ZO MAAR EEN DAG MET DE RP-K) OP STAP sport- varia extïA PROFVOETBALLER AD VERSLUIJS: ,JE MOET JE OP DE TOEKOMST RICHTEN' ftüOAG 20 NOVEMBER 1970 ZEEUWSCH VLAANDEREN TERN EL ZEN .Veel mensen vragen zich af. wal nu eigenlijk de taak Is van de rijkspolitie te water. Daar kan ik slechts een antwoord op geven: wat de politie betekent voor de mensen op de vaste wal, zijn wij voor de KtiiPPers op de Wcsterschelde'. zegt opper J. Kamp van de rijkspolitie te water en captain van de patrouilleboot de RP Hl. De opper en zijn drie wachtmeesters .stropen' dagelijks de Wcsterschelde af, om de orde op deze druk bevaren zeearm te handhaven. Indrukken van .zomaar een dagje rijkspolitie Ie water', met. de RP 10 zijn de volgende; Het vertrek liet een uurtje op zich wachten, omdat de motor blijkbaar weinig zin had om te doen wat van hem verlangd werd. (.Sorry hoor, maar de bbot heeft een paar dagen stil gelegen en daardoor is de motor nogal koud'). Om negen uur scheen de dertig pk Bolnes motor in te zien, dat langer tegensputteren niet zou helpen en de RP 10 voer het haventje uit, met aan boord opper Kamp. de wachtmeesters A. Nieuw- land, A. de Bruijn. L. Dieleman en een sportvisser, die de vorige dag tijdens een vistochtje het anker van zijn bootje aan de ruwe golven van de Westerschelde had moeten prijs geven. De ongelukkige visser had de hulp van de RP 10 ingeroepen, in de hoop dat het anker opgevist zou kunnen worden. Tenslotte kost, zo'n ijzeren gevaarte nog altijd een paar honderd gulden. Voor.de bemanning van de RP 10 bleek het een klusje van niets te zijn. Binnen een kwar tier was het anker uit het ijskoude water opgevist en de sportvisser kon weer aan land worden gezel Men moest een beetje in de buurt van de haven blijven, omdat om elf uur een vertegenwoordiger van de PTT een verklaring af moest leggen over een kabelbreuk in het kanaal, die een paar dagen gelegen het in terlokaal telefoonverkeer vanuit Sas van Gent en Sluiskil nagenoeg lam had gelegd. Eindelijk, rond half twaalf kon men dan met een snel heid van 25 kilometer per uur de Westerschelde opvaren om er de rest van de dag op toe te zien, dat. de schippers niet buiten hun boekje gaan Maar dat niet alleen. De taak van de rijkspolitie omval, veel en veel meer. Opper Kamp; .Je kunt het eigenlijk zo stellen, dat alle moeilijkheden waarmee onze colle ga's op de vaste wal mee te maken krijgen, doen zich ook op het water voor. Gevallen zoals mishandeling, diefstal en huisvredebreuk zijn ook op het water niet onbekend. Natuur lijk zijn wij ook in de weer bij aanvaringen en scheepsrampen.' De rijkspolitie te water houdt zich ook nog met akkefietjes bezig als het controleren van de scheepspapieren Bovendien ziet zij er op toe. dat de luister- en kijkgelden zijn voldaan Ook oefent de rijkspolitie te water controle uit op de arbeidsuren van de bemanning van de vele schepen die de Westerschelde .doen'. De RP 10 is sober, maar wel efficiënt mge richt, Er zijn drie hutten waarin de bemanning tijdens langere tochten het moede hoofd even kunnen laten rusten. Er is een ziekenboeg, een keuken met ijskast (deze blijkt zelfs zo goed te werken, dat de koffie melk in een ijsblok is veranderd) en een kantoorruimte. Kortom, de ac commodatie maakt het mogelijk om verscheidene dagen op zee door te brengen. ONGEVALLEN Nauwelijks een kwartier op zee of het eerste .karwei' moet worden geklaard. Een sportvisser verspeelde tijdens t tistocht zijn anker. De bemanning van de RP 10 vist het zware voorwerp uit het ijskoude Scheldewater op. Een Belgisch binnenvaartschip passeert een boei aan de verkeerde kant. Wachtmeester Dieleman springt over om de schipper een vermaning te geven. Aan zijn sprong houdt hij een nat pak over. Opper Kamp, die al heel wat jaart jes op de Westerschelde zijn brood verdient, ergert er zich duidelijk aan. dat op het water ongevallen gebeuren, die makkelijk voorkomen hadden kunnen worden Veel ongelukken zijn te wijten aan de ondeugdelijkheid van scheepjes of onkunde van de opvarenden. .Een boot hoeft niet aan bepaalde voor schriften te voldoen. Ook is het niet nodig dat een schipper een proef van bekwaamheid aflegt, zodat ie dereen die dat wil, kan gaan varen. In wat voor gammel bootje dan ook De opper weet genoeg voor beelden aan te halen van ongevallen die hierdoor zijn ontstaan. .Een tijdje geleden is er een sport visser verongelukt. De man was aan boord van een scheepje, met een motor waarvan de as niet was afge dekt. Het slachtoffer moest iets aan de motor afstellen, maar raakte met zijn trui tussen de draaiende as Ik hoef zeker niet te vertellen hoe het verder afliep'. Tot de wat minder prettige werk zaamheden van de njkepolirie te wa ter behoort het .vissen', het oppik ken van stoffelijke overschotten uit de Westerschelde Dit jaar heeft de bemanning van de RP 10 al zeker twintig slachtoffers uit het water TWAALF UURTJE Rond het middaguur wordt het an ker uitgegooid, in het gat van Osse- nisse. De mannen van de RP 10 mogen dan een vrijer leventje leiden dan hun collega's op de wal, ook zij blijven aan hun lunchpauze gehecht Er is weinig scheepvaart op de Wes terschelde te bekennen. Ook de ver wachte storm heeft de Schelde nog steeds ongemoeid gelaten. Toch diensten gestaakt. Dat is dan schijnlijk ook de reden, dat de an ders zo drukke Westerschelde het toonbeeld van rust is. Alleen een paar krijsende meeuwen, die langs de donkere hemel zwieren, verstoren de stilte. Om een uur of twee moet de RP 10 voor de eerste maal waarschuwend optreden. Een Belgisch binnenvaart schip is een boei aan de verkeerde kant gepasseerd. De RP 10 vaart langszij en wachtmeestr Dieleman springt aan dek van de Belgische .zondaar'. Hij houdt er een nat pak aan over, want doordat de beide schepen dicht, tegen elkaar liggen klotst het water hoog op. Een uurt je later is het een Nederlandse schipper, die de vaarreglementen overtreedt. Hij vaart de Westerschel de op. terwijl hij verzuimd heeft de .sleepvlag' te strijken. Ook hier is een vermaning afdoende. Het bleken de enige gevallen te zijn, waarbij de bemanning van de RP 10 moesten optreden. Voor de rest van de dag bleef het uitzonderlijk rustig. Op de terugreis, blijkt de opper er toch wel een beetje mee in te zitten dat er zo weinig te doen is geweest. Je moet nu vooral niet denken, dat het altijd zo is. We zitten heus niet elke dag op ons gemakje een kop koffie te drinken hoor. Je zou eens een verkeerde indruk van het werk van de rijkspolitie te water kunnen krijgen!' Terwijl we deze varia schrijven, draait de Gentse zesdaagse oj> volle loeren. Welke van de twaalf deelnemende ploegen zondagavond de ereronde zal mogen afleggen, is nog niet te voorspellen al sprongen er na een paar d>)gen al direct een paar koppels uit. Dat waren dan Sercu - Monserë en tot ieders vei wondering Seeuws Van Lancker. Dat is dan al meteen een meevallertje 'oor de organisatoren omdat Seeuws een geboren en getogen Gentenaar is met als gevolg veel supporters vlak in de buurt. Maar ook de gebroeders De Vlaminck (Roger met Post en Eric met Altig) bevonden zich woensdag nog in de voorste gelederen zodat de Gentse Kuip op een fors aantal Westvlaamse bezoekers kan rekenen. Het is gewoon een lust om het broederpaar De Vlaminck op de kleine Piste van Gen' aan het werk te zien. Ze lossen af alsof ze al jaren op df baan rijden en ze reageren onmiddellijk op de taktische zetten van hur doorgewinterde partners Want het hoeft uiteraard geen betoog dat Rogei zonder Post en Eric zonder Altig niet in de hoogste regionen zouden vertoeven Sercu leek helemaal van zijn in Frankfurt opgelopen verwondin gen genezen te zijn. Met z'n partner Jempi Monserë stond hij in de loop var woensdag al aar de kop van het klassement. De grote aiwezige op het Gentse festijn is baandirecteur Oscar Daemers die enkele dagen voor de start van de door hem nog puik georganiseerd! zesdaagse, een hartinfarct kreeg en nu in het ziekenhuis vertoeft. Naar mer |n Gent leweert werd hij de dag tevoren nog helemaal onderzocht en gehee in orde bevonden, Dat blijkt bij die ziekte meer voor te komen. .Neerlands' voetbal' weet te melden dat volgens een voorspelling var Amerikaanse deskundigen de stadions van de toekomst aangesloten zuller Ojn op de metro's in de steden, zeer hoge tribunes zullen bezitten (mei liften), een grasmat van kunststof, eigen tv-circuits met monitors in diverse zalen, electronische scoringsborden etc. Voor het berekenen var organisatorische en financiële gegevens zal men beschikken over computon i kleine apartementen met een Tijdens de eerstvolgende vergadering van het internationaal olympisch comité in septembc 1971 te Luxemburg zal worden voorgesteld ook aet biljarten in te voeren als olympische sporttak. ln het Parijse sportpaleis heeft de Fransman René Roque zonder veel moeite zijn titel van Europees lichtgewicht boksen geprolongeerd door op punten te winnen van zijn landgenoot Roger Zami. In dit voorjaar behaalde Roque de titel door de Italiaan Lopopolo te verslaan. Op zaterdag 5 december aanstaande zal er in het sportpaleis van Antwerpen een wedstrijd plaats vinden om het wereldkampioenschap catch. Op de mat komen tegen elkaar de Amerikaan Danny Lynch en de Belg Bert Mychel. Aan de verdere omlijsting van dit .topduel' wordt nog gewerkt. Volgende week vrijdag de 27ste wordt één van de grootste voetbalsterren die Nederland ooit heeft gekend, vijftig jaar. Het is de Fries Abe Lenstra, aie na een bliksemcarrière bij het Friese Heerenveen, reeds op IS-jarige leeftijd het oranjeshirt mocht aantrekken. Lenstra kreeg na de oorlog aanlokkelijke aanbiedingen om in het buitenland te gaan spelen maar .vees die steeds van de hand. Wel werd hij later prof bij de sportclub Enschede, terwijl hij toen ook van gemeente-ambtenaar in zaken ging doen i'n laatste voetbaljaren sleet hij bij de Enschedese Boys. Na dit allegaartje van sportbericht jes weer even terug naar het vielrenr.en. Het bloed kruipt enz.... Wereldkampioen Jean Pierre Monserë '22heeft, gezegd nog niets te voelen voor deelname aan de Ronde van Frankrijk In ae eerste plaats voelt hij zich nog te jong en in de tweede nlaats vraagt hij zich af wat hij in een tour moet gaan doen tegen een ploeg met mannen als Merckx, Van Springel. Vandenbossche. Wagtsmans m anaeren .Als je laar legen moet rijden, vergaat je meteen alle lust', zei vlonseré kortgeleten tegen een verslaggever. Jempi wil volgend jaar wel ïaar de Ronde van Spanje Volgende week zaterdag gaat het sportpaleis van Antwerpen dan •ïndtlük open. Men begint er met een goed bezet omnium waarin zullen lanlieden Pe'T Post, Gerben Karstens. Roger de Vlaminck, Jempi Monserë, Julien Stevens, terwijl een zesde deelnemer nog moet werden aangewezen. Voorts is er een sprintnummer met wereldkampioen Johnson, Leijn Loeve- >eijn. Patrick Sercu. Robert van Lancker, Tim Mountford en Ronny Baench. verder is men nog doende om voor de omlijsting een veld met jonge profs, en omnium voor junioren en een aantal liefhebbers voor een koppelwed trijd bijeen ie brengen. Op de juiste samenstelling van het programma tomen we volgende week nog terug Tenslotte maken we eventuele liefhebbers nu al vast attent, op een lometrainerswedstrijd die volgende week zaterdag te Groede zal worden erreden. ZAAMSLAG Veel profvoetballers zoeken aan het eind van hun voetbalcarrière hun heil in een siga- renzaakje of een slijterij Ad Versluys. Zeelands enige full prof-voetballer, die onlangs een contract tekende bij de Belgische tweede divisieclub Berg hem Sport, heeft het anders ingepikt Samen mei zijn echtgenote Sarina opent hij eerdaags op he: plein in Zaamslag zijn .Studio 49'. een boetiek die hoofdzakelijk is afgestemd op binnenhuisarchitec tuur. Het knusse zaakje is gevestigd in een voorma lige kruidenierswinkel. .Het ligt in de bedoeling', zo vertelt Ad. om zoveel mogelijk moderne spullen te verkopenDe artikelen die Ad zijn klanten wil voorschotelen worden niet uit het buitenland geim porteerd, maar zijn afkomstig van Nederlandse firma's .Toch willen wij het allemaal zo exclusief mogelijk houden.' Dat is dan ook een van de redenen waarom Ad en Sarina ook zelf wat voor werpen willen gaan maken Een dergelijke boetiek is een unicum in heel Zeeuwsch-Vlaanderen Ad verwacht dan ook dat zijn zaakje veel belangstelling zal trekken. ,Wij richten ons niet alleen op Zaanv slag. want dat zou niet haalbaar zijn. Wij mikken op publiek uit geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. terwijl jvi.i ook wel denken dat er nogal wat Belgische koper op de proppen zullen komen. De fervente voetbal supporters zullen allicht wel eens richting Zaamslai' rijden, om eens te zien hoe Ad Versluys er nu wel .bijzit.' De kans is dan natuurlijk groot, dat ze iets kopen. Ad en Sarina hebben nog meer plannen in hun achterhoofd. ,In de toekomst willen wij ook nog kleding gaan verkopen, en ik denk er ook or er. maar dat zal nog wel jaren duren, een sportzaak achter mijn boetiek te openen.' Het feit dat Sarina op de kunstacademie St Joost in Breda binnenhuis architectuur heeft gestudeerd heeft natuurlijk een oelangrijke rol gespeeld bij de beslissing om een dergelijke zaak te beginnen In .Studio 49' zullen üet alleen moderne meubels te koop zijn 'de sortering is nu nog erg klein, maar dat verandert unnenkort). ook modern kinderspeelgoed en siera den behoren tot de collectie van de boetiek. De Zeeuwse voetballer is er van overtuigd dat zijn MENSEN IN HET NIEUWS •.oeiballoopbaan niet van eeuwige duur zal zijn Daarom volgt hij momenteel een opleiding aan de pedagogische academie in Middelburg, om later "entueel les als sportleraar te kunnen geven. Het trainers-diploma heeft de uit Biervliet afkomstige voetballer al in zijn zak. ,Ik vind zoiets nodig. Bij mij in de ploeg zitten nog twee full profs, die werkelijk niets anders doen dan voetballen. Maar wat moeten zij als ze een jaar of dertig-vijfendertig zijn? Vooral als je een gezin hebt., moet je je op de toekomst richten.' JUBILEUMCONCERT NOS IN AXEL Zaterdag 28 november houdt de NOS in het culturee centrum .De Halle' in Axel een jubileumconcert door het Radio Kamerorkest onder leiding van Roelof Krol, het Omroepkamerkoor. het Omroep Dubbelkwartet en hei Radiokoor onder leiding van Antoon Krelage ter gele genheid van het 25-jarige bestaan van de omroepsiich ting. Het Radio Kamerorkest is één van de vijf orkesten, dit in vaste dienst van de NOS staan. Het orkest werd lr 1945 geformeerd en wordt gevormd door veertig musici, je vaste dirigent is thans Roelof Krol. Het orkest verzorg: jaarlijks ongeveer negentig concerten voor de Nederlandse radio, daarnaast treedt het orkest regelma rig in de Nederlandse concertzalen op en geeft ook \eel gastconcerten in het buitenland STUUR ME GEEN BLOEMEN' IN ,DE HALLE' Stuur me geen bloemen' is de titel van het blijspel, dat le toneelkring Sint-Rembert uit het Belgische Torhout morgenavond op de planken van het cultureel centrum De Halle' in Axel op de planken brengt Het Belgische oneelgezelschap heeft tweemaal het koninklijk landju weel gewonnen. Deze uitvoering vindt plaats onder luspiciën van de provinciale besturen van West-Vlaande- •en en Zeeland in het kader van het cultureel uitwisse lingsprogramma 1970 De auteurs van dit blijspel. N. Barasch en C. Mooie, schetsen in het stuk een typisch Amerikaanse levens sfeer en hekelen soms toestanden van over de grote plas, fioewel bepaalde situaties zich ook best in onze eigen >mgeving kunnen voordoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 39