BEGIN KROESJTSJEV'S MEMOIRES' IN ,FRANCE-SOIR' VERSCHENEN Rome attaqueert groeiend atheisme Veel kritiek op onderdelen van de belastingvoorstellen lekker lui m Treffer xachtmed. Tegelijkertijd met vele andere westerse landen Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten ,Niet te ontkomen aan maatregel op loongebied' Monster in een Schots meer NA STANKG0LF IN EUROPOORT WEER REGEN VAN KLACHTEN WOENSDAG 25 NOVEMBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze correspondent). PARIJS Voorafgegaan en georchesteerd door een gigantische reclamecampagne is Frankrijks grootste avondblad, France Soir, dat een oplage van ruim één miljoen exemplaren heeft, deze week de publikatie begonnen van de memoires die aan de vroegere Sowjet-premier Nikita Kroesjtsjev worden toegeschre ven. Tezelfdertijd werden die gedenkschriften van .Monsieur K.' ook in Amerika, Engeland, West-Duitsland, Italië en andere westerse landen openbaar gemaakt. Binnenkort zullen ze boven dien nog in boekvorm verschijnen in een omvang van zeven honderd pagina's. NU AL VOOR 350.000 DOLLAR AAN UITGAVERECHTEN BINNEN' Aa „Jzien het nu de eerste keer is dat een politiek geschrift van een leven de Russische staatsman die niet eerst naar het buitenland was uitge weken in het westen wordt gepubli ceerd, konden deze memoires al vou hun publikatie terecht als een perssensatie van de eerste orde worden beschouwd. De kranten die het publikatierecht verwierven, heb ben dat dan ook zeker niet cadeau gekregen. I rance-Soir moet al vier honderdduizend gulden hebben neer- geleld. De uitgeversrechten zijn nu al tot driehonderd vijftigduizend dol lars gestegen, die op een Zwitserse bank. onder een geheime naam. zijn gestort, De hele transactie had zich niettemin in ijltempo voltrokken. Eind augus tus van dit jaar iad een Russischel jour alist. Victor Louis geheten, in| Kopenhagen de eerste démarches i ondernomen waarbij hij drie colle ga's van de rikaanse Time-Life- groep onmoette. Victor Louis stond als een intieme vriend van .Mon sieur K' bekend en als voormalig slachtoffer van de stalinistische ter reur hij heeft acht jaar in een concentratiekamp gezeten moet ook bij de huidige machthebers van zijn land nog altijd een voorrechts- en vertrouwenspositie genieten. Hij is zo de enige Russische journa list die in Mc kou voor een wester se krant, de Engelse Evening News mag werken. Bovendien had Louis al eerder verschil'rnde andere tek sten van Sowjet-schrijvers die niet temin in hun eigen land weinig of geen officieel aanzien genoten, als v rei Darsis 'le econoom Var Engeland steunt kandidatuur van Luns voor NAVO LONDEN (RTR) Engeland wil graag een kandidatuur van minister Luns steunen als deze zou besluiten rich beschikbaar te stellen voor de functie van secretaris-generaal van de Noordatlantische Verdragsorganistie (Navo), zo is maandag In goedingc- lichte Britse regeringskringen ver klaard. Men legde er echter de nadruk op dat een besluit dienaangaande niet oppor-' tuun is, aangezien het weinig waar schijnlijk wordt geacht dat de huidige secretaris-generaal. Manlio Brosio, in de onmiddellijke toekomst zal aftre den ga, In het buitenland ver kocht. Op giond van die reputatie moet Vic tor Louis voor een astronomisch bedrag d, publikatierechten van Kroesjtsjevs memoires aan de Ameri kanen hebben verkocht, zonder hen op dat moment nog een regel van! het geschrift te kunnen of te willen tonen Toen in Amerka en elders de publikatie' enkele weken geleden of ficieel werd aangekondigd heeft j eerst Kroesjtsjevs vrouw en daarna; het Kremlin de authenticiteit van) de memoires met gTote stelligheid ontkend. Kroesjtsjev zelf moet sedertdien weer een hartaanval hebben gehad waar aan deze hele affaire mogelijk niet vreemd is geweest en waarvoor hij, op zijn 76e jaar, nu opnieuw in een1 ziekenhuis moet worden opgeno men luiveringen '35-37 Tot dusver heeft France-Soir twee af leveringen van het feuilleton gepu bliceerd waarin .Monsieur K.' zon der nog heel veel nieuw te vertel len, opnieuw een boekje opendoet der nog heel veel nieuws te vertel de politieke zuiveringen BONN EN DDR HERVATTEN HUN GESPREK Slot van pagina 1 lacten op lager niveau, zoals'die door Brandt in Kassei waren voorgesteld. Voor Bonn staat vast dal Ulbricht zich daartoe gedwongen heeft gevoeld. Juist gisteren hebben de Russische en de Poolse partijleider. Breznjev en Gomoelka, op het congres van de Hongaarse communistische partij zeer positief gesproken over de politiek van de regering-Brandt en na Tsje- choslowakije heeft nu ook Hongarije zijn bereidheid getoond om tot nor male betrekkingen met de Bondsrepu bliek te komen. Oost.-Berlijn kan de ontwikkelingen in Oost-Europa niet langs zich heen laten llbricht zou zich bovendien onder druk gezet voelen door de vier voor Berlijn verantwoordelijke grote mo gendheden. die in hnn gesprek over de gedeelde stad nu zover zijn. dat Bonn over niet al te lange tijd de opdracht verwacht om met de Oostdnitsers een regeling voor de verkeersvraagstuk- ken voor te bereiden. Bonn is ervan overtuigd, dat het aanbod uit Oost- Berlijn onder meer tot duel heeft gehad een eigen actie te ontplooien vóórdal de grote vier met hun op dracht komen. Van Oostduitse kant is Bonn namelijk voorgesteld onder andere te praten over een .transit-regeling' voor het verkeer tussen de Bondsrepubliek en Berlijn. Dat past niet in de Wesf.duit.se terminologie; die spreekt over .toe gang" tot West-Berlijn, dat als een deel van de Bondsrepubliek wordt be schouwd Het gaat niet om .transit- verkeer' naar een ander land in dit geval naar de (volgens de DDR) zelf standige politieke eenheid West-Ber lijn. Opdracht Bonn heeft Oost-Berlijn dan ook dui delijk gemaakt dat een gesprek over het verkeer niet zal worden begonnen zonder een duidelijke opdracht van de geallieerden Helaas hebben de ambas sadeurs van de vier uitgerekend eer gisteren, tijdens hun laatste ontmoe ting, de indruk gewekt aan die op dracht nog niet toe te zijn De opposi tie in Bonn heeft al verklaard, dat de Sowjet-Unie doende is hardnekkig de westelijke positie in Berlijn langzaam maar zeker verder uit te hollen. Voor Bahr blijft onder deze omstan digheden alleen hel; technisch voorbe reiden van de verdere contacten over, riet als positief punt voor de oost- Politiek van de regering-Brandt dat men nu ook met de DDR weer ,on speaking terms' is. '•rganisator overtuigend bewez n om vervolgens al heel sr.el tot In de hoogste top van het. partijwezen »-n van de staat op te kunnen klim men. Kroesjtsjev die van 1958 tot '64 /elf vrijwel de alleenmacht over de So wjet-Unie uitoefende, zal in de vol gende c'levenngen zijn ontinoetln ten met Mao Tse Toeng. Eiscnho wer. Truman, Kennedy. De Gaulle en andere wereldleiders uit de doe ken doen. Authenticiteit Ofschoon, na het officiële dementi uit Moskou de Amerikaanse en andere .ran ten die de rechten hadden ver worven niet meer van .memoires maar van ,h< eringen' spreken, die Kroesjtsjev mogelijk niet eigen handig op papier zou hebben gezet, lijkt aan de authenticiteit van hun herkomst toch weinig twijfel te hoeven bestaan. De tekst hangt soms een beetje als los zand aan elkaar, maar n' temin herkent men1 toch wel onmiskenbaar zijn soms wat babbelende en schilderachtige; stijl die men zich nog goed uit zijn persconferenties, gesprekken en re devoeringen herinnert Een vervalsing schijnt daarom wel uitgesloten en het is waarschijnlij ker dat Victor Louis het manus-! cript aan de hand van gesprekken! op h indrecorders en aantekeningen! heeft samengesteld Dringt direct dour tot aao de haard van de pijn ""TtKinfiT - .„"SI1","; ter verlichting van pijn dan Alge*al-bal«rm. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Al geval diep op de weefsel» In tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesenaatle of Irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsel» en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van I verlichting en welbehagen, Wacht niet tot de pijn uitbreekt Zorgt dal IJ tliuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra liet nodig l» de pijn te i verlichten. ALG&SAL bij alle apolb. en drog. Priesteropleiding gericht op .noodzakelijke dialoog' Marx, Castro en j S?ffSiw* Marcuse in studie KROESJTSJEV he partij in de Sowjet-Lnie in de jaren '35-'37 ge paard gingen. Hij had. zo schrijft hij, zijn snelle carrière in diezelfde tijd indirect te danken aan zijn vriend schap met de eerste vrouw van Stalin, die later op bevel van haar echtgenoot zelfmoord had moeten plegen. Als schepper van de Moskouse metro, die bestemd was het achtste we reldwonder te worden, had Nikita Kroesjtsjev in de ogen van Stalin Persvrijheid Of en zo ja in hoeverre de Sowjet regering zelf de hand der mede phchtigheid in de verkoop en de publikatie van K's memoires of her-' mneringen heeft gehad, is een vraag die voor het moment nog moeilijk te beantwoorden valt Men kan met het Parijse weekblad JTEx- press', alleen zeggen dat alles moge lijk wordt wanneer een land de vrijheid van meningsuiting eerst eenmaal verboden heeft Herindeling Westbrabantse riviermonden ZEVENBERGEN (ANP) .Huizen houwen en Klundert behouden'. Met deze op een reusachtig bord beschil derde slagzin werd maandag minister mr H. K. J. Beeraink (binnenlandse zaken) in Zevenbergen bij het gebouw .Hel Anker' ontvangen. Hij voerde daar een open gesprek: met het provinciaal bestuur van Noord-Brabant en met vertegenwoor digers van de gemeentebesturen, die betrokken zijn bij het herindeling1 splan .Westbrabantse riviermonden': Uit de demonstratieve aankomstcere monie bleek al dat niet iedereen even gelukkig is met het herindelingsplan. Dat geldt in ieder geval voor een' groep inwoners van Klunden Hun gemeente zal volgens het voorontwerp, van wet worden ingedeeld bij Zeven i bergen. Minister Bee mink stelde er prijs op reeds in dit vroegtijdige stadium ken-; nis te kunnen nemen van de sugge-i sties van de gemeentebesturen, die! vertegenwoordigd waren in de perso nen van burgemeesters, wethouders' en fractievoorzitters. Het open gesprek vond plaats aan de hand van een door gedeputeerde sta ten opgesteld voorontwerp van wet en een daarbij gevoegd memoran dum. ROME (GPD) In de staats courant van Vaticaanstad, de Osservatore Romano is een uit voerige nota afgedrukt die is opgesteld door de congregatie voor de niet-gelovigen waarin hartstochtelijk wordt opgeroe pen tot een diepgaande voorbe reiding van de priesterstuden-i ten op de noodzakelijk geoor-j deelde dialoog die zij later met de ongelovigen zullen hebben. In de nota worden ook richtlij-! nen en suggesties voor deze op-1 leiding gegeven. Dc nota xluit mui op de Ratio Funda- mrntalix Institution!» Sar-rrdotall*. zo als die ter gelegenheid \an drie konin gen afgelopen Januari door de Heilige Congregatie voor de Katholieke oplei ding werd uitgevaardigd. ZIJ kwam bovendien In samenwerking met deze congregatie tot stand De nota zoals die in Osservatore is aCiodndct begint met te stellen dar een organische herstructurering van de kerkelijke studie noodzakelijk is. waar door de studenten beter op hun latere taak voorbereid zullen zijn. De her structurereing. aldus de nota. zal vooral betrekkin- ne.. te hebben op een juiste opleiding in de dialoog met de niet-gelovS_ n Er zal •■•eel meer dan tot nu toe het geval was. gewezen m en worden op de voortschrijden de ontkerkelijking en het voortschrij aende atheïisme in de gehele wereld Deze omwikkeling vindt niet alleen onder de elite plaats, maar ook in! •rrtoe gedeelten van de bredere lagen van de bevolking Het atheïsme breidt zich uit. het verdiept zich en wordt agressiever, aldus de opstellers van de' nol ook onder de volkeren die nog in de ontwikkelingsfase verlee rt Het stuk vervolgt. De kandiaten voor het priesterambt zullen grondig voor bereid moeten worden op de confron tatie met de els van een wereld die steeds verder van God komt af te 'aan De kandidaten zullen goed moe ten worden doordrongen van de ernst .Een humanistische opleiding dlr meer afgrxtrmd Is op dr moderne tlid, waarin de men» xtreds grotere moei lijkheden ondervindt om tot het gr loof te komen, lx xtrikl noodzake. Studieprogramma In de nota wordt een heel program ontwikkeld voor de studie tan het Marxisme In al zijn verschijningsvor men tot aan het Castrlamr en «Ie theorieën van Marcuse toe .Het I* ah oluut noodzakelijk met grote nauwkeurigheid de strategie en dr laktiek van het communisme te ken nen. vooral In een tijd als dr on/e. die door de dialoog wordt gekarakteri .Wereld can nu' zullen begrijpen.' Meei dan theoreti- de studenten in d worden getraind. e zonder moeite op moeten kunnen voer Slot van pagina 1 boven 1300 gulden. De PSP wilde bi.i monde van de heer WIebenga het eerste tarief laten vervallen. D '66 pleitte bij monde van de heer De Goede voor vrijstelling beneden een ton. Duurdere huizen vallen tot 2 ton onder een bedrag van 1500 gulden, tot 4 ton 3000 gulden en daarboven 6000 gulden, aldus een voorstel van D '66 Per amendement. De heer Kieft (ar) stelde met steun van de KVP voor het voorstel van de staatssecretaris aan te vullen met een groep tot 240.000 gulden tot 1200 gulden, dan huizen tot 480.000 gulden met een huurwaarde van 2400 gulden en daar boven de huurwaarde te bepalen op 4800 gulden per jaar Buitengewone lasten bepalen op 1800 gulden. Voor inko mens boven 40.000 gulden mag alleen wat boven 2500 gulden komt in aan merking voor aftrek worden gebracht. Ook stelde de heer Notenboom voor aan gezinnen met meer dan vier kin deren een extra aftrek toe te ken- Reiskosten Een ander punt dat nogal wat kritiek opleverde was de nieuwe regeling voor aftrek van buitengewone lasten. .Die knelt ons al jaren', liet de heer Scholten (chu) weten. Hij vond dat ze vooral nadelig werkt voor wie erg hoge ziektekosten heeft. Hij zegde toe een amendement van de heer Porthei- ne (vvd) te zullen steunen om ook dieetkosten in de nieuwe regeling af trekbaar te houden. AR en KVP voe len ook wel iets voor het handhaven hiervan. De heer Notenboom (kvp) kwam op dit punt met twee amendementen, die door de drie andere regeringspartijen werden gesteund. Op het laatste mo ment had de staatssecretaris al een stap in de richting van de schriftelij ke opmerkingen over de buitengewone lasten gemaakt. Hij wil het bedrag boven tien procent van het onzuivere inkomen voor één en een kwart laten meetellen. In geval dergelijke hoge kosten zich een tweede jaar achtereen voordoen, mogen ze zelfs anderhalf maal worden afgetrokken. De heer Notenboom heeft voorgesteld voor inkomens tussen 18.000 en 40.000, gulden dit bedrag niet variabel te stellen op 10 procent zoals de staats secretaris voorstelt met een maxi mum van 2000 gulden, maar vast te V1ETNAM-BELEID NIET GEWIJZIGD Slot van pagina 1 inenten en de reddingsactie een nieuwe en hardere fase in de oorlog betekent sedert twee jaar geleden de aanvallen op Noord-Vietnam werden gestaakt en de gevechten in Zuid-Vietnam afna men. .Haviken' en .duiven' verschillen sterk van mening of dit de juiste koers is en of deze koers niet leidt tot een nieuwe opvoering van de strijd of tot maatregelen tegen de Amerikaanse krijgsgevangenen door Hanoi. De regeling dat reiskosten binnen een afstand van tien kilometer van het werk niet meer mogen worden afge trokken. leverde eveneens veel kritiek op. De heer Scholten (chu) wilde dit door een amendement ongedaan ma ken. Het ziet ernaar uit dat hij wel kan rekenen op de steun van PvdA, VVD en CPN. De heer Notenboom (kvp) deelde mee niet zoveel behoefte aan dit amendement te hebben, omdat velen die zo dicht bij hun werk wo nen, vaak geen reiskosten hebben. Hij wil dan ook de 4-procents-regeling met een maximum van 800 gulden j waarin dit ook is opgenomen, handha ven. Erg veel vreugde was er bij iedereen' over de gunstige regeling voor de wer kende gehuwde vrouw. Alleen bij PvdA en CHU was veel bezwaar tegen het niet volledig werken van deze re-| geling in het komende belastingjaar.] De heer Scholten diende een motie in om vooral de middengroepen, die door de nieuwe regeling achteruit gaan. iets! te helpen. Hij krijgt alvast de steun I van de WD. De heer Notenboom merkte op dat het hier in feite maar om een nadeliger percentage gaat. Toch bestaat er kans dat ook zijn fractie het amendement zal steunen. De heer Notenboom kwam ook nog met een amendement om het inkomen van de werkende vrouw in het bedrijf j van haar man minimaal op 3000 gul den te stellen in plaats van op 1000 gulden, zoals hel wetsontwerp doet. De heer Kieft kwam nog met een mo tie, waarin hij vroeg een onderzoek te willen iastellen naar de ongunstige fis cale positie van de weduwnaar met minderjarige kinderen, een motie die bij voorbaat al door de regeringspar tijen wordt gesteund De heer Baker (cpn) vroeg van de staatssecretaris een overzicht van wat alle amendementen budgettair beteke nen als ze worden aangevaard. Laat in de avond kwam de tweede mol ie De heer De Goede (ri '66 wil dat de regering nog in deze kabinets periode mogelijkheden en wenselijk heden onderzoekt om tot vrijstelling van een bedrag aan inkomsten uit vermogen te komen D '66 wil dat in het kadei van de inflatie en de stimu lering lot bezitsvorming De regering zal vandaag antwoor den. Ondanks weerkeren rust HULP EGYPTE EN NIGERIA VOOR GUINEA ABIDJAN-BRUSSEL (RTR- AFP-ANP) Guinea heeft het aan bod van Egypte en Nigeria in zake militaire bijstand aan vaard, zo deelde de Guinese ge zant in Nigeria, Ousmane, dins dag in Lagos mee. Hoewel de Guinese autoriteiten de toestand in Conakry vast In de hand hebben, zou militaire steun van wrik Afrikaans land dan ook elke dag hoogst welkom zijn, 7.0 verklaarde hij. Vele van de naar zijn zeggen 300 blanke Portugese en 50 Afrikaanse huurlingen die zondag Jongstleden uit Portugees Guinea waren gekomen, wa ren gedood of gevangen geno- I Een aantal was gevlucht, aldus Ouv I mane, die geen precieze cijfers gaf De afgezette Ghanese president I Nkroemah, die als balling In Guinea leeft, was .veilig en ongedeerd.' zo zei de gezant Portugal I .Behalve de oorlogsschepen die de fas cistische Portugese huurlingen ver voeren die hier op 22 november nan land kwamen, blijver, onderzeeboten in strijd met het internationale recht in onze wateren patrouilleren', zo meldde de Guinese radio dinsdagmid dag. In Lissabon is dit bericht van gezag hebbende zijde tegengesproken. Porm- gal bezit, zo werd verklaard, vier on- derzeeboten van het Franse type Daphne. Eén bevindt zich voor revisie j in Toulon, de dne andere zijn in Portugal zelf. 1 China heeft volgens radio-Conakry de Guinese regering tien miljoen dollar (36 miljoen gulden) ter beschikking gesteld. Jean Schramme WASHINGTON De Ameri kaanse minister van defensie Meivin Laird f2e van linksheeft tijdens een persconferentie be kendgemaakt dat een Amerikaan se strijdmacht met helikopters getracht heeft Amerikaanse krijgsgevangenen uit een kamp, 30 km van Hanoi, te bevrijden. Het kamp Kas echter geëvacu eerd De actie werd geleid door kolonel A D Simons (l.) en bri gade-generaal J. Manor (r). Tweede tan rechts is T. Moor er, voorzitter van de verenigde chefs van staven DRS SCHMELZER: DEN HAAG (GPD) .In het totale pakket is aan een maatregel op loon gebied niet te ontkomen. Artikel acht van de loonwet heb je niet meer; dal staat in de ijskast. Ik heb de indruk dat sommigen daarvan al spijt heb ben Er blijft over artikel 10 (alge mene loonmaatregel, red.), maar dat werkt veel ruwer', aldus de fractie voorzitter van de KVP in dc tweede kamer, drs Schmelzer in een bijeen komst met de regionale pers van Overijssel. China China heeft inmiddels haar tweede waarschuwing in drie maanden geuit, In een verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken in Peking wor den de Amerikaanse acties .nieuwe oorlogsprovocaties' en .nieuwe mon sterachtige misdaden' genoemd. Het Chinese volk is .vastbesloten eensge zind met de Vietnamezen* te strij den, In Ottawa zou de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken William Rogers, in een gesprek met Canadese ministers hebben gezegd dat de streef datum voor beëindiging van de Ameri kaanse gevechtstaak in Vietnam 1 mei 1971 is. Dit is vernomen uit kringen in de omgeving van de conferen tie. 'ADVERTENTIE) Slot van pag. 1). gezien Een oude dame. die aan de oever van het meer woont, heeft het zelfs verscheidene malen waar genomen. tezamen met haar echt genoot Zii vertelde gisteren in Londen niet meer aan het bestaan van het beest te twijfelenVolgens haar komt het monster uit zee over land gekropen, een afstand van ongeveer vier kilome ter De experts kunnen nog niet vertel len hoe het dier zich gedraagt. Het enige dat zij tot nu toe hebben kunnen vaststellen is. dat het zich meestal ophoudt in ondiep water, ver van de druk bezochte westkust van het meer. Het wordt meestal waargenomen wanneer de tempera tuur boven het water hoog is en het meer volkomen stil ligt Onge veer 15 procent der waarnemingen van het monster van Loch Ness zijn in dezelfde omstandigheden ge daan VRAGEN AAN REGERING NA SPRINGEN LEIDING ROTTERDAM (GPD) Bij de Zoutchemie aan de Welplaat- weg in Rotterdam is dinsdagmiddag een leiding gesprongen waardoor een vermoedelijk grote hoeveelheid chloorcresol is vrijgekomen. Het regende klachten bij de centrale meld- en regelkamer luchtverontrei niging Rijnmond, voornamelijk uil Rozenburg en Maassluis. De klachten waren een zeer sterke ziekenliuislucht, misselijkheid en hoofdpijn. Volgens Zoutchemie is de stof ongevaarlijk. Rond vier uur dinsdagmiddag kwamen er bij de centrale meld- en regelkamer geen klachten over stank meer binnen. Technici hadden in een half uur het gat in de gesprongen leiding gedicht. Vragen in de kamer Het tweede-kamerlid mevrouw Epema pvdaheeft dinsdag naar aan leiding van de stank bij Zoutchemie de regering gevraagd mee ie delen welke maatregelen de staatssecretaris voor de volksgezondheid, dr R J Kruisinga. in voorbereiding heeft om paal en perk te stellen aan de lucht verontreiniging in de Rijnmond GENERAAL KRULS ZUID-AFRIKA GEASSOCIEERD NAVO-LID? DURBAN (AFP) De NAVO over weegt misschien Zuid-Afrika te helpen bij de bescherming van de scheep vaartroute rond de Kaap en in de Indische Oceaan. Zuid-Afrika zou dan geassocieerd NAVO-lid kunnen worden. Dit verklaarde generaal B. I). II. Kruis, voormalig chef van de Neder landse generale staf. maandag in Dur ban. Generaal Kruis is tevens hoofdredac teur van het blad .de 15 NAVO-lan den.' Volgens Kruis is het vrijwel] zeker dat de NAVO-raad deze kwestie reeds heeft besproken. Het Atlantische bondgenootschap is .gealarmeerd' door de groeiende belangstelling van de Sowjet-Unie voor de Indische Oce aan. .Ik zou verbaasd zijn als de NAVO. dankzij de Sowjet Unie. bin nenkort - besli n over het sluiten van een defensie-overeenkomst met 7 Afrika', aldus de generaal. Het liefst zou ik zien. zo vervolgde hij, dat de NAVO zijn verantwoordelijkheden niet alleen uitbreidt tot Zuid-Afrika. mr r ook tot -oorbeeld Zuidoost Azië.' Sprekend over de Russische aanwezigheid in de Indische Oceaan zei generaal Kruis dat .iedere bedrei ging van Zuid-Afrika of van andere] strategische gebieden een bedreiging van de Nis.' In de veronderstel ling dat het Suezkanaal over enkele maanden onder Russisch toezicht zal worden heropend. ,is het noodzakelijk, ons te enigen tegen de uitbreiding van de Russische macht in de Inöi sche Oceaan', aldus generaal Kruis. HILVERSUM (ANP) De Pvd.A-top ziet nog steeds geen enkele basis voor samenwerking met de KVP en be schouwt de verleden jaar aangenomen anti-KVP motie dan ook nog altijd niet als een Ma-in-de-weg. Partijvoor zitter dr A. Vondeling, rlce-voorzitter André van der Louw en Pvd.A.fraclie- voorzitter in de tweede kamer, drs J M. den l'yl. hebben dit dinsdag in het KRO-radioprogramma .Context' ge zegd. Naar aanleiding van geruchten die de ronde doen dat de Belgische huurlin- genrekruteur Jean Schramme betrok ken zou zijn bij de incidenten in de afgelopen dagen, heeft een woordvoer der van het Belgische ministerie van buitenlandse zaken dinsdag verklaard dat .bij ons weten Schramme ziin woonplaats in Portugal niet heeft ver laten.' De woordvoerder zei verder Dat Be: gie de zekerheid heeft dat de Portuge se overheid Schramme niet gemach tigd beeft zich naar een Portugees gebied in Afrika te begeven.' .NEDERLANDSE BAGGERLUI IN GUINEA VEILIG' LONDEN (RTR Een Britse bag- gel-maatschappij met 75 employés voornamelijk Nederlanders die in Guinea werkt, heeft dinsdag bekendge maakt. dat al haar personeel in veilig heid is en het goed maakt. De maatschappij, de .Westminister Dredging Company", werkt in Guinea met drie baggermachines, die te Boké liggen. 480 km ten noordwesten van Conakry. "ADVERTENTIE) v.a. 19.75 electronic

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 11