RESTANTEN VAN HET RECOLETTENKLOOSTER VERDWIJNEN MET OUDE BIERBROUWERIJ UIT HET STADSBEELD VAN HULST L Sportvaria extïa DE SINT EN ZIJN KOFFER VOL WOLLETJES MEVROUW NIJSSEN- VAN DER PEUL ,iHAALDE MEER DAN 2000 BABY'S VLAAMS JOURNAAL Vrijdag 13 november 1970 ZEEUWSCH-VLAANDEREN HULST Alléén een oud en vergaan uithangbord aan de poort van het ge bouwencomplex aan de Vestdijk,straat in Hulst, wijst er nog op dat tot voor drie jaar een aantal bierbrouwers de dorstige Hulstenaars van een fris flesje ..lavabier' voorzagen. De produktie van het .Javabier' is stopgezet en sinds kort wordt ook geen limonade meer gefabriceerd in ,De Halve Maan'. De oude brouwerij, misschien wel een van de oudste van Nederland, wordt mo menteel alleen nog maar gebruikt als depot van .Stella Artois'. En zelfs dat ral spoedig tot het verleden behoren. ,De Halve Maan' ligt in de sanerings- wijk van Hulst en wordt binnenkort met de grond gelijk gemaakt. Hiermee rullen dan ook de laatste restanten verdwijnen van het Hulster recolettcn- klooster. Wie een kijkje wil nemen in de si oombierbrouwerij doet er beslist goed aan zijn zondagse .kloffie' thuis te laten, want alles is met een dikke stoflaag bedekt. Dikke spinrag gen versperren de toegang naar de talrijke opslagplaatsen, kelders en zolders van de brouwerij. In de ketels en zolders van de brouwerij. In de ketels waar vroeger het Java bier' werd gebrouwen, zijn nu nog slechts wat roestplekken te zien. De houten trappen zijn zo goed als vermolmd en kraken verdacht. Alles wijst erop dat het alweer een poos je geleden is. dat in de Hylster brouwerij nijvere bierbrouwers zich in het zweet werkten om de Hulste naren van een pint te kunnen voor zien. OUDE GLORIE Enkele sporen wijzen nog op de oude glorie van het klooster met een mooie kerk en prachtige tuinen, waarin de paters minderbroeders, ook wel recoletten of observanten genoemd, in 1489 hun intrek namen. Jn een prachtig charter, dat in het archief te Brugge ligt, kan men zeer uitvoerig lezen dat op 24 februari 1489 de magistraat van Hulst aan de minderbroeders de nodige grond schenkt .binnen de veste ende fortes se van de voornoemde stede." Het werden ruime gebouwen met prach tige moestuinen. Een groot gedeelte van deze grond heeft al hel veld moeten ruimen voor een grote par keerplaats voor de vele Belgen die naar de stad van Reinaert de Vos komen. In de periode van 1578 tot 1596 (de verovering van Hulst door de hertog van Parma in 1583 en de herovering van de stad door prins Maunts in 1591) raakte het klooster in verval. Nadat Hulst weer aan de Spaanse kant was komen te staan, werd met de steun van aartshertog Albertus en zijn gemalin, begonnen met de herbouw van het klooster. In 1655 heroverde Frederik Hendrik de stad en de religieuzen moesten Hulst ver laten. Het klooster kwam in het bezit van de staten-generaal. Een deel werd ingericht als weeshuis en de kerk werd gebruikt als militair magazijn Hel, weeshuis bleek niel rendabel te zijn en werd in de Fran se tijd geliquideerd. In 1794 werd het tot militair hospitaal verbouwd Het hospitaal deed dienst tot 1839 Toen werd de kerk gesloopt. Ostreeks 1800 moet de toren van de recolettenkerk reeds zijn afgebroken. Na de Franse overheersing is het bijzonder snel gegaan met het ver val en de afbraak van het klooster. Een gedeelte ervan bleef in het bezit van de gemeente Hulst. Een ander deel werd in het begin van de vorige eeuw gekocht door J F. Neyt. die samen met Jan Pieter Wauters in 1822. de brouwerij .De Halve Maan' stichtte. Van het eigenlijke klooster is weinig meer overgebleven. Alleen een paar gewelven, twee merkwaardige 17e eeuwse raambogen en twee terra cotta gevelstenen, die een gevleu geld engelenkopje voorstellen, wij zen er nog op dat Hulst vroeger een roemrijk klooster binnen haar mu ren heeft gehad. Het engelenkopje is in de oudheidkamer JDe Vier Am bachten' te bewonderen. De eigenaar van de brouwerij, de heer E. Wauters. vindt het bijzonder jammer dat De Halve Maan' gaat verdwijnen. ,In feite is het een mu seum.' De onteigening van het ge bouwencomplex gaat overigens niet van een leien dakje. De heer Wau ters is met de gemeente Hulst in een onteigeningsprocedure gewik keld. Wanneer deze procedure een maal is afgehandeld, zal het niet lang meer op zich laten wachten of het brouwerijtje en een st.uk ge schiedenls van Hulst zullen voor goed gaan verdwijnen. De heer E Wouters, eigenaar het gevleugelde engeler.':op;c heeft, gezeten. De heer Wauters in de .lamoiekkelaer'. waar de biervaten t, De vaten zijn er nog wel. alleen het bier is er niet meer TERNEUZEN Zaterdag is het voor vele kinderen de grote dag. Om twee uur arriveert Sint-N'icolaus in gezelschap van een groot aantal zwarte pieten per boot aan het Schuttershof in Terneuzen. De sint wordt zaterdag echter niet alleen in Terneuzen met veel officieel vertoon binnengehaald, ook lal van andere gemeenten zijn reeds voorbereidingen aan het treffen om de Spaanse goedheilig man op een waardige wijze te kunnen verwelkomen. Kortom, iedereen denkt, leest en praat over de komst van de grote kindervriend. Voor wie anders dan de sint zouden wij een plaatsje moeten reserveren in dit rubriekje? Met een speciaal daartoe gehuurde helicopter vlogen wij naar net schip van de sint om eens een babbeltje met hem te kunnen maken. Na eerst, door een aantal zwarte pieten vakkundig te zijn gefouilleerd (ook zij zijn al op alles voorbereid) kwamen we eindelijk in de hut van sinterklaas terecht. De goedheilig man zat op zijn dooie gemak onderuitgezakt in een immense muteuil, zijn voeten in een grote bak piet warm water. .Ekstero gen' zo mompelde de sint met een wat droef gezicht, terwijl hij in het troebele water staarde. ,Dat zul je natuurlijk altijd weer zien. Net als je voor een grote klus staat, hapert er jets aan de gezondheid. Enfin, we zullen maar hopen dat het. zaterdag over is, anders lopen wij de kans achter te raken op ons schema. Want reken maar, dat we ons de eerstkomende weken weer rot zullen moeien lopen De nut van de sint is van alle gemakken voorzien: een groot (een persoons) hemelbed, tv, radio, ijskast en zelfs een bar. Op de grote linnenkast prijkt zijn mijter (slechts weinigen zijn uitverkoren geweest om de sint ooit eens .mijf.erloos' te aanschouwen) zijn prachtige gouden staf staat, nu nog verpakt in een doorzichtige plastic hoes. in een hoekje van het comfortabele vei trek. Terwijl een zwarte piet met vaardige hand een jonge borrel inschenkt (.ik drink_er dagelijks tien. daar blijf je jong bij') vertelt de sint. dat hij ondanks zijn' handicap met plezier zijn werk in Nederland tegemoet ziet. Alleen de overgang van hel warme naar het koude klimaat, blijft de sint «.ls een bezwaar zien .In het begin, nou praat ik van zo'n vijfhonderd jaar geleden, dacht ik dal het wel zou wennen. Maar dat is toch bitter tegengevallen. Als je bedenkt dat ik nog geen week geleden in mijn bermuda cp het grasveldje voor mijn paleis lag te zonnen, is het logisch dat ik voor de jaarlijkse reis naar Nederland mijn maatregelen heb getroffen'. De sint staat moeizaam op en loopt, natte voetafdrukken op het rode tapijt achter latend, naar zijn kast en haalt een grote koffer tevoorschijn. Allemaal wol letjes'. zegt hij met verholen trots. De goedheilig man, die niet alleen door kinderen maar ook door de Miiddenstandeis op handen wordt gedragen, gaat ongetwijfeld weer een drukke t.jd tegemoet. Vooral de officiële ontvangsten gaan hem niet in zijn .■-oude' kleren zitten. .Toch doe ik het met plezier, hoewel ik altijd weer biij ben ais mijn verjaardag er weer opzit.' Vindt de sint het eigenlijk geen vreemde zaak om op zijn verjaardag cadeaus weg te geven in plaats van te ontvangen? Ach.' zegt hij. terwijl hij een stuk marsepein uit zijn volle baard plukt', ik ga er altijd van uit dat geven beter is dan nemen Nog een boirel?' Aangezien het hardrijden op de fiets op het ogenblik een soort van impasse beleeft en he: schaatsen nog op gang moet komen, beginnen we vandaag met een paar visberichtjes. Tenslotte zijn er momenteel naar scha', ting tussen de 700.000 en 100.000 Nederlanders die zich met deze sport bezighouden, waaraan naar hun mening veel te weinig aandacht wordt besteed. Vandaar Zoals u al hebt kunnen lezen, bijlen de kabeljauwen dit najaar uitstekend. Terwijl er vorig jaar gewoon naar een enkele kabeljauw of gul moest worden gezocht, blijken ze nu met hele scholen de Westerschelde op en af te zwemmen. Ze springen bijna aan boord om het aas uit de ketel te komen halen', zei een sportvisser dezer dagen. Maar de eerlijkheid gebied Ie zeggen dat hij vrijwel altijd armen te kort komt om de grootte van z'n gevangen vissen aan te duiden. Maar alle gekheid op een stokje, het barst van de kabeljauw sinds het in de buurt, van Skandlnavlë hard is gaan vriezen Ook van de west Zeeuws-Vlaamse en Belgische kust worden forse vangsten gemeld En op de diepere gronden, waar flink wat stroom te beleven valt, zijn al meer dan tien vissen per man en per tij gevangen. Trouwens als je er wat kou lijden voor over hebt. valt er ook op ander gebied het nodige te vangen. Scharren bijvoorbeeld op de Oosterschelde en op de kop van Schouwen. Dichter bij huis in Terneuzen - hebben de haringvissers hun stekkie verlegd van de westsluis naar de middensluis waar nu al weer volop spiering wordt gevangen. Je zit er bovendien met zuid westen wind nog lekker in het oppert Je ook met een paar meter dijk in de rug. Het bestuur en de ledenraad van Ajax gaan binnen kort achter de groene tafel zitten om nu eens en naar iedereen hoopt voorgoed de moeilijkheden met Johan Cruyff uit te praten. We zijn het er, geloof ik. wel allemaal over eens dat Johan een uitermate goed voetballer is, misschien wel de beste van Nederland, maar hij moet nu eens ophouden met dat eeuwige gezeur over allerlei dingen. Als hij daarmee doorgaat zou hij op den duur wel eens z'n goodwill kunnen verliezen. Men krijgt wel eens de indruk dat hij na elke goede manoeuvre met z'n voeten, automatisch me teen z'n handen begint op te houden Het Nederlandse meUJe Carry OUMD vorig jaar wat tegengevallen na haar topjaar m 19WJ momen teel op de kunstijsbaan hard aan het trainen om terug te komen. Soms traint ze met di- andere dame* wel vijf of ze» maal per week. Naar haar mening het tot voor een paar Jaar een klein kunstje om bij Ce beste eet van Nederland te komen Nu moet daar hard voor gevochten worden. Ken groot aantal jonge meisje* \taat klaar om zich binnen de kernploeg te rijden Carry: J3iJ ons is bet kampioenschap van Kec.-rland bilna even zwaar als bet wereldkampioenschap'. Trouwens, ook bij de heren wordt het een dringen van jewelste. Als over een paar jaar de gevestigde garde als Schenk. Verkerk. Bols hun tijdgenoten er mee stoppen, staat er een grote groep jongeren gereed om het vaandel over te nemen. Bij de Nederlandse junioren worden nu reeds tijden gemaakt warn..:, twintig jaar geleden de beste hardrijdsten ter wereld niet durfden dromen. Een voorbeeld, het wereldrecord op de B00 meter, dat 20 jaar geleden op de .wonderhaan' van Alma Ata door de Rus Sergejev op 41.7 sec werd gebracht, wordt momenteel op de Nederlandse banen aaan de lopende band gereden. Zelfs door aankomende Jongeren al* Ronny Nooitgedacht '41,4Marten Hoekstra (41,4' en Jan Augustinus (41.2j. om nog maar te zwijgen van Johnny Olof (40.7) Job Vaientyn (40.6) en Jan Bazen, die vorig jaar als eerste Nederlander onder de veertig seconden reed (39,6). Zo zijn er tal van voorbeelden te noemen, bij de dames als bij de heren en op alle afstanden Toch nog even wielrennen. De Belgische wereldkam pioen Jempi Monseré blijkt nu toch. na al z'n escapade* .■an de laatste tijd, de ergernis op de huid te hebben gehaald van diverse wielerbaandireclle* Jempi blijft maar weg. meldt zich ziek. heelt geen zin om te komen en valt te vlug uit als hij wel komt. Hij beeft al een paar waarschuwingen ontvangen. Hij begint zich nu 1«- verontschuldigen. Over Brussel zei h:: Ze hadden Pa trick (Sercu) er met z'n gewonde knie uit moeten halen en mij verder laten rijden met Post Maar de Brusselse directie deed da* niet 'ook voor ons onbegrijpelijk, want Post Monseré had een lekkere trekpleister kunen worden) en daarom ging Jernpi naar huis Zijn laatste woorden te Brussel .Ik za! ze in Gen'. wH een* laten zien wat ik waard ben en dat is -«slist meer dan ze hier ln Brussel denker.' Dat zullen we clan maar eens afwachten. De zesdaag&e van Gent voor zover u het vergeten mocht hebben begint maandag aanstaande om half tien Tevoren vanaf zes uur al nationale kampioenschap pen. sprintwedstrijden (Johnson. Sercu, Locvesteyn etc), achtervolging (Porter-Baar en twee reeksen ln de toekomstzesdaagse van eik 30 minuten aka AARDENBURG Men kon haar vroeger, weer of geen weer, dag of nacht, tegenkomen: vroedvrouw Maria Eva van der Peijl op weg naar een bevalling. Ze deed het naar de stijl van de tijd. allemaal op de fiets Op de bagagedrager vervoerde ze haar kleine valies mei steevast dezelfde inhoud: stethoscoop, katheder, extract, enzovoorts. De nu 81-jarige weduwe Nijssen-Van der Pei.il bewoont compartimentje nr 128 van het bejaardencentrum .Coensdike' te Aardenburg, Haar man was gezagvoerder op de grote handelsvaart Haar man heeft er dikwijls genoeg op aangedrongen, dat ik een autootje moest aanschaffen. Maar dat was me veel te kostbaar'. Tegenwoordig piekeren de verlos kundigen niet zo lang meer over de aanschaf van zo n vervoermiddel. .Volgens het pensioen heb ik zesentwintigeneenhalf jaar als vroedvrouw gewerkt'. Van deze tijd bracht mevrouw Nijssen vier jaar in Maassluis door en de overige jaren in ,het. Sluiskilse'. Jn Maassluis verdiende ik 250 gulden per jaar. Daar moest ik ook mijn assistenten van betalen Die had je natuurlijk nodig als je 's naar huis (ze werd geboren in Yerseke) wilde of als je met vakantie ging' In Sluiskil werden de inkomsten wat meer. .Ik kreeg daar als enige vroedvrouw duizend gulden standplaatsengeld Per beval ling ontving ik vijftien gulden'. Maar ze vertelt dat in die dagen ook de concurrentiestrijd met de dokters is losgebarsten. Ér waren dokters die deden een bevalling voor drie gulden'. Volgens mevrouw Nijssen spaarden de echtpa ren vroeger om een kindje te kunnen krijgen en dan was natuurlijk elke gulden goedkoper een meevallertje. De gewone arbeider van de cokesfabriek verdiende maar heel weinig. Als de man wist dat zijn vrouw in verwachting was. dan werd er elke week een dubbeltje of een kwartje van het salaris in een vaas op de schoorsteen gegooid'. In feite is Maria Eva Nijssen-van der Peiil zonder voorbedachte rade als vroedvrouw gaan praktiseren .Mijn verloofde zat in Indië in semi-overheidsdienst. Hij mocht toen niet terugkomen. Mijn moeder zei tegen me: je man is zeeman, waarom vul je je tijd niet met een baan. Mijn nichtje was secretaresse van de vroedvrou wenbona en was zelf vroedvrouw. Ze zei: wil je ook niet vroedvrouw worden. Ik dacht bij mezelf: ik kan het allicht leren. Precies weet ik het niet meer. maar ik geloof dat ik in 1913 op de vroedvrouwenschool in Rotterdam ben gegaan. Ik heb een prachtig getuigschrift van professor De Snoo hij was gynaecoloog in Utrecht gekregen. Ik heb les van hem gehad. De cursus duurde twee jaar. Tegenwoordig drie omdat de kinderverzorging er bij is gekomen. Vroeger moe-' t tweehonderd gulden borg storten, nu moet je tweehon derd gulden per jaar betalen. Toen lk van school kwam. vond de professor me zo goed. dat ie vroeg of lk les in Heerlen wilde geven. Maar dat heb lk niet gedaan, omdat ik toch op het punt stond te trouwen' TWEEDUIZEND Ondanks haar taak in het huishouden heefi mevrouw Nijssen tot haar 64ste baby's .op de wereld geholpen'. Hoeveel? .Ohjee, dat weet ik niet meer. Al mijn papir ren heb jk weggedaan. Maar het zijn er minstens zo'n tweeduizend geweest. En of het meer jongetjes dan meisjes waren dat weet ik ook niet. want dat interes seerde me helemaal niet'. Het ging in die tijd allemaal wel wat anders dan tegenwoordig, zo vertelt ze. .Vroeger hadden cie koningin van Engeland en de keizerin van Duitsland speciale vroedvrouwen- Zij en wij zijn min of meer verdrongen door de doktoren. Want er is toen een instrument ontwikkeld. Voor de tangverlossing. Als vroedvrouw mocht je namelijk geen instrumenten hanteren. Je mocht de vrouw ais speciale ingreep alleen maar een injectie geven. En verder kregen we van de dokte: druppels tegen het vloeien. Dat was een extiac'. van tarwekorrels, die waren verkleurd door de invloed van schimmels. Dit werd verdund met glycerine en steriel water. Hiervan mocht je dan zestig druppels aan een patiënte geven'. Oud-vroedvrouw Nijssen herinnert zich ook nog dat nachtelijke bevallingen in het ziekenhuis werden b-.tgc licht door de looplamp van de nachtzuster Er was toen nog geen elektriciteit'. Een paar keer in haar leven heeft ze v at beteuterd slaan kijken en zich afgevraagd hoe dat nou mogelijk was. Dij een loodsen vrouw had ik uitgerekend dat ze middags zou bevallen, ongeveer wanneer haar man thtti* zou komen, 's Morgens stuurde ze, gekleed m zwarte kousen en een baaien onderrok, me weer van de deur want ze moest eerst alle kinders naar school helpe:. Toen ik 's middags om twee uur kwam kijken lag ze met de baby al tussen ae benen. Ik kon het zo halen. Ze zei ironisch, dat ik er niks van kon'. JUBILEUMCONCERT IN BRUGGE Het stadsbestuur van Brugge organiseert op 16 november in de Koninklijke Stadsschouwburg een jubileumconcert met het Westvlaams orkest. Jean Claude var, den Eynden verleent zijn solistische medewerking. Hij is een bekend klavierviriuoos, die het klassiek moderne repertoire volkomen beheerst. He: Westvlaams orkest, is uitgegroeid tot het allerbeste wat Vlaanderen aan muzikale ensembles te bieden heeft LAATSTE WEEK WIENER EISREVUE IN ANTWERPEN Eisrevue-iiefhebbers, opgelt! U heeft nog precies drie dagen de tijd een bezoek te brengen aan de Wiener Eisrevue in het sportpaleis in Antwerpen. Zondaga vond ,5 november wordt de afscheidsvoorstelling gehouden. Door andere contracten in het buitenland is het onmogelijk voor de Wiener Eisrevue langer in Antwerpen op te treden. De afscheidsvoorstelling draagt een feestelijk karakter, met een ballonregen als afsluiting. .OTELLO' EN .ORPHEE' IN KONINKLIJKE OPERA IN GENT .Otello', ae opera die Verdi maakte naar Shakespeare's tragedie, gaal zondag 25 november in première in de Koninklijke Opera in Gent. Voor de titelrol werd een beroep gedaan op tfe tenor Nikola Nikolov. Op 18 november wordt .Orphee' het meesterwerk van Gluck uitgevoerd. De hoofdrollen worden vertolkt door drie Gentse zangeressen, onder wie de internationaal bekende mezzo Rita Gorr. CLINGE GAAT CARNAVAL VIEREN 14 november om elf minuten over elf barst de carnavalsJbom in Clinge. In raai at Vilder worden prins Carnaval 1971 en zijn raad van 11 aan ce .Kriekeputters' voorgesteld De camavalsactiviteiten beginnen donderdagavond oin acht uur RITA GORR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 35