Eis van 10 weken tegen jongelui, die politie met messen bedreigden De volkssterrenwacht presenteert zich in de Vleeshal te Middelburg A. Groenendijk: wij geven niets cadeau Order van minstens vijftig miljoen voor Schelde Vlissingen 2 JONGEN (16) OP SLAG DOOD BIJ ONGEVAL TE POORTVLIET ALMANAK MIDDELBURGSE HERVORMDEN UIT CM bedreigd PROJECT SAMENWERKINGSKERK Ernstig gewond bij bedrijfsongeval KETELINST AELAT1E VOOR PEN 1 april 1914 proefdraaien WINTERSPORT Wéér boekje over de zeehaven ontwikkeling? subcutan PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 7 NOVEMBER 1970 BIJ GERUCHTMAKENDE KERMISREL IN VLISSINGEN POORTVLIET De zestienjari ge Emile Roos uit Sint-Maar tensdijk is vrijdagmorgen bij een verkeersongeval te Poort vliet dodelijk verongelukt. ,DE SKYRIDERS BESTAAN NIET LANGER MEER' MIDDELBURG Tegen twee jongelui, die op de zaterdag van de Vlissingse kermis 11 juli jl betrokken waren bij de gevechten tussen Ambonese jon geren en de groep ,The Skyri ders' en die daarbij onder meer politieambtenaren zouden heb ben bedreigd, is gisteren door de officier van justitie bij de ar rondissementsrechtbank te Mid delburg een gevangenisstraf ge- eist van tien weken met aftrek, waarvan acht weken voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. Indien de rechtbank deze eis volgt zou dit betekenen, dat de twee jongens, W. J. C. uit Souburg en W. M. F. uit Vüs- singen niet meer de gevangenis in hoeven: zij hebben al veertien dagen in preventieve hechtenis doorgebracht. De rechtbank zal vrijdag 20 november uitspraak doen. Tijdens de behandeling van de zaak legde mr W. K. H. Dieleman die de Jongens verdedigde, er In zijn plei dooi de nadruk op dat de Skyrider- kwestie intussen is opgelost. De groep bestaat niet meer en pleiter zou In een niet verder straffen van de jongelui een bevestiging willen zien van de weergekeerde rust en orde In Vllssingen. Mr Dieleman wees er voorts op, dat de jongelui het Skyrider-stadium zijn ontgroeid. Het begon allemaal zo'n vier Jaar geleden toen zij voor het eerst een bromfiets mochten besturen en tegelijk in Vlissingen de film ,Sky- riders' draaide. Uit deze boeiende rol prent namen ze in hun onvolwassen heid symbolen en een stukje mentali teit over. De Jongeman C. bevestigde dat: ,De Skyslders bestaan niet meer'. Rechtbankpresident, mr P. van Empel met een bemoedigende glimlach: .Daar ben je bovenuit gegroeid'. C. bevestigde dat en gaf later, bij de afsluiting van de behandeling, de pre sident de verzekering dat hij de vol gende kermiszaterdag met zijn ver loofde in de botsautootjes zal door brengen. Mes Maar intussen lag er. bij dit vredige perspectief, de tenlastelegging. C. had zich op het terrein van de schermut selingen. voor Joop's Snackbar op het Bellamypark met een mes in de band voor een rechercheur opgesteld in het tumult raakte hij de politieman met het mes in de hand en M. had een politieman met een fietskettingj bedreigd en een andere Jongeman, die I niets met het treffen te maken had.' met een mes aan de Hnkeronderarm verwond. C. en M. ontkenden beiden bewust de bedoeling te hebben gehad de mensen van de politie te bedreigen. Ze kwa men in het heetst van de strijd, waar bij messen getrokken waren en fiets- kettingen door de lucht zoefden, plot seling tegenover de politie te staan, die de vechtenden met de wapenstok trachtte te scheiden. De getuigende rechercheur M. Leydekkers, die man, (ADVERTENTIE) ALGEMEENE ZEEUWSCHEj VERZEKERING MIJ. NV. ■""MIDDELBURG TEL.01180-3.03 leeuwse Lezing In deze week vol ouderavonden kreeg een school in Zeeland op vallend bezoek. Een dierenarts meldde zich bij het schoolhoofd met de vraag wanneer hij kon beginnen met zijn lezing. ,U houdt hier helemaal geen le zing'. sprak het schoolhoofd vriendelijk doch nadrukkelijk. .Maar waar moet ik dan zijn', riep de dierendokter vertwijfeld uit. Men verwees hem terstond naar een andere bijeenkomst in een nabijgelegen pand icaar de arts mogelijk wel stond gepro grammeerd. En inderdaad: in het andere gebouw was de die renarts niet alleen welkom: hij mocht er ook een lezing houden. Anders verging het jaren gele den een lid van gedeputeerde staten, die op verkiezingstour nee door de provincie ook Krabbendijke moest aandoen om een redevoering af te ste ken' voor een groep politieke aanhangers. De zaal die hij be trad was tot de laatste plaats bezet. Een verraste voorzitter sprak in zijn openingswoord zijn grote voldoening uit. over de onverwachte komst van deze hoge gast en stelde meteen het probleem van de avond aan de orde: de bespreking van ziekten aan bomen. De gedeputeerde verliet toen ijlings de zaal: hij was tussen fruittelers terecht gekomen. die door C. in de hand werd gestoken. I wilde aannemen, dat het opheffen vanj het mes een afweerhouding van C. kon zijn geweest. Daarom wilde hij| niet zeggen, dat C. met opzet gestoken I had, De heer Leydekkers verklaarde tenslotte nog, dat hij zich op het moment dat C. met het mes tegeno-| ver hem stond, niet ernstig bedreigd i had gevoeld. M: die eerder in het gevecht een zestienjarige jongen zou hebben be dreigd en verwond met een mes. zou eveneens met een mes in de hand. een dreigende houding hebben aangenomen tegenover een agent.' die hem door de nauwe zijstraatjes van het Bellamypark nazat. ring heenstapte. Vrijwel iedereen wasj daar gewapend, aldus pleiter, iedereen bedreigde iedereen. Zij namen een af-! weerhouding aan. maar dat wil niet1 zeggen dat zij het voornemen hadden de politie te lijf te gaan Het was! meer een reactie van afweer, geen bedreiging, aldus de raadsman, die geen aanwijzingen had kunnen vinden dat M. aan Bakx opzettelijk lichame lijk letsel heeft willen toebrengen. Hij, vroeg voor beiden vrijspraak. grens van de bebouwde kom Poort vliet en stak daar. op het einde van het rijwielpad, de weg over Uit tegenovergestelde richting nader de de bestelauto, bestuurd door Van B. uit Halsteren. Deze werd gepas seerd door de personenauto, bestuurd door J B uit Tholen. Deze laatste botste frontaal tegen de bromfietser, die hierbij vrijwel op slag gedood werd. De bestelauto belandde in de sloot De auto van B. liep aanzienlijke schade op. M .Hij kwam met zo'n stok aan (gebaar om de lengte aan te duideni en ik voelde me ook bedriegd. Ik, stond alleen met het mes in m'n handen. Ik kreeg een tik op m'n kop'. De betrokken agent, A. de Vos. als; getuige: ,Ik heb op de arm' geslagen vanwege het mes'. De verwonde jongeman A. J. Bakx.' eveneens als getuige op de zitting j aanwezig: .Ik liep daar zomaar en zag! M. staan. Toen kreeg ik een klap met, een fietsketting en een kras met een mes op de arm. Ik draaide me om en voelde een steek met, een mes in m'n rug. Dat moet. M. gedaan hebben, die stond achter me'. M.: .Bakx moet zich vergissen. Het stond daar stampvol, niemand wist! wie wie sloeg of raakte'. Officier van justitie mr. .1. Blok zei in zijn requisitoir, dat de situatie inder daad zeer verward was, wat een exac te waarneming niet ten goede kwam, maar dat toch voldoende aanvullend bewijs voorhanden was oni tot een bewezenverklaring te komen. Belden wilde hij een poging tot zware mis handeling aanrekenen. De steekwond In de rug van de jongen had de officier uit de tenlastelegging weggela ten. omdat er op dat moment overal messen rondflitsten. Hi,i wilde vol staan mei de onvoorwaardelijke straf van veertien dagen, die de jongens intussen ■hebben uilgezeten. Mr Dieleman meende, dal de officier wat. gemakkelijk over de bewijsvoe- Aandeel van katholieken nog onzeker MIDDELBURG Uit financiële overwegingen heeft de hervorm de kerk zich teruggetrokken uit het project samenwerkingskerk in Middelburg-Zuid. Men vond MIDDELBURG Bij een bedrijfson geval dal zich vrijdagavond voordeed bij de NV Vitrïte te Middelburg heeft 1.. van D. uit Vlissingen ernstige verwondingen aan de rechterarm ernsti lopen. Van D. die werkzaam was aan een machine raakte tussen deze ma chine en een cirkelzaag bekneld. Zijn collega J. C. B. schakelde de machine: uit en sneed de overall open. De hoofdportier J. hield de okselslagader diclitgedrukt totdat een arts ter plaatse was. Van D. is naar het gast- thuis overgebracht. VLISSINGEN Het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noord-Hol land heeft vrijdag aan de NV Konin klijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen, lid van de Rijn-Schelde- groep, opdracht gegeven voor de leve ring van een ketelinstaliatie ten be hoeve van de uitbreiding van de cen trale Velzen. Met deze order is een bedrag van 50 a 55 miljoen gulden gemoeid. De bestelling omvat het. ontwerpen, monteren en geheel bedrijfsvaardig opleveren van de volledige ketelinstal latie. Voor deze uitbreiding bij de PEN. die een produktievermogen van 460 megawatt (460.000 kilowatt) zal hebben, is op 15 juli de turbo-genera torinstallatie bij de Koninklijke Ma chinefabriek Stork NV te Hengelo be steld. De planning voor de montage van de ketelinstaliatie is uiteraard afgestemd op die van de turbo-generatorinstalla- tie. Dit betekent dat het proefbedrijf van de concrete eenheid in Velzen uiterlijk 1 april 1974 zal moeten aan vangen. De opdracht voor de vervaardiging van de ketelinstaliatie betekent voor De Schelde een arbeidsintensief kar wei dat tot 1.974 kan worden uitge smeerd. Het gaat om een zogenaamde drum ketel met herverhitting van het type Schelde - Combustion Engineering met een zogenaamde gedwongen installa tie. De maximale continue stroompro- duktie wordt 1480 ton per uur. dat wil zeggen dat dan 1480 kubieke meter water per uur wordt ver dampt. De uitlaat van de ketel moet een stoomdruk krijgen 180 ato (atmosfeeroverdruk). stoomtemperatuur van de uitlaat van de oververhitter wordt 540 gra den celcius, van de heroververhit- ting eveneens 540 graden celsius. De ketel zal onder meer geschikt zijn voor het stoken van aardgas. Daar naast zal ook gestookt kunnen wor den met 600.000 kubieke meter zoge naamd hoogovenmenggas per uur, aangevuld met aardgas Het hoog- ovengas heeft een aanzienlijk lagere REÜNIE OUD-MARINIERS IN VLISSINGEN VLISSINGEN De afdeling Zeeland van het contact oud-mariniers houdt op zaterdag 28 november de jaarlijkse reünie ter gelegenheid van bet 305- jarig bestaan van het korps Mariniers. De bijeenkomst wordt gehouden in de kantine van de marinekazerne te Vlis singen en begint om 19 uur. Er zullen enkele films worden vertoond, er is dansen, men kan bingo spelen en voorts zullen de koks van de marine voor een nassi-maaltijd zorgen. De reünie is ook toegankelijk voor oud mariniers, die geen lid zijn var calorische verbrandingswaarde dan het aardgas uit Slochteren. De uitbreiding van het produktiever mogen van de PEN houdt verband met de groei van de elektriciteitsbe hoefte in het verzorgingsgebied van het bedrijf en is in overeenstemming met het officiële elektriciteitsplan 1974-'75 dat in het voorjaar door de raad van commissarissen van de NV Samenwerkende Elektriciteitsproduk- tiebedrijven als bindend is vastgesteld. Tezamen met de 40 a 45 miljoen gulden voor de turbo-generatorinstal latie is thans derhalve voor ongeveer 90 miljoen gulden door het Provinci-! aal Elektriciteitsbedrijf Noord-Hol-: land aan de Nederlandse industrie op gedragen. Het feit dat de nieuwe uitbreiding! plaats vindt in Velzen is een gevolg; van het stijgend aantal hoogovengas- sen waardoor uitbreiding van de gas to-capaciteit daar nodig is. de 40 procent die men zou moe ten bijdragen niet budgettair verantwoord. Met nadruk wordt gesteld dat geen sprake is van principiële meningsverschillen. De Nederlands hervormden, gerefor meerden en rooms-katholicken zouden in Middelburg-Zuid samen een kerk gaan bouwen. De kerk zou komen te staan aan de Vrijlandseweg bij het te bouwen winkelcentrum. In de bouw kosten zou de hervormde kerk met 40. de gereformeerde kerk eveneens met 10 en de katholieke kerk met 20 pet bijdragen. Van hervormde zijde werd gesteld dat men over meedoen of niet meedoen pas een definitieve beslissing had wil len nemen als de opbrengst van een dit; najaar te voeren financiële actie bekend zou zijn. Van gereformeerde zijde vond men dat niet juist en pleitte men er voor éérst een besluit, te nemen en daarna de actie te hou den. Men werd het niet eens en de hervormde partij besloot zich terug te trekken. Om die reden moest het. oorspronke lijke bouwplan worden gewijzigd. Aan- vankelijk had men twee kerkzalen ge projecteerd. Eén daarvan werd thans overbodig. De architect kreeg een nieuwe opdracht voor een schetsplan, dat voor half november gereed zou moeten zijn. Het plan zou per 1 december bestekklaar moeten zijn en op 1 maart 1971 aanbesteed en ge gund. Op 1 maart verloopt namelijk de wel; premie kerkbouw, waarvan men nog gebruik wil maken. Inmiddels ontstond enige onzekerheid of de katholieken al dan niet hun samenwerking bleven verlenen. Vol gens de gereformeerde predikant ds H. van Benthem was er goede hopp op dat de katholieken in het samen werkingsverband zouden blijven. Over de wijze waarop was echter nog niets te zeggen. Vast stond in elk geval dat. de kerk er komt. Pastoor J. Hendrikse onthield zich liever van commentaar over de kwes tie .In deze tijd van inspraak' wilde hij de direct bij de zaak betrokkenen, zijn parochie-leden, niet passeren met mededelingen aan de pers. Ook over de mate waarin nog onzekerheid be stond over het katholieke aandeel in de samenwerking en de bouw var kerk wilde hij zich liever nog niet uitlaten. INFORMATIEVE EXPOSITIE MIDDELBURG In de Vlees hal van het Middelburgse stad huis heeft de volkssterrenwacht Middelburg een tentoonstelling ingericht over sterrenkunde, ruimtevaart, instrumentenbouw en waarnemingen. De expositie duurt tot en met 10 november en werd vrijdagmiddag officieel geopend door wethouder mr J. J. van der Weel. I)e wethouder zei d«t elke tentoonstel ling, die de volkssterrenwacht in baar korte bestaan hield weer indrukwek kender is dan dc vorige. Het gemeen tebestuur was onder dc indruk van de manier waarop de sterrenwacht van start is gegaan en van liet enthousias me waarmee men is doorgegaan. Nu was dat enerzijds weer niet zo ver wonderlijk. .Door de belangstelling voor de ruimtevaart heen u natuur lijk wel de wind mee'. Aan de andere kant kampt de vereni ging met moeilijkheden op financieel gebied en dat van de behuizing. Voor het waarnemen van de hemelver- ADVERTENTIE GENIET MEER VAN DE SPECIAAL ASSORTIMENT in ski's- skischoenen aprèsskischoenen pan talons ANBA jacks - SPRINTjacks (Bleyle). Segeersstraat 24 M I D D E L B U MIDDELBURG Telefoon 4210 VLISSINGS KOOPCENTRUM ZET DEOORLOGDOOR TOT BITTERE EIND BENZINE BLIJFT .SUPER-WIT VLISSINGEN Directeur Groenendijk van het gelijk namige Vlissingse koopcen trum schrikt er niet voor te rug de strijd tegen Chevron Nederland tot het bittere einde voort te zetten. De ac tie, waarbij het koopcen trum van de getankte benzi ne aan de pomp bij het wa renhuis acht cent per liter terug betaalt is, naar hij meedeelde, niet zo maar een bevlieging, maar een stunt die hij op zijn minst één jaar, maar als het even kan tot in lengte van jaren zou willen voortzetten. .Wij beseffen terdege', aldus de heer Groenendijk, .dat dit alles ons een hele hap geld kost maar aan de andere kant is het zo. dat ;en mens eerst geld moet uitge ven om er later wat. aan te kun nen verdienen. De heer Groenen dijk heeft met alleen het centrum in Vlissingen. maar er zijn ook 'aken op tal van andere plaatsen in Zeeland en West-Brabant. Heeft de zakenman plannen om de verkapte benzine-prijsverlaging ook tot deze andere vestigingen uit te breiden? De heer Groenen dijk: .Momenteel zie ik daar niet de mogelijkheden toe, maar zo dra die zich voordoen ga ik er direct op in. Ik geloof dat het alleen maar dienstig is, gezien in her. licht van het besluit van de minister dat er een prijsstop af gekondigd is. dat we de consu ment wat voordeel kunnen bezor gen'. Cadeaustelsel Chevron-Nederland onderzoekt in middels of er in het Vlissingse geval sprake zou kunnen zijn van een overtreding van het cadeau stelsel. De heer Groenendijk ziet dat niet zo zitten. .Van cadeau stelsel is hier totaal geen sprake. Chevron-Nederland mag dan zo veel juristen bij elkaar halen als men wil, wij hebben ook onze adviseurs ingeschakeld. Dan moet dat maar een strijd worden op hoog niveau. Ik zie dat cadeau stelsel nu eenmaal heel anders. Een cadeaustelsel houdt voor mij in, dat wanneer er iets wordt gekocht er iets bij cadeau wordt gegeven. Wij geven daarentegen helemaal niets cadeau. Wij geven contant geld en dat heeft met cadeaus niets meer te maken. Schroomt de heer Groenendijk eventueel een gerechterlijke pro cedure? Zijn antwoord is kort maar duidelijk: .Absoluut niet'. schijnselen was duisternis een ee vereiste. De gemeente Middelburg met haar steeds betere openbare verlich ting was bij de waarneming van de nachtelijke hemel wel een storende factor. De wethouder onthulde dat de Middel burgse volkssterrenwacht, thans on dergebracht in een pand aan de goed en consequent verlichte Herengracht, het oog had laten vallen op de .Molen van Kammeraad', die na verbouwing als waarnemingsstation dienst zou kunnen doen. Hij wees er echter op dat één en ander best eens geld zou gaan kunnen kosten. De wethouder wenste de volksster renwacht een drukbezochte tentoon stelling toe en verrichtte de symboli sche openingshandeling door het weg schuiven van een paneei. Bij de ope ning waren onder anderen aanwezig gemeentesecretaris mr .J. Hooij, verte genwoordigers van enkele scholenge meenschappen en van een bekende fabriek, gelegen aan het Kanaal door Walcheren te Middelburg. Na de opening werden de genodigden over de expositie rondgeleid. Deze1 leek zeker de moeite van een bezoek je waard. Te zien waren onder andere vele prachtige foto's, tekeningen en verhandelingen over de maan, de pla neten, de zon, sterrenstelsels, sterren nevels, en instrumenten. Voorts was een verscheidenheid telescopen en waarnemingsapparatuur tentoongesteld. Er was ook materiaal van de radiosterrenwacht Swingelo, on der andere een meterslange band, waarop de hoeveelheid radiostraling j in een bepaald tijdstuk staat geregi-i streerd. Een complete fotoreportage was er te: zien over de bouw van het stelsel van! radio-telescopen te Westerbork (pas gereed gekomen). Natuurlijk was er: ook aandacht besteed aan de recente, Amerikaanse ruimtevaartsuccessen.; geïllustreerd met vele kleurenfoto's' van de maanlanding. il expositie aanwezig. Naast vele boek werken was hier onder andere een verslag van maansteenonderzoek op microfoto. Als enige amateur sterrenwacht heeft de Middelburgse sterrenwacht een kosmische stralingsinel.er. Uiteraard is ook deze apparatuur te zien op de expositie en tevens enige resultaten die men er mee heeft geboekt, in beeld gebracht in grafieken en tabellen. Hier slechts een greep uit een tentoonstel ling. die een schat met informatie kan verschaffen aan de belangstellende leek. De openingstijden zijn: zaterdag van 11 tot 22 uur, zondag van 14 tot 17.30 uur en maandag en dinsdag van 15 tot 22 uur. De foto geeft een beeld van de expositie (Foto PZC). Belgisch-Nederlands overleg over ,Progil' DEN HAAG (ANP) Binnenkort vindt een gesprek plaats tussen Belgi sche en Nederlandse bewindslieden over de vestiging van Progil in België. Aan het eind van de wekelijkse kabl- netszitting deelde premier De Jong vrijdagavond mee dat deze kwestie slechts kort aan de orde was geweest. ADVERTENTIE 's-HERTOGEN BOSCH In een uitge-l breide vragenlijst, die de fractievoor-i zitters uit de staten van Brabant heb ben vastgesteld naar aanleiding van de voorbehandeling van de begroting voor 1971 komt een opmerking voor; dat ten aanzien van de zeehavenont- j wikkeling nu zoveel nota's zijn gepro duceerd, dat men door de bomen het bos niet meer ziet. Kunnen gedepu teerde staten een en ander niet vast leggen in een overzichtelijke brochure, die tevens kan dienen ter voorlichting van de bevolking?, zo wordt beauty-care avant-garde kosmetika I hamol international S| Parfumerie Liberty - Goes p Drog.-parf. De Gaper - Middelburg i Parfumerie Louwerse - Westkapelle ■J": Parfumerie Postma - Domburg l Een lid merkt ten aanzien van de zeehavenontwikkeling op. dat de Ne derlandse delta plaats schijnt te geven aan veel havens en die worden nu gegraven op instigatie van Rotterdam, dat zijn .know how' aangeboden heeft. De Rotterdamse havens danken hun welvaart niet aan de Rotterdamse in dustrieën. maar aan die van het Ruhr- gebied in Duitsland. Men wil nu voor die nieuwe havens industrieën gaan aantrekken met faciliteiten die de be lastingbetalers opgebracht hebben. Daaraan ligt een ongedisciplineerde gedachtengang ten grondslag, want het komt in het kort hierop neer: men haalt belastinggeld (en perso neel) bij de ene industrie weg om die aan een ander cadeau te doen. Zo komen we nooit van de grond, aldus een opmerking uit het fractieberaad van de staten van Brabant. EXAMENS Aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam is op 4 november B. E. de Pauw vroeger te Breskens bevorderd tot art*. OOSTELIJKE WIND Voornamelijk in het zuiden van het land kans op enige regen, elders ov wegend droog met opklaringen. Meest matige oostelijke wind. In het alge meen iets lagere temperaturen dan vrijdag. Vooruitzichten voor zondag en mai dag. Vrij koud met plaatselijk lichte vorst in de nacht. Later stijging van tempe ratuur en tijdelijk regen. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland Voor zondag: aantal uren zon: 2 tot. 6; min. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal; max. temp.: 1 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent.; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 0 tot 3; mm. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: om streeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 pro cent; kans op een geheel droog i maal: 20 procent. Normalen voor 7 tot 11 nov.: min. temp. max. temp. Den Helder 6 10 Eelde 3 9 De Bilt 4 10 Vlissingen 6 10 Vlv Zd Limburg 4 10 Gemiddeld over Ned. 5 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2