Raad van Hulst kreeg Antwerpse openheid' achter dichte deuren Voor aandeel in cafégevecht Sas van Gent tien dagen cel d£bilt Leger des Heils te Zierikzee introduceert de peuterklas' D'66 WIL HAAST MET NATIONALE PROIECTEN- ALMANAK PLAN INDISCHE RIJSTTAFELS SCANDINAVISCHE TAFEL-DANSANT CAFÉ-RESTAURANT NEDERLANDS KOFFIEHUIS BOTSING MET JOEGOSLAAF LEIDDE TOT BLOEDIG GEVECHT ZEEUWSE MOSSELKWEKERS HADDEN GUNSTIG SEIZOEN '68-'69 Twee bromfietsers bij botsing gewond 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 20 NOVEMBER 1970 RECHTSTREEKS GEVOLG VAN .TORPEDERINGSREDE' ,GEEN SPOORTJE RANCUNE MEER' HULST ,Ik heb volledig be grip voor de zienswijze van bur gemeester Molthoff. Als je een dergelijke bijeenkomst vertrou welijk houdt, kunnen er ten eerste meer vragen worden ge steld en beantwoord en ten tweede hoef je geen rekening te houden met reacties van de pu blieke opinie'. En om deze reden, zo veronderstelt' de Antwerpse schepen voor havenza ken L. Delwaide, gingen de deuren van de Hulster raadzaal 14 dagen geleden dan ook stevig dicht toen de raadsleden op twee bijeenkomsten uit voerig werden voorgelicht over de Antwerpse plannen met de linker Scheldeoever en de ontwikkelingen i rond het Baalhoekkanaal. Naar nu pas bekend is geworden, zijn tijdens besloten vergaderingen op dinsdag 3 en donderdag 5 november alle kaarten op tafel gekomen. De voorlopige balans na twee avonden vergaderen (de bijeenkomst met de Belgische delegatie duurde maar liefst vier uur, en donderdag 5 november volgde er voorlichting over Baalhoek door hoofdingenieur-directeur J. Zuur deeg van rijkswaterstaat in Zeeland. Schepen Delwaide voelt best voor een gezamelijke Zeeuwsvlaams-Belgische aanpak van de planologie en hij ziet als deelnemers aan zo'n overleg naast Antwerpen Belgisch Vlaanderen en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Er bestaat geen spoortje rancune meer tussen de schepen en burge meester P. J. G. Molthoff van Hulst, die een aantal weken geleden meedeel de Baalhoek te zullen tegenhouden als er geen gezamenlijk planologie-beleid kwam. Burgemeester Molthoff wilde donder dag geen commentaar geven op de bijeenkomsten, schepen Delwaide liet weten positief gestemd naar huis te zijn gegaan met in zijn kielzog de Belgische delegatie, die bestond uit de planoloog Cools toekomstig schepen van Antwerpen en verbondenen en één van de directieleden van het stu- Onder meer aanleg van Baalhoekkanaal diebureau dat de industrialisatieplan nen voor de Antwerpse linker-Schelde- oever ontwierp) en prof. Willems, hoogleraar aan de Antwerpse Sint- Ignatiusfaculteit en adviseur van de Belgische minister voor streekecono- mie (prof. Vlerick), tevens Progll-des- kundige. Nuttig' (ADVERTENTIE) In geval van storing, is voor de abonnees op onze servicedienst dit weekend beschikbaar: de heer J. Kusse. Segeerssingel 34, Middelburg, telefoon 01180- 6597. .eeuwse Raam De 'Axelse huisvader werd midden in de nacht gewekt door het la waai van een raam dat klepperde in de wind. Zonder licht te ma ken. daalde hij de trap af om een eind te gaan maken aan het irri terende geluid, Op de tast vond hij de huiskamer waar het lawaai vandaan kwam. Vlakbij het raam gekomen, gleed de man plotseling uit over iets wat bij de haard op de grond lag. Hij maakte een salto en be landde met zijn hoofd tegen de tafelpoot. Een buil ontsierde 's mans voor hoofd toen hij licht maakte om de oorzaak van de bui teling op te sporen. Het was een wortel, die uit de schoen van zijn jongste dochter was ge rold. Daarmee werd de Axelse huisvader hardhandig aan zijn verstand gebracht: de sint is weer in het land. De heer Delwaide vond de voorlich ting uiterst nuttig. Het totale planolo gische beleid In de grensstreek is behandeld, de raadsleden kregen inza ge van alle mogelijke Belgische stuk ken, maar wel In de vertrouwelijke sfeer en daarmee kon de heer Delwai de zich naar hij nadrukkelijk stelt volkomen verenigen. .Ik was op dit ogenblik misschien niet gekomen als het een openbare bijeen komst geweest zou zijn. De vergade ring in Hulst verliep aanvankelijk nogal emotioneel, met name door die verklaringen van burgemeester Molt hoff waarover misverstanden rezen. Maar dat incident is volkomen geslo ten." En daarmee was er volgens de Antwerpse schepen ruimte geschapen voor ,een opklaring over de hele lijn." Ten aanzien van Progil betoogde de heer Delwaide (zelf geen tegenstander van het bedrijf) dat Antwerpen for meel geen stappen heeft gedaan om deze vestiging te krijgen. .Om de goe de reden dat Kallo ons grondgebied niet is. Op ons grondgebied hebben wij niet eens voldoende ruimte meer voor dergelijke industrieën.' Daarom raadde de heer Delwaide Hulst ook aan om over een uniform planologie-beleid ook contact op te nemen met verte genwoordigers van de provincie Oost- Vlaanderen. ,Als er een mogelijkheid is voor een drieledig contact dan ben ik helemaal ter beschikking om dat te helpen opbouwen.' Of er In Oost- Vlaanderen direct gesprekspartners gevonden kunnen worden, blijft een open vraag. Volgens de Antwerpse schepen staat het gebied momenteel nogal sterk op zichzelf. Besloten Schepen Delwaide heeft er geen enkel bezwaar tegen nog eens voorlichting te komen geven, maar dan zon dat opnieuw achter dichte deuren moeten gebeuren of voor een beperkte kring. SCHOLIEREN WEREN SINT VOOR HULP AAN OOST-PAKISTAN GOES De leerlingen van het Goese St WHllbrordcollege offe ren hun Sint Nicoiaaspret (ca deautjes uitwisselen) dit Jaar grotendeels op aan hulp voor het rampgebied van Oost-Pakis- tan. De scholieren zullen het meeste geld dat ze anders zouden besteden om een sinter- zouden besteden om een Sinter- klaascadeuatje voor een mede leerling te kopen, nu voor dit doel afstaan. Het Initiatief dat van de klas 3b is uitgegaan, on dervond na goedkeuring van directiezijde onmiddellijk gro te weerklank ln alle klassen. Het geld wordt gegireerd aan het Ne- derlandsche Roode Kruis. De stn- terklaasactie op des chool zal nu op zeer bescheiden schaal plaats vinden. Gedacht wordt aan een be steding van 0.50 per persoon hiervoor. Een leerlinge gistera vond: ,Sint-Nicolaas is maar een aardigheidje. Wij hebben het niet nodig, de mensen in Oost-Pakis- tan wel'. Niet in de laatste plaats omdat Ant werpse autoriteiten wanneer ze over ontwikkelingen over de linker-Schelde oever spreken, in feite op grondgebied van de provincie O-Vlaanderen staan waar ze geen enkele bevoegdheid heb ben. Volgens de heer Delwaide is men er in dat gebied niet altijd even sterk van doordrongen dat wat op de linker- Scheldeoever gebeurt in feite 'n logisch vervolg is op de ontwikkeling van de rechteroever, waar bestaande bedrij ven uitbreiding zoeken. .Als Antwer pen op de linkeroever de bevoegdhe den had die ze nu uitoefent over de rechter zou het misschien alle maal wat makkelijker gaan.' De gemeenteraad van Hulst zal 29 november (openbaar) opnieuw over het milieu praten. Deze bijeenkomst was aanvankelijk vastgesteld op dins dag, maar wegens familie-omstandig heden kon burgemeester Molthoff niet aanwezig zijn en bovendien was de centrale verwarming van het gemeen tehuis kapot. Wethouder J. H. Stolte ziet de beslo ten bijeenkomsten vooraf als noodza kelijk voor het inwinnen van informa ties. .Voor de andere raadsvergaderin gen worden er ook eerst commissie vergaderingen gehouden, het ging hier in feite net zo, al betrof het nu een oriënterend gesprek,' De heer Zuur deeg, die inlichtingen gaf over de ver strekkende tracé-mogelijkheden die momenteel in discussie zijn. was don derdag niet te bereiken. (Van onze Haagse redacteur) DEN' HAAG Het D'66 kamerlid Nypels heeft donderdag bij liet hegro- tingsdeliat over volkshuisvesting en ruimtelijke ordening het Baalhoekka naal. de aanleg van pijpleidingstraten, en een tweede nationale luchthaven genoemd als nationaal belangrijke projecten waarvoor met spoed een goede, wettelijk gefundeerde voorbe reidingsprocedure moet komen. Hij vroeg en kreeg van minister Schut de toezegging, dat in afwachting daarvan de regering bij dit soort grote projec ten op vrijwillige basis vooraf advies zal inwinnen bij liet parlement en provinciebesturen. Het pleidooi van de heer Nypels sloot in feite aan op het begrotingsdebat van een jaar geleden, waarbij hij eveneens op een betere inspraakproce dure aandrong. Aanleiding daartoe was indertijd het feit. dat vestiging van Shell bij Moerdijk tot op het laatste moment vrijwel geheel buiten de openbaarheid bleef. Bij die gele genheid beloofde minister Schut, dat de raad van advies voor de ruimtelij ke ordening om advies voor een wa terdichte wettelijke procedure zou worden gevraagd. Motie Bij het debat van donderdag stelde heer Nypels enigzins verbolgen vast. dat dit advies inmiddels is uitge bracht, maar dat er daarna niets meer is gebeurd. HIJ dreigde met een motie als minister Schut zich niet bereid verklaarde de geadviseerde procedure in afwachting van een wet telijke regeling op vrijwillige basis toe te passen. Desgevraagd verklaarde de heer Nypels, dat hij bovendien met de gedachte speelt om met een inltia- tiefvvet te komen als de officiële wets wijziging te lang op zich zal laten wachten. Minister Schut vroeg begrip voor de omstandigheid, dat bij de kwestie van de nationale bestemmingen veel de partementen zijn betrokken. Hij ver klaarde dat de regering van oordeel is dat een nieuwe procedure serieus moet worden overwogen. Na enige aansporing door de heer Nypels ver duidelijkte de bewindsman, dat er in derdaad te weinig wettelijk is gere geld en dat de kamer kan rekenen op een wetswijziging. In aansluiting hier op beloofde hij de adviezen van de raad van advies voor de ruimtelijke ordening vrijwillig te zullen toepas sen. In dit advies is ook een beroeps procedure voor burgers verwerkt- Bij het begrotingsdebat kwam ook nog even de door rijkswaterstaat ge volgde inspraakprocedure bij het tra ceren van rijksweggen ter sprake. Me vrouw A. Groensmit-van der Kallen (kvp) suggereerde, dat deze eigen re geling van rijkswaterstaat in feite in strijd is met de wet op de ruimtelijke ordening. (ADVERTENTIE) BAR DANCING walstraa Repertoire van Zuidamerikaanse muziek tot Chopin. POLITIERECHTER MIDDELBURG Het Leger des Heils te Zierikzee startte deze week, als eerste op Schouwen-Duiveland in het clubhuis JDe Lichtboei' met een peuterklas, die in een behoefte blijkt te voorzien. Op maandag-, dinsdag-, donderdag-, en vrijdagmorgen komen telkens 30 peu ters zich onder deskundige leiding uit leven in activiteiten die ze veelal thuis niet kunnen beoefenen. Boven dit aantal gaan we niet uit' vertelde kapi tein M. Knot. .Vanwege de enorme toeloop we kregen kinderen uit heel Schouwen-Duiveland zijn we zelfs al genoodzaakt om een wacht lijst op te stellen'. In Zierikzee zijn ongeveer 200 kinderen in de leeftijd van 2 en 3 jaar. Daarvan bezoeken er ongeveer 80 de peuterklas. En i' komen er dan nog een groot aantal uit andere gemeenten bij'. De grote belangstelling dankt kapitein Knot vooral aan het feit dat de peuterklas geen crèche is. waar de kinderen de hele dag blijven, er eten en 's mid dags een dutje doen. .Daar is de bevolking op Schouwen nog niet rijp voor. We nemen de taak van de ou ders niet over. maar geven een aan vulling op de opvoeding van de kinde ren'. Vooral de sociale kant is belang rijk. De kinderen leren samen te spe len. om de materialen waar mee speeld wordt met andere vriendjes te delen. En dit is thuis meestal een stuk moeilijker te realiseren. In Be Lichtboei' wordt ook aandacht steed aan de creatieve vorming. Er zijn v/ater- en zandtafels, terwijl de peuters zich ook uit kunnen leven met verf, en klei. Allemaal zaken die in vele hulskamers nog taboe zijn, omdat de moeders bevreesd zijn voor de rommel die het oplevert. Kapitein Knot vertelde dat het merendeel van de ouders de kinderen stuurt vanwege de grote sociale creatieve waarden. Een kleine minderheid 'wil het eens een ochtendje gemakkelijk hebben. De leiding berust bij de dames Soesman, Pokorni-Berrevoets, S. I. van de Hoe- ven-de Jong. C. Lokerse-Boot en J. Wigchers. EXAMENS Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagden de heren W. J. Goedheer te Borsele en H. G. Mulder te Vlissingen voor het kandidaatsexamen natuur kunde. De heer J. W. Soesberg te Goes slaagde voor het doctoraal exa men natuurkunde en mevrouw C. A. Gelders-Sijderius te Vlissingen slaagde voor het semi-artexamen. fADVERTENTIE serveren wij wederom in ons restaurant, volgend weekend, zaterdag 28 en zondag 29 november 197C vanaf 18.00 uur TAFELRESERVERING 01180-2160-7543 Op zaterdag 28 november 1970 verwachten wij tevens Sint-Nicolaas in ons restaurant. Wij hopen de goedheilig man om ongeveer 19.30 uur te verwelkomen. Vrijdag 11 december 1970 vanaf 19.00 uur Denk aan uw kerstreservering le en 2e kerstdag. MARKT 49 - MIDDELBURG MIDDELBURG Twee jonge kooplieden uit Sas van Gent, die op 15 augustus jl een levendig aandeel hadden in de vechtpartij in het café van de heer Joop Jansen in hun woonplaats, zijn giste ren door de politierechter te Middelburg ieder veroordeeld tot twintig dagen gevangenisstraf, waarvan tien voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Een van de gebroeders Van E., P. van E. heeft zijn straf al uitgezeten, omdat hij elf dagen in voorlopige hechtenis doorbracht en de straf werd opgelegd met aftrek van het voorarrest. Zijn broer J. van E. werd na de enorme vechtpartij niet in hechtenis genomen omdat hij zeer gehavend, met onder meer een hersenschudding, van het slagveld gekomen was. Het gevecht ln het café had verschrik kelijke vormen aangenomen. Er was, zo viel uit de tenlastelegging af te leiden, geslagen met barkrukken en ander zitmeubilair; glazen en asbak ken waren als slagwapens gebruikt. De verlofruimte bood na afloop een zeer geteisterde aanblik. Third man' En bij dit alles moet er behalve de gebroeders Van E. een, zoals officier! van justitie mr Th. Lebret noemde,! tot nu toe onbekend gebleven .third: man' zijn geweest, die de kastelein j levensgevaarlijk verwondde. De café-I houder liep een snij wond op in het gezicht en hals en een gevaarlijke slagaderlijke bloeding. Er had, in del kluwen vechtenden, een mes geflitst in de hand van de .third man', een zwarte man volgens het proces-ver baal, die in de verwarring was ontko men. Het was allemaal met scherts begon nen. De gebroeders Van E., ter zitting overigens afgeschilderd als zeer gun stig bekend staande woonwagenbewo ners. die weinig gemeen hebben met dit beladen begrip, waren in het café een schertsgevecht begonnen, waarbij één van hen met zijn elleboog per ongeluk een gastarbeider van Joegos lavische nationaliteit raakte. Het was het sein voor een algemene vechtpar tij, waarin P. van E. werd gesigna leerd met een soort autocrick in de band «n waarin J. ven E. op de kastelein een soort houdgreep toepas te, ongeveer op of kort voor het moment dat de .third man' zijn bijna dodelijke steek toebracht. De officier van justitie vond de rol die J. van E. in het gevecht heeft gespeeld het meest bedenkelijk en eiste tegen hem drie weken cel: voor P. van E. wilde hij volstaan met de elf dagen, die hij reeds in voorlopige hechtenis heeft doorgebracht. Raadsman mr P. C. Adriaanse, die voor belden optrad, wees er op, dat de broers bij de politie gunstig bekend staan, in tegen spraak wat na de verwarring van het gevecht werd gezegd: Jiet zijn woon wagenbewoners.' Politierechter mr P. van Empel vonniste tenslotte gelijke monniken gelijke kappen: twintig da gen voor ieder, waarvan tien voor waardelijk. Een boete van 200 kreeg conform de eis de in Vlissingen verblijfhou- dende Fransman J. S.. die een man had mishandeld, Koper Voor koperdiefstal moesten zich ver antwoorden A. H. uit Soest en L uit Souburg. H. had afgelopen voor jaar in Vlissingen zelfs een auto ge bruikt voor het transport van het koper. Conform de eis werd hij ver oordeeld tot vier weken voorwaarde lijke gevangenisstraf met twee jaar' proeftijd en een boete van ƒ300. De Souburger had bij hetzelfde Vlissingse bedrijr Nimeta eveneens koper gestolen, een partij van 150 kg en een partij van 200 kg, die hij voor respec tievelijk ƒ150 en ƒ200 verkocht aan M. van W. uit Middelburg. Met een blik op zijn straflijst eiste de officier tegen B. vier weken onvoorwaardelij ke gevangenisstraf ea tegeo Van W„ die de partij niet in zijn register had ingeschreven, voor opzetheling vier weken voorwaardelijk, en een boete van ƒ300. Bovendien eiste de officier teruggave van het gestolen goed aan de eigenaar. Dit nam de politierechter in zijn vonnis over. Van W. werd vier weken voorwaardelijk opgelegd en een boete van 150 en B., tegen wie nog twee voorwaardelijke straffen lo pen, twee weken voorwaardelijk en een boete van 150. Duiken E. S. uit Den Haag, die een tijdje het beroep van duiker had uitgevoerd werd conform de eis een boete van| ƒ200 opgelegd. Hij had. in loondienst, visserijbenodigdheden geborgen van de tien mijl buiten Scïieveningen ge zonken Thoolse kotter TH 38. Hij deed dat in opdracht van de niet ter, zitting verschenen, eveneens gedag vaarde Til. van de I,. uit Den Haag, die S. aanvankelijk had gezegd, dat dit in opdracht van de eigenaar, de heer Schot uit Tholen, gebeurde. Later had Van der L. tegen S. gezegd .Het ligt buiten de territoriale wate ren, het is de prijs der zee.' De raadsman van S. mr C. Mouton, stipte onder meer aan. dat toen het S. duidelijk werd. dat de zaak scheef zat, hij veel reizen heeft gemaakt om de intussen verkochte goederen weer bij de heer Schot terug te krijgen. Pleiter betwijfelde overigens of de be handeling van deze zaak wel tot de competentie van de politierecher in dit arrondissement behoorde: hij wees er voorts op, dat de zaak, als men schip, op de zeebodem, als een wrak wil aan merken, onder de krakkenwet valt. 102 vergunninghouders, lil vaartuigen Stijging omzet van ruim één miljoen gulden (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De Zeeuwse mosselkwekerijen hebben in het seizoen '68-'69 aanzienlijk betere resultaten geboekt dan ln het seizoen '67-'68. De aan voer van consumptiemosselen steeg van 78,7 miljoen kilo in '67-'68 tot 107,6 miljoen kilo in '68-'69. De opbrengst in geld nam toe van 13 miljoen tot 14,1 miljoen. Uit een onderzoek van het Landbouw Economisch Instituut naar de be drijfsresultaten van in Zeeland geves tigde mosselkwekerijen in de periode: 1967-1969 blijkt, dat het merendeel1 van de consumptiemosselen afkomstig is uit de Waddenzee. Van het totaal werd in Zeeland zelf slechts 34 pro cent gekweekt. Bijna alle in Zeeland gevestigde mosselkwekerijen exploite ren zowel percelen in Zeeland als opj de Waddenzee. Uit cijfers blijft, dat het aandeel van de Zeeuwse mossel percelen in de totale aanvoer en op brengst tot en met het seizoen '66-'67 ver uitstak boven het aandeel van per celen in de Waddenzee. Daarna draai den de rollen om. Wel lag de gemid delde opbrengst van de Zeeuwse mos sels in het seizoen '68-'69 naar de 13,46 honderd kilo, ruim vijftig cent boven de mossels uit de Wadden zee. Frankrijk en België waren evenals In het verleden ook ln de jaren '67-'68 en '68.'69 belangrijke afnemers van Ne derlandse consuniptiemossels. De es- port steeg van 55.000 ton tot 64.000 ton, tegen een totaalopbrengst van respectievelijk 16.8 miljoen en 191 miljoen gulden. De import van mot seis voornamelijk uit Duitsland - daalde van 13.000 ton in '67-'68 tol 3000 ton ln '68-'69. Bij de mosselkweek waren in '68-"6J nog 102 vergunninghouders betrokken, die gebruik maakten van in totaal 111 vaartuigen. Bij het onderzoek dat hei LEI instelde naar de bedrijfsrestilla-j ten van de mosselkweek waren 25 Zeeuwse bedrijven betrokken. ADVERTENTIE) ZIERIKZEE Op de provincialeweg tussen Zierikzee en Kerkwerve zijn donderdagavond omstreeks zes uur twee jeugdige bromfietsers op het fietspad na een aanrijding gewond geraakt. Het waren D. J. en J. C. J., beiden uit Kerkwerve. De twee jongens werden per ambulance naar het Rode Kruis- ziekenhuis in Zierikzee overgebracht.i waar ze opgenomen moesten worden. De politie had gisteravond nog geen duidelijke verklaringen over de toe dracht van het ongeval. Aangenomen wordt dat tijdens een inhaalmanoeu vre van een der bromfietsers de stu ren in elkaar zijn geraakt. VERWACHT IETS LAGERE TEMPERATUREN Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtig wind uit zuidelijke richtingen. M lagere temperaturen dan donderdag. Vooruitzichten voor zaterdag en zon dag: Nu en dan buien en temperaltno boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers gem& deld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp.: 1 tot 5 graden bova normaal; max. temp.: 0 tot 3 graden bovffl, normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: s procent. Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp.: 2 tot 6 graden bovtf normaal; max. temp.: 0 tot 4 graden bont normaal: kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent: kans op een geheel droog etmaal: procent. Normalen voor 22-36 novt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2