Tekort van acht ton op begroting 1971 Borsele Vijf amendementen op ontwerp-regeling havenschap Vlissingen U' Borsele wil als tegenwicht voor industrialisatie goed en aantrekkelijk leefklimaat Contract voor levering van aardgas aan België getekend Middelburg hele dag in kwalijke reuk -r* Borsele wil ,10 dagen-termijn' hinderwetbezwaren laten verlengen ALMANAK Lasten van herindeling drukken zwaar ,Niet mengen in Belgische zaak' Ongerustheid over Progil is niet gerechtvaardigd Tijdens toeristisch bezoek aan Zeeland Via tekstwijziging meer invloed burgerij mogelijk 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 25 NOVEMBER 1970 ,DOOR HOGERE ORGANEN VOORBESTEMD VOOR NIET ONBELANGRIJKE FUNCTIE' (ADVERTENTIE) HEINKENSZAND EN 'S-GRAYENPOLDER NAAR 8.000 INWONERS BORSELE ,Wij zien het als onze taak de ons toebedachte functie te accepteren en ons daarvoor in te zetten, mits ons niet uitsluitend de kwade kan sen van industrialisatie worden gepresenteerd, maar er een te genwicht wordt gesteld in de vorm van een goed en aantrek kelijk leefklimaat en een extra goed verzorgingsniveau in het niet te industrialiseren deel van de gemeente'. Dit zeggen h en w van Borsele In de begeleidingsbrief bi.1 de begroting 1971. Het college wijst er op. dat de gemeente Borsele \anwege de typi sche geografische ligging aan diep vaarwater en omgord door het klop pende hart van de EEG door hogere organen is voorbestemd om een niet onbelangrijke functie uit te oefenen in liet complex van de natio nale economische ontwikkeling. Het college wil. zo blijkt uit de begro- tingsbrief, aanhaken aan het streek plan Midden-Zeeland, waarin de ker nen Heinkenszand en 's-Gravenpolder een ontwikkeling is toebedacht. De gedachten van het college gaan niet naar uit, dat deze beide kernen gestimuleerd zouden moeten worden tot stedelijke afmetingen. Het zou graag de gedachten willen bepalen op aantrekkelijke dorpen met. een inwo nertal van rond de 8.000 voor de naaste toekomst. Deze dorpen zullen dan moeten worden voorzien van alle accommodatie, die men daar redelij kerwijs kan en mag verwach ten. Ten aanzien van enkele kernen in de onmiddellijke omgeving van de indus trie, zal het volgens b en w van Borsele nodig zijn te streven naar .afronding' van wat er is. evenwel met dien verstande, dat de leefbaarheid in deze dorpen en zoals deze nu grootte zijn in stand wordt gehou den. Scala van zorgen Rond de dorpen, die niet door de industrie worden bedreigd, ontvouwt zich een scala van zorgen en bemoeie nissen. die het gemeentebestuur bezig zullen houden B en w noemen: de stichting van sportzalen en zwembaden op zodanig zorgvuldig ge kozen plaatsen, dat zij voor vele in woners goed bereikbaar zullen zijn. het creëren van ruimte voor ver- zorgingsbedrijven. welke in het kiel zog der industrie zullen ont staan. een goede bereikbaarheid der ker nen. Anders gezegd, aldus b en w, communicatie over goede wegen met de industrie en onderling, waarbij voorop staat de nieuwe oost-west-ver- BORSELE De gemeente Bor sele gaat er bij het rijk op aan dringen de termijn van tien da gen, die de burger heeft om be zwaren in te dienen tegen het verlenen van een hinderwets vergunning aan bedrijven, te verlengen. De motie, opgesteld door burgemees ter en wethouders en gericht aan de minister van sociale zaken en volksge zondheid, is een gevolg van de maan dagavond door de gemeente georgani- scc Je voorlichtingsbijeenkomst over de iiinder opleverende gevolgen van de industrialisatie. Op deze bijeenkomst is gebleken, dat er \-el onbehagen bestaat over de te korte termijn van tien dagen, die de burger heeft om bezwaren in te die nen. Vóór men die bezwaren juist kan fc. uleren, heeft, de burger in ver band met de diepgaande technische problemen, waarmee hij wordt gecon fronteerd, meer tijd nodig om zich 'eskundig te laten voorlichten. De motie werd ingediend door burge meester G. H. E. M. van Waes. .Wij waarderen dit stuk zeer', aldus raads- li H. Eversdijk (chu). .Wij zijn erg gelukkig met de uitspraken van de voorzitter', sprak VVD-raadslid A. de Ja0er. Het stuk werd zonder discussie met algemene stemmen aanvaard. (ADVERTENTIE Reusachtige sortering RELATIE- EN SINT- NiCOLAASGESCHENKEN Slijterij - Wijnhandel HILDERNISSE-VERDONK Middelburg Plein 1940 Pottenmarkt Tel. 2769 Tel. 2364 .eeuwse Bollen Voor zover u het nog niet gedaan hebt: het wordt nu toch echt wel de hoogste tijd om de bol len in de grond te stoppen. Een Vlissingse huismoeder was het bijna vergeten. Bi) het opruimen van de schuur ontdekte zij het doosje met tulpebollen En ze maakte er gisteren ijlings tijd voor vrij om nog wat laatbloei ers in de grond te stoppen. Toen zij op haar hurken bezig was om gaatjes in de grond te boren werd zij in haar voorbereidend werk gestoord door haar zoon tan zes, die vriendelijk infor meerde: Zoekt u wat mam'. binding, gevolgd door daarop uitlopen de zijverbindingen. het zorg dragen voor de natuur en het bewaren van het landelijk karak ter in dat deel der gemeente, dat door een groene gordel van de industrie zal zijn gescheiden. Al deze zorgen, aldus b en w zullen nimmer tot hun recht kunnen komen j als niet voortdurend en onafgebroken zorg zal worden gedragen voor het tegengaan van luchtverontreiniging. Een zorgencomplex. zo stelt het colle ge, van een omvang als weinig ande re. B en w delen voorts in hun begelei dingsbrief mee, dat inmiddels in sa menwerking met provinciale instan ties de voorbereidende arbeid is aan gevat voor het opstellen \an een structuurschets, gericht op de toekom stige ontwikkelingen. Zwitsers fabrikaat! \<JaS blijvend geschenk GROOTSTE ZORG: TOEWERKEN NAAR NIVEAU VAN 16.000 INWONERS BORSELE Niet minder dan 800.000 groot is het tekort op de gisteravond tijdens de raads vergadering aangeboden begro ting van de gemeente Borsele voor het dienstjaar 1971. In de begeleidingsbrief bij deze begro ting zeggen b en w, dat indien zij het geheel van hun beschouwingen in één stelling zouden moeten samenvatten zij het aldus zouden willen stellen: de primaire zorg van het gemeentebe stuur dient te zijn de gemeente Borse>- le op hetzelfde niveau te brengen als wij in elk andere goed verzorgde ge meente van omstreeks 16.000 inwo ners kunnen terugvinden, aldus b en w. In een aantal punten wijst het college van b en w van Borsele de oorzaken aan van dit grote tekort. 1. de typische structuur van de ge meente: voor de herindeling bestond de gemeente uit. 12' i gemeente met 15 kerkdorpen. Deze structuur, aldus b en w, werkt aanmerkelijk meer kos- tenverzwarend dan wanneer hetzelfde inwonertal in één kem woonachtig zou zijn. B en w nomen: 15 bestem mingsplannen. 9 brandweren, veel, maar kleine scholen enz. 2. de gemeentelijke herindeling heeft nadelig gewerkt voor wat betreft de financiële verhouding met het rijk. De extra uitkering voor kleine gemeente is komen te vervallen, waardoor de nieuwe gemeente Borsele een bedrag van 260.000 moet ontberen. 3. De voormalige gemeenten hebben in de loop van 1969 een aantal beslui ten genomen tot uitvoering van kapi- taalswerken. Weliswaar heeft dit de taak van de nieuwe gemeente op on derdelen verlicht, maar .met nuchtere zakelijkheid' constateert het college van b en w, dat niet overal voldoende dekkingsmiddelen daartoe aanwezig 4. Alle twaalf voormalige gemeenten beschikten over een gemeentehuis. Geen van deze gemeentehuizen was echter, ook niet in combinatie -ge- schikt om het bestuurs- en admini stratieve apparaat van de nieuwe ge meente te huisvesten. De kapitaalslas- ten van een in allerijl gesticht aan vaardbaar onderkomen (in Heinkens zand) tot een hoogte van omstreeks 200.000,- drukken in volle zwaarte op het budget van de nieuwe gemeente. 5. Het gezamenlijke administratieve bestand van de twaalf voormalige ge meenten bedroeg 38 ambtenaren, in clusief de secretarissen. De organieke sterke van de huidige secretarie ligt eveneens op deze hoogte. Het werke lijke personeelsbestand ligt evenwel zeven ambtenaren hoger. Bewust is voor deze extra sterkte gekozen, om zo snel mogelijk, de massale arbeid, die de herindeling heeft meegebracht te kunnen verwerken. Het. is de be doeling om door natuurlijke afvloei ing op de juiste organieke sterkte terug te vallen. Indien wij ons niet vergissen, aldus b en w. zal deze extra sterkte gedurende twee tot drie jaar nodig zijn. 6. Financieel gezien heeft de herinde- lingswet enige niet te verwaarlozen consequenties meegebracht, met name in de sector van het basisonderwijs. Dit komt aan de hand van het totaal aantal leerlingen tot uitdrukking in een lastenverzwaring van rond 60.000. Kruisinga over Progilvestiging (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) .Wij zijn tegen grensoverschrijdende vervuiling', 70 verklaarde gisteren staatssecretaris Kruisinga (volksgezondheid) naar aanleiding van de vestigingsplannen van Progil bij Antwerpen. Hij begon echter met mee te delen dat hij pri mair vond dat men zich niet mag mengen in zaken die België alleen aangaan. In de loop van de volgende maand zal de staatssecretaris opnieuw met zijn Belgische collega besprekingen voe ren, maar dan over de totaliteit van het probleem van de grensoverschrij dende vervuiling. Het eerste-kamerlid ir H. J. Louwes (wd), die via de tv van de Belgische regering had vernomen dat de kans op verontreiniging door Progil zeer klein is, verklaarde: .Als alles wat die Belgische minister heeft gezegd, waar is, dan heeft Amsterdam en ons land zich wel erg in de luren laten leg- Minister Nameche in Brussel: BRUSSEL (ANP) De Belgische mi nister van vol: -gezondheid Nameche. heeft dinsdag In de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers ver klaard dat een ongerustheid over de vestiging van het zwavelkoolstofbe- drijf Progil in Kallo bij Antwerpen niet gerechtvaardigd Is. .Over deze kwestie bestaat geen verschil met Ne derland'. aldus de bewindsman. De in Kallo te vestigen industrie brengt geen gevaren voor ontploffing en brand met .h mee. Was dat wel het geval geweest dan zou ik negatief gereageerd hebben op de aanvraag van Progil daar een bedrijf te vesti gen', aldus de bewindsman. Minister Nameche heeft er ook nog eens de nadruk op ge', gd, dat gedeputeerde staten var de provincie plus burge meester en schepenen van de gemeente K Ho het laatste woord hebben inza ke de vestiging van industrieën op de linker Schelde oever. Progil zal de luchtvervuiling in het betrokken ge bied zeker doen toenemen, maar daar tegen zullen maatregelen getroffen worden. De bewindsman zei het t.e betreuren dat er geen programmalle tot stand gekomen is inzake de indus triële ontwikkeling aan de beide zijden van de Belgisch-Nederlandse grens. In 1972 streekplan voor Hoeksche Waard (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Gedeputeerde staten van Zuid-Holland verwachten, dat In 1972 een streekplan voor de Hoeksche Waard kan worden vastgesteld, waar in de toekomstige bestemming van dit gebied wordt geregeld. Minister Beer- nink (binnenlandse zaken) heeft dit geantwoord op vragen van het socia listische tweede-kamerlid C. La- ban. Vooruitlopend op het gereedkomen van een streekplan zal reeds volgend jaar een begin worden gemaakt met de procedure voor een gemeentelijke herindeling in de Hoeksche Waard. In mei van dit jaar deelde het Zuidhol landse college van gs nog mee. dat het voor de oordeelsvorming over de meest wenselijke gemeentelijke inde ling nodig zal zijn zekerheid te schep pen over de toekomstige, functies van het gebied. Naar minister Beernink meedeelt, zal bij de herindeling van de Hoeksche Waard rekening worden gehouden met het rapport van profes sor dr Brasz over de bestuurlijke organisatie van de desbetreffende streek. EXAMENS In Den Haag slaagde voor het exa men machinist-motordrijver kleinhan delsvaart de heer H. W. Remmers te Noordwelle. De heer D. van de Bosch slaagde voor het eerste examen stuur man-zeevisvaart. Beiden zijn leerlin gen van de Zeeuwse visserij school in Vlissingen. IN MIDDELBURG MIDDELBURG In Middel burg is dinsdag een vernieuwd contract getekend over de leve ring van Nederlands aardgas aan België. Het oude contract tussen de met de export van Nederlands aardgas belaste NV NAM Gas Export en de SA Dis- trigaz, die in België het mono polie heeft voor het transport en de verkoop van Nederlands aardgas, dateerde van 1965, toen de eerste leveranties aan België begonnen. Het moest op enkele punten worden herzien. Sinds 1965 is de export van Nederlands aardgas naar Belgié aanzienlijk geste gen. Dit jaar heeft men al een totaal cijfer bereikt van viereneenhalf mil- STANK UIT RIOOL? MIDDELBURG Over delen van de Middelburgse binnenstad, maar ook over onder meer de Blauwedijk, Poelendaelesingel en PoelendaclcweK hing dinsdag, vooral in de ochtenduren een pe netrante reuk. Waarnemers om schreven de stank als afkomstig van een riool, van mest of zon der meer van faecaliën. Even gevarieerd als de aard van de reuk waren de gissingen naar de oorsprong ervan: een open gebarsten riool, stank uit de ves ten wegens te lage waterstand, de lucht van rottend loof bij het bietenlossen. landbouwers die be zig waren met het .gieren' van hun land of. en die gissing kon natuurlijk moeilijk uitblijven, luchtverontreiniging van de indus trieën. Gisteravond kwam slechts vast te staan, dat als gevolg van werkzaamheden aan het nieuwe gedeelte van de Poelendaelesin gel, naar de tweede kanaalbhig toe. daar de gehele dag een hoofdriool had opengelegen. Een deskundige van gemeentewerken zei het echter niet waarschijnlijk te achten, dat de in de stad geroken .gassen' hieruit afkom stig waren. Bij het waterschap Walcheren be streed men de mogelijkheid, dat de reuk uit de watergangen enz. afkomstig zou zijn. Daarvoor was, zo zei men. de waterstand nog te hoog. De bieten die op de Loskade van de landbouwwagens werden ge lost waren zonder loof. Ook hier kon de stankveroorzaker dus niet worden gezocht. Bij Hoechst wees men elke mogelijkheid, dat deze lucht hier zou zijn geprodu ceerd met beslistheid van de hand. Trouwens opvallend was, dat bij de heersende zuidoostelij ke wind men aan de Kleverskerk- seweg, aan de Thibautstraat in de Magistraatwijk en evenmin in Nieuwland, gebieden aan de over zijde van het kanaal en gelegen tussen stad en industrie in, niets rook. Bij de chemische industrie van Hercules, op het grootindustrie terrein, was men al even gedeci deerd: ,Als wij de reuk hadden geproduceerd, hadden we hem toch zelf moeten ruiken? Boven dien. als Hercules riekt is dat rjiet eens een onaangenaam lucht je.' Het bleef dus bij gissen. Ook voor de politie, die verschillende klachten ontving maar het ant woord op de vraag naar de oor zaak van de later op de dag zwakker wordende geur schuldig moest blijven. PPR EN D '66 ZOEKEN STEUN BIJ STATENFRACTIES jard kubieke meter, welke hoeveel hs jard kubieke meter, welke hoeveel)* olie. De verwachting is ,dat omstreè 1975 een jaarcijfer van acht a nes» miljard kubieke meter aardgas bere^ zal worden. In Distrigaz participeit de Belgische staat met een derden de aandelen, Shell-Esso, eveneens n een derde en het laatste derde van b aandelenpakket is in handen van par. culiere Belgische beleggers. De ondertekening van de vernieimi overeenkomst, in hotel .De Abdij' 1 Middelburg, geschiedde voor NAM Gi Export door directeur G. C. van Wall en namens Distrigaz tekende heer M. Dupont administrateur del» Gebruikelijk is, dat de ondertekent! van de contracten van NAM Expc geschiedt in het land, waar het aardp naar wordt uitgevoerd. Ditmaal ht men van dit patroon eens willen ata ken en aan de vernieuwing van het ets tract een toeristische trip naar Zeelss verbonden, waarbij onder meer bew ken werden gebracht aan Zierikza Veere en Middelburg. In Middelhui bezichtigde het gezelschap het stadhua waar in de burgerzaal mevrouw Eó Jager-de Pagter uit Domburg haarb kende klederdrachtenshow (foto) prt senteerde, met Walcherse klederdraó ten van 1850 tot heden. Daarna volgde voor de dames uit gezelschap nog een rondleiding d« het stadhuis, waarbij de heer H. Moe cultureel ambtenaar bij de gemeer: Middelburg, de explicatie verzorgde. (Foto PZC (ADVERTENTIE) IJiv wintersport vakantie begint bij f KOOI ROOVERS VLISSINGEN Walit/aat 82 MIDDELBURG De staten fracties van de PPR en D '66 zul len bij de behandeling van het ontwerp gemeenschappelijke re geling havenschap-Vlissingen in de eerstvolgende statenvergade ring met vijf amendementen op de proppen komen. Zij zoeken via een brief voor deze amende menten steun bij de andere sta tenfracties. Volgens de toelichting op het voorstel van gedeputeerde staten gaat het hier om een formele beslissing die in de plaats komt voor de principe-uitspraak van 1967. Naar in de brief van de PPR en D '66 aan de statenleden wordt mee gedeeld is de afgelopen drie jaar door de staten herhaaldelijk betoogd dat zij meer bij de industriële ontwikke ling en het vestigingsbeleid betrokken willen worden. .Er is na 1967 in onze provincie op dit terrein veel gebeurd en we zijn heel wat ervaringen rijker geworden. De inzichten van toen, die aan deze regeling ten grondslag liggen zullen', zo menen de woordvoerders van D '66 en de PPR, in 1970 onge twijfeld gewijzigd zijn!. In een toelichting op de voorgestelde amendementen wordt daarom gesteld dat aan bepaalde punten uit het ont werp niet zonder meer kan worden voorbijgegaan. Zo wordt erop gewe zen, dat via de grondverkoop de ver tegenwoordigende lichamen invloed kunnen uitoefenen op het al dan niet aantrekken van nieuwe industrieën en op het tempo waarin dc industriële ontwikkeling plaatsvindt. Het afwijzen van Progil door de gemeenteraad van Amsterdam is zo wordt gezegd daarvan een duidelijk voorbeeld. ,De verontrustte bevolking deed een be roep op de gekozen vertegenwoordi gers in casu de gemeenteraad, die daarop zijn goedkeuring onthield aan de grondverkoop'. Gemeenschappelijke regelingen heb ben, zo wordt in de brief aan de statenfracties gesteld, behalve de vele goede kanten het algemeen erkende bezwaar dat ze zich goeddeels ont trekken aan de democratische contro le van gemeenteraden en provinciale staten. .Bovendien beperken dergelijke regelingen de bevoegdheden van colleges. De ontwerp gemeenschappe lijke regeling beperkt dc mogelijkheid van de burgerij om via de gekozen vertegenwoordigers invloed uit te oe fenen op het vestigingsbeleid van het havenschap'. Naar de opstellers van de brief menen, kunnen enkele een voudige veranderingen van dit ont werp die invloed vergroten. Daar industrialisatie van meer dan plaatselijke betekenis en ook lucht- en waterverontreiniging niet stopt bij de gemeentegrenzen, zien de briefschrij vers van D '66 en de PPR in deze een taak voor de provinciale staten, mits het ontwerp daartoe de gelegenheid biedt. In dit verband wordt gedacht aan een bepaling die vaststelt dat de uitgifte van grond de goedkeuring van provinciale staten behoeft. Een derge lijke bepaling zal tevens tot gevolg Over de samenstelling van de raad van bestuur van het havenschap wordt opgemerkt, dat het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid waaronder de zorg voor de milieu hygiëne resorteert daarin vertegen woordigd moeten zijn. .Bij de vesti ging van Pechiney was duidelijk spra ke van kortsluiting tussen dit ministe rie en het ministerie van economische zaken, waarvan de toenmalige minis ter deze nieuwe industrie .als een heel schoon bedrijf* aankondigde. Later bleek dat de vertegenwoordigers van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid minder gelukkig wa ren met deze vestiging en werd toege geven dat de verkeerde volgorde was toegepast Men had het bedrijf eerst toestemming tot vestiging verleend en daarna ging men na wat de consequen ties waren met betrekking tot de te verwachten luchtverontreiniging. Wan neer het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid m de raad bestuur vertegenwoordigd is. kan de milieuhygiëne van meet af aan de aandacht krijgen, die ze verdient', al dus de brief. Wat het tweetal vertegenwoordigers van de provincie in de raad van bestuur betreft, zijn de fracties van PPR en D'66 van mening dat een daarvan door provinciale staten en ander door edeputcerde staten uit hun midden moet worden benoemd in plaats van dat twee vertegenwoordi gers door gedeputeerde staten worden ander door gedeputeerde staten uit hun midden' wordt voorkomen dat de raad van bestuur uit louter ambtelij ke deskundigen, die geen politieke ver. antwoordelijkheid dragen kan worden samengesteld. Dat de huidige praktijk, wat de pro vinciale en gemeentelijke vertegen woordigers betreft, anders is. behoeft, volgens de briefschrijvers, geen reden te zijn om deze formulering te hand haven. Consequenties ,Wij begrijpen' zo wordt opgemerkt, .dat wijziging van deze gemeenschap pelijke regeling in dit stadium verre gaande consequenties heeft. Ander zijds heeft minister Bakker bij de behandeling in de tweede kamer toe gezegd, mocht uit Zeeland de wens op komen om de tekst van de gemeen schappelijke regeling te wijzigen, zo dat meer invloed van de burgerij mogelijk wordt, de minister daarente gen niet op voorhand bezwaar zou maken. Wij nemen daarom de vrijheid een vijftal amendementen aan u en alle andere statenfracties voor te leg gen met het verzoek te overwegen of deze amendementen door u gesteund kunnen worden', aldus de woordvoer ders van D 66 en PPR. Gezien de verlangens die door de provinciale staten ten aanzien van het vestigings beleid zijn uitgesproken menen de briefschrijvers dat de vijf amende menten in die geest zijn opge steld. Jacks vanaf 57,50 Pantalons vanaf 29,95 Ook verhuur van schoenen en ski's. ZONNIGE PERIODEN Droog en vrij zacht weer met zonar perioden. Overwegend matige zuH" ijke wind. Vooruitzichten voor donderdag vrijdag: Overwegend droog met lagere t«W raturen. In de nacht op vele plaats" lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers g® deld over Nederland: Voor donderdag: aantal uren H>s,_ tot 6; min. temp.: nul tot vier gn-: onder normaal; max. temp.: van veer normaal tot drie graden onx normaal: kans op een droge pewj van minstens 12 uur: 95 procent: op een geheel droog etmaal: 90 W cent. Voor vrijdag: aantal uren zon: nui - vijf: min. temp.: van ongeveer a» maal tot vier graden onder noro»- max. temp.: van ongeveer norms») vier graden onder normaal: ksns 5 een droge periode van minsten*^ uur: 90 procent; kans op een S&* droog etmaal: 70 prooent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2