Progil is een trefwoord geworden voor algemeen milieuhygiënisch gevaar SPIERinC uiscouht Louisse stelt meetapparaat voor benzinevuil in bedrijf Woningbouw voor de ontwikkeling van Tholen noodzakelijk Campinghouder moet zich ook bij topdrukte beheersen Goes krijgt twee Sinterklazen tegelijk op bezoek uw DRODmORGEL BASF stopt bouw nieuwe fabriek te Antwerpen Sse„rab„rri.rdV^.v''Ta,"t;VL^ ln recreatiesfeer lopen gemoederen snel hoog op HORLOGEVERKOPERS: MOGELIJK BAND MET INTERNATIONALE BENDE Een Pontiac is een gelukkig bezit. 197o! VRIJDAG 20 NOVEMBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 EERSTE-KAMERLID DRS W. L. A. LOCKEFEER MEENT: ADVERTENTIE OVERLEG OVER VESTIGINGEN ONTBREEKT NOG KLOOSTERZANDE .Progil is buiten Progil uitgegroeid. Het is trefwoord geworden voor een zekere »ngst die de bevolking heeft voor de milieuhygiënische gevaren, die onze welvaartsstaat gaan bedreigen'. Dit be toogde drs W. L. A. Lockefeer, eerste kamerlid voor de KVP, tijdens een vergadering van de middenstandvere niging in Kloosterzande, die donderdag avond in hotel ,De Linde' te Kloos terzande werd gehouden. Do heer Lockefeer zei dat. het niet gaat om Progil en de mogelijke kwa lijke luchtvervuilingsgevolgen, maar om alle industrievestigingen die ge vaar opleveren voor de vervuiling van water en lucht. Hij meende dat door de kwestie Progil aan het licht was gekomen dat het met name ontbreekt f.en er worden nu met enige accelera tie contacten gelegd') aan gezamenlij ke vestigingsvoorwaarden en deugde lijke afspraken tussen Nederland en België. Elk bedrijf dat zich in Ant-| werpen vestigt en daar gevaar voori de milieuhygiëne oplevert, zal dat ook voor Nederland doen', aldus het eer ste kamerlid. De heer Lockefeer vroeg zich af of het met wat voorbarig is om samen werkingsverbanden tussen overgeble ven gemeenten nu op te heffen. Hij zei veel begrip te hebben voor de bezwaren die er onder meer bij de gemeenteraad van Hontenisse leefden tegen de opheffing van het ontwik- keüngssamen werkingsorgaan Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen Oost". Sprekend over de vereniging voor mi lieuhygiëne Zeeland, zei drs Lockefeer dat ,hct nuttig effect van een vereni ging voor milieuhygiëne niet mag worden afgezwakt door een .Stikkeio- rum-effect'. Hij vond dat het stijgende ledental van de vereniging wees op een zeker onmachtsgevoel van de be volking ten opzichte van bepaalde overheidsbeslissingen. Het KVP-eerste kamerlid meende ten aanzien van de plannen rondom het Baalhoekkanaal en het verdronken land van Saeftinge te moeten signale ren dat België een zekere onafhan- kelijkheidsraad heeft gesteld door het aanbesteden van een zeesluis bij het plaatsje Kallo. ,Dat spreekt voor mij boekdelen'. De heer Lockefeer voorzag een automatische uitbreiding van Ant werpen in westelijke richting en anderzijds vanuit Terneuzen in ooste lijke richting. ,Meh zou nu kunnen mijmeren over prioriteiten, wat eerst of gelijk?' Hij meende dat er een keus gemaakt zal moeten worden tus sen Ossenisse of het land van Saeftin ge als industriegebied. ,Ik geloof niet in een Zeeuwsch-Vlaanderen, dat over 10 jaar niet verder geïndustrialiseerd is'. verkrachten, maar we zullen wel censl iets moeten offeren. Wat het zwaarst is moet dan maar het zwaarst wegen'. De heer Lockefeer stelde dat het nati- naal-economisch gezien noodzakelijk is dat, er voor de toekomst voldoende arbeidsplaatsen worden geschapen. In dit verband noemde hij onder meer' de chemische, elektrotechnische, en! metaalindustrie. Voor de elektrotech' nische industrie zag hij in het vochti-| ge Zeeuwse klimaat niet veel moge-| lijkheden. .Enerzijds toon Europeaan moet de visie op de indus trialisering in een andere dimensie' worden gezien'. Na afloop van de lezing van ae heer Lockefeer, die als thema had ,de streekontwikkelingen van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen in het licht van de Delta', werden door de aanwezigen vele vragen gesteld, onder meer over de toekomst van de middenstand ten opzichte van de industrialisatie, uitspraken van burgemeester J. Aschoff van Terneuzen over vestiging Zeeuwsch-Vlaming enige scepsis enj van zware industrie bij Ossenisse en plaats ik zelfs vraagtekens bij die! de inspraak van de gemeente Honte- industrie, maar als Nederlander en nisse in de komende ontwikkelingen. AR-STAIENFRACTIE BEZOCHT THOLEU REEDS vanaf f 1395.-- KOM EENS KIJKEN, LUISTEREN OF SPELEN BIJ (orgelspecialisten sinds 1888) Voorstraat 382-384 - Dordrecht Verf.voor ZEELAND JAC. DE WAARD Flat Weide Zicht 50 GOES - Tel. 01100-7890 Tarwevelden De heer Lockefeer stelde dat het natio- i vooral in het kader van het mondiale j denken niet mogelijk is om geen in dustrie in Zeeuwsch-Vlaanderen te vestigen. ,De ligging van de Wester- schelde houdt nu eenmaal bepaalde! AANVRAGEN UIT BRABANT EN RANDSTAD THOLEN .Verruiming van de wo- ningbouwmogelijkheden is noodzake lijk voor de ontwikkeling van het eiland Tholen'. Deze mening deelden de gemeentebestuurders van het ei land mee aan de leden van de ARP- fractie in de provinciale staten van Zeeland, die donderdag Tholen be zochten. De AR-fractie kwam tijdens dit bezoek in gesprek met vijf van de' zeven gemeentebesturen op Tholen en hoorde, behalve wat plaatselijke ver langens, steeds weer de .dwingende' eis tot uitbreiding van het woningare aal. Tholen is in toenemende mate een gewild woongebied, hetgeen blijkt uit de vele aanvragen, die de verschil lende gemeentebesturen bereiken en waarvan slechts een deel is loe te schrijven aan de uitbreiding van de Thoolse bevolking. Een groter deel van de aanvragers komt uit de regio West-Noord-Brabant en uit de Rand stad. De AR-fractieleden hoorden in elke gemeente de wens naar meer woning- bouwmogelijkheden. Alleen al het stadje Tholen, met een bevolkingsaan tal dat dit jaar de vierduizend zal bereiken, heeft een lijst met 140 aan vragen. In de kern Sint-Maartensdijk kan ongeveer aan de vraag worden voldaan dankzij een extra toewijzing in verband met de vestiging van in- dustriën. De fractievoorzitter, de heer J. van Bennekom, verklaarde in hotel Hof van Holland te Tholen, duide lijk de indruk te hebben gekregen, dat .nadat tevoren nogal wat weer stand bij de verschillende gemeen ten bestond met betrekking tot de herindeling van Tholen, men nu sitief aan het samengaan wil w ken en dat. men daar eigenlijk ANTWERPEN - GOES -- Garage Louisse in Goes, heeft sinds donderdagmiddag een! meetapparaat, dat de hoeveelheid; fcoolmonoxyde in de uitlaatgassen kan registreren. De garagehouder heeft het apparaat, als eerste in Zeeland, aangeschaft met het oog op de regels die in oktober 1971 van kracht wor- De BASF (Badische V0°F d.e ^^delljke bestanddelen - - - - 1 ln de uitlaatgassen. Naast het koolmonoxyde-percentagel kan het apparaat tevens het verbran dingsrendement controleren. Dit bete kent dat men kan meten met welke de haven. De gemeente, die de haven; verhuurt aan de plaatselijke water-1 sportvereniging, kan eigenlijk niet, meer aan de eisen voor het verhuren' voldoen. De tien jaar geleden (voor ƒ60.000» uitgebaggerde haven is weer aan het verzanden. De diepte is zo gering geworden dat de haven voor c r - grotere schépen gevaar oplevert. Op- l- hebben nieuw uitbaggeren zou f 80 000 verben "!omcnleeI de bouwwerken voor hun te brengen. Het verzanden zou een ri produc^rt' Antwerpen gevolg zijn van de Deltawerken. mafnden paald aantal kilometers kan afleggen. Door het gebruik van het meetappa- BASF dewerken stil legt. is te raat. dat door Honeywell in produktie zoeken in het feil dat het bedrijf te' is genomen en in ons land wordt Ludwigshaven ruimschoots voldoet geïmporteerd door Frijdal Techniek om de polystvreenniarkt te oorzien J1V ln Amsterdam, bestaat de moge- Door het stilleggen van de werken! lükheid een zuiniger benzineverbruik i luui^ui vei uigsinsiai- Neigen ongeveer 500 arbeiders en an- latie. waarmee zo'n anderhalf miljoen! dere werknemers van de aanneming,- rae e - - - firma werkloos te worden. Momenteel, 01'lsi °P -vee zaterdagen Kennis te zijn er besprekingen aan de gang om laten maken met het apparaat. Op een looriovereenkomst. te treffen met zaterdag 28 november en 12 december de bouwvakarbeiders Het is namelijk is 0(1 garage geopend van negen tot zo dat het Belgische ministerie van vÜf uu.r- Belangstellenden kunnen _hun arbeid en sociale voorzorg geen werk loosheidvergoeding kan uitbetalen wanneer er geen wettelijke afdankin gen zijn. periode van zes maanden. De nieuwe fabriek zou be- JgL™1 In Oud-Vossemeer bleek men minder gin 1971 zowat 200 mensen te werk moeite met de herindelingsplannen te stellen. De reden waarom de directie] hebben dan de behandeling in de sta-j ten generaal deed vermoeden. De! meeste problemen Jagen ook hier in; de woningbouwsector gulden is gemoeid. Zonder steun van rijk en provincie kan Tholen dit pro ject niet van de grond krijgen. Verder hadden de verschillende ge meentebestuurders nog een .eilandelij- ke' wens: Tholen met overig Zeeland verbinden door een dam vanaf Yerse- auto dan gratis laten testen, eerste kennismaking is gratis, In de toekomst wil men de test ook opne men in de controlebeurten. MIDDELBURG Officier van justitie mr Th. Lebret heeft er tijdens de gisteren gehouden po- litierechterzitting op gewezen, dat exploitanten, beheerders ,.;;a ZZ. UC13 leieursiening over net op-i vond dat. het economisch haast niet. te schorten van een deel van de .kernfa- verwezenlijken is wanneer er geen vestigingen rond de kanaaloever bij1 komen. Het kamerlid wilde duidelijk stellen teen pleitbezorger voor de industrie; ie zijn, maar juist voor de werkgele genheid. ,lk wil beslist de natuur niet Sint Annaland heeft problemen met ciliteiten' waardoor een verdere ont wikkeling van deze gemeente zou kun- i nen worden afgeremd. Deze gemeente heeft er de laatste jaren, door indus- trievestigingen, zo'n vierhonderd ar-' beidsplaatsen bij gekregen. fADVERTENTIE volop mee bezig is' verplichtingen in ten aanzien van het; De AR-fractie werd oo k geconfron- Europese achterland'. Hij vroeg zich] teerd met plaatselijke problemen. In af of het rijke landbouwgebied bij Poortvliet, waar de statenleden overi- Ossenisse voor insteekhavens moet; ëens .een goed voorzieningenpeil' aan- worden opgeofferd, zodat Terneuzen troffen, vroeg men bijvoorbeeld aan kan uitbreiden of dat er gekeken dacht voor de provinciale rondweg, moet worden naar Saeftinge. .Antwer- die door de gemeente loopt en voor pen dringt ook nogal aan. Ik betwijfel de omwonenden overlast en gevaar wel of er langs dat Baalhoekkanaal I oplevert. .brede tarwevelden en andere gewas-! in St-Maartensdijk uitten de bestuur-. sen zullen komen'. Drs Lockefeer; ders hun teleurstelling over het op-! en personeel op campings in hooc! niot to I het hoogseizoen, als zij onder hoogspanning werken, zich ook in deze omstandigheden bij ge schillen moeten kunnen beheer sen. De officier had de indruk, dat in dergelijke situaties de mensen hun geduld nogal eens verliezen, wat niet bepaald voor de juiste sfeer op de camping zorgt. ,In de recreatiesfeer lo pen de gemoederen nogal eens hoog op' constateerde hij bij de behandeling van een tweede klap op een camping. Er waren klappen gevallen te Nieuw- land en te Renesse. hoewel in het laatste geval de twijfel in het voor deel van de verdachte was: de man, M. J. de Z., uit Zierikzee, werd vrijge sproken. Campinghouder J. van der V. kreeg echter een boete van ƒ40,- de eis was ƒ80.- omdat hij op 31 juli te Nieuwvliet de jongeman Van der Ven, die na elf uur, de .avondklok' op zijn gezinscamping, nog rumoer maakte, een klap in het gezicht bad gegeven. Van der V. had herhaalde malen om stilte gevraagd, maar enkele aggressie- ve figuren bleven rumoerig. Van der V. wees op de goede reputatie van zijn camping, die hij met hand en tand had verdedigd, ,toen men niet naar rede wilde luisteren'. De bejaar de, maar vitale Zierikzeënaar zou me vrouw Nielsen uit Krimpen aan de IJssel een klap in het gezicht hebben gegeven, toen zij op een camping bij Renesse weigerde het toegangsgeld voor bezoekers van een gulden te betalen en hierover een nogal verhitte discussie ontsond. .Zij wilde toch de camping op, toen heb ik haar bij de bovenarm gepakt en weggeduwd. Ik heb haar met geslagen, ik sla nooit', aldus De Z. Mevrouw Nielsen had de reis naar Middelburg gemaakt om als getuige het tegendeel te verklaren. .Ik kreeg twee klappen in het gezicht, ik heb vijf getuigen. Ik wilde mensen op de camping bezoeken en wilde daar voor best die gulden betalen. Maar er' was alle kans dat zij niet aanwezig waren en daar had ik echt geen gul den voor over. ik wilde eerst kijken'. In dit geval, met eenmaal nee en eenmaal ja lijnrecht tegenover elkaar. I vroeg de officier vrijspraak, waarbijl KLAPPEN VOOR POLITIERECHTER Dorus' nieuwste kreatie: 'n elpee met dertien liedjes, zó Dorus als Dorus maar kan zijn. Echte luisterliedjes. Een leuk kado-idee. Alleen te koop bij Esso-verkooppunten, waar u de Dorus-pop ziet staan. f3,90 [Esso) Esso service gaat steeds verder! ae politierechter zich aansloot. H. K. en M, K. uit Oostburg kregen ieder een boete van f 150 en een voorwaardelijke gevangenisstraf van één maand met twee jaar proeftijd, omdat zij in de periode augustus '69 tot februari '70 waren doorgegaan met het doen van inkopen voor hun bedrijf, terwijl zij wisten, dat hierop geen betaling kon volgen. Er waren voorts betalingen met ongedekte girokaarten. voerde aan. dat zij zo lang mogelijk: vallen. haalde er bovendien een bank uit. Na de eis van 150 van de officier zette P. zijn benarde financiële positie uit een, waarop de politierechter van de 150 een bedrag van honderd gulden voorwaardelijk oplegde. Een boete van ƒ200 (eis ƒ300) kreeg de binnen- vaartkapitem J C. uit Rotterdam, die met het anker van zijn tankschip een PZEM-kabel had stukgetrokken. C. gaf. toe, de zeekaart niet goed bestudeerd hebben voor hij het anker hebben getracht het bedrijfje van de; ondergang te redden en iedere lever-' ancier z'n geld te geven, maar dit' mocht op den duur niet meer lukken Mr. H. J. G. Tichelman, hun raads-' man. vroeg zich af of wel het noodza kelijke oogmerk aanwezig is geweest.: De gekochte materialen waren brood nodig om het niet rendabele bedrijfje nog enigszins draaiende te houden. Zij hebben zo betoogde de raadsman, zo lang mogelijk gepoogd het hoofd bo ven water te houden .dit zijn geen oneerlijke mensen'. De officier had! tegen ieder ee boete van ƒ250 geëist en een maand voorwaardelijk. Toen E. W. M. uit Roermond op 13 september te Brouwershaven gewond raakte bij een auto-ongeval zijn wagen vloog uit de bocht ontdekte de politie, dat hij een pistoo.l bij zich droeg. M. was niet in het bezit \an een wapenvergunning. Op de zitting ver klaarde hij het pistool bij zich te dragen als hij geld moest iervoeren. De officier vroeg een week gevange nisstraf en verbeurdverklaring van het inbeslaggenomen wapen. De politie rechter nam dit over, maar legde de gevangenisstraf voorwaardelijk op. De Hagenaar J L. P zag een aardige oplossing staan, toen zijn auto bij' Rilland-Bath een lekke band kreeg. Hij sleutelde een wiel van een volks wagenbusje van het aannemingsbedrijf j Op 12 juli veroorzaakte de automobi list M. G uit Oud-Vossemeer een on geluk, waarbij een bromfietsbestuur der een dijbeen brak. Bij hei afslaan had hij de jongeman aangerede politierechter achtte schuld, maar geen grove schuld aanwezig, omdat G. oplettend en voorzichtig was geweest, maar desondanks een fout had ge maakt. Van de eis van 200 boete en drie maanden ontzegging van de rijbe voegdheid nam de politierechter leen de boete over. Voor diefstal van een bankbiljet van ƒ100 kreeg R. G.. gedetineerd in het Huis van bewaring te Middelburg, veertien dagen gevan genisstraf. wat zijn onmiddellijke in vrijheidstelling betekende. Omdat hij meende, dat anderen in het bedrijf waar hij werkte, een grotere toelage voor de eerste uitrusting ontvingen, had hij het biljet gepakt. De benadeel de is .intussen schadeloos gesteld. Ge zien G.'s strafblad had de officier acht weken met aftrek geëist, waarvan vier voorwaardelijk. Een inwoner van Hansweert, J. S. kreeg boeten van 25 en 40 voor het in zijn woonplaats veroorzaken van schade aan andermans auto en door rijden zonder zich bekend te maken. S. zei zich binnen 24 uur te hebben gemeld. Hij was naar de politie gaan. maar de betrokken functionaris bleek niet in dienst te zijn. De officier had ƒ25,- voor de aanrijding Van Oord (Schelde-Rijnwerken) en| en 75 voor het doorijden. TERNEUZEN' De rijkspolitie van Sluis acht het niet onmogelijk, dat de horlo ges die door klandestiene verkopers in Sluis aan de man worden gebracht, af komstig zijn van een internationale goed georganiseerde bende, die handelt in .gouden' uurwerken en armbanden. Enkele dagen geleden arresteerde de Belgi sche opsporingsdouane aan de Luxemburgse grens een zesentwintig jarige Brus selse kelner, die in het bezit was van vier koffers met uurwerken en armbanden. Vermoed wordt, dat deze partij namaak-sieraden bestemd was, om op illegale I wijze op de Westeuropese markt, af te zetten. De inhoud van de koffers, 2000 .gouden' horloges en meer dan 500 armbanden, is in beslag genomen. Volgens de Belgische politie is het niet uitgesloten, dat de kelner deel uitmaakt van een goed opgezet netwerk van fabrikanten, tussen verkopers en uiteindelijk de hande-1 laars, die deze sieraden onder meer in Sluis en Hulst trachten te verkopen. Zoals bekend doen deze verkopers het voorkomen alsof het om echte gouden sieraden gaat. Aan de achterzijde van de in beslag eenomen horloges is .18 ct' gegraveerd, hetgeen er op zou duiden dat het werkelijk gouden horloges betreft.. Dit klopt echter niet. Ook schromen de verkopers niet om het handelsmerk van een twee tal'bekende horloge-fabrieken te gebruiken. Een dezer dagen zullen enkele Bel gische rijkswachters naar Sluis komen, om de horloges die daar verkocht wor- ien te vergelijken met de in beslag genomen uurwerken Wanneer blijkt dat de vlokjes van een en dezelfde partij afkomstig zijn. zal worden onderzocht in hoe verre maatregelen getroffen kunnen worden. De rijkspolitie, in Hulst, dat im mers ook gebukt gaat onder de Jiorlogeverkopersplaag'. was nog niet op de hoog te van de arrestatie van de Belgische kelner. De Hulster rijkspolitie zal het onder zoek dat de rijkspolitie van Sluis gaat tostellen wel nauwgezet volgen. ,V00R HET KIND' EN KEIHARD ZAKENDOEN' GOES Twee sinterklazen zullen zaterdag hun intocht maken in Goes. Deze over vloed is een gevolg van het feit, dat de Goese Midden standscentrale (GMC) en de winkeliersvereniging van het winkelcentrum De Bussel in Goes-Zuid geen overeenstemming hebben kunnen bereiken over het programma, dat één enkele officiële sinterklaas bij zijn Intocht zou moeten afwer ken. Een voorstel van de GMC, die op verzoek van het gemeente bestuur nu al bijna 20 jaar de organisatie van de traditionele sinterklaasintocht ln handen heeft, om de enige echte sint tijdens zijn rondrit ook De Bus sel te laten bezoeken, werd door de winkeliers van Goes-Zuid in september afgewezen. De midden standers van .De Bussel' hadden al een eigen sinterklaasintocht georganiseerd. Zij namen alleen genoegen met één grijze Heilig- man. als deze kindervriend, in afwijking van de traditie, door burgemeester en wethouders offi cieel zou worden ontvangen in het nieuwe winkelcentrum van Goes-Zuid. .Dat is natuurlijk te belachelijk om over te spre ken' aldus de heer G. Schout vice-voorzitter van de GMC Dc ontvangst van de originele sint zal. zoals altijd, plaatsvinden op de Goese Markt, dit .iaar ln hotel De Korenbeurs. Aan de ontvangst van ae .centrum-sinterklaas' gaat, na dat hij om half drie aan de Van der Go es kade voet op Goese bo dem heeft gezet, een rondrit door de stad vooraf. Iels eerder De ,sint van Zuid' komt iets eer der, door het muziekgezelschap Jong Excelsior' wordt hij vanaf de spoorwegovergang bij de vei ling het nieuwe stadsdeel binnen gebracht. Om twee uur zullen be stuursleden van de winkeliersvere niging en de wijkvereniging Zuid hun eigen sinterklaas officieel In het winkelcentrum ontvangen. De sint zal daar twee uur blijven en alle winkels bezoeken. ,Wij willen de bewoners van Zuid hier houden', zo motiveert de se cretaris van de winkeliersvereni ging Zuid het optreden van een eigen sint. De GMC is helemaal niet zo blij met de twee Span jaarden. Vice-voorzitter Schout wijst er op, dat voor de GMC bij de officiële intocht het kind cen traal staat. En voor menig .gelo vig' kind zal de intocht van twee Sinterklazen nogal verwarrend werken. .Bij de GMC staat alleen keihard zakendoen centraal, dat is bij ons ook zo, alleen zeggen wij het eerlijk', repliceert de heer De Jong uit Zuid. Van gemeentewege zullen belde sinterklazen zaterdag nun gang mogen gaan. .Ik kan dat niet weigeren', aldus burgemeester mr. F. G. A, Huber. ADVERTENTIE Een Pontiac maakt u blij omdat het zo'n mooi horloge is. Een Pontiac maakt u tevreden omdat het zo'n goed horloge is Hydraulica, waterdicht en condensproef; in chroom, staal of doublé v.a. f 109.- Met lang collier. Zeer charmant. Doublé va f 125.- Wordt het geen tijd dat u eens bij een Pontiac-dealer gaat kijken naar de nieuwe collectie'' Pontiac tijd juiste tijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 9