PROVINCIALE ZEEOWSE COURANT Commando's met helikopter bij Hanoi afgezet VS PROBEERDEN KRIJGSGEVANGENEN Rust keert terug in Conakry Bedreigde Wester schelde zien als zeldzaam element in de planologie' TE BEVRIJDEN Overvallen kamp was leeg Toestellen Egypte over bestandsgrens' Vervuilers Morgen overleg in Stichting Vandaag in de krant... Veel doden bij wervelstorm Zuid-Vietnam? NA ZWARE GEVECHTEN EERDER OP DE AVOND PROF. W. J. G. VAN MOURIK IN 'S-HEERENHOEK: Pleidooi voor gemeentelijke structuurnlannen 213e jaargang - no. 277 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURG SE. VLI SS INGSE, GOES E. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 24 nov. 1970 De Margrette is pompen en dueilen beu Pagina 2 ~-»l' »J. 1.1 US! ITit recente overzicht van \iZtWA Tl hoofdinspectie milieu JKAgi hygiëne over metingen iti en dat. de bebouwde kommen in dit geval twi VlLsslngen en Middelburg eer» groter verontreiniging aan zwaveldioxyde ver oorzaken dan de Industrie Daarmee wordt de aandacht er nog eens op ge vestigd, dat wij allen er mede de oor zaak van zijn. dat luchtverontreiniging optreedt. Weliswaar een bekend leit. maar het lijkt wel eens verloren te gaan in de veelal heftige discussies, waarbij voornamelijk de industrie als zondebok wordt aangewezen. Voor zo ver we weten is tot nu toe in Neder land niet exact nagegaan welk aandeel de verschillende groepen tot de lucht verontreiniging bijdragen, maar derge lijke cijiers zijn over Amerika wel be kend. Daaruit blijkt, dat het verkeer verreweg de grootste vervuiler lv. het neemt bijna zestig procent van alle luchtverontreiniging voor zijn reke ning. Daarop volgt de industrie met ruim achttien procent en de elektrici teitsvoorziening met ruim twaalf pro cent. De huisverwarming is ruim zes en de afvalverbranding ruim twee pro cent. Wanneer men nu aanneemt, dat hel verkeer voor een groot deel nic- industrieel is. dan is wel duidelijk, dat enige bescheidenheid past bij het maken van verwijten aan het bedrijfs leven. Bij de behandeling van de wet op de luchtverontreiniging in de tweede kamer in juni jl.. werd van verschil lende kanten er op gewezen, dat in Ne derland de voornaamste bror. van de luchtverontreiniging het zwaveldloxyde is. dezelfde stof die in de thans gepu bliceerde metingen rond de bebouwde kommen van Vlissingen en Middelburg is geregistreerd. Tot nu toe echter is er in ons land aan de bestrijding van dit euvel bijvoorbeeld door het ge bruik van zwavelhoudende brands» of tegen te gaan nog maar weinig gr- daan Het stoken van zwavclrijke olie is hier zelfs financi eel aantrekkelijk. In dit verband wees het kamerlid Oete er destijds staatsse cretaris Kruisinga op. dat het in Nederland de gewoonste zaak van de wereld is om nieuwe elek triciteitscentrales ook in te richten voor het stoken van olie in plaats van uitsluitend met aardgas. Dat gebeur», omdat de elektriciteitsmaatschappijen op die manier de kans hebben zich re genover de Gasunie onafhankelijk en commercieel op te stellen. Deze com mercie wordt kennelijk van meer be lang geacht dan de milieuhygiëne. Wanneer men bij de bestrijding van de milieu-verontreiniging uitgaat van de stelling dat de vervuiler moet betalen, kan het zin hebben te overwe gen dat we met die vervuiler in de eerste plaats onszelf bedoelen. De cij fers rond het. Sloe duiden er op. Men zegt herhaaldelijk, dat we offers moe ten brengen voor de bestrijding van de verontreiniging, men betoogt ook dat we maar met het een of het ander minder moeten, wat minder welvaar». Akkoord, maar dit soort betogen wordt pas zinvol als zij gestalte krij gen in concrete maatregelen. Dat is mogelijk, bijvoorbeeld in de fiscale sfeer. Op dit stuk van zaken bestaat echter een grote terughoudendheid. Zo zijn er bijvoorbeeld tot nu toe nog geen beleidsmaatregelen aangekondigd, die het stoken van zwavelhoudende of zwavelrijke olie onaantrekkelijk zullen maken, om maar één voorbeeld te noe men. In de Verenigde Staten bestaat wél een redelijk prijsverschil ten na dele van zwavelrijke olie. het gebruik daarvan is duurder In de tweede ka mer is er destijds bij herhaling op aan gedrongen om ook in Nederland zwa- velvrije olie goedkoper te maken, maar de staatssecretaris zei toen meer te voelen voor een heffing op zwavel rijke olie. Er is nog niets van geko men. Bij de belastingplannen van d:t kabinet is niets ran een dergelijke hef fing gebleken. Toch zou het goed z-.-n om die op korte termijn te overwegen de vervuiler betaalt En vervuilers zijn we allemaal. De Zeeuwse cijfers van de Inspectie milieuhygiëne maken nog weer eens duidelijk, dat het bij de bestrij ding van de milieuverontreiniging om heel wat meer gaat dan alleen bet stel len van eisen aan industriële vestigin gen of het weren daarvan. Het gaat hier om een complex van zaken, waar bij vooral ook de individuele burger is betrokken. Ook hij is vervuiler: me- al zijn medeburgers samen vermoedelijk een grotere dan de industrie. Slachtoffer van hard drugs EDAM (ANP) In de nacht van zaterdag op zondag is te Edam een 1 .l-.jarige jongen overleden ten gevolge van het gebruik van hard drugs. De jongen was uit een ziekenhuis weggelopen waar hij als verslaafde was opgenomen Zaterdagavond had hij zich op het toilet van een bar een injectie gegeven, met noodlottig ge volg. PROEF OP EINDEXAMENS MET EXPRESSIEVAK DEN HAAG (ANP) Staatssecreta ris Grosheide heeft in een circulaire aan de scholen voor havo en mavo laten weten, dat hij van plan is een proef te laten nemen met een expres sievak ais eindexamenvak. De gedach ten gaan uit naar een experiment waarbij de kandidaten voor het ein- e.xamen mavo en havo cën van de vakken muziek, tekenen, handvaardig heid I (handenarbeid) en handvaar digheid II (textiele werkvormen 1 als eindexamenvak moeten kiezen Wanneer het experiment met een zeer beperkte groep van scholen begint is nu nog niet met zekerheid te zeggen. Onder leiding van twee officie ren waren de bevrijders zater dagochtend om 2 uur Vietna mese tijd geland in het kamp te San Te op ongeveer 35 km van Hanoi nadat het Pentagon inlichtingen had verkregen dat zich daar krijgsgevangenen be vonden waarvan de gezond heidstoestand wanhopig was. .Helaas ontdekte de reddingstroep dat het kamp onlangs was geëvacueerd', aldus de Amerikaanse minister. ,Wij zullen alle mogelijke inspannin gen blijven doen om onze krijgsgevan gen mannen te bevrijden', aldus Laird, volgens wie ook in het verleden al opdracht was gegeven tot dergelijke commando-acties. De minister was op de persconferentie vergezeld van de officier die het bevel had gevoerd bij de laatste commando-opdracht en door admiraal Thomas Moorer. voor zitter van het comité van chefs van staven. Als er krijgsgevangenen in het kamp waren geweest, zouden zij nu vrije mannen zijn geweest, aldus Laird. De missie schijnt een volledige verras sing voor de N'oordvietnamese defen sie te zijn geweest. De luchtverdedi ging was wel erg actief geweest. De ISRAËL UIT BESCHULDIGING: TEL AVIV (RTR-AFP) Israël heeft maandag Egypte ervan be schuldigd de afgelopen vieren twintig uur tot drie maal toe de bestandsovereenkomst te heb- gen geschonden doordat Egyp tische vliegtuigen boven Israëli sche militaire stellingen op de oostelijke oever van het Suez- kanaal hebben gevlogen. De toe stellen schonden het bestand zondagmiddag, maandag tij dens het middaguur en in de vroege middag, aldus het Is raëlische opperbevel. Israël liecft klachten ingediend bij de bestandscommissie van de Verenigde Naties. Vier Soechoi-7 jachtbommenwerpers van Russische makelij waren zondag uit de richting Ismailia in de centrale sector naar Ros el Isj in het noorden gevlogen en maandag hadden opnieuw vier toestellen boven Israëlische stel lingen tussen El Kantara en Suez gevlogen. DEN HAAG (ANP) Het bestuur van de Stichting van de Arbeid zal morgenmiddag om kwart over drie in het gebouw van liet Verbond van Nederlandse Ondernemingen in Den Haag bijeenkomen naar aanleiding van het advies dat de Sociaal-Econo mische Raad vrijdag 20 november heeft vastgesteld over liet door het kabinet voorgestane pakket bijstu ringsmaatregelen voor 1071. Vrijdag zal een delegatie uit het kabi net met her bestuur van de Stichting van de Arbeid, aangevuld met vermoe delijk de voorzitters van de vakbon den in belangrijke bedrijfstakken (me taal, bouw. vervoer), bijeenkomen voor een bespreking over de nota die het kabinet zondagavond aan de twee de kamer heeft gezonden over het advies van de SER van vrijdag jl. Telling DE directeur-generaal voor de statistiek heeft uitleg gegeven over de begin volgend jaar te houden algemene volkstelling. (pagina 3) Milieu IN DE Scheveningse Kurzaal is gisteren een nationaal appel voor milieubeheer gehouden. (pagina 9) Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland op de pagina's 1 en 3. Sport op pagina 11. Televisie op pagina 13. Libië-tanks Het is de eerste Israëlische klacht over overvliegen door de Egyptische luchtmacht. In de eerste bestandsperi ode diende Israël meer dan 20 klach ten in die vooral betrekking hadden over de opstelling van lanceerinrich- tingen voor luchtdoelraketten bij het Suez-kanaal. In de Israëlische mededeling wordt niet gezegd of de Israëlische lucht macht of de luchtdoelartillerie heeft ingegrepen. Het communiqué volstaat met te zeggen dat ,de Israëlische troe pen hebben gehandeld conform de or ders die zij hebben ontvangen voor het geval de Egyptenaren de wapen stilstand schenden.' Egypte heeft later ontkend dat, Egyp tische vliegtuigen boven Israëlische stellingen bij het Suezkanaal hebben gevlogen. De Britse regering verklaarde maan dag in Londen dat Engeland Libië niet de bestelde 200 Chieftain tanks zal leveren zolang er geen vooruit gang komt in de vredesbesprekingen tussen Israël en de Arabische sta ten. Minister van buitenlandse zaken sir Alec Douglas-Home zou de revolutio naire Libische regering officieel het besluit op de hoogte hebben steld. Hoessein Koning Hoessein van Jordanië heeft eer, Arabische topconferentie voorge steld om de oprichting van een Pales tijnse staat te bespreken, zo berichtte het Franstalige Libanese blad ,Le Jour'. Hoessein ging niet in op de vraag of hij onlangs een ontmoeting met Israë lische leiders had gehad. Hij ant woordde .dergelijke geruchten zijn be doeld om Jordanië te isoleren.' Hij vertelde- verder dat er wordt on derhandeld om de Iraakse troepen in Jordanië onder zijn bevel te stel len. Amerikanen hadden een wachttoren in: het kamp vernietigd en een Ameri-, kaans hefschroefvliegtuig dat een on gelukkige landing had gemaakt was door eigen militairen opgebla- Het was de eerste dergelijke comman-| do-actie boven de negentiende breedte-! graad. De actie was ongeveer gelijktijdig uit gevoerd met de luchtaanvallen op Noordvietnamese luchtverdedigingsin- stallaties maar .hield er niet noodza kelijk verband mee'. President Nixons woordvoerder Ro nald Zicgler -liet in het Witte Huis een waarschuwing horen tegen eventuele N oord Vietnamese vergeldingsmaatre gelen tegen de Amerikaanse krijgsge vangenen. .Ik geloof dat het duidelijk is dat de gevangenen niets uitstaande hadden met de reddingsoperatie, en acht het ondenkbaar dat vergeldingsmaatrege len tegen de krijgsgevangenen worden ondernomen. Komen er echter vergeldingsmaatrege len. dan houden de Verenigde Staten de leiders van Noord-Vietnam daar voor persoonlijk verantwoordelijk', zei Ziegler. AMSTERDAM Een groep be woners van de Pijp in Amster dam begon gisteravond op eigen houtje de restanten van een aan tal slooppanden verder af te bre ken 'foto ooveni. Men eist. dat de vrijkomende ruimte wordt be nut voor .betaalbare woningen' of speelplaatsen. De slopers wer den door de politie verwijderd de daarop arriverende brand- n eer werd met gejuich begroet De brandweerlieden zetten het sloopwerk overigens voort eerst met de hand. later met een grote kraan toto onder/. HONKONG (AFP) Bij een wer velstorm die vijf provincies in het noorden van Zuid-Vietnam heeft ge teisterd zijn volgens een maandag in Hongkong ontvangen bericht van het persbureau van het Zuidvietnamese nationale bevrijdingsfront tienduizen den mensen omgekomen. ABIDJAN, CONAKRY, DAR ES SALAAM (AP, RTR, AFP) Se-; cretaris-generaal Thant heeft van een Franse VN-vertegenwoordi- ger in Conakry vernomen, dat de toestand in Guinea geleidelijk! aan weer normaal wordt, nadat maandagavond nog zware ge-, vechten waren uitgebroken toen huurlingen uit de buurlanden; Mali en Senegal in het noorden aanvallen waren begonnen op de: provinciehoofdsteden Labé en Kankan, aldus heeft de Guinese i ambassadeur in Tanzania, Damou, bekendgemaakt. Radio Conakry heeft maandagavond omgeroepen dat Egypte heeft besloten Guinea te helpen. Later meldde het radiostation dat er op verscheidene plaatsen in de hoofdstad werd gevoch ten en dat talrijke huurlingen gevan gen waren genomen. Het vliegveld van Conakry is gesloten. Ondanks het feit dat Portugal heef! ontkend enig aandeel aan de inval te hebben, heeft het zijn troepen aan de grens tussen Guinea en Portugees Gui nea in staat van alarm gebracht, vol-; gens gouverneur-generaal Spinola .om infiltratie vanuit de republiek Guinea-! tegen te gaan. Het besluit tot hulpverlening van de Egyptische regering was vervat in een boodschap aan president Sekoe Toeré.! De Egyptische regering wacht op het antwoord van de Guineese regering alvorens haar besluit uit te voeren. De Sowjet-Unie heeft Portugal maan dag beschuldigd van misdadige gewa pende agressie tegen de republiek Gui-, nea en de onverwijlde terugtrekking; van huurtroepen geëist De Sowjet- Unie zegt volgens TASS de .vastbeslo-; ten steun toe aan de strijd van het' Guinese volk tegen de aanvallers'. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken deelde maandagavond) mee dat er .sterke aanwijzingen zijn', van buitenlandse bemoeienis bij de aanval op Guinea. Woordvoerder Kind) zei dat er geen contact was geweest' met Lissabon en dat Amerika niet over inlichtingen beschikt of de Portu gese of enige andere regering erbij is! betrokken. Het nieuws over de nieuwe gevechten van maandagavond was afkomstig; van de secretaris-generaal van de Or ganisatie voor Afrikaanse Eenheid, del vroegere Guinese minister van buiten-1 landse zaken Diallo Telli De invallers zouden president Sekoe: Toeré willen gevangen nemen en een regering aan het bewind brengen die zich voegt naar de wensen van Portu-] Ambassadeur Damou zei gisteravond in Dares Salaam dat een gevangen genomen kapitein van de huurlingen Zie slot pag. 3 kol. 3 's-HEERENHOEK De Wage- ningse hoogleraar planologie prof ir W. J. G. van Mourik vindt, dat ,de duidelijke bedrei ging van het brakke milieu van de Westerschelde als zeldzaam gegeven' de aandacht verdient in de planologie van Midden- Zeeland. Hij bepleitte dat maan dagavond in de Jeugdhoeve te 's-Heerenhoek. waar het ge meentebestuur van Borsele een druk bezochte voorlichtings avond hield rondom industriali satie, die eindigde in een geëmo tioneerde discussie over deze problematiek. De Wageningse hoogleraar betoogde op deze bijeenkomst, dat in Midden- Zeeland .door zorgvuldig beheer van agrarische terreinen, landschap en bi ologische waarden goede woon- er, recreatiemogelijkheden dienen te w den geschapen.' Hij sprak in dit v band van een duidelijke bedreiging van het brakke milieu van de Wes terschelde en betoogde: .Zeer belang rijk en bedreigd zijn de platen in de Westerschelde, waarop robben, steltlo pers en rotganzen huizen'. Prof. Van Mourik meende, dat daar veel teloor kan gaan als de platen in de Wester schelde worden benadeeld, onder meer door recreatie. ,Het gevaar van het. Sloe uit is echter gering, het gevaar van Terneuzen uit veel groter. .Een zorgvuldige studie is noodzake lijk om de belangen met elkaar in; evenwicht te brengen, Als we er niet in slagen de situatie in de Wester-! schelde behouden, kan de verarming voor de biologische wereld in het ge bied dubbel aankomen; een zekere ver arming door sluiting van zeegaten is toch al mogelijk.' Hij betoogde, dat de planologie ook de samenhang tussen verschillende be langen bij snelle veranderingen moet zien te bewaren. In dit verband con stateerde hij een principiële spanning tussen de planologie-door-overleg en de ruimtelijke ordening van de wet, die zeer tijdrovende mogelijkheden tot beroep kent. De onvrede over die spanning kan naar de mening van prof. Mourik alleen verholpen worden door vakkundige voorlichting in aller lei vorm, door zoveel mogelijk open heid bij de besluitvorming en door een actieve deelname van de bevol king bij deze activiteiten. In dit kader nu achtte prof. Van Mourik de samenstelling van een structuurplan door een of meerdere gemeenten van groot belang. ,Het. is' wenselijk de mogelijkheid te benutten.: die geboden wordt door het structuur-, plan als een eigen gemeentelijke vi sie, voorbereid door drie of vier des-I kundigen in onderlinge samenwerking! en met een eigen programma van deel-1 name door de burgers. VOORWAARDEN Hij meende, dat het voor Zeeland niet mogelijk is de industrie af te wijzen, met name achtte hij de ontwikkeling] gewenst rond de concentratiepunten! Vlissingen-Oost en Terneuzen. Maarj zijn instemming met een industrialisa-j tie was afhankelijk van déze voor-I waarden: 0 er dient naar te worden gestreefd niet aileen op zeehavenactiviteiten! te vertrouwen, maar allerlei indu-' strieën, diensten en eventuele quar-; taire werkgelegenheid aan te trek ken: Midden-Zeeland vraagt een zelfstan dige politiek en gedoogt geen afval' van Europoort. 0 onmisbare voorwaarden zijn een! goed voorzieningenniveau, goede re creatiemogelijkheden, goede land- schapszorg en beteugeling van dej vervuiling. Bij het samenstellen van structuur-, plannen in Midden-Zeeland door af-i zondërlijke gemeenten of door ge meenten samen, wees prof. Van Mou rik op het belang van bepaalde inwo nerdrempels om de stedelijke voorzie ningen zo groot mogelijk te maken. Vlissingen en Middelburg (binnen af zienbare tijd meer dan 100.000 inwo-| ners) zullen daarmee een zelfstandig; beeld vertonen terzake van onderwijs.! gezondheidszorg, cultuur en dergelij-l ke. Voor Goes is naar zijn mening te; streven naar 40.000 tot 50 000 inwo-| ners met een gevarieerd beeld van het voortgezette en wetenschappelijke on derwijs. Hij was he» eens met de streekplanvi- sie. dat een paar kernen zouden kun-; nen uitgroeien tot 8000 inwoners Heinkenszand en 's-Gravenpolaer maar vond wel: Die keuze is wat direct en ongenuanceerd gevallen. Het! zou wenselijk zijn een intensieve stu-' die. die noodzakelijk is voor zo'n be slissing alsnog op te zetten, het enige, (Zie slot pagina 9 kolom 3) WASHINGTON (RTR-AFP) De Verenigde Staten hebben zaterdag per hefschroefvliegtuig een ontzettingsstrijdmacht afgezet in een krijgsgevangenenkamp bij de Noordvietnamese hoofdstad Ha noi in een poging Amerikaanse krijgsgevangenen te bevrijden. Het kamp was echter geëvacueerd en er werden geen gevangenen bevrijd. Dit heeft de minister van defensie. Meivin Laird, maandag op een persconferentie bekendgemaakt. De ontzettingsmacht keerde behouden terug en niemand was ern stig gewond. «v

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1