Onderwijs deed rector Spierenburg uitgeleide na 23 jaar ,Sint Eloy' Acht hallen voor Pechiney op dit moment niet haalbaar PZEM, Hoechst en Milieuhygiëne 4 W.-Z.-VLAAMSE ,0NDERWIJS PIONIER' VERTREKT P. J. Dekker Dr J. Stumphius: .functies kunnen goed samengaan' nekmt afscheid als voorzitter Zeeuwse polders Aan iedereen die heeft meegespaard aan de 2 miljard, (f2.000.000.000,-) Sparen? De Amro Bank is er voor. ,GEEN TWIJFEL OVER POLITIEKE DOELSTELLING VAN DE PARTIJ' Loyaal PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 14 NOVEMBER 1970 ADVERTENTIE OPDRACHT: GEËNGAGEERDE SCHOOL WAAR MAKEN' OOSTBURG ,We staan voor de opdracht om een nieuwe, ge- engageerde school waar te ma ken. Een school die de leerling helpt bij het verkennen van de maatschappij, hem er zich als 18-jarige met een diploma op zak ook een beetje laat thulsvoe- len. De religie is achter dit on derwijs de drijvende kracht, ge richt op het werkelijke leven, net zoals de school.' Dr J. W. C. Jansen, bisschoppelijk gelc- legeerde voor liet wvo-avo in het bis dom Breda, zei dit vrijdagmiddag in Oosthurg, waar het r-k middelbaar onderwijs in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren afscheid nam van één van zijn pioniers, rector dr C. A. Spierenburg van de r-k scholengemeenschap .Sint- Eloy' in Oostburg. De heer Spierenburg, die 62 jaar is en dio .Sint-Eloy' sinds de start in '47 heeft geleid, gaat met .functioneel leeftijdsontslag'. Op een afscheidsbijeenkomst in de aula van de school zwaaiden zes sprekers hem lof toe voor zijn werk. Dr Jan sen, onderstreepte daarbij de harmo nie die de scheidende rector wist te bereiken tussen onderwijsvernieu wing en de zorg voor een goede relegieuze sfeer op school, volgens de bisschoppelijk geldelegeerde een belangrijk uitgangspunt bjj de discus sie over bijzonder en katholiek on derwijs in deze tijd. JBij die discussie wordt er in de meeste gevallen uitgegaan van verouderde, statische premissen', aldus dr Jansen. .Een school ziet men dan als een typisch intellectuele vakken-school, waar iedereen baas is in zijn eigen huisje en het vak van de ander onbe langrijk vindt. De autonomie van de vakken en van het schoolgebeuren staan er centraal. Met betrekking tot (je godsdienst gelden dezelfde stati sche begrippen. Religie wordt geacht als een verzameling dogma's en prak-- tijkvoorschriften, waaraan je je kunt conformeren of niet, maar waar je verder niet in de kern van je per soonlijkheid door wordt geraakt.' De school van nu, en met name de bijzondere school, zal naar zijn me ning een werkgemeenschap moeten worden, die de leerlingen vertrouwd maakt met de maatsehappij, iet le ven zoals het werkelijk is'. Ook de religie dacht de heer Jansen (Als drijfveer die ons leven richting geeft') deze taak toe. ,U laat een kostbare erfenis na voor uw opvol ger en leraren. Geen erfenis die in de kast moet worden gezet maar een uitdaging voor de toekomst.' alle onderwijsvernieuwing spijt, voor elke opleiding toch nog steeds een pakket basiseisen moeten gelden ,Voor sommigen is die basis niet haalbaar. Maar we kunnen moei lijk een diploma toekennen alleen op basisvakken.' Mevrouw Spierenburg, die hij ook in zijn dankwoord be trok, kreeg van hem een bloem stuk. ,Het woord pionier is hier wel op zijn plaats', vond drs N. J. Heykoop, in specteur van het voortgezet' onder wijs in-rayon 2-c. Hij herinnerde aan de aanloopmoeilijkheden van de Oostburgse school (die in september '47 met 45 leerlingen startet in het voormalige gemeentehuis van IJzen- dijke) en de groei, die uitmonde in de 450 leerlingen van nu. ,In zo'n beginperiode ontkom je niet aan au tocratisch optreden. Maar het wordt geaccepteerd door het prestige dat er achter zit en de bezieling die erdoor wordt overgedragen op anderen.' Vol gens de heer Heykoop heeft dr Spie renburg belangrijk bijgedragen aan het .hervormen' van de school-oude- stijl tot ,een soepele, informele orga nisatie met een positieve werkinstel- ling'. Hij had aan een eerste gesprek met dr Spierenburg de indruk overgehouden een rector voor zich te hebben ,die Stereoset Van drs H. A. M. van de Vijver, v zitter van het schoolbestuur, kreeg dr Spierenburg geld voor de aan schaf van een stereoset. Dc heer Van de Vijver, die va* mening was dat katholiek onderwijs nodig is zolang ouders willen dat hun kinderen het krijgen, kenschetste hem als iemavd die veranderingen die door de mam moetwet pas nu formeel gestalte krijgen, ai jaren geleden doorvoer de. Al in '47 begon u met het instellen klasseraden, recentelijk kwam er op school een oudercommissie. De leer lingen hadden wel eens schrik van u want u kan erg boos doen. Maar op het belangrijke moment stond u ach ter hen en dat zijn ze niet verge ten.' Volgens de heer Van de Vijver zal er, /ADVERTENTIE OLIFANT MINISTER. Het feest kon nog niet beginnen. Wij wachtten op tante. Wachten dnuit lang, vooral als de kelen dorstig zijn. Toen ging de bel. Ik zette de Be» ▼ast op tafel, met van die kleine glaasjes. Er klonk een juichende stem; „Olifant, Mien isterl" Ik «chook in. TWEE NIEUWE EILANDEN IN VEERSE MEER VLISSINGEN In het Veerse Meer is de deltadienst van rijkswaterstaat begonnen met de aanleg van twee recreatie-eilanden: de Schutteplaat en de Mosselplaat. De aanleg van deze eilanden, die ongeveer 5 hectaren groot zijn, zal ongeveer acht maanden in beslag nemen. De kosten zijn ge raamd op 1,2 miljoen gulden. De twee eilanden worden voorzien van toiletge legenheden en krijgen een afwisselen de beplanting. In het basisplan van het recreatie schap ,Het Veerse Meer' zijn in het oostelijk gedeelte van dit meer nog enkele kunstmatige eilanden opgeno men. De plannen voor deze eilanden zijn echter nog niet definitief omdat men eerst de ontwikkeling van binnenscheepvaart wil bezien. De aanleg van de eilanden wordt be taald door het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. VLISSINGEN Dr J. Stumphius bedrijfsarts bij onder meer .De Schel de' te Vllsslngcn en de Vitrite in Mid delburg is sinds kort ook verbon den aan Pechiney, dat zich bij deze geneeskundige dienst heeft aangeslo ten. Hij is ook lid van de .convenants- commissie', die het rapport rond de milieuverontreiniging door Pechiney beeft samengesteld. Gaat die combinatie samen, kan het een onbevoordeelde blik op de zaken veranderen? Dr Stumphius: .Dit is niet een vek. waarin je zegt wat een di rectie belieft. Aan de zelfstandigheid van een arts kan en mag niet worden getomd'. Hij wijst in dit verband op hef proefschrift, waarin hij het vóór komen van een bepaalde tot dan toe nauwelijks onderkende vorm van kanker heeft onderzocht, aan de hand van een aantal gevallen, die zich bij personeelsleden van .De Schelde' had den voorgedaan. Dr Stumphius meent, dat zijn functie als lid van de convenantscommissie best te scheiden zijn. .Ik ben óók nog inwoner van Zeeland, die hier graag woont en niet neutraal staat tegen over eventuele veranderingen ten Inva de. Er als men uitgaat van een be paalde inbreng in een commissie, dan moet worden bedacht, dat bedrijfs geneeskunde allang te maken heeft met de gevolgen van bepaalde milieu verontreiniging binnen een bedrijf Die ervaringen zijn ook voor onderzoe kingen buiten het bedrijf te gebrui ken'. Examen Dezer dagen slaagden voor het diplo ma vakbekwaamheid kruideniersbe- drijven in Utrecht de heren F. W. J. de Jonge te 's-Heerenhoek en Streak te Viissingen. De heer Van de Vijver overhandigt een envelopje met inhoud aan de heer Spierenburg. (Foto PZC drommels goed weet wat er op school gebeurt'. Als Alkmaars (waar de vertrekkende rector 15 jaar heeft gewerkt) afscheidscadeau overhandig de hij de heer Spierenburg een on vervalste kaas. Niet autoritair De veronderstelling van drs Heykoop ten aanzien van mogelijk .autocra tisch' optreden van dr Spierenburg werd krachtig weerlegd door leraar J. J. Commandeur, ook een van de mensen van het eerste uur. ,Ik heb er nooit iets van gemerkt en voorzo ver er afstand was, dan was het u altijd die die met uw gemoedelijk heid liet vervangen'. Namens de do centen en het overige personeel bood hij het echtpaar Spierenburg een schrijfmachine, een foto-reportage van het afscheid en nog een envelop met inhoud aan. Drs A. F. G. van Gurp, leraar Engels aan het Arnhem se Thomas a Kempiscollege en opvol ger van dr Spierenburg, vroeg zich af of het onderwijs en de onderwijsver nieuwing langzamerhand niet moeten worden gezien in Europees perspec tief. „Binnen afzienbare tijd is er binnen de Euromarkt een vrij ver keer van personen, goederen en dien sten. Wordt het geen tijd dat we er vanuit gaan dat Nederlandse scholle ren kunnen gaan studeren aan buiten landse onderwijsinstellingen.' In dit verband zag hij ook de noodzaak van een Europees einddiploma. De heer Van Gurp betuigde ,diep res pect' aan zijn voorganger en om schreef zijn verhuizing als het ver wisselen van .Arnehmse meisjes' voor .peekluts, .preiprol' en .paptaart', een aantal West-Zeeuws-Vlaamse culinai re specialiteiten. Mevrouw Spieren burg kreeg van hem een bloemstuk. Nadat dr Spierenburg (,Ik ben be duusd') een dankwoord had gespro ken begon er in de overblijfruimte een drukbezochte receptie. GOES In «le algemene ledenverga-; «lering van de Zeeuwsche Folder- enj Waterschapsbond. die vrijdag 20 no vember in De Prins van Oranje tel Goes wordt gciiouden, neemt de heerl P. J. Dekker na ongeveer 25 jaar1 afscheid als voorzitter van deze, bond. De heer Dekker, die tevens dijkgraaf van het waterschap De Brede Wate ring van Zuid-Beveland is, werd in mei van dit jaar zeventig jaar. .Af scheid nemen van P. J. J. betekent de afsluiting van een periode in de ZPWB. De vergadering zal daarvan getuigen', aldus het verslag van de ZPWB. Als men reglementair te werk was gegaan zou de algemene vergadering dit jaar op Schouwen-Duiveland moe ten worden gehouden. In verband met het afscheid van de heer Dekker werd van deze regel afgeweken. Bij de bestuursverkiezingen zijn de heren J. Drogmans en H. van Gorsel aftredend en herkiesbaar. Als num mers twee op de voordracht heeft het bestuur de heren M. van Driel (Hoek) en C. J. van Westen (Poortvliet) ge plaatst. Tijdens deze vergadering houdt mr A. F. Kamps, dijkgraaf van het hoog heemraadschap Noordhollands Noor derkwartier een causerie over .Poëzie en waterstaat'. Als gevolg van het feit dat de con tributie. door de waterschappen verschuldigd aan de unie van water schappen, niet meer via de bond maar rechtstreeks door de water schappen wordt voldaan kan de contributie aan de bond worden verlaagd van 15 cent naar 5 cent per hectare. In verband hiermee stelt het bestuur van de bond voor een wijziging in het huishoudelijk reglement aan te brengen. De begroting voor 1971 sluit met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 19.000 en een post onvoorzien van f 800. De rekening over 1969 heeft een totaal aan inkomsten en uitgaven van ƒ25.362.57 en een voordelig saldo van ƒ6.324,91. De vergadering begint 's morgens om half elf. Die neger» nullen vertellen dat zo'n half miljoen grote en kleine spaarders hun vertrouwen schonken aan de Amro Bank. Samen hebben zij ervoor gezorgd dat aan die Bank nu meer dan twee miljard gulden aan spaargeld is toevertrouwd. Een plezierig bericht dat wij u gewoon even wilden vertellen. Maar verbazingwekkend is het niet. Want de Amro Bankheeftspaarmogelijk- heden voor iedereen. En u kunt er een zo hoog mogelijke rente krijgen. Kortom: u spaart er veilig en voordelig. Daarom komen er steeds weer nieuwe spaarders bij de Amsterdam-Rotterdam Bank. Lichtgewonde bij bedrijfsongeval in haven Viissingen VLISSINGEN Vrijdagmiddag ls bij een ongeval in de haven van Viissin gen een havenarbeider licht gewond geraakt. De havenarbeider G. P. B. uit Breskens was in het ruim van het Noorse vrachtschip .Taronga' t met het bevestigen van een hijs koperen .broodjes'. De hijs begon te schuiven en kwam op de voet van B. terecht. Toen enkele arbeiders hem wilden helpen, viel de hijs voor de tweede maal op zijn voet. B. werd met enkele kneuzingen en ontvellingen naar het St.-Josephziekenhuis in Viis singen gebracht. Afdeling Zeeland PPR Vergadering in Viissingen VLISSINGEN De afdeling Zeeland van de Politieke Partij Radicalen heeft in de vergadering van donder dag een schrijven opgesteld, gericht aan het partijbestuur en de heer Lefe- ber, waarin men onder meer ver klaart dat over d; politieke doelstel lingen van dc partij geen twijfel of onenigheid mogelijk kan zijn. Nog steeds geldt onverkort het program ma vastgesteld in Dronten en Tilburg op 19 april en 7 Juni 1969. De metho de bij het streven naar verwezenlij king van dit programma moet echter aan enige voorwaarden voldoen, aldus het schrijven. De brief vervolgt met de stelling dat samenwerking met andere partijen een noodzaak is. Hierbij wordt vooral gedacht aan andere progressieve par tijen, waarbij echter de eigen identi teit niet mag worden opgegeven. Deze samenwerking heeft nu reeds in be langrijke mate bijgedragen tot de ver wezenlijking van de politieke doelstel lingen van de PPR, aldus het schrij- vèn. De brief besluit met de stelling dat op de bijeenkomsten van de PPR ieder het recht heeft ongestoord aan hoord te worden. Het schrijven is ondertekend door de voorzitter, de heer J. A. Beckerra en de heer J. de Koster, secretaris, de statenleden en de gemeenteraadsleden van de partij in Zeeland. Op deze vergadering die te Viissingen in het wit-gele kruisgebouw werd ge houden kon men kennismaken met het tweede-kamerlid mejuffrouw Kessel, die het van haar kant ook bijzonder op prijs stelde om met Zeeland te kunnen samenwerken. De heer C. van Waterschoot, lid van de provinciale staten, bracht uitvoerig verslag uit van het laatst gehouden PPR-congres te Nijmegen. Hierbij kwam ook aan de orde het mentali- teitsverschil in de PPR tussen noord en zuid. Ook het uittreden van de heer Bogaerds en het terugtrekken van de heer Lefeber werden uitvoerig behandeld. Vervolgens stelde men dat de uitgangspunten volgens program ma zullen worden gehandhaafd. Men zal vooral mensen moeten aantrekken die op kundige en vertrouwde wijze de kiezers enthousiast maken voor het programma van de PPR. De vaak onduidelijke lijn in de politiek doet velen weer op de oude partij stem men, zo stelde men. Bij de kandidaatstelling van de leden voor de tweede kamer werd bij accla matie gekozen als lijsttrekker voor Brabant en Zeeland: mejuffrouw A. Kessel. Verder ging men unaniem ak koord met het voorstel tot samenwer king met de PPR in Brabant. De heer Van Waterschoot stelde voorts de problemei rond de gastar beiders aan de orde. Gesteld werd dat de PPR ook zijn bijdrage zal moeten leveren aan deze materie. Vooral de scholing van deze arbeiders werd dringend noodzakelijk geacht. Ook zal men voor hun gezinnen goede onder komens moeten zoeken en zorgen voor scholing van hun kinderen, zo werd in de vergadering gesteld. Over deze problemen werd langdurig gedis cussieerd. (Slot Van pagina 1 um is diezelfde vraag aan de heer Stikkelorum gesteld. De heer Stikkelo- rum zag dit niet als een moeilijke constructie binnen de man-vrouw ver houding.' De heer Kaland onthulde vervolgens, dat in een gesprek PZEM-delegatie delegatie Hoechst over de uitbreidlngs- planne van dit bedrijf van de zijde van Hoechst nogal terughoudend werd ge daan. .Daarna is door de directeur van Hoechst aan de PZEM-directie meegedeeld dat de vertrouwensrelatie tussen klant en ondernemer niet meer aanwezig was. De directie van PZEM zegt niet of dit terecht of ten onrechte was.' .Omdat er al eerder een gesprek was geweest, waarin de heer Bogerd op de mogelijkheid van een cinflictsituatie had gewezen werd gedacht dat het was, als de heer Stikkelorum van directeur ir Friedrich van Hoechst rechtstreeks hoorde wat er lag. Hef einde van dit gesprek was, dat gesteld werd, dit is een probleem, de vertrou wensrelatie is niet meer aanwezig, wat doen we nu? De heer Stikke lorum zou zich beraden. Toen is er het gesprek geweest tussen de heer en mevrouw Stikkelorum en de PZEM- directie. Mevrouw Stikkelorum bracht toen een al op schrift vastgestelde verklaring mee. Een van de eerste punten was, dat zij na het ges. met haar man had gekozen voor haar man en voor zijn functie.' Aan het eind van dit gesprek, zo wilde de heer Kaland wel vertellen, lag er nog één problèem: hoe moest me vrouw Stikkelorum haar aftreden in de vereniging presenteren? Het was moeilijk een redelijke argumentatie te vinden. Deze moest voorzichtig zijn. aannemelijk en toch niet bezijden de waarheid. Nadat dit hem was ver zocht zei de heer Bogerd toe mee te denken over de argumentatie. De heer Kaland: .Daarna is er een telefoontje geweest van de directeur aan me vrouw Stikkelorum: er blijft maar één ding over - te zeggen dat u in een gewetensconflict bent geraakt.' Uit de verklaring van de heer Kaland bleek voorts, dat na deze fase de PZEM van Hoechst de verzekering had gekregen, dat men op de oude voet zou doorgaan met het verstrek ken van vertrouwelijke gegevens aan de staf van de PZEM, waartoe de heer Stikkelorum behoort. Toen een vraag werd gesteld waarin de onomstreden integriteit van de heer Stikkelorum werd geformuleerd, kwamen er van de zijde van het dagelijks bestuur van de PZEM gede- GESPREK MET DR J. STUMPHIUS MET OOG OP INVLOED OP GEZONDHEID VLISSINGEN .Wat er aan verontreiniging van Pe chiney is te verwachten, is acceptabel als het gaat om het gebruik van twee of vier hallen. Maar er is voorals nog geen sprake van, dat Pechiney acht hallen voor de aluminiumsmelterij kan claimen. Zoals de zaken er nu voorstaan, zal daarvoor geen toestemming worden gegeven: het is mogelijk, dat dan de milieubelasting te groot wordt. Met zekerheid is dat niet te zeggen op dit moment, maar het is beter om voor de volksgezondheid het zekere voor het onzeke re te nemen'. Aan het woord: dr J. Stumphius, mét dokter J. G. W. Gispen perbonden aan de bedrijfsgenees kundige dienst van onder meer De Schelde, waarbij Pechiney zich kort geleden heeft aangeslo ten, en lid van de convenants commissie, die het .milieurap port' over de vestiging van het Franse aluminiumbedrijf in het Sloegebied heeft samengesteld. Met de gegevens, die men nu heeft is een uitbreiding tot acht hallen .er beslist niet bij', maar dr Stumphius om wat nadere in formatie gevraagd over een aan- al facetten rond de volksgezond- oeid uit het rapport wijst erop, dat dit stuk wel een sfeer ran zuinigheid ademt, omdat men bij afwezigheid van volledig we- :enschappelijk bepaalde veront reinigingsnormen de normen zo stringent mogelijk heeft aange legd. Dr Stumphius: .Pechiney zal met twee hallen beginnen en dan uit breiden tot vier, het aantal waar op het rapport is gebaseerd. We zullen een duidelijker beeld van de situatie krijgen als het bedrijf aan de gang is. We krijgen dan exacte meetresultaten door, waar op nieuwe conclusies kunnen worden gebaseerd. Bovendien: de technische ontwikkeling gaat steeds door en ik geloof stellig, dat het. met technische middelen mogelijk zal zijn de verontreini ging terug te dringen, het is bij Pechiney al gebleken: de fluoruit- wasbaarheid is van 90 tot 96 procent gestegen. Als er op wordt aangedrongen, worden er oplossingen gevonden'. Attendeert erop, dat er ten aan zien van de verontreiniging in feite maar één wetenschappelijke norm is op dit moment: die voor de uitstoot van zwaveldloxyde (So2), die voor IG-TNO voor het Sloegebied is gesteld op 150 mi crogram per kubieke meter. -Voor de bepaling van normen van fluorverontreiniging of van toelaatbare koolmonoxydegehal- tes moeten we nog terugvallen op normen die elders worden ge hanteerd. Dat is op zich wel een onbevredigende situatie, maar de veiligheidsgrenzen zijn erg ruim gesteld. Zo ben Ik ervan over tuigd, dat bijvoorbeeld over de minimale hoeveelheden vrijko mende benzpyreen volstrekt geen ongerustheid hoeft te be staan.' Dr Stumphius vindt dat er ten aanzien van Pechiney's gevaarlijk ste uit te werpen stof. de fluor- waterstof, bij een bedrijf met vier hallen geen reden zijn aan te nemen, dat er gevaar dreigt voor de menselijke gezondheid. Wel moet dan niet in een zone van 3 kilometer bewoning uitgesloten worden. Voor wie in de fabriek Arerkt is een uitvoerige medische keuring nodig: als men bijvoor beeld allergisch is, kan fluorwa- terstof deze allergie doen resulte ren in astma. Omdat fluor bepaalde planten aantast ziet dr Stumphius wel gevaarlijke kantjes aan het regel matig consumeren van bladgroen ten uit een eigen tuintje in de omgeving van het bedrijf: van daar de beperkingen, die voor de land- en tuinbouw moeten gel- ONVOLDOENDE Waar de Vlissingse arts niet van overtuigd is: 't door fluor ontstaan van blauwe plekken, zoals die in een Italiaans dorpje in de omge ving van een aluminiumfabriek zijn geconstateerd bij vrouwen en kinderen. .De publikaties daar over zijn wetenschappelijk vol strekt onvoldoende om het ver band met fluor te leggen. De zaak wordt nog verder onder zocht, maar er zijn tal van ande re mogelijkheden. Het ging om een geïsoleerd gelegen dorp, men kan zich afvragen in hoeverre ook erfelijke factoren een rol spelen. De verschijnselen blauwe plekken zijn zo mar- ïant, dat er in de bedrijfsgenees kundige literatuur bepaald wel over gesproken zou zijn. als zich dergelijke gevallen bij fluoruitsto- tende bedrijven zouden voordoen. Ik heb er niets over kunnen vin den.' Wijst erop, dat in het rapport, ten aanzien van de fluorverontreini ging ruime marges in acht zijn genomen: de maximaal toelaatba re concentratie voor arbeiders in de fabriek mag bij een 8-urige werkdag 2,5 milligram per m3 zijn. .Voor de omgeving is als streefnorm vijf procent van die hoeveelheid aangehouden. De nor men zijn in het rapport van de zwartste kant bekeken, de veilig heid staat voorop.' tailleerde onthullingen met name over de pressie die vanuit Frankfurt, de hoofdzetel van Hoechst, was uitgeoe fend op de directie van de Vlissingse vestiging. J3e integriteit van de heer Stikkelorum is in het geding', zo werd gevraagd, ,kan men het nu niet zo uitleggen dat deze gang van zaken is gebaseerd op de veronderstelling dat de gegevens in verkeerde handen zou den terechtkomen?' Een andere vraag was: ,Is er niet uitdrukkelijk aan ir Friedrich meege deeld dat de heer Stikkelorum, boven dien een oud-officier, onkreukbaar was?' De heer Kaland verzekerde, dat de integriteit van de heer Stikkelorum boven alle twijfel staat .Maar nog maals, al dan niet ten onrechte, de vertrouwensrelatie was niet meer aan wezig, een klant zou geen gegevens meer verstrekken, van belang voor de prognoses van de PZEM'. (Directeur Bogerd zou later uiteenzetten, dat een juiste prognose voor het hedrijf een zaak is van honderdduizenden gulden besparing of extra kosten). Een lid van het dagelijks bestuur, de heer I. FHius uit Viissingen, naar aan leiding van een vraag met betrekking tot de monopoliepositie van «le PZEM: ,Er zijn chemische bedrijven die zelf energie opwekken.' Een ander lid, «le lieer B. A. Hcssellnk uit Middelburg: ,Ir Frle«lrieh had in structies uit rankfurt.' De heer Kaland: .Zowel door de PZEM-directie als door ir Friedrich is gezegd, dat er geen enkel motief is om aan te nemen, dat de heer Stikke lorum gegevens naar buiten brengt. Maar, zo werd bij Hoechst gezegd, desondanks verstrekken wij ze niet meer. Het zou denkbaar zijn.' Directeur Bogerd: ,De integriteit van de familie Stikkelorum is niet eens aan de orde geweest. Die staat boven alles. Maar op grond van de activitei ten zoals die hier in Zeeland lagen kreeg ir Friedrich vanuit Frankfurt opdracht geen gegevens meer door te geven.' De PZEM-direbteur zette vervolgens uiteen, dat een van de hoofdtaken van de heer Stikkelorum het opstellen van de belastingslijn voor de centrales is, waarbij verkeerde schattingen het be drijf honderdduizenden guldens kan kosten. .Het is voor hem van het grootste belang dat hij het vertrou wen heeft van de super-grootafne- mers.' De heer Kaland over het lange uitblij ven van een verklaring: .Zolang me vrouw Stikkelorum geen mededelin gen wenste te doen zou het niet correct zijn geweest, als de PZEM het wel had gedaan.' Over het antwoord van gs aan de heren Don en Stenvert: ,De vragen zijn zo exact mogelijk beantwoord. Dat is wat anders dan opening van zaken geven.' Tenslotte werd nog naar aanleiding: van een vraag meegedeeld, dat iedere PZEM-employé vrij is lid te zijn van een vereniging als Milieuhygiëne. Het ging hier echter om een man met een unieke vertrouwenspositie, waarbij de PZEM bovendi engebonden was aan het gedragspatroon van Hoeclist. Ook werd nog gezegd, dat ir Friedrich geen bezwaar had do zaak in volledige openheid naar buiten te bren gen. Mevrouw Stikkelorum. op de hoogte van. maar niet tegenwoordig op dp persconferentie, verklaarde later dat het haar uit een gesprek met ir Frie drich duidelijk was geworden, dat hij de situatie in Frankfurt niet accepta bel kon maken. ,In de eerste plaats wilde ik loyaal zijn tegenover m'n man. Daarom ben ik afgetreden. Er zat niets anders op. Maar in dit verband is het aardig, dat ik nauwelijks iets van het werk van m'n man afweet Aan die situatie had men niet hoeven te twijfelen: door hem komen geen gegevens naar bui ten Ze komen zelfs niet bij mij. Ik "neb bij mijn onlslagaanvrage ge zegd dat ik geen grote bewondering had voor de wijze waarop Hoechst zich trachtte te ontdoen van een be stuurslid van een vereniging, die lastig is. De beer Bogerd meende dat het nuttig was dat ik toch eens met de heer Friedrich sprak Ik meende de heer Friedrich te kunnen uitleggen, dat het in feite niet tegen de industrie gaat Ir Friedrich legde er wel de nadruk op. dat er geen enkel wantrou wen was tegen m'n man Binnenkort zal de vereniging konin klijke goedkeuring krijgen. Ik ben ook lid van de ANWB geeft bro chures uit over vuil water. Lid van het Zeeuwsch Landschap. Doet bin nenkort misschien afkeurend over in dustrievestiging in Saeftinge. Moet ik dit ook opgeven? Ik doe dit werk uit volle overtuiging. Maar als ik deze moeilijkheden voorzien had, was ik er wellicht niet aan begonnen. Het werd een gewetensconflict, ik kon er niet meer tegenop.' Mevrouw Stikkelorum is wel lid ge bleven van de binnenkort koninklijk goedgekeurde Vereniging Milieuhygië ne Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 4