Honderdduizenden Panjzenaars rouwden buitenland Tienduizenden bij uitvaart van De Gaulle Wennen aan de ,riks' Achtergrondmuziek in het postkantoor Dieptepunt in daling van produktie nog niet bereikt' PARIJS DOORBRAK DE NUCHTERE, GEREGISSEERDE SOBERHEID het staat in dester Van boererligteenkipintwater tot een rapsodie van Liszt... BOGAERS: ,REDE NIETS TE MAKEN MET POLITIEK' VRIJDAG >3 NOVEMBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 tt j j j i t* j omnen- en (Van onze correspondent) PARIJS ,Als wij dood zijn met hem, zo zullen wij leven met, j hem', woorden uit de tweede brief van de apostel Paulus aan Ti- motheus. Het was de tekst, die centraal stond in de rouwplechtig- heid in de Notre Dame en iets van de sfeer en diepere betekenis van deze spreuk beheerste gisteravond het eerbetoon aan de over leden generaal De Gaulle op de Champs Elysées. Nu dan eindelijk rouwde Parijs vrij uit. Terwijl een wolkbreuk zich hoven 'Ie rond half miljoen belangstellenden ontlaadde, klonk massaal de Marseil laise. Grijsaards, die zeker de .grote leeftijd', zoals in Frankrijk het berei ken van de tachtig jaren wordt aangc- Met gemengde gevoelens ontvanger UTRECHT (GPD) Uit de rijksmunt in Utrecht hebben ze nu bij miljoenen hun weg gevonden over Nederland: de nikkelen rijksdaalders. Ze zijn over het algemeen met weinig enthousiasme ontvangen, want hun uiterlijk en hun formaat maken hen wel erg gelijk aan de gulden. De reacties variëren van: on praktisch tot: krengen, maar ook van: geen moeilijkheden, tot: kwestie van wennen. Met ongeveer als gemiddelde: .snert, dingen' (huisvrouw); .ik gooi ze voor het onderscheid in hel vak van de duhbeltjes' (warme bak ker); Jullie wilden zelf een handzamer rijksdaaldertje van de beslaande zilveren (minister van financiën vrije samenvat ting). De nikkelen rijksdaalder is vier mm kleiner dan de oude zilve ren riks, maar hij is ook maar vier mm groter dan de in om loop zijnde gulden. Die laatste vier mm doen het hem. Wie ziet zo gauw het verschil tussen een rondje van 29 mm en van 25 mm? DE MAN die bij een dagblad bedrijf afrekent met de bezor gers: .ze zijn onpraktisch in het dagelijks gebruik. De meesten geven ze zo gauw mogelijk weer uit. Ja. we hebben wel gevallen gehad dat ze voor een gulden werden uitgegeven.' REACTIE uit een groot be drijf waar via talloze loketten dagelijks grote bedragen bin nenkomen: ,nee, niemand erin geluisd. Ik vind het een kreng, maar het is een wettig betaal middel. Je moet hem pakken. Ik heb de indruk dat het juist aan loketten en balies moeilijk is het verschil te zien tussen guldens en rijksdaalders: het publiek heeft het geld vaak vlak voor zich; onze mensen kijken er schuin op REACTIE uit het bankbe drijf: ,het is een kwestie van wennen. Over het algemeen heerst er bij het publiek zeer zeker groot onbehagen, vooral bij ouderen en bij mensen die weinig met geld omgaan. Veel middenstanders die vroeger bij ons rijksdaalders in ontvangsl namen, hebben nu liever gul dens en briefjes van vijf.' Liefst kwijt' Caissière uit een groot filiaal bedrijf: ,De mensen zeggen dat die nieuwe rijksdaalders vrese lijk zijn en geven ze liefst gelijk weer uit. Wij leggen ze apart in een vakje. Ze zijn moeilijk te onderscheiden van een gulden, dat is het enige dat je er van zeggen kan.' WARME BAKKER: .Een ont zettend moeilijk muntstuk. Alle klanten en wijzelf vinden ze verschrikkelijk. Wijzelf gooien ze in het vak van de dubbeltjes om vergissingen te voorkomen. Als ze er 's avonds in zitten, houd ik ze apart en breng ze naar de bank. Nee, iedereen is liefst zo gauw mogelijk weer kwijt'. Apart vakje' HUISVROUW: .Een snert- ding; je raakt er mee in de war. De paar die ik gehad heb. heb ik gelijk weer uitgegeven. Bij de melkboer kreeg ik een oude en een nieuwe terug. Ik zag de nieuwe voor een gulden aan en ik protesteerde dat ze me verkeerd teruggaven: 3.50 in plaats van gulden'. Ministerie Het ministerie van financiën kan er helemaal niet zo mee zitten. Het publiek moet er aan wennen, is de reactie. ,Het ver schil is trouwens echt niet zo klein. Er was nu eenmaal een grote behoefte aan rijksdaal ders en door het toenemend gebruik van automaten wordt die behoefte hoe langer hoe groter. En juist als er veel rijksdaalders nodig zijn, is het gebruik van die oude wagenwie len een verschrikking'. Iets meer parlementair heeft de minister van financiën het om schreven in zijn memorie van toelichting bij het wetsontwerp dat de geboorte regelt van de nieuwe rijksdaalder (10 gram, 29 mm, tegen 15 gram. 33 mni van de oude): hiermee wordt in ruime mate tegemoet gekomen aan de vaak in beide kamers geuite bezwaren tegen formaat en gewicht van de zilveren rijksdaalders. Glimp opvangen Ook het Franse volk was in de Notre Dame aanwezig. Tot een uur voor het begin van de mis mochten zij binnen, zolang de aan de gewone burgerij toegemeten ruimte tenminste niet vol was. Wat er niet meer in kon, melde zich voor de hoofdingang van de kathedraal. Zij zullen het koud hebben gehad. Ze zullen misschien een glimp hebben opgevangen van de kei zers, koningen en prinsen en waar schijnlijk is hen dat voldoende ge weest. Want aan de gezichten en ge dempte uitroepen te oordelen kwa men deze burgers niet in de eerste plaats om de ziel van hun overleden leider aan God op te dragen, maar om heel even vlak bij de sjah en de negus te zijn. En waarom ook niet? De gewone mens wil nu eenmaal de zoom van het kleed van de machtigen der aarde aanraken, al wordt in onze moderne tijd een poging gedaan deze kronkel in de menselijke psyche recht te trekken. De diplomatie zal zijn rechten hebben, zelfs op een dag als die van gisteren waar de plechtigheid in de Notre Da me iets weg had van een bijzondere zitting van de Verenigde Naties. Kopstukken Een paar uur nadat de tientallen hoogwaardigheidsbekleders. begeleid door de gewijde tonen van Bachs slotkoraal uit de Johannes Passion. de kathedraal hadden verlaten, onder hield de Franse president zich op het Elysée met de politieke kopstukken van deze wereld: Richard Nixon, Ni cholas Podgorny, Edward Heath en nog enige .mindere goden'. Deze ont vangst markeerde in feite de hervat ting van 't normale wereldgebeuren dat door de dood van generaal De Gaulle toch wel enige dagen was gestagneerd. f ADVERTENTIE I (ADVERTENTIE) duld, hadden overschreden, maakte het v-teken en lieten hun tranen stro men. Anderen torsten een vlag, pro- i heerden in de houding te staan, op hun horst oorlogsmedailles. in hun handen een portret van de dode. .Mijn generaal, ziehier uw volk schreef de Franse d ichter Maurice Druon Het was inderdaad het volk van De Gaulle dat gisteravond de vele meters brede Champs Elysées bevolk te. Mannen en vrouwen trokken hand in hand op naar de Are de Triomphe. naar de reusachtige Franse vlag onder die historische boog. Schijnwerpers met een middellijn van zeker een meier zetten het hart van Frankrijk in de nationale kleuren. Het. graf var. de onbekende soldaat werd bedek' met kransen, maar ook met bosjes eenvoudige, goedkope bloemen Parijs, dat zich deze dagen tooit met het onderschrift .medestrijder voor de vrijheid', liet zich urenlang gaan. Met tranen en marsmuziek, met vlaggen en bloemen. .O, kon up nog éénmaal tot ons spreken', schreef Druon Maar De Gaulle is dood. Velen van hen die gisteravond om hem huilden, zouden ook nu nog voor hem willen sterven, zoals zij dat ruim een kwart eeuw geleden ook wilden. Parijs huilde dan toch nog zonder zich te generen om het heengaan van zijn generaal. Zelfs de grootste vijand van deze unieke man kon gisteravond op de Champs Elysées niet ontkomen aan een zekere ontroering, aan de simpele constatering dat deze dode bi.j zijn leven een onpeilbaar diepe betekenis heeft gehad voor miljoenen mensen. En het is dit oprechte ver driet van de massa, dat doet beseffen dat wijlen Charles de Gaulle de tra nen toekomen, die hij gisteravond kreeg. Tot gistermorgen toe speculeerde de Franse pers op de mogelijkheid dat een lege katafalk de afwezigheid van; het stoffelijk overschot althans sym bolisch enigermate zou opheffen. Hetl is niet gebeurd. Blijkbaar hebben de .regisseurs' van het spektakel dat zichj gistermogen in Parijs voltrok zoveel respect voor het testament van gene raal De Gaulle gehad dat zij op dit! punt er niet de hand mee hebben willen lichten. Op een Zimmermann piano klinkt het beter.Voller, Ri|kcr geschakeerd. Kwestie ,u,„tm,nKb,p.Kwc,,;,woZ,mm„m,„„k,f«,,.2immermannpiano's lm pon rice J. Dotnp N.V., Amsterdam. .BRANDWEER KAN NIET ZONDER VRIJWILLIGERS' ROOSENDAAL (ANP) Nederland /al het niet zonder vrijwillige brand weer kunnen stellen. Een beroepskern in de regio zal de taak van de vrijwil lige brandweer van een op enige af stand van de centrumgemeente gele gen gemeente niet kunnen overne- WELLICHT UITKERING VOOR MIDDENSTANDERS DIE IAAK SLUITEN volgende week woensdag een motie van de heer De Moo» (ar) zal steu nen. waarin gevraagd wordt midden standers boven 63 Jaar. wier Inkomen uil hun zaak beneden liet minimum loon ligt. een slultlngsiiltkering van maximaal 54)00 gulden te vrrlrnrn al* ze zonder deze financiële steun niet in «taat zijn hun onverkoopbare zaak te sluiten heer De Mooy. die 'ever.s v< van één der centrale midd< ganlsaties, <-n Maatssccre Aldus de 1 zei dorw Ch. H. J. Brauerj>, hoofdinspecteur voor liet brandweerweden bij de in sta liane van de regionale brandweer kring Roosendaal Dit jaar werden drie regionale brand weren ingesteld en in een twintigtal gebieden bevinden de plannen UNIEK EXPERIMENT IN VELP: Een moment van ogeiisciiijniijke ver broedering en eensgezindheid was zon-, der twijfel voorbij toen de eerste vam 's werelds leiders de trappen van het Franse presidentiële paleis besteeg. Dood en leven In de Notre Dame de Paris was er; vrede, op het Elysée een .beschaafde'j vijandschap een verschil als tussenl dood en leven, in dit geval zelfs letter-' lijk. En terwijl rond een uur of vijf gister middag al die gekroonde en onge-; kroonde leiders van de mensheid in hun stemmig-zwarte auto's met chauf feur stapten om de Franse president en zijn vrouw namens hen over wie zij macht hebben te condoleren met. het verlies van de generaal, begaf het Parijse volk zich te voet naar de; Champs Elysées, naar de Are de Triomphe om de oproep van Didier; Delfour, de uresident van de raad van Parijs (de .burgenieester' van de Franse hoofdstad), tot het houden plechtigheid te honoreren. Hier, in het hart van Parijs. lussen Place de la Concorde en de 1' Etoile. ontbraken de straffe regie, het starre protocol en de veiligheidsmaatregelen, die het kader vormden waarbinnen zich 's morgens het officiële afscheid van Frankrijks andere De Gaulle (de staatsman) had afgespeeld. Een af scheid dat .sober' was gehouden, over eenkomstig de laatste wil van de overledene. Het werd een plechtigheio waarbij aan het gevoel tekort werd gedaan. Je vraagt je trouwens af of de emotie eigenlijk wel ooit een kans krijgt in deze kille burcht, die meer Frankrijks vergane glorie dan Gods majesteit symboliseert. O, zeker, de or-, ganist Jean Cochereau beheerst zijn1 instruzhent, zoals ook het. koor van de, Notre; Dame onder leiding van Jean Revert heel fijn is om naar te luiste- Atmosfeer Francois Marty, de aartsbisschop van; RAhlJ.5' Door het volkomen geblokkeerd raken van de omge ving van de Notre Dame tijdens de plechtige herdenkingsdienst ter ere van de overleden oud-presi dent De Gaulle moesten vele staatslieden bij de uitgang van de kathedraal wachten op vervoer. Onder hen zien we: prins Harald. premier Ilealh. prins Charles, mevrouw Gandhi. Kekkonen. Kie- singer. Erhard. Parijs, begeleidde de heer en me vrouw Pompidou over het middenpad tussen de fraai antiek uitgedoste repu blikeinse gardisten door naar hun! plaatsen en ook dat geschiedde met de voorgeschreven eerbied en inkeer Geen wanklanken tijdens de requiem- j mis. die traditioneel want mei Gregoriaanse liturgie en modern; tegelijk was (geheel in het Frans).! Maar de ontroering waar men, een maal aanwezig bij een heilig theater als dit, toch naar verlangt, bleef weg. Slechts even was er iets meer dan de verfijnde techniek die de plechtigheid i beheerste. Dat was toen het koor het j .Magnificat' inzette, hel lied dat in, aanwezigheid van generaal De Gaulle in deze zelfde kathedraal klonk op 25' augustus 1944 een datum waarop voor Frankrijk een nieuwe tijd be gon.. overeenkomstig de wil van de bevrijder, die gisteren ten grave werd gedragen. NIPO-enquête bij bezoekers VELP (GPD) Tachtig procent van de bezoekers van het postkantoor in Velp staat positief tegenover de proef die hier op het ogen blik genomen wordt met achtergrondmuziek. De min der enthousiaste reacties komen in hoofdzaak van de ouderen. Dat blijkt uit de antwoorden, die tot nu toe gegeven zijn aan de twee enquêeurs van het NIPO. die het experiment met een on derzoek begeleiden. Na deze week komt er begin volgend jaar nog een tweede NIPO-periode. name lijk van 11 tot 15 januari. De enquêtes duren steeds twee maal twee uur per dag. Het tota le onderzoek wordt geleid door de afdeling marktanalyse en prognose en de sociaal-psyeholo gische afdeling van de PTT. Dat betekent, dat tot half januari de apparatuur in ieder geval in bruik leen blijft staan in het kantoor- t ie van de postdirecteur in Velp. de heer D C. Doornik Hij is ook de man, die de cassetterecorder deze eerste maanden bedient Dat gebeurt overigens in samenwer king met de assistent-directeur, dé heer H. Keultjes. die me' handgebaren vanuit de bureau ruimte het volume helpt regelen. Beiden staan zelf positief tegeno ver het experiment, dat uniek is voor Nederland. Het initiatief werd eind vorig jaar genomen door de directeur van het postdlstrict Arnhem, de heer Th. Brouwer. Deze woonde toen de opening bij van een post agentschap in een Coöpwïnke! in Velp. waar functionele muziek ge draald werd. HU was tiaar zo enthousiast over. dat hij dr heer Doornik voorstelde ook het Velp- se hoofdkantoor van een achter- grondmuziekje te voorzien. Getariefrd De heer Doornik beschikt nu over vier cassettes met in totaal acht uur zeer gevarieerde muziek Er v alleen geen zang en ook geen beat en jazz Dat laatste wordt zowel door Jong als oud ?ewaardeerd. zo is de enquêteurs gebleken. Voor me', de muziek ploeg begonnen werd, heeft het NIPO ook reeds een enquête ge houden. Daarbij werd. evenals nu trouwens, gevraagd hoe gedacht wordt over de snelheid van wer ken en hulpvaardigheid van het personeel. Aandacht wordt ook besteed aan de wachttijden De PTT wil weten of men die als lang of kort. ervaart en hoe de verschillen daarbij zijn tussen de muzikale en de niet muzikale pe riode. .Voor je lol' Je blijft hier gewoon voor Je lol even zitten nu', zegt één van de al wat oudere bezoeker. Een be zoeker die voor het eerst In het Velpse kantoor Is. .Ik heb wel ge hoord dat er muziek was. maar mr eigenlijk niet gerealiseerd dat dat anders niet gebeurt in een pont- kantoor', zegt hij. .Ik vind het wel gezellig. 7,o iets moest over de l»ele linie veel meer gebeuren De men sen lachen tegenwoordig toch al zo weinig'. Dok is het personeel wel ingeno- nen met het achtergrondmuziek- le. behalve als het erg druk is. Op zulke momenten is al wel eens tan de heer Keultjes gevraagd of iet geluid niet afgedraaid of achter gezet mocht worden. Dat tebeurde natuurlijk, want het :s liet de bedoeling, dat de gezellig- ïeid aan de ene kant van de >alie fouten aan de andere kant 'eroorzaakt Slot van pagina 1 j ter de dranghekken een plaatsje te' veroveren. Gehuld in dekens hadden i ze onder de blote en koude hemel de herfstnacht getrotseerd. Verder ston-| den eveneens sinds ccn etmaal overal j auto's in het dorp geparkeerd, waarin pelgrims, bij gebrek aan hotelruimte.' de nacht hadden doorgebracht. Maar de dikke drommen waren toch wel pas in de ochtenduren aan komen zetten. Hele families, ouders met hun kinderen, meestal gedecoreerd met het gaullistische kruis van Lotha ringen, die zich in de berm langs de weg hadden geinstalleerd tussen de fototoestellen en transistorradio's, boeketten bloemen die vaak in het veld waren geplukt, plastic zakken met proviand en dranken om het grote uur, of beter het grote minuutje af te wachten dat de lijkstoet zou passeren Kerkje getje zijn, aan weerszijden van het gemeenschappelijke graf. de onmiddel lijke buren van de vader en zijn dochter op deze dorpse dodenakker, waarop verder nog hooguit vijftig of, zestig, gedeeltelijk afgebrokkelde krui-i sen en grafstenen staan. De hele ceremonie tussen vertrek van de rouwstoet en het zakken van de ist duurde niet langer dan vijf kwar tier en verliep uiteraard geheel vol-! gens de voorschriften van de overle den staatsman Was Parijs in de ochtend hel middel punt, zo niet de hoofdstad van de; wereld, hier in Colombey klopte het hart van Frankrijk. OUD-MINISTER BOGAARS OVER WONINGBOUW: Tussen de grote villa, die men des-, noods ook een bescheiden kasteeltje mag noemen, waar de generaal in zijn! laatste levensjaren heeft gewoond en zijn memoires heeft geschreven en aan de andere kant zijn laatste rust plaats ligt het oude, laat-romaanse dorpskerkje, waar de religieuze plech tigheid plaatsvond. Jongemannen, opj hun zondagse paasbest gekleed, dorps genoten van de generaal, was de eeri gegund de kist van het legervoertuig naar hel altaar te dragen. In de kerk.; die tot berstens toe met familieleden en uitgelezen getrouwen als de ex- premier Couve de Murville en oud- minister-schrijver André Malraux was gevuld, werd d erequiemmis opgedra gen door de dorpspastoor, geassi steerd door de neef van de overledene, dominicaner pater Francois de Gaul le. Een dienst die alweer verder weinig verschilde van alle andere hoogmissen die. de generaal In deze kapel met haar marmeren en naturalistische hei ligenbeelden al zovele zondagen had bijgewoond. Hetzelfde meisjeskoor zong de gewijde gezangen en het werd door dezelfde tachtigjarige ama- teur-organiste, met haar wel wat stij ve vingers, op het harmonium bege leid. Inscriptie WENNEKER-ROOSENÖVAL Op de kleine begraafplaats was 's morgens haastig nog de inscriptie in de steen gebeiteld die al de naam van Anne de Gaulle droeg, het ongelukkige dochtertje van de generaal, dat op 20- jarige leeftijd was gestorven en dat altijd zijn lievelingskind was ge weest. Ook die sobere inscriptie had de gene raal tevoren vastgesteld. .Charles de Gaulle, 1890-1970'. Een boerenechtpaar en een driejarig jon- VRAGEN VAN KAMERLID OVER GEBEURTENISSEN ROND .MINI-L0VE' DEN HAAG (GPD) Een dag nadat de twaalfjarige Sascha Kraamwinkel in Amsterdam van school werd ge haald heeft liet PSP-tweedc-kamerlid dr* Wiebenga zich met vragen tot minister Polak gericht. Hij informeert of de minister het juist acht, dat een officier van justitie dit een kind en zijn ouders laat aandoen, omdat die officier weieens wilde bekijken of der gelijke dingen strafrechtelijke gevol gen kunnen hebben en wil nagaan hoever de strekking van artikel 250 wvs gaat. Is een dergelijk optreden in overeen stemming met de eerbiediging van de' privacy der burgers door de overheid en heeft men het overbodig geacht zich door pedagogisch of psycholo gisch geschoolde personen te laten adviseren? De heer Wiebenga vraagt tenslotte of minister Polak bereid is het gebeurde openlijk af te keuren en maatregelen te nemen dat justitieel optreden tegen kinderen in het vervolg aan redelijke nonnen beantwoordt. Amalrik tot drie jaar dwangarbeid veroordeeld MOSKOU (RTR) De rechtbank van Swerdlowsk heeft de Russisiche au teur Andrei Amalrik donderdag ver oordeeld tot drie jaar dwangarbeid wegens ,antl-Sowjet verzinsels'. Dit heeft een vriend van de schrijver' in Moskou meegedeeld. Een medebe j klaagde, Lev Oebosjko, kreeg op de-i zelfde aanklacht ook drie jaar. AMERSFOORT (ANP) Op de najaarsvergadering van de lan delijke vereniging voor leiding gevende huisvestingsambtena ren, donderdagmorgen te Amersfoort gehouden, hield dei oud-minister van volkshuisves-' DRS BOGAERS ting en ruimtelijke ordening, drs P. C. W. M. Bogaers een in leiding over de woningnood in ons land. .De woningnood is'. aldVis de oud- minister. .de kwaad van een gans volk, terwijl ook gesteld kan worden, dat het volk de woningnood behoudt, die het verdient. Dit zijn weinig opt: mistische geluiden', aldus drs Bogaers. .maar dat kan ook moeilijk anders, als men voor zichzelf de overtuiging' heeft, dat het dieptepunt in de daling: van de woningproduktie nog niet is i bereikt'. Dit is volgens hem te wijten aan. oorzaken van structurele aard en een gebrek aan vastberadenheid om in de structuur van het woningbouwbeleid veranderingen aan te brengen. Als structurele oorzaken van de woning nood noemde drs Bogaers: .oorzaken van bestuurlijke aard. Het aantal ste-i den in ons land, dat binnen zijn ge meentegrenzen weinig of praktisch geen bouwgrond ter beschikking heeft en daardoor alleen nog maar zoge naamde invuloefeningen kan maken, wordt voortdurend groter. Met be trekking hierop juicht hij de vorming regio's, stadsgewesten, streekge- westen. agglomeraties en dergelijke1 toe. Als verdere oorzaken zag hij: de planologische 'procedures, waarbij steeds langer wordende hiërarchie ke weg moet worden afgelegd, terwijl men. snel. kort en bondig en concreet AMERSFOORT (GPD) Donderdag morgen heeft drs P. Bogaers. oud- minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en kortelings midden in het nieuws door zijn opzien barend afscheid van de PPR in ,Ko- bus aan de poort' een verpletterend oordeel uitgesproken over de bouwsi- tuatie in ons land Zijn aanval was zo hevig en zijn beschuldiging aan het adres van het landelijk beleid zo duidelijk, dat hijl de indruk wekte te solliciteren naar het ministerschap. Gevraagd of hij een aanbod zou accepteren antwoord de de heer Bogaers, dat hij deze vraag inpertinent vond. Hij wilde deze vraag erg serieus als zodanig beschou wen als die hem werd gesteld door personen of instanties met duidelijke! bevoegdheden. Wel wilde hij kwijt, dat zijn rede m Amersfoort in geen enkel verband mocht worden gebracht met politieke voornemens. .Ik heb legio aanvragen gehad voor interview en spreekbeur ten. Die heb ik bijna alle afgeslagen. Het betoog van vandaag is een gevolg van de afspraak, die ik tien maanden geleden met- het bestuur van de lande lijke vereniging van huisvestingsamb- tenaren heb gehad'. I moet reageren: vertragende onteige ningsprocedures. waarom het zaak is. om naast ae in de kamer aan hangige wijziging van de onteige ningswet. de gemeenten voorkeurs recht te geven wat betreft de aankoop van gronden, die in het bestemmings plan liggen of zullen komen te lig gen. Bovendien heeft het kwaad van de inflatie de laatste jaren sterker om zich heen gegrepen, dan in welke na oorlogse periode ook, met als gevolg een toenemende discrepantie tussen kapitaalvorming 'besparingen) en ka pitaalbehoefte 'investeringen). Boven dien zijn door de inflatie de bouw en stichtingskosten in de periode I960/'70 verdubbeld, en het structurele tekort aan arbeidskrachten, financieringsmid delen etc; die moeilijk zijn op te heffen, omdat iedere maatregel, met name tegen alles wat zou kunnen worden bedacht om het structurele tekort aan bouwvakkers te verminde ren. op een grote dosis wantrouwen zal stuiten. Verbazing In zijn slotbeschouwing zei hij: .Ge zien de zwaarte en het aantal van oorzaken, verbaas ik mij minder over de daling van het aantal geprodu ceerde woningen, ais wel over het lelt. dat er in de afgelopen maanden nog 113.000 woningen zijn klaargekomen', en: .Voor mij zelf beschouw ik als het meest fatale moment voor de omslag van groei naar daling, het moment, waarop ka binet en volksvertegenwoordiging, enerzijds wetend dat men ongeveer 30.000 woningen vóór lag op basis van de produktieplanning van 1964, ander zijds eveneens op de hoogte van het feit, dat er op basis van hei meer recente behoefteonderzoek van hel CBS van 1967 nog ongeveer ÏODOO woningen tekort kwam om metter daad te realiseren, het grote doel van 1963 einde van de kwantitatieve woningnood in 1970, niet besloten werd tot verhoging van het woning bouwprogramma, maar tot verlenging van deze kwantitatieve woningnood tot na 1970'. Had men op dat moment de zijn* inziens juiste beslissing genomen, mis schien dat men dan op tijd gemerkt had. hoeveel inspanning nodig zou zijn geweest, niet alleen om die paar duizend woningen meer per jaar te kunnen halen, maar ook welke struc turele oorzaken het eenmaal hereikte produktleniveau bedreigden, aldus ie oud-minister.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 15