Paarden van de Haringvreter blij-steigerend hun eiland af Geen proces-techniek aan Vlissingse mts D'66 PPR willen voorwaarden' aan deelname havenschap Sluis wil met enkele mobiele eenheden van de rijkspolitie horlogeventers gaan bestrijden Zeeuws bulletin voorbeeld voor staten van Brabant BRENG KUNST IN DE HUISKAMER OM MEER BEGRIP TE VERKRIJGEN' JATERDAG 7 NOVEMBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 1970 WEG VAN DE TOERISTEN; TERUG NAAR DE BAAS EN DE WINTERSTAL KAMPERLAND De ruim vijftig paarden, die de afge lopen zomer op de Haring vreter in het Veerse Meer hebben doorgebracht, staan weer in de warme stal. Het eiland wordt komende win ter verblijfplaats van de wilde ganzen. Vrijdagoch tend voer een controlevaar tuig van de deltadienst vier maal met een ponton heen en weer tussen hei eiland en de haven van Kamperland, waar een veewagen de die ren naar een boerderij in de Spieringpolder vervoerde. In de loop van de middag kwamen daar de verschil lende eigenaars uit het ge hele land bij elkaar om hun paarden te selecteren. Van daag, zaterdag, zorgen enke le veewagens voor het ver voer van de dieren. Sinds 1964 pacht de pony-fokvere- niging .Westerschouwen' de Ha ringvreter. Op het eiland lopen overwegend de over de hele we reld bekende Forest-pony's. Aan vankelijk waren het alleen de die ren van de fokvereniging, die de zomer op het eiland doorbrach ten, maar langzamerhand kwam er steeds meer belangstelling van andere fokkers in Nederland. Dit jaar waren er op de Haringvreter dertien paarden van de vereni ging. De overige zevenendertig paar den waren afkomstig van eige naars in Brabant, Gelderland en Zuid-Holland. Deze moeten voor het .inscharen' (het opnemen van hun dieren in de kudde) een bepaald bedrag bij de vereniging op tafel leggen. Dit bedrag vari eert van honderd tot. honderdvijf tig gulden, al naar gelang de grootte en 't ras van het dier. De vereniging betaalt op haar beurt elk jaar een pacht-bedrag aan de dienst der domeinen, die de Ha- ringvreter beheert,. Als het controlevaartuig .Lem mer' van de Deltadienst, met ach ter het stuurwiel, schipper C. J. van Duivendijk uit Veere. voor de eerste maal het Veerse Meer opvaart, vertelt de oprichter van de vereniging, de heer B. J. L. de Groof uit Vlissingen. hoe de vere niging in 1964 ontstond. ,Ik had al een tijdje met het plan gelo pen om een vereniging op te richten, die zich zou bezighouden met het fokken van paarden. Ik kreeg direct erg positieve reac ties en na een aantel voorberei dende besprekingen kwamen we tot de oprichting van de pony- fokvereniging .Westerschouwen.' De zeven leden legden allemaal een gelijk bedrag op tafel en daarvan kochten we in Engeland zes merries en één hengst.' In Renesse vond de vereniging haar domicilie. De paarden kunnen daar vrij rondlopen over een op pervlakte van ruim 90 hectare. De heer De Groof: .Ze kunnen ongestoord leven in het natuurre servaat de .Vroonlanden.' Ook hier hebben we weer veel mede werking van het rijk, dat eige naar is van het reservaat.' In Renesse beschikt de vereniging over een stal, met een aparte loopruimte en vier grote boxen. Deze stal wordt ook beschikbaar gesteld door het rijk. Het voedsel en de verzorging die de paarden krijgen, betaalt de vereniging zelf. In de winter van "70-'71 zul len er in totaal achtendertig paarden in de stallen verblijven. eigenlijk een hele dag eten en nu het gras de laatste tijd schaarser wordt, weten ze niet meer wat ze dan moeten.' Volgens de schipper van de .Lem mer' werden de paarden donder dagavond, toen hij de ponton naar het eiland bracht al onrus tig. .Waarschijnlijk hebben ze de hele nacht bij de ponton rondge hangen, omdat de dieren ook wel voelen dat er iets gaat gebeuren,' aldus de heer Van Duivendijk. Even later worden de eerste vijftien paarden tussen de twee meter hoge hekken op de pon ton gedreven. De kleinere ko men in de verdrukking en en kele steigeren. Gedurende de terugreis naar de haven in Kamperland blijft één van de mannen bij de paarden om ze eventueel onder controle te houden. De dieren schijnen echter in te zien dat ze zich moeten organiseren om ge drang te voorkomen. Ze stellen ziel uit eigen beweging op twee rijen tegenover elkaar. Een kleine pony staat stam pend in het midden. Gedurende de tien minuten, die de terugreis in beslag neemt, ver telt. één van de leden van de vereniging, de heer H. J. Volkeri uit Nieuwdorp, de legendarisch geworden geschiedenis van de hengsten die in 1964 naar de kerk gingen. ,Het. gebeurde in het eer ste jaar dat we paarden op de Haringvreter hadden. Op een zo mernacht braken vierentwintig hengsten door de omheining heen. Ze zwommen naar de vaste wal, waar ze in de dorpskern van Kamperland op onderzoek uitgin gen. Ze hebben daar een hele tijd rondgewandeld zonder dat men ze opmerkte. Omstreeks tien uur ontdekte men de wandelaars- voor de gereformeerde kerk. Het v goede cognac tevoorschijn. Bij gebrek aan glazen heeft hij een tiental blauwe eierdopjes van huis meegenomen. Er wordt ge dronken op het eerste succes. Op de tweede tocht worden tien paarden overgezet, Intussen zijn drie leden van de vereniging op de Haringvreter achtergebleven om de vijfentwintig paarden bij elkaar te drijven. Ze hebben na een half uur vruchteloze pogin gen assistentie nodig van nog twee mannen om de paarden naar de afmeerplaats te krijgen. Opvallend is te zien hoe de paar den aanvankelijk weigeren zich op de pont te begeven, maar zodra één van hen de stap waagt, volgen de andere direct. eerlijk. En als het oneerlijk, vals of schuw is, dan zeg ik: Daarvan is de mens de oorzaak. Je kunt niet zomaar met een paard over weg. Daarvoor héb je jarenlange ervaring nodig, geduld en vooral feeling nodig'. T oerisme Ervaring Tevreden V erveling Als de .Lemmer' voor de eerste maal aanlegt naast de ponton bij de Haringvreter slaan al zo'n vijf entwintig paarden op en om de pont te wachten. Ze willen kenne lijk dolgraag van het eiland. De heer De Groof: .Als ze de laatste weken nog maar het motorge ronk van het controlevaartuig hoorden, werden ze al onrustig. De oorzaak van deze onrust is de verveling die bij de paarden lang zaam opkomt. Een paard moet Wanneer de eerste paarden de op de dijk staande veewagen van de firma Anthonisse uit Kamperland zijn ingeleid, wordt de terugtocht naar de Harïngvreter onderno men Aan boord heerst een tevre den stemming. Het karwei gaat vlotter dan men had voorzien. Nadat het aanvankelijk regende, is de zon nu aarzelend vanachter de wolken gekomen. In de nau welijks één meter brede stuurhut brouwt schipper Van Duivendijk koffie. In de kajuit haalt een van de medewerkers aan de operatie, de heer D. Coppoolse, een fles In de kleine kajuit vertelt de heer Volkeri over zijn ervaringen met paarden. Enigszins bedroefd praat hij over afgelopen zomer, toen de vijf paarden die hij in de wei had. plotseling van de ene op de andere dag stierven. ,Het was voor ons een enorme verrassing toen we de paarden dood aantroffen. De oorzaak was moeilijk te vinden, die kwam pas enkele weken later, toen men in Wageningen de beesten onderzocht. Ze bleken grote onverteerbare ballen in de darmen te hebben. Deze wa ren ontstaan door het eten van gedroogd duingras. Anders zou dit nooit zulke kwalijke gevol gen hebben, maar de extra dro ge zomer had het hooi enorm taai gemaakt.' De heer Volkeri heeft altijd een zwak gehad voor paarden. Als klein jongetje reed hij op zijn fiets alle veekeuringen in de om trek af. Op den duur kende hij alle paardenrassen, mét hun ken merken. precies. Als ik een paard zie, kan ik van honderd meter afstand zeggen, welk ras het is'. De heer Volkeri ergert zich enorm aan de manier waarop vele mensen, .vooral stadsmen sen', over paarden spreken. Het paard is, volgens hem, het edelste dier dat er rondloopt. ,Ze spre ken van kop en poten', wij zeg gen hoofd en benen. Het paard is deze behandeling waard. De Grie ken en Romeinen lieten zich niet voor niets met him paard vereeu wigen'. Terwijl de heer Volkeri zijn zweepje pakt om de volgen de veertien paarden op de pont te drijven, verkondigt hij nog maals zijn liefde, voor het edelste dier: .Het paard is van nature Terwijl de combinatie .Lemmer', ponton voor de zoveelste maal koers zet naar Kamperland, ver telt de heer Coppoolse dat de paarden op zowel de Haringvre ter als in Renesse een grote trek pleister zijn voor de toeristen. .Verschillende folders, die de huis- jejs langs het Veerse Meer aanprij zen. vermelden steeds .Uitzicht op de Haringvreter met zijn ruim vijftig paarden'. Schipper Van Duivendijk, die het hele jaar door de gebeurtenissen op het Veerse Meer volgt en controleert, is niet erg te spreken over de toeristen. ,Ze slepen met het hooi dat men voor de paar den op hopen heeft gegooid' men onderbreekt het schrikdraad-cir cuit en men gooit soms ramen in van de schuur die op het eiland staat'. Ook biedt schipper Van Duivendijk vaak hulp aan mensen die met hun bootjes gekapseisd zijn. .Het is echter bijna altijd weer een teleurstelling voor mij. ik moet merken dat de mensen geen greintje dankbaarheid tonen. Ze zijn kennelijk van mening dat ik er voor ben, terwijl het mijn werk helemaal niet is'. Eige genaars De laatste reis naar de Haring- vreter wordt meegemaakt door verschillende eigenaars en hun kinderen. Wanneer zij de laatste op het eiland overgebleven paar den zien, kunnen ze hun ogen niet geloven. .Toen de paarden-in april door ons werden afgestaan, waren ze klein. Nu zijn ze onher kenbaar'. De laatste paarden verdwijnen in de veewagen. De Haringvreter, die door hen al bijna is kaalge vreten, zal komende winter ver blijfplaats zijn voor honderden ganzen meerkoeten en wilde een den. Schipper Van Duivendijk blijft achter op zijn .Lemmer'. ,Die mensen tonen tenminste dankbaarheid. Dat is pas prettig werken', zegt hij, terwijl hij de leden van de pony-fokvereniging nakijkt, die op weg gaan naar de boerderij in de Spieringpolder waar de eigenaars wachten. /ADVERTENTIE) wv doe-centrum goes deverfwinkel breda rirvi doe-centrum goes Wethouder Gillissen-Verschage: teleurstelling over afwijzing Doorgaan met verzamelen van argumenten VLISSINGEN Zoals reeds door het college van burgemeester en wet-1 houders van Vlissingen In de begelei-! dlngsbrief voor de begroting 1971 werd vermeld, was voor het verbin den van de vakrichting procevtcch- nlek aan de gemeentelijke lagere tech nische schooi en de gemeentelijke middelbare technische school ren aan vrage Ingediend bij het ministerie van onderwijs en wetenschappen met een advies voor toew ijzing In 1971. BRESKE.NS De fracties van Demo eraten 66 en van de Politieke Partij Radicalen in de provinciale staten van. Zeeland willen door middel van amen dementen de gekozen vertegenwoordi gers een ruimere plaats geven in de gemeenschappelijke regeling Haven schap Vlissingen. Dit maakt D'66-frac- tlcvoorzitter J. Roodenburg vrijdaga vond bekend tijdens een open fractie-1 beraad van zijn partij In Breskens. Tevens kondigde hij aan. dat na over leg met de PPR. de amendementen zullen worden toegezonden aan alle andere statenfracties: ,Ik dacht dat de andere fracties met ere konden terug-! komen op het principebesluit van de: staten om In te stemmen met een havenschap. De andere politieke par tijen hebben namelijk later ook ge steld. dat een maximale inspraak van de gekozen vrtegenwoordigers en daarmee van de kiezer gewaar borgd dient te zijn'. Het leek de fractie van D'66 zeer wel mogelijk, dat de staten van Zeeland Uitvoering Rederijkers HHet bestuur van de Oostburgse rede rijkerskamer .Oefening en Vermaak' heeft de data voor de najaarsuitvoe ringen bepaald op donderdag 19 en zaterdag 21 november. Beide avonden wordt gepseeld in hotel Du Commer ce' te Oostburg. Op het programma j staat de opvoering van het door Tom Dekker geschreven toneelspel in 6 ta-| ferelen .Verbroken banden'. voorwaarden verbinden aan toetre ding tot de gemeenschappelijke rege ling Havenschap Vlissingen. Ais deze amendementen worden aanvaard zou de regeling wederom door het parle ment moeten worden behandeld. D'66 en de PPR vinden, dat van de vier vertegenwoordigers van de rijksover heid in het l>estuur niet twee be noemd moeten worden door de minis ter van verkeer en waterstaat, maar slecht één. De andere zou benoemd moeten worden door de minister van sociale zaken en volksgezondheid, ter. einde reeds vanaf het begin van on derhandelingen het aspect van het mi- lleubeheer een belangrijke rol te ge ven. Wat de vertegenwoordiging van de provincie betreft, deze zou. aldus een van de inte dienen amendemen ten. moeten bestaan uit één lid van provinciale staten en één lid van gede puteerde staten. Deze vertegenwoordi gers zouden door de respectieve colle ges dienen te worden gekozen. Vol gens de voorgestelde regeling zou de vertegenwoordiging van de provincie bestaan uit twee door gedeputeerde staten te benoemen vertegenwoordi gers. waardoor de kans wordt geo pend. dat .de gekozenen buiten spel worden gezet' geen politieke Thans zijn door de staatssecretaris van o en w de volgende besluiten genomen de afdeling proc-. r.r.u-ï. aan de gemeentelijke lagere technische school te Vlissinger. word', toegewo zen. waarbij 1971 als eerste Jaar van bekostiging zal gelden de aanvrage voor een afdeling pro ces-techniek aan de gemeentelijk# middelbare technische school is af ge- Voor deze afwijzing heeft de cretaris (na de onderwijsraad hierom trent tc hebben gehoord) als reden aangevoerd, dat thans een duidelijk beeld me', betrekking tot de behoefte aan en de ontwikkeling van de beoog de opleiding ontbreekt. Ook de aanwe- I zigheid van een dergelijke afdeling in Temcuzcn heeft waarschijnlijk medo I tot. de afwijzende beslissing geleld. Uit het scholenplan blijkt voorts nog. I dat aan de rijksscholengemeenschap I Bcheldemond' een afdeling havo is toegewezen, eveneens met 1971 als jaar van Ingang der bekostiging. Wethouder Ch. J. Gillissen-Vrrscliage die wij om commentaar vroegen toonde zich enerzijds verheugd over het feit. dat voor de gemeentelij ke li* wel een afdeling proces tech niek is toegewezen. Graag had hij echter ook gezien dat deze opleiding ook zou kunnen worden voortgezet aan de gemeentelijke middelbare tech nische school. .Dat gaat dus hrlaaa niet door maar dat zal ons er nlel van weerhouden om opnieuw gefun deerde gegevens te verzamelen die een toewijzing van een afdeling pro cestechniek, waarom ook van de zijde van de chemische bedrijven op Wal cheren Is verzocht, zullen rechtvaardi gen. Aldus de heer Vcrschage. 's-HERTOGENBOSCH Tijdens het fractfeberaad over de begroting 1971 van het provinciale begroting voor Noord-Brabant Is met waardering ge sproken over de wijze van voorlich ting door het proilnc-iaal bestuur van Zeeland. Men stelde het door de pro. vincfe Zeeland uitgegc en bulletin zelfs als een voorbeeld, zo blijkt ten minste uil de volgende zinsnede: .r.. Hoewel de wekelijks verschijnend» .ambtenaren die persdocumenta' ie zeer op prijs wordt veran:woordelijkheid gesteld, verdient het aanbeveling de dragen worden aangewezen'. De uitgif te van grond zou. aldus een van de amendementen, goedkeuring behoeven van provinciale staten, die daardoor een vetorecht op vestigingsbesluiten zouden krijgen. Voorts dienen de vergaderingen, waarin over de uitgifte van gronden wordt gesproken, open baar te zijn, aldus een van de amen dementen. statenleden daarnaast uitgebreider in formatie te verschaffen, zoals bijvoor beeld de provincie Zeeland dit doet met een maandelijks bulletin. Door het uitgeven van een dergelijk bulletin kan de voorlichting en infor matie over een groot aantal voor de statenleden belangrijke onderwerpen op een meer overzichtelijke wijze worden verstrekt. ONDERBEZETTING POLITIE NU NOC EEN BELEMMERING VOOR ACTIES .BEZOEKERS WORDEN SOMS OM DE 100 METER LASTIG GEVALLEN' SLUIS Het gemeentebestuur van Sluis overweegt om mobiele eenheden van de rijkspolitie in te zetten, om een eind te maken aan de praktijken van horlogeverkopers, die Sluis hebben uitgezocht om er hun waar aan de man te brengen. Of dit echter op korte termijn te verwezenlijken is, is ten zeerste te betwijfelen, vanwege het gebrek aan personeel bij de rijkspolitie. Dit wordt onder meer veroorzaakt door de hulp, die dit korps moet verlenen in Amster dam (relletjes) en Schiphol (vliegtuigkapingen). De rijkspolitie in Sluis kan zelf niet efectief tegen deze verkopers optreden ook al weer door onderbezet ting. Dit deelde burgemeester H. P. L. van de Beid vrijdagmorgen mee. Niet alleen de Zeeuwse pers woonde deze bijeenkomst bij, er was ook een groot aantal vertegenwoordigers van de Belgische dagbladen aanwezig. Het Sluise gemeentebestuur meende er goed aan te doen ook de Belgische pers uit te nodigen, omdat het voor het merendeel Belgische toeristen zijn, die door de verkopers worden aangeklampt. De rijkspolitie in Sluis (groep Aarden burg) heeft slechts drie man tot haar beschikking, die tegen de horlogever- kopers kunnen optreden. Vooral op drukke dagen (bijvoorbeeld zondag) ook wel als verkoopargument ge bruikt. Deze beweren dan dat de waarschuwing bedoeld is om de mid denstand. die horloges tegen een veel hogere prijs verkoopt, te beschermen. Bovendien gebruiken zij de waarschu wingen om hun argumenten te staven, dat hun waar gesmokkeld is. De poli tie moet daar toch tegen waarschu wen? Verordening /ADVERTENTIE) WADSE ZILVEREN SIERADEN IN FINSE STIJL Opening expositie Van Geyt, Hulst Expositie met ,Pak wee-neem mee motto ii HULST ,Pak weg, neem mee', !s 5 het motto waaronder de cultuur- en 1 voorlichtingsambtenaar van de ge- e meente Hulst, D. M. Hollaart, vrijdag- i avond de najaarsexpositie in de Hul- r ster galerie .Van Geyt'. heeft geopend. Zesentwintig verschillende kunste- naars exposeren hier tot 31 december 125 kunstwerken, variërend van schil- derijen tot litho's en van gouaches tot tekeningen. In de titel van de tentoon- i stelling komt duidelijk de bedoeling t naar voren, die Piet van Geyt en dc exposerende kunstenaars ermee heb ben: .Kunst is niet duur als men hem werkelijk wil bezitten'. Zij willen aan tonen dat men een kunstwerk, dat men de moeite waard vindt, beslist ook kan kopen. De rijkssubsidierege ling bij aankooop van schilderijen, zorgt voor kortingen op de kunstwer ken. variërend tot een maximum van 230.—. In zijn openingstoespraak brak de heer Hollaardt een lans voor wat hij noemde .de kunst in de huiskamer'. Hij pleitte voor het leggen van per soonlijke contacten met kunstenaars. Deze mogelijkheid bestaat, zodra op bepaalde punten kringen worden ge formeerd. die zonder veel plichtple gingen of formaliteiten kunste naars in een kleine besloten ruimte kunnen ontvangen'. De heer Hollaardt meende dat men1 door het vormen van een groep van1 ongeveer 20 personen, die een paar' maal per jaar een kunstenaar (acteur,1 dichter, musicus, schilder) thuis wil len ontvangen, er meer begrip voori de kunst kan worden ontwikkeld. .Met weinig kosten kan dan een program ma worden samengesteld, en met éën| of meerdere kunstenaars kan men in: kleine kring genieten van en dis cussiëren over wat de kunstenaar brengt'. De heer Hollaardt zei verder dat ,de kunst in Nederland nog altijd iets is dat beperkt blijft tot een klein gezelschap en waarvoor de grote mas sa geen begrip heeft, ondanks het feit dat de cultuur toch één van de peilers van de samenleving is'. Kijkend in de toekomst dacht de heer Hollaardt dat .de leefgemeen-i schap rondom het jaar 2000 een cultuurgemeenschap zal moeten zijn. ,In die zin, dat nog veel meer dan nu, de creativiteit van het indi j vidu mede door de toename, van de vrije tijd zal toenemen'. Op de interessante en uitgebreide ex-| positie zijn onder meer werken te zien van Jan van Heel (verschillende: malen winnaar van de Jacob Maris-' prijs). Jaap Min, Piet Nieuwenhuy-i sen. Lex Metz, Keetje Lindner, Theo| Kurpershoek en de jonge kunstenares-] se Arja van den Berg. Van Belgische: zijde exposeren onder anderen Octave Landuyt en Yvan Theys. .Pak weg, neem mee' biedt ook voor de niet-| liefhebber veel interessants,.. TERNEUZEN - VLISSINGEN - Bellamys®™ 23 - MIDDELBURG - Markt 29 - T»le is dit veel te weinig, omdat de politie mensen alleen al hun handen vol heb ben om het verkeer in goede banen te leiden. De heer Van de Beid vertelde dat de kooplieden, van wie men er op druk ke dagen wel dertig in Sluis kan aantreffen en afkomstig zijn van woonwagenkampen in Sas van Gent, Bergen op Zoom, Eindhoven enzo voort, vrij brutaal optreden.' Dij ver tellen meestal het zelfde verhaal, na melijk dat de horloges en armbanden door hen als zeelieden zijn gesmok-1 keld, dat hun schip binnenkort weer vertrekt en dat zij ze willen verkopen, om over een drinkcentje te kunnen beschikken. Er worden prijzen ge-I vraagd variërend van 1000 tot 4000] francs. De laatste weken worden zelfs horloges aangeboden van bekende; merken zoals .Omega' en Pontiac'. Al les is echter bedrog". Deze jnerkhorio- ges' zijn niet afkomstig van de beken de fabrieken. Waar zij wel worden gefabriceerd ls onbekend. Hiernaar zal een onderzoek worden ingesteld. Evenals in Hulst en Sas van Gent Is ook in Sluis sinds kort een verorde ning van kracht tegen deze kooplie den. waardoor het politle-optreden iets gemakkelijker wordt gemaakt. Vermoedelijk zijn de kooplieden, die tot voor kort Hulst als .operatiebasis' hadden, uitgeweken naar Sluis, omdat in Hulst de onderbezetting van het politiekorps niet zo erg is. De destijds ingeschakelde douanedien sten konden niet optreden, omdat het niet om smokkelwaar gaat. maar om officieel ingevoerde bazars pullen. De VW heeft door middal van tweetali ge (Nederlands-Frans) affiches ge tracht het publiek tegen het optreden van de horlogeverkopers te waarschu wen. Erg veel schijnt dit niet gehol pen te hebben. Burgemeester Van de Beid: .Het pu bliek zal ervan overtuigd moeten won den. dat het beslist onmogelijk ls om op straat .gouden' horloges of arm banden te kopen'. Klachten De laatste tijd komen er vrij veel klachten binnen van mensen die zich bedrogen voelen. In verhouding valt dit echter nogal mee. Dit wordt gewe ten aan het feil dat men zich schaamt om er voor uit te komen dat men zich heeft laten beetnemen. Veelvuldi- j ger zijn de klachten van bezoekers, die niet wensen te kopen en bij hun| bezoek aan Sluis om de honderd me-| ter door één of meerdere kooplieden- worden lastig gevallen. De bevolking van Sluis en met name de middenstand is met het optreden van de horlogeverkopers beslist niet gelukkig en zou deze het liefst zo spoedig mogelijk uit het straatbeeld zien verdwijnen. Ondanks de onderbezetting van het politiekorps wordt er getracht zo veel mogelijk tegen de praktijken van de kooplieden op te treden. De politie staat echter meestal machte loos omdat zij alleen dan kan in-| grijpen op het moment dat men aan het verkopen is. .^eregeld rijdt de politie rond met eer. ue luids wagen om de mensen op het: hart te drukken vooral geen horloges: op straat te kopen. Het optreden van| de politie wordt door de verkopers I \driana' was niet los te krijgen VLISSINGEN De pogingen, die men vrijdag met de sleepboot .En Avant' van Muller's sleepdienst uit Terneuzen heeft ondernomen om het Nederlandse binnenvaartschip Adria- na' (500 ton), dat donderdagmiddag bij Stavenisse aan de grond was gelo pen, weer vlot te krijgen, zijn op niets uitgelopen. Het schip liep bij hoog water en harde noordwesten wind in de Witte Tonnenvley aan de grond. Er stond vrijdag niet voldoende water om het schip weer los te krijgen. Vandaag (zaterdag) gaat men begin nen met het lossen.van het schip. Als er voldoende lading uit het schip is gehaald zal men alsnog een poging waven om de Aririana' los te krijgen. Jongerenmis Op 29 november aanstaande zal te Kloosterzande een jongerenmis gehoi» den worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7