KLAROENETTES VAN NIEUW NAMEN, TOEKOMST- MUZIEK VOOR M SCHELDEZONEN' extw CONCIËRGE DE RIDDER, EEN ACTIEVE FAN VAN RIJMELAAR ALFREDO STANDARD LUIK VERSLAAT CLUB BRUGGE MET 4-0 Duivententoon- stellingen W0€N5DAG 25 NOVEMBER 1970 ZEEUWSCH-VLAANDEREN KIEUW NAMEN De muziekmaatschappij ,De Scheldezonen', het populaire fanfarekorps van Nieuw Namen, heeft een charmant en zeer apart .visite kaartje' in de maak. Sinds zaterdagmiddag wordt er in het Parochiehuis met potlood, gummetje, muziekpapier en enthousiasme aan gewerkt. Veertien meisjes, variërend in leeftijd van tien tot zeventien jaar, zullen daar wekelijks nn twee tot drie van instructeur R. Verstiggel (hij is saxofonist in de fanfare) Kii opleiding tot .klarocnette' ontvangen. Het begin was zaterdag wat droog', omdat de klaroenen nog in bestelling waren. Als ze er zijn, dan is ls hetnog hns wachten geblazen voordat dit keurpeleton, als paradepaardjes van ,De Scheldezonen', officieel een voet buiten de deur mag zetten om netjes opge poetst en uitgedost met klaroengeschal door Nieuw Namens straten te lopen. Voorlopig moeten adspirant-klaroenblaasters stevig repeteren, want geen van de meisjes heeft het bespelen van dit ventielloze koperen blaasinstrument, «armee de do-mi-sol-do klanken kunnen worden geproduceerd, in de vingers. MARINA DE LOOS (10) jongste telg der klaroenblaassters Voorzitter P. de Deckere vertelt, wanneer de .klaroenettcs' op hun vroegst aan het publiek worden ge presenteerd. .Voor carnaval redden we het niet meer, Dat is te kort dag. Ons streven is in het voorjaar voor het eerst met de meisjes naar buiten te gaan. In september, met de kermisweek, hopen we zover te zijn, dat de zaak helemaal compleet is. Ik bedoel, dan verwachten we dat de opleiding min of meer afge rond is en dat we bovendien heel wat meer klaroenettcs bij elkaar hebben'. De meisjes die zich al hebben aangemeld, zijn door J)e Scheldezonen' geworven via een huis- aan-huis rondschrijven, waarin de sneeuwbaleffect animo tot deelname werd opgewekt. Druppelsgewijs kwamen de mon delinge aanmeldingen binnen: een, vier. acht. tien en nu zijn het er veertien. Het bestuur verwacht, dat op korte termijn meer meisjes zich zullen opgeven. Waarom? De heer De Deckere: .Op Nieuw-Namen zijn geen verenigingen voor jonge meis jes. Dat is één reden.' De heer J. van Ontbergen, die al zo'n zeven jaar het secretariaat van de fanfare beheert, noemt tussen neus en lippen door een tweede reden: Misschien om het mooie pakje dat ze kunnen krijgenn' In elk geval zal er wel een soort sneeuwbaleffect ontstaan, na melijk dat vriendinnen elkaar er toe bewegen als klaroenblaasters tot fanfare De Scheldezonen' toe te tre den. IDEE Om de .bestuurstafel' verenigd zitten van links naar rechts: Annemarie van Waterschoot, Marina de Galle, Marleen it Poorter. Gina van Walle. Anneke Burm. voorzitter De Deckere (met stropdasen secretaris Van Ombergen. Al lang liep het bestuur met het idee rond, dat er eens een nieuw geluid aan de fanfare moest worden toegevoegd. Op een goeie dag in september legde Ceriel van Roeyen het plan voor een klaroenkorps aan haar bestuur voor. Alle bestuursle den waren van mening dat dit voor stel zo spoedig mogelijk moest wor den uitgewerkt. Aanvankelijk had men zijn zinnen gezet op een drum band, maar secretaris Van Omber gen vertelt: Die wens hebben we maar laten varen, want een drum band is veel te kostbaar voor ons Dat kan een kleine gemeenschap als Nieuw-Namen met opbrengen Ka pot geslagen trommelvellen zijn na melijk voor elke muziekvereniging een zwaarwegende onkostenpost. Om deze financiële reden hebben De Scheldezonen' besloten in de plaats van hun gedachte drumband een kla roenkorps te stichten. Natuurlijk kosten de opleiding en aankleding van dit korps ook handen vol geld, want één klaroen kost ongeveer hon derd gulden. Maar het is volgens voorzitter De Deckere een haalbare zaak en uitga ve, dit klaroenkorps, dat een con stante bezetting van tien meisjes zal moeten tellen. De laatste jaren gaat onze fanfare goed vooruit. We zijn blij dat steeds meer jonge krachten zich bij ons aansluiten. Ze blijken ook allemaal muzikaal goed opgeleid te zijn. En wat ik zeker niet mag uitsluiten is hetgeen wat onze fanfa re in feite zo gezond houdt: Onder onze leden bevindt zich een kern van ouwegetrouwe bezoekers. Zij slaan geen repetitie over. En daar moet je het als muziekvereniging beslist ook van hebben: voortduren de belangstelling en zin.' - JONGSTE TELG Een groot deel van de meisjes zit in de hoogste klas van de lagere school, St-Josef.' De jongste telg van het klaroenkorps, de 10-jarige Mari na de Loos, brepgt die enthousiaste belangstelling over, wanneer ze ver telt wat er op de eerste samen komst is besproken en waarom ze klaroenette' is geworden. .Meneer Verstiggel heeft gezegd dat we note- balken moeten leren lezen en dat we de natuurtoon zullen moeten gebrui ken. Ook heeft ie aan ons gevraagd of we er veel voor over hebben, Nou, ik wel. Op Kieldrecht. heb ik ook wel's klaroenblazers gezien. Vond ik best mooi, dus zal het hier ook wel leuk zijn.' P. J. de Ridder tussen de schoolse bedrijven door OOSTBURG Ja, hoe komt een mens er bij om een rijmende tekst te maken. Op een gege ven moment zie je of hoor je iets waar je over wilt schrijven en dan zet je snel iets op papier. Zo ontstaan bij mij die rijmpjes, want meer zijn ze niet. Het is een hobby van me. Het is gewoon rijmen en beslist geen dichten'. De 64-jarige heer P. J. de Ridder wil zich ook niet opwerpen als een Alfredo de tweede, die op bestelling voor de vuist weg rijmende regels, wel of niet betrek king hebbend op een actualiteit, aan elkaar breit. Hij kan het wel, de congiërge van de lagere technische school te Oostburg. Er zijn tal van bronnen, die de heer De Ridder tot een rijm inspireren. Voorvallen, die hij heeft meegemaakt, gebeurtenissen tijdens vakanties, berichten via de radio. De heer De Ridder: .Laatst zat ik naar het radionieuws van zes uur te luisteren en* toen werd er iets meegedeeld over een kippenorder. Dat gaf me een idee voor een actueel rijm. Dit rijm, gedateerd donderdag avond 19 november: ,De kippenslachterijen zullen weer best gedijen met het bevroren hoen. Men slacht, sluit ondertussen een order met de Russen van zeventien miljoen'. ,Ik denk, dgt kippenboeren ook op zo'n order loeren. 't Gaat erg beroerd en dus zeggen we: 't Lijkt egoïstisch, fatalistisch en onnationalistisch. geef ons ook maar de Rus'. De heer De Ridder is wel een fan van Alfredo. Hij bewondert hem en ook anderen, die zich met rijmen bezighouden. ,Ik sta altijd verbaasd over het feit dat deze mensen hun gedachten zo snel weten te formuleren. Als je zo snel zinnen op rijm wee*, te bedenken, dan moet je een grote woordenschat in je hersens meedragen. Meestal weten ze de zaak dan ook nog zo te construeren, dat het rijm ook zin en inhoud heeft. Ik wil best bekennen, dat ik Jaloers op die mensen ben'. BLOKKEN De heer De Ridder vertelt ook, dat het rijmen van hem de ene keer heel wat meer van een leien dakje gaat dan de andere keer. .Op bestel ling kan Ik nauwelijks rijmen. Soms lukt het wel, maar zoiets doe ik toch niet zomaar. Af en toe zit Je echt op een feit of onderwerp te zweten. Maar pakt een onderwerp Je dan gaat het ook in een keer. Trouwens, moet Je op zo'n rijmpje zitten blokken dan kan je er beter maar mee stoppen want dan komt er toch niks van terecht'. Het gebeurt vaak, dat de heer De Ridder midden in de nacht zijn bed uitstapt om snel de rijmela rijen op een papiertje te krabbelen Momenteel is congiërge De Ridder nogal druk met zijn Jongens' bezig om het komende sinter klaasfeest wat vaart te geven. Evenals voorgaan de jaren heeft hij het wel en wee van de school in zachtaardige, soms ook wel pinnige rijmtek sten onder woorden gebracht. Het tekstje, waarmee dit gesprek besluit: .Meneer, kom mij niet plagen met moeilijke vragen ik heb niet zoveel verstand ik wil het wel proberen maar liefst de vraag negeren dus wijs ik het van de hand' VOETBAL IN BELGIË TERNEUZEN Zondag is opnieuw gebleken dat er bij Club Brugge vooral in de achterhoede zeer slecht gespeeld wordt in Uitwedstrijden. Tot aan de rust konden de Bruggelingen in de wedstrijd tegen Standard Luik de stand op 0-0 houden maar direct na de hervatting kwam er weer vaart in de Luikse voor linie en het was gebeurd met Club Brugge. helft gemaakt door André de Nul. Beerschot - Antwerp tenslotte werd beslist door een aanvechtbare penal ty. Emmerich voltrok het vonnis feilloos (1-0). Kostedde (2 x). Van Moer en Takac «Wen de 4-0 eindcijfers vast. Het BK er nochtans voor de rust niet ®ar uit dat Brugge met zulke zwa re cijfers zou gaan verliezen. Vooral *«n vandaag weer fantastische Rob «ensenbrink stichtte keer op keer ttvaar in de Luikse defensie, maar wen 2 minuten na de rust Kostedde een strafschop benutte stortte heel fle Brugse verdediging (met uitzon dering van Erwin van den DaeLe) in elkaar. Anderlecht behaalde bij Union sechts een magere overwinning, voor rust gaf Teugels de thuisploeg «'is nog een 1-0 voorsprong, maar de tweede helft kon Anderlecht ooor doelpunten van Van Binst en nordahi de zege veilig stellen. St muden speelde tegen Club Luik een «er slechte wedstrijd. Vrijwel de r™16 wedstrijd speelde zich af op net middenvelden de eindstand was m °-0. Gantoise deed een KBCnte zaak door thuis van Beveren waas te verliezen (0-2). De Gente- nnars speelden een bar slechte wed- am*#en twee doelpunten van Willi- r!ü beslisten de wedstrijd. Ra- speelde haar beste wed- "JM van <je competitie in Charle- ew.' .thuisploeg kreeg dan ook v~n schijn van kans en verloor ooor doelpunten van Dart.e (2 x), v»rr®.en Crombez met 4-1. De goal i Charleroi werd gemaakt door f™tmacher. Waremgem kwam niet *enier dan 1-1 tegen Deist. Van Din- genen scoorde voor rust voor Diets en na de rust trok Waregem massaal ten aanval. De anders zo gevaarlijke Giba had echter zijn dag niet en daar Jacky Stockman geblesseerd was, moets Kinsabil het allemaal alleen doen. Hij maakte weliswaar na 10 minuten gelijk maar verder kwam hij niet. Lierse behaalde een mooie 0-1 overwinning bij Crossing. De enige goal werd in de eerste 1 Anderlecht 11 9 1 1 19 26-10 2 Standard 11 6 4 1 16 27-10 3 F. C. Brugge 11 6 3 2 15 23-13 4 Waremgem 11 3 6 2 12 13- 8 5 Antwerp 11 5 2 4 12 15-13 6 Beerschot 11 4 4 3 12 13-13 7 Racing White 11 4 3 4 11 16- 8 St. Truiden 11 3 5 3 11 14-17 9 Lierse 11 5 0 6 10 15-13 10 Crossing 11 4 2 5 10 11-16 11 Beveren 11 3 4 4 10 7-10 12 Union 11 3 3 5 9 13-18 13 Club Luik 11 3 2 6 8 7-16 14 Diest 11 1 6 4 8 8-16 15 Charleroi 11 2 3 6 7 12-22 16 Gantoise 11 2 2 7 6 11-20 WOENSDAG 25 NOVEMBER 3RESKENS Oranjeplein, 14.30-17 uur: bibliobus. HULST Boekhandel Van Geyt, 9- 12 en 13-18 uur: tentoonstelling ,Pak weg. neem mee'. Raadzaal stadhuis: tentoonstelling .Hedendaagse kunst in West-Bra bant'. SCHOONDIJKE Dorpsplein, 15.30 17.30 uur: bibliobus. TERNEUZEN Monopole, 20 uur: vergadering algemene bond van on derwijzend personeel. WATERLANDKERKJE 11.45-12.15 uur: bibliobus. 1JZENDIJKE Markt. 13.30-15 uur: bibliobus. DONDERDAG 26 NOVEMBER CADZAND-BAD Eglantierlaan, 14- 14.30 uur: bibliobus. CADZAND-DORP Markt, 14.45- 16.15 uur: bibliobus. HULST Boekhandel Van Geyt, 9- 12 en 13-18 uur; tentoonstelling ,Pak weg, neem mee'. Raadzaal stadhuis: tentoonstelling .Hedendaagse kunst in West-Bra bant'. RETRANCHEMENT Markt, 16.30- 17 uur: bibliobus. TERNEUZEN Hotel Rotterdam, 19 uur: bijeenkomst katholieke on derwijzersbond. ZUIDZANDE Dorpsplein. 11.30-13 uur: bibliobus. Duivenmaatschappij ,De Herleving' bestaat 50 jaar De duivenmaatschappij ,De herleving' te Kloosterzande viert zaterdag (28 no vember) haar vijftig-jarig bestaan. Hiertoe wordt een grote feestavond georganiseerd, die niet alleen voor de leden met hun echtgenoten, maar ook voor donateurs toegangkelijk is. Van der Poel won vein NSM: 6-4 TERNEUZEN Het grote treffen in de Terneuzense zaalvoetbalcompetitie tussen Van der Poel en NSM is geëin digd in een geflatteerde 6-4 overwin ning voor Van der Poel. Het krachts verschil in hetveld was van dien aard dat de NSM-ers minstens een gelijkspel verdiend hadden. Te meer daar scheidsrechter Snudo hen tweemaal een strafschop onthield, voor een overtreding, waarvoor hij even daarvoor tegen hen wel een strafschop had gegeven. Door dit alles is de voorsprong van Van der Poel gegroeid tot drie punten. Het wordt hoog tijd dat de andere ploegen iets aan deze achterstand gaan doen. HKC miste door het 3-3 gelijke spel tegen Philips de kans om alleen op de tweede plaats te komen. Hoek Vetera nen behaalden ten koste van Dow I de eerste overwinning. Dow 2 en CHD hielpen elkaar door het 3-3 gelijke spel aan het eerste winst punt: De stand: v. d. Poel NSM HKC Tern. Vet. Philips Dow Hoek Vet. CHD Dow n 4 4 0 0 8 25- 8 4 2 1 1 5 20-18 4 2 1 1 5 21-16 3 1113 9-18 4 112 3 11-14 4 1 0 3 2 16-18 3 1 0 2 2 4-8 3 0 12 1 9-13 3 0 12 1 9-18 Programma voor aanstaande maan dag: NSM-Dow 2: Tern. Vet.; Dow 1-v. d. Poel; CHD-HKC. I SCHIETINGEN In Zeeuwsch-Vlaanderen werden weer een aantal schietingen gehouden. Aan de kalkoenschieting bij C. de Kind te Kapellebrug namen 79 schutters deel. Uitslag: wip I. hogevogel. E. de Laet, Kemze- ke (B); eerste zij vogel: B. de Koeijer, Yerseke; tweede hogevogel: A. de Bruyn, Stekene (B). wip II; hogevogel: J. de Wael, Osse- nisse; eerste zijvogel: Willy Schelf hout, Kapellebrug; tweede zijvogel: A. de Bruyn (Stekene (B); grootste aan tal: J. Piessens, Kemzeke (B) 5 stuks. Aan de schieting bij H. Claassens te Lamswaarde namen 30 schutters deel Uitslag: hogevogel: Th. de Deijn. Lamswaarde; eerste zijvogel: P. Claasens, Lams waarde; tweede zijvogel; C. Bog£ Lamswaarde; Meeste kleine vogels van Esbroeck, (4 stuks) Lamswaarde extra hogevogels: J. Asselman, Zand berg en J. van Dijck. Boschkapelle. De schut tersmij De Rooien Oedt' te Sas van Gent hield een schieting waaraan 18 schutters deelnamen. Uit slag: hogevogel en beide zijvogels niet afge schoten. G. Apers, Sas van Gent 7 kleine vogels en J. van Biezen, Sas van Gent 4 kleine vogels. Aan de schieting bij W. Blommaert te Hulst namen 58 schutters deel. Uit slag: wip I: hoge vogel: G. Blommaert Hulst; eerste zijvogel: A. Nijs, Hulst, tweede zijvogel; J. Baert, Terneuzen. wip II: hogevogel: J. Paling, Heikant; eerste zijvogel: L. Fassaert, Lams waarde; tweede zijvogel: verloot; grootste aantal: R. van Steenbergen: De Klinge (B) 6 stuks Prijskaarting Aan de prijskaarting bij R. de Vilder te Hulst namen 18 kaartliefhebbers deel. Uitslag: 1 J. Pleunis 0 punten, 2 L. Leeraert 0 punten. 3 Fr. Buys 3 punten. 4 A. Dieleman 6 punten, 5 K. Keijzer 6 punten, 6 P. van Kerckho- ven 6 punten. 7 R. van den Branden 9 punten. 8 G. de Mit 9 punten, 9 J. van Voorde 11 punten. 10 J. Schauwaert 14 punten. Tentoonstelling De duivenmaatschappij De Herleving' te Kloosterzande hield dezer dagen in haar lokaal bij de heer Jac. de Waal een hoktentoonstelling die zeer druk bezocht werd. De uitstekende duiven van de heren J van Goethem, P. Verschueren en A. Vercouteren en zoon trokken veel: aandacht. De drie exposanten zijn allel drie lid van Dc Herleving' en behaai den in het afgelopen seizoen prachtige1 resultaten. De heer Van Goethem won, met zijn jonge duiven de eerste prijs in de vlucht naar Chateau roux. Zijn oude duiven leverden in de vlucht op Felixtowne een vijfde prijs op en zorg den voor een derde plaats in het .kampioenschap der zes dagen' op de Quivrainvluchten. De heer Verschueren behaalde de ko ningstitel bij de jaarlingen alsmede met zijn jonge duiven en won de eerste prijs in het kampioenschap van jonge duiven. Vercouteren en zoon behaalden op de Hulsterse kampioens dag de eerste prijs met de mooiste doffer, ze werden vijfde in het kampi oenschap met oude duiven, zesde in het kampioenschap op de fondvluch- ten en derde in het algemeen kam pioenschap. CL1NGE Bezoek sint Sint-Nicolaas zal Clinge bezoeken op zondag 29 november aanstaande De fanfare .Weldoen door Vermaak' uit Clinge zal de goedheilig man aan de Nederlands-Belgische grens afhalen, waarna de surprise-tocht door de kom van het dorp begint. Seriekaarting Aan de seriekaarting bij A. Megroedt te Clinge namen 328 personen deel. De uitslag- 1 Th de Vet-A. Geerts, 2 A van der Kelen-R. Bauwens. 3 W.i Mariman-F. de Block. 4 E. Braem-R. Bauwens, 5 Th. de Block-E. de Kint. i UZENDUKE Toneelgroep EHBO gaf uitvoering De toneelgroep van de EHBO. afde ling IJzendijke. gaf dezer dagen voor een volle zaal in het jeugdgebouw baar jaarlijkse uitvoering. Voorzitter Pollet heette in zijn ope ningswoord in het bijzonder wethou der G. Claeys welkom en hij dankte het gemeentebestur voor de goede sa menwerking. In het kort schetste de heer Pollet de werkzaamheden van de EHBO De toneelgroep bracht dit keer een dramatisch stuk op de planken, ge titeld Mensen in nood' van W. Bra- kenberg. De leden brachten dit stuk in een vlot tempo voor het voetlicht en gezien de aandacht die er in de zaal heerste, waren ze wel opgewassen te- penningmeester wat meer armslag. In haar lokaal bij de heer P. Wentzler te Hulst hield de dulvensoclëteit De Vitesse' uit Hulst een hoktentoonstel ling. De exposanten waren de heren A. de Poorter en de gebr. DUondt uit Hulst. Voor deze expositie bestond bij de duivenliefhebbers een flinke be langstelling. De duivenmaatschappij De Hulsterse Luchtbode' hield een duivenshow, die zeer druk bezocht werd. De exposan ten waren de bekende duivenmelkers H. Everaard, J. Everaard en P. Hil- laert. De duivenmaatschappij De Herleving' gevestigd bij mevrouw M Schopman te Hulst hield dezer dagen een hok tentoonstelling. De exposanten waren J. Fassaert en Ch. van de Walla, beiden lid van De Herleving.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 29