Winkeldiefstallen: een kwestie van gelegenheid nemen of krijgen? Kouder na de depressiestroom Lewedorpse kampioenendag groot opgezet VRIJDAG 13 NOVEMBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 19 NIEUW UIT DENEMARKEN: BEOMASTER1600 M Beomaster 1600 M! Opnieuw oen uftzonder1i|k goed en fraai produkt van BAO. de Deense grootmeesters die zich gespecialiseerd hebben in HIFI voor de happy few! De 1600M is een volledig getransistoriseerde HiFi-radio met een stereo versterker van 2 *15 Watt Een buiten gewoon veelzijdige ontvanger op alle golf- bereiken en met een uitzonderlijk goed FM- gedeelte, dank zij de toegepaste keramische filters. Met ingebouwde kortogolfexpander voor het gemakkelijker scheiden van de zenders, zodat een zo scherp mogelijke ontvangst gegarandeerd is. Teak. paJisssnder of eiken uitvoering. Prijs f 1165.-. Laat een BSO-dealer u adviseren Of vraag BSO-kleurenkatalogus D3 aan. U ontvangt dan tevens een opgave van BA O-dealers in uw omgeving. B&O-voorhen .-'■jjjjjX die kwaliteit |»S] en stijl stellen ■=3 boven de prijs GESLOTEN TV-CIRCUIT KAN VEEL SCHADE VOORKOMEN MIDDELBURG Hoewel geen exacte cijfers zijn aan te geven, hebben sommige middenstanders in de Zeeuwse hoofdstad de indruk dat het aantal winkeldiefstallen stijgt. Statistisch ligt de zaak bijzonder moeilijk, omdat veel pogingen tot diefstal niet aan toonbaar zijn, van andere gevallen geen aangifte wordt gedaan en men er bovendien van moet uitgaan, dat het .dark number', het cijfer van al of niet geslaagde pogingen dat zich verder aan iede re waarneming onttrekt, bijzonder groot is. Wat van winkeldief stallen aan het licht komt is ongeveer het topje van de ijsberg. MIDDELBURGSE BRAMMETJE DUMP: HET IS MAAR GOED DAT JE NIET ALLES WEET Winkeldiefstal is niet nieuw. Reeds direct na iiet openen yan de eerste warenhuizen in Parijs, In 1852, toon den onderzoekers de verontrustende omvang aan, die deze nieuwe vorm van eigendomscriminaliteit had aange nomen. Maar bij de evolutie, waarin een groot deel van de winkelbedrijven thans betrokken zijn, de wijzigende verkoopomstandigheden met zelfbedie ning, meer vrijheid voor de koper, hebben de winkeldiefstallen een ander karakter gekregen. Volstrekt .eerlijke' mensen met een vlekkeloze reputatie gaan zonder enig crimineel oogmerk een winkel binnen en .vallen' plotse ling voor de verleiding. Het gaat nog altijd op: de gelegenheid heeft de dief gemaakt. Met kleptomanie heeft dit als regel weinig te maken; het zijn puur de gewijzigde omstandigheden, die de grootste rol hebben gespeeld. Onderzoekingen hebben daarbij aange toond. dat de meeste winkeldiefstallen worden gepleegd door, naar inkomen gemeten, mensen uit de middenklasse, die zich gemakkelijk de aanschaf van het gestolen object kunnen veroorlo ven. Het komt het minst voor onder de mensen met de hoogste inkomens of mensen die over onbeperkte midde len beschikken én onder mensen. aan de rand van een bestaansmini mum leven Bij de jeugd ziet men ongeveer hetzelfde beeld. Andere op merkelijke constateringen: bij vrou wen, die zich aan winkeldiefstal schul dig maken speelt vaak het intreden van de> menopauze een rol, terwijl zwangerschap soms ook een rol speelt. Al even opmerkelijk is, dat bij de vrouwen de seizoenen van invloed zijn. In lente en herfst ziet men hierin een piek, terwijl mannen vaker in de wintermaanden tot winkeldiefstal ver vallen. Men heeft hieruit afgeleid, dat de factor economie bij de mannen wel telt, maar bij de vrouwen nauwe lijks van invloed is. Onderzoekers he- trekken voor dit vrouwelijke gedrags patroon het psychopathologische ele ment in hun rapporten. In lente en herfst treden psychopatische kenmer ken van de mensen scherper aan het licht. In de praktijk van een toeristencen trum als Middelburg moet men met een bijkomende, maar belangrijke factor rekening houden, het toeris tenbezoek gedurende het vakantie seizoen. Enkele jaren geleden had men bijzonder veel last van Duitse .Halbstarken', die met minimum aan bestaansmiddelen de grens overgekomen waren en hun consumptiebehoeften vrijwel geheel langs criminele weg stilden. Vorig jaar was er een explosie van win keldiefstallen van een bepaalde groep, in Middelburg verblijfhou- denden jongeren. De winkeliers gaan er uiteraard graag van uit, dat de normale toerist zich niet aan winkeldiefstallen schuldig maakt. Over het algemeen, omdat men nu eenmaal van alle artikelen onmogelijk een uitgebreide voorraad administratie kan voeren, ontbreekt vrijwel iedere controle, maar een win kelier in de Segeersstraat had een controlemogelijkheid, toen aan het eind van een dag twintig brandertjes camping gas, die hij 's morgens op de toonbank had geplaatst, alle 20 bleken te zijn verkocht. Aan de hand van de prijs, die slechts zeven maal voor kwam op de kassarol van die dag. moest hij vaststellen, dat er dertien zonder betaling waren verdwenen. Hij kwam er min of meer bij toeval achter. Op vele artikelen, in die in grote aantallen voorhanden zijn, heeft men geen controlemogelijkheden, ten zij die artikelen uit twee elementen bestaan, zoals kop en schotels of, om een ander voorbeeld te geven, een verrekijker waar een tas bij hoort. .Bij de jaarlijkse inventarisatie', zo vertelde een andere winkelier, .houd ik altijd zo'n dertig a veertig schotel tjes over'. Er is nooit iemand op het meenemen van kopjes betrapt. Een winkelier, die een voortdurende strijd moet voeren om zijn voorraden niet te zien slinken zonder dat daar Inkomsten tegenover staan is gram metje Dump'. Zijn winkel Is een dora do voor gelegenheidsdieven. Een be trekkelijk kleine ruimte met honder den kleine artikelen langs wanden en in rekken naast en boven op elkaar getast. Gereedschappen, kleding, tran sistorradio's, verrekijkers, kleine, g makkelijk mee te nemen apparatuur. Een schoolvoorbeeld van de gelegen heid, die de dief maakt. Men mag er alles betasten, in handen nemen .ontzettend gevaarlijk', zoals de exploi tant toegeeft. Jiet systeem werkt goed. de verkoop is enorm, maar het is ontzettend gevaarlijk. Soms denk ik wel eens, het Is maar goed dat je niet alles weet'. In het afgelopen zomerseizoen heeft men bij Brammetje Dump vijftien mensen betrapt. In acht gevallen werd er politiewerk van gemaakt, in de zeven andere gevallen was het daar te druk voor en moest hij vol staan met het eisen van betaling voor het ergens in een zak of tas weggemoffelde artikel. Vijftien, mensen betrapt: het topje van de ijsberg, want Brammetje Dump bleef dit Jaar met twee lege verrekijkertas- sen zitten en de luidsprekers, die bij drie autoradio's hoorden. Hij vertelt uit zijn praktijk: Je maakt de gekste dingen mee. Ze rennen hier wel met een niet betaalde bandrecorder de straat op, of gaan met twee broeken over elkaar de winkel uit. Er kwam eens een jongen met twee meisjes in de winkel. De jongen kwam een broek kopen, een van de meisjes droeg een koffer. Toen die jongen die broek had uitgezocht zag een winkelmeisje het meisje met de koffer twee paar sok ken in haar zak steken. Die jongen had die broek gepast en gekocht. Deur dicht, riep ik, en toen: hier met die sokken, je kunt betalen of we bellen de politie. Die jongen begon toen op het meisje te schelden, maar dat was komedie. Het meisje met de koffer rende naar boven, zogenaamd omdat ze niet goed werd. Ze vroeg om een glaasje water, dat heeft ze nog gekregen ook. Maai intussen zag ze kans drie broeken weer uit de koffer te halen en ondei een rek weg te moffelen. Later vonden we die. Ik heb het meegemaakt van een man, waarvan ik het helemaal niet zou verwachten. Ik kijk door een rek en zie hem een tang van 8,50 in z'n zak steken. Ik gooi 'm de winkel uit. Heb |e vishaakjes voor me, vroeg ie nog. Een set sleutels tussen een broekriem, weer wat anders. Op e en gegeven moment is er een walkie-talkie weg. Ik zeg afwachten, die komen terug, want met één zo'n ding doen ze niks. Wij goed opletten. Ze hebben toch kans gezien het tweed exemplaar te stelen. Een man en vrouw met een kind, een meisje van zes jaar, bekij ken een transistorradiootje. Ze vragen zelfs nog wat het kost. Dan zie ik het door het rek heenduwen en in een tas verdwijnen. Wat ik er tegen doe? Goed opletten. Ik ben er voor van de markt weggebleven 's Zaterdags staan we met vijf man. anders is er geen enkele controle meei mogelijk Een gat in de balans? Nee. dan zou het nogal raak moeten wezen. De omzet moet het goedmaken. Maar ais' je alles wist...' Discussiestof De opzet van een winkel als die van Brammetje Dump Is op dit moment discussiestof voor de deskundigen, zo wel van het winkelbedrijf ,ils van de politie. Een functionaris uit het groot winkelbedrijf in Zei'and stelde, dat bepaalde ontwikkelingen overzich telijke uitstallingen, zelfbediening nu eenmaal onvermijdelijk zijn. Bij de huidige kostenstijgingen dreigen de. arbeidsintensieve bedrijven het kind van de rekening te worden. Wil men niet constant de prijzen moe ten verhogen, dan moet men naar nieuwe verkoopmethoden grijpen en dat betekent, op veel grotere units, zelfbediening. In een aanlokkelijke presentatie kan de consument op z'n gemak alles be kijken. eerst als hij advies nodig heeft wendt hij zich tot een verkoopster. Die ontwikkeling is niet tegen te houden, hoewel men zich bij het grootwinkelbedrijf in Zeeland reali seert, dat zo meer kansen worden geschapen de goederen .gratis' te la ten meenemen. .Het zou al preventief kunnen werken' aldus onze zegsman, .als de mensen zich realiseerden, dat winkeldiefstal nog altijd een strafbaar feit is. Maar selecteren, dan speelt hij min of meer voor eigen rechter en hangt het van sympathie of antipathie af. of de mo gelijkheid van een vervolging wordt opengesteld. Een mogelijkheid, want er is altijd nog de kans. dat de justitie als het de eerste keer is bereid is de zaak voorwaardelijk te seponeren. Volgens commissaris Van Ooijen zou men meer aandacht aan de preventieve maatregelen moeten schenken .Gezien de sterkte van de korpsen en de enorme aantallen geval len hollen wij voortdurend achter de feiten aan'. Dr Van Ooijen wil dus een stuk verantwoordelijkheid terugbrengen I tot de exploitant, een opvatting, die' men bij verschillende onderzoekers terugvindt. Zo stelt dg Belgische rijkswachtofficier Roger Moyson in zijn Nieuwe problematiek ln ver band met diefstal in grootwarenhui zen'. dat men maar al te dikwijls moet constateren, dat de dader, vanuit criminologisch standpunt ge zien, niet honderd procent verant woordelijk is voor zijn daad, .maar dat ook het slachtoffer ofwel de omstandigheden er hun deel toe bij droegen'. lilt dit rapport deze. zeer genuanceer de zinsnede: .Wat de warenhuisdief- stallen betreft, Is de toestand bijna omgekeerd, en mogen we, zoals ik verder zal bewijzen, vooreerst de ver koopomstandigheden, en dan slechts de dader voor de diefstal verantwoor delijk stellen'. Over ,de gelegenheid' tekent Moyson in zijn rapport op: .Het voorwerp dat de begeerte van de koper wekt. ligt volledig te zijner beschikking. Hij kan het betasten, ter hand nemen en er J mee naar een verkoopster toewande- bijvoorheeld de jeugd van middelbare ien. De koper, die zich reeds bezitter scholen ziet het niet meer. Ze nemen zonder scrupules kleine artikelen mee en dat is toch wel bijzonder betreu-1 renswaardig. Men zou de jeugd hiero ver op de scholen moeten voorlichten, opdat ze zich goed realiseert, wat de gevolgen kunnen zijn. Het heeft de bedrijven verplicht preventieve maat regelen te nemen, bijvoorbeeld met bedrijfsrechercheurs'. Gesloten tv-circults betekenen voor het grootwinkelbedrijf een nog betere preventie en het blijkt in de praktijk, dat het merendeel van de klanten begrip heeft voor deze maatregel, die bovendien bedoelt is om de zwakke ren tegen zichzelf te beschermen. Jk ben ervan overtuigd', aldus onze zegsman van het Zeeuwse grootwin kelbedrijf. ,dat er 'wat gesnapt wordt maar een heel klein percentage is. Hoeveel er gestolen wordt is voor ons onmogelijk exact te bepalen. Bij duur dere artikelen, waarvan de collectie beperkt is, wordt het wel geconsta teerd. Nee, er valt op het eind van het jaar niet een enorm gat. dat wij niet kunnen verklaren. In de levens middelenbranche is het aantal winkel diefstallen echter niet meer te ver waarlozen. Daarom verwacht ik. dat binnenkort meer zal worden overge gaan op het gesloten tv-circuit. Men moet het zien als een positieve maat regel'. Hoofdfactor voelt van zijn koopwaar staat nog voor één lastige formaliteit, betalen. Niemand schijnt hem er toe te dwin gen. Soms moet hij zelf de verkoop ster opzoeken, wanneer zij bezig is met andere klanten. Het betalen heeft zijn oorspronkelijke karakter van we derzijds .overhandigen' verloren, het is een lastige formaliteit geworden in de aard van .belasting betalen' Daar enboven wordt de gelegenheid bijna uitdrukkelijk geboden om deze forma liteit te ontwijken, immers nergens schijnt men toezicht te houden. Is het dan te verwonderen dat zelfs bezoe kers behorende tot de meest vooraan staande klasse deze gelegenheid te baat nemen'. In een samenvatting komt de Belgi sche, onderzoeker tot de conclusie, dat1 de voornaamste oorzaak van diefstal len in op moderne leest geschoeide cuit een goed middel noemt. Ervarin gen. die men met deze methode in de verenigde Staten heeft opgedaan ster-i ken hem in die overtuiging. Men heeft I zich daar niet beperkt, tot het in werking stellen van de camera's, men| heeft bovendien de bezoekers op de| hoogte gesteld dat zij voortaan ,door| onzichtbare ogen' bespied worden. .Het is dan ook waarschijnlijk de preventieve werking van deze waar schuwing die zulke positieve resulta ten heeft bewerkt', aldus Moyson. Blijft uiteraard de vraag in hoever-j re zo'n tv-clrcuit voor kleinere win kels te verwezenlijken en rendabel zal zijn. Het eigen, autotochtone Zeeuwse publiek geeft zelfs geen enkele aanleiding de aanschaf van dergelijke apparatuur te overwegen, zo kan men afleiden uit enkele uit spraken van ce Middelburgse mid denstandsbestuurder A. Imanse, zelf winkelier. De heer Imanse is niet altijd, voor wat hij zelf wil noemen .vermis sing' gespaard gebleven, maar hij wil de klant het voordeel van de twijfel laten. In de verschillende organisaties, waarvan hij bestuurs lid is. vormen de winkeldiefstallen nog geen punt van beraad de heer Imanse meent, dat het in het algemeen nog geen exhorbitante vormen aanneemt. Uit zijn eigen praktische ervaring kon hij vertel len, dat de politie hem eenmaal moest vertellen, dat er een kleding-1 stuk bij hem was gestolen. De man of vrouw had bekend, de winkelier had nog niets vermist. .Het zal uiteraard wel eens gebeuren' meen de hij. .donderdags krijg je zo'n 1500 a 2000 mensen binnen, waar maar een gering percentage kopers tussenzit. Anderen lopen te grasdui nen en het is uiteraard ondoenlijk om daar voortdurend oog op te houden. Een pikant verhaal uit deze bran che tenslotte: .Ik heb het eens ge had met een bikini. Gepast en dan mis je later het boven- of het on derstuk. Maar wat zouden ze daar in vredesnaam mee moeten doen? In zo'n geval ben ik bereid de klant het voordeel van de twijfel te ge- ven. Het kan zijn dat de bikini is I gekocht, maar dat verzuimd is de helft in te pakken. Ook hield ik eens twee linkse schoenen over. Dan moeten er dus twee rechtse verkocht zijn. Ik heb nooit iemand teruggezien- Maar ik bedoel maar. wij maken ook vergissingen, wij begaan ook stommiteiten. Er wordt gestolen, maar laten we het niet' Bij het overzicht van september zag het er al naar uit dat deze herfst te nat zou gaan worden, nu is dit al zo goed als zeker. In de eerste plaats was oktober regenrijk met een gemiddelde over het hele land van 95 mm f normaal 7.'! mm) maar ook het begin van november ken merkt zich door veel depressies en veel regen. Op een aantal stations viel ln tien dagen al 60 70 mm regen, bijna het nor male voor de hele maand. Al verwacht Engeland wel een ge middeld zachte en onbestendige november, toch volgt er na een zo grote activiteit van stormde- pressies dikwijls een periode van belangrijk kouder weer. Een doorstoot van poollucht met sneeuwbuien en 's nachts lichte vorst is dikwijls het sluit stuk van een periode van grote depressieactiviteit in deze tijd van het jaar. In onze omgeving gaf oktober de volgende regencljfers te zien: Axel 116, Sint-Maartensdijk 115, Kapelle 113. Goes en Kats 110. ColUnsplaat 95. Wolphaartsdijk 85. Borssele 80. Oostburg 79. Serooskerke 78, Middelburg 73, Westkapelle 70. Vlissingen 69 en Aagtekerke 68 mm. ien m op moaeme leest gescnoeiae, winkelbedrijven gelegen is in de bij-l overanjven. En toch zeker niet zondere atmosfeer en de geboden ge-i door onze eigen bevolking. De Zeeu- itt„» - wen zijn erg solide. Het aantal legenheid. Het gaat er dus om, dei factor gelegenheid uit te schakelen,! dubieuzeposten is bijvoorbeeldi waartoe Moyson he* gesloten tv-cir- neel laas.' BIJ POLITIE TERNEUZEN Bezitters van flobertbuksen staan wapens af TERNEUZEN Op het politiebureau in Temeuzen liggen momenteel twaalf flobert-geweren, die bij de gemeente politie zijn ingeleverd- De geweren i zijn afkomstig van mensen (hoofdza-1 kelijk uit Temeuzen en Biervliet), die in het bezit waren van een speciaal, daartoe afgegeven vergunning om schadelijk wild te kunnen bestrijden, i De vergunningen liepen medio septem ber af. Omdat de politie deze vuur-| buksen nogal gevaarlijk vindt, zijn de' vergunningen niet meer verlengt. Ver-, wacht wordt, dat nog meer bezitters van een dergelijk wapen, het geweer bij de politie komen inleveren. Interieur van de winkel van J3ramme tje Dump' in Middelburg, met honder-l den artikelen, dicht opeen getast, een\ dorado voor gelegenheidsdiefstal, f fo to PZCi Commissaris van politie dr D. van Ooijen wilde de winkeldiefstal in de' huidige omstandigheden met nieuwe verkoopmethodieken zo genuanceerd mogelijk benaderen. J3e factor gele-! genhcld Is de hoofdfactor van deze criminaliteit geworden' zo formuleer de hij, ,en is daardoor een oneigenlij ke vorm van diefstal geworden. Men vraagt zich af wie moet je het meest kwalijk nemen, degene die de gelegen heid schept of degenene die de dief stal pleegt, die de grote verleiding niet heeft kunnen weerstaan. De poli tie is er uiteraard niet om bepaalde ontwikkelingen in het winkelbedrijf tegen te houden. Toch zal men andere maatregelen moeten overwegen, bij voorbeeld een verbod op het al te provocerend uitstallen van artikelen. Men zou de verleiding niet tc groot mogen maken'. De politie is afhankelijk van de aan gifte van de winkelier. Daarom vindt men bij de politie, dat de exploitant van elk geval aangifte zou moeten doen, dat is rechtvaardig tegenover iedereen. Gaat de winkelier hierin zelf COÖPERATIES OVERWEGEN NAUWERE SAMENWERKING Tosaetl de besturen en de directies van de bij O-been aangesloten coöperatieve landbouw verenigingen In Zuidwest- Nederland zijn besprekingen gaands over een nauwere samenwer king. Een commissie uit de betreffende coö peraties. die zich beeft beziggehouden met het besturen van de mogelijke gevolgen van een dergelijke samenwer king. heeft hierover een positief rap port uitgebracht. De studiecommissie meent, dat alleen door een vergaande zakelijke samenwerking belangrijke xoordelen te bereiken zullen zijn ten gunste van de aangesloten boeren en tuinders. Ook acht zij deze samenwer king gewenst voor het kunnen realise ren van een groter marktaandeel en voor het vinden van een goede aan sluiting bU de nieuwe Ccbeoo-etxuo- Indien de betrokken besturen on di recties het rapport als uitgangspunt voor verder overleg aanvaarden, ml de Inhoud ervan ter kennis worden gebracht van de leden der verschillen de coöperaties, die zich er dan over dienen uit te spreken. Zatc-rdag 14 november houdt de post- dul venhouders vereniging .De Postduif te Lewedorp voor de achtste maal een kamp'.oenendag in café .De Goede Verwachting'. Velg bekende kampioe nen uit geheel Zeeland zullen aan dit gebeuren deelnemen. Zelfs zijn er schenkingen van bonnen van verschil lende bekende Belgische liefheb bers. Het programma voor die dag is als volgt samengesteld: 14.00 uur: ont vangst en toespraak door de erevoor zitter D. KL Vermet; 14.25 uur: officië le opening door de edelachtbare heer E. Baerends. wethouder van de ge meente Borseie; 15.00 uur: uitreiking van de kampioenschappen van de CC .Zuid-Beveland' door dé voorzitter de heer C. Snoep; 15.30 uur: uitreiking van de kampioenschappen van het rayon West-Zuid-Beveland; 16.00 uur: bonnenverkoop; 19.15 uur: slui ting. Beroep tegen sluiten gritstraalbedrijf in Valkenisse DEN HAAG De heren A. de Rubber en P. C. van Marlon hebben bU de Kroon een bezwaarschrift ingediend gericht tegen een besluit tan burge meester en wethouders van Valkenis se van hun voornemen over te gaan tot sluiting van het gritstraalbedrijf gelegen op de hoek van de Middel burgsestraat - Kriekweg te Koudekers ke. B en w zeggen, dat het bedrijf in werking is gesteld zonder de daartoe vereiste vergunning. De appellanten zeggen, dat hun be drijf bij de kamer van koophandel staat ingeschreven ais Zeeuws Grit straalbedrijf en dat dit bedrijf van het begin af aan op hetzelfde terrein is gevestigd. Nadat het eersre compag nonschap op een teleurstelling is uit gelopen. ontmoetten de beide huidige compagnons elkaar en zijn nu "oezig een goede broodwinning op te bou wen. ,Wij werden er op geattendeerd, dat we niet in het bezit van een hinderwetvergunning waren. Daarna heeft het door allerlei oorzaken enige tijd geduimd voordat wij tot indiening van een aanvraag kwamen', zo schrij ven zij. Na de indiening van deze aanvraag kregen zij de aanzegging tot sluiting. Om het bedrijf te kunnen beginnen zijn zij financiële contracten aangegaan. Door veel en hard werken hebben zij tot nog toe aan hun ver plichtingen kunnen voldoen. Boven dien doen zij alles om overlast aan omwonenden te voorkomen. In hun bezwaarschrift zeggen zij tot overleg bereid te zijn en tegemoet te willen komen aan de wensen van b en w van Valkenisse. Daarom verzoeken z:j de Kroon de sluiting van hur bedrijf te willen voorkomen. Collectes De collecte voor de stichting christe lijke blindenhulp .De Fakkels bijeen,' bracht in Zouteiande 136.42 op. De collecte voor het geestelijk gehandi capte kind leverde in Zouteiande 160.50 op. Vraag van een man op de vrouw af De actie op-de-vrouw-af' kreeg deze week ruime aandacht in onze krant. Met rode kaakjes van schaamte la zen we, dat volgens de provinciaal correspondente van vrouwenbelan- gen een actie voor vrouwenemanci patie nog steeds nodig is. En de correspondente liet aan de hand van een stroom voorbeelden zien, dat de achterstelling van de vrouw nog steeds een feit is. Dit betoog is overigens al dezelfde dag van plaatsing van het verslag van de bijeenkomst danig afgezwakt door een naast het verhaal geplaat ste advertentie waarin een Middel burgse herenkleding-speciaalzaak vraagt naar een modebewuste jonge dame of jonge vrouw in het bedrijf. En na zo'n advertentie te hebben gelezen komt bij een man toch wel de verleiding boven om die dames van de actie op de vrouw af te vragen wat er nu toch eigenlijk waar is van die kreten, dat het zo moeilijk is om door te dringen in de mannenmaatschappij. Goed geschoten Hier volgen enkele schietberichten uit onze eigen PZC. Bemoedigend is het krantekop je dat onze kerkelijke medewerker samenstelde: .bisdom Breda laat ge huwde priesters niet schieten.' Een ander kopje, eveneens uit onze krant doet anderzijds het ergste vermoe den. Tot onze grote ontsteltenis ontdek ten wij tussen de plaatselijke berich ten over collectes en aankondigingen van nevb-vergaderingen een bericht met als titel: .bejaardenschieting.' Ter geruststelling, er werd niemand gewond. T erzijde De stad Kampen heeft een avond zender licht gezeten. We zullen over negen maanden wel weer een ge boortegolf kunnen verwachten. lichten en wachtte op de dingen die komen zouden. Het werd een ver geefse wake van ruim een uur. Om half negen draaide hij gelaten de lichtknoppen weer om en sloot hij met een moedeloos gebaar de deur. Niet één vader of moeder had be langstelling getoond. Ouderavond (I) Ouderavond (II) Nationale ouderavond, dag van in spraak voor de ouders. Eén procent van de Nederlandse vaders en moe ders met kinderen op de lagere en middelbare school heeft er gebruik van gemaakt. Geen resultaat om hoog over op te geven. Degenen, die het hardst om inspraak schreeuwen bij het onderwijs, behoren kennelijk niet tot de categorie van de ouders Enfin, die ene procent over het ge hele land gerekend was dan toch nog altijd meer dan wat er op die Vlissingse lagere school kwam, of liever niet kwam. Opgewekt was het schoolhoofd tegen half acht naar zijn school gegaan. Goed. hij had geen convocaties doen uitgaan, maar hadden niet krant, radio en tv ruime aandacht aan nationale ouderavond geschonken? Genoeg, zo mocht het schoolhoofd aannemen, om een aan tal ouders van achter de televisie te halen. Op school gekomen gooide hij de deuren wijd open. ontstak alle Nationale ouderavond? Voor de va der van vier schoolgaande kinderen in Vlissingen twee bij het middel baar onderwijs en twee op verschil lende lagere scholen geen pro bleem. Hij belt school A met de mededeling: .Het spijt me, maar ik kan niet komen, verplichtingen tege- over school B en C. .Vervolgens komt school B aan de beurt: .Sorry jongens, ik was graag gekomen, maar mijn kinderen op school A en C rekenen op me' Daarna school C: .Duizend excuses, maar u begrijpt, school A en B hè?' Na deze kleine telefonade verwisselt de man zijn schoenen voor een paar pantoffels en duikt diep weg in een gemakkelij ke zetel. Dat was zijn nationale ou deravond. Nuttig werk Kramsvogels zijn intelligente beest jes. die kennelijk volledig op de hoogte zijn met de problematiek van de Zeeuwse fruitteelt, waar men niet meer zo op een stukje fruit kijkt omdat de voorraad toch zo groot is, dat er meer appels en peren doorgedraaid en wel op de vuilnisbelt terecht komen, dan bij de consument thuis of tafel in het fruit.- mandje belanden. De Kramsvogels zijn nu druk bezig om dat evenwicht, te herstellen. Zo maar een zin uit een PZC bericht van de vorige week: .Zij strijken met zwermen neer in boomgaarden en brengen ernstige schade toe aan de vruch ten'. De activiteiten van de Krams vogels hebben er de problematiek in de fruitteelt niet doorzichtiger op gemaakt. Want wat staat de fruitte Iers te doen: méér bomen rooien of méér kramsvogels aantrekken? Koe levensmoe Er gaat een verhaal, maar het is na tuurlijk maar een verhaal dat de koe die deze week voor een aanstormende trein de spoorbaan bij Arnemuiden is opgelopen, kort tevoren harU kennis genomen van het Pechinegrapport dat weinig goeds vertelt over de kwaliteit van het gras in de naaste omgeving van het bedrijf. Statussymbool Middelburg heeft eens een burge meester gehad met een uitgesproken voorkeur voor stoplichten. Een plaats zonder stoplichten is geen echte stad. zei hij tijdens een excur sie en hij promoveerde met deze woorden de verkeerslichtinstallaties prompt tot statussymbolen. Middel burg is nu om in deze gedachten- gang door te gaan een hele grote stad geworden. Tussen de Poelendaelekruising bij de melkfabriek en het nieuwe zwembad een kippeneindje van net twee honderd meter kan men op druk ke tijdstippen in deze dagen worden geplaagd door drie van die verkeers lichtinstallaties. Nummer één is het mobiele verkeerslicht, dat tijdens het spitsuur bij de Poelendaelekrui sing wordt opgesteld. Wie richting station rijdt stuit na vijftig meter op een ander verkeers licht. dat het verkeer op één baar. moet houden in verband met uit te voeren wegwerken en wie dit obsta kel dan is gepasseerd kan opnieuw op de rem gaan staan om vijftig meter verder ruim baan te geven aan de kinderen, die van en naar het zwembad gaan en eigenhandig, te pas en te onpas de lichtinstallatie bij de oversteekplaats in werking stellen. Voor de regelmatige gebruikers van deze route is er hij die vele lichten nog een lichtpuntje: het verkeers licht bij de wegverbetering ver dwijn: binnenkort en als straks de tunnel tussen belde zwembaden en de ongelijkvloerse Jaagpado versteek klaar zullen zijn, zal dit stoplicht helemaal komen te vervallen. Maar dit gemis zal nauwelijks opvallen want bij het ingewikkelde kruispunt, nabij ae nieuwe brug wordt straks een indrukwekkende installatie van verkeerslichten opgetrokken. We zei den het al: Middelburg wordt een grote stad. Een lichtend voorbeeld voor de hele omgeving. Witte paling Er wordt wel eens gezegd dat ge beurtenissen die eerst in de rand stad plaatsgrijpen na geruime tijd ook doordringen in de buitengewes ten. Deze redenering wordt voiko men geschraagd door een bericht uit Temeuzen. waar een man ln de Otheense kreek een witte paling in zijn netten kreeg. Kijk, daar heb Je het al, dachten wij meteen: dat duldt op verlate provo-activiteiten. Redactie:Jacques C. Jtf. Cats. Bijdra ge: M. P. Dieleman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 19