JONGERENKOOR SAS VAN GENT WERKT AAN ZIJN DERDE LANGSPELER sport- varia extiA LEGER DES HEUS WERKT NU AL VOOR HET KERSTFEEST DE MAN EN Z'N WERK V/OENSDAG 25 NOVEMBER 1970 ZEEUWSCH-VLAANDEREN SAS VAN GENT Het jongerenkoor van Sas van Gent heeft al twee langspeelplaten volgezongen, en op het ogenblik wordt er al weer hard aan een derde langspeler gewerkt. De eerste lp van het Sasse jongerenkoor, .School en gezin zien elkaar weer', werd in mei 1968 uitgebracht. De tweede langspeelplaat, JDe John F. Kennedy-eucharistieviering', kwam met pinksteren van het vorig jaar op de platenmarkt. Beide platen worden sterk ritmisch gezongen en begeleid. Het zijn overigens niet de enige .heldenfeiten', waarop het uit hon derd leden beslaande koor kan bo gen. Ongeveer een maand geleden was het jongerenkoor van Sas van Gent tijdens een eurovisie-uitzending in Nederland. België. Frankrijk, Ita lië, Spanje en Duitsland op de beeld buis te zien. De uitzending werd verzorgd vanuit het congrespaleis in Brussel, waar een internationale eu charistieviering werd gehouden, ter gelegenheid van het vijftig jarig be- s".3an van het tijdschrift .Co Cili- Het koor werd vijftig jaar geleden opgericht door de toenmalige kape laan van Sas van Gent, L. Testers. De stijl van het jongerenkoor is helemaal zoals de twee langspeelpla ten doen vermoeden modern en rit misch getint. En dat is, volgens de dirigent de heer U. van Bambost uit het Belgische Zelzate ook de reden, dat het koor zoveel leden telt, en wat misschien nog wel belangrijker is. zoveel koorleden enthousiast houdt. .Het ritme spreekt de jonge ren nu eenmaal aan'. En niet alleen de jongeren. Ook de wat oudere kerkgangers kunnen de stijl van het koor waarderen, want tijdens iedere dienst is de kerk afgeladen. De heer Van Bambost heeft in tegenstelling tot de muzikale leider van het koor. de heer A van der Mast, geen muzi kale opleiding genoten. De heer Van der Mast is de verantwoordelijke man voor de melodieën op de twee de lp en heeft een opleiding gehad die gelijkgesteld kan worden met drie jaar conservatorium. Niet al leen in de omstreken van Sas van Gent geniet het koor bekendheid, ook staat het jongerenkoor bij onze zuiderburen in de belangstelling. De heer Van Bambost: .Het gebeurt niet zelden dat liederen die wij op de plaat hebben gezet, ook in Belgi sche kerken worden gezongen. Zo iets ervaren wij toch als een per se jongerenkoor wel eens bergaf- BERGAFWAARTS Na het vertrek van kapelaan Tes ters, de grote animator was men eerst bevreesd, dat het met het Sas se jongerenkoor wel eens berfaf- waarts zou kunnen gaan. Je moet tenslotte altijd maar afwachten, of de opvolger ook iets voor een derge lijk koor voelt'. Deze vrees bleek echter ongegrond. De komst van ka pelaan Erpelinck heeft het koor geen afbreuk gedaan. Integendeel, de nieuwe kapelaan wijdt een niet ge ring deel van zijn tijd aan het koor. Hij is ook de man, die de teksten voor de nieuwe plaat van het jonge renkoor voor zijn rekening neemt. Het jongerenkoor heeft behalve het volzingen van de zwarte schijven, nog meer noten op zijn zang. Het is de bedoeling éénmaal in de maand in de kerk van Sas van Gent een eucharistieviering te houden, die vol komen afwijkt van de traditionele mis. Kapelaan Erpelinck: .Wij willen voorkomen, dat de mensen na de dienst eigenlijk al vergeten zijn, waar de preek over ging. De kerkbe zoekers moeten aan het denken wor den gezet en daarom willen wij ze met een aantal vraagtekens naar huis sturen'. Opzet is om de eerste revo lutionaire' eucharistieviering met Kerstmis te houden. De vraag ,wat is nu eigenlijk Kerstmis? Moet cen traal staan. Is het een vreetfeest, oorlog, ellende, geschenken kopen etc. etc. Daarom gaan wij ook tal van collages en spandoeken in de kerk hangen met allerlei opschriften. Let wel, wij willen de mensen nu niet bepaald schokken, maar ze moeten toch wel even aan het den ken worden gezet'. Luitenant Ruysïnk: Juist de mensen voor wie wij de kerstfeesten organiseren, zijn vaak de grote afwezigen'. TERNEUZEN Zoals ieder jaar om deze tijd, is het Tcrneuzense Leger des Heils druk doende met het treffen van voorbereidingen voor de organisatie van kerstfeesten cn dc verspreiding van een zestigtal kerstpakketten. Twee dagen geleden (maandag) werd ge start met de jaarlijkse collecte onder dé Terneuzense bevolking. Een collecte, die ruim vier en een half duizend gulden op moet brengen om de plannen te doen slagen. Luitenant H. J. H. Ruysink, een van de zeven heilsoldaten die tot 4 december een beroep doen op de vrijgevigheid van de Terneuzen- aars, twijfelt er niet aan, of het benodigde bedrag komt op tafel. ,Het is ieder jaar nog goed gegaan, dus ik zou niet weten Waarom het dit keer niet zou lukken. De mensen hebben gelukkig veel begrip voor ons werk'. Er worden drie kerstfeesten georganiseerd. Een voor de bejaarden een voor de kinderen en een voor de vrouwenvereniging van het Leger des Heils. Het ligt in de bedoeling juist die tak van de bevolking op de kerstfeesten uit te nodigen, die ieder contact met. de buitenwereld mist. En dat levert nu juist de meeste moeilijkheden op. ,Het is een hele opgave om er achter te komen, welke mensen nu werkelijk éénzaam zijn. Voor hen is ons kerstfeest nu eenmaal bedoeld. De mensen die niet zo eenzaam zijn, komen toch wel, maar juist zij, die min of meer buiten de samenleving staan, zijn elk jaar weer de grote afwezigen. Wij willen huisartsen en wijkverpleegsters om advies vragen om toch de mensen, die hier in feite het meest om zitten te springen, het kerstfeest mee te kunnen laten vieren'. Het kerstfeest dat het Terneuzense Leger des Heils organiseert is (nog) alleen bedoeld voor mensen uit de woonkern Terneuzen. ,Wij beschikken helaas nog over te weinig contac. ten met de overige woonkernen, om ook Biervliet, Hoek. Sluiskil en Zaamslag bij het kerstfeest te kunnen betrekken. Bovendien eist dat veel meer werk en zodoende ook meer mensen. En die mensen ontbreken nu juist. Terneuzen heeft maar weinig heilsolda ten. Of dit aan de mentaliteit van de bevol king ligt, weet ik niet. De mensen staan toch sympathiek tegenover onze werkzaamheden'. Toch wil luitenant Ruysink niet bij voorbaat de moed verliezen. .Wij zullen proberen vol- ;end jaar de overige kerkdorpen het kerst feest mee te laten vieren. Hoe dat dan moet? 7een idee, concrete plannen hebben we nog Met' Het zal baandirecteur Oscar Daemers - in het ziekenhuis van Gent herstellend van een hartinfarct ongetwijfeld deugd hebben gedaan dat zijn zesdaagse sportief en financieel een groot succes is geworden. Er is daar geknokt dat af en toe de spaanders er af vlogen, hetgeen weer tot gevolg had dat duizenden Gentenaren en Westvlamingen naar de .Kuip' dromden om er zelf bij te zijn. Hoe fel de gevechten op de laatste avond werden geleverd, moge blijken uit de simpele vaststel ling dat Seeuws en zijn ploegmaat van Lancker een uur voor het einde nog meedongen naar de overwinning en in de slotfase op niet minder dan zeven ronden werden gereden Het mag als bekend worden verondersteld dat Sercu en Monseré die Gentse zesdaagse verdiend hebben ge wonnen en dat Post en Roger de Vlaminck op één ronde eindigden maar we willen toch nog even die slotfase met u doornemen. Wat daarin gebeurde beleeft men doorgaans maar eens per winterseizoen Drie kwar tier voor het einde wist de doorgewinterde Peter Post met z'n plogemakker Roger de Vlaminck zo waar nog een winstronde te behalen en alleen aan de leiding te gaan rijden. Die ronde voorsprong was voor bijna iedereen voldoende om vast te stellen dat het duo Po^t- Roger de Vlaminck de zesdaagse van Gent op zak had. Het was met name Patrick Sercu die zich niet bij een nederlaag wilde neerleggen Hij demarreerde, Mon seré ving hem goed op en binnen een paar minuten stonden ze gelijk met de ploeg Post Het spektakel brak eerst goed los in het laatste halfuur, toen Sercu en Monseré nog kans zagen alleen aan de leiding te komen Post en Roger de Vlaminck genoegen moesten nemen met een tweede plaats op één ronde. Stevens - Gilnore uitermate goed weerstand boden en op de derde plaats terecht kwamen, terwijl Altig en Erie de Vlaminck ook ver werden teruggeworpen en op vier ronden op de vierde plaats eindigden. Seeuws en van Lancker waren zo gedemoraliseerd door hun ineenstor ting dat ze heel kort voor het einde nog wilden opgeven. Met enige moeite konden ze door de directie in die baan woiden gehouden. Theo Verschueren en z'n ploegmakker Baert eindigden op negen ronden van de win naars. Inmiddels hebt u kunnen lezen en via de teevee gehoord dat het met P«w weer niet goed gaat. De wood op z'n zitvlak, waaraan hij reed eerder werd geopereerd met ernstige complicaties, is weer open gegaan Zolang Peter op de fiets zit. merk je daar niet zo heel veel van. maar hij schijnt behoorlijk af te zien zoals men dat in die kringen noemt Hij had maandagavond liever niet in de zesdaagse van Munster gestart maar men hield hem ;uin z'n contract. Waarschijnlijk zal hij die zesdaagse niet helemaal uitrijden. En wat dan. zult u zich afvragen. Nou. dat weet Peter kennelijk zelf ook nog niet. Als die wond tljdena het flatten niet kan genezen dan zal Post er mee op moeten houden anders zou hij wel eens een herhaling van het afgelopen voorjaar kunnen beleven met alle gevolgen van dien. Trouwens wat let hem om er nu op z'n 37e jaar maar definitief mee te stoppen Het is mooi genoeg geweest en de buit is toch al wel binnen Als hij nu begint met een goede maand rust dan kan hij de eerste drie maanden van het volgende Jaar besteden aan het nemen van afscheid van alle Europese wielerbanen waarvan de directies zeker bereid zullen zijn een flinke som geld neer te tellen voor een laatste optreden van de zesdaagsekeizer, wiens record van bijna zestig gewon nen zesdaagsen wellicht nimmer meer zal worden verbe terd-. Inmiddels blijven de renners klagen dat hem zo weinig rust wordt gegund tussen twee zesdaagsen in. Dat is nu al weer zo sinds Dortmund (22-28 oktober). Daarna volgde Frankfort (30 okt.-5 nov.), Brussel 6-12 nov,), Gent (16-22 nov Munster (23-29 nov en straks ZUrlch '30 nov.- 6 dec) U ziet wel. dat is een gehol van tie ene baan naar de andere over soms forse afstanden. Op 10 december volgen dan Amsterdam en Kopenhagen en pas daarna wordt het voor de baanrenners wat rustiger. Ons dunkt dat een rust van van minstens drie dagen geen overbodige luxe zou zijn. Jan Janssen ook nog steeds in rust heelt tegenover een verslaggever van de .Gazet van Antwer pen' verklaard dat zijn ineenstorting in de slotfase van ParijfrTours veroorzaakt werd door een lichte hartaan val. .M'n eigen schuld omdat lk roofbouw op m'n lichaam heb gepleegd', aldus Jan die in 1971 nog wel rustig aan zal koersen maar geen zware inspanningen meer wil leveren. Ook dat zal dan wel een af scheidsjaar worden. Jan zei het zelfs mogelijk te achten dat een renner met een grote wilskracht zich dood kan rijden. Dat lijkt me een goede waarschuwing voor Eddy Merckx! Post en Janssen uit de wielercompetities. Het zal een enorm verlies zijn. Maar misschien krijgen we er wel een terug, namelijk Kees Pellenaars, die naar beweerd wordt, bezig is de laatste hand te leggen aan een nieuwe wielerformatie die zal gaan optreden onder de vlag van een bekend bedrijf uit Westelijk Noord-Brabant. We blijven dus maar hopen dat de wielersport in Nederland in 1971 of 1972 niet definitief de nek wordt omgedraaid. Stel eens dat we volgend jaar een Tour zouden krijgen zonder een Nederlandse ploeg. Dat zou toch te gek zijn. Zou evenwel Pellenaers slagen, dan komt zijn ploeg zeker meteen In de Tour En wel om twee redenen, de naam en de roem van Pellenaers en het feit dat er geen Nederlandse concurentie zijn... ONZE TOPTIEN KLEPPEN IN ,DE KLAPPER' 1 To my father's house. Les Humphries Singers (1). 2 Where have I been wrong. The Cats (2). 3 See me, feel me. The Who (4). 4 Paranoid. Black Sabbath (3). 5 She likes weeds. The Tee-Set (10). 6 Memo from turner. Mick Jagger (-). 7 Cracklin' Rosie. Neil Diamond (6), 8 I'm your little boy. Heintje (7). 9 My way. Samantha Jones. (5). 10 Over and over. George Baker Selection (-) Deze week twee nieuwelingen in de top-tien .Memo from turner' (Zeeuwsch-Vlaanderen extra top-tien tip) kwam op de zesde plaats binnen, .Over and over' belandde op de tiende plaats. .Only love can break your haert' van Neil Young is de alarmschijf van deze week Zeeuwsch-Vlaanderen extra top-tien tip: Hello van Schocking Blue. 777 Zeeuws-Vlamingen, vergeet l' ook het gironummer 77" van het Rode Kruis niet? L' heeft ook ondervonden wat een watersnoodramp is, nietwaar? HULST De schoolkrant van de Janseniusscholenge- meenschap in Hulst, ,De Klapper', heeft een complete gedaantewisseling ondergaan. De nieuwste uitgave (13e jaargang, nr 4) ziet er volkomen anders (en beter) uit dan de voorgaande literaire produkten van de Jansenius- leerlingen. Het uitgeven van een geheel gedrukte krant was mede mogelijk door de viering van het 50-jarig bestaar van de school, In een .proloog' kondigt de redactie (die geheel uit leerlingen bestaat) aan dat er met de volgende nummers iets bijzonders gaat gebeu ren. andere artikelen, andere opzet. Afgezien van een geestig en goed geschreven artikel van een van de leeriingen. die daarin nogal scherpe kritiek uit op het gevoerde redactiebeleid (maar in tegenstelling tot zovele anderen, zelf meteen mee gaat doen in het redactiete am). is het nummer praktisch geheel gewijd aan het jubileum van de school: een verslag van de opening van de nieuwe vleugel lerarenjubilea. schoolhistorie en iets over het toneelstuk .ons stadje'. Opvallend is het arti keltje over de leefmilieuhygiëne 'compleet met namen van leraren waar men zich als lid van de VMZ kan opgeven) Na wat bezorgdheid over de milieuhygiëne, loopt het artikel uit op een pleidooi voor een schone kantine op school— Overigens hebben we wel eens slechtere schoolkranten gezien en gelezen Het wachten is nu maar op het bijzondere volgende nummer— Sommige mannen zeggen veel, heel ceel. over hun werk tegen hun vrouw. Anderen niets. Ze zijn potdicht De mededeelzamen versieren in de verhalen meest al de rol die zij in het bedrijf vervullen, wel een beetje. Zij gelooft hem graag. Zijn kwaliteiten als echtgenoot zijn haar vertrouwd, op dit terrein is haar niets vreemd. Zijn beroeps prestaties komen uitsluitend verbaal over. En laat hem daarin nu maar boven het gemiddelde uitstij gen. De potdichten scheiden werk en gezin. Hoe konden die twee statenleden nu vragen oj de secretaresse van de Vereniging voor Milieuhygiëne uit haar junctie was gestapt in verband met haar mans werk? Ze zijn toch zelf ook getrouwd? Kort gezegd komt het hier op neer. Er is een leverancier. Die leverancier heeft een grote klant, die wellicht in de toekomst nog meer gaat afne men Nu zit er iemand aan de top van het bedrijf van die leverancier die een vrouw heeft die het secre tariaat beheert van een vereniging die zich steeds kritisch opstelt tegenover de grote klant Wat zegt nu die klant tegen de leverancier? Hij zegt: .Voortaan hou ik mijn uitbreidingsplannen voor mij' Weet die dure klant veel over de integriteit van bepaalde personen? Deze mensen nemen geen enkele risico. Wantrou wend? Zeker. Doch wellicht een wantrouwen, geschapen door ondervinding. Hoeveel "getrouwde mannen zullen er bij de industriemoloch aan de touwtjes trekken, puttend uit een rijke ervaring, en wetend, welke middelen een vrouw ten dienste staan, om het een en ander van haar man te weten te komen? Zouden ze anders op de context: functie man secretari aat vrouw, gekomen zijn? Sommige mannen leren nooit iets. Zouden de vragende statenleden nooit eens in de situatie geweest zijn in het onschuldige weliever staan waarin ze een wacht voor hun lippen plaatsten, om iets, wat zij alleen wisten, er achter te bewaren? Ja zeker de mond was verzegeld en niemand hoe gewiekst ook. kwam achter het geheim. Maar ach. daar stak men de sleutel in het stof. Men kwam thuis, in de woonkamer en daar was de vrouw. En die merkte dat men iets wist wat zij niet wist. Men deed zo gewichtig. En de vraag: ,Of er iets was?', winmpelde men juist iets te nadrukke lijk af En. ach ja en toen. En het gekste was. dat men achtera! nog dacht alles vrijwillig verteld te hebben. Er zijn de laatste weken aardige dingen gezegd in het rumoer rond het bedanken van de secretares se. Mooi was deze: de functie werd niet als een moeilijke constructie binnen de man-vrouw verhou ding gezien In de prijzen zou ook vallen: stel dat mevrouw Kruisinga eens iets te maken zou krijgen met drugs, dat zou toch niet kunnen? De statenleden zijn misschien nu wel voldoende ingelicht Was er nog wat ZEEUWSCH-VLAANDEREN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 27