PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OPPOSITIE EIST 117 MILJOEN VOOR WONINGBOUW Loskade Sloe is in februari klaar pas in april containers met wol Texelse kotter met vijf man vermist Meer militaire steun van VS voor Israël en Cambodja Tribune Vandaag in de krant... PRINSES BEATRIX ROEPT OP TOT BONT-BOYCOT KADE ZELF IS NU OPGELEVERD NORMALISERINGSVERDRAG TUSSEN BONN EN WARSCHAU GEPARAFEERD Levering van containerkraan is vertraagd 213e jaargang - no. 273 Donderdag 19 nov. 1970 Arlis mag WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Pagina 3 KRITIEK OP BELEID VAN SCHUT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de begroting van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening die gisteravond laat in de tweede kamer werd be gonnen heeft drs Van den Doel (pvda) opnieuw een felle aanval gelanceerd op het bouwbeleid van minister Schut. Hij heeft echter niet alleen de minister en het kabinet er voor verantwoordelijk gesteld, maar ook de regeringspartijen. ningbouwdebat uitdrukkelijk had ge vraagd, is volgens de heer Van den Doel dan ook niets gekomen. In de begroting van volgend jaar blijkt daar opnieuw niets van. De heer Van den Doel wil dan ook een uitspraak In de periode 1963-1966 nam het wn.i ningbouwprogramma volgens Van denl Doel toe met 38,5 procent. Onder dit j kabinet slechts met 1.3 procent. De woningproduktie nam in de eerste pe riode in equivalenten uitgedrukt even- eens met 38,5 procent toe, maar in de! de kamer over deze grotere urgentie: periode 1967-1970 met 5 procent af.' en uitdrukkelijk hogere bedragen in De vergelijkbare cijfers over het aan tal begonnen woningen zijn volgens de PvdA-woordvoerder nog slechter. Hij kwam dan ook tot de conclusie dat de bouwplannen van het kabinet op een tragische wijze zijn veronge lukt. Financiering MINISTER SCHUT Voor de heer Van den Doel ligt het probleem hoofdzakelijk in de financie ring. Onder het vorige kabinet steeg het aandeel van de volkshuisvesting in de rijksuitgaven van 7.8 tot 11,2 procent. In de huidige periode daalde het van 11,4 naar 8,8 procent. Van het stellen van een hogere prioriteit, waarom de kamer in het vorige wo- IN NOODWEER OP NOORDZEE OUDESCHILD (GPD) Sinds gisteren wordt op de Noorzee bij Texel de kotter ,De tijd zal het leren' TX 26 van W. Griek te Oudeschild vermist. Het schip heeft vi.if opvarenden: Ge rard van der Star (27). Bouke Visser, Louis Eelman (allen uit Oudeschild), Kees Witte en Klaas van der Star (beiden uit Den Burg). Laatstgenoem de is met zijn 15 jaar de jongste aan boord. Op zee, waar noodweer heerst, is tot het vallen van de duisternis gezocht, echter zonder resultaat. Bij het aan breken van de dag wilde men vandaag vanuit Oudeschild een zoekactie star ten, waaraan alle beschikbare schepen (circa veertien) zouden deelne men. Dinsdagnacht omstreeks 3 uur was er voor het laatst radiocontact met de TX 26. die toen nog ongeveer 40 mijl ten noordwesten van Texel viste. Van het schip af werd medegedeeld, dat nog ongeveer een uur op weersverbe- tering zou worden gewacht, anders zou men huiswaarts koersen. Gistermiddag omstreeks 4 uur werd de eigenaar van het schip ongerust, omdat hij nog steeds niets van de kotter had vernomen. ,De tijd zal het leren', één der kleine re schepen van de Texelse vissers vloot, meet 60 bruto-ton en viste met het zogenaamde bokkentuig. Het schip is dinsdag jongstleden uitgeva ren. Aan de zoekactie van vandaag zal ook worden deelgenomen door vliegtuigen van het marinevliegkamp Valken burg. de begroting opnemen. Hij vroeg een totale verhoging voor de komende jaren met- totaal bijna 1,5, miljard gulden. Amendement De heer Van den Doel diende een' amendement in, gesteund door de groep-Aarden en de PSP. waarin hij vraagt de begroting met 117 miljoen gulden op te voeren, teneinde, zoals hij zei .de uitvoering van het KVP- verkiezingsprogramma mogelijk te maken'. Daarin staat namelijk dat er in vier jaar tijd 530.000 woningen gebouwd moeten worden. Daar de bouwtijd thans 21 maanden bedraagt is het duidelijk, aldus drs Van den Doel. dat daarmee al in 1971 een begin moet worden gemaakt. De regeringspartijen distantieerden zich uitdrukkelijk van de opvattingen 1 van de PvdA. Uitdrukkelijk stelde on der meer de heer Van der Peijl (chu> dat van een falend beleid van de minister niet kan worden gesproken.' Ook de heer Wiegel (wd) nam hetl voor de minister op. De heer Van der j Peijl wees op de noodzaak van conti- nuiteit in de bouw, maar toch wilde i hij graag weten hoe het met de finan-1 ciëring zit. Ook het ih de toekomst niet meer aftrekbaar maken van de' onderhoudskosten van de woningen stuitte bij hem op bezwaar. Ten aan zien van de investeringsheffing op de bouwsom van andere bouwwerken i dan woningen, vroeg de heer Van der Peijl of dit wel het juiste effect zali opleveren. Hij wil in elk geval niet dat in de sector volksgezondheid zal worden afgeremd. Aan de hand van het jaarverslag van: de Nationale Woningraad betoogde de heer Wiegel (vvd) dat het beleid van minister Schut echt niet zo slecht is. Hij noemde het betoog van de heer Van den Doel mat. Ook wees de heer Wiegel er op dat niet alleen op hoe- Zie slot pag. 13kolom 1 In de Poolse hoofdstad vond woensdagmiddag de parafering plaats van liet Pools-Weslduitse verdrag Voor de Bondsrepubliek handelde minister van buitenland se zaken Walter Scheel lil. voor Polen de minister van buitenland se zaken van Polen Stefan Jeory- chowski irj. Staande in het mid den de Poolse premier Cyrankie- NEDERLANDS VRACHT SCHIP REDDE VISSERS HONGKONG (RTR) Het Neder- Walter Scheel zei na de parafering dat hij en Jedrichowskv overeengekomen wa- landse vrachtschip .Straat I'remantle' ren, dat de tekst van het verdrag morgen op 16.00 uur Ned. tijd zal worden ge- heert dinsdag de 15 bemanningsleden! publiceerd Teze't'dertijd zal West-Duitsland ook de teksl openbaar maken van j van een Nationalistisch Chinees vis- i de diplomatieke nota aan de drie westelijke geallieerden en van de verklaring sersschip dat np 210 mi.il ten zuiden j over de .humanitaire vraagstukken'. van Hongkong in nood verkeerde, ge- De oppositionele christen-democraten hebben zich na de parafering van het ver red. drag gedistancieerd, zonder het echter te verwerpen. NIXON VRAAGT CONGRES WASHINGTON RTR-AFP President Nixon heeft het con gres woensdag om aanvullende kredieten gevraagd tot een be drag van in totaal ruim 3700 DERDE FRONT IN CAMBODJA SAIGON (AFP) Zuidvietnamese strijdkrachten hebben in Cambodja een derde front geopend, en zijn de provincie IHondolkiri binnengetrokken, zo is woensdag in Saigon bekendge maakt. De operatie is maandagochtend al be gonnen, gelijk met die in de meer naar het noorden gelegen provincie Ratanakiri. De strijdmacht bestaat uit circa 1.800 man, met pantserwagens en veldgeschut. Er bevinden zich nu in totaal circa 18.000 man Zuidvietna mese gevechtstroepen in Cambodja. Tunnel GOES krijgt een tunnel, al is dat dan maar een kleintje (Pag. 2) Wapenhandel BELGIé zal op korte termijn de wapenhandel aan banden leggen. Nu is het er nog mogelijk vuur wapens te kopen alsof het zuur tjes zijn,.. (Pag. 13). Failliete kerk De NH KERK heeft haar vermo gen geïnvesteerd in een computer en is tot, de ontdekking gekomen dat dit. st.uk technisch vernuft niet voldoet. De synode kon gisteren slechts constateren dat de kerk zo goed als failliet is... (Pag. 13) Nieuws uit Zeeland op pagina 2,5,7 en 9 Binnen- en buitenland op pagina 3 en 13 Sport op pagina 15 en 17 Radio en tv op pagina 19 Beurs en financiën op pagina 21 LONDENS CONGRES WERELDNATUURFONDS LONDEN (RTR) Prinses Beatrix heeft woensdag een beroep op alle vrouwen ge daan geen kleding of ande re produkten te dragen of te gebruiken waarin de huid of andere delen zijn ver werkt van ocelots, juaguars, jachtluipaarden, luipaarden, sneeuwluipaarden krokodil len of reuzenpythons. De kroonprinses hield haar plei dooi op de laatste dag van het congres van het Wereidnatuur- fonds in Londen. Een resolutie van deze strekking werd met al gemene stemmen aanvaard. Eer der waren suggesties gedaan om ook otters, zeehonden en vicuna's (klein soort wilde lama) in de lijst op te nemen en de oproep ook tot de mannen te richten die tassen gebruiken van krokodillen leer. Prinses Beatrix betoogde dat door de toenemende vraag naar bont en hulden de door haar genoemde diersoorten met uit roeiing worden bedreigd. Vol gens haar zouden de bontwerkers en kledingontwerpers zich moe ten beperken tot het gebruik van materiaal van speciaal gefokte dieren of van kunststoffen. In een andere resolutie wordt een beroep op alle landen gedaan in navolging van Engeland en Ame rika het verzoek van Peru in te willigen om de invoer van huiden en haar van de vicuna voor fa- brieksverwerking te verbieden. Voorts werd een voorstel aan vaard om alle regeringen te vra gen de bevolking op het huidige peil te handhaven, opdat ook in de ontwikkelingslanden de men sen een menswaardig bestaan kunnen opbouwen. Bij de stemming over een beroep op alle landen voor maatregelen tot behoud van de fauna, het voorkomen van schade aan kust lijnen, riffen en tropische eilan den en het verzekeren van het in stand blijven van bepaalde dier soorten, verklaarde de hertog van Edinburgh dat hij de tekst niet straf genoeg vond. Men besloot daarop de resolutie sterker te formuleren. In het voorstel wer den dieren genoemd als tijgers, gevlekte katten, walvissen, kraan vogels, buizerds en zeeschildpad den. miljoen gulden voor hulp voor het buitenland. Van dit bedrag: is 1800 miljoen gulden bestemd; voor wapenverkopen aan Is-: raël. Verder hulp aan Cambodja, 540 miljoen voor Zuid-Korea, 108 miljoen voor militaire' hulp aan Jordanië, 18 miljoen voor militaire hulp aan Libanon en 234 miljoen voor economische hulp aan Zuid-Vietnam. Het programma van Nixon omvat verder de volgende kre dieten: 360 miljoen gulden voor mili taire en economische hulp aan natio nalistisch China. Griekenland en Tur kije en 108 miljoen gulden voor mili taire hulp aan Indonesië. Van hei krediet van 558 miljoen gulden aan Cambodja is 306 miljoen gulden be stemd voor militaire steun en 2521 miljoen gulden voor economische! omgebogen hulp. In het lopende belastingjaar heeft Cambodja sl een bedrag van ongeveer 360 miljoen gulden aar. steun ontvangen. De leider van de democratische frac tie in de senaat. Mike Mansfield, heef: zich al tegenstander verklaard van de, eventuele verhogingen. Hij wil nie* weten van meer Amerikaanse steun aan Cambodja en staat koel tegenover de hulp aan Israël. SIGAREN DUURDER Begroting De Amerikaanse minister van defen sie. Meivin Laird, heeft er dinsdag sterk op gezinspeeld dat het Pentagon volgend jaar een drastische verhoging van de defensie-uitgaven zal vragen gezien de snelle Russische vorderin gen op het gebied van de bewapening nogal eens berichten verschenen over burgemees ters. die vonden dat de pc- best i mo- WARSCHAU (DPA) In de Poolse hoofdstad Warschau is woens dag het verdrag geparafeerd, dat tot normalisering van de be trekkingen tussen de Bondsrepubliek en Polen moet leiden. Daar toe zetten de Westduitse minister van buitenlandse zaken Walter Scheel en zijn Poolse collega Stefan Jedrichowsky hun initialen' onder het uit een preambuul en vijf artikelen bestaande document Hij waarschuwde tevens dat Amerika nieuwe afschriksystemen zal moeten ontwikkelen indien de Sowjet-Unie haar arsenaal van machtige wapens blijft uitbreiden. In een toespraak voor de .economi sche club' van New Vork sprak Laird van .dringende defensiebenodigdheden. 558 miljoen gulden voor; waarvan vele te lang zijn uitgesteld.' i==- -•>" - a-1 Nieuwe cijfers noemde hij niet. maar, de defensiebegroting van dit jaar ten, bedrage van ruim 265 miljard gulden noemde hij het .absolute minimum' Ket huis van afgevaardigden had daar bijna 12 miljard van geschrapt en Laird probeert daar 4.9 miljard van terug te krijgen. Bases zullen moeten worden gesloten en personeel ontsla gen als dat nie*. gebeurt, zo zei hij in zijn rede Het was de eerste maal dat id van Nixons kabinet in het open baar waarschuwde, dat de neerwaart se tendens van de laatste twee jaar in militaire uitgaven moet worden DEN HAAG (GPD) De sigaren worden naar gelang de soort van anderhalve cent tot drie cent per stuk duurder. De prijsverhoging van anderhalve cent betreft de zogenaam de sprietjes, senoritas en goedkopere grote sigaren gaan twee cent in prijs omhoog, de wat duurdere grote drie cent. Zeer dure sigaren zullen meer dan drie cent in prijs kunnen stijgen. De prijsverhoging zal worden gereali seerd na sinterklaas: de officiële in gangsdatum wordt vermoedelijk 7 de cember. VLISSINGEN De loskade in het Sloe zal naar de verwach ting van rijkswaterstaat op 1 i februari aanstaande gereed zijn voor gebruik, maar de oor- spronkelijk geplande eerste handelsactiviteiten rond de j Sloehaven zullen dan nog niet kunnen beginnen. Er zal in fe bruari namelijk nog geen wol per container worden aange voerd bij de kade. Het ziet er naar uit, dat dit niet voor april het geval kan zijn. De oorzaak daarvan is aldus direc- tue C. Oreel van de NV Haven van Vlissingen dat de twee container kranen niet op tijd geïnstalleerd kun nen worden. Over een paar weken, begin december, worden de eerste on derdelen van de eerste kraan op hel terrein achter de Sloekade verwacht, maar dat is te laat om de installatir- nog in februari te kunnen laten draai en. De heer Oreel: JD« leverancier heeft, moeilijkheden om de verschillende on derdelen op tijd te krijgen. Het pro bleem is, dat er nogal wat tijd nodig is om de elektrische installaties van zo'n kraan te beproeven. We hadden gehoopt in februari te kunnen begin nen, maar ik zie het wel april wor den.' Problemen voor de aanvoer van Au stralische wol brengt die vertraging bij de inrichting van de loskade om de wolcontainers te kunnen opvangen, volgens de Vlissingse havendirecteur niet met zich mee: de aanvoer van de voor de Sloehaven bestemde wol blijft tot april in Antwerpen. Als del loskade in februari in gebruik kan; worden genomen, wil de NV Haven: van Vlissingen er v.-el dadelijk gebruik van maken voor wat directeur. Oreel noemt .conventioneel ver haven kantine en kantoor, die de NV Haven I op het terrein achter de loskade bouwt, zal wel voor februari gereed komen. KADE OPGELEVERD De bouw van de 420 meter lange j loskade met bijkomende werken vor-l dert intussen doeg. In feite is de kade sec woensdag opgeleverd, het eerste (binnenvaartIschip zal waarschijnlijki vandaag (donderdag! afmeren om een een lading betonplaten te lossen. Ir C. D. Kapteijn van rijkswaterstaat .We zijn blij. dat we tot r.u toe' precies volgens het schema hebben kunnen werken. Alles is er op alge-- stemd om de kade op 1 februari in gebruik te kunnen geven aan bet ha-. venschap Vlissingen'. Het resterende werkprogramam rond de bouw van de loskade ziet er zo: uit. voor het einde van het jaar willen rijkswaterstaat en aannemer NV Ne- derhorst het nog resterende beton werk gereed maken. Het gaat daarbij met name om de railbalken. die nodig zijn om de containerkranen te kunnen, installeren; dit onderdeel zat niet bij; het oorspronkelijke karwei en is in april van dit jaar afgekomen, nadat oe beslissing was gevallen dat Vlissin gen een van de plaatsen zou rijn.' waar de Australische wo! per contai-j ner zou worden aangevoerd; (Zie slot fiag. 7 koL IX 1 gen meepraten met de raad In enkele gemeenten is men er ook toe overgegaan: indien een be zoeker iets te berde wil brengen, krijgt hij daartoe gelegenheid Dat maakt naar buiten een voortreffelijke indruk en lijkt zelfs het toppunt van demo cratie: ledereen mug meepraten. We geloven echter, dat het meer schijn dan werkelijkheid is. Ken raadsverga dering is iets ander» clan de voetbal wedstrijd, waarop het befaamde lied van toepassing Is: Xn op de tribune zat z'n moeder De praktijk brengt met rich mee. dat dergelijke experimenten alleen maar in kleine gemeenten mogelijk zijn. In dergelijke gevallen is er meest al sprake van een kleine raadzaal, er zijn maar zeven of elf raadsleden en als regel rijn de te behandelen zaken goed te overzien. Niet alleen de raads leden hebben dat overzicht, ook de in woners: het gemeentelijk beleid speelt zich binnen beperkte verhoudingen af. In zo'n situatie be- hoeft een discussie I met geinter es-eer den op de publieke tribune niet bij voor- baat tot een chaos te leiden. Zodra echter een grotere raad in he", geding is. waar men in grotere dimensie* moe*, werken, is het laten meepraten van de publieke tribune eigenlijk een onmogelijkheid. Een dergelijk debat ontaardt al gauw in een chaotische happening, die op zichzelf wel heel plezierig kan rijn, maar die niet meer is te rijmen met redelijk bestuur en met het dragen van verantwoordelijk heid. Af gezien echter van deze praktische bezwaren is er principieel nogal wat tegen het meepraten van publiek in te brengen. Deze principiële bezwa ren wegen naar ons gevoel veel zwaar der dan de overwegingen van de prak tijk: ze hebben namelijk te maken met de ordening in een democratische staat. Democratie betekent niet. da- iedereen gehouden is over alles mee te praten, integendeel In feite is ae democratie een verfijnd stelsel van rechten en plichten, waarbij de be volking haar bestuurders kiest. Deze bestuurders krijgen een mandaat voor vier jaar en moeten dan opnieuw door de molen van de verkiezingen. Hun be voegdheden gedurende die vier jaar zijn nauwkeurig vastgelegd. In allerlei wetten democratisch tot stand ge komen zijn de bepalingen te vinden, waaraan zij zich moeten houden. Voor gemeenteraadsleden geldt ln het bi; zonder de gemeentewet: ieder raadslid dient die tot in finesses te kennen, Op deze basis die van het gekozen wor den en het handhaven en opvolgen van wetten en verordeningen mogen en moeten raadsleden vier jaar lang een gemeente besturen. Dat is een verant woordelijkheid, die zij met niemand kunnen delen, in geen geval met. toe vallige bezoekers op de publieke tri bune. Tegelijkertijd echter moet een raad» Lid zich voortdurend afvragen of zijn beleidsdaden getoetst kunnen wor den aan normen van behoorlijk be stuur. Tot die normen behoort bij voorbeeld het raadplegen van de bevolking. Daartoe staat hem een scala van mogelijkheden ter beschikking: contact met zijn kiezers via de kiev vereniging of de partij-afdeling, waar hij zijn beleid kan verantwoorden of waar hij bepaalde verlangens of wen sen kan horen, voorts het rechtstreek* contact met individuele burgers of met groepen van burgers, gevraagd of on gevraagd; een mogelijkheid is verder een georganiseerd optreden van cie raad als geheel, bijvoorbeeld door heL houden van excursies, door het beleg gen van hoorzittingen ln wijken of over bepaalde onderwerpen. Al deze moge lijkheden zijn even zovele verplichtin gen. waaraan een raadslid op het juis te ogenblik moet voldoen, wil hij zijn gemeente redelijk kunnen meebestu ren. Op deze manier ook kan de in spraak van de burgers gestalte krij gen: in het formele en informele con tact met de raadsleden. Er zijn ook dingen, die hij als goed bestuurder moet nalaten. De leden van een meerderheidsfractie om een voorbeeld te noemen dat in Zeeland met onbekend is moeten niet mei hun wethouders gaan vergaderen. Eer. dergelijke besloten bijeenkomst van een raadsmeerderheid samen met wet houders wekt de indruk al^of men 'e- voren allerlei zaken wil bedisselen. Op die manier degradeert men bovendien ae raadsvergadering. Een raadslid zal er voorts goed aan doen niet in tr stemmen met informele bijeenkomsten van raadsleden achter gesloten deuren dergelijke onderonsjes wekken arc waan. 17en raad. die zich op de juiste wijze op een raadsvergadering heeft voorbereid, heeft het niet. nodig mei de publieke tribune te discussiëren. Al les wat daar te berde wordt gebracht is dan al bij voorbaat in de overwe gingen betrokken, de raadsleden weten in dat geval namelijk wat er in de ge meente leeft en kennen de opvatting van de bevolking. De raad is gekozen en geroepen tot een beslissing en op dat moment dient ae tribune te zwij gen; de bevolking heeft tevoren op allerlei manieren de mogelijkheid ge had haar opvatting kenbaar te maken. In dit licht gezien lijkt het ons oniuist. dat publiek meedoet aan de raadsdi» cussies: het is een heilloze weg. die weliswaar wordt bewandeld in naam van de democratie, maar die er maar .weinig mee heeft te maken. Midden 1970 waren 200.000 Ameri kaanse militairen, die uit Vietnam wa ren teruggekeerd, zonder werk. Vol gens het ministerie van arbeid is 6 A procent van alle Vietnamveteranen werkeloos. Gevreesd wordt dat de s: tuatie nog zal verslechteren door het toenemend aantal uit Vietnam terug kerende militairen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1