J0BSE STURM ZELANDICA "A" root jesót ~k in <~XJlióóincfen energieke medewerker AUTOMOBIELBEDRIJF CHRYSLER- en SIMCA-SH0W Wissenkerke moet volgend jaar belastingen verhogen ROOVERS Adverteren doet verkopen UIT STEK BOERENLEENBANK SAS VAN GENT a «5 SIMCA CHRYSLER PRESIDENT ROOSEVELTLAAN/HOEK NIEUWE VLISSINGSEWEG 11e 11e 11 UUR 11 P.Z.C. EEN GOEDE VRIEND DIE ALTIJD WELKOM IS Nationale ouderavond B en w Aardenburg willen vereniging Milieuhygiëne niet subsidiëren RAWA neemt gevarieerd programma op in nieuw tehuis Mariekerke wil geld van trouwlustigen die van elders komen 's-Gravenpolder krijgt jeugdhonk DINSDAG 10 NOVEMBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Op DV zaterdag 14 no vember 1970 hopen on ze geliefde ouders en grootouders M. JAKOBSEN hun 25-jarige echtver eniging te gedenken. Hun dankbare kinderen. Jan en Tanny Renee Jannie en Jan Lenie en Hans 5 Oost-Souburg, november 1970 Van Teijlingenstraat 23 5 Gelegenheid tot felici 5 teren des namiddags 5 van 16.30 uur tot 18 00 uur, in het Rode- Kruisgebouw. School- 5 straat, Oost-Souburg. ■/WRATTEN WEG IN 7 a 10 DAGEN g Nieuw snelwerkend middel 5 verwijdert wratten zonder 5 Ptln en moeite, g Krabben aan wratten is vaak de ooi-zaak van bloeden, infoc- tie. méér wratten. Behandel - zo toch met'FORMULE Whi'». Z Jen nieuwe combinatie van - beproefde stoffen metperfecte Z werking. 'FORMULE Whi' Z dringt diep in de wrat, ver» - nletigt de cellen. De wrat - verdwijnt. Zonder pijn, bran- 5 SS?..of snijden. 'FORMULE - whi reukloos, werkt pijn- - loos en verwijdert wratten I"04O ^y8lën^ecl1 en radicaaL Voor de vele blijken van belangstelling. ontvangen bij ons 55-jarig huwelijk, zeggen wij, mede namens onze kinderen, behuwd-, klein- en achterkleinkinde ren, hartelijk dank. M. Pierens W. Pierens-de Nooijer Souburg, november 1970 Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen na het overlijden van onze lie ve, zorgzame man, vader, behuwd- en grootvader A. G. JONGMAN zeggen wij allen hartelijk dank. Mevr. L. J. Jongman- v. d. Ameele. Sluis, november 1970. Skil, Black Decker en Indola-Electric elektrische boormachines en hulpstukken IJZERHANDEL L. Delft 31 - Middelburg Iedereen een krediet tot ƒ3000,-, zonder borg, di reet te verkrijgen voor aanschaf van meubelen en woningtextiel Ook zij die gaan trouwen, en al len die dringend meube len willen kopen. Vraag gratis folder met uitvoe rige inlichtingen bij postbus 1083, Rotterdam ZO'N OPGEBLAZEN GEVOEL? Wellicht is uw galtoevoer onvol doende en die is onontbeerlijk voor een goede spijsvertering en het regelmatig functioneren van uw ingewanden. Te weinig gal brengt de werking ervan in de war. LI gaat zich loom cn onprettig voelen en wordt daar door humeurig. Doe de kuur met zachte Carters Pilletjes. Zij wekken de gal op en zorgen voor een goede toevoer ervan in de darmen. U voelt zich dan weer Srettig, opgelucht en in een eter humeur. CARTERS PILLETJES PLAATS UW FAMILIE BERICHTEN IN DE PZC REGEN- JASSEN ten eerste als gewone regenjas, ten tweede: met ui trits ba re Borg(bont) voering, dus warm en ten derde: garandeert de naam Simplon mode en stijl. Deze klant vanu leest per dag gemiddeld drie kwartier in de krant, blijkt uit het Nationaal Dagblad Onderzoek. Ifrnv hide fsfl/y T j-. KUAKWAK n TR.WS8 VIIS5TNGER Zo ziet u maar weer, geen ander reclame medium wordt zo intensief gelezen, als de krant Logisch want die kunt u niet missen, geen 3L.II vvaill In verband met de snelle groei van ons kantoor hebben wij plaats voor een die na de daarvoor geldende inwerkperiode en gebleken ge schiktheid, zal fungeren als assistent van de directeur. Voor deze functie gaan onze gedachten uit naar een jongeman die bereid is verantwoordelijkheid op zich te nemen, dit in verband met de grote mate van zelfstandigheid en contact aangelegenheden met cliënten. Vereisten: mulo- en praktijkdiploma boekhouden. Bankervaring strekt tot aanbeveling. Leeftijd 20 tot 23 jaar. De geschikte persoon vindt bij ons een afwisselende werk kring met een zeer aantrekkelijk salaris, goede sociale voor zieningen en zeer goede vooruitzichten. Sollicitaties te richten aan de directeur van de Boerenleenbank, de heer J. P. van den Hemel, Keizer Karelplein 24, Sas van Gent. Dealer SIMCA en CHRYSLER AUTOMOBIELEN voor Walcheren, Z.-Beveland-w) NV GARAGE PAUL KRUGER President Roosevelttaan 745 - Vllsslngen (hoek Nieuwe Vliulngseweg) Telefoon (OHM) 3008 en 3500 NV GARAGE ZEELAND Rotterdamse Kaai 61 - Middelburg Telefoon (01180) «355 Ons nieuwe pand aan de in Vlissingen is gereedgekomen. Ter gelegenheid van dit feest en de introductie van de 1971- modellen, houden wij een grote Op de van de om vindt de opening plaats. op woensdag 11 november a.s. van 11.11 tot 22.00 uur op donderdag 12 november a.s. van 10.00 tot 22.00 uur op vrijdag 13 november a.s. van 10.00 tot 22.00 uur op zaterdag 14 november a.s. van 10.00 tot 22.00 uur Wij nodigen u hierbij gaarne uit tot een bezoek aan ons nieuwe bedrijf. Wij zullen het op prijs stellen u als onze gast te mogen ont vangen. Hoogachtend/ P. JOB5E J. J. STURM OM TEKORT IN BEGROTING '71 WEG TE WERKEN POST VOOR ONVOORZIEN NU 28 MILLE WISSENKERKE De gemeente Wis senkerke zal in 1971 een aantal belas tingen moeten verhogen. Dit delen b en w aan de ra3d mee in een begelei dend schrijven bij de begroting voor 1971, die de raad maandag 16 novem ber zal behandelen. De raad wordt voorgesteld de volgende belastingen te verhogen: woonforensenbelasting (van 15 op 20 procent van de huurwaarde brengen waardoor een meeropbrengst van ƒ7.500 ontstaat), begrafenisrech ten (geschatte meeropbrengst ƒ2.000), legesverordening (heffing voor het verstrekken van vergunningen tot ex ploitatie van kampeerterreinen: meer opbrengst 10.000) rioolbelasting (ver hogen van 25 tot 50 per aanslui ting; meeropbrengst ƒ25.000), reini gingsrechten verhoging van de eer ste emmer van 24 tot 27 en van de tweede emmer van 20 tot 23; schatte meeropbrengst ƒ3.400), perso nele belasting (opcenten verhogen 175 naar 205: geschatte meerop brengst 3.400 en de straatbelasting (tarieven voor gebouwd verhogen van 12.5 procent naar 15 procent en voor ongebouwd van 7,5 procent naar 9 procent; meeropbrengst ƒ6.500). B en w zetten in hun begeleidings- .brief uiteen, dat zonder de belasting verhogingen er een tekort op de be groting zou ontstaan van .ongeveer ƒ26.000. De begroting voor de gewone dienst sluit nu met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van ƒ2.371.427,43. In deze begroting is een post onvoorzien opgenomen van 27.693,27. De kapitaalsdienst, heeft een nadelig saldo van ƒ714.465,23. De inkomsten van de kapitaalsdienst wor den geschat op 4.371.996.30.B en w deelden mee dat alle voor 1970 ge plande kapitaalswerken, ondanks de moeilijkheden wat betreft de vaste financieringsmiddelen, kunnen worden uitgevoerd. Ook voor 1971 heeft men een aantal kapitaalswerken geraamd: uitbreiding van de straatverlichting 15.000), aanschaf van twee waterka nonnen voor de brandweer 4.100), i verbreding van de Oosthavendijk 60.000. In 1970 werd hiervoor ƒ50.000 geraamd), het aanleggen van een overstortleidmg voor de riolering aan de Westhavendijk 1.600), aanleg van een trottoir in de Oostweg te Geersdijk (ƒ2.600), uitbreiding van het zwembad met een diep bassin) 32.500), de aanschaf van een ver plaatsbare muziektent 15.000) en de bouw van een kantoor voor de jacht haven 17.000). Subsidies Het college van b en w stelt de raad voor de subsidie aan de Zeeuwse stichting voor revalidatie te verhogen van 3 naar 5 cent per inwoner per jaar, de subsidie aan de stichting Zeeuws instituut voor de geestelijke volksgezondheid te verhogen van 20 naar 50 cent per inwoner en de subsi die aan de christelijke zangvereniging Soli Deo Gloria te verhogen van 50 naar 250 per jaar. Ook waren er verzoeken om subsidie of om verhoging van subsidie binnen gekomen van de werkcommissie soci aal paedagogisch werk in Zeeland, de raad van Europese gemeenten, de bond van harmonie en fanfarevereni gingen in Zeeland, de stichting recrea tie gehandicapten, de stichting natio naal brandpreventie instituut, de nier stichting Nederland, de Nederlandse vereniging bescherming voetgangers, de afdeling reclassering van het Leger des Heils, de vereniging landelijk con tactorgaan voor het gemeentelijk- en regionaal jeugd- en jongerenbeleid en van het bestuur van het museum voor Zuid- en Noord-Beveland. B en w stel len voor al deze verzoeken af te wijzen. De raad krijgt in deze vergadering ook het voorstel te behandelen om het bouwrijp maken van de derde fase van het bestemmingsplan Wis senkerke onderhands aan te b< den aan de heer A. C. van H. uit Kamperland, die ook de eerste tweede fase heeft uitgevoerd. Voor de derde fase wordt een krediet gevraagd van 58.169. De raming van de dienst gemeentewerken was nog geen duizend gulden lager (ƒ57.337,28). In verband met de pensionering van de heer A. L. Leendertse hebben b en w enige tijd geleden een oproep ge plaatst voor een nieuwe gemeente werkman. Hierop zijn zeven sollicita ties binnengekomen. B en w hebben de heer A. A. van der Kreeke uit Kamperland als nummer één op de nominatie gezet en de heer A. Bosse- laar, eveneens uit Kamperland, als nummer twee. Om de nieuwe heffingen voor de kampeerterreinen mogelijk te maken is het nodig een nieuwe kampeerver- ordening vast te stellen. Deze nieuwe verordening wordt eveneens op deze vergadering besproken. Uitzondering B en w stellen voor, evenals voor- gaande jaren, de minister te vragen voor de openbare lagere school een uitzondering te mogen maken voor wat betreft de vergoeding per leer ling. Normaal geldt de vergoeding, die de gemeente aan de openbare school per leerling geeft, als maatstaf voor de bijzondere scholen. Omdat de openbare lagere school slechts 15 leer linge heeft zou deze vergoeding veel te hoog uit vallen 338.67 per leer ling per jaar). Hoewel de bijzondere scholen veel meer leerlingen hebben lopen toch ook daar de leerlingenaantallen terug. In verband hiermee hebben de bestu ren van deze scholen om verhoging van de vergoeding gevraagd. B en w stellen voor deze subsidie te verhogen van 130 naar 150 per leerling per jaar. Verder is er nog een voorstel om de grondprijs van het voormalige terrein aan De Stoof aan de Veerweg op ƒ26 per vierkante meter vast te stellen. Voor een gedeelte van dit terrein, waar woningen gebouwd moeten wor den, is al een gegadigde: de heer L. Sandee uit Kamperland. Het college stelt voor het raadbesluit van 1 september van dit jaar, waarin werd besloten een woning aan de Veerweg te Kamperland te verhuren aan de heer H. Buijze, in te trekken. De heer Buijze wilde deze woning gebruiken als garage, maar hij kan de woning niet bereiken omdat de heer Jongejan de grond, die aansluiting geeft op de weg, niet aan hem wil verhuren. Voorgesteld wordt 330 vierkante me ter grond aan de Dorpsdijk te kopen van de familie Kramer voor 10 per vierkante meter. Deze grond heeft in het bestemming plan bebouwde kom de bestemming .openbaar groen'. Verder komen aan de orde een voor stel het ontwerp voor de gemeen schappelijke regeling schooltandver- zorging in Zuid- en Noord-Bveland vast te stellen, een voorstel de veror dening tot behoud van de schoonheid van de bebouwde kom van Wissenker ke te wijzigen en een voorstel om het aanbod van de bank voor Nederlandse gemeenten om Wissenkerke een kre diet in rekening-courant van ƒ300.000 te verlenen, te accepteren. De raadsvergadering begint om 2 uur. Op uitnodiging van de oudercommis sie van de openbare basisschool te Veere kwamen donderdagavond veel ouders in de school bijeen om te discussiëren over onderwijs in de ver anderende samenleving. Onder leiding van het hoofd van de school, de heer L. J. van Boven, werden vooral die discussiepunten besproken die tot on derwerp hadden: een betere verhou ding te creëren tussen de schooi en de ouders. Duidelijk kwam naar vo ren, dat men meer informatie wenste over nieuwere onderwijsvormen die reeds geruime tijd him intrede op de school hadden gedaan. Speciale aan dacht werd geschonken aan het zitten blijven, het jaarklassysteem, het huis werk en de creatieve vakken. Duide lijk was een negatieve opstelling te beluisteren over het cüferrapport; men verlangde een meer uitgebreider vorm van beoordeling over de presta ties der leerlingen. Besloten werd om op de komende contactavonden de reeks informatieve besprekingen voort te zetten. AARDENBURG Het college van b en w van Aardenburg stelt de gemeen teraad voor dinsdag te besluiten geen subsidie te verlenen aan de vereniging Milieuhygiëne Zeeland. Het college voelt er eveneens niets voor om In te gaan op het verzoek van de Zeeuwse stichting voorrevalidatie de subsidie te verhogen van 2 naar 5 cent per inwoner per jaar. Wel gunstig geadvi seerd wordt het verzoek om 264 subsidie aan de plaatselijke volleybal vereniging. Ook komt er een voorstel aan de orde om de aflossing en rente te garanderen van een lening van ƒ500.000, die de stichting Coensdike moet aangaan. De heer E. Simpelaar heeft ontslag aangevraagd als gemeen telijk grafdelver, het r-k schoolbestuur vroeg om een handwerkkast, enkele erfpachten moeten worden verlengd en in verband met een winkeliersactie moet er ontheffing worden verleend van de winkelsluitingswet. Bovendien komt er een nieuwe verordening op de begrafenisrechten aan de orde. MIDDELBURG Radio Walcheren de omroep voor zieken en bejaarden in Middelburg, zal woensdag (11 no vember) een gevarieerd programma opnemen in de grote recreatiezaal van het Jacob Roggeveenhuis. Voornaam ste onderdeel van het programma is een quiz tussen bewoners van dit tehuis en bewoners van het bejaarden tehuis J)e Griffioen'. Het meuwe Jacob Roggeveenhuis wordt deze avond voor de eerste keer bij de uitzending van Radio Walche ren betrokken. Het is bovendien een nieuwigheid dat de Middelburgse be jaarden in groepsverband worden be trokken bij een opname van de radio- omroep. In de quiz zullen twee teams van elk twee dames en twee heren aantreden. Aan het programma wer ken verder mee: organiste-pianiste Paula Koster, kunstfluiter Jack van de Berge en het koor van de bewo ners van ,De Griffioen' onder leiding van mevrouw De Vlieger. In het pro gramma worden verder gesprekjes opgenomen met de dirigente van het koor, de directeur van het Jacob Rog geveenhuis en een bewoner van dit tehuis. De te maken opname zal op latere tijdstippen worden uitgezonden in de bejaardentehuizen Ter Veste. Swerf rust, Bach tans teens en de Griffi oen MARIEKERKE Het wordt trouw lustigen. die niet in de gemeente Ma riekerke woonachtig zijn maar er wel in het huwelijk willen treden, niet ge makkelijk gemaakt om zulks koste loos te doen geschieden, tenminste als de raad op woensdag 18 novem ber akkoord gaat met een voorstel van b en w om het ontwerp legesverorde ning vast te stellen. Ten aanzien van de huwelijksvoltrek kingen is daarin vastgesteld dat koste loze huwelijksvoltrekking voor echte lieden buiten de gemeente alleen op maandag van 9.00-11.00 uur mogelijk is en niet meer zoals voor inwo- nenden op woensdag en vrijdag tussen 13.00 en 16.00 uur. Deze wijziging op de bestande regeling is een uitvloeisel van het feit dat het nu voor iedereen mogelijk is om in elke, willekeurige gemeente in Neder land in het huwelijk te treden. .Naar onze mening dient daar echter wel wat tegenover te staan; indien iemand, die geen binding met onze ge meente heeft, toch hier in het huwelijk wenst te treden, is dit geen bezwaar, maar is een vergoeding van de gemaak te kosten alleszins billijk. Daarom zijn de dagen voor kosteloze huwelijksvol trekking voor niet-inwoners bepaald op andere dagen dan die, waarop men als regel in het huwelijk treedt, met name de vrijdag', zo stellen b en w. Op de agenda staan voorts een aantal voorstellen betreffende verkopen van percelen grond, onder meer in het be stemmingsplan Grijpskerke-Noord 1966, Meliskerke-West en de kom van Meliskerke. Verder is er een voorstel om het pand Kerkring 4 in Grijpskerke te laten slo pen om de toegang tot de Kerkring te verbeteren, terwijl dan tevens in het geprojecteerde nieuwe dorpshuis als nog een zogenaamde .kleine zaal' kan worden opgenomen. De dienst bouw en woningtoezicht Walcheren heeft hiervoor een schetsplan opgemaakt. 'S GRAVENPOLDER De jongeren sociëteit 's Gravenpolder krijgt een eigen honk. Behalve financiën heeft het gemeentebestuur het oude dorps huis aan de Bosseweide ter beschik king gesteld Het bestuur van de Jon- gerensociëteit wil het gebouw gaan gebruiken voor filmvoorstellingen, dis cussies, contactactavonden en dergelij ke. Voordat het zo ver is zal er echter het een en ander aan het gebouw moeten worden opgeknapt Om aan voldoende .mankracht' te komen heeft het bestuur een actie op touw gezet onder het motto ,Kom en doe'. Uit de jongeren, die zich opgeven, worden werkgroepen samengesteld, die be paalde taken bij het opknappen krij gen. Het bestuur bestaat uit Kees Elenbaas, Hans de Dreu, Maarten An-' thonisse, Piet Elenbaas en Paulien Krijger. Concert fluitkwartet in Waterlandkerkje week uitgesteld WATERLANDKERKJE Het concert dat het Belgisch-Nederlands fluitkwar tet op zondag 22 november in de Nederlands hervormde kerk in Water landkerkje zou geven, wordt een week uitgesteld. De ZVU heeft dit besluit genomen omdat twee dagen eerder (vrijdag 20 november) het Zeeuws orkest in het Ledeltheater in Oost burg concerteert. Het concert in Waterlandkerkje, dat in het kader van het Belgisch-Neder lands cultureel akkoord wordt gehou den, zal nu op zondag 29 november plaats vinden. Raad Bruinisse over subsidie milieuhygiëne BRUINISSE B en w van Bruinisse stellen de raad voor de vereniging Milieuhygiëne Zeeland een jaarlijkse subsidie van 25,- toe te kennen. Over dit en andere voorstellen zal de raad moeten beslissen in een openbare ver gadering, vrijdag 20 november om half acht. Op de agenda staat ook een kredietaanvraag van 45.353.60. beno digd voor het uitvoeren van openbare werken rond het in aanbouv. zijnde bejaardentehuis De raad zal zich on der meer ook moeten uitspreken over een aantal nieuwe straatnamen in het ontwerp-bestemmingsplan .West III' en over een krediet voor uitbreiding van de kleuterschool aan de Dreef met één leslokaal. .Op 15 mei 1918 opende mr J. P. Cau de brug (te Zierikzee). welke naar zijn familie werd genoemd. Een inleidende toespraak werd gehou den door burgemeester, mr A. J. F. Fokker Voordat mr Cau het lint doorknipte, had hij de gelegenheid iels te vertellen over zijn familie waaruit bleek, dat hij de laatste afstammeling was van een geslacht, dat zich hier vestigde vanuit Westenschouwen Van deze gebeurtenis is een foto-prentbriefka^i t gemaakt, die voorkomt in .Zierikzee, zoals het was door J. L Brabe: en C P. Pols. Na Dreischor is dit de tweede uitgave in dezelfde trant, foto's en prentbriefkaarten met een wat uitvoeriger tekst dan die wij gewoon zijn van de uitgaven van de Europese Bibliotheek. Het zijn boeken waarin je met vertedering kijkt omdat veel ges-chic denis is geworden maar nog in de herinnering, in het zelf gezien hebben, voortleeft 61 omdat je beseft dat veel schoons is verdwener. Nog in 1969 is getracht de rustieke Caubrug in ere te hersteller, maar het benodigde geld kwam uiteindelijk niet bijeen. De in 1953 •na spoelde brug kon blijkbaar niet voldoende belangstelling trekker.: c - romantiek was weg. Naast die romantiek besef je de merkwaardige sociale toestanden in beelden als van Willem Rijnhout, die volgens hei afgedrukte onderschrift een verdienstelijk burger was als waterdrager, klokluider, bode, kelner (met twee ll's) en tenslotte .evrtooner van een tooverlantaarn bij huiselijke feesten der ingezetenen'. Bepaald schrijnend wordt het als we het plaatje zien met: Groete van Bet je uit Zierikzee Het beeld van een debiel vrouwtje, dat aan he- s'er.-c-.r schoonmaken is. .Zij was een stad type zoals men nadien nimme: meer binnen de stadswallen heeft gehad Ze doorzocht de gehele sta rt er iets van haar gading te vinden was'. Aandacht trekt ook het plaatje van het concert in het Slingerbosct te Zierikzee. .Waar nu het Slingerbos is, stonden in het begin van de vorige eeuw op de wallen nog enkele torens. In 1829 begon men de bouwvallige muren te slopen, zodat de thans bestaande Wandeling kon worden aangelegd. De plantsoenen waren in het begin met hekker. afgesloten en alleen toegankelijk voor de elite. Een hek, waarmee he- Slingerbos werd afgesloten, bevond zich bij de ingang naast r.e' notarishuis aan de Oude Haven, de duimen hiervan zitten beden :er dage nog in de muur. Later mocht ook het .gewone volk - .- betaling van 10 cent het Slingerbos intrekken' Bepaalde gebeur.*.-.:; sen hebben in Zeeland een groot aantal prentbriefkaarten opgeiev-i-rd zoals de stormvloed van 1906. Na deze vloed heeft men in Zierikzee hogere vloedplanken aangebracht. Ook de familiegeschiedenis komt aan haar trekken bij een plaatje van de ZZ2. ,In 1912 vestigden z.ch drie broers Jacob, Cornells Jan en Willem Karei Schot te Zierikzee die hier de oester-en mosselteelt tot nieuwe bloei brachten Het waren zaans van Benjamin Willem Schot, die te Tholen hetzellu- beroep bleef uitoefenen De hoogaars Th 28 werd veranderd in ZZ2 Aan het begin van het boek wordt duidelijk gemaakt hoe de stad run- heeft ontwikkeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 15