Hoe raakte busje met pendelaars van de weg? Deelname Rijk in recreatie van hebben ,Kontakti?' Grevelingenbekken broodnodig Eis vijf maanden voor innen van andermans spaarcentjes In Zeeland wordt hoegenaamd niet aan infrastructuur gedaan Goede startavond van J en M Hulst in ludieke sfeer SEhM VÏSV srssi &ssSLSSsgf'j,z Ongeval speedboot Veerse Meer: boete van ƒ750 DUIVENTENTOONSTELLING SOU BURG, KAMPIOENENDAG BIERVLIET Meer dan 50 kampioenen twoj ZATERDAG 21 NOVEMBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TRIEST ONGEVAL VOOR RECHTBANK MIDDELBURG INZITTENDE VOND DOOD MIDDELBURG Hoe kon het; gebeuren dat de chauffeur A. de G. uit Zierikzee op een vroege morgen met zijn VW-busje van de weg, die hij zo goed kende, afraakte? Het antwoord op die vraag kon vrijdag tijdens de behandeling van de zaak tegen De G. door de rechtbank te Middelburg niet worden gegeven. Slechts vast kwam te staan, dat het busje op een gegeven moment in de berm ii< was geraakt en even verder te- gen eeh brugleuning gebotst. De gevolgen waren fataal. De mede- ii^l inzittende van De G. verloor het leven- Ook de officier, mr. Th. Lebret. kon slechts gissen naar de oorzaak van dit trieste ongeval. De banden van het bosje waren, ook voor een nat \veg-| dek, in orde bevonden. De geopperde mogelijkheid, dat de auto de neiging had naar rechts te trekken leek de| officier al evenmin aanvaard haar. Mr. Lebret achtte het echter niet uit gesloten, dat gelet op het vroege uur er sprake was geweest, van enige sla perigheid bij de bestuurder. Wellicht lette De G. daardoor niet voldoende op en kon de noodzakelijke stuurcor- rectie niet tijdig meer uitvoeren. Ge volg was dat de auto geheel in de berm van de Elkerzeeseweg bij Scha- rendyke raakte, met de genoemde ge- '.olgen De officier vorderde tegen De G. «eeel voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar. een boete van vierhon derd gulden en een ontzegging van de rboevoegdheid voor de tijd van een De G„ die in Rotterdam werkte, fun geerde tevens als chauffeur voor een groepje pendelaars, die hij dagelijks van Schouwen naar Rotterdam en te rug vervoerde. I Verdediger mr. M. van den Hout I onderstreepte, dat het voor deze mensen inderdaad een hard bestaan was. Voor deze pendelaars, die 's morgens om vijf uur het bed uit i moesten en eerst rond zes uur 's avonds weer thuis kwamen, kon i naar de mening van de verdediger i wel degelijk worden gesproken van een sociaal probleem. Naar zijn op vatting had bij de toedracht van 1 het ongeval mogelijk de omstandig heid een rol gespeeld, dat het grind naast de rijbaan ongeveer tien cen timeter lager was dan het wegdek zelf, Waadoor de auto in feite een barrière had moeten overwinnen om weer terug op de weg te kun nen komen. In verband ook met de inkomsten van De G. bepleit,tP mr Van den Hout, een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. De rechtbank zal op vier december uitspraak doen. Mr. Dieleman, die het voor W. opnam, betoogde nog dat door de verschillen de bijkomende omstandigheden de schuld van zijn cliënt bepaald niet, zonneklaar was gebleken. Een onvoor waardelijke ontzegging achtte hij hier dan ook minder juist. Ook in deze zaak is de uitspraak op vier decem ber Wegrijden Mevrouw C. J. M.-H. uit Sas van Gent werd tenlaste gelegd, dat zij met haar auto op de Axelsestraat in Terneuzen zodanig was weggereden, dat er een botsing ontstond met een auto be stuurd door G. D. De kantonrechter te Terneuzen had haar daarvoor veroordeeld tot een boete van 25 gulden. Daar mevrouw M. van oordeel was. dat zij geen CADZA.ND Ongeveer vijftig Zteuwie jongeren kwamen vrijdagavond op uitnodiging van de Zeeuwse Jeugdraad bijeen in het oecumenisch vormings centrum Hedenesse om er te spreken over verschillende aspecten van bel jeugdbeleid. In vier groepen startte men dit week einde, dat de naam JContaktl?' mee-; kreeg. In de groepen kwamen ter spra ke; het doel en de werking van de Zeeuwse jeugdraad, het doel van vrije- VVV-VOORIITTER WAGE:INDUSTRIE EN RECREATIE OP VEILIGE AFSTAND Zeeuwse jongeren in Hedenesse RECREATIE OP schuld had aan dc aanrijding, was zij ln hoger beroep gegaan. D. verklaarde als getuige dat hij de Axeisestraat was opgereden en toen plotseling, op enkele meters afstand, de auto van mevrouw M, voor zich had gezien. Een poging om uit te wijken had geen resultaat meer ge had. Officier mr Lebret betoogde gen in het feit dat, D die voorrangs- weg opreed al .in' het verkeer was, ter wijl mevrouw M.. die uit een garage kwam nog in het verkeer moest komen. De officier vroeg dezelfde boete als waartoe zij door de kantonrechter was veroordeeld. Verdediger mr F. K. Adrlaanse zag de beantwoording van de kern vraag: ,Wie was er het eerste gaan .op'rijden?' anders. Dat was naar zijn mening mevrouw M. geweest. Uit spraak op vier december. kelingssamenwerking en de situatie van werkende jongeren. Aan het einde van de avond kwamen de vier ge spreksgroepen bijeen om de resulta ten van hun discussies uit- te wisselen. De zeer voorlopige conclusies zullen vandaag (zaterdag) worden uitge werkt. Het is daarbij de bedoeling dat die conclusies zijn voorzien van con crete plannen en aanbevelingen voor verdere actie om tot een Zeeuws jeugdbeleid te komen dat in overeen stemming is met de jeugd. JONGEN VERVALSTE RECORDAANTAL MACHTIGINGEN Roest Als je met zo'n moordinstrument op tie weg komt. is het toch niet. te verwonderen, dat er na een ongeval een veroordeling volgt door de kan tonrechter?' Zo zei de president, van tie rechtbank mr. P van Empel tot A. JI uit Ovezande. die in hoger beroep was gegaan van een veroordeling tioor de kantonrechter te Middelburg. Nadat M. betrokken was geweest bij een verkeersongeval op de Vlissingse- weg tussen Souburg en Vlissngen, had de politie zijn auto eens nader onder zocht, Sij dat onderzoek bleek, dat het voer tuig in een meer dan slechte toestand verkeerde. Zo was de stuurinrichting riet in orde. kon het linker voorwiel er gemakkelijk aflopen en waren de- •en van de carrosserie compleet door geroest. M. die zei dat alles niet te hebben geweten omdat hij niet .technisch' was verklaarde in hoger beroep te zijn gegaan omdat hij vanwege zijn bednjfsoefening zijn rijbewijs moei lijk kon missen. De officier achtte de door de kanton rechter opgelegde straf, voor het op te weg komen met- dergelijke .puinho pen', volkomen terecht en kwam tot eenzelfde eis: boeten tot een totaal van tweehonderd gulden en een ont- ze?png van de rijbevoegdheid voor de f-jdvan zes maanden Verdediger mr. W. Dieleman. betoogde nog. dat M. als niet deskundige geen «Jic kon hebben op de oorzaak, van «at ongeval, namelijk te ver gevorder- slijtage van onderdelen van zijn auto. Mr. Dieleman, die eraan herin nerde dat M.'s auto altijd behoorlijk tioor een monteur was nagekeken, wong tenslotte aan op een voorwaar- OeliJke ontzegging van de rijbevoegd- rij'u. Uitspraak op vier decern- Rijbewijs De in Brasschaat wonende Amerikaan was in hoger beroep gegaan van <*n veroordeling door de kantonrech- te Terneuzen. Hij was door de Kantonrechter veroordeeld tot een unete van 150 gulden en een ontzeg- Png van de rijbevoegdheid van zes maanden omdat hij op de provinciale weg m Vogelwaarde een tankauto v «aan inhalen op het moment, dat «n tegenligger naderde. Het gevolg was een botsing. hi- z"ting wel te beseffen, dat w ?P.»dat moment op de verkeerde wegüelft had gereden, doch anderzijds van mening te zijn. dat de tegenligger re weinig verlichting had gevoerd. Bo- hij graag zijn rijbewijs w T^enover de politic had W. s verklaard," dat de tegemoetkomen- e auto toch ook nog in dc berm had Kunnen uitwijken. 5? oöicier zei in zijn requisitoir, dat vL if/,8rote rijervaring waarover hij oescnikte hier had gebruikt om zeer hïmvte ,rljden- Deze inhaalmanoeuvre urnen de bebouwde kom bestempelde spL. I61 als bijzonder gevaarlijk. Hij acutte daarom dezelfde straf als door "«Kantonrechter was opgelegd, op zijn TOTAAL VOOR BIJNA 1800 MIDDELBURG ,Ik wil het ze ker niet goedpraten, maar ik had toen gebrek aan geld'. Zo luidde de summiere verklaring, die de 23-jarige J. B. uit Vlissin- gen vrijdag voor de rechtbank te Middelburg gaf voor het hem tenlastegelegde: een reeks dief stallen van familieleden. Die diefstallen had hij gepleegd door zonder toestemming en met vervalste machtigingen gel den van hun spaarrekeningen op te nemen. Bij elkaar had de jon geman zich aldus een bedrag van bijna achttienhonderd gul den toegeëigend. De officier van Justitie, mr Th. Le bret, die opmerkte dat een zo groot aantal vervalsingen in zo korte tijd zelden voorkwam, zei ln zijn requisi toir voorts, dat het hier een kwestie betrof van steeds verder afzakken en van een steeds verdergaande desinte gratie in de verhouding van B. met zijn familieleden. Een uitgebracht psychiatrisch rapport vermeldde zelfs -bij B. een gestoord heid in zijn relatie met zijn omgeving. Mr Lebret achtte toch wel een moge lijkheid aanwezig, dat de jongeman weer ,in normale betrekkingen' zou gaan leven, namelijk door zich onder behandeling te stellen. De officier eiste daarom een gevange nisstraf van vijf maanden met aftrek van voorarrest en een voorwaardelij ke ter beschikkingstelling van de rege ring met een proeftijd van drie jaar. Mr Lebret voegde daaraan de bijzon-, dere voorwaarde toe, dat B. zich zou laten opnemen in de rijks-psychiatri sche inrichting te Eindhoven, zolang als de behandelende vereniging nodig zou oordelen. Mr Lebret zei nog ter verduidelijking de voorwaardelijke tbr als de .basis' van de opname in de inrichting te beschouwen. Postkantoor B. had met korte tussenpozen de be dragen. steeds op het postkantoor in Middelburg opgenomen. Hij toonde telkens een spaarbankboekje van één van de familieleden en tevens een betaalopdracht. Op de achterzijde van deze kwitanties had hij eigenhandig de machtiging en de vervalste handte kening van betrokkenen geschreven Voor de zekerheid had hij ook steeds of een paspoort of een postlegitima- tiebewijs van de bezitters van spaarbankboekjes bij zich gestoken. Op deze wijze nam hij achtereenvol gens bedragen op .van 420 gulden. 290 gulden. 850 gulden en tenslotte nog een„ 230 gulden. B. werd door de politie aangehouden nadat door fami lieleden een klacht was ingediend. Verdediger mr E. Tak. zei in zijn pleidooi, dat de gezinsomstandigheden B.'s gedrag wel wat hadden vergemak kelijkt. .Hier werd min of meer de kat op het spek gebonden', die even eens zei van oordeel te zijn dat de neurotische storingen bij zijn cliënt door een behandeling zouden kunnen worden opgeheven. De rechtbank doet op vier december uitspraak Dolkmes BEVELAND NU MAAR VERDER AFSCHRIJVEN GOES ,Waar blijft de zo broodnodige deelname van de rijksoverheid in een beheers commissie voor het Grevelin-| genbekken, waar de stichting recreatie Grevelingenbekken in juli 1969 al om vroeg? Waar blijven de gelden nodig voor het opzetten van een bureau, die de inrichting daadwerkelijk ter hand neemt van wat al jaren geleden gepropageerd werd van nationale betekenis te zijn. Vra gen op de Zeeuwse Recreatie dag hierover dit voorjaar bleven onbeantwoord. Of moeten we zo lang wachten tot we tot de conclusie moeten komen, dat in middels Rotterdam zuidwaarts zover is gegaan en het Sloe zo ver naar het noorden reikt en riekt, dat het uiteindelijk toch niet zo verstandig is om daar tussen twee grote industriege bieden een recreatiegebied vestigen waar miljarden in ge ïnvesteerd moeten worden'. Dat zei mr E. Wage, voorzitter van de fische afstand van elkaar kunnen ne men', vervolgde hij. HIJ vroeg zich af of het zo langzamer hand niet reëel zou zijn om. naar d<- kaart kijkende, te zeggen, flat, met uitzondering van de reed* bestaande aanzetten langs het Veerse >lrer. de verdere recreatieve ontwikkeling in Zuid-Beveland maar moet worden af geschreven. Eeuwige vlammen' ,We moeten ons zeer wel dat de recreant andere normen aan legt bij de beoordeling van zijn ver- blijfsoord dan alleen .schadelijk voor; de volksgezondheid'. .Hoewel de zwar te dieselolie-walm niet zo schadelijk is als de wittere benzinedamp, zal de recreant toch de kwalijke lucht uit de weg gaan. En de vakantieganger uit het Roergebied of de recreant uit het Waterweggebied komt hier bepaald niet om hem vertrouwde lucht op te; snul ven of ook 's-avonds bij het aan i schouwen van de eeuwige vlammen j over onze provincie het gevoel tel hebben weer thuis te zijn', zei de heer Wage. X>e schone Zeeuwse luchten kunnen met de op handen zijnde ontwikkelin gen ln het Zeeuwse industriegebied licht verkeren ln Zeeuwse- luchtjes, die een geheel andere faam rullen krijgen. Wie de geografische ligging van het te MIDDELBURG Dc arrondlssc. mentsrechtbank te Middelburg heeft de sleepbootkapitein A. P A. S. uil Dordrecht, die op II Juli Jongstleden op het Veerse Meer de bestuurder was van een speedboot, waarvan de Zeeuwse provinciale WV vrijdag op schroef een zwemmende dame dode- de algemene vergadering ln de .Prins lijk verwondde, veroordeeld tot een van Oranje' te Goes. Hij dacht niet. geldboete van 750 suhs 30 dagen dat het zover zal komen. 3Iaar waar hechtenis. Bij de behandeling van de aprll/mel volgend Jaar de afsluiting zaak op 6 november jongstleden had een feit zal zijn Is het dringend nood- de officier van Justitie tegen S een zakelijk, dat er overgegaan kan wor- gevangenisstraf van drie weken geëist, den tot werkelijke actie of waar na- De rechtbank deed gisteren ult- dlg reactie, als ik denk aan de te spraak. MAANDELIJKS CONTROLE ZEEWATER VLISSINGEN Naast de controles van de rijkswaterstaat zullen in op dracht van de gemeente gedurende de zomermaanden maandelijks monsters van het zeewater ln de Westerschelde worden genomen, zo delen b en w van Vlissingen mee in de memorie van antwoord op de begroting voor 1971. Het college zegt niet van plan te zijn een afwachtende houding aan te ne men tot ziektegevallen gemeld zouden zijn. B en w beraden zich voorts op het nemen van maatregelen met be trekking tot de kwaliteit van het Wes- terscheldewater. Ook zijn er adviezen gevraagd inzake de gunstigste zwem- tijden. Volgens de plaatselijke VVV hebben ongeveer 20 personen de reeds preserveerde holplruimte geannul GOES Hel toerisme zei In Zeeland KShST» zakelijker moeien «orden aangepakt Het feit waarvoor R. A. uit Midden- schouwen zich moest verantwoorden werd door de officier bijzonder ern stig opgenomen. .Het betrof een dol drieste aanval, in blinde woede, op een buurman'. Zo zei mr Lebret. die tegen A. eer. gevangenisstraf eiste van tien weken waarvan vijf weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Na de nodige ruzie binnenshuis was A. op een gegeven moment met een dolkmes in de hand op straat versche nen. De buurman die beschermend tussen A. eri diens vrouw was gaan staan werd daarop doelwit van de mans woede. I jk heb "ook bij andere" gelegenheden' met de beperkte ervaring, die hij me' President van de rechtbank mr P. van! reeds duidelijk te kennen gegeven, dat de speedboot had zo dichtbij door Empel. die er nog op wees dat hlerj de altijd gepropageerde harmonieuze hem van tevoren geziene zwemmers ook drankgebruik waarschijnlijk een! ontwikkeling van althans industrie en: is gaan varen dat dit ongeluk, toen belangrijke rol had gespeeld, bepaaldej recreatie alleen plaats kan vinden, in- hij een verkeerde manoeuvre maakte, de uitspraak op vier december. dien beide partijen voldoende geogra-1 leggen pijpleidingen door deze gebie den. Voor een weloverwogen belangen afweging Is het gewenst, dat ook het Grevelingenbekken in deze een eigen gezaghebbende stem kan laten klin ken'. meende de heer Wage. Hoewel de rechtbank S. dus geer. vrijheidsstraf heeft opgelegd werd het primair ten laste geiegrie. de grove schuld van S. aan dit ongeval, wel bewezen geacht. Die schuld was hierin gelegen, dat S kon ontstaan. Veerse Meer beziet en vergelijkt met de ligging Pernis-Vlaardlngen Schie dam zal m.l. grote voorzichtigheid die nen te betrachten bij het doen v&n investeringen in de toeristische sector in het oostelijk gedeelte van het Veer se Meer. En geldt ln feite hetzelfde niet voor Oost-Zeeuwsch-'Vlaanderen? Wat zal voorts de invloed zijn voor de recreatie van een nog altijd r.tet definitief afgelegd Reimerswaalplan", aldus de voorzitter, die meende dat recreatie heel wat grotere bufferzones nodig heeft dan strikt noodzakelijk is voor de volksgezondheid .Willen wij geen frustratie van gel den geïnvesteerd in dc recreatie dan zullen ook de consequenties van de industrialisatie van Zeeland duidelijk onder ogen gezien dienen te worden'. Aanpassing G. S. LOUS (EURO-NEDERLAND NV): ZEEUWSE RECLAME IS MEER DAN DROEVIG ZEELAND MOET MEER MET ZIJN VLIEGVELD DOEN berichten in de pers ter zake van de waterverontreiniging. Het bezoeker saantal van het badstrand is in het afgelopen seizoen met 30 pet. (9582: personen) teruggelopen. Het nadelig dan voorheen. Er moet dacht worden besteed aan onder de slecht weer-accommodatie ei aanbod van attracties'. Dil zei de heer G. S. Lous. directeur van Enro-Neder- fA'^lo_Uaües.ald?™aI ongeveef„ 36-700 j land'N-v te Amsterdam, tijdens de rijdagmiddag in JDe Prins van Oran- gehouden algemene vergadering bedragen. In 1969 was dat ƒ34.451. Een verhoging en verbreding van het badstrand behoort volgens b i de mogelijkheden. De exploitatie van het Nollestrand door de stichting Vlis singen Badplaats is financieel gunstig te noemen. MET HANS DULFER, BRAINBOX EN LICHTSHOW toonstelling van de vondsten van de| ln het service-pakket dat men de toe- Nehalennia, die in Middelburg zal I risten moet kunnen voorschotelen', worden gehouden. «Deze tentoonstel-i Volgens de heer Lous zal men in ling duurt vier dagen. Dit is toch veel te kort. Op deze korte tijd is het voor .Dit betekent geen veroordeling van de industrialisatie, echter wel hel zich rekenschap geven van de gevolgen, voor andere sectoren van het bedrijfs leven en het zich bezinnen op de mogelijkheden van aanpassingen en waar nodig verzetten', stelde de heer Wage vast. Hij meende dat naast aanpassing en verzet er bepaald ook terreinen zijn waarop samenwerking met de Indus trie zeer wel mogelijk is. Als voor beeld nam hij een initiatief van de provinciale VW Zuid-Holland, die se ries .wegwijzers Zuid-Holland' heeft samengesteld in de vorm van brochu res, waarin alle aspecten van de pro vincie behandeld worden. .Deze activiteit, die in de eerste in stantie ts bedoeld als voorlichting van de eigen bevolking, maar uiteraard eveneens voor anderen van grote waarde is, lijkt mij waard nagevolgd RUIM 1000 BEZOEKERS HULST De nieuwe activiteiten-op zet van de afdeling Jeugd Muziek Hulst is succesvol begonnen. Vrijdaga vond bezochten ongeveer duizend jon geren in sporthal JDen Dullaert' een muziekavond, waar optraden de pop groep Brainbox en saxofonist Hans Dulfer met de begeleidingsgroep ,Rit- mo Natural'. Het heeft er eerst even naar uitgezien dat de avond in het water zou vallen: zowel de leden van de Ritmo Natural (die in het voorprogramma optraden) als de Brainboxmusici vergisten zich in de afvaarttijden van de veerboot Kruiningen-Perkpolder, zodat het con cert. een uur later begon en ook Brainbox pas tegen half elf (gepland was negen uur) de eerste pop-klanken lieten horen. De vertragingen hebben aan het en thousiasme van de opvallend jeug dige bezoekers weinig afgedaan. Zittend op de grond, hangend of staand, zo nu en dan de muziek met ritmisch handgeklap begeleidend, luis terden zij met veel aandacht naar de verschillende optredens. De ludieke en progressieve sfeer in de sporthal werd extra verhoogd door de lichteffecten van de .Kos mos Light Show' een groepje van vier Haagse jongelui, die met aller lei dia-apparaten en vloeistoffen voor een inspirerend, afwisse lend en kleurrijk decor op de wan den van de hal zorgden. De .onbe zorgde' sfeer werd hierdoor extra geaccentueerd. Door de late komt van Brainbox, hebben de toeschouwers uitvoerig' kunnen luisteren naar saxofonist Hans Dulfer (in 1969 winnaar van de Wessel Ilckenjazzprijs). die begeleid werd door de vijf man sterke selectie van Ritmo Natural. Bovendien speelde de Amerikaanse avant-garde pianist Burton Greene mee. De harde, sterk ritmische muziek van Hans Dulfer en zijn ensemble werd na een wat aarze lend begin duidelijk door de jeugdige bezoekers geaccepteerd. Die aarzeling kwam vooral doordat het aanvanke lijk wat moeilijk lijkt om de muziek van Hans Dulfer precies te plaatsen: dan weer jazzy-, dan weer Zuid-Ameri kaans (samba's) aandoend. Eén en ander werd goed ondersteund door de Ritmo Natural (drums, bas, fluit/saxofoon en twee bongospelers). De grote belangstelling was uiteraard voor Brainbox, tegenwoordig een erg populaire Nederlandse groep. De vijf pop-idolen, onder aanvoering van lead zanger Casimir Lux (met drums. 2 gitaren, basgitaar en zang), brachten met nummers als Doomsday Train, Alfa Omega en Down man een ec.hte .popfestival'-sfeer in de hel. Hun hier en daar experimentele underground- achtige muziek trok tot na midder nacht de belangstelling van de bezoe kers. Het progressieve experiment van J. en M. Hulst mag geslaagd genoemd worden. De sporthal en foyer waren volop gevuld met .concertbezoekers', waarvan velen (ongeveer 600) zich maar meteen als lid hebben aange meld. Het ligt in dc bedoeling om de eigen tijdse programma's voort te zetten met onder andere optredens van Ek- seption, Rikkert Zuiderveld en Elly Niemann en misschien dc Golden Ear ring en Shocking Blue. van de Provinciale Zeeuwse VW In zijn lezing, met als titel .Toeristen naar Zeeland', meende de heer Lous dat er in Zeeland veel gesproken wordt over de infrastructuur, maar dat er hoegenaamd niets aan wordt gedaan. .Over het geheel genomen moet de aanpak zakelijker geschieden. Zoals op dit moment de Zeeuwse reclame wordt gevoerd, is meer dan droevig. De opzet van de attracties is vee! te sumier en er komen nog steeds restaurants in deze provincie voor. die deze benaming nauwelijks verdienen. Deze restaurants worden zelfs onaantrekkelijk voor de lage in komensgroepen'. aldus de heer Lous. die ten aanzien van het verkeer op merkte dat op een bepaald moment het centrum van Middelburg en Veere, voor het verkeer moeten worden afge sloten. .Van de grote markten moer geen parkeerterrein worden gemaakt. We moeten naar het idee auto-vlieg veld- auto toe en daarvoor is Zeeland bij uitstek geschikt'. Toerisme is. volgens de heer Lous. de belangrijkste industrie ter we reld. ,Het toerisme zal de landbouw in Zeeland achter zich laten en ook de chemische industrie zal worden voorbijgestreefd', aldus de heer Lous. Hij wees erop dat in Zeeland tal van combinaties mogelijk zijn in de vorm van: zeilen, vliegen, sporen, varen etcetera. .De handen moeten ineen worden geslagen en moet niet vanuit het eigen bedrijf gaan organiseren. Particulier initia tief kan de steun van het gezamen lijk optreden en van de overheid niet ontberen', aldus de directeur van Euro-Nederland NV. Als voor beeld van het gezamenlijk werken noemde de heer Lous onder meer landen als Turkije en Griekenland. .Wij hebben meer geld. maar weten het niet op de goede manier gebruiken, terwijl zij het op i g-rote hoop gooien en prachtige re sultaten boeken. We moeten reke ning houden met het feit dat we met deze landen concurreren' geen enkele toerist of tour-operator interessant de tentoonstelling in het bezoek aan Zeeland op te nemen'. aldus de heer Lous. Ook de kansspele n noemde de heer Lous in zijn besprekin gvan het toe ristisch toekomstig beleid van Zee land. .Wanneer het niet mogelijk is om de kansspelen in eigen provincie in te brengen.dan zal men moeten zorgen voor hovercrafts naar Knokke. En waarom kunnen op het meer van Genêve wel vlengelboten varen en op de Oosterschelde (na afsluiting) niet? Dit soort zaken hoort allemaal thuis Zeeland moeten oppassen dat de gro-; te worden door ons'. zei de heer te buitenlandse organisaties de markt i Wage, die het provinciaal bestuur ver niet gaan beheersen. .Wanneer we de: zocht deze materie samen met de handen niet ineenslaan, zou het best kunnen gebeuren dat deze organisa ties zelf bungalows gaan bouwen en zelf voor alle toeristische voorzienin gen gaan zorgen'. De heer Lous meende dat men zal moeten komen tot de oprichting ran eén centraal bureau om aan de bui tenlandse concentraties buiten de deur te houden. .U hebt kennis van uw eigen land. denkt u dat men het in het buitenland beter weet dan u? U kunt niet mee rwachten tot de toeris ten komen als waren zij een natuur verschijnsel'. zo besloot de heer Lous zijn rede. industrie en de VW nader op zijn mogelijkheden te onderzoeken. Nehalermia Druk weekeinde duivenmelkers .De verlenging van het toeristisch sei zoen kan ook bereikt worden door het creëeren van toeristische beziens waardigheden. Zeeland heeft sinds kort de cultuurhistorische vondst van de eeuw zoals hij al wordt aange duid in de vorm van de Nehalennia- stenen'. Een tentoonstelling van deze stenen echter in het rijksmuseum voor oud heden in Leiden gedurende de eerste tien jaren is volgens de heer Wage niet juist: de stenen behoren geëxpo seerd te worden in de provincie waar zij gevonden zijn Een andere zaak is nog steeds de wens te komen tot de instelling van een gelegaliseerde roulette in Neder land'. Er is een lichtpuntje, dat al thans één politieke partij zich vóór heeft uitgesproken, maar dat waar schijnlijk pas na de kamervierkiezii»- gen deze plannen van stal zullen wor den gehaald', aldus de VW-voorzitter. Vliegveld Ten aanzien van het gebruik van het vliegveld Midden.Zeeland zei de heer Lous dat in plaats van chartervluch ten naar Zestienhoven te Rotterdam toch ook charters naar Midden-Zee land mogelijk moeten rijn. .Er zijn scheepswerven, die vanuit Rotterdam rondvluchten maken met hun relaties over Zeeland. Dit dan zuiver zakelijk bezien. Waarom alleen scheepswer ven, kunnen we zelf ook niet meer doen met dit vliegveld?' BIERVLIET Een druk weekend staat de Zeeuwse duivensport te wachten. In Souburg hondt de post- duivenhoudersverenlging JZeelandia' uit Middelburg wegens plaatsgebrek in de eigen gemeente een provinciale tentoonstelling, waarin plaats geboden wordt aan een 450 duiven, die door gediplomeerde keurmeesters in acht verschillende klassen gekeurd zullen worden en waarvoor men mooie prij zen beschikbaar heeft gesteld. Tentoonstellingen trekken allerwege in de stille maanden de aandacht en er zijn zelfs vele liefhebbers, die de tentoonstellingssport laten prevaleren boven de vliegsport. Gekeurd wordt volgens de standaard klas in tegenstelling tot sommige keu ringen, waarop de keurmeesters zich wagen aan keuren op vliegklas. Ooit is er eens een bond geweest van keurmeesters, die meenden door de duiven heen te kunnen kijken en die zich waagden aan voorspellingen die zowel de vlieg- als de kweekkwalitei- ten aanduiden De ondervinding heeft echter wel ge leerd, dat deze .kenners' in de zomer maanden heel vaak de deksel op hun neus kregen. Schone duiven zijn na melijk heel anders dan wedstrijddui ven. Wel is het zo, dat de meeste goede duiven op een tentoonstelling ook niet misstaan en voor bouw-, vleugel- en pluimkwaliteiten meestal de hoogste puntenwaardering krijgen. Het voornaamste op de tentoonstel lingen is, dat aan de hand van ae waarderingen meestal vrij spoedig te zien is of de conditie van de duiven i dusdanig is, dat er een waarborg zondheidstoestand nooit in de kop voor. De grote attractie op de Sou- burgse tentoonstelling zal zeker de bonnenverkoop zijn. aangezien ae or ganisatoren de hand hebben weten te leggen op een voor Zeeland ongekend aantal bonnen van nationale en inter nationale beroemde melkers. Men heeft er zelfs een schenking van het hok van prins Bemhard. In Biervliet houdt men zondag voornomische noodzaak om onze grenzen de 20ste maal in successie een inter- wijd open te stellen.' nationale kampioenendag. waarop vW-voorzitter maakte duidelijk. dat het zoeken naar cliëntèle voor de ZORGELIJKE TIJDEN VOOR TOERISME Slot van pagina 1 meer dan vijftig kampioenen inge schreven hebben. Uit Zeeland zijn praktisch alle kampi oenen bereid gevonden en ook uit België heeft men tal van grote kampi oenen bereid gevonden naar Biervliet te komen met een viertal van hun beste vogels. Als bijzondere attractie is er zeker de komst van de Wilrijkse crack L. Vets-Luyten de man, die tel- kenjare een hele reeks eerste prijzen weet te winnen op de vluchten van 100 tot en met 400 km, Bovendien bewijzen deze duiven, dat ze ook op de fond tot de allerbeste behoren, want vooral in Duitsland speelt men de grootste afstanden met zijn duiven in kampioenenstijl. Een eveneens reeds jaren bekend vi- tessekampioen is Jef Laureys en zoon uit Tielrode, die nooit verder speelt Noyon, maar die werkelijk Zeeuwse toeristenindustrie één van de grote zorgen van de VW blijft. HIJ merkte op. dat zowel de binnenlandse als de buitenlandse markt van belang is en hij constateerde „De Duitser wordt evenals de Nederlander mo menteel met grote verleidingskunst naar zonniger landen dan Zeeland ge lokt. Daarbij meen ik de laatste Jaren een tendens bespeurd te hebben, die erop wijst, dat de koopkracht van het Duitse publiek, dat in Zeeland komt, afgenomen is.' En mocht dat niet juist zijn. dan is volgens de heer Wage toch de bereidheid om geld uit te geven afgenomen. Hij wees erop, dat de uitgaven van de Duitser in Nederland in de afgelopen dne Jaar zijn afgenomen met 11 pet en hij stelde, dat die cijfers om een duidelij ke analyse en bezinning vragen. .Niet schrik is van de ganse omgeving en1 voor niets hebben wij als provinciale die op verscheidene vluchten met: VW aan de Duitse markt voor de praktisch heel de kas gaat lopen. j besteding van onze beschikbare mid- De all-round kampioen Urbain van, delen een hoge prioriteit gegeven.' zo Renterghem. dit jaar weer de 4de j bracht hij naar voren, provinciaal kampioen, komt eveneens; Als een belangrijke van het toe met vier duiven, nadat hij vandaag.; risme noemde de VW-voorzitter bet zaterdag, te Antwerpen een deel van watertoerisme in Zeeland. Vorig jaar zijn kampioenencollectie te koop aan-: bedroeg de buitenlandse belangstelling biedt. voor de Zeeuwse wateren 433 pet van Reeds tal van jaren zijn Louis ran de totale watersportbevolking. In Gro- Brabant en M. v. a Sijpe uit Gent de ningen en Friesland liggen die percen- fondvertegenwoordigers en ook ditrages op 20 en 10 pet. De heer Wage Volgens de heer Lous buit men ini voor de toekomst, want zowel op de; jaar ziet men laatstgenoemde eindigenverwachtte in de komende jaren eer. *-> tentoonstellingen als op de vluchten, als eerste provinciaal kampioen op de: stijging van ce belangstelling voor da komen duiven met een kwetsbare ge-! fond. watersport in Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7