Gouden eremedaille voor C. A. Polderdijk te Nieuwland Goud en twee maal zilver bij de cokesfabriek in Sluiskil Hoedekenskerke in actie tegen slechte behuizing invalide Jongeman kreeg voor diefstal café in Sluis negen dagen Nehalennia-tempels bij plaat Vuilbaard Oosterschelde II Doosje met f1810 uit huiskamer meegenomen LEZING PROF. VAN RUMMELEN Aan- en verkoop grond Vlissingen VRIJDAG 13 NOVEMBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VEERTIG JAAR BESTUURSLID RAIFFEISENBANK VELE ANDERE FUNCTIES .NIEUWLAND De uitreiking: van de eremedaille in goud verbonden aan de orde van Oranje-Nassau vormde het hoogtepunt van de donderdagmiddag in J)e Nieuwe Hoop' gehouden jubi leumbijeenkomst ter ere van de heer C. A. Polderdijk uit Nieuw- en Sint- Joosland. Loco-burgemeester M. A. L. Hubregtse van Middelburg maakte het koninklijk besluit bekend en speldde vervolgens de versierselen bij de heer Polderdijk op. Dit gebeurde ter gele genheid van het veertigjarig bestuurs lidmaatschap van de coöperatieve Raiffeisenbank Arnemuiden en Nieuw en Sint-Joosland. De heer Hubregtse wees echter ook op de vele andere functies, die de heer Polderdijk in de loop der jaren heeft gehad en nog heeft. Van de veertig jaar. dat hij bestuurslid was van de Raiffeisenbank was hij de laatste 34 jaar voorzitter. Volgend jaar zal de heer Polderdijk in verband met het bereiken van de 70-jarige leeftijd moeten terugtreden en waar nemend voorzitter J. A. Nijsse kondig de in zijn openingswoord reeds aan, dat hij dan wil voorstellen om de heer Polderdijk tot ere-voorzitter te benoemen. Tijdens de door de Raiffeisenbank georganiseerde jubileumbijeenkomst, die werd gevolgd door een druk be zochte receptie, gaf de heer Nijsse een kort overzicht van de veertig jaar, waarin de heer Polderdijk voor die bank actief was en wees daarbij met name op de grote verschillen tussen de diverse periodes. Namens bestuur en raad van toezicht bood hij de heer Polderdijk een dia-projector met toebehoren aan. Voor mevrouw Polderdijk wa3 er een boeket bloe men. Tot andere verdiensten, die de heer Polderdijk voor de samenleving heeft gehad, rekende loco-burgemees ter Hubregtse onder meer het voorzit terschap van de afdeling Nieuwland van de ZLM, verschillende water schapfuncties, zoals dijkgraaf van di verse Nieuwlandse polders en thans nog gezworene van het waterschap Walcheren, het bestuurslidmaatschap van de ENCK, het raadslidmaatschap en het wethouderschap. veertig jaar nog eens de revue passe ren. Onder de talrijke aanwezigen op de receptie waren het gemeentebe stuur van Arnemuiden, de heer P. Brasser, oud-voorzitter van de ringrij- dersvereniging .Walcheren', het voltal lige personeel van de beide banken, evenals het bestuur en de raad van toezicht, de familie van de heer Pol derdijk, de oud-burgemeester van Nieuwland, de heer F. S. J. K. Graaf van Randwijck met zijn echtgenote, de oud-wethouders van Nieuwland en vertegenwoordigers van de kring van de ZLM. NIEUWLAND Mevrouw Polderdijk ut Nieuw- en Sint-Joosland kreeg ter gelegenheid van het jubileum haar man, die veertig jaar bestuurslid is van de plaatselijke Rail/eisenbank, bloemen aangeboden door de waarne mend voorzitter van deze bank, de heer J. A. Nijsse. De heer Polderdijk kijkt hierbij toe. (Foto PZC) MIDDELBURG Met de politie- rechterzlttlng van gisteren donder dagmorgen, Is de gerestaureerde zittingszaal van he rechtbankge bouw aan het Hofplein onofficieel In gebruik genomen. Zoals be kend liep de zaal ernstige schade op bij de brand In het rechtbank- gebouw In de nacht van 1 op 2 december van het vorig jaar. De president van de rechtbank, mr P. van Empel, die gistermor gen als politierechter optrad, wil de bij de aanvang van deze eer ste zitting in de herstelde zaal dank brengen aan departement en rijksgebouwendienst, die met grote voortvarendheid de restau ratie van het gebouw ter hand hebben genomen In die dank be trok de president ook personeel van parket en griffie, dat on danks huisvestingsproblemen een achterstand in het werk heeft we ten te voorkomen. Ook herinner de hij aan de gastvrijheid, die men vond bij het kantongerecht, waar sinds de brand de zittingen van rechtbank en politierechter zijn gehouden. De officier van justitie, mr W. J. Kolkert, sprak in dezelfde geest. De restauratie van het rechtbank gebouw heeft in totaal 600.000,- gekost. SLUISKIL Bij de cokesfabriek In Sluiskil viel er donderdagmorgen een plaatselijke JlntJesregenbul' waar te nrmen. De heren H. A. Brakman. J. F. Hamerlinck en J. C. van Drongelen. drie werknemers van de ACZ de Car bonisation, ontvingen koninklijke on derscheiding in verband met hun 40- jarlg ambtsjubileum bij de cokesfa briek. De onderscheidingen werden uitgereikt door de burgemeesters van 40-Jarige ambtsjubilea steeds minder zullen voorkomen, omdat men tegen woordlg minder sterk gebonden :s aan oen bedrijf Hij ging dieper in op de kwaliteiten van de heer Brakman, die onder meer van 1962 tot april 1970 als raadslid voor de PvdA zitting had in de Terneuzense gemeenteraad. Jk ben blij nu nog eens te kunnen; zeggen dat u altijd een uitstekend raadslid bent geweest en ik vind het hem werd opgo- •ster Van Dijke. rees de heer Van Dcc! belang beeft dallle in zilver, dl speld door burger In zijn toespraakje Dijke erop dat oo bij de industrieën in de kanaalzone Hij zei dat ruim 40 procent van de Axelse beroepsbevolking in de indu strie werkzaam is .Wij vinden het heel belangrijk om te weten welke Indu striële mogelijkheden dit gebied heeft'. Burgemeester Van Dijke benadrukte Terneuzen en Axel, de heren J. G jammer dat u er nu geen zitting meer i dat voor de werkgelegenheid en wel- Aschoff en M. K. van Dijke. Tijdens een bijeenkomst in de perso neelskantine van het bedrijf schetste burgemeester Aschoff de loopbanen van de heren Brakman en Hamer linck, bieden woonachtig ln Terneu zen. De heer Aschoff wees erop dat. in hebt'. De heer Aschoff kon aan de heer Brakman de eremedaille in goud en aan de heer Hamerlinck de ere-medaille in zilver, behorende blji de orde van Oranje Nassau uitreiken, i NIEUWLAND Loco-burgemeester M. A. L. Hubregtse speldde donder dagmiddag bij de heer C. A. Polder dijk uit Nieuw- en Sint-Joosland de Versierselen behorende bij de gouden ere-medaille verbonden aan de orde van Oran je-Nassau, op. Foto PZC) A. Hack van Arnemuiden huldigde de heer Polderdijk voor zijn ijver om de bank groot te maken. De directeur van de bank, de heer Andriessen, zei dat de leden van de bank de jubilaris 40 jaar lang htm vertrouwen hebben geschonken daar hij om de drie jaar steeds als voorzitter werd gekozen. Hierna sprak de heer P. A. Minnaard, voorzitter van de raad van toezicht. Legpenning Als vertegenwoordiger van de centrale Raiffeisenbank in Utrecht sprak de heer J. Oudkcrk uit Goes. Hij merkte op dat de eerste rekening na de op richting sloot met een inkomen en uitgaven van 1800,-. In 1936 bedroeg dit ƒ90.000,-, en over 1969 een bedrag van veertig miljoen gulden. Twee gro te nieuwe bankgebouwen staan er nu. Eén in Arnemuiden en één in Nieuw en Sint-Joosland. Namens de directie van de Raiffeisenbank werd de heer Polderdijk de zilveren legpenning de organisatie uitgereikt, hetgeen voor de tweede maal sinds het bestaan van de bank geschiedde. Als afgevaardigde van de ring van de banken sprak de heer P. C. Janse uit Arnemuiden. Namens de afdeling Nieuwland van de ZLM sprak voorzit ter K. Kloet. Laatste spreker was de heer C. van Nimwegen. als oud-raads lid collega van de heer Polderdijk. De heer Polderdijk dankte tenslotte allen voor de cadeaus, de bloemen en de lovende woorden. In een speech liet hij de belevenissen van de afgelopan Protestbrief naar raad Borsele HOEDEKENSKERKE - Honderd zesenzestig inwoners van Hoede kenskerke hebben een protest brief gestuurd aan de gemeente raad van Borsele,. Hierin spreekt men verontwaardiging uit over de gang van zaken bij de behui zing van de invalide dorpsgenoot, de heer A. Westdorp. De inwo ners van Hoedekenskerke vinden dat in de eerstvolgende raadsver gadering het besluit om het huls te verbouwen moet worden Inge trokken en besloten moet worden alsnog een nieuwe aangepaste woning te bouwen. De gemeenteraad van Borsele nam tijdens de vergadering van 20 oktober het besluit de woning van de heer Westdorp, gelegen aan de Havenstraat in Hoede kenskerke, te verbouwen. De stemmenverhouding was vijftien tegen twee. De PvdA-PPR-fractie was van mening dat een nieuwe aangepaste woning diende te wor den gebouwd en daarom stemde men tegen. Met het besluit om de woning te verbouwen vervielen alle plannen om te komen tot de bouw van de nieuwe woning. De inhoud van de brief luidt als volgt: ,De ondergetekenden, inwo ners van het dorp Hoedekensker ke. begaan met het feit dat de plannen van de bouw van een aangepaste woning voor him In valide dorpsgenoot, de heer A. Westdorp, reeds drie jaar slepen en nu na een geheime vergade ring van de raad met vijftien tegen twee stemmen zijn afgewe zen en omgezet in de verbouw van de thans bewoonde woning Havenstraat 5; van oordeel zijn de dat dit na drie jaar wachten op de beloofde nieuwe aangepas te woning onbehoorlijk is en geen oplossing biedt omdat deze woning te klein is voor het ge stelde doel; verzoekt uw college met klem in de eerstvolgende vergadering het besluit in te trek ken en alsnog te besluiten tot de bouw van de beloofde aangepaste woning'. Bezwaren Ook de heer Westdorp heeft zich ln een brief aan de raadsleden uitgesproken tegen de verbou wing van zijn huis. In een zes tiental punten licht hij zijn be zwaren toe. Hij gaat hierbij ook ln op de onderhandelingen met de gemeente. .Zaterdag voor Pasen 1868 staande op de stoep overhan digde de burgemeester van Hoe dekenskerke, mr M. Somers. ons een tekening van een te bouwen aangepaste bungalow. Tijd om binnen te komen had hij niet, hij deelde mee: ,We komen nog wel eens praten', aldus schrijft de heer Westdorp. Volgens de heer Westdorp is de gemeente later met verschillende voorstellen en bouwplannen gekomen, onder meer met een plan om een wo ning ln de Kerkstraat te verbou wen. Op 23 september kwam men met het plan de woning in de Havenstraat te verbouwen. .Enkele dagen later hebben wij meegedeeld voor deze verbou wing niets te voelen', zo schrijft de heer Westdorp. Als bezwaren tegen de verbou wing noemt de heer Westdorp onder méér het hoogteverschil vanuit het huis naar de straat, iat voor een rolstoel onoverko melijk Is; de woonkamer is te klein om er met een rolstoel in rond te rijden; de rijbreedte tus sen keuken enerzijds en douche- wc anderzijds Is te gering om daarin nog plaats over te houden voor huishoudelijke apparaten; ook de slaapkamer is te klein. Resumerend komt de heer West dorp aan het eind van zijn brief tot de conclusie, dat na bijna drie jaar lang belo\en van een nieuw aangepast huis het nu on behoorlijk is hem te dwingen tot de verbouwing. Burgemeester G. H. E. M. van Waes wilde zich in dit stadium Uever nog van commentaar ont houden. .Deze zaak moet name lijk nog in b en w komen', zo zei hij ons gisteravond. Bovendien was ik door mijn vakantie niet in de gelegenheid om de raadsverga dering waarin het besluit werd genomen, bij te wonen'. Goed besluit .Maar Ik neem wel aan, dat het een goed besluit is geweest', al dus de burgemeester, die voorts nog opmerkte, dat in de betrok ken brief, zo nadrukkelijk werd gesteld dat deze zaak al drie jaar sleept. Naar de heer Van Waes liet weten dient men echter deze kwestie wel tot de juiste propor ties terug te brengen. j)e ge meenteraad van Hoedekenskerke heeft er gewoon twee jaar niks aan gedaan'. POLITIERECHTER MIDDELBURG ring heeft doorgebracht betekende bo vendien een verzwaarde straf, omdat hij door taalmoeilijkheden vrijwel geen contact had met de andere gedti- neerden en bewakers. Daarom vroeg lurinniTT ■RTTRr, "TIp nnliHe pleiter een gevangenisstraf op te leggen MIDDBLBUKG De politie- ge]ljk de reeds voorlopige rechter te Middelburg heeft de hechtenis doorgebrachte tijd. Hoewel de politierechter het .een bijzonder vaart het aanwezig zijn van Industrie .van eminente betekenis is'. Onder enig gelach zei de beer Van Dijke zich niet te willen laten verleiden tot het doen van uitspraken op het gebied van de milieuhygiëne. Misschien ook om mijn collega van Terneuzen niet ln een moeilijk parket te brengen'. De heer W. Oranje, één van de direc tieleden van de cokesfabriek, had te voren aan de 3 Jubilarissen de gouden medaille en getuigschrift van de maat schappij voor nijverheid en handel uitgereikt. De heer Oranje had veel waardering voor de werkzaamheden van de 3 personeelsleden Namens de directie overhandigde hij een ge schenk onder couvert. Tijdens de feestelijke bijeenkomst werd ook aandacht besteed aan het 25-jarig Jubileum van de heer R. de Graeve. Voor hem was er een zilveren medaille van de maatschappij voor nijverheid en handel en eveneens een enveloppe met Inhoud. Brakman kwam aL< 21- jarige in dienst van de ACZ. In 1939 werd hij hoofd van de afdeling ezpe ditie. Na een reorganisatie kwam hij in 1963 naar het administratief hoofd kantoor. waar hij belast werd met de vervoersaangelegenheden. De heer 1 Brakman was van 1960 tot 1962 lid van de ondernemingsraad twee weken met een proef1 heer J. F. Hamerlinck kwam in twee jaar. De officier had; in dienst van de cokesfabriek. In uit Parijs afkomstige jongeman F. S., die op 1 november jongst leden uit een café te Sluis een bedrag van 1810 stal, donder dagmorgen veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen da gen met aftrek van het voorar rest. Dit betekende, dat de poli tierechter bevel kon geven tot onmiddellijke invrijheidstelling van de twintigjarige S., die met zijn voor de behandeling van de zaak overgekomen ouders kon terugkeren naar Parijs, waar hij zijn beroep van schrijfmachine verkoper weer hoopt op te ne men, dat hij daar in alle eer en deugd tot nu toe met een blanco strafblad had uitgeoefend. Vanuit die achtergrond konden noch S, noch zijn geschokte ouders, noch zijn raadsman mr W. K. H. Dieleman een verklaring geven voor dit plotse linge derailleren. S. bracht met enkele familieleden en vrienden een weekend door aan de Belgische kust. toen be sloten werd tot een bezoek aan Sluis. Daar bezocht men het café van de heer Groosman. waar S. zich uit sani taire noodzaak even verwijderde maar tevens de trap besteeg die naar de huiskamer van de exploitant leidde om daar een doosje weg te nemer met Nederlands en Belgisch geld met een waarde van 1810,-. Hij verborg het in de auto van een vriend, maar daar had de door de caféhouder gewaarschuwde politie weinig moeite mee. Zo kwam S. te recht in het Middelburgse huls van bewaring. .Waarom zo plotseling dat geld gesto len. wat was de reden?' informeerde politierechter mr P. van Empel. S. kon er geen verklaring voor geven. Voor zijn vader was hef eveneens een raadsel. Het uit Tunis afkomstige ge zin had zich in Frankrijk een nieuw bestaan opgebouwd, er waren nooit moeilijkheden geweest en de jonge man had voor het uitstapje naar Bel gië genoeg geld op zak gehad. Officier van justitie mr W. J. Kolkert, die een ge\ angenisstraf van twee maanden met aftrek eiste, vond dat S. bijzonder onhuis gehandeld had. Er was geen duidelijk motief, het was neem maar mee, ik kom hier toch niet meer terug. Raadsman mr Dieleman voerde aan, dat S. niet bekend was met de waar de van de Nederlandse guldens en de, Belgische franken, die 't doosje bevat te. Omdat op de jongen nooit iets aan aan gedaan. U hebt alle gelegenheid te merken is geweest vond hij de eis gehad het te melden. Dat wordt tegen- De heer H voor dit geval ongebruikelijk hoog. De woordig hoog opgenomen tijd. die S. al in net huis van bewa- De zaken van J. B. uit Vlissingen werden gevoegd behandeld. Hij had tweemaal, op 19 en op 29 september, onder invloed van sterke drank inj zijn woonplaats een bromfiets bere-l den. Hij kreeg een boete van ƒ200,-, en een voorwaardelijke gevangenis straf tijd J—- .-r--T--WP— een overeenkomstige straf geëist.j de loop der jaren vervulde hiJ_ func maar de proeftijd op drie jaar willen laboratorium en de techni- stellen. Voor de Rotterdammer W. T. wachtte op één punt van de tenlastelegging vrijspraak. Hij zou op 11 juni op de Nieuwe Vlissingse Weg te Middelburg onder invloed zijn auto hebben be stuurd. waarbij hij door slingerend te njden het verkeer in gevaar bracht en hij had de maximumsnelheid van 80 kilometer per uur overschreden. Omdat kalmerende'celesta-tabletten ln combinatie met een geringe hoeveel heid alcohol een rol hadden gespeeld en een getuige verklaarde, dat T. bij barbezoek in Middelburg uitsluitend sodawater had gedronken wilde de officier voor het tenlastegelegde rij den onder invloed vrijspraak vrager. Voor het in gevaar brengen van het verkeer vroeg hij een boete van 250.- en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van vier maan den en voor het te snel rijden een boete van ƒ60,-. De politierechter vol stond met het opleggen van de boetes 250,- en 60,-. kwalijke diefstal' noemde wilde hij I rekening houden met de jeugdige leef tijd van S. en de bijzondere omstan digheden. In deze zaak trad dr A. M. van der Giezen uit Middelburg als tolk op. Voor J. S. uit Souburg hadden politie rechter en officier van justitie iets bijzonders ln petto. S. was met een bandrecorder onder zijn jasje de win kel van 3rammetje Dump' in Middel burg uitgesneld. In Zuid-Holland had hij de bandrecorder met een winkel waarde van 179. voor honderd gulden verkocht, van welk geld hij het pop festival Kralingen bezocht. Betalen sche dienst. De heer J. C. van Drongelen begon 40 jaar geleden als hulpmonteur bij het bedrijf. In 1951 werd hij monteur, en na verloop van jaren chef-monteur, in welke kwaliteit hij vele aspirant mon teurs opgeleid heeft. De heer Van Drongelen is onder meer lid van het pensioenfonds voor de kanaalzone- en in Axel cultureel actief !r. de fanfare Hosanna en het hervormd kerkkoor. Bij de foto- ftlnr): H Brakman. J. Hamerlinck en J van Drongelen. /Foto PZC (ADVERTENTIE) Men besloot deze zaak drie maanden aan te houden dan zal men nog eens kijken of S. de schade bij de Middelburgse winkel heeft betaald.! .Waarom hebt u nog geen poging ge daan dit terug te betalen?', wilde de1 officier weten, die S. adviseerde naar de winkel te gaan, te betalen en een! kwitantie te vragen, die S. dan overl drie maanden mag overleggen. De Vlissinger B. R. de Q.. die in maart in zijn woonplaats een brom-| De Goesenaar A. de K. maakte zich in! fiets had gestolen werd conform de xtiHrfeivn,»***,» >»<- ■/-%,• Lokaalvredebreuk veroordeeld tot twee weken voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en een boete van 150,-. Een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken en een boete van 40,- kreeg de Souburgse mevrouw Van Z, die bij mensen, waar zij moest oppassen, enkele sierraden had ont vreemd. De officier had eenzelfde straf gevraagd Doorrijden Voor doorrijden na het veroorzaken van schade aan een ander voertuig zonder de identiteit kenbaar te maken moesten zich twee mensen verant woorden. H. v. d. H. uit Oostkapelle had dit op 11 september te Souburg gedaan, toen hij bij het achteruitrij den een personenauto had beschadigd en P. A. van M. uit Rotterdam maakte zich hieraan op 9 april schuldig na een behoeftige poging om op de Mid delburgse Markt zijn voertuig te par keren. Beiden kregen voor de aanrij ding een boete van ƒ50.- en voor het doorrijden zonder zich bekend te ma ken een boete van 100.-. In het geval van v. d. H. had de officier bovendien een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid geëist voor drie maanden met twee jaar proeftijd en tegen de Rotterdammer was een boe- Het had heel wat voeten ln de aarde te van 50,- en een boete van 200, - - - - geëist. V. d. H. voerde nog aan, niet geweten de Middelburgse bar .Chez verre d'Or' schuldig aan lokaalvredebreuk toer. hij zich na sommatie van de barkee per niet wilde verwijderen. Bovendien pleegde hij verzet tegen de politie, toen die zich, op verzoek van de barkeeper, met het geval bemoeide De officier vond dat De K. te lang met het bijltje hakt om niet te weten dat hij geen .oorlog' moet voeren tegen de politie en vroeg een week onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Nadat raadsman mr E. H A. Schute verschillende achtergronden naar vo ren had gehaald bepaalde de politie rechter de straf op twee weken voor waardelijk met een proeftijd van j twee jaar en een boete van f 200. De Duitser J. L. werd bij verstek.! conform, veroordeeld tot twee weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf en' een jaar ontzegging van de rij be-j voegdheid. De man had in Vlissingen dronken een auto bestuurd en schade aan een andere auto veroorzaakt. De man illustreerde later de mate van zijn dronkenschap door de politie, die hem over dit geval wilde horen, van uit zijn hotelkamer in het Vlissingse Beursgebouw toe te roepen Je ziet maar dat je d'r inkomt.' De politie kwam er in via een verbrij zeld ruitje in de deur en vond de man poedelnaakt in bed. Zijn echtgenote bewoog zich gekleed door het vertrek. te hebben van wie de auto was, maari dat argument werd door de politierech ter volkomen ontkracht: .Er is niets1 gekleed op het bu reau had en op de trap van het hotel moest er zelfs met de gummiknuppel gezwaaid worden om de tierende en schreeuwende man in de richting van het bureau te krijgen. BIJ DOMBURG LAG EEN SOORT LAGUNE BERGEN OP ZOOM De geoloog professor dr Van Rummelen, des kundige bij uitstek van de bodem gesteldheid van West-Brabant en Zee land, heeft dinsdagavond in de mei zaal van hotel De Draak te Bergen op Zoom voor leden van de kring Stad en Land van Bergen op Zoom een lezing gehouden over het onderwerp: .Waar kan de Nehallenla-tempel van Colijnsplaat omstreeks 200 jaar na Christus gestaan hebben?' Ongeveer tienduizend jaar geleden toen het laatste ijstijdperk was afge lopen lag het niveau van de zee 125 ge rug die vanaf Hulst tot aan Halste- meter lager dan nu het geval is. Ruim vierduizend jaar geleden stond deze zeespiegel stil zodat op de .Calais- afzetting' turf af zettingen konden ont staan. Op dit veen komt dan lang zaam in onze gewesten een inheemse en wat later een inheemse-Romeinse bewoning voor. Deze veenvorming hield ongeveer tweehonderd jaar na het begin van ren loopt. Een doorbraak van rug ontstond pas ongeveer 700 jaar na Christus. Uit het zuiden kwam tussen 5000 tot 10.000 jaar van nu een rivier opzetten, die langs Bergen op Zoom lopend bij het huidige Brouwershaven naar zee vloeide. Ongeveer vijfduizend jaar ge leden veranderde deze Schelde van koers. De stroom verliep meer naar onze jaartelling op. De zee kwam het westen, terwijl er weer opzetten, waarbij stormfrequen ties om de 600 jaar werden geregi streerd. Hierdoor ontstonden geulen, waarvan onder andere de Westerschei de er één is. Deze liep echter niet door tot aan de Schelde zoals wij die nu kennen, maar stopte voor een ho< zijrivier ontstond, die nagenoeg de koers de huidige Oosterschelde volgde. De diepte van deze rivierarmen was gering zodat ze doorwaadbaar waren. Niettemin waren ze geschikt om met de kleine primitieve boten van toen bevaren te worden. De reizigers die toen de grote over steek naar Engeland waagden, legden hun bootjes achter de strand wal bij Domburg in een soort lagune. Van hieruit kon men door geulen een ei land bereiken, dat gelegen was op de plaats waar zich nu in de Oosterschei de de plaat .Vuilbaart' in de buurt van Colijnsplaat bevindt. Ten zuiden hiervan bevond' zich een beschutte ligplaats voor de schepen, waarvan eveneens een zeer druk ge bruik werd gemaakt. Hierin is een verklaring te vinden, waarom juist in Domburg en ten zuiden van dit eiland de Nehalennia-tempels gesticht ker- den. Dr P. Stuart, dis speciaal voor deze gelegenheid overgekomen was. ver klaarde na de rede van prof. Van Brummelen zeer verheugd te zijn over deze wetenschappelijke uiteenzet ting. Hij wees erop dat inmiddels is geconstateerd dat de aitaren van Domburg door mensenhanden zijn be schadigd. Waarschijnlijk zijn het. de door St. Willibrordus tot het christen dom bekeerde Zeeuwen geweest die- dit op hun geweten hebben. De Nehalennia-altaren uit de Ooster 1 schelde echter zijn op één uitzonde ring na niet door mensenhanden be schadigd De opkomende zee heeft omstreeks 200 jaar na Christus de tempel bij Colijnsplaat verzwolgen, hetgeen precies past in het kader van, prof. Van Rummelens uiteenzettingen.! VLISSINGEN De gemeenteraad van Vlissingen krijgt in de komende vergadering een aantal voorstellen te behandelen betreffende aan- en ver koop van grond. Met de gemeente Middelburg Is over eenstemming bereikt over de aankoop van 62.280 vierkante meter grond no dig voor de uitvoering van het in voorbereiding zijnde bestemmingsplan Lammerenburg I. Met deze aankoop is een bedrag van 171.270 ge moeid. Voor de uitvoering van het in voorbe reiding zijnde bestemmingsplan Lam merenburg III moet de gemeente de beschikking krijgen over een perceel grond, groot 11.660 vierkante meter, van mevrouw N. Wisse-Luteyn. De raad wordt voorgesteld het perceel grond te kopen voor 39363. Met de heren T. de Vries en J. Lou- werse heeft de gemeente overeenstem ming bereikt over de aankoop van twee perceeltjes grond in het bestem mingsplan Zeewijksingel te Souburg. Elk van de perceeltjes heeft een op pervlakte van drie vierkante meter. Voorgesteld wordt de grond te kopen voor 15 per vierkante meter. Verder wordt de raad voorgesteld voor de bouw van woningen twee percelen grond te verkopen ln het bestemmingsplan Paauwenburg II. Het gaat hier om de verkoop van 5418 vierkante meter aan de heer J. Verhage en van 4178 vierkante meter aan de NV Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, waarmee bedragen zijn gemoeid van respectievelijk f162.001. 70 en ƒ119362.70. Aan de NV Bouw fonds Nederlandse Gemeenten is reeds toestemming verleend met de bouw van de woningen aan te van gen Voorgesteld wordt aan de heer J. J. van Peenen te Middelburg 97 vierkan te meter grond te verkopen voor uit breiding van de bij de woning Van der Helstlaan 15 behorende tuin. De totale verkoopsom bedraagt 1455. Tenslotte wordt de raad voorgesteld aan de NV Bergings- en Transportbe drijf Van den Akker te Vlissingen voor de bouw van een magazijn 6 vierkante meter grond te verkopen aan de achterzijde van de Piet Hein- kade voor een prijs van in totaal ƒ150.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 11