasten, die is gekop peld aan het gebruik, dat men van de reinigingsdienst maakt, ontbreekt. Vol gens hem zal de meergebruiker zelfs minder behoeven te betalen dan onder de huidige regeling. .Het gevolg van dit voorstel', het gratis beschikbaar stellen van 50 zakken en de aanvullen de zakken beschikbaar te stellen tegen de prijs van 16 cent per stuk,' is, dat ook bejaarden en alleenstaanden, dus in het algemeen mingebruikers, ver houdingsgewijs een wel hoge verzwa ring van lasten krijgen, omgerekend naar het gebruik. Naar mijn mening is dit onjuist'. De heer Bras pleitte dan ook voor een systeem, waarin het jecht' wordt begrepen in de aanschaf fingsprijs van de zak met daarnaast een heffing op het ophalen van grof vuil eveneens berekend per aangebo den hoeveelheid waarvan de kosten door middel van aankoop van labels zou moeten worden betaald. modeverschijnsel Burgemeester H. G. van Suijlekom vroeg ,de regeling niet als een mode verschijnsel te willen zien maar als een beter systeem met een machtige besparing van arbeid. Als men een zak vuil op 40 cent gaat stellen', aldus de burgemeester, .heeft deze handels waarde. Men zal dan ook vlugger geneigd zijn zelf vuil op te gaan slaan. En deze kant moeten we beslist niet op'. Evenals de heer C. de Kraker (sgp) gaf hij toe. dat er een verschil blijft zitten, maar dat was ook het geval met het oude systeem van em mers. De heer De Kraker: .Het is nodig, dat alle vuil wordt opgehaald. In het betalen van het vastrecht zit ook een stimulans hiervoor met de redenering: .we betalen er toch voor'. Wethouder C. M. Dagevos (prot chr) zei: .Helemaal rechtvaardig is de rege ling niet te maken. Dat is ook met andere belastingen het geval', waarop de heer Bras repliceerde: ,Ik wil dege nen die er het meeste gebruik van maken ook het meeste laten betalen'. Dat men .nog al laat met het voorstel is gekomen', gaf wethouder Dagevos toe. Volgens hem is er al in een vroeg stadium gepraat met de omliggende gemeenten om tot een gemeenschap pelijke regeling te komen. Dit bleek geen haalbare zaak. Raadlid J. J. Ganseman (eigen lijst) zei .persoonlijk in Amerika' vernomen te hebben, dat het systeem met zak ken zeer goed werkt. Raadslid A. N. Lamper (pvda) stelde tenslotte voor het aantal gratis zakken van 50 stuks te willen verhogen tot 75 stuks per jaar en het vastrecht voor diegenen, die thans twee emmers hebben, hoger te stellen. Een compromis werd ten slotte gevonden in 60 gratis zakken en het aantal dat men meer nodig heeft te gaan verkopen voor 25 cent per st.uk. Overigens wees de burgemeester er nog op, dat 1971 als een proefjaar moet worden beschouwd en dat wijzi gingen altijd aangebracht kunnen wor den. Het verzoek om de onrechtvaar digheidsfactor nog eens aan een nader onderzoek te onderwerpen, kreeg alge meen bijval. Woningbouw De raad kreeg nog eens te horen, dat de gemeente bijzonder in trek is voor woningbouw. Volgens burgemeester Van Suijlekom zijn er van de zijde van de institutionele beleggers voor volgend jaar ai aanbiedingen verkre gen tot het bouwen van 250 woningen. De burgemeester deed deze medede ling toen aan de orde werd gesteld de, grondaankoop ter ontsluiting van het gebied Kapelle-Oost. Deze gronden zijn nodig nu de instelling voor maat schappelijke zorg in dat gebied 102: bejaardenwoningen wil gaan bouwen,: waarvoor de plannen in een vergevor derd stadium zijn. Daarvoor is het noodzakelijk, dat de Bruëlisstraat moet worden doorgetrokken. Akkoord ging de raad ook met het voorstel om van de erven S. Rottier te Biezelinge gronden aan te kopen in het bestemmingsplan Biezelinge I. Er is nu geen bouwgrond meer voorhan den in deze kem. Door deze grondaan koop is het mogelijk geworden een straat aan te leggen die parallel loopt met de Lingestraat Het krediet in rekening-courant werd voor 1971 be paald op 9 ton. Er zal ook een geldlening met de NV Bank voor Ne derlandse gemeenten worden aange gaan van 475.000, terwijl b en w voorts werden gemachtigd om. zo dit nodig is, kasgeldleningen aan te g tot 800.000. Vastgesteld werd een gemeenschappelijke regeling school- tandverzorging, evenwel met de bepa ling, dat men de gemeentelijke verte genwoordiging door de raad wil laten benoemen. Voor de aanschaf van een step- en fietsenrek voor de algemene kleuterschool op protestantse gronds lag te Schore werd een krediet van (300 beschikbaar gesteld Het door de voormalige gemeente Wemeldinge vastgestelde bestemmingsplan Storme- zandepolder werd ingetrokken omdat dit niet is te realiseren. Volgens de voorzitter zal door de planologische: dienst een .praatschets' worden ge maakt voor de recreatiemogelijkheden aan de zuidelijke oever van het Veer se Meer. Wanneer dit plan wordt goedgekeurd, zal het niet meer kun- NCVB kwam bijeen De NCVB, afdeling Geersdijk. kwam dezer dagen in vergadering bijeen on der leiding van haar presidente, me vrouw Dees-Klap. Spreker op deze avond was ds Metselaar uit Goes. Ds Metselaar vertelde de dames over zijn reis naar Israël en vertoonde hierbij ter illustratie een aantal dia's. Be sloten werd om in december een kerst avond te houden in samenwerking met de gereformeerde vrouwenvereni ging. kaveling. Ingetrokken werd ook het destijds genomen raadsbesluit om voor bet vervoer van schoolkinderen naar het zweminstructiebad te Wemeldinge een vervoermiddel aan te schaffen. Voor de Weststraat te Kapelle zal een par keerverbod voor beide zijden worden ingevoerd. Tot nog toe was er een wisselend parkeerverbod. De gemeenschappelijke regeling vuil nisauto met de voormalige gemeenten Kattendijke. Kloetinge en 's-Graven- polder werd opgeheven evenals de ge meenschappelijke reinigingsdienst met Reimerswaal, waarbij de voormalige gemeenten Krabbendijke, Kruiningen. Rilland-Bath, Waarde en Yerseke va ren betrokken. De vuilnisauto ten be hoeve van deze reinigingsdienst zal worden overgenomen op basis van een uitkering naar het inwonertal per januari 1969. Akkoord ging de raad ook met het voorstel een aanvullend subsidie in de stichtingskosten van het gemeenschapshuis beschikbaar te stellen. Een krediet van 54.320 werd beschikbaar gesteld voor de aanleg van trottoirs, een gedeelte straat en herbe- stratingswerken, welke werken zullen worden gegund aan Boone en Besui- jen nv i.o. te Goes. Spoorwegen Op de vraag van raadslid J. M. Zuid- weg (prot chr) welke stappen de ge meente gaat ondernemen nu de Ne derlandse Spoorwegen van plan zün om tot opheffing van het vrachtver voer over te gaan in Kapelle deelde burgemeester Van Suijlekom mee, dat er steun zal worden gegeven de po ging van het koninklijk kueekbedrijf en zaadhandel D. J. van der Have N* om deze zaak ongedaan te maken- Ook de burgemeester zei zich met be' spel dat gespeeld is, niet te kunnen verenigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 28