,Open dag' op de Scheldewerf trok negenduizend bezoekers wmsm Haven Vlissingen wil eigen vervoers bedrijf oprichten Rk lagere school ,De Schakel' in Vogelwaarde officieel open dé BILT ALMANAK isT'S- 'WF'S*. Tholenaar in Bergen op Zoom mishandeld W00NCENTRA LEVEREN MEER LUCHTVERONTREINIGING DOOR S0 2 EN ROOK DAN H0ECHST Orgelmeester Albert de Klerk - VERWACHT. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 23 NOVEMBER 1970 TEWATERLATING VANCARACAS' IN VLISSINGEN f ADVERTENTIE) IR BOUT: .BINNEN TWEE JAAR STIJGEN TOT 4.000 MAN' \T.ISSINGEN Een recordaan tal bezoekers naar schatting ruim negenduizend mensen heeft zaterdagmorgen van de ge legenheid gebruik gemaakt na der kennis te maken met de NV Koninklijke Maatschappij ,De Schelde' te Vlissingen. Deze ken nismaking hield in het bijwonen van de tewaterlating van het Ve nezolaanse lijnvracht8chip .Ca racas', de kiellegging van een lijnvrachtschip voor de KJCPL en voor de talrijke bezoekers ongetwijfeld het interessantste deel een rondwandeling door de enorme machinehal, waar o.m. de bijna elf meter hoge, 550.000 kg wegende, dieselmotor voor de .Caracas' proefdraaide. De Scheidemensen hadden op enkele duizenden bezoekers gerekend. maar dat het aantal de tienduizend henaderen, had niemand durven ot kunnen voorspellen. De ruim 3.000 fol ders met Informatie over de .bezoe- kersdag', de ballonnetjes voor de kin deren en de asbakken voor de oude ren waren dan ook spoedig uitgege ven. Tijdens een samenzijn in het Schelde kwartier na afloop van de tewaterla ting zette ir J. Bout, voorzitter van de directie van de Schelde, uiteen, dat de bezoekersdag, hoewel in eerste instan tie bedoeld voor het iegen personeel, toch ook een plaatsje heeft in het Scheldeprogramma voor personeels- werving. ,De Schelde', aldus ir Bout. .ondergaat momenteel een krachtige expansie, mede door haar grote, gedif ferentieerde orderportefeuillt (f 800 miljoen). Deze expansie impliceert, dat het huidige aantal arbeidsplaatsen binnen ons bedrijf van ongeveer 3.500 binnen de termijn van een tweetal jaren zal moeten stijgen tot tegen de 4.000.' Een dergelijke dag. zo vond.de heer Bout, bevestigt, dat er een stevi ge band bestaat tussen het bedrijf en de mensen, die er werken. Een groot aantal personeelsleden heeft hun ge zinsleden meegenomen om hen te la ten zien waar zij werken, zo verduide lijkte ir Bout. Bezoekersstroom Tegen half elf zaterdagmorgen, toen de poorten van de Schelde openzwaai den voor de stroom van bezoekers, blee kal spoedig, dat op een massaal bezoek kon worden gerekend. Om elf u. waren naar schatting ca 6.000 men sen in de immense machinehal, waar tal van machines, zoals boor-, frees-, en schaafmachines waren te bewonde ren. In een ander gedeelte van de hal zag men tal van onderdelen voor scheepsmotoren. De meeste belang stelling trok echter de lOVj meter hoge, meer dan een half miljoen kg wegende, 16.000 paardekrachten sterke Schelde-Sulzer-dieselmotor, bestemd voor de .Caracas', die proefdraaide. Om precies twaalf uur waren de vele duizenden bezoekers getuige van de te waterlating van de 11.650 ton metende .Caracas', gebouwd voor rekening van de C. A. Venezolana de Navegation. Het 170 meter lange schip is bestemd voor de gemeenschappelijke lijndienst van de Navegacion. de KNSM en een Colombiaanse rederij in de zogeheten .Trident Service' tussen Zuid-Amerika, Noord-Amerika en West-Europa. De tewaterlating zou aanvankelijk ge schieden door mevrouw Carmen de MArquez Anes, de echtgenote van de directeur van de C. A. Venezolana de Navegacion, maar wegens ziekte had zij op het laatste moment moeten afzeggen. Als haar plaatsvervangster trad nu op mevrouw Judith de Naran- ja. die schaar voor het dopen van het schip en bijl voor de eigen lijke stapelloop handig hanteerde. .eeuwse Luchtje Een mevrouw uil Colijnsplaat meldt ons wat haar dochter is overkomen. .Afijn dochter'. zo schrijft de mevrouw, .rijdt elke day met haar auto vanaf CoU;ns plaat via de Zandkreekdam nnar haar dagelijkse bezigheden elders. De laatste tijd werd zij op deze ritten .telkens geplaagd door een luchtje dat deed denken aan het verbranden van de verwarmings kachel. Zelfs de heren van de garage stonden voor een volsla gen raadsel Voor alle zekerheid werd de kachel maar uitgelaten' En de dochter zou nog geruime tijd hebben zitten vernikkelen van de kou als niet het bericht in de krant was gekomen dat de geur, die telkens tot in de wagen doordrong afkomstig was van het wier in het Veerse Meer' En zo bracht de PZC warmte en. uit komst'. zo besluit de mevrouw uit Colijnsplaat. Wij hebben deze spreuk snel la ten inlijsten. - 'Vr' nood zou kunnen worden bruikt, kon .rustig op zijn plaats blij ven. Weliswaar zijn bij de Schelde er verschillende schepen te water gela ten zonder gebruik van een rijsbed, maar in die gevallen ging het om kleine schepen. Het was nu voor de eerste maal, dat bij een dergelijk groot schip bijna 12.000 ton het rijsbed achterwege bleef. Voor de Schelde betekende dit een financieel voordeeltje. Achteraf was men bijzon der tevreden met de gang van zaken tijdens de stapelloop. Het .experi ment' van zaterdag zal in de toekomst worden herhaald. Tijdens een daarna volgend samenzijn in het Scheldekwartier met onder meer een optreden van een Zuidame- rikaans ensemble en een goochelaar, wees ir Bout op de krachtige expan sie, die de Schelde momenteel door maakt. Uit het feit, dat zoveel perso neelsleden met hun gezin de tewater lating hijwoonden, concludeerde hij, dat daaruit een trots spreekt voor het bedrijf en dat de band tussen de Schelde en haar werknemers zeer dui delijk aanwezig is. .Doordat zich de laatste tijd verschillende nieuwe on dernemingen in deze streek hebben gevestigd, vergeet men wel eens, dat ,de Schelde' nog steeds veruit grootste werkgever in Zeeland is en dat het een technisch vooraanstaand bedrijf is met knappe handen en hoofden', aldus de heer Bout Verder in zijn toespraak deelde hij mede. dat het in mei van dit jaar tewatergelaten schip .Venezuela' voor dezelfde maatschappij als waarvoor de .Caracas' is gebouwd, met rasse schreden zijn voltooiing nadert. Begin volgend jaar zal het schip worden afgeleverd. Mevrouw De Naranjo ont ving uit handen van de heer Bout een passend geschenk voor het verrichten van de doopplechtigheid en de tewa terlating van het schip VLISSINGEN Meer dan 9000 men sen hebben zaterdag van de gelegenheid gebruik gemaakt De Schelde te bezoe ken. Hier een kijkje in de enorme ma chinehal. waar een 16.000 pk sterke dieselmotor proefdraaide. Duizenden sloegen dit spektakel van nabij gade. (Foto PZC) TWEEMAAL CHAMPAGNE VLISSINGEN Het dopen van het voor Venezolaanse rekening gebouwde lijnvrachtschip .Cara cas' op de werf van de Schelde te Vlissingen is niet helemaal vol gens het programmaboekje verlo pen. Ongeveer een kwartier voor dat de officiële gasten arriveer den, was de draad waaraan de fles champagne voor de doop plechtigheid was bevestigd, plot seling losgeschoten. In vele scher ven spatte de fles uiteen op de boek van het schip. De genodig den hebben niets van dat inci dentje gemerkt. Toen zij tegen twaalf uur arriveerden was al een nieuwe fles aangebracht, die even later geheel volgens de re gels van het spel stuk sloeg tegen de boeg van het nieuwe schip, nadat de doopster mevrouw Ju dith de Narango het lint met een schaar had doorgeknipt. Ankers als rem Zonder aarzeling gleed de .Caracas' in toenemende vaart van de helling, na dat de laatste beletselen waren wegge nomen. Voor het eerst in de geschie denis van het bedrijf had de Schelde bij de stapelloop van een schip van deze grootte nu eens geen gebruik gemaakt van een rijsbed om als .rem' te fungeren. Nauwelijks was het schip van de helling gegleden of er werden twee ankers uitgegoiid, die de vaart sterk afremden. Een bij het achter schip aangebracht anker, dat in geval BERGEN OP ZOOM De automobi list P. J. R. uit Tholen deed zaterdag bij de politie te Bergen op Zoom aangifte van mishandeling en vernie ling. R. stond geparkeerd in de Gou- denbloemstraat te Bergen op Zoom, toen een auto met twee inzittenden kwam aangereden. De twee mannen. J. D. van B. en P. C. M. H. uit Bergen op Zoom, stapten uit en sommeerden R. door te rijden omdat zij voorbij wilden. Bij deze sommatie zou R. zijn geslagen, terwijl zijn auto enkele trap- pen kreeg. De twee mannen werden in Bergen op Zoom in verzekerde bewa ring gesteld. Kettingbotsing te Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM Bij een ket tingbotsing zaterdagmiddag voor de stoplichten Wouwsestraatweg te Ber gen op Zoom werden vier auto's be schadigd. De Vlissingse automobilist J. K reed tegen zijn voorganger E. W. uit Roosendaal, die al tegen zijn voor ganger J. H uit Oosterhout, was ge reden. J. K. werd door deze botsing achteruit geduwd tegen de wagen van W. R. G. uit Arnhem. GRAAFMACHINE VERNIELDE AARDGASBUIS THOLEN In het uitbreidingsplan Dalempolder II in Tholen heeft een graafmachine zaterdagmiddag een gas buis kapot getrokken. Doordat er veel aardgas ontsnapte was er veel kansi op ontploffing. De politie zette daar-l om de omgeving af. Na twee uur was! het lek voorlopig gedicht. BEN W IN NOTA AAN RAAD: Sluizenaar ernstig gewond OOSTBURGSE GEDOOD BIJ ONGEVAL IN BELGIË WESTKAPELLE De 20-jarige mej.; Mnddr uit Oostburg is in de nacht: van zaterdag op zondag bij een ver-; keersongeluk in Westkapelle (België)1 om het leven gekomen. Een andere! inzittende van de auto, A. de S. uit Sluis liep een schedelbasisfractuur en een gebroken arm op. Beide slachtof-i fers werden per ambulance naar het ziekenhuis te Knokke gebracht. Het ongeluk deed zich voor in het buurtschap Schrapenbrugge (België) vlak bij de grenspost Sint-Anna ter Muiden. De chauffeur van de auto. Van der V. uit Sluis, verloor de macht over het stuur en reed tegen een boom. Hij liep slechts lichte ver wondingen op. De auto werd geheel vernield. BRAND VERNIELT CAFÉ EN WONING IN HEIKANT HEIKANT Een hevig uitslaande brand heeft In de nacht van zaterdag op zondag een café met woonhuis, bewoond door de familie Wiliems. aan de Vyiainiaan in Heikant grotendeels verwoest. De bewoners waren niet thuis. Het cafépand stortte gedeeltelijk in en er onstond'voor duizenden guldens scha de. Ook de inboedel van het café en van de woning daarachter ging volle dig verloren. De daarachter gelegen bar kon gedeeltelijk gespaard blijven. De brand is omstreeks drie uur door nog onbekende oorzaak in de café- ruimte ontstaan en werd door ontdekt. De vrijwillige brandweer van Jansteen was het vuur pas om: acht uur 's morgens meester. Een aangrenzend pand kon ge blijven. Burgemeester Molthol Hulst was bij de blussingswer heden aanwezig. De inboedel va café en de woning waren tegen verzekerd. Het pand zelf is eigendom van een brouwerij. Er wordt een on derzoek ingesteld naar de oorzaak van de brand. VERVOER VAN CONTAINERS VLISSINGEN B en w van'. Vlissingen (bijvoorbeeld voor een jaar) op basis waarvan dan getracht moet worden financieringsmiddelen te verkrijgen voor nieuw materiaal. NV Haven Vlissingen ziet in deze me thoden weinig heil omdat op deze ma nier .niet het fundament wordt gelegd van een systeem dat het containerver- j I voer ten alle tijde kan waarborgen'. Vlissingen zijn van mening dat I aldus de nota de NV Haven van Vlissingen een vervoers-nv in het leven moet roepen om het vervoer over de weg van containers, unitlood- sen, pallets, flats en dergelijke vanaf de haven te kunnen ga randeren. B en w delen dit mee in een nota aan de raad. .Door de verandering van de vervoers- methoden in de zeescheepvaart welke zich momenteel aan het voltrekken is, wordt het deel van de keten, haven naar bestemming of van plaats van afzending naar de haven, steeds be langrijker De verandering van de voersmethoden houdt in. dat bij het soort vervoer als containers, unit- loods, pallets, flats enzovoort de scheepvaartmaatschappijen in vele ge vallen het vervoer van .huis-tot-huis' op zich nemen in tegenstelling tot het conventionele vervoer van haven-tot haven. Hierdoor is het voor de scheep vaartmaatschappijen uitermate belang rijk geworden een haven te kiezen waar het kostenpakket voor lading van af het ruim van het schip tot de plaats van bestemming het goedkoopst is" aldus b en w. Het college deelt In dit verband mee dat de NV Haven van Vlissingen mo menteel jaarlijks ongeveer 100.000 ton lading aan de verschillende wegver- voersbedrijven aanbiedt en dat men verwacht dat dit kwantum, zodra de containervaart in Vlissingen begint, zal worden verhoogd met ongeveer 40.000 ton per jaar. B en w zeggen te vrezen dat de weg- vervoersbedrijven op Walcheren niet de grote investeringen kunnen doen, die noodzakelijk zijn om een aan de eisen des tijds gesteld vervoer te kunnen ver wezenlijken. In verband hiermee heeft de directeur van de NV Haven Vlis singen geprobeerd de verschillende Walcherse vervoersbedrijven deel te laten nemen in een op te richten ver- voers nv. In eerste instantie waren on geveer dertig vervoersbedrijven bereid nv deel te i echter te en dergelij- jrrent van Uit een üperatieve vereniging weg transport ua (waarin bijna alle Wal cherse vervoersbedrijven zijn vertegen woordigd) bleek dat men wel een con- kegvervoers nv als een concu: het eigen bedrijf zag. Uit een gesprek met de coöperatieve verenig' Inspecteur volksgezondheid Verdubbeling van fluorgehalte na de eerste fase VLISSINGEN Wat de luchtveront- rcining door zwaveldioxide en zoge naamde standaard rook betreft is de invloed van de wooncentra Vlissingen en Middelburg veel belangrijker die van Hoechst Nederland NV. Tot deze conclusie komt drs F. Hartogen- sis. inspecteur van de volksgezond heid. in een overzicht dat hij geeft van de uitkomsten van metingen be treffende de luchtverontreiniging in de omgeving van het Sloegebied in de periode mei 1967 tot oktober 1969. De heer Hartogensis stelt bovendien dat ,de cumulatieve frequentieverdeling' (de verschillende soorten luchtveront reiniging ten opzichte van elkaar) ner gens dc TNO-richtlijnen heeft over-' schreden, hoewel deze in het meet punt te Vlissingen, in het gebied van Wat de luchtverontreiniging door flu or betreft, heeft men wel iets kunnen merken van het ingebruik stellen van de eerste fosforoven van Hoechst. Het fluorgehalte steeg tot ongeveer het dubbele van wat het was in de zogenaamde nulfase. .Overigens een waarde, die nog niet hoog genoemd kan worden', aldus het overzicht. In de laatste maanden van 1968 bleek op sommige plaatsen een veel hoger flu orgehalte voor te komen.' Na bestude ring van de gegevens werd geconclu deerd dat zeer waarschijnlijk fluor- houdend onoplesbaar stof. afkomstig van as uit de fosforoven, op bepaalde plaatsen tijdens het vervoer was ver spreid. Nadat het bedrijf de wijze van afvoer heeft gewijzigd werden geen hoge waarden van het fluorgehalte meer gevonden', aldus het overzicht. In het overzicht werden alleen de gegevens verwerkt van de metingen die werden verricht toen nog slechts de eerste fosforoven van Hoechst in bedrijf was. BURGEMEESTER SOMERS KNIPTE LINT DOOR VERNIEUWING ONDERWIJS ZONDER RISICO VOGELWAARDE Op dc meest tra- I ditionele wijze heeft burgemeester M.' Somers zaterdagmorgen de nieuwe r-K lagere school ,De Schakel' in Vogel-I waarde geopend. Mr Somers opende de school door een wit lint door te knippen. Het was overigens niet de enige officiële handeling, die zaterdag- morgen werd verricht. De inspectrlce van het lager onderwijs, mevrouw Bouwman, onthulde pal na dc ope-: ning. het kunstwerk van de Rotter damse kunstenaar Hans van der Plas.; dat dc ruime speelplaats van dei i sehool opsiert. De nieuwe school is in de plaats gekomen van de St-Josephschool in Boschkapelle en de Mariaschool in Stoppeldijk. Oorspronkelijk was het de bedoeling, de meer dan honderd jaar oude St-Josephschool te restau- reren In 1962 werden hiertoe al plan l nen gemaakt De school bleek echter in een dermate slechte staat te verke- ren, dat restauratie onmogelijk was. In 1967 werd een urgentieverklaringj afgegeven voor een geheel nieuwe vierklassige school in Boschkapelle. Toen echter ontstond de gedachte om' een lagere school te bouwen voor j zowel Boschkapelle als Stoppeldijk.: In juli 1968 werden de plannen voor! de bouw van een achtklassige lagere, in. De heer C. de Cock, voorzitter het schoolbestuur, vertelde de vele genodigden, dat de keuze juist op de naam. De Schakel' is gevallen omdat dit de eenwording van Boschkapelle en Stoppeldijk symboliseert. De naam van de nieuwe school, waarvan kosten ruim acht ton bedragen, naar voren gekomen uit een prijs vraag die onder de leerlingen van de drie scholen die Vogelwaarde telt is uitgeschreven. Burgemeester Somers bracht schoolbestuur zijn felicitaties ovei noemde de totstandkoming van school het resultaat van eendrachtige samenwerking. Mevrouw Bouwman zei de bouw van de school .gematigd progressief te vinden en meende dat de bewoners van Vogelwaarde trots1 De directeur van de NV Haven Vllv singen meent dat zonodig onafhan- kelijk van deelname van anderen, toch een dergelijke vervoers nv in het leven moet worden geroepen De aanschaf van materieel voor een eventueel op te richten nv zal een voorlopige inves tering vergen van 1 700.000. De exploi tatiekosten van de nv zullen in de eer ste jaren te verwaarlozen zijn. Bij op richting van een dergelijke nv zal op de gemeente Vlissingen geen beroep worden gedaan voor een garantiestel ling voor de aflossing en rente van een af te sluiten lening. Als de Haven Vlissingen over gaat tot het oprichten van een vervoer» nv, zal men proberen anderen te laten deel- nemen in deze nv. In verband hiermee heeft de Haven Missingen contact op- genomen met de NSU-fabrieken over een eventuele kapitaalsdeelname. kunnen zijn op het nieuwe com plex. Ook zij wenste het schoolbestuur ge luk. De heer J. C. A. Koopmans, hoofd van de school, zei, dat het eigenlijk in de eerste plaats een taak van leerlingen was, om een dankwoord uit te spre- leerlingen zich in hun nieuwe school op him gemak voelen.' De heer Koop mans vertelde, dat getracht zal wor den zo veel mogelijk met de onder wijsvernieuwing mee te gaan. Af aar', zo zei hij. .dit moet zonder risico's gepaard gaan en het individuele kind moet centraal blijven staan.' Schoolarts A. Rosemeijer. zei dat ln sommige gevallen de scholen te lang meegaan. .Hierdoor is het onmogelijk dat de schoolgebouwen aan de eisen, die het onderwijs nu eenmaal stelt, blijven voldoen.' De heer Rosemeijer zei dan ook te hopen, dat het nieuwe scholencomplex over honderd jaar geen dienst meer zou doen school. Nadat ook nog de heren A. Sturm (architect) en A. Fassaert (voorzitter van de hoofdenkring) hun gelukwen sen hadden aangeboden, volgde een rondleiding door de nieuwe schooL GROTE KERK, GOES Op uitnodiging van de .Commissie Or gelconcerten Grote Kerk Goes' heeft zaterdagavond de Haarlemse stadsor- ganist, Albert de Klerk voor de tweede maal sinds de ingebruikneming het Marcussenorgel bespeeld. Kennelijk geïnspireerd door de uitzonderlijke mogelijkheden van dit instrument stel de De Klerk een aantrekkelijk pro gramma samen, waarin bijzonder fijne barokmuziek de hoofdschotel vormde. Een talrijk publiek mocht, zich verheu gen in het uiterst geraffineerde spel van de Hollandse meester. Reeds bij het eerste programmaonderdeel, het Concerto in d, BWV 596, van Joh. Seb. Bach (bewerking van een vioolconcert van Antonio Vivaldi) bleek na een niet geheel vlekkeloos allegro. De Klerks algehele beheersing van de materie, niet alleen in registerkeuze, maar ook in de volkomen transparantheid van de uitvoering, dankzij Üijn goed bere kende toucher. Bachs werken 659, 660 en 661, alle drie verwerkingen van het koraal ,Nun komm' der Heiden Heiland', boeiden vooral door de nooit aflatende span ning in de melodie en de zeer rijke omspeling van de cantus firmus. Voor al 660, a due bassi e cante fermo, wai bijzonder goed getroffen. Een aparte vreugde werd ons bereid door de uit voering van drie sonaten, een van de Italiaan Colonna, een van Scarlatti, een andere Italiaan, die veel in Spanje werkte en een van de Spanjaard Casa- noves. Het waren heel klankrijke werk jes, die van De Klerk een uiterst fijne registratie kregen. De verrukkelijke klankenweefsels kregen nu eens een grote tederheid, dan weer een buite lende vrolijkheid mee, alles even licht voetig gespeeld en aangenaam in het gehoor liggend. Na al deze heerlijke barok wist Albert de Klerk zijn gehoor wederom te boel- en met de Passacaglia van Hendrik j Andriessen, een werk uit 1929, nauw verwant aan de orgelschool van César Franck, waarvoor het pijpenmateriaal van het orgel zeer toereikend was. Tenslotte raakte de orgelmeester ge heel op dreef bij een improvisatie over 1 een opgegeven thema, het Lied der Hope. bekend als het Israëlische volks lied; van de vele variaties in allerlei toonaarden noteerden wij een zeer in teressante op de tongwerken van het orgel, een bijzonder fraaie variatie op de omkering van het thema, een knap pe fugetta en een magistrale finale. Het interrumperende klokkenspel ver mocht ditmaal de organist niet uit zijn concentratie te brengen. Gelukkig! De commissie wil van deze concerten I een traditie maken, waarvoor een toe name van het aantal donateurs nodig is. Dit bleek uit een mededeling in he: programma We benadrukken dit gaar ne. gezien de uitzonderlijke mogelijk heden die orgel en kerkruimte bieden. y. M. MEER WIND Van het zuidwesten uit toenemende bewolking gevolgd door regen. Matige tot krachtige wind tussen zuidoost en zuid later draaiend naar zuidwest. O» geveer dezelfde temperaturen als giste ren of iets hogere. Vooruitzichten voor dinsdag en w-oen» dag: slechts hier en daar regen of motregen en tamelijk zacht. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 1 tot 3; min. temp.: 1 tot 5 graden boven non maal; max. temp.: 0 tot 4 graden boven non maal; kans op een droge periode van min stens 12 uur:.80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 54 procent. Voor woensdag: aantal uren zon; 1 tot 5; min. temp.: 0 tot 5 graden boven nor maal; max. temp.: 0 tot 4 graden boven non maal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal; '00mint(temp.n0mEX(.tanlt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2