ZEEBRUGGE WIL ZOETWATERFABRIEK, GEKOPPELD AAN KERNCENTRALE ,MAN0N' IN NIEUWE ENSCENERING IN OPERA TE GENT extïA MEVR. VAN ALTEN DIENSTERTJE VAN WAS HET NOOIT GEDAGT' UIT DE WONDERE WERELD DER TECHNIEK Ouderavond Benoeming VRIJDAG 20 NOVEMBER 1970 IN ST ANNA TER MUIDEN SLUIS Mevrouw J R van Alten-Van den Ameele is geboren in 1889 en getogen in het rustige Sint-Anna ter Muiden. Zij heeft dit plaatsje met zijn groene hofje en zijn water pomp. vlak achter de Belgische grens, nog in zijn bloeitijd gekend. De tijd. dat Sint-Anna ter Muiden nog ruim honderdvijftig zielen telde en vier cafés en acht winkeltjes rijk was. Van deze middenstand is vandaag nog maar een winkeltje overgebleven. Ze was de dochter van de caféhouder van .Nooit Gedagt' aan de Sint-Annastraat. Het pand staat er nog steeds. Alleen de woorden .Nooit Gedagt' zijn uitgewist zo'n opschrift siert niet het huis van een koster, want die woont er nu in. Voor mevrouw Van Alten viel de appel niet ver van de stam Zij assisteerde haar vader en moeder in het café. Met zwier en charme droeg zij de koffie, de pilsen en de sterke slokjes aan voor het neergestreken mannen volk. ,Er kwamen alleen maar mannen in ons café. Het stond een vrouw in die tijd niet om alleen een café binnen te gaan. Dat was ongepast. Nu is de tijd wel een beetje anders. Na de mobilisatie is het een normaal ver schijnsel geworden dat vrouwen op hun eent je een café binnenstappen. Maar vroeger was het: geen vrouwen in de cafés. Dit gebeurde alleen in de kermisweek, maar dan was het ook feest voor iedereen.' Tegenwoordig is Sint-Anna ter Muiden alleen nog maar druk in het zonnige zomerseizoen. Vroeger, zo ver telt mevrouw Van Alten, was er voortdurend leven in de brouwerij. Voordat de voerlui de grens passeerden werd .Nooit Gedagt' even aangedaan voor een natje bij het droogje. ,We hadden een heel goed lopend café. De boeren die met paard en wagen onderweg waren, legden tussen de middag altijd bij ons aan om hun boterhammen op te eten. En daar hoorde natuurlijk een biertje bij Zon dags was het steevast een extra drukke en gezellige boel, want dan kwamen de boeren uit de omgeving en van net over de grens in ons café. Na de kerk kwam iedereen altijd. Ze gingen dan een beetje kaarten of ze trensten met elkaar, dat was dobbelen met zo'n leren bekertje. Op de terugweg nam onze klandizie meestal nog een mandje met bood schappen mee, want mijn vader en moeder dreven naast het café ook nog een kruide nierswinkeltje. Dat had je, en dat heb je nu nog, in kleine plaatsjes. Van een café alleen kon je in die dagen namelijk niet bestaan. Je moest bijwerken voor een extraatje anders hield je het hoofd niet boven water, Tussen door werkte mijn vader ook nog bij een boer. Zaterdag en zondag was het dus altijd enorm druk, maar door de week kwamen alleen die voerlui tussen de middag of een paar jongens om een potje te kaarten of om lekker een zakje olleneutjes te pellen.' .Nooit Gedagt' werd evenals de drie concurerende cafés bevoorraad per brouwerswagen. Zonder bier zaten we nooit, want er zaten maar liefst drie brouwers in Sluis. De sterke drank kwam uit Rotterdam. Die werd door de beurtschippers tot Breskens gebracht.' Tot haar zevenendertigste jaar heeft mevrouw Van Alten de horecasector gediend, toen ont moette ze de ware Jacob, met wie ze in het huwelijksbootje stapte om hem te volgen raar het Aardenburgse akkerland. Slechts een jaar is ze bij haar vader weggeweest en was te in dienst bij hotel .Centraal' te Sluis. ,Van 's morgens zeven tot 's avonds negen was ik sr in de weer. Ik kreeg maar vijf gulden per maand. Mevrouw was altijd zo vriendelijk om me vijf cent voor de Belgische tram te geven, dan hoefde ik 's avonds niet dat hele aind naar Sint-Anna te lopen, want dat deed ik 's morgens wel.' In september '44, kort voor de bevrijding van Zuid-Nederland, werd boer Van Alten gedood door een granaat, Opeens stond mevrouw Van Alten weer alleen op de wereld. Ze keerde terug naar haar geboorteplaats maar keerde niet terug in het horecavak. Jk heb nog ongeveer twintig jaar in een huis vlak naast het grote benzinestati on aan de Sint-Annastraat gewoond.' Enigs zins is ze toch in de bediening gebleven, want om in haar levensonderhoud te voorzien hield ze kostgangers. Nu. na al die veelbewogen en emotionele jaren, leeft mevrouw Van Alten op haar oude dag rustig maar nog heel vitaal in het Sluise bejaardencomplex. IDe spectrometer of spectroscoop is een instrument voor het aantonen van de samenstellende elementen van een materiaal met behulp van spectraalanalyse. Elk element wordt geken merkt door bepoalde lijnen van het uitgezonden spec trum. Door het aflezen van de golflengte van de aanwe zige lijnen op de, in het ocu lair gegraveerde scnoalver- deiing en deze te fotograferen, verkr-jqt men een kaart van cl de eiementen in het mate- In het algemeen kan men een lichtbundel beschouwen als een golfverschijnsel, wccr- bij stralen van verschillende golflengte gemengd zijn. Bij hun weg door het prisma worden de stralen met een korte aolfleng- te sterker gebroken dan die met een lona- ere golflengte, zodat ze worden uitgespre>' in smalle bundels in de volgorde: rood, crar.fi, geel,groen, blauw en violet (regenboog). In het oculair ziet men nu een nj gekleurde lijntjes die dus elk een bepoalde golflengte Deze koort wordt vergeleken met I standoardspectra van bekende I materialen die in z.g. otlcssente I vinden zijn. (Van onze Brugse correspondent! De bevoorrading In zoet water vormt voor de Belgische provincies Oost- en West-Vlaanderen een bijzonder netelig probleem. Hiervoor moet thans vooral gerekend wo?den op Wallonië. De aanvoerkosten vanuit Henegouwen lopen hoog op, zodat de verbruiker soms tot 15 fr. per kubieke meter moet betalen. Bijna al het zoet water is in België afkomstig van de Maas, die bovendien nog het Albcrtkanaa! en zijn vertakkingen in Limburg moet voeden. In 1964 was men van plan in Wallonië reusachtige stuwdammen te bouwen, maar deze projecten stuitten op hevig verzet, omdat hierdoor enkele prachtige Ardeense valleien zouden verdwijnen. In 1965 besloot de regering een .Commissie voor waterbeleid' in het leven te roepen die alle studies zou coördineren. Dit een recent rapport van deze commissie blijkt nu dat vooral in Oost- en West-Vlaanderen op betrek kelijk korte termijn moet gezocht worden naar een doeltreffende op lossing. Het jaarlijks tekort aan zoet water wordt daar van 1980 af geschat op niet minder dan 50 mil joen m3. Dit betekent dat tegen 1980 er per dag ten minste 140.000 m3 zoet water meer dan thans zou die nen aangevoerd of ter plaatse ge vonden worden. De toenemende in dustrialisering van deze twee provin cies laat. trouwens vermoeden dat ucze tekorten wellicht nog hoger zullen oplopen dan thans te voorzien SPAARBEKKENS Het is een uitgemaakte zaak dat uitbreiding van de aanvoer vanuit Henegouwen niet alleen economisch onverantwoord is, maar uiteindelijk ook ontoereikend zal worden. Daar om spitst men nu in Oost- en West- Vlaanderen zijn aandacht toe op de verschillende mogelijkheden om ter plaatse water te winnen. In de aller eerste plaats wordt hierbij gedacht aan grote spaarbekkens. In Oost- Vlaanderen werd hiermede reeds van wal gestoken. Te Ertvelde en Sleidinge werd zo'n bekken ge bouwd, dat in een eerste stadium 5,5 miljoen m3 zal kunnen bevatten met een jaarlijks debiet van 7 miljoen m3. Het bekken, waarin het opper vlaktewater wordt vergaard, beslaat nu een oppervlakte van 180 ha. Dit eerste project zal echter verviervou digd worden, zodat de jaarlijkse to tale afvoermogelijkheid 28 miljoen m3 zal bedragen. De voeding gebeurt door pompen, die het gebied van de oude .Wate ring Burggravestroom' van zijn 26 miljoen overtollig m3 water zullen ontlasten. Hierdoor wordt tevens een landbouwgebied van 10.000 ha het havengebied van ZeebruQge, waar de kerncentrale sn de '■oetioater/abriek souden worden opgericht kaart. Ook daar zal een uitgestrekt landbouwgebied gezond gemaakt worden, terwijl West-Vlaanderen uit dit spaarbekken jaarlijks 7 miljoen m3 zoet water zal kunnen putten. In 1975 hoopt men met de uitvoering van dit project klaar te ko men. 0NTZILTING Ook in de provincie West-Vlaanderen werd een dergelijk initiatief geno men. In de streek van Woumen- Diksmuide, vlak bij de IJzer, zal een spaarbekken tot stand komen met een opslagvermogen van ongeveer 3 miljoen m3. Dit is in feite het na tuurlijk overstromingsgebied van de IJzer, de St-Jansbeek' en de Blan- De Verenigde Energiebedrijven van het Scheldeland (EBES), een belang rijke maatschappij, die in bijna ge heel Vlaanderen instaat voor de le vering van elektrische stroom en meestal ook voor de drijfkracht, zoekt eveneens naar afdoende oplos singen voor het probleem van de waterbevoorrading van Oost- en West-Vlaanderen. Hierbij wordt vooral gedacht aan de ontzilting van zeewater, die steeds gepaard gaat met de produktie van elektrische stroom. Het voorbeeld van Temeu- zen werkt hier ongetwijfeld aanste kelijk, al zou gebruik gemaakt wor den van een volledig nieuw procédé, uitgewerkt door de .Universal Desal ting Corporation', een vennootschap volgens Amerikaans recht, maar voornamelijk bestaande uit Belgi sche industriëlen. De nieuwe metho de wordt .Horizontal Tubes Multiple Effect' genoemd en komt vooral in aanmerking voor grote installaties. De kostprijs zou goedkoper uitvallen voor gelijk welk debiet. Testen had den reeds plaats in Wrightsville Beach in de Verenigde Staten en thans werd te Bredene aan de Belgi sche kust een prototype gebouwd, dat dezer dagen klaar komt. Het heeft een debiet van 400 m3 per dag. Dit prototype moet toelaten de reeds bekende gegevens te staven en ervaring op te doen, alvorens met de bouw van eenheden van 10.000 m3 per dag te starten. In deze plannenmakerij staat het havengebied van Zeebrugge in het centrum. Het is immers de bedoe ling van de Verenigde Energiebedrij ven van het Scheldeland om daar een zoetwaterfabriek op te richten, gekoppeld aan een kerncentrale met groot vermogen, die de nodige ener gie zou leveren aan de daar geves tigde bedrijven. Er wordt gedacht aan de bouw van één of meerdere installaties die van 50.000 tot 100.000 m3 zoet water per dag kunnen leve ren. Dit water is natuurlijk ook geschikt voor het gebruik door de industrie, vermits het zelfs bepaalde niet te versmaden voordelen biedt in verge lijking met het thans uit Wallonië aangevoerde water. Er is geen filter- proces meer nodig en het moet ook niet gedemineraliseerd worden, zoals nu het geval is. Deze projecten worden niet alleen te Brugge, maar ook door de rege- ringsinstanties ernstig onderzocht, want het is wel duidelijk dat het privé-initiatief alléén dit niet kan bolwerken. Het is op zondag 22 november te 14.30 uur dat in de Koninklijke Opera te Gent de première plaatsvindt van .Manon', de romantische opera van Massenet. Dit werk, dat steeds de gunst genoot van het publick. zal een bijzonder knappe bezetting krijgen met Maïtd Decombc van de Opera van Parijs, Giuseppe Todaro, Jean I.affont. Claude Berger, Francis de Paep, Jer van den Borghcn, Claude Cléry, Marcelline Keirsbulck, Maria Zeil en anderen. We zien benieuwd uit naar de renovatie van de enscenering, die, naar het heet, een verrassing zou kunnen worden. .Manon' wordt ook nog gegeven op irijdag 27 en zondag 29 november telkens te 20 uur. Inmiddels is er op zondag 22 november in avondvoor- itelling. de laatste opvoering van .Othello'. waarvan de première zondag jl grote bijval oogstte met Nikola VSkolov. Birgit Sarata, Jan Joris, Yola De Gruyter, Ugo Ferro. Franco Aramini. An toon Haeck, Jef van den Berghen en anderen. Op zondag 29 november gan' dc jremière van X>er Zigeunerbaron', de pracht operette /an Johann Strauss die een schitterende vertolking zal crijgen met aan het hoofd de tenor Gugalov van de Staatsopera van Braunschweig en de befaamde sopraan Llselotte Beckef-Egner, die reeds lang de gunst Renle' van het Gentse publiek en een der hoogst aangeschreven artiesten is bij de Staatsopera Stuttgart. Laatste wedstrijd ,De Knorhanen' Zondag hield de zeehengelvereniging X>e Knorhanen' uit Heikant haar laat ste zeehengelwedstrijd nabij De Griet aan de Westerschelde. Na de wed strijd werd de stand van het kampi oenschap opgemaakt. Deze luidde als volgt: 1 F. de Neve, Stekene (B) 3045 punten, 2 E. Strob- be, Heikant 2390, 3 J. van Dorsselaer, Hulst 1320, 4 F. van Swaal, Hulst 1510, 5 E. de Smit. Heikant 1475, 6 L. Koole, Heikant 1340, 7 W. de Vliegher. Heikant 1300, 8 L. Thuye, Walsoorden 1165, 9 R, Koole. Heikant 1110, 10 mevr. Jansen-de Rijke, Kapellebrug 1080, 11 L. de Vos, St-Jansteen 1030. 12 J. van Goethem, Heikant 990, 13 A de Brayn. Stekene 'Bi 950, 14 I. de Rijke, Kapellebrug 835. 15 O. Boone, Heikant 330, 16 J. de Smit. Heikant 820, 17 W. van Waesbergne, Heikant 785. OOSTBURG Oudercommissie De op de laatst gehouden ouderavond' van de openbare kleuterschool Prin ses Marijke' te Oostburg gekozen ou dercommissie. heeft nadien onderling de bestuursfuncties verdeeld. Voor zitster is geworden mevrouw B. Fok-; kens-van Ginneken. secretaresse me-, vrouw A. Cruson-Poissonnier en pen- ningmeesteresse mevrouw A. van! Beest-de Jong. Leden van de commis sie zijn de dames J. F. Rosseel-Lucieer en M. P. Zwaal-de Meester. GROEDE Vogelexpositie Vrijdag a.s. van 20 tot 22 uur, zater-[ dag van 10 tot 22 uur en zondag van 10 tot 20 uur wordt er in hotel JDe Drie Koningen' te Groede een tentoon-! stelling van ongeveer 250 vogels ge houden. Er zijn zeer zeldzame exem plaren bij. Tevens is er gelegenheid, KOFWACHT tot het beproeven van geluk op het rad van avontuur. Een en ander gaat uit van de vogelvereniging JDe Nachte gaal' te Groede. Verkiezing van prins carnaval Tijdens het openingsbal bij de heer L. de Vilder te Clinge werd prins Carna val 1970-1971 bekend gemaakt. Het is de heer E. Bal, die zoals vorig jaar de titel zal voeren van prins Kriek I. De raad van elf bestond uit de volgende leden: F. Blommaert, G. van Boven, J. de Bakker. P. Everaert, F. Ferket, J. Kerckhaert. J. Seghers, G. Seghers. F. Taelman. J. Verstraeten c-n M. de Wilde. Het bal werd opgeluisterd door de Clingse fanfare .Weldoen door Ver maak'. HOOFDPLAAT Jongerenmis Zaterdagavond wordt in de parochie-! kerk te Hoofdplaat een speciale eu-! c'naristieviering gehouden met het the ma Jong en Oud'. Aan deze viering werken een hammondorganist, een so logitarist. een drummer en een uit drie delen bestaand gemengd koor on-| der leiding van mejuffrouw I. Ver-; straeten mee. De mis begint om 71 uur. Zondagmorgen om half elf wordt; in de r-k kerk te IJzendïjke eenzelfde, mis gehouden. N1EUW-NAMEN Dezer dagen kwam de Jeugdcommis-j sie var. de voetbalvereniging .Hulster-; loo' uit Nieuw-Namen bijeen. Er wer-j den verschillende besluiten genomen.1 Zo zal in januari aanstaande een ou deravond belegd worden. Op deze avond zal een selectie plaatsvinden en zullen de jonge sportmannen van het jaar gekozen worden uit de A-junio- rer. B-junioren en pupillen. Daarna volgt het feestelijk gedeelte bestaande; uit muziek, zang en toneel. Wat dit! laatste betreft denkt men aan de op-| voering van een toneelstuk onder lei- ding van de heer F Blommaert. CADZAND Prijskaarting Zaterdagavond vond in café Jn de Buitenlust' te Cadzand een prijskaar ting met de jaskaart plaats, waaraan door 48 kaartliefhebbers werd deelge nomen. Uitslag winnaarsronde: 1 A.' W. Bron, Groede - E. P. R. de Houck, 2 J. A. van Hee - Th. Misilje; 3 A. Oosterling, Retranchement A. A. la Gasse. Uitslag verliezersronde: 1 A. H. Tous- saint - G. J. Schrier; 2 J. P. de Gardeijn - J. A. de Lijser en 3 M. Beerens, Oostburg - J. C. Risseeuw. WESTDORPE De heer W. Gijsel uit Westdorpe is benoemd als leraar avo aan de r-k huishoud- en nijverheidsschool St-Jo- zef te Sas van Gent. De benoeming ging in per 16 november laatstle den. Biljartwedstrijd De Koewachtse biljartclub .Tovak' verloor met 11-17 van de Hulster club .De Marionetten'. De uitslagen luidden als volgt: Tovakj - De Marionetten: F. Rombout - L. van Mol 2-0, G.l Goossens - H, de Vos 2-0. P. Martens - A. Boogaert 0-2, G Vercauteren - G.1 van Damme 1-1, G Drabbel Th. van! Vlierberghe 0-2. F Buys - Th. de Koek 2-0, P. de Caluwé - Th van Delft 1-1, A. Bouvrc - H. van Waart 1-1, B. Rombout - A. van Swaal 0 2, B. Rom bout - A. Inghels 0-2, A Coppieters - A. van Swaal M, A. de Vliegher - W. van Swaal 0-2, A. Bouvre - P. de Smet 0-2, F. Buys P. de Wilde 1-1. Schietingen Aan de schieting. georganiseerd door de schuttersmaatschappij J5e Rooien Oedt' te Sas van Gent namen 52 schutters deel. De uitslag luidde: ho gevogel- J. v Biezen Sas van Gent, eerste zijvogel: W. Coppejans Zelzate., tweede zijvogel: L. de Maaijer Sas van Genr. eerste kal en tweede kal M. Goethals Zandstraat, grootste aantal 1 (6 stuks) A. Herrebout Zelzate. De schuttersmaatschappij .Hoop op Zegen' uit Kloosterzande organiseerde een schutterswedstrijd op zaterdag bij de heer E. Marcus te Groenendijk, waarvan 57 schutters deelnamen De uitslag luidde: Wip I- hogevogel A. v. Regenmortel Koewacht; eerste zijvo gel: K. Maaijer, Kloosterzande; twee de zijvogel G. Pauwels. Kloosterzande. Wip II: hogevogel J. Serraerens. Stop peldijk: eerste zijvogel: Fr. v. Kniys- sen, Kloosterzande. tweede zij vogel: G. Pauwels, Kloosterzande. De extra hogevogels werden geschoten door R. de Guytenaere uit Stoppeldijk en A. v. Vlierbeghe uit Koewacht. Het groot ste aantel vogels '6 stuks) door A. Hemelaar uit Terhole. De schuttersmaatschappijen .Hoop op Zegen' uit Kloosterzande organiseerde ook op zondag bij de heer E. Moreus te Groenendijk een schieting. waaraan 54 schutters deelnamen De uitslag luidde: Wip I hogevogel: F Pieten, eerste zijvogel: Th. Pauwels; tweede zijvogel. Th. de Kon. Wip II hogevo gel: F. v. Krayssen, eerste zijvogel: F. Pieters. tweede zij vogel: P. van Gas sen, extra hogevogel: H. Hoop en grootste aantal (6 stuks) E. Warrens. Alle winnaars kwamen uit Klooster zande. Aan de schieting bij R. Heijens te Lamswaarde namen 73 schutters deeL De uitslag luidde: Wip I: hogevogel G. v. Waterschoot Lamswaarde. eerste zijvogel: E. Pauwels Kloosterzande. tweede zijvogel G. v. Driessche Lans- waarde. Wip II: hogevogel A. Borm Kloosterzande. eerste zijvogel J de Waal, Ossenisse. tweede zij vogel: G. v. Driessche, Lamswaarde, grootste aan tal (5 stuks) J. Sorber, Graauw. Aan de schieting bij S. Blommaert te Hulst namen 62 schutters deel. De uitslag luidde: Wip I: hogevogel G. Herrewegh Heikant, eerste zij vogel: G. v. a. Berghe Clinge, tweede zij vo gel: B. Herrewegh Koewacht, grootste aanta, (3 stuks): L. Verbraecken Hulst. Th. v. Broeck, Kapellebrug en G. Blommaert Hulst. De schuttersvereniging gevestigd bij de heer C. de Coninck te Koewacht hield haar jaarlijkse koningschieting. De uitslag luidde: koning R. David, eerste minister H. van Goethem. twee de minister R. de Letter. De handboogschuttersvereniging St.- Sebastiaan te Aardenburg hield een puntenschieting voor de leden. De uitslag was: le hoogvogel: P. Blon- deel; 2e hoofdvogel: Eö. De Wispelae- re; zijvogels: Alfr, Dhonat en Fr. Lip pens; kallen: P. van de Walle en P. lippens. Prijsvogels: J. Cattoor, Iz. Puijenbroek, Jul. de Rijcke. J. van Iwaarden, D. van Hermon, G. Blon- deel, P. Lippens, Rich, de Wispelaere: Ed. de Wispelaere en P. van de Walle. De extra prijs werd afgeschoten door: H. van Iwaarden, Iz. Puijenbroek en H. de Rijcke (elk 4 stuks) De schuttersmaatschappij gevestigd bij de heer A. de Bock te Koewacht hield haar jaarlijkse koningschieting. De uitslag luidde: koning R. Herre wegh, 'eerste minister A. Wouters, tweede minister A. de Clercg. De schuttersmaatschappij gevestigd bij de heer R. Clapaorp te Koewacht hield haar jaarlijkse koningschieting. De uitslag luidde: koning J. Martens, eerste minister R. Saman, tweede mi nister R. Clapdorp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 43